klonovanie disku

Sekcia: Aplikácie & Desktop 17.11.2020 | 19:29
Avatar klon   Návštevník

Ako sa da v linuxe naklonovat (binarna kopia)? Jeden (systemovy) je sata 160gb a druhy nvme ssd 500gb. Skusal som cez clonezillu ale nevie mi najst systemovy disk. Clonezillu som spustal v linuxe (mint) v prikazovom riadku? Pomohlo by kebyze si spravim bootovatelne live usbcko a spustim clonezillu tam? Ci hladat iny sposob? Este viem ze by mozno slo pouzit prikaz dd ale na to si netrufam. :D

    • RE: klonovanie disku 17.11.2020 | 19:41
      Avatar redhawk75   Používateľ

      klonuje sa vzdy cez live je to bezpecne a nie su blokovane particie.

      treba si len dat pozor na zdrojovy a cielovy disk

    • RE: klonovanie disku 17.11.2020 | 19:50
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      95% ľudí chce niečo vyriešiť a robí to zle, čo chceš vlastne dosiahnuť? Ako chápem, že chceš obraz disku, ale načo?

      To čo Red radí vyššie samozrejme fungovať bude.

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: klonovanie disku 17.11.2020 | 19:56
        Avatar klon   Návštevník

        kupil som vacsi disk tak si tam chcem presunut vsetko a hddcko ktore uz dosluhuje chcem z pc vybrat

        • RE: klonovanie disku 17.11.2020 | 20:10
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

          Tak použi Redove riešenie, to fungovať bude. Potom si už len upravíš veľkosť partície cez Gparted napríklad.

          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • RE: klonovanie disku 18.11.2020 | 08:37
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

          mňa by zaujímalo čo to je za PC keď má slot na nvme ssd a zároveň je vňom prehistorický 160GB HDD ??

          mimochodom, osobne by som uvažoval o novej inštalácii a len o prenesení /home, kvôli nastaveniam programov (tým ale neodradzujem o klonovania existujúce systému)

          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
          • RE: klonovanie disku 18.11.2020 | 08:52
            Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ

            Prečo by nemohol byť? Zmena základovky, napr. a je to.

            Pokiaľ narážaš na to že 160 GB by mal byť klasický točivý disk, tak to tam nevidím napísané a 160 GB SSD existujú.

            • RE: klonovanie disku 18.11.2020 | 09:23
              Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

              píše že hddcko - v príspevku na ktorý reagujem

              Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
              • RE: klonovanie disku 18.11.2020 | 10:53
                Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ

                To používajú ľudia často, zo zvyku. Na druhú stranu zasa často popíšu rovnakú vec dvoma rôznamyi názvami (napr. ssd / nvme)

                Ja netvrdím že to nie je mechanický disk, ale nevyplýva to z toho. A aj keby, tak stále upgrade počítača, pred 2 týždňami som robil niečo podobné.

                • RE: klonovanie disku 19.11.2020 | 08:25
                  Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                  ved preto som sa pýtal

                  lebo zmena zakladovky zvacsa znamena takmer vsetko nove (kedze odhliadnuc od ryzenov spatna kompatibilita pre procesory takmer neexistuje)

                  a z toho čo som ja pochopil tak menil zo 160GB HDD na nvme SSD to je skok niekolko generacii (mam MTB so 160GB diskom este s celeronom z casu pred seriou COREi - ked pentia boli top, to este asi ani USB 2 nebolo vsade)

                  viem že sa dá kúpiť aj pcie karta a kadeco, len ma zaujima ako sa dostal k tejto situacii

                  Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                • RE: klonovanie disku 19.11.2020 | 11:12
                  Avatar samalama   Návštevník

                  ... popíšu rovnakú vec dvoma rôznamyi názvami (napr. ssd / nvme)...

                  tak urciteeee, odbornik...

                  • RE: klonovanie disku 19.11.2020 | 22:30
                    Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ

                    ???

                    ak sa to tebe nestalo, tak OK, okolo mňa sa to deje bežne. SSD je disk rovnako ako "hdd", ale m.2 je nvme alebo naopak.

    • RE: klonovanie disku 18.11.2020 | 03:00
      Avatar ppppp   Návštevník

      ... celkom som dobre na tento účel používam Acronis True Image - ako live CD.

      Využívam ho už niekoľko rokov. Zálohy všetkých oddielov sú ukladané do jedného komprimovaného súboru a pri obnove je možné vybrať obnovu celého disku, ktorýkoľvek oddiel samostatne alebo len niektoré foldre (do predom určeného oddielu).

      :-)