KDE neon - postrehy

Sekcia: Ostatné 02.03.2021 | 21:49
Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

Práve skúšam najnovšiu verziu KDE neon (2502) a jedným slovom otras, nedalo mi nezanadávať si. Neviem či je to zmenami KDE ale pri použití rovnakých repozitárov a programov (inštalujem z texťáku podľa distra) vždy v novšej a novšej verzii niečo nefunguje. V predošlej verzii som musel kus korigovať programový výber lebo som nenašiel rovnaké balíky. Po novom témy desktopu, obľúbená téma Arc Dark získaná priamo cez Globálne témy nevykresľuje rovnakou farbičkou celé okno, štandardná je pre zmenu nedoladená. Možno chýba nejaký balík v defaulte. A ako bonus pridaním jednej miniaplikáce som zhodil celý panel. Takže nasleduje inštalácia Q4OS so staršou verziou KDE alebo návrat k roky zaužívanému Xfce. Pokukujem po Sparky Linux lebo má už v základe programový výber podľa môjho gusta a len doplním pár vecí, alebo klasika MX Linux na ktorý mám už programový výber a repo v texťáku. Normálne cítim tú nestabilitu z KDE neon, a to sa mi v poslednej dobe Plasma páči,,,

    • RE: KDE neon - postrehy 03.03.2021 | 01:17
      Avatar redhawk75   Používateľ

      tak toto bol dovod preco som usiel k xfce.

      len mne to robil LM s KDE a neskor Cinnamon

      • RE: KDE neon - postrehy 03.03.2021 | 07:45
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

        Ako som písal vyššie vidím to na Xfce ktoré som používal posledné roky alebo návrat na Q4OS. Večer som sa zabával so Sparky Linux ktorý sa mi celkom páči. Má vlastný repozitár kde som našiel aj programy ktoré nie sú bežne v repo, vymakané vlastné GUI pre Apt a je to svižné distro. Zarazilo ma len hlasné puknutie v repo stále pri spustení a vypnutí desktopu, prípadne prehrávača audia a videa. Neviem čím to je, či ovládačom zvukovky ale mám chvíľu po večeroch čas tak skúšam rôzne distrá s Xfce. Ale hovorím ten KDE neon ma sklamal,,,

        • RE: KDE neon - postrehy 03.03.2021 | 07:57
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

          nie je KDE neon distro na testovanie a odladenie najnovsej verzie KDE (v podsstate beta) nieco ako je fedora pre redhat ?

          potom by nevyladenost dávala celkom zmysel

          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • RE: KDE neon - postrehy 03.03.2021 | 11:09
          Avatar redhawk75   Používateľ

          to puknutie mi robi LM aj v live.

          Ide o pulse aduio 

          Tak ono tie distra ako ziju a "rastu" tak sa menia.

          Ja uz mam na pracovnom notebooku dualboot Devuan s xfce + windows 10. MX linux mi po aktualizacii zacal vybijat bateriu. z 5hodin na 82minut (4-5x testnute) poslal som veci mx vyvojarom na ich odpoved som si to preinstaloval...

          Holt rastu, a tym rastu problemy, sice mam v rezerve antix, ale ...

          ako mam HO tak mam cas sa bavkat, teraz si mazlim tcl (tiny core linux) problem je ze co pri nom s 16GB diskom :D s Abiword, vlc, nejakymi i2c nastrojmi a gnumeric to ma 60MB

          • RE: KDE neon - postrehy 03.03.2021 | 12:29
            Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

            Lenže neskutočne to pukne, som mal pocit že mi kľaknú repráky a zobudím v noci frajerku. Robilo to vždy pri prehraní zvuku, keby toto nerobilo tak dávam Sparkymu šancu, ešte som sa s tým v takej miere nestretol v žiadnom distre. Inak majú to vymakané s tým APTus, človek si zvolí čo chce inštalovať a pekne vidí v konzole čo sa deje. Ešte to doplniť o pár softov ako napr. správcovia súborov a nahodiť na všetky programy ikony a bolo by to geniálne. Po prvom spustení aktualizuje repozitáre, ponúkne aktualizáciu ako aj dodatočné nainštalovanie balíkov podľa voľby jazyka a človek vidí, čo sa robí. A ako som spomínal ich repozitár obsahuje softy, ktoré som v iných nevidel a majú dobrý programový základ. Keby som vedel obísť to pukanie bol by to vážny kandidát na primárny OS,,,

            • RE: KDE neon - postrehy 04.03.2021 | 04:14
              Avatar redhawk75   Používateľ

              ano to puknutie je napajanim. ked nabudi vystup OS.

              nepamatam ako som to riesil.

              inak pre zaujimavost Sparky som mal na chvilu. nastvali ma s vyhadzovanim driverov. prestala mi tam fungovat zvukovka a aj blblo pripajanie mixxtracku

          • RE: KDE neon - postrehy 03.03.2021 | 12:35
            Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

            Naopak z vizuálneho hľadiska kto do Sparkyho pridával default wallpapery musel byť "génius", jednoducho otras,,,

    • RE: KDE neon - postrehy 03.03.2021 | 01:28
      Avatar dino   Návštevník

      Takže sa to potvrdzuje čo tu písal Bedna už niekoľko rokov dozadu, že KDE je nestabilné a nové verzie v tejto oblasti nič nezlepšujú.

      Ďakujem za potvrdenie tejto teórie, aj tak ste potvrdili rovnaké skúsenosti ako mám aj ja s KDE na rôznych distrách.

    • RE: KDE neon - postrehy 03.03.2021 | 07:49
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

      tento prispevok by asi mal byt skor blog nie ?

      ale k veci, temy v KDE sa niekedy spravaju cudne a napriek zmene globalnej temy zostane zachovane nastavenie pre vzhlad okna, alebo pre ikony alebo oramovanie ci panel

      skusil by som prejst cez vsetky podradene zalozky v nastaveniach vzhladu a manualne vsetko zmenil na jednotnu temu (mne to pomohlo)

      aktualne mam KDE na desktope (manjaro) aj starsom NTB (MX) a nevnimam ziadnu nestabilitu KDE

      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • RE: KDE neon - postrehy 03.03.2021 | 08:10
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
        tento prispevok by asi mal byt skor blog nie ?

        Je to málo informácií na blog a za čerstva naklepané postrehy, nehrajme sa s fazuľkami,,,

      • RE: KDE neon - postrehy 03.03.2021 | 09:13
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

        Noo ono je KDE a KDE, a ver mi že som v poslednej dobe vyskúšal x distier s rôznymi verziami KDE. To čo fungovalo v jednej verzii nefungovalo v druhej. Je pekné mať nové KDE ktoré si pamätá napr. pozíciu okien keď ho za chvíľu zhodím jedným apletom. Používatelia ktorí nejdu tak do hĺbky ako ja a používajú desktop v defaulte možno na to nenarazia. Tiež som sa zabával so zmenami tém, nie len jednotnou zmenou cez Globálne témy alebo cez systemsettings pod správcom aby aj programy pod rootom boli plus mínus s podobným vizuálom čo je tiež niekedy drina. A bavíme sa o stabilite desktopu a kus vyladenosti. Ale aby som zase len nešomral napr. v Q4OS postavenom na Debiane je staršia verzia KDE a tá je stabilná, takisto môže byť v Manjaro ako píšeš,,,

      • RE: KDE neon - postrehy 03.03.2021 | 09:19
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
        ale k veci, temy v KDE sa niekedy spravaju cudne a napriek zmene globalnej temy zostane zachovane nastavenie pre vzhlad okna, alebo pre ikony alebo oramovanie ci panel

        To sa deje vtedy, keď ti Globálna téma nenatiahne napr. ikony prípadne ti chýba nejaký balík v systéme. Väčšinou cez globálnu tému natiahnem napr. len tému desktopu a ostatné si prispôsobím ako napr. ikony. A už som zažil aj to že mi takto nainštalovaná téma zhodila desktop a nebola vôbec kompatibilná,,,

        • RE: KDE neon - postrehy 03.03.2021 | 11:13
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

          áno ja viem, preto som to písal, veľa ľudí si to neuvedomuje že občas nesatčí zmeniť globálnu tému

          a neviem aká je najnovšia verzia KDE, v manjare je plasna vo verzii 5.21.1 a framework vo verzii 5.79.0 a QT je 5.15.2

          a je mi jasné že v každom distre sa to správa inak, ale to aj gnome (lebo témy a možnosti predvolieb sú dosť široké) ale ked som to prvý krát skúšal bol som prekvapený že manjaro s KDE bolo konzistentnejšie ako GNOME verzia 

          aj keď zrovna teraz bola aktualizácia ktorá mi zmenila vzhľad štart menu (spúšťač aplikácii) na menej ergonomický (pre mňa)

          ale ja do toho zväčša nerýpem, kým to funguje ako si prestavujem (a default KDE v manjare tak funguje)

          dúfam že sa to nezhorší lebo ku gnome sa vrátiť veľmi nechcem a xfce mi nevyhovuje (alebo si ho neviem nastaviť aby fungovalo podľa mojich predstáv)

          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
          • RE: KDE neon - postrehy 03.03.2021 | 12:12
            Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

            Štart menu KDE sa dá jednoducho zmeniť cez pravé tlačítko a tuším sa to volá Alternatívy (píšem z hlavy) a zvoliť inú Štart ponuku, preferujem klasické menu. GNOME som mal rád 2kovú verziu, tie ďalšie už nie. Keď vidím tie gigantické ikony aplikácií cez celú plochu tak mám dosť, aj keď sa dá menu seknúť do panelu jednoducho to už nie je ono. Tak ja stále váham medzi Xfce a starším KDE, mám jeden rozsekaný disk tak sa zabávam kým hodím ostrú verziu na nové ssdčko.

            • RE: KDE neon - postrehy 03.03.2021 | 21:03
              Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

              alternatívy som samozrejme pozrel ale to doterajsie rozlozenie co som pouzuval sa uz neda dosiahnut

              toto nove ma serie asi tak o 1% viac ako to predosle (tiez malo svoje muchy ktore to nove riesi ale namiesto nich prehodilo menej ergonomicke pouzivanie oblubenych poloziek - pre mna)

              asi by sa to dalo vyriesit a upravit ale tak ci tak vsetko spustam cez krunner a klavesove skratky

              Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: KDE neon - postrehy 03.03.2021 | 15:31
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      Ja som zas presedlal na Thunar a časom asi zmením všetky apky na Xfce. Pre triedenie obrázkov pre AI je úplne najviac najlepší.

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: KDE neon - postrehy 03.03.2021 | 17:26
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

        Ja sa aktuálne sa zabávam s programovým výberom pre Linux Mint Xfce. Pre každé distro si vždy skôr pripravím repozitáre a potom skúšam cca rovnaký programový výber, už ho len upravujem podľa desktopu a toho, ktoré balíky má distro v základe nainštalované. Noo a potom porovnávam stabilitu desktopu a jednotlivých programov ako aj vizuál, či je viac-menej jednotný,,,

      • RE: KDE neon - postrehy 03.03.2021 | 19:59
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

        Tak pri troche snahy a prispôsobenia desktopu je aj Linux Mint použiteľný,,,

      • RE: KDE neon - postrehy 04.03.2021 | 18:40
        Avatar redhawk75   Používateľ

        jj thunar je jedna z veci, pre ktore si upravujem antix na xfce

    • RE: KDE neon - postrehy 04.03.2021 | 04:05
      Avatar redhawk75   Používateľ

      Q4OS zacina MXovatiet.

      https://www.q4os.org/forum/viewtopic.php?id=3477

      • RE: KDE neon - postrehy 04.03.2021 | 07:47
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

        Noo som kus v rozpakoch teraz, po tých x distrách s KDE čo som skúšal sa mi páči práve Q4OS, aj keď samozrejme podľa všetkého bude na používateľovi, či si do neho nahodí MX fičúrky. Na jednej strane by sa mi celkom hodil v Q4OS napr. MX Snapshot, ale inak mi to príde kus ako komplikácia a jedno distro bude závislé na druhom,,,

        • RE: KDE neon - postrehy 04.03.2021 | 11:36
          Avatar redhawk75   Používateľ

          no vzniknu rovnake problemy ako pri buntu. mx ma kde verziu takze by to nemal byt problem a q4os je debian nie ubu, tak by to snad nemalo robit problemy.

          aj antix zacina preberat veci.

          inak q4os mi strasne pripomina mrtvy  chaletos 

          • RE: KDE neon - postrehy 04.03.2021 | 14:08
            Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

            Niekde som čítal že napr. MX Snapshot ktorý by som uvítal nefunguje na Debian distrách len na MX Linux, takže otázka znie či to bude plná kompatibilita medzi jednotlivými repo a distrami. Už pomaly človek ani nebude vedieť čo má nahodiť ak chce dlhodobo single OS, ja som včera zabával s LM Xfce kde všetko funguje pocitovo tak nejak bez námahy,,,

            • RE: KDE neon - postrehy 04.03.2021 | 18:37
              Avatar redhawk75   Používateľ

              na devuane vyzaduje systemd shim. otazka 3-4 kliknuti.

               

      • RE: KDE neon - postrehy 16.05.2021 | 12:22
        Avatar mirko70 U_Mate 16:04  Používateľ

        Našťastie,Q4OS stále funguje aj vo vizuále,ktorý začal a to FreeXP :)

        • RE: KDE neon - postrehy 16.05.2021 | 12:46
          Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

          Inak desktop s Trinity má štandardne zamknutú tému, ak si chce niekto prispôsobiť vzhľad mimo predvolenej šablóny, to len detail (dá sa odomknúť),,,

        • RE: KDE neon - postrehy 16.05.2021 | 19:58
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

          to naozaj este stale niekto tuzi aby jeho desktop vyzeral ako 20 ročný Windows XP ?

          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
          • RE: KDE neon - postrehy 17.05.2021 | 20:39
            Avatar mirko70 U_Mate 16:04  Používateľ

            Ide o nostalgiu :) A tí,ktorí chcú ako-tak ešte zúžitkovať svoj starý notebook ani netušia,že tam majú linux. Sú spokojní a to je podstatné.

            • RE: KDE neon - postrehy 17.05.2021 | 20:49
              Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

              Linux desktopy majú toľko možností prispôsobenia si vzhľadu a ergonómie, že je tam škoda sekať XPčkovský vzhľad. Ale na druhej strane ak to niekomu uľahčí v používaní Linuxu tak prečo nie, a radšej vzhľad starého dobrého XP ako napr. Visty :-)

              • RE: KDE neon - postrehy 18.05.2021 | 00:09
                Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                Tento smer nasadil Xerox prv než vznikol Mac a Win, mno a rôzne pokusy tu už boli a nikto ju neporazil. Starý vzhľad je nepodstatný, kedže sa dá jednoducho prefarbiť na moderno. Podnes ma udivuje tá genialita nápadu, zrejme bola moc dobrá, keď podnes okrem prefarbenia s tým nikto nič nespravil.

                Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
              • RE: KDE neon - postrehy 18.05.2021 | 20:31
                Avatar mirko70 U_Mate 16:04  Používateľ

                Inak,na tom Asuse Eee PC bol pôvodne W7 Starter. Najskôr som to prehodil na W10 ale nechcel som užívateľa moc provokovať :) Predsalen je tam len 1Gb Ramka a nedá sa ani upgradovať. Slúži mu to len na brouzdání po nete,je rád,že mu to ešte ide,tak čo neurobíš pre šťastie človeka :)

            • RE: KDE neon - postrehy 17.05.2021 | 20:54
              Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

              Inak tá modrá téma XPčka sa mi nikdy nepáčila, vždy som ju menil za striebornú,,,

    • RE: KDE neon - postrehy 07.03.2021 | 19:43
      Avatar rumany   Návštevník

      Ahoj, já kdysi(12let zpét) na KDE začínal, jenže furt samé problémy. Občas ho zkusím, a nejde to. Zkoušel jsem LXDE Openbox Mate Cinnamon Xfce, to mi celkem sedí, ale nakonec jedu Fedora Gnome, a jsem max spokojen. Dost dlouho jsem používal MXLinux(asi 3 roky), je nejlepší, jen škoda, že není s Gnome. Samo, že se dá doinstalovat, a funguje luxusné, ale není to 100 procentně ono.

      • RE: KDE neon - postrehy 07.03.2021 | 20:45
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

        Asi každý kto začínal s Linuxom cez 10-15 rokov dozadu začínal na starých verziách KDE :-) Inak ako sledujem začína sa KDE dostávať do inštalačiek distribúcií ktoré ho predtým veľmi nepreferovali, akurát dnes som pridával správu o SparkyLinux (predtým ho pridal MX Linux). Ja mám aktuálne nahodený Mint s Xfce lebo som si robil programový výber ak ho budem niekomu nahadzovať a ide celkom pekne, ale ako som spomínal ak Plasma tak Q4OS,,,

        • RE: KDE neon - postrehy 08.03.2021 | 13:36
          Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

          Keď už takto skúšaš tak vyskúšaj KDE priamo v debiane, mám ho ako v stable (staršia verzia KDE ale komplet funkčná) ako aj v Sid tiež nemám mu čo vyčítať, jasné nie je to vždy bez chyby ale od unstable verzie 100% stabilitu nečakám.

          KDE Neon som tiež otestoval a vydržal som asi dva dni a s pokorou som sa vrátil k Debianu, ja proste Buntu distrá nemôžem a KDE Neon kde poriadne nefunguje APT lebo majú na to niečo svoje.

          V Sid je verzia 5.20 ale už postupne prichádzajú časti z verzie 5.21.

          • RE: KDE neon - postrehy 08.03.2021 | 15:06
            Avatar redhawk75   Používateľ

            ja proste Buntu distrá nemôžem a KDE Neon kde poriadne nefunguje APT lebo majú na to niečo svoje.

            tak tak.

            ja som musel opustit GalliumOS (Xubuntu pre chromebooky) po tom co mi po update zacal vypinat zvuk.

            nasadil som mx.

            na desktope som zase zrusil MX a nasadil Devuan, tam zase mi prestal rozoznavat wacom bamboo aj genius tablet. ca po update minuly tyzden mi nejde zoom ani pocasie....

            odkedy sa z MX stava mainstream nestihaju riesit chyby ale treba mx kde a mx fluxbox.

            • RE: KDE neon - postrehy 08.03.2021 | 21:14
              Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

              No paráda, tak ako čítam jeden už pomaly nebude vedieť, čo nahodiť. Ja som zase chcel vyskúšať Devuan ale vždy ma hodí do nízkeho rozlíšenia kde sa nedá nič robiť, asi nerozozná správne grafiku,,,

              • RE: KDE neon - postrehy 08.03.2021 | 21:46
                Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                Mno počkajte si zo dva týždne a dúfam, že už doklepem antiX s ľudskou tvárou. Som už definitívne rozhodnutý, že aplikácie budú Xfce. Fungujú najlepšie a najkrajšie. Sú tam chybičky, čo neodhalí asi každý. Mno vždy sa rád venujem tomu, čo ma práve baví a teraz sú to Xfce aplikácie.

                Niečo som si aj naštudoval, že okrem GTK knižníc, používajú aj vlastné knižnice, tak uvidíme ako sa bude dariť s posúvaním vecí ku predu.

                Alebo si upravte sami antiX na vlastnú mieru podľa želaní, tam funguje všetko spravidla dobre.

                Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                • RE: KDE neon - postrehy 08.03.2021 | 22:37
                  Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                  Nič sa nedá robiť, downloading,,,

                • RE: KDE neon - postrehy 08.03.2021 | 23:53
                  Avatar redhawk75   Používateľ

                  jo ja som zatial antix odlozil, je v stave vybuildovania na live ale nemam volny stroj na to. musim pracovat :D

                  mam teraz novu hracku Tiny core linux s Hackedboxom a senzormi.

                  Problem je ze Antix mi prestavaju fungovat niektore veci (vyzaduju nam minimalne systemd shim) 

                  A po tom co mi spravil update s MXom no neviem. Dolphin_oracle daval na twitteri a j na fore info ze zblbli updaty ale...

                  No jedina normalna vec je fakt si spravit vlastne distro.

              • RE: KDE neon - postrehy 08.03.2021 | 23:54
                Avatar redhawk75   Používateľ

                ani safe mode? mne to blbne na integrovanej Intel

          • RE: KDE neon - postrehy 09.03.2021 | 07:56
            Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

            Pekných pár rokov dozadu som používal Debian Squeeze s KDE 4.4.5. Tuším som skúšal aj aktuálnu verziu, bolo toho viac na disku tak si to už ani nepamätám,,,

    • RE: KDE neon - postrehy 08.03.2021 | 20:56
      Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ
      Ja proste Buntu distrá nemôžem a KDE Neon kde poriadne nefunguje APT lebo majú na to niečo svoje.

      Ale no tak :-) Je to všetko subjektívne a krátkodobým používaním niečoho sa závery robiť nedajú. Netajím sa tým, že som fandom KDE prostredia a aj ho k plnej spokojnosti používam. Nejaký čas som bol na Linux Minte a aj Ubuntu ale vždy som sa vrátil k KDE – momentálne mám asi rok KDE Neon a naprostá spokojnosť.

      Osobne som si nevšimol, že by APT v Neone nefungoval. Všetky aplikácie, čo používam som inštaloval cez terminál a bez problémov. Jedine na čo upozorňuje aj projekt KDE Neon je, že na aktualizáciu systému sa nemá používať APT, lebo sa nemusia zaktualizovať všetky balíčky. Odporúča sa používať Discover alebo príkazy

      pkcon refresh
      pkcon update

      Vzhľad systému je tiež subjektívna záležitosť. KDE je asi jediné linux – prostredie, v ktorom nič nemením. Breeze téma je dobre spracovaná a vyhovuje mi.

      Na odľahčenie: Nemci majú pre skratku KDE vysvetlenie, ktoré sa mi naozaj páči: KDE = Kannst Du Einstellen (Kde = vieš nastaviť) a je to naozaj pravda :-)

    • RE: KDE neon - postrehy 15.05.2021 | 12:59
      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

      Tak mám najnovšie poznatky z KDE neon, včera som nahadzoval čistú inštaláciu. Čo sa týka desktopu KDE tak ten má svoj život v každej verzii, tentokrát veľkosť ikon pri rovnako vysokom paneli je iná, ako aj veľkosť fontov je menšia v pridaných apletoch, takže z ergonomického hľadiska kus zhoršenie. Naopak potešilo že ak zmeníte v menu nejakú ikonu programu, automaticky ju načíta aj v paneli kde je pridaná, staršie verzie to nevedia. Čo sa týka programov to je kus mimo KDE neon - nefunguje repozitár pre Etcher, čo som obišiel cez AppImage a OpenArena z repo má bug, našťastie verzia z archívu z home stránky funguje. Takže naďalej tvrdím že KDE neon nie je tak stabilný ako Q4OS a distrá s KDE založené na Debiane, je skôr určený pre tých, ktorí majú radi nové verzie KDE,,,

    • RE: KDE neon - postrehy 18.05.2021 | 23:04
      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

      Ešte doplním za čerstva informácie, lebo sa zabávam aj s Q4OS a aktualizujem programový výber: Ak chce niekto kvôli aktualizáciám repozitár pre balenaEtcher, pôvodný repo echo "deb https://deb.etcher.io stable etcher" | sudo tee /etc/apt/sources.list.d/balena-etcher.list nefunguje. Po novom stačí spustiť príkaz a repozitár sa pridá:

      curl -1sLf \
         'https://dl.cloudsmith.io/public/balena/etcher/setup.deb.sh' \
         | sudo -E bash
      • RE: KDE neon - postrehy 19.05.2021 | 08:21
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        je ten príkaz na script aspoň z oficiálnych stránok balena ? lebo spúšťať si náhodný script na pc od kohosi z nejakého fóra asi nie je zrovna bezpečné

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • RE: KDE neon - postrehy 19.05.2021 | 08:41
          Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

          Našiel som tento postup na fóre Etcheru,,,

        • RE: KDE neon - postrehy 19.05.2021 | 08:44
          Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

          A mám to odskúšané, inak by som o tom nepísal, netreba hneď za všetkým hľadať chyby a zádrhely, sa trochu uvoľni,,,

          • RE: KDE neon - postrehy 19.05.2021 | 13:53
            Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

            no len z tvojho povodneho prispevku nevyplyva ze to je postup a script od tvorcu a je dobre to uviest (preto som sa pytal)

            lebo takto sa ľahko siri skodlivy kod

            Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • RE: KDE neon - postrehy 19.05.2021 | 09:01
          Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

          Ten postup je odtiaľto. Jedná sa o oficiálne stránky Etcher.

          • RE: KDE neon - postrehy 20.05.2021 | 11:22
            Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

            Tak doplním info, repozitár Etcheru sa so skriptom v KDE neon nechytil, vypísal chyby na konci a repo nepridal. Chcel som soft s repozitárom kvôli aktualizáciám. Tak som nakoniec Etcher zamenil za UNetbootin, má aj svoj PPA repozitár. A čo sa týka nového vizuálu panelu v KDE neon (menšie fonty a ikony), nie je to chyba ale nová vlastnosť panelu, včera som to náhodou objavil.