Existujú Slovenské linux distribúcie ?

Sekcia: Ostatné 24.01.2021 | 11:56
Avatar KenKaniff   Používateľ

Chcel som sa opýtať či existují nejaké distribúcie ktoré sú založené na Slovensku.

    • RE: Existujú Slovenské linux distribúcie ? 24.01.2021 | 12:17
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

      Ahoj. Tu je kratučká knižka o najrôznejších distribúciách z krajín vyšehrádskej štvorky: http://greenie.elist.sk/knihy/linuxove-distribucie

      • RE: Existujú Slovenské linux distribúcie ? 24.01.2021 | 14:45
        Avatar KenKaniff   Používateľ

        Ďakujem Stanislav, našiel som tam Greenie linux, čo je teda asi iba lokalizácia ale aj tak dosť zaujímavé že aj u nás je linux relevantný.

        • RE: Existujú Slovenské linux distribúcie ? 24.01.2021 | 15:42
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

          tak... Greenie je slovenský systém, ktorý je v podstate upravené *Buntu. To, že je jediný a ešte takto jednoduchý systém nie je myslím tá najlepšia vizitka pre Slovensko. Aj keď jasné, že na počet obyvateľov Slovensko tiež veľmi nevyniká :) Mohli by sme urobiť tabuľku s tým, že ktorá je najviac linuxová krajina v Európe :)

          • RE: Existujú Slovenské linux distribúcie ? 24.01.2021 | 18:33
            Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

            este stale sa tvárime ze greenie je distribúcia ?

            ma nejaky support ? vlastne repo so spravcom ? prinasa nieco co ubuntu nema ? nemyslim

            lebo doinstalovat par programov, zmenit pozadie a temu, potom odstranit cinske texty (cim sa usetrilo nula miesta) nie je tvorba distribúcie (to by kazdy na pc mal svoju vlastnu distribuciu)

            je to tak max spin-off buntu

            Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
            • RE: Existujú Slovenské linux distribúcie ? 24.01.2021 | 18:39
              Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

              Braňo, vieš že s tebou súhlasím. Repo napríklad kedysi bolo. Ale nemá to nejaký špeciálny zmysel. V podstate je to Ubuntu, ktoré sa trochu nastavilo. A čím viac hlúpych rozhodnutí urobí Ubuntu, tým viac sa namiesto tvorby nových vecí opravujú hlúposti. Takže... asi tak. Je to jeden z mnohých projektov, čo na Ubuntu zakladá.

              • RE: Existujú Slovenské linux distribúcie ? 25.01.2021 | 11:46
                Avatar samalama   Návštevník

                typicka odpoved o hovne. snazis sa hovorit chytro, ale... nedari sa. vid. napr. https://www.youtube.com/watch?v=RIXmlnCwaXM...

            • RE: Existujú Slovenské linux distribúcie ? 24.01.2021 | 20:04
              Avatar redhawk75   Používateľ

              ja sa musim Greenie zastat, ma viac odlisnosti ako Ubu mate / xubuntu, ktore ma len zmenene de

              rovnako ako greenie a ubu je galliumos a xubuntu

              • RE: Existujú Slovenské linux distribúcie ? 24.01.2021 | 21:24
                Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                Nikto mu nebráni si prefarbiť Ubuntu, mno označovanie to za slovenskú distribúciu tu rozhejtovalo pred pár rokmi kopec ľudí. Väčšina vďaka Stanovej ignorácií odišla. Aj mňa, neskutočne nasral, keď sme boli online na Jabberi a písal som mu už nepíš odpovede a kľudne ma ignoroval, pričom písal, že už odpovedať nebude. Na večné časy je tá hanba uložená aj na Roote. Na toto všetko zlo sa nedá zabudnúť. Natož že všade používa Win a o Linux sa nikdy nezaujímal.

                Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                • RE: Existujú Slovenské linux distribúcie ? 24.01.2021 | 22:13
                  Avatar redhawk75   Používateľ

                  Natož že všade používa Win a o Linux sa nikdy nezaujímal.

                  to fakt? som myslel ze bude cosi zatvrzele linuxoidne

                  Tak ono Greenie sa aj v zahranici berie ako distro, nie ako respin, co by bolo spravne.

                  • RE: Existujú Slovenské linux distribúcie ? 24.01.2021 | 22:37
                    Avatar robot   Návštevník

                    Ale to mu bedna trochu krivdi, ze sa olinux nezaujima.

                    Asi pred desiatimi rokmi, ked som vyskusal Greenie, tak som videl, ze na prehratie videa nemusim pouzit len jeden program ale oproti windos boli po instalaci hned 3 prehravace.

                    A to vsetko v slovenskom jazyku.

                    To ma vtedy velmi povzbudilo, aby som chcel linux.

                    Takze ja Stanovi aj teraz velmi dakujem.

                    • RE: Existujú Slovenské linux distribúcie ? 24.01.2021 | 22:58
                      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                      tu nikto nehovori ze greenie nema zmysel, ak to niekomu ulahci instalaciu slovenskeho ubuntu so zelenym pozadim tak super

                      ja som len narazal na to, ze označovať to ako distribucii je dosť nadnesené

                      a to ma spolocne s kopu ďalších projektov na celom svete (osobne čakám kedy bude debilian OS)

                      a od zaciatku som tvrdil ze ovela vacsi prinos by mal script ktory by to spravil z bezneho ubuntu alebo nejaky jednoduchý nástroj ktorý by pomohol začiatočníkovi nainštalovať komplet slovenčinu, kodeky (vtedy to bola aktuálna téma), ovladace (na grafiku napr) vybrať si užitočné extra repo a podobne

                      ale to uz som pisal asi 10 krat

                      k tomu ze sa stano nezaujima o linux si treba pozriet niektore jeho otazky aj tu na fore (niektoré su aj na zaciatocnika primitívne), z nich mne vyplyva ze ho roky nepouziva ako hlavny systém a ma ho len ako zabavku (ako ja virtualku s BSD)

                      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                      • RE: Existujú Slovenské linux distribúcie ? 25.01.2021 | 10:35
                        Avatar LUcoRP Debian, *Ubuntu, Android  Administrátor

                        osobne čakám kedy bude debilian OS

                        Nerad ti beriem iluzie, ale take tu uz bolo - https://linuxos.sk/forum/23424/

                        git blame | Muj Desvorc je vetsi nez tvuj!
                      • RE: Existujú Slovenské linux distribúcie ? 25.01.2021 | 11:32
                        Avatar samalama   Návštevník

                        ... osobne čakám kedy bude debilian OS...

                        :D :D :D ndp, made my day :D :D :D

                      • RE: Existujú Slovenské linux distribúcie ? 27.01.2021 | 08:21
                        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

                        detailne odpoviem.

                        1) pozadie je to najmenej. nech si dá kto chce aké chce. sám pozadie nepoužívam, aj tak mám cez pozadie okná. a to, že má ubuntu 50MB pozadie (v rôznych veľkostiach a pomeroch) je podľa mňa chobotina

                        2) môže sa to nazvať akokoľvek. ja by som to distribúciou nenazval a nebojujem za to, že hurá, distribúcia. je to výsledok toho, že sa snažím urobiť ubuntu trochu rozumnejšie. toť vše. a dať tomu veci, ktoré by tam podľa mňa mali byť a ktoré človek na slovensku a v česku docení.

                        3) skripty sú fajn. bez problémov môžeme niečo spáchať. problém však je v tom, že v každej verzii ubuntu niečo pribudne, ubudne... natrápiš sa so skriptom a za chvíľu je nanič. napríklad, podľa mňa je fajn, aby iso obraz nemal japonské, čínske a neviem aké písma niekde z Jupitera. Jasné, že dnes sú obrovské disky a takéto niečo keď tam je, tak si to ani nikto nevšimne. a toto, podobne ako oveľa viac vecí, znižuje význam mať nejaký upravený systém. Greenie je hlavne o tom, že máva navyše ovládače na WIFI. lebo ak nemáš internet, tak neurobíš nič a hotovo. toto je logický základ. teraz to už tiež veľmi neplatí, keďže v jadre je toho oveľa viac ako kedysi.

                        4) a áno, otázky spred 15 rokov, keď som mal linux tak 15 a pol roka, sú veľmi začiatočnícke. náhoda? každopádne sa za žiadneho experta nepovažujem a pridlho som na *buntu. a áno, pokiaľ ide o najnovšie vydania, tak nemám veľmi chuť bojovať so systémom, ktorý robí otvorene hovadiny. Zvlášť 20.04 je kvalitná katastrofa a neviem, čo pili a fajčili ľudia, ktorí urobili zmeny k horšiemu namiesto k lepšiemu. Oveľa viac sa venujem inému projektu, čo vie asi každý jeden človek čo ma pozná. a tam všetko funguje, ako chcem a nemusím niečo meniť len preto, že sa niekto zle vyspal...

                        TL;DR - Greenie už nie je tak potrebné, ako v minulosti. a ja nie som žiadny super expert.

                        • RE: Existujú Slovenské linux distribúcie ? 28.01.2021 | 13:17
                          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
                          otázky spred 15 rokov

                          nie myslel som tým tie z minulého roka ako:

                          "mačka mi pokazila internet" "spustenie programov ako root" "tvorba jednoduchého videa" "18.04 v roku 2020/2021"

                          a tak ďalej

                          kde problém aj riešenia by pre správcu distribúcie mali byť hračka

                          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                • RE: Existujú Slovenské linux distribúcie ? 26.01.2021 | 18:47
                  Avatar Richard Antix  Používateľ

                  Presne, na Roote to bolo najmä Kotrčka vs Hoferek, v niekoľkých kolách. :)

                  • RE: Existujú Slovenské linux distribúcie ? 26.01.2021 | 19:21
                    Avatar LUcoRP Debian, *Ubuntu, Android  Administrátor

                    Kotrcka, Kotrcka,... ten pacient tusim chodil aj sem nie?

                    git blame | Muj Desvorc je vetsi nez tvuj!
                    • RE: Existujú Slovenské linux distribúcie ? 26.01.2021 | 21:11
                      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                      tak ja si len pamatam ako si stano odpovedal na vlastne prispevky len si menil nick (ale zabudol si zmenit IP)

                      to ma vtedy velmi pobavilo

                      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                • RE: Existujú Slovenské linux distribúcie ? 27.01.2021 | 08:23
                  Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

                  mne si veľa pomohol a ja som ti vďačný. a nikdy som nikoho rozhejtovať nechcel. všade som oveľa viac ticho a keďže tu nechodí veľa začiatočníkov, ktorým by som mohol pomôcť, tak tu veľmi nechodím.

        • RE: Existujú Slovenské linux distribúcie ? 24.01.2021 | 20:03
          Avatar redhawk75   Používateľ

          to ze je len jedna distribucia o relevantnosti nic nehovori.

          problem s vlastnou distribuciou je v udrziavani. 

          cca okolo 2004-2007 som tiez robil na suse distribuciu, v ramci moznosti som ale sam nestihal vsetko opatrovat.

          preto sa nedivim Stanovi, ze Greenie je na ubuntu a s drobnymi upravami. I tak to dost berie casu.

          isty cas som uvazoval spravit fork MX na SK ale mam problem stihat testovanie a prekladanie, nie to riesenie distra.

          inak ako rypnutie do Grenie - kedy zmenis ubu na nieco rozumnejsie?

          • RE: Existujú Slovenské linux distribúcie ? 27.01.2021 | 08:10
            Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

            môžeme dať kec, uvidíme k čomu dospejeme :) ale fakt je, že *Buntu je tak populárne, ako i ťuknuté na hlavu...

            • RE: Existujú Slovenské linux distribúcie ? 27.01.2021 | 14:33
              Avatar redhawk75   Používateľ

              no uz mu instalacie klesaju. 

              privela problemov sa zacina vynarat,

              hm. no casu je momentalne menej, aj ked to tak nevyzera, ale v podstate mam forknuty antix s xfce.

               

          • RE: Existujú Slovenské linux distribúcie ? 27.01.2021 | 08:32
            Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

            máš niečo z toho staršieho projektu? nejaké screenshoty, poznámky... ?

            • RE: Existujú Slovenské linux distribúcie ? 27.01.2021 | 14:35
              Avatar redhawk75   Používateľ

              no mam iso a cd. Bolo to robene na openSuse, problem je ze na starej KDE verzii.

              Screenshoty by niekde na DVD v archive mali byt. pozriem to

            • RE: Existujú Slovenské linux distribúcie ? 30.01.2021 | 12:04
              Avatar redhawk75   Používateľ

              tak nasiel som este nie uplne dokoncenu verziu, ide o verziu z 5/2010  IceWM na OpenSUse 11.1.

              Je to v stave alfa verzie, ked su tam nainstalovane zakladne veci pre WM ale nie su doladene repo a ovladace. taktiez je tam minimalne mnozstvo programov, cize vo vboxe to ide ale ...

              hotove media som musel supnut s ubuntackymi dvd do pivnice, tak ked bude viac casu vyhrabem. tie su myslim k 8/2010. 

      • RE: Existujú Slovenské linux distribúcie ? 27.01.2021 | 12:28
        Avatar samalama   Návštevník

        kristapana, co je to za stranku!? ved to validator ani nevie otvorit...!!!

        https://validator.w3.org/nu/?doc=http%3A%2F%2Fgreenie.elist.sk%2Fknihy%2Flinuxove-distribucie

        • RE: Existujú Slovenské linux distribúcie ? 27.01.2021 | 13:32
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

          kristepána :)

          Document checking completed. No errors or warnings to show.

          validátor to vie otvoriť. nie je tam prípona. cez priamy vstup to krásne ide a všetko je validné.

          • RE: Existujú Slovenské linux distribúcie ? 27.01.2021 | 18:34
            Avatar samalama   Návštevník

            validátor to vie otvoriť

            no asi nevie (vid priloha)...


            nie je tam prípona. cez priamy vstup to krásne ide

            kristapana, aka pripona?! aky priamy pristup?! netusis, o com pises. mas to rozbite, ale hlavne, ze pises "mudre knihy" o linuxe...

            • RE: Existujú Slovenské linux distribúcie ? 27.01.2021 | 20:44
              Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

              načo sem chodíš, keď len rýpeš? ako neviem, rýchly validný web je pre teba rozbitý a nevalidný. tak niečo pre teba, keď vieš len útočiť na iných ľudí a to napĺňa tvoju existenciu :) http://greenie.elist.sk/data/validator.png

              • RE: Existujú Slovenské linux distribúcie ? 27.01.2021 | 23:04
                Avatar samalama   Návštevník

                tak teraz neviem, ci zo seba robis kokota naschval, alebo nie (pripomina mi to plesateho, ktory si "fakty" vyberal podla toho, ako sa mu prave hodili), ale ten tvoj "rychly validny web" mi prehliadac neotvori...

    • RE: Existujú Slovenské linux distribúcie ? 24.01.2021 | 21:56
      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

      Rád sa zabávam v distribúciách s programovým výberom a preto viem, že urobiť univerzálny výber je celkom drina. Teda ak to robí človek poctivo a prihliada na desktop a knižnice. A práve v tomto bol Stano dosť tvrdohlavý a nikdy si nedal poradiť. Len tak z hlavy, 3 web prehliadače, 3 prehrávače multimédií, gýčové zelené pozadie s hviezdičkami, fujara na pozadí a SK distro bolo na svete. Ono možno to nebola zlá myšlienka ale nedotiahnutá, chcelo to zapracovať na programoch, kus viac decentnosti a nejaké to spoznávacie znamenie distribúcie miesto gýčov, vlastné gui napr. na pridávanie repo a programov a možno by to bolo o niečom inom. Ako by to bolo dnes keď som skúšal Greenie, kua ten čas letí,,,

      • RE: Existujú Slovenské linux distribúcie ? 24.01.2021 | 22:47
        Avatar robot   Návštevník

        Nikdy sa neda vyhoviet vsetkym to uz iste vies, uz si velky chlapec

        To co pises vyznieva akoze ty by si to urobil lepsie.

        Tak si sa mal vtedy k tomu projektu pridat.

        :-D

        • RE: Existujú Slovenské linux distribúcie ? 24.01.2021 | 23:44
          Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

          Pročo by som sa mal pridať k niečomu, o čom nie som prevedčený? Bola taká relácia že Vtipnejší vyhráva, možno vy si vyhral,,,

      • RE: Existujú Slovenské linux distribúcie ? 24.01.2021 | 23:16
        Avatar redhawk75   Používateľ

        ja by som to zhrnul takto:

        v prilohe

        • RE: Existujú Slovenské linux distribúcie ? 24.01.2021 | 23:40
          Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

          Redhawk ty si jeden z tých, kto môže hovoriť do distribúcií a programov lebo má čo to odskúšané, a preto,,,

      • RE: Existujú Slovenské linux distribúcie ? 24.01.2021 | 23:17
        Avatar debian+_debian+   Návštevník
        • RE: Existujú Slovenské linux distribúcie ? 24.01.2021 | 23:35
          Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

          Viem si urobiť vlastný názor,,,

      • RE: Existujú Slovenské linux distribúcie ? 27.01.2021 | 08:09
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

        len tak z hlavy... hovoríš o veciach spred 10 rokov, čo tam možno 8 rokov nie sú. ako fakt super názor. napríklad vlastné nástroje na pridávanie repo tam boli, dokonca vlastné nástroje na kompletné nastavenie programov, kde bolo potrebné urobiť aj 10 krokov na jeden klik. ale prišiel mentálny jednobunkovec, ktorého nechcem menovať, a začal mi nadávať na rodinu. toľko o tom, že som sa s tým natrápil. dnes ten nástroj nie je. a hlavne preto, že už nie je potrebný.

        ako hovorím neustále, cca 10 rokov - akákoľvek tvorba obrazu je z minima o tom, že sa pridáva niečo pekné a zaujímavé. hlavne ide o to, že sa to celé dokašle a robí sa niečo znovu, znovu a znovu.

        A výsledok? Greenie napríklad funguje okamžite. Všetky aktualizácie, kodeky, slovenský a český preklad, to je všetko súčasťou. Na 1CD sa vošlo krásne všetko. Dnes? Dnes je tvorba oveľa komplikovanejšia, niektoré veci tak jednoducho nezmením a reálne ma to ani veľmi nebaví. A nie je ani toľko začiatočníkov, ktorí by reálne potrebovali takýto projekt. Napríklad Greenie je super pre ľudí, čo chcú linux a majú veľmi pomalý, alebo dokonca žiadny internet. Koľko je teraz takých ľudí?

        • RE: Existujú Slovenské linux distribúcie ? 27.01.2021 | 09:30
          Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

          Ty mi prídeš niekedy ako uspávač hadov, neskutočné niečo, zo všetkého sa vykecať,,

    • RE: Existujú Slovenské linux distribúcie ? 26.01.2021 | 20:11
      Avatar gejza   Návštevník

      ...a co tak spojit sa s autorom,a ponuknut pomoc???...namiesto kritiky...doteraz som povazoval znalcov linuxuze su na urovni,aj v zakladnych ludskych vlastnostiach...ale na pár nickov to tak nieje...nie som sklamany,len sa aj tu potvrdilo pravidlo...vyznam sa v linuxu,ale nemam objektivitu......tojemojnázor......

      • RE: Existujú Slovenské linux distribúcie ? 27.01.2021 | 08:02
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

        to by bolo samozrejme super :) pravdou je, že ak by niekto iný robil takýto projekt tak by som pomáhal čo sa dá. najhoršie je však to, že tvorba vlastného obrazu je momentálne z 5 percent niečo príjemné a z 95 percent vychytávanie múch. Hlavne keď veci, ktoré predtým fungovali, teraz vôbec ale vôbec nefungujú - pretože sa v Ubuntu menia veci výrazne k horšiemu.

    • RE: Existujú Slovenské linux distribúcie ? 27.01.2021 | 13:30
      Avatar benson Fedora  Používateľ

      Caute, nechapem ten hejt na Stana H., myslim, ze vnimanie Greenie v dnesnej dobe skor ako respin je vseobecne zname, a ze je aj podobnych "distier" pozehnane vid DW. Ma to vsak aspon jasnu misiu - zameranie na SVK/CZ a spisovatelov/citatelov + par tweaks. Cakat od jedneho cloveka ovela viac je prehnane. Dostal tymto pocinom SVK na mapu Linuxu (co nikto tu pritomny o sebe asi nemoze povedat) a tradicne, komu sa nepaci vysledok, lahsie je kritizovat, ako prilozit ruku k dielu, alebo spravit si vlastne (a ked aj mate tak mozno len nepublikovane)...historiu toho celeho som nesledoval, ale "it is, what it is"...Po precitani napr. LFS a vselijakych manualov som si tiez povedal, ze zobrat hotove a robit minor tweaks alebo si zvyknut, je asi menej roboty ako cely build/packaging, updatovanie verzii, dependencies, prezentacia, vlastne utilitky a vylepsenia, udrzba konfiguracii, napisat user-manual atd. atd...proste jeden na seba upletie bic...takze zi a nechaj zit ...peace :-P

    • RE: Existujú Slovenské linux distribúcie ? 27.01.2021 | 21:50
      Avatar DanielRepka   Návštevník

      Ahoj všem. Není to sice Slovenska,ale z Česka. Nazval jsem ho DOSBUNTU a primárně má sloužit k co možná nejjednoduššímu spouštění MS-DOS her a programů pro všechny. Projel obsahuje 4 různé verze Dosbox( SVN,ECE,X a Staging), jednoduché konfigurační menu s přednastavenými profily pro Dosbox, boot menu, kde se dá nastavit co se má spustit jako první při spuštění systému zda jeden z Dosbox,Menu nebo Desktop, nastavení zvuku a další nastavení. Image stačí zapsat na usb,pevný nebo ssd disk a počítač z nej nabootovat, žádná instalace. Nejnovější verzi jsem založil na Linux Mint 20.1 Xfce a krom věcí uvedených výše obsahuje script, který automaticky nainstaluje wine,Q4Wine,PlayonLinux,Lutris a Steam. Pokud by měl někdo zájem tady odkaz na web, který není momentálně aktualizovaný: https://dosbuntu.webnode.cz

      Dále YouTube kanál Dosbuntu kam dávám všechny videa z Dosbuntu: https://youtube.com/playlist?list=PLP6-kBTbH2Iq9PixjAytcCozkbbGpgnev

      A aktuální novinky jsou na FB: Dosbuntu kde jsou k dispozici odkazy na stažení nejnovější verze. Díky za přečtení.

      • RE: Existujú Slovenské linux distribúcie ? 27.01.2021 | 22:24
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

        držím palce a nech sa ti darí s projektom :) videl som, že tam viac ľudí z celého sveta dáva názory. hádam pomôže čo najviac ľuďom :)

        • RE: Existujú Slovenské linux distribúcie ? 27.01.2021 | 23:18
          Avatar repkadan   Používateľ

          Moc děkuji :-) Ano ve skupině,kterou jsem pro tento projekt vytvořil jsou lidé z celého světa a někteří Dosbuntu i používají co vím :-) Dnes už téma hraní MS-DOS her nejspíš neosloví velké množství lidí,ale vyjímky včetně mě se vždy najdou a ať jsem hledal jak jsem hledal distribuci určenou ke spouštění MS-DOS her jsem nenašel,nebo aspoň ne takovou jakou bych si představoval, tak jsem to zkusil sám a dělám to podle sebe, tak jak to vyhovuje mě a snad i většině, kdo to vyzkouší :-) Jasně můžu jen nainstalovat dosbox kamkoliv,poladit dosbox.conf a hned hraju,ale takhle mě to nikdy nebralo tak proto vzniklo Dosbuntu :-)

      • RE: Existujú Slovenské linux distribúcie ? 27.01.2021 | 22:44
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

        Ja som si vždy DOSBox cez konfig nastavoval tak, aby mi mountol céčko a sputil NC s adresárom, kde mám dosácke hry. Inak nikdy mi pri vyššom rozlíšení DOSBox nevykreslil pekne fonty NC, neviem či je na to dáka finta alebo nie,,,

        • RE: Existujú Slovenské linux distribúcie ? 27.01.2021 | 23:31
          Avatar repkadan   Používateľ

          Ahoj, přesně takovým způsobem fungují i profily v dosbuntu, každý profil je vlastně jeden dosbox.conf kde se namountuje C: a pak spustí Dos navigator,který jsem použil,protože je freeware a funguje skvěle, dále daný dosbox.conf obsahuje nastavení cpu a množství cyklů, takže vyberete například profil 486 a vybere se dosbox.conf, který má nastavení například v dsobox Staging core=auto,cputype=auto,cycles=26800 a dosbox krásně emuluje počítač 486 66MHZ. Dosbuntu obsahuje také profily pro instalaci a spouštění Windows 95 a Windows 98 v dosbox X nebo ECE,kdyby chtěl někdo zavzpomínat na tyto prastaré windows a žádný hwkde by mu běžely přímo už nemá. Co se zobrazení v dosbox týče například zmiňovaný Dosbox Staging obsahuje Pixel Perfect nastavením output=texture pokud se nepletu a to by mohlo problém s zobrazením vyřešet,obraz toto nastavení vylepší,podobné funkce obsahují i Dosbox X a dosbox ECE a ty navíc ogsahují i možnost aktivovat množství glshaders,které naopak umí změnit obraz tak,aby třeba vypadal jako na starém CTR monitoru a podobně. Jak tem obraz s použitím shaderů vypadá je vidět třeba tady ve videu: https://www.facebook.com/1763541235/videos/10208213514973251/

          • RE: Existujú Slovenské linux distribúcie ? 28.01.2021 | 00:16
            Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

            Tak držím palce, dobrá myšlienka :-) A Duke Nukem 3D som dakedy hrával na starom IBMku 486ke, kua nostalgia,,,

            • RE: Existujú Slovenské linux distribúcie ? 28.01.2021 | 07:41
              Avatar repkadan   Používateľ

              Moc děkuji 🙂 Duke nukem 3D je další skvělá hra, kterou musím kompletně přehrát po letech, protože jsem ji nikdy v minulosti nedohrál až do konce, tak to musím napravit. V současnosti už jsem přehrál Doom1 a 2,teď mám rozehraný Wolf 3D, Blood1 a první díl Dave, hned potom co je dokončím, začnu Duke Nukem 3D 😄

          • RE: Existujú Slovenské linux distribúcie ? 28.01.2021 | 10:26
            Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

            dune 2, settlers... to bolo niečo pre mňa :)

            • RE: Existujú Slovenské linux distribúcie ? 28.01.2021 | 14:04
              Avatar repkadan   Používateľ

              Každý má rád jiný druh her, já i když na strategie moc nejsem Dune 2 jsem taky v dávné minulosti hrával a byla to pecka 😉

    • RE: Existujú Slovenské linux distribúcie ? 29.01.2021 | 14:38
      Avatar mirko70 U_Mate 16:04  Používateľ

      Ahojte,skúsim sa zastať Stana :)

      S linuxom som začal pred 11 rokmi a prišiel som k nemu ako slepý k husliam. Dovtedy som ani nepočul čo to je. Kamarát mi doniesol PC a ked odišiel iba mi zavolal,že hej zabudol som ti povedať,že tam máš linux. Akože ???? :D

      Medzitým som ho dokázal dokafrať v priebehu 1 mesiaca trikrát :) tak mi povedal,že ak to ešte raz urobím tak mi tam dá XP.

      V tej dobe som spoznal chalanov z Greenie,ich úžasnú snahu pomôcť a naučili ma pracovať v podstate s PC. Dnes z tej skupinky zostal už len Stano a robí niečo,čo nemusí robiť. Nemusí, ale robí. Robí to tak ako vie najlepšie. Ja som s greenie skončil pri verzii 7L,vychádzajúcej z verzie 10.04LTS. Som fanda GTK2 a od verzie 12.04 mi viac vyhovuje MATE.

      Na Greenie som ale nezabudol a Stanovi fandím :) Dnes už nie je problém SK lokalizácia a nemyslím,že by bolo treba vytvoriť nejaké ,,slovenské distro,, Ono v podstate stačí ak sa nájdu ochotní ľudia,ktorí vedia poradiť. Ja som takých ľudí stretol aj v Greenie ale aj tu. a to je pre mňa podstatné. Dobrá partia,kde sa nájde zopár bláznov :)