chybná SD karta

Sekcia: Hardware a Drivery 17.05.2020 | 15:38
Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

mám takú otázku na ktorú tuším odpoveď

mám 16GB SD kartu, ktorá blbne (gopro pri jej použité v náhodný čas hlási chybu)

dal som na nu zapisat cez program F3 data a teraz ich ten program cita a overuje

zatial je výsledok takýto:

 

                  SECTORS      ok/corrupted/changed/overwritten
Validating file 1.h2w ... 2096904/      248/      0/      0
Validating file 2.h2w ... 2097098/       54/      0/      0
Validating file 3.h2w ... 2096894/      258/      0/      0
Validating file 4.h2w ... 2097144/        8/      0/      0
Validating file 5.h2w ... 2097152/        0/      0/      0
Validating file 6.h2w ... 2097116/       36/      0/      0
Validating file 7.h2w ... 2097152/        0/      0/      0

teda na karte sú náhodne umiestnené chybné bloky (každý ten súbor x.h2w má 1GB, čítanie ešte prebieha ale nechce sa mi cakat do konca, kedže skoro každý súbor má nejaké chyby) 

je to možné nejak opraviť a "obísť" tie chybné bloky a použiť len napr. 10GB z tej karty (použil by som ju napr. do rpi na nejaký projekt na hranie)

alebo ju mám odpísať a kúpiť si novu za pár eur (toto je tá odpoveď ktorú tuším)

nejde mi o tú kartu ani nie je problém kupiť inú, ale nerád vyhadzujem veci, ktoré sa dajú opraviť/recyklovať a rád špekulujem

Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: chybná SD karta 17.05.2020 | 15:42
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

      na doplnenie výstup z f3read:

      Data OK: 12.87 GB (26982016 sectors)

      Data LOST: 328.00 KB (656 sectors)

             Corrupted: 328.00 KB (656 sectors)

      Slightly changed: 0.00 Byte (0 sectors)

           Overwritten: 0.00 Byte (0 sectors)

       

      teda nie je to vela ale su tak nahodne umiestnene ze každé druhe video z gopro je jednoducho poškodené

      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: chybná SD karta 17.05.2020 | 15:42
      Avatar LUcoRP Debian, *Ubuntu, Android  Administrátor

      Pri sucasnych cenach za SD by som sa na to vykaslal. Predsa len aj cas nieco stoji a aj riziko straty akychkolvek dat, aj testovacich, z uloziska ktore uz raz zacalo blbnut, za tych par eur podla mojho nazoru nestoji.

      git blame | Muj Desvorc je vetsi nez tvuj!
      • RE: chybná SD karta 17.05.2020 | 15:47
        Avatar LUcoRP Debian, *Ubuntu, Android  Administrátor

        no a aby som ti odpovedal na otazku, mozes skusit odstranit particiu a kartu nanovo naformatovat vratane novej particie. A potom skus znova test cez F3 data

        git blame | Muj Desvorc je vetsi nez tvuj!
        • RE: chybná SD karta 18.05.2020 | 10:09
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

          rýchly aj úplný formát (prepis nulami) ako aj formát vo foťáku a gopro som skúsil - nepomohli

          dnes vyskúšam ten návrh od wlasatého, naštatsie mám windows tablet kde to pôjde

          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: chybná SD karta 17.05.2020 | 15:49
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      Moja skúsenosť je taká, že keď začne nejaké takéto pidi úložisko umierať, tak to berie rýchly koniec.

      Ak to predsa nejak udržíš v použiteľnom stave, napríklad mesiac, tak sa tu zas ozvi, možno to niekomu helpne.

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: chybná SD karta 17.05.2020 | 17:23
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      Moja skúsenosť je taká, že takéto lacné úložisko sa dalo ešte po (niečom akoby low) formáte používať. Samotné konzorcium SD Card poskytuje nástroj "SD Memory Card Formatter", ale žiaľ len pre Win a Mac. Link neuvádzam, už som ho sem dával do fóra niekoľko krát, a dá sa nájsť cez akýkoľvek vyhľadávač.

      Či ten formatter funguje aj pod Linuxom cez Winnie som neskúšal, dlho mi nezdechla žiadna karta.
      PS: Na rozdiel od Bedňu mi buď rovno a na totálku zdechla SD karta, alebo sa dala takto opraviť a používať ešte zopár rokov (i keď s menšou kapacitou). Len by som upozornil že nie všetky čítačky na karty prepustia príkazy pre ten akoby low format.

    • RE: chybná SD karta 17.05.2020 | 22:37
      Avatar redhawk75   Používateľ

      to pojde asi rychlo do kelu.

      Inak mne pomohlo formatovanie vo fotaku (bohuzial som mal iba 2 SD 8GB a  16GB) a 16 zacala umierat v ntb to neslo naformatovat. v Nikon D5100 som naformatoval s tym ze mi spravilo 13,18GB a vydrzala domov.

      • RE: chybná SD karta 18.05.2020 | 06:13
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        On ten klasický formát moc nepomáha. Taká zomierajúca karta musí obdržať príkaz na znovuinicializáciu pamäťových buniek a na zahodenie poškodených buniek. Ten bežný formát tak maximálne prepíše obsah buniek nulami, a to nestačí.

        Ale to je jedno pri spotrebnom tovare. Používať na prenosy bezcenných záloh internetu sa ro dá, ale cenné dáta by som na tom nemal. A už duplom bez zálohy.

        • RE: chybná SD karta 18.05.2020 | 10:12
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

          ďakujem dnes vyskúšam a snáď nezabudnem napísať ako to dopadlo

          a samozrejme že takúto kartu nepoužijem na fotky, max tak na OS do rpi alebo na prenesenie filmu do dumb telky (pomocou usb citacky)

          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
          • RE: chybná SD karta 18.05.2020 | 10:37
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            Hlavne pridaj štatistickú informáciu o tom, aká to bola SDHC/SDXC karta (Rýchlosť/Class, Kapacita a jej vek).

            Ona to asi nebola tradičná SD karta, tým končila kapacita niekde u 4G. A s takou maličkou kartičkou by sa už nikto nezaoberal, ak by to nechcel do muzeálneho exponátu.

            PS: Je tu ešte jedna vec ktorú neradi počujú Linuxáci. Ak máš ten Windows, tak je reálna šanca že v ňom vyberieš to dlhé formátovanie s prepisom núl. K nemu Windows pošle aj príkaz na reinicializíciu pam.buniek. Ale toto jednoduchšie riešenie nie vždy funguje, radšej by som odporučil ten nástroj priamo od SD konzorcia.

            • RE: chybná SD karta 18.05.2020 | 12:07
              Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

              je to 16 GB micro SDHC

              výrobca je kingston, je to class 10 a určite má pár rokov, neviem zistiť - tipujem tak 3 roky

              teraz prebehol formát tým SD formáterom a flashol som na nu raspbian (balena etcher overuje zápis obrazu na kartu - predtým overenie zlyhalo)

              a kartu až ani nenačíta ani žiadny z mojich pc nerozpozná

              takže je mŕtva

              no nič za pokus to stálo

              Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment