mint upgrade z 18 na 20

Sekcia: Aplikácie & Desktop 09.05.2021 | 21:16
Avatar martin-zeleny Linux Mint Mate  Používateľ

Ahojte,

je mozne upgradovat mint z verzie 18 priamo na 20 ? Ja viem, najlepsia by bola cista instalacia, ale ked chcem upgrade, je to mozne priamo, aby som nemusel upgradovat na 19 ?

S pozdravom

    • RE: mint upgrade z 18 na 20 09.05.2021 | 21:24
      Avatar redhawk75   Používateľ

      nie, prechod nie je mozny, len cista instalacia

      • RE: mint upgrade z 18 na 20 10.05.2021 | 10:02
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        nie je možný ?

        ani spôsobom že spraví upgrade z 18 na 19 a potom z 19 na 20

        mint už dlhšiu dobu nesledujem ale upgrade býval zväčša možný (aj keď niekedy komplikovaný)

        keď si vygooglujem "upgrade mint from 18 to 19" a "upgrade mint from 19 to 20" najde mi viacero návodov ako to urobiť

        študovať sa mi ich nechce, preto sa pýtam či to naozaj nie je možné, lebo sa mi to na prvý pohľad nezdá ako nemožné

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • RE: mint upgrade z 18 na 20 10.05.2021 | 18:48
          Avatar redhawk75   Používateľ

          tak ano z 18 na 19, z 19 na 19.3 a z 19.3 na 20 lenze to dost zaprasi system, ale priamy upgrade nie je. 

          • RE: mint upgrade z 18 na 20 10.05.2021 | 21:36
            Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

            tak myslim ze martin ma odpoved ;-)

            Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • RE: mint upgrade z 18 na 20 10.05.2021 | 19:50
          Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

          Tak toto je presne dôvod, prečo milujem rolling release distribúcie. Tam je aktualizovaná distribúcia vždy najnovšou distribúciou a žiadne prechody medzi verziami nie sú potrebné.

          • RE: mint upgrade z 18 na 20 10.05.2021 | 20:08
            Avatar redhawk75   Používateľ

            ano to je ich plus.

          • RE: mint upgrade z 18 na 20 10.05.2021 | 21:44
            Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

            ano aj ked to ma aj svoje muchy, napriklad mesiac dozadu (mozno aj skor ale vtedy som si to vsimol) mi aktualizacia manjara "skryla" grub a deaktivovala vyhladavac inych OS (teda v grube som nemal windows)

            stacilo samozrejme mierne upravit konfigurak a spustit grub-update ale bez aspon priemernych vedomosti to uzivatel nezvladne

            a davnejsie mi zmizli vsetky zvukovky (pri prechode z pulseaudio na pipewire) - tiež stačilo aktualizovať konfiguraky ale trvalo mi to hodinu nájsť kde bol problem

            ale stále nedám na manjaro dopustit (s pravidelnými timeshift zalohami sa naň dá naozaj spoľahnúť)

            Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: mint upgrade z 18 na 20 10.05.2021 | 10:41
      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

      Podľa všetkého je možný upgrade len z verzie 19.3. Inak tu je celkom pekný návod. Ale ako je spomenuté aj v článku, pred experimentami by som určite zálohoval všetko cez Timeshift. Inak na tvojom mieste by som prešiel LM že aké programy som pridával (niekedy je dobrý pomocník kus papiera a pero), zazálohoval veci z HOME (napr. uložené záložky ak ich nesynchronizuješ) prípadne domumenty ak ich neukladáš na iný disk alebo partíciu a šiel cestou čistej inštalácie.

      • RE: mint upgrade z 18 na 20 10.05.2021 | 11:34
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        ešte by som doplnil, že verzia mintu 19 je podporovaná až do apríla 2023, takže aj upgrade na 19tku by mohol stačiť

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: mint upgrade z 18 na 20 11.05.2021 | 14:16
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

      teoreticky je to možné. v praxi máš rozbitý a nepoužiteľný systém. určite by som nad tým ani neuvažoval a dal by som čistú inštaláciu.

      • RE: mint upgrade z 18 na 20 11.05.2021 | 15:30
        Avatar samalama   Návštevník

        odbornik na lunexi sa ozval...

    • RE: mint upgrade z 18 na 20 15.05.2021 | 12:28
      Avatar martin-zeleny Linux Mint Mate  Používateľ

      ja mam dokonca verziu 18. takze musim spravit upgrade z 18 na 18.3, z 18.3 na 19, podla vsetkeho asi upgrade na 19.3, a odtial na 20. Ako ste uz mnohi poznamenali asi to neni idealne. Co su nevyhody takehoto riesenia ? Cisto teoreticky, ak pojde vsetko dobre by to mohlo zafungovat ? Alebo som mimo ?

      Problemom je, ze sa jedna o developersky system, kde uz je naistalovanych a hlavne nakonfigurovanych vela veci (IDE, CMS, dockery, mnohe appky, a pristupy na mnoho serverov). Ak by som si nainstaloval cisty system, nainstaloval appky a jendnoducho prekopiroval HOME, bude to fungovat ?

      • RE: mint upgrade z 18 na 20 15.05.2021 | 12:38
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

        Môžem sa vyjadriť k programom, so servermi nemám skúsenosti: Nemusí to fungovať, niekedy sa stane že rôzne verzie programov majú aj iný názov konfigov a už by ti staré z HOME nezobrali. Optimálne riešenie je najnovšia LTS verzia a čistá inštalácia, teda môj názor. Keď robím čistú inštaláciu distra a mám nasekané v texťákoch príkazy na inštaláciu z repo a disku včetne nejakých príkazov, komplet inštalácia, upgrade, pridanie repozitárov, inštalácia programov, prispôsobenie desktopu a nastavenie každého programou mi zaberie cca 2 hodiny, čo si myslím že je úplne v pohode,,,

        • RE: mint upgrade z 18 na 20 15.05.2021 | 12:48
          Avatar redhawk75   Používateľ

          suhlas

        • RE: mint upgrade z 18 na 20 15.05.2021 | 13:00
          Avatar martin-zeleny Linux Mint Mate  Používateľ

          len si zober. ze ja tam mam taky Eclipse. v tom minimalne 20 rozbehanych projektov. Ak by to nezanfungovalo, pre mna to znamena: vycheckoutovat projekty na novo, zbudilovat ich, ponastavovat server konfiguraciu, napojenie na CMS atd .... A zrazu z 2 hodin su aj 2 tyzdne

          • RE: mint upgrade z 18 na 20 15.05.2021 | 13:07
            Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

            Ja by som to asi riešil ďalším diskom v kome na pokusy, alebo vyhradenou partíciou. Aby si presne nedopadol tak ako píšeš, ale skôr si to vyskúšal na systéme ktorý môžeš rozsekať.

      • RE: mint upgrade z 18 na 20 15.05.2021 | 12:48
        Avatar redhawk75   Používateľ

        podla mna to fungovat nebude.

        Pretoze ide aj o verzie kniznic nie len programov.

        Jednoduchsie by asi bolo nainstalovat aptik, spravit cez to zalohu nainstalovat niekam 20 a skusit to tam obnovit.

        Inak asi najlepsie (najcistejsie) je nova cista instalacia.

        Inak o dost lahsie to je na MX a napriek tomu mam niekde verziu MX 17.3 (Debian 9)

        • RE: mint upgrade z 18 na 20 15.05.2021 | 13:03
          Avatar martin-zeleny Linux Mint Mate  Používateľ

          ach, zivot je boj :)

    • RE: mint upgrade z 18 na 20 01.06.2021 | 11:01
      Avatar martin-zeleny Linux Mint Mate  Používateľ

      Takze nakoniec som zvolil cestu postupneho upgradu.

      1. z 18 na 18.3

      2. potom nainstalovat mintupgrade a prechod na 19

      3. z 19 na 19.3

      4. mintupgrade z 19.3 na 20

      Z nejakeho dovodu mi to prvykrat odpalilo vsetky dockery. Adresar /var/lib/docker bol prazdny. Preco sa tak stalo, neviem. Ked som to skusal druhy krat, bolo vsetko ok.

      Zatial sa zda, ze vsetko funguje ako ma. Samozrejme vela programov a appiek nema podporu pre tuto verziu, takze cez PPA nejdu pridat. Ale nastastie existuje appImage a to vacsinou pomohlo.