LXD - kontajnery

Sekcia: Ostatné 26.06.2020 | 09:49
Avatar Miso   Návštevník

Zaujímalo by ma či niekto používa LXD a spôsob ako ho používa, či už lokálne alebo v produkcii. Prípadne ako náhradu za docker alebo náhradu za KVM?

    • RE: LXD - kontajnery 26.06.2020 | 10:26
      Avatar samalama   Návštevník

      ...

    • RE: LXD - kontajnery 26.06.2020 | 23:13
      Avatar čičo   Návštevník

      CoreOS bol prvý, ktorý demonštroval, ako dokážu Docker a kontajnerizácia prepracovať Linux. Teraz sa Canonical dostáva do hry, aj keď z iného smeru.

      Nový projekt spoločnosti Canonical, LXD alebo Linux Container Demon, umožňuje používateľom pracovať s kontajnermi Docker na nasadení funkčného ekvivalentu plne rozvinutých izolovaných Linuxov VM, nielen samostatných aplikácií na kontajneri.

      Vo videu produktový manažér spoločnosti Canonical Dustin Kirkland opísal LXD ako systém na spúšťanie „kontajnerov na celý systém s výkonom, aký by ste očakávali od holého kovu, ale so skúsenosťami, ktoré očakávate od virtuálneho stroja“.

      LXD používa kontajnery na virtualizáciu chovania celého systému a beží čo najbližšie k kovu. Užívatelia tak môžu uviesť na trh nové stroje za menej ako sekundu a mať pre tieto stroje LXD bezprecedentný stupeň hustoty - rádovo stovky virtualizovaných strojov na fyzického hostiteľa.

      V e-maile spoločnosť Kirkland poznamenala, že projekt vznikol z niekoľkých iniciatív: práca spoločnosti Canonical s OpenStack, úsilie spoločnosti predkladať zmeny smerujúce proti smeru pre LXC (technológia založená na doku Docker) a potreby jej zákazníkov. Spoločnosť „našla značný záujem zákazníkov a trhu o prevádzkovanie v podstate všeobecných plných prostredí operačných systémov v kontajneroch, “ vysvetlil Kirkland, „v záujme väčšej bezpečnosti, zvýšeného výkonu, vyššej hustoty a rozsiahlej prenosnosti.“

      Rovnako ako mnoho projektov zameraných na kontajnery v súčasnosti (vrátane Dockera), aj LXD je napísaná v jazyku Go a poskytuje svojim funkciám rozhranie CLI aj RESTful API. Zahŕňa tiež rozšírenia, ktoré umožňujú kontajnerom bezpečný prístup k úložisku a sieťovým sieťam, s bezpečnostnými funkciami používajúcimi rovnaké technológie ako Linuxové kontajnery: cgroups, užívateľské menné priestory a (ak pre to existuje podpora dodávateľa) hardvérová kontajnerizácia.

      Okrem vysokej hustoty systémov a vysokorýchlostného výkonu na hostiteľskom hardvéri, LXD obsahuje aj vysokorýchlostnú živú migráciu. Táto funkcia, ktorá umožňuje pohyb obsahu aktívnych kontajnerov medzi fyzickými hostiteľmi, bola vytvorená pomocou inej funkcie, pre ktorú spoločnosť Canonical odoslala prácu proti smeru toku: CRIU (Checkpoint Restart). Kirkland opísal ukážky pre túto funkciu: „Hrávali sme Doom v jednom kontajneri a živo sme ich migrovali tam a späť medzi dvoma rôznymi hostiteľmi s kontinuitou.“

      Hardvérová asistencia pri kontajnerizácii môže zvýšiť obočie najviac. V snahe urobiť z LXD skutočného hypervisora ​​spoločnosť Canonical tvrdí, že „spolupracuje so silikónovými spoločnosťami na zabezpečení hardvérovej asistencie a izolácie pre tieto kontajnery, rovnako ako dnešné virtuálne počítače“.

      Veľkou nevýhodou je, že LXD je prísne riešením Linux-on-Linux a v súčasnosti využíva funkcie dostupné iba pre Linux. Na otázku, či je v budúcnosti možné port Windows, vzhľadom na nedávne slovo, že spoločnosť Microsoft plánuje v určitej podobe pridať podporu kontajnerizácie do systému Windows, Kirkland neposkytol priamu odpoveď: „Kvôli povahe kontajnerov, “ napísal „LXD môže byť v Linuxe skutočne iba Linux. To je naše zameranie. Na LXD môžu bežať aj iné verzie používateľského priestoru Linuxu (tj nie Ubuntu). V zásade však bude potrebné Linux.“ Populárne Príspevky Bola spoločnosť SourceForge nespravodlivo posúdená? Otvorený zdroj Bola spoločnosť SourceForge nespravodlivo posúdená?

      SourceForge získala v poslednej dobe veľa kritiky, ale bola väčšina z toho nespravodlivá? Plus: Do Debianu bude pridané desktopové prostredie MATE a prehliadka snímok obrazovky Angel Angel. https://slo.small-business-tracker.com/docker-container-vm-canonicals-lxd-splits-difference-998520

    • RE: LXD - kontajnery 28.06.2020 | 17:18
      Avatar lime Debian 3, Red Hat 6, Fedora Core 3  Používateľ

      Ahoj, ja puzivam lxc v produkcii ;). Neda sa prorovnavat docker, kvm a lxc, kazdy projekt, je na nieco urceny. Nakolko som musel preklopit zo solarisu zones, tak najvhodnejsia volba bola lxc/zfs ;). Ak chces nieco vediet tak sa pytaj ;)

      Prejdite z modrej obrazovky k linuxu :))
      • RE: LXD - kontajnery 28.06.2020 | 22:17
        Avatar Dndjddk   Návštevník

        Moznosti lxc a lxd su dnes dost rozdielne

    • RE: LXD - kontajnery 29.06.2020 | 09:40
      Avatar Miso   Návštevník

      Ahojte, asi som sa zle vyjardil.

      Ja viem co je LXD, vyuzivam ho aj v produkcii spolu so ZFS, ako aj lokalne na notebooku kde pouzivam BTRFS. Okrem toho vyvijam web rozhranie pre spravu LXD kontajnerov - LXDManager.com / github/lxdmanager-vue-dashboard.

      Aj preto ma zaujimal sposob vyuzitia LXD a pripadne ake nove funkcie by mohol projekt LXDManager este zahrnat.

      • RE: LXD - kontajnery 29.06.2020 | 18:26
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        Keď to chceš spropagovať, tak si to človek musí vyskúšať kliknutím na tlačítko bez registrácie. Inak sa 99,99% ľudí otočí na päte a ide preč. Nedávno som o tejto problematike videl peknú prednášku.

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • RE: LXD - kontajnery 29.06.2020 | 23:54
          Avatar debian+   Návštevník

          Alebo ked to fakt potrebuje pre nieco vyskusat (vybrat technologiu pre nejake nasadenie).

    • RE: LXD - kontajnery 02.07.2020 | 11:03
      Avatar Miso   Návštevník

      Jasne, rozumiem vam.

      Je tam pridane demo s aktualnou verziou a demo pristupmi vid. https://demo.lxdmanager.com

      • RE: LXD - kontajnery 02.07.2020 | 11:57
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
        Unvalid credentials. Please try again.

        V IT je obvyklejšie slovo "Invalid", alebo "Incorrect".

        Proste to nefunguje :-)

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • RE: LXD - kontajnery 02.07.2020 | 12:09
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

          "unvalid" nie je slovom anglického jazyka(merriam-webster ani oxford ho nepoznajú) (možno max nejaký slang) respektíve je to nesprávny tvar (nesprávna predpona)

          opakom slova valid je invalid

          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
          • RE: LXD - kontajnery 02.07.2020 | 12:19
            Avatar debian+   Návštevník

            Zrejme to zmutoval od anglickeho slova unvalidated

        • RE: LXD - kontajnery 02.07.2020 | 12:43
          Avatar Miso   Návštevník

          Sorry, chybal restart nginx po update. Uz to pojde prihlasit ;)

          • RE: LXD - kontajnery 02.07.2020 | 13:56
            Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

            No máš to moc pekné. Osobne o LXD viem toľko, že také niečo existuje, mám trochu skúsenosti s Dockerom. Proste, že si napíšeš docker file a potom nejakú aplikáciu spúšťaš v tom kontajnery.

            Tu ak som to dobre pochopil, sa spúšťa celá virtuálne mašina, napr. keby som si chcel spraviť VPN.

            Tú webovú konzolu máš asi vypnutú schválne aby ti tam niekto nerobil bordel, či?

            Kľudne sa tu regni a napíš o tom propagačný blog. Fakt si viem predstaviť to využiť. Ešte záleží, aké budeš mať do budúcna náklady, aby si tam mohol pribaliť aj nejaký zisk.

            Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: LXD - kontajnery 02.07.2020 | 14:44
      Avatar Miso   Návštevník

      Je to trochu iné ako docker. Predstav si to ako rýchle a jednoduché virtuálne servery - nepotrebuješ emulovať HW ale zdieľaš kernel s hostom. Takého VPS sa ti zapne za 1-2 sekundy, reštart trvá pár sekúnd, obnova zálohy zo snapshotu tiež do pár sekúnd.

      Napr. na serveri kde si mal max 10x KVM a nestačili HW zdroje tak môžeš mať 50x LXD kontajnerov ktoré zdieľajú CPU a RAM.

      Webová konzola je vypnutá aby tam niekto nerobil bordel, prípadne ju môžem zapnuť na ukážku ale bez interakcie.

      Skúsim to zhrnúť do nejakého článku, možno aj sériu článkov o LXD len to chce nájsť si čas :)

      Náklady sú momentálne zanedbateľné, stačí VPS v ktorom beží web a pár kontajnerov na ukážku.

      Veľký zisk neočakávam ale nejaké náklady by mohol pokryť zisk z platených funkcií (napr. modul na platobnú bránu) a tiež nasadenie ako SAAS na vlastnom cloude s aktívnou platenou podporou.

      • RE: LXD - kontajnery 02.07.2020 | 15:55
        Avatar samalama   Návštevník

        Napr. na serveri kde si mal max 10x KVM a nestačili HW zdroje tak môžeš mať 50x LXD kontajnerov ktoré zdieľajú CPU a RAM.

        a pocul si uz niekedy o balooningu/overcommittingu...? asi nie, inac by si nepisal take somariny...

    • RE: LXD - kontajnery 02.07.2020 | 16:13
      Avatar Miso   Návštevník

      Počul som. Samozrejme že všetko závisi od podmienok pri ktorých to porovnávaš.

      Avšak pozri si tento článok (aj keď to je podľa mňa už trochu extrémne porovnanie) https://ubuntu.com/blog/lxd-crushes-kvm-in-density-and-speed

      The server with 16GB of RAM was able to launch 37 KVM guests, and 536 identical LXD guests.
      • RE: LXD - kontajnery 02.07.2020 | 17:12
        Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

        Keby si o tom napísal bfu-friendly formou bolo by to zaujímavé

        • RE: LXD - kontajnery 02.07.2020 | 20:29
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

          mna by to tiez zaujimalo, vzdy o tom vidim zmienku (najma docker) ale nemam tusenia ako to funguje a ako to vyuzit

          pripadne aj nejaky blbuvzdorny navod ako to nasadit by ma urcite zaujal

          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • RE: LXD - kontajnery 03.07.2020 | 20:56
        Avatar samalama   Návštevník

        "reklama" na vlastny produkt...? velmi doverihodne...

        btw som si len tak zo srandy skusil a na xen-e (netbsd dom0) s 8gb ram, resp. 7gb pre virtualy, som pustil 182 guestov (netbsd) (dalej mi hadzalo sysctl chybu a nechcelo sa mi s tym babrat). takze tak...

        • RE: LXD - kontajnery 05.07.2020 | 14:16
          Avatar Miso   Návštevník

          Super že sa snažíš urobiť si porovnanie sám. Avšak nič si neporovnal iba si dokázal že spustíš "182 guestov (netbsd)" na svojom HW, pričom linuxové kontajnery bežia na linuxovom jadre (netbsd môze mať iné systemové nároky). Teda v porovnaní s linuxovými kontajnermi to nemá výpovednú hodnotu.

          Ak chceš robiť porovnanie tak v prvom rade ho urob a porovnaj aspoň 2 veci. Napr. spusti si XEN/KVM inštancie a potom kontajnery na rovnakom stroji a za rovnakých podmienok (rovnaká linuxová distribúcia, rovnaké cpu/ram limity - alebo bez limitov atd.). Takže tak...

    • RE: LXD - kontajnery 06.07.2020 | 07:37
      Avatar redhawk75   Používateľ

      lxd, docker poznam ale nepouzivam.

      Nevidim v tom zmysel je to uzko spate s Canonicalom / buntu a ktovie co s tym planuju.

      ked tak OpenVZ alebo KVM

      • RE: LXD - kontajnery 06.07.2020 | 09:50
        Avatar samalama   Návštevník

        kvm potrebuje procesor s podporou virtualizacie a "nepodporuje" paravirtualizaciu...

        • RE: LXD - kontajnery 06.07.2020 | 13:13
          Avatar redhawk75   Používateľ

          viem.

          pokial potrebujem paravirtualizaciu tak xen (ale doma sa s tym uz nehravam)