Suspend vs Hibernate

Sekcia: Ostatné 09.07.2021 | 00:20
Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

Ahojte, jen taká jednouchá otázka, čo častejšie používate, Suspend alebo Hibernate a prečo? Po pravde štandardne vypínam počítač ale v poslednej dobe sa mi táto možnosť celkom páči, najmä keď mám pootváraných viac okien s nedokončenou prácou,,,

    • RE: Suspend vs Hibernate 09.07.2021 | 05:03
      Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor

      Suspend, pretože mám SSD disk.

    • RE: Suspend vs Hibernate 09.07.2021 | 06:25
      Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

      Suspend, pretože to je na kratšiu dobu (do pár hodín). Pokiaľ je to na dlho, robotu uložím a počítač celkom vypínam.

    • RE: Suspend vs Hibernate 09.07.2021 | 08:14
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

      ja všetky moje stroje prednostne uspávam, všetky (starý ntb s MX linuxom, pracovný NTB s W10, desktop s manjarom, tablet s w10, telefon, ...)

      hibernáciu som nikdy dobrovoľne nevyužil, ak pc výnimočne neuspím tak vo vypnem

      uspávam preto že to je oveľa praktickejšie (všetko mi zostane otvorené a môžem pokračovať v práci 2s po stlačení gombíka) a žerie to úplné zanedbateľné množstvo elektriny (pracovný notebook som teraz zapol po viac ako 40hodinách spánku a má 91% baterky a to tipujem že sa minimálne raz zapol sám od seba - lebo to bežne robí)

      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: Suspend vs Hibernate 10.07.2021 | 18:17
      Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

      Suspend, chodí spoľahlivo, vypínam iba po aktualizácii ktorá vyžaduje reštart.

      • RE: Suspend vs Hibernate 10.07.2021 | 19:42
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

        Preto sa pýtam lebo som stará škola a vždy ukončujem prácu a vypínam komp. Či sa náhodu niekomu nestalo že by suspend/hibernate zblbol a prišiel by som o neuloženú prácu.

        • RE: Suspend vs Hibernate 10.07.2021 | 23:39
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

          tak pracu si treba ulozit bez ohladu na to ci vypinas ale uspavas ci hibernujes

          zvacsa staci ctrl+s ;-)

          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • RE: Suspend vs Hibernate 11.07.2021 | 08:07
          Avatar Richard Antix  Používateľ

          Ja suspendujem PC, pretože sa jednak okamžite zobudí a človek môže pokračovať tak, kde skončil, a súčasne, hoci sa to nezdá, môže to ušetriť elektrinu, pretože ak idem od PC napr. na pol hodinu, tak ho uspím. Ale ak by som ho mal vypínať zapínať a otvárať programy (áno, vo väčšine DE sa dajú sa uložiť session…) - tak to by som ho ani nevypínal…

        • RE: Suspend vs Hibernate 11.07.2021 | 21:13
          Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ
          som stará škola a vždy ukončujem prácu a vypínam komp

          Zvyk starej školy si zachovaj, prácu ulož a zálohuj. Ja zatváram aj aplikácie. Suspendujem čistý OS. BTW - skúšal som to v práci aj na W7 a čuduj sa svete vždy bol po prebudení po viac ako 24h nejaký problém.

          • RE: Suspend vs Hibernate 11.07.2021 | 21:32
            Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

            Podľa môjho názoru je suspendovanie čistého OS kontraproduktívne. Zmysel suspendu je práve v tom, aby po zobudení zostalo všetko pootvárané, ako to bolo pri predchádzajúcej práci. Zobudiť iba OS a potom znova otvárať všetky programy je nešikovné. Naopak si myslím, že dlhodobo suspendovať nie je dobre, pretože, ak sa počas práce niečo v OS alebo otvorených programoch naruší, či vznikne problém, po zobudení zo suspendu nedôjde k oprave stavu. Iba nové spustenie OS a programov spôsobí úplnú obnovu do funkčného stavu. Preto na konci vždy zásadne ukončujem všetky programy a vypínam (nie hybernujem) OS.

            • RE: Suspend vs Hibernate 12.07.2021 | 00:33
              Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ
              Podľa môjho názoru je suspendovanie čistého OS kontraproduktívne

              Podľa môjho názoru je to produktívne

              • RE: Suspend vs Hibernate 12.07.2021 | 06:59
                Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                Vysvetlím na konkrétnom príklade. Občas sa mi stane, že po čase u myši prestane fungovať koliesko. Ak by som OS suspendol, po prebudení bude problém s kolieskom pokračovať. Ak však celkom ukončím, po zapnutí bude zasa všetko OK. Chyby sa pri používaní môžu vyskytovať rôzne, väčšinou sú spôsobené chybami softvéru napr. úniky pamäte (memory leaks u Cinnamonu). Nemá teda zmysel ukončovať programy a nechať bežať OS, pretože potom sa neodstránia prípadné problémy. Teda zmysel má buď ukončovať všetko alebo nič.

                • RE: Suspend vs Hibernate 12.07.2021 | 08:56
                  Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                  možno by si mal prestať používať hw a sw ktorý je pokazený a spôsobuje problémy :-D myš ktorej zle funguje koliesko by som hneď vymenil (alebo ak je to sw problém tak by som ho riešil, lebo reštartovať pc preto že mi prestalo fungovať koliečko myšky nie je riešenie

                  moj starý NTB s rôznymi dostribúciami a rovnako pracovný NTB s w10 roky len uspávam a ani raz som nemal  po prebudení problém (a to si nechávam otvorených desiatky tabov a aplikácií)

                  jediný problém s uspatím som mal na desktope na manjare (po zobudení sa "vytvárali" nové zvukovky) ktorý sa odstránil sám aktualizáciou 

                  Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                  • RE: Suspend vs Hibernate 12.07.2021 | 12:15
                    Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                    Treba to chápať iba ako príklad, tá chyba sa mi stane tak raz za týždeň až mesiac preto to neriešim. Ide skôr o to, že OS sa používaním zvykne "zapleveliť", preto je dobré občas ho vypnúť, čím sa vyčistí. Príkladom "zaplevelenia" môže byť napr. cinnamonom priznaný "Memory Leak", ktorý spôsoboval časom zaplnenie RAM. Po reštarte bolo zasa všetko OK. Takýchto chýb sa v OS a softvéri môže nachádzať spústu, či už sa to viditeľne prejaví alebo nie.

                    • RE: Suspend vs Hibernate 12.07.2021 | 12:46
                      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                      tak vyuzivat sw so znamou chybou, ktora moze sposobit pad celeho systemu je asi celkom dobrodruzstvo, ja by som to nepouzival, ale niekto rad zije na hranici rizika

                      a neviem teda co ty robis s OS ked sa ti zapleveli,mne sa to mino windowsu este nestalo a to ako som pisal restartujem len ked je to nutne pre aktualizacie

                      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                      • RE: Suspend vs Hibernate 12.07.2021 | 14:16
                        Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                        Tak ono je to vždy o kombinácii konkrétneho hardvéru, OS a používaného sw. Niekde to problém robí, inde nie. Buď rád, že s tým problém nemáš. Nedá sa to však generalizovať. Nájdu sa takí, čo s tým problém majú.

          • RE: Suspend vs Hibernate 12.07.2021 | 06:44
            Avatar Richard Antix  Používateľ

            Ja suspendujem teda PC s otvorenými programami.

            Takto nie je problém mať uptime rádovo v mesiacoch (najviac som mal tuším 250 dní).

            • RE: Suspend vs Hibernate 12.07.2021 | 07:08
              Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

              Ja NB vzdy vypinam, aj kabel vytiahnem zo zasuvky, uz ked odchadzam na 1-2 dni a mam aj prepatovu ochranu. Viem, ze cas su peniaze, ale nahoda je blbec. A najviac ma znervoznuje, ked vidim syna spat v posteli s blikajucim NB.

            • RE: Suspend vs Hibernate 12.07.2021 | 09:01
              Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

              úplný súhlas, aj keď 250 dní je dosť extrém, to som určite nikdy nemal (minimálne pre aktualizácie ktoré vyžadujú reštart) to mám ledva na serveri (lebo aj ten raz ročne reštartnem pri údržbe)

              Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
            • RE: Suspend vs Hibernate 12.07.2021 | 12:35
              Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

              Tiež len suspend to RAM a všetky programy stále bežia. Raz začas reštart kvôli upgrade Kernelu, alebo grafiky.

              Momentálne uptime na NTB:
              12:33:10 up 12 days, 17:24, 1 user, load average: 0.66, 0.91, 0.74

              Bežný uptime mesiac, dva, tri.

              Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org