Fotografie.

Sekcia: Ostatné 27.04.2020 | 19:52
Avatar Michal.K MX 19  Používateľ

vedel by mi niekto poradit preco mi vychadzaju fotografie vytlacene na fotopapieri 10x15 cm vzdy v formate ake robil kedysi fotoaparat Polaroid na pockanie ? Do moznosti pred tlacou zadam format papiera spravne. Aj stiahnem okraje, na hodnoty - 0. Bezvysledne. Ak foto uchopim a taham, som limitovany stranou ktory najblizsie dostane k okraju. Tak strana B ostava visiet a je biely okraj. :-( Skusal som cez Gimp. Je iny program ktory by mi umoznil pokryt cely fotopapier aj za cenu urcitej casti na fotografii. Proste pokryt cely fotopapier. Vie niekto poradit ? Alebo to moze byt chyba tlaciarne ? (co pochybujem)

    • RE: Fotografie. 27.04.2020 | 20:31
      Avatar xxxx   Návštevník

      tazko takto na dialku... len vseobecne:

      - IGNOROVAT OKRAJE STRANKY - zaskrtnut v nastaveni tlace

      alebo

      - skus v softe, z ktoreho tlacis, nastavit vacsi format papiera a okraje nafitovat na tvoj format

    • RE: Fotografie. 27.04.2020 | 21:14
      Avatar redhawk75   Používateľ

      hm toto mi robil canon na Linux Mint a Ubuntu.

      Netusim dovod ale prechod na ine distro pomohol (Manjaro, astra, Debian xfce, MX linux, antix a deepin linux)

      • RE: Fotografie. 27.04.2020 | 21:34
        Avatar martin-zeleny Linux Mint Mate  Používateľ

        a to je ta uzasna vyhod milionov distribucii

        • RE: Fotografie. 28.04.2020 | 07:47
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          Ono je to skôr nevýhoda. Definíciu tlačiarne (tlačiarenský jazyk, farby, veľkosti papierov, podávače a aj netlačiteľné okraje) sú definované obvykle v PPD súbore pre danú tlačiareň. Ak je ten PPD vo väčšine distribúcií nesprávny a len v jednej je správny, tak by sa tá oprava mala pretlačiť do upstreamu aby ju prevzali aj zvyšné distribúcie.

          Teda z predpokladu, že tá tlačiareň naozaj nemá nejaké netlačiteľné okraje na papieri. Ale, kto ho vie? Typ tlačiarne je utajený.

          • RE: Fotografie. 28.04.2020 | 08:23
            Avatar redhawk75   Používateľ

            no definicia tlaciarne je ok, problem je s jej implementaciou. 

            Trochu sa to zlepsuje aj na Ubuntu ale stale je to casto porod.

            a to, odhadom, trva od Ubu 8.04 napr. mint ma stale extremny problem s canon cez wifi, alebo s epsonom.

            Taktiez LM 18 mala problem so sietovou tlaciarnou Samsung a Brother, Debian nie.

            na druhej strane Ubu nema problem s HP tlaciarnami cez HPLIP

            • RE: Fotografie. 28.04.2020 | 08:57
              Avatar WlaSaTy   Návštevník

              Pri sieťových tlačiarňach by som odporučil skontrolovať vek firmware, a samozrejme overiť aj verziu CUPS ktorú majú v tom firmware zabugovanú. Zo starými a zabugovanými verziami odmietal komunikovať aktuálny linuxový desktop.

              Keď sa výrobca nestará o bezpečnosť, tak sa periférie odstrihnú od desktopu. Aj keď to znie nelogicky, ale printer dokáže nielen tlačiť alebo skenovať.

      • RE: Fotografie. 28.04.2020 | 09:47
        Avatar Michal.K MX 19  Používateľ

        Ano, Canon. Ty spominas o prechode na MX a ten mam.

    • RE: Fotografie. 28.04.2020 | 09:18
      Avatar samalama   Návštevník

      a podporuje tlaciaren bezokrajovu tlac...?

    • RE: Fotografie. 29.04.2020 | 09:58
      Avatar kamowski   Návštevník

      v dialógu Tlač - Nastavenie strany si si síce, ako píšeš, nastavil veľkosť papiera, ale to niekedy nestačí
      v dialógu Tlač - Všeobecné sa ti pri výbere tlačiarne (tvoj canon), z ktorej sa bude tlačiť (napr. pri voľbe Tlač do súboru to nie je ) zobrazí aj niečo ako Nastavenie tlačiarne a tam si skontroluj formát papiera
      (nemám pripojenú žiadnu tlačiareň, neviem sem dať snímku)

    • RE: Fotografie. 30.04.2020 | 14:46
      Avatar Michal.K MX 19  Používateľ

      No v Vlastnostiach tlaciarene to nieje. No k siel do Menu - Nastavenia- Nastavenia tlace. Tak tam mal este A4. Zmenil. Nic, bezo zmeny. Siel potom po spominanom navrhu. Bezokrajova tlac. Tam pes zakopany, potvrdili mi to i na Canone tech.podpore. Skoda. Potom uz len poobzerat po inej tlaciarni. Vdaka vsetkym za pomoc.

    • RE: Fotografie. 10.05.2020 | 13:29
      Avatar kamowski   Návštevník

      ešte skús sw: PhotoPrint, v LM je repozitári