2xGPU a 3xLCD

Sekcia: Aplikácie & Desktop 08.05.2020 | 18:12
Avatar RooL UBUNTU  Používateľ

Ahoj,

nestretol sa niekto s podobnym problemom? Mam v PC starsiu graficku kartu od NVIDIA a graficku kartu od INTELu priamo na zakladnej doske. OS je UBUNTU 20.04. K NVIDII mam pripojene dva LCD displeje cez DVI, vsetko je v poriadku a ide ako ma. Pouzity ovladac je NVIDIA binary driver 340.108 z nvidia-340(proprietarny)

Ale, rozhodol som sa vyuzit aj treti LCD displej a tak som k VGA konektoru na doske pripojil acera co driemal na policke...

System displej detekuje, zobrazi na nom plochu vsetko je v pohode, az na to, ze mysou sa mozem pohybovat len v ramci tych dvoch monitorov, ktore su pripojene na tu NVIDIU.

A tak som skusil vymenit ovladac proprietarny, za ten xserver-xorg-videou-noveau. Ked nastavim tento ovladac, vsetko uz funguje ako ma, s mysou sa da hybat po vsetkych troch LCD.

Tymto by sme pripad mohli uzavriet, ale ten noveau mi pride ze neni uplne koser, napriklad pozeram nieco na youtube alebo skrolujem na nejakej webstranke a vidim take divne vlnenie, pripomina mi to ako ked mate velice vykonny pocitac a hrate nejaku staru 3D hru a vidite jak po tom obraze ide taka vlniaca ciara, neviam ako by som to inak popisal, vtedy sa odporuca v nastaveniach hry zapnut V-SYNC ale co v mojom pripade?

Diky za nejake rady co by som mohol skusit...

A keď ma naserú, tak aj ten plot im podpálim...
    • RE: 2xGPU a 3xLCD 08.05.2020 | 20:09
      Avatar xxxx   Návštevník

      neviem, len strelim - nakonfiguruj si xorg.conf a skus v nom prepnut parameter GLXVBlank na off. Vid. "man nouveau".

      • RE: 2xGPU a 3xLCD 08.05.2020 | 20:12
        Avatar xxxx   Návštevník

        pripadne este ShadowFB na on...

    • RE: 2xGPU a 3xLCD 09.05.2020 | 13:55
      Avatar RooL UBUNTU  Používateľ

      viem ze kedysi sa xorg.conf pouzival, ale podla tohto, co som vygoogloval,sa uz nepouziva(teda vacsinou)

      Tradičně Xorg nebyl schopen detekovat a zpracovat všechna nastavení automaticky a spoléhal na externí zásah, aby je upravil. Xorg postupně vyvinul a vylepšil funkci auto-detekce, která umožnila vygenerovat poměrně dobrý konfigurační soubor. Tato vlastnost se nakonec stala tak účinnou, že byla integrována do normálního procesu inicializace motoru. Pokud je přítomen, má konfigurační soubor přednost před automaticky detekovanými nastaveními.

      v mojom pripade ho teda budem musiet vytvorit, ale tym padom musim v nom nastavit uplne vsetko alebo mi staci v xorg.conf subore zapisat len to co kcem zmenit? to znamena, to co mi odporucas: GLXVBlank na off alebo ShadowFB na on alebo je nejaky generator xorg.conf? potom by mi len stacilo zmenit co potrebujem je tak?

      diky

      A keď ma naserú, tak aj ten plot im podpálim...
      • RE: 2xGPU a 3xLCD 09.05.2020 | 16:16
        Avatar xxxx   Návštevník

        nemam s tym hlbsiu skusenost - to, ze xorg.conf ma prioritu viem. skus ho vytvorit len s uvedenymi parametrami

        Section "Device"
           Driver "nouveau"
           Option "GLXVblank"    "off"
           Option "ShadowFB"     "on"
        EndSection

        a je mozne, ze zvysok obstara autodetekcia (parametre, ktore nebudu prepisane cez xorg.conf, sa mozno prenesu).

        • RE: 2xGPU a 3xLCD 09.05.2020 | 17:36
          Avatar xxxx   Návštevník

          ozaj, aky driver pouzivas na tu intelacku grafiku? co tak pouzivat nvidia driver a doinstalovat driver k intelu? mozno by to bolo optimalne riesenie, ak by to autodetekcia zvladla. ak nie, tak sa to nakonfiguruje manualne cez xorg.conf

          • RE: 2xGPU a 3xLCD 09.05.2020 | 19:45
            Avatar RooL UBUNTU  Používateľ

            ziadny speci driver pre intel graficku nemam, ani neviem ze by sa nejaky dal nainstalovat, mam to defaultne ako sa ubuntu nainstalovalo...

            prikladam obrazok s dodtocnych ovladacov...

            A keď ma naserú, tak aj ten plot im podpálim...
        • RE: 2xGPU a 3xLCD 09.05.2020 | 19:43
          Avatar RooL UBUNTU  Používateľ

          dik za tip, skusil som ale nefunguje to. Vytvoril som subor /etc/X11/xorg.conf a vlozil

          Section "Device"
             Driver "nouveau"
             Option "GLXVblank"    "off"
             Option "ShadowFB"     "on"
          EndSection

          - po restarte kompu mi nabehne prihlasovacia obrazovka a ked vyplnim heslo a kliknem na prihlasit, tak to chvilku akoze nieco robi a pak ma to hodi zase do prihlasovacej obrazovky, zrejme budem musiet zistit ako vygenerovat aktualne nastavenie a zapisat to do xorg.conf a pak tam zmenit

          Option "GLXVblank"    "off"
          Option "ShadowFB"     "on"
          A keď ma naserú, tak aj ten plot im podpálim...
          • RE: 2xGPU a 3xLCD 09.05.2020 | 20:44
            Avatar xxxx   Návštevník

            este pozri SEM - poznamka ohladne odinstalovania xserver-xorg-video-intel a pouzivania xserver-xorg-core... za pokus to stoji.

            • RE: 2xGPU a 3xLCD 09.05.2020 | 21:27
              Avatar debian+   Návštevník

              prepni na ALT+F1 F2 F3 atd. a prihlasit a dat prikaz startx a citat potom chybove hlasenie. Alebo sa po zblbnutom GUI prihlaseni prihlasit na konzolu a precitat /var/log/Xorg.log

    • RE: 2xGPU a 3xLCD 09.05.2020 | 17:15
      Avatar debian+   Návštevník

      Ako je vytazena tvoja graficka karta. Najdi nieco a la top for GPU (ano, existuje nieco take).

      • RE: 2xGPU a 3xLCD 09.05.2020 | 19:48
        Avatar RooL UBUNTU  Používateľ

        nemyslim ze problem bude v tom, zeby to graficka nestihala...

        A keď ma naserú, tak aj ten plot im podpálim...
        • RE: 2xGPU a 3xLCD 09.05.2020 | 22:38
          Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

          Toto nemá nič s vyťažením grafiky, skôr to bude Tearing,,,