Komunitna emailova adresa

Sekcia: Komunita 24.04.2022 | 09:07
Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

Moj poskytovatel internetu po optokabli /na Krahuliach/ mi ponuka okrem voip cisla 045........aj emailovu adresu ...@dtnet.sk, do buducna /mozno/ aj vlastnu webstranku. Napadlo mi, Mirec, ci by si nezvladol riadenie komunitnych emailov pre prihlasenych a mierne aktivnejsich nasincov /okruh ludi by ste stanovili vy, aby ich zas neboli stovky/, samozrejme za pomoci dalsich, ku ktorym sa tymto dobrovolne prihlasujem aj ja.

Vlastne, islo by o mierne rozsirenie sucasnych adries medzi adminmi linuxos.sk, ktore by nevyzeralo zle a malo by to pre nas aj patricnu vypovednu hodnotu komunitneho razu. Vdaka za zvazenie a pozitivny pristup.

    • RE: Komunitna emailova adresa 24.04.2022 | 14:30
      Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

      A ako presne si predstavuješ, že by to fungovalo? Všetky emaily, ktoré by prišli na tú tvoju adresu by si preposielal niekomu z linuxos alebo by si všetkým verejne poskytol prístupové údaje k tej emailovej schránke? To by tam bol za chvíľu dobrý chaos. Myslím, že by ťa poskytovateľ tej tvojej emailovej adresy veľmi nepochválil.

      • RE: Komunitna emailova adresa 24.04.2022 | 17:31
        Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

        Mne ale ide o adresu napr. distefano@linuxos.sk tak, ako teraz majú admini medzi sebou, nechcem nič prenášať. Nesluzila by mi ako hlavný mail, ale len pre niektoré záležitosti, kde chcem poukázať na svoje zameranie a komunitu, samozrejme s nízkym trafic-om. Ciste, prístupné len tunajším linuxakom /podobne ako ……@dtnet.sk je len pre klientov. A taktiež pre mailovú komunikáciu medzi nami.

        • RE: Komunitna emailova adresa 24.04.2022 | 17:39
          Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

          Teda niečo ako firemna emailová adresa, hoc aj na vizitku, ako druha, alternatívna.

          • RE: Komunitna emailova adresa 26.04.2022 | 15:23
            Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

            Nechápem, že prečo tak túžiš po tom, mať komunitnú emailovú adresu. Však rovnako poslúži hocijaká súkromná adresa, ktorú si vytvoríš napr. na gmaili. Tam je to bez starostí, netreba sa zaujímať o údržbu a chod servera. Nejaké veľké zverejňovanie tých adries tiež nie je dobré, pretože po čase by to bolo úplne zahltené spamom, ako ukazujú skúsenosti z minulosti. Napr. na moju VÚSAPLÁCKu adresu po čase chodilo denne niekoľko desiatok spamov a nepomohli veľmi ani spamové filtre.

            • RE: Komunitna emailova adresa 27.04.2022 | 07:01
              Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

              Cisto a len kvôli názvu linuxos.sk

    • RE: Komunitna emailova adresa 25.04.2022 | 09:16
      Avatar LUcoRP Debian, *Ubuntu, Android  Administrátor

      Toto sa tu riesilo pred par rokmi. V skratke, prilis vela prace a prilis malo uzitku. Zabezpecit a hlavne spravovat mail server nie je uplne trivialne a oproti webserveru je to ina liga, ak to teda chces robit poriadne, vratane vsetkych spam filtrov atd. To by uz lacnejsie vyslo prenajat si niekde hotove riesenie, ale to tiez nie je lacna zalezitost.

      git blame | Muj Desvorc je vetsi nez tvuj!
      • RE: Komunitna emailova adresa 25.04.2022 | 09:32
        Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor

        Správne zhrnuté. Spravovať mailserver je v súčasnosti hrozne zložité (snažil som sa o to) a spam je absolútna katastrofa.

        • RE: Komunitna emailova adresa 25.04.2022 | 09:34
          Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

          Mirec, a dorobiť ss by bolo moc pracné?

          • RE: Komunitna emailova adresa 25.04.2022 | 11:17
            Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor

            Čo je ss?

            • RE: Komunitna emailova adresa 25.04.2022 | 11:50
              Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

              Ss - Súkromne správy.

              No, škoda.

          • RE: Komunitna emailova adresa 26.04.2022 | 11:39
            Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor

            Ono to nie je nejak ťažké implementovať, ale rozoberalo sa to tu v minulosti vtedy sme boli skôr proti privátnym správam. Ak ide o nejakú komunikáciu medzi adminmi, nevidím problém nejakú súkromnú miestnosť na nejakej chatovacej platforme.

            • RE: Komunitna emailova adresa 26.04.2022 | 12:11
              Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

              inak presne to ma napadlo ale nechcel som do toho veľmi rýpať

              vytvoriť skupinu/miestnosť na discorde bude asi o dosť praktickejšie ako si robiť niečo vlastné o čo sa bude treba starať

              Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • RE: Komunitna emailova adresa 25.04.2022 | 16:16
          Avatar paldopice   Používateľ

          Hmmm tak to si potom robil nieco zle, alebo si totalna lama.

          • RE: Komunitna emailova adresa 25.04.2022 | 16:46
            Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor

            Nie každý človek ovláda všetko. Nie som správca serveru, nie je to moja práca, nezaujímam sa o tieto veci, preto sa správe venujem len v najnevyhnutnejšej miere, pretože nikto iný to nechce robiť. Keď chceš, nech sa páči, môžme spraviť zmluvu a môžeš sa starať o server. Zadarmo. Ja hosting a doménu kľudne zaplatím (vlastne ju platím aj teraz).

            • RE: Komunitna emailova adresa 25.04.2022 | 20:49
              Avatar paldopice   Používateľ

              Tak potom nepis, ze spravovat mail server je hrozne zlozite.

              • RE: Komunitna emailova adresa 25.04.2022 | 21:31
                Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor

                Je to niekoľkonásobne zložitejšie než správa všetkých ostatných služieb na serveri dokopy.

                • RE: Komunitna emailova adresa 26.04.2022 | 14:55
                  Avatar paldopice   Používateľ

                  Skor si myslim, ze tomu nerozumies, a preto ti to pride zlozite. A to si podla vsetkeho toho asi este vela nespravoval. Ale fakt by som sa vyhybal takymto public vyhlaseniam. To ako by som povedal, ze riadit vlak je zlozite. Ano, pre niekoho, kto to v zivote nerobil, tak tym packam a kolieskam nerozumie. Ale na rusnovodica nepotrebuje "doktorat" (narozdiel od takeho pilota).

                  • RE: Komunitna emailova adresa 26.04.2022 | 16:23
                    Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor

                    Subjektívne:

                    Ak mi niekto hodí na stôl predpisy, ktoré musí ovládať rušňovodič a povie hybaj, prevezieš ma po tejto trase a ja viem, že nechcem byť rušňovodičom a toto bude jediný krát v živote, tak ho pošlem nech si ide urobiť skúšky sám. Ak mi niekto povie nakonfiguruj mailserver a ja nie som správca servera, nikdy som nebol správca servera a nechcem byť správca servera, tak mu poviem, nech si to nakonfiguruje sám.

                    Objektívne:

                    Server linuxos zdedil Tomáš Srnka od Ondreja Hučka, potom som ho zdedil ja od Tomáša. Služby, ktoré tu bežia som si konfiguroval sám. Teraz k jednotlivým komponentom:

                    • Webový server - 61 riadkov nastavení, nebyť redirectov zo starého webu, bolo by to menej. Celkový čas konfigurácie do pol hodiny, posledná editácia v roku 2013
                    • uwsgi - 40 riadkov, čas pol hodiny, posledná editácia v roku 2018 (prechod na systemd)
                    • celery - beží pod uwsgi, 1 riadok konfigurácie
                    • sentry - beží pod uwsgi, dodatočné 3 riadky konfigurácie + inštalácia a nastavenie, dokopy 30 minút
                    • rabbitmq - štandardná konfigurácia + 2 minúty pre vytvorenie užívateľa a nastavenie vhostu
                    • memcached - žiadne nastavenia len inštalácia
                    • postgresql - viac-menej štandardné nastavenia, automatická kompletná záloha (na reálnom produkčnom serveri by som použil WAL archiváciu, ale na linuxos sa mi to neoplatí konfigurovať), v podstate konfigurácia je asi 10 minút roboty a to pri každom update systému
                    • postfix + dovecot + opendkim + opendmarc + antispam - venoval som tomu asi 5 hodín, ak by niekoho zajímalo tak pre zaujímavosť takto sa konfiguruje dkim a dmarc v postfixe, aktuálny stav je taký, že maily odchádzajú, ale niekedy idú do spamu, prijímanie funguje, ale chodí neskutočne veľa spamu, akékoľvek filtre sú účinné krátky čas kým to zase človek nebude musieť znovu konfigurovať

                    Objektívne, ak potrebujem na nastavenie 1 nedôležitej služby viac času než na všetky ostatné dokopy, potom je nastavenie tej služby relatívne voči všetkým ostatným službám na tom serveri zložité.

                    • RE: Komunitna emailova adresa 02.05.2022 | 21:28
                      Avatar paldopice   Používateľ

                      A teraz mi povedz, kolko casu si stravil nad tym, aby si vedel:

                      • napisat 61 riadkov nastavení webservera
                      • napisat 40 riadkov v pripade wsgi sereva
                      • napisat 1 riadok konfiguracie (a to sa mi zda velmi malo)
                      • ...

                      A ta linka, co si poslal, je fest zavadzajuca. Tam sa toho riesi podstatne viac, ako len obycajny dkim a dmarc. Ten mam nakonfigurovany za 30 minut aj s kavickou.

                      Takze este raz, nepis o niecom, comu nerozumies.

                  • RE: Komunitna emailova adresa 27.04.2022 | 07:20
                    Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

                    keď niekto dokáže furt a stále len takto simplicitne komunikovať, sediac na koni, aby ľahko mohol ujsť, mal by fakt páliť do pi..
                    Mirec, prinut ho konečne zmeniť ten jeho vulgárny nick alebo ho vysmar.

    • RE: Komunitna emailova adresa 28.04.2022 | 10:44
      Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

      Ok, vyriesene. Mirec, ale na tom poslednom navrhu fakt trvam, mas s tym nejake trable?

      • RE: Komunitna emailova adresa 28.04.2022 | 13:01
        Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor

        Nick nechcem meniť, je to identifikátor, ktorým sa užívateľ prihlasuje. Celkovo kto má pozná bližšie vie, že som za skôr otvorenejší prístup s minimálnym blokovaním / mazaním aj keď niektorí sú presvedčení o opaku.

        • RE: Komunitna emailova adresa 28.04.2022 | 14:30
          Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

          Keby to mal v 1.osobe jednotneho cisla a tebe by ta uboha vulgarnoast nevadila, tak to beriem, a myslim si svoje. Ale tym rozkazovacim sposobom pali aj teba do teplych krajin, aj mna, ci ostatnych, ktori toto forum citaju. Mna osobne taketo veci trapia aj irituju, ze co sme to za skupinu, ked nam to nevadi. Ale, ty si sef, ja si za seba a sebe davam zatial dobrovolny ban a potom uvidim.

          • RE: Komunitna emailova adresa 28.04.2022 | 15:05
            Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

            Netreba si všetko pripúšťať a brať osobne, všade sa nájdu internetoví hrdinovia ktorých keby si stretol na pive tak sa čuduješ, že vydrží vypiť viac ako jedno pivo a neroztrasie ho. Hrávam WoT, tam sú v chate iné výlevy a komunita na LOS je z toho pohľadu viac než slušná. Ten nick je aspoň vtipný (aj keď vulgárny), horšie je keď niekto útočí ako odkaz na link vyššie, toho by som poslal do péčka určite,,,

          • RE: Komunitna emailova adresa 28.04.2022 | 16:43
            Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor

            Ad hominem útok a vulgarizmus namiesto argumentov je len vizitkou autora.

      • RE: Komunitna emailova adresa 28.04.2022 | 18:44
        Avatar paldopice   Používateľ

        Co mas proti Paldo P. Ice?

    • RE: Komunitna emailova adresa 28.04.2022 | 11:23
      Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

      Na exohosting.sk sa dá zriadiť emailová adresa za 0,60 €/mesiac v hociakom tvare, teda aj tvojom žiadanom distefano@linuxos.sk . Tu je adresa s podrobnosťami.

      • RE: Komunitna emailova adresa 28.04.2022 | 12:10
        Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

        Ivan, mam viac emailovych adries, gratis, aj gmail, ked bol este na pozvanky. Chcel som namiesto ...@dtnet.sk zadarmo radsej ...@linuxos.sk, ciste z frajeriny. Ale, prezijem. Moj sused je vacsi frajer, ma mail z Kokosovych ostrovov.

        • RE: Komunitna emailova adresa 28.04.2022 | 12:25
          Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

          Však za 60 centov mesačne môžeš mať email distefano@linuxos.sk Pýtal som sa na čete tej odkazovanej adresy, že to je možné. Takže ak chceš byť frajer, zriaďuj. Adresa môže byť doslova čokoľvek@čokoľvek.sk a 60 centov mesačne prežiješ.

          • RE: Komunitna emailova adresa 30.04.2022 | 15:39
            Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

            nemusíš náhodou pre to aby si mohol mať za zavinacom čokoľvek.sk aj vlastniť takú doménu ?

            Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
            • RE: Komunitna emailova adresa 30.04.2022 | 18:44
              Avatar mirko70 U_Mate 16:04  Používateľ

              Ja si myslím,že za zavináčom nemôžeš mať čokoľvek,lebo by ti mohlo prísť špatne :) Čo dokáže spôsobiť jeden zavináč..

            • RE: Komunitna emailova adresa 30.04.2022 | 19:42
              Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

              Nie, nemusíš vlastniť doménu, však si prečítaj stránku v odkaze. Komunikoval som s ich podporou a tvrdili, že tam môže byť doslova čokoľvek. Napr. janko@kvasnička.sk nie je problém.

              • RE: Komunitna emailova adresa 30.04.2022 | 22:41
                Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                ako mi chces povedať že mi vytvoria hocičo, vratane tvojho gmailu ? alebo akejkoľvek už existujúcej adresy ?

                alebo harabin@justice.sk ?

                to by sme kde boli ?

                predpokladám ze ti vytvoria to hocičo ak to hocičo je voľné/dostupne ako doména

                na odoslanie to nevidím problém, na to sa dajú nájsť stránky čo ti urobia fake mail, ale odpovede sa nedockas

                Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                • RE: Komunitna emailova adresa 01.05.2022 | 10:10
                  Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                  Tak predpokladám, že už existujúce adresy nie, majú však na to taký trik, že ak napr. adresa s príponou sk už je obsadená, tak ti dajú inú príponu, viď text z tej stránky: "Ak nie je k dispozícii národná varianta k Vášmu priezvisku, nezúfajte. Stále máte na výber z množstva iných tradičných aj nových doménových koncoviek, ako napríklad .EU, .COM, .NET, .NAME, .TOP, .INFO, .COOL, .GURU, .XYZ, ..."

                  • RE: Komunitna emailova adresa 02.05.2022 | 16:25
                    Avatar LUcoRP Debian, *Ubuntu, Android  Administrátor

                    Takze inymi slovami ponukaju presne to iste, co akakolvek ina hostingova spolocnost.

                    git blame | Muj Desvorc je vetsi nez tvuj!
            • RE: Komunitna emailova adresa 30.04.2022 | 21:18
              Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor

              Na príjem áno, na odosielanie teoreticky nie, prakticky bez príslušných DNS pôjde do spamu.

              • RE: Komunitna emailova adresa 01.05.2022 | 10:12
                Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                Tak, keby toto nemali vyriešené, tak by si nemohli trúfnuť za to pýtať peniaze. Ale ako to vyriešili, to sa ma nepýtaj.

    • RE: Komunitna emailova adresa 04.05.2022 | 12:26
      Avatar kormidelnik   Používateľ

      na ZoHo Mail sa da zriadit mailbox za 1 EUR na mesiac https://www.zoho.com/mail/zohomail-pricing.html

      Najde sa nejaky dobrovolnik na manazovanie?

    • RE: Komunitna emailova adresa 04.06.2022 | 08:55
      Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor

      Dlho plánovaný upgrade servera by bol hotový, teraz sa môžem trochu babrať aj s niečim iným.

      Takže ako teda, zriadili by sme discord? Pre adminov, alebo niečo transparentnejšie?

      • RE: Komunitna emailova adresa 04.06.2022 | 12:55
        Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

        Tým, že sem môže len prihlásený a nie sú nás stovky, tak navrhujem niečo priateľské pre všetkých prihlásených /o ktorých mimochodom majú adminy prehľad - aj dosah/.

        • RE: Komunitna emailova adresa 04.06.2022 | 21:10
          Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

          Len aby si si mal s kým písať, mám pocit že toto fórum pomaly vymiera a nezachráni to ani x správ denne od Mira. Buď nie je o Linux záujem alebo všetko funguje ako má, prípadne nezaujímavý obsah. Osobne mi tu chýba pár ľudí z minulosti, ktorí tomu dávali aj určitú ľudskú hodnotu a iskru, ale to už nikto nezmení. Takže tiež som radšej uvoľnenejšiu atmosféru,,,

          • RE: Komunitna emailova adresa 10.06.2022 | 08:08
            Avatar Richard Antix  Používateľ

            Myslím, že sa o tom diskutovalo, prečo sa potreba technického fóra znižuje (námatkou: linux ide zvyčajne out-of-box, špecializované fóra (napr. ubuntu.*, reddit), lepšia jazyková znalosť, facebookové skupiny).

            Ale zmyslom linuxos.sk je hlavne udržať, príp. zväčšiť komunitu. Lenže tá samozrejme musí byť aktívnejšia.

            A to je otázka: akým smerom sa vybrať? Ísť cestou abclinuxu.cz a stavať na blogoch, ktoré ale často nie sú spojené s linuxom?
            Možno je to cesta. Ostatne, pamätáte sa na blogy Stana "Elvena" Hofereka na root.cz? Tie tiež často boli o iných veciach, ktoré s IT súviseli len okrajovo. Mne osobne to nevadilo, naopak, dávalo to tomu i osobný rozmer, ktorý by blog mal (mohol) mať.

            Ďalšia otázka: v pradávnej minulosti (pred dostupným internetom, koniec '90s) sme si kupovali napr. PCWorld, ktorý mal prílohu MacWorld, ktorú sme čítali, hoci sme nemali, a ani sme ani z diaľky nevideli, MacIntosh. Napriek tomu sme to sledovali, a čítali sme články, ktorý boli vtedy rozšírené - opisovali sa rôzne programy do detailov (napr. čo je v ktorom podmenu a pod.). Dnes by zrejme takýto článok stál iba veľa námahy a hlavne určite by to bola duplicitná práca, pretože pravdepodobne by sa v inej jazykovej mutácii niekde nejaký opis našiel.
            Takéto články by tu nemali zmysel.
            Zmysel ma niečo, čo tu aj vlastne už je. Postupy, nápady, skúsenosti. Ale takýchto článkov, zo svojej podstaty, nemôže byť veľa.

            Root.cz má šťastie na tých niekoľko grafomanov (myslené v dobrom), ktorí píšu články, ktoré by ale kľudne mohli byť na hocijakom IT webe. Nie je tam nevyhnutná previazanosť s linuxom.

             

            • RE: Komunitna emailova adresa 10.06.2022 | 08:51
              Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor

              My tu nezakazujeme blogy o čomkoľvek. V zásade práve zmysel blogov je v tom, že môžu byť o čomkoľvek. To, že nemáme blogy povedzme o politike nie je dôsledkom pravidiel, ale dôsledkom toho, že tu o tom nikto nepíše, takže nejaká tá reč o zmene smerom abclinuxu tu v podstate ani nemôže byť (teda ak sa nechceme baviť o tom, aby som nakázal niekomu písať o politike).

              Čo sa týka roota, ten má neskutočne veľa obsahu. Jednoducho si môžu dovoliť platiť za články a netuším odkiaľ na to berú prostriedky. Ja aj keby som nasadil reklamu, tak by som nezarobil ani 1€ týždenne, čo na články nestačí.

              • RE: Komunitna emailova adresa 10.06.2022 | 09:25
                Avatar LUcoRP Debian, *Ubuntu, Android  Administrátor

                Ono hlavne root ma za sebou vydavatelstvo, ktore ma pod palcom dalsich X webov a vydavaju aj tlacene periodika ako napr. computerworld. Takze su v uplne inej situacii ako nas komunitny web.

                Pisane blogovanie ako take upada na celom internete, obsah sa momentalne konzumuje vacsinovo cez videa, co je logickym vyustenim zrychlovanim a zlacnovanim internetu. S tym asi nic nespravime. 

                git blame | Muj Desvorc je vetsi nez tvuj!
                • RE: Komunitna emailova adresa 10.06.2022 | 09:29
                  Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                  YT kanál linuxos.sk ?

                  Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                  • RE: Komunitna emailova adresa 10.06.2022 | 10:47
                    Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                    Nemyslím si, že toto by bola cesta. Vidím to podľa webu arch-linux.cz, kde je veľa video návodov a musím povedať, že to nie je dobrá cesta. Veľa vecí tam zle vidieť, často je to povedané prirýchlo a bez zrozumiteľnosti. Proste písaný článok alebo blog je oveľa lepší. Navyše aj tak to niekto musí vytvoriť nie? Keď ľudia nie sú ochotní písať, myslíte, že budú ochotní robiť video blogy? P. S. mám námet na dva články, avšak doteraz mi ich publikoval bedňa. Komu teraz môžem poslať text na uverejnenie?

                    • RE: Komunitna emailova adresa 10.06.2022 | 11:06
                      Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor

                      Mne, e-mail mám uvedený v profile.

                • RE: Komunitna emailova adresa 10.06.2022 | 10:25
                  Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor

                  Ja si neviem predstaviť nič seriózne vo forme videa. Akože vážne, viem čítať rýchlejšie, v blogu môžem rýchlo prejsť niektoré pasáže ktoré pre mňa nie sú až tak zaujímavé a naopak sa môžem venovať dlhšie tým, ktoré ma zaujímajú.

                  • RE: Komunitna emailova adresa 10.06.2022 | 11:23
                    Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                    Asi je to individuálne čo sa týka videí na YT. Môžem dať príklad, zaujímam sa o fotografiu čisto z pohľadu amatéra a v minulosti som viac čítal blogy napríklad o foto technike. Potom som objavil na YT jeden kanál, kde predstavujú raz za týždeň novinky a úprimne celkom sa teším na tú hodinku a odvtedy si radšej si pozriem videá a blogmi len dopĺňam najmä technické info. Môj názor je že na natáčanie videí musí mať človek gule, určitú dávku humoru aby zaujal diváka a príjemný hlas, a to každý nemá. Pozrel som si pár videí jedného nemenovaného linuxáka a pre mňa je to uspávač hadov a je x ľudí ktorí sa radšej prezentujú textom. A súhlas, že na niektoré veci je práve text vhodnejší,,,

                  • RE: Komunitna emailova adresa 10.06.2022 | 12:20
                    Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                    áno ale blog si nemôžem pustiť počas varenia ;-)

                    inak jasné že na návody je lepší článok/blog ale na prezentovanie noviniek a zaujímavostí je video super, len bohužiaľ 100 krát náročnejšie na výrobu

                    osobne si vo voľnom čase vždy radšej pustím videjko (keď vonku prší a som donútený ležať na gauči) ako mám otvoriť tablet/ntb a čítať text

                    ale ten YT kanál bol viac menej vtip ako skutočný nápad, lebo ako som už povedal, produkcia potrebná pre záživné video je sakra náročná vec

                    Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: Komunitna emailova adresa 05.06.2022 | 07:19
      Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor

      Tu je pozvánka na discord. Dúfam, že som všetko nastavil správne.

      • RE: Komunitna emailova adresa 05.06.2022 | 11:14
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

        Oki vďaka, som pod nickom Dumaru,,,

      • RE: Komunitna emailova adresa 10.06.2022 | 08:08
        Avatar Richard Antix  Používateľ

        Ad discord: neviem presne, aký je jeho benefit (oproti tomu, čo tu máme na linuxos.sk?), navyše to chcelo 4x captcha, tak som to vzdal.
        Skôr by som bol za občasný online chat, ako to zaviedol Bedňa. Lebo - trochu závidíme tej nitrianskej grupe, že áno?

        • RE: Komunitna emailova adresa 10.06.2022 | 08:17
          Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor

          Discord je online chat. Ak je to myslené video chat, tak na to nemám internet (aktuálne upload 50kB/s, strata packetov okolo 98%, ping 3s).