Domáce NAS úložisko

Sekcia: Hardware a Drivery 04.03 | 17:48
Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

Ahojte, rozhodol som sa kráčať s dobou a pokukujem po nejakom základom NAS, napríklad Synology DS223j. Chcem aby mal dva sloty na disky a keďže pôjde nonstop, tak nech veľa nežerie. Nikdy som NAS nepoužíval, preto sa chcem poradiť:

Ako pripojiť NAS na sieť? Som pripojený na net cez UPC optiku takže klasika modem a sieťový kábel ku kompu, budem potrebovať v tomto prípade aj router? Nie som na siete takže pre mňa celkom dôležité info, čo všetko musím zabezpečiť. Moja predstava by bola využiť NAS na zálohovanie dát cez synchronizáciu a zdieľanie multimediálneho obsahu medzi počítačmi. Ohľadom multimédií, dokáže NAS aj priamo streamovať napríklad videá bez sťahovania obsahu a vyťažuje to veľmi domácu sieť? Používam tri počítače a chcem mať prakticky bez ohľadu na ich polohu prístup k svojim dátam, minule som si zabudol na externý disk hodiť čo som potreboval tak zvažujem riešenie do budúcnosti.

    • RE: Domáce NAS úložisko 05.03 | 09:35
      Avatar Ján Šuvada Linux MINT 20 MATE, EdUbuntu 23.10, Windows 11  Používateľ

      Srdečne pozdravujem. NAS môžem len vrele odporučiť. Synology ma síce neočarilo (používam qnap), ale majú ho moji kamaráti a sú spokojní. Čo sa týka pripojenia, vieš priradiť IP adresu a fičíš doma ako blesk. Z vonku sa tiež vieš pripojiť cez cloud i VPN (niekedy potrebuje stálu IP, na ktorú to pripájaš). Multimédia idú v pohode (sám púšťam videá na smart televízore a hudbu aj na internetovom rádiu cez UPnP). Vieš doinštalovať mnohé app-ky podľa potreby. Len upozorňujem, že tie lacné NAS-ka sú bez diskov a obyčajné disky zvyknú "zomrieť", netvrdím to ako fakt, ale ako vlastnú skúsenosť. Teraz mám disky pre NAS cca 5 rokov a idú bez problémov. Ak potrebuješ ďalšie informácie, kľudne sa pýtaj.

      "Keď ľudožrút používa vidličku a nôž, znamená to pokrok?"
      • RE: Domáce NAS úložisko 05.03 | 11:50
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

        Disky zvažujem WD Red Plus 4 TB, na začiatku jeden a neskôr aj druhý kvôli RAIDu.

        • RE: Domáce NAS úložisko 05.03 | 15:00
          Avatar Ján Šuvada Linux MINT 20 MATE, EdUbuntu 23.10, Windows 11  Používateľ

          Obidva disky sú pri spúšťaní potrebné, nastavuješ aj raid. Osobne by som išiel napr. QNAP TS-233 a disky Seagate IronWolf alebo synology DS 223 disky ako vyššie alebo ako uvádzaš Ty WD disk Na začiatok je to dosť veľká finančná investícia, ale potom sa to vráti. Samozrejme nech sa pripojí niekto, s väčšími skúsenosťami a možno aj lepšími radami a ponúkne podobné a lacnejšie riešenie.

          "Keď ľudožrút používa vidličku a nôž, znamená to pokrok?"
          • RE: Domáce NAS úložisko 05.03 | 15:19
            Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

            Čistá teória - nefunguje to tak, že nastavím NAS na jeden disk bez zrkadlenia a keď kúpim neskôr ďalší disk nastavím RAID a potom mi naň kopírne dáta? Presne ako píšeš nechcem na začiatku do toho až tak veľa vraziť. A ešte stále neviem ako NAS pripojiť k sieti, takže predpokladám že bude potrebný router (netuším či by stačil switch) a to je ďalšia investícia.

            • RE: Domáce NAS úložisko 05.03 | 15:36
              Avatar Ján Šuvada Linux MINT 20 MATE, EdUbuntu 23.10, Windows 11  Používateľ

              Nefunguje to tak, že dáš iba jeden disk (aspoň som sa s tým zatiaľ nestretol). Čo sa týka netu, určite je niekde v tej Tvojej sieti nejaký router, ktorý riadi ten Tvoj switch. Zisti si IP adresy aké Ti generuje switch a budeš vedieť aké IP použiť. Tiež by nemal byť problém nastaviť IP dynamickú, viď obr.

              "Keď ľudožrút používa vidličku a nôž, znamená to pokrok?"
              • RE: Domáce NAS úložisko 05.03 | 15:49
                Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                Beriem späť, vôbec som si nevšimol že ten UPC modem (Connect Box) má 4 pozície na sieť lebo ho tresli pri inštalácii netu na skriňu. Takže o problém menej.

                • RE: Domáce NAS úložisko 05.03 | 15:55
                  Avatar Ján Šuvada Linux MINT 20 MATE, EdUbuntu 23.10, Windows 11  Používateľ

                  Sieť je možné spravovať aj pokročilo viď obr.

                  "Keď ľudožrút používa vidličku a nôž, znamená to pokrok?"
                  • RE: Domáce NAS úložisko 05.03 | 23:05
                    Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                    Asi budem musieť popozerať nejaké videá a návody, nemám s tým vôbec skúsenosti.

    • RE: Domáce NAS úložisko 05.03 | 09:47
      Avatar Ján Šuvada Linux MINT 20 MATE, EdUbuntu 23.10, Windows 11  Používateľ

      ešte som zabudol na linky pre bližšie informácie https://www.synology.com/cs-cz/products?product_line=ds_j%2Cds_value https://www.qnap.com/cs-cz/product?product-group=home samozrejme sú aj ďalšie ....

      "Keď ľudožrút používa vidličku a nôž, znamená to pokrok?"
    • RE: Domáce NAS úložisko 05.03 | 18:07
      Avatar bluesundown   Používateľ

      radsej si kup Rasberrynu a pripoj disk. Wireguard, pihole, NFS,samba, rsync popripade tam prdni rovno Nextcloud. Na dlhodobu zalohu Scaleway glacier.

      • RE: Domáce NAS úložisko 05.03 | 23:04
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

        Radšej hotové riešenie, raz to nastaviť nech to funguje a už sa s tým nezabávať.

        • RE: Domáce NAS úložisko 08.03 | 20:15
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

          ak domáce riešenie určite nie Rpi, to je pekná hračka ale čo sa stability a spoľahlivosti týka tak katastrofa (veď OS beží na SD karte), radšej nejaký low power x86 stroj v mini bedni

          alebo úplne ideálne hotové riešenie

          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: Domáce NAS úložisko 05.03 | 21:35
      Avatar redhawk1975 Windows 11 nonsystemd edition  Používateľ

      Ja mam primarne Synology uz par rokov. mozem bez problemu odporucit. 

      zvlada aj  Logitech Media Server pre piCore player, alebo nieco ine na sqeezelite

      Mozes pouzit aj jeden disk, ale len ked nechces raid. povolí to v mode JBOD a aj akceptuje pridanie druheho disku neskor.

      Popripade 2 rozdielne disky (ja mam 2TB WD a 4TB  Seagate)

      BTW mam v sieti 4 NAS - Synology, Dlink, Zyxel a Open Media Vault jedine co mi nesadlo bol QNAP. ten som vymenil za Dlink

      Do or do not. There is to no try.​
      • RE: Domáce NAS úložisko 05.03 | 23:03
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

        Vďaka za info, ak by sa dal pridať disk neskôr ako píšeš a niekde som to tuším aj postrehol, na začiatku ísť bez RAIDu s jedným diskom a toto by myslím stačilo za cca tri kilečká: Synology DS223j + WD Red Plus 2 TB.

        • RE: Domáce NAS úložisko 06.03 | 08:31
          Avatar Ján Šuvada Linux MINT 20 MATE, EdUbuntu 23.10, Windows 11  Používateľ

          Ja osobne by som do toho Synology DS223j nešiel. Má len 0,98 GB RAM, nároky aplikácií dnes rýchlo rastú a podľa môjho názoru 2GB RAM už čoskoro bude nevyhnutnosť pre spoluprácu s viacerými užívateľmi. Ak Synology tak aspoň tento https://www.alza.sk/synology-ds223-d7676991.htm?evt=ac Nemusím však mať pravdu. Poprosím aspoň Redhawka nech sa k tomu vyjadrí, prípadne aj ostatných z komunity linuxos.

          "Keď ľudožrút používa vidličku a nôž, znamená to pokrok?"
          • RE: Domáce NAS úložisko 06.03 | 09:33
            Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

            Čo som pozeral recenzie, tak nikde nebola výtka k veľkosti RAM. Je potrebné si uvedomiť, že to má vlastný operačný systém, ktorý nie je taký nenažratý, ako windows a ARMový procesor. Čo sa týka výkonu zápisu a čítania, hodnoty boli okolo 118 a 112 MB/s a výkon rástol so záťažou. Pravda boli tam disky od Synology, ktoré výrobca aj odporúča. Aplikácie dostupné pre tento NAS sú zrejme na veľkosť dostupnej RAM optimalizované a iné aplikácie sa tam zrejme spustiť nedajú.

          • RE: Domáce NAS úložisko 06.03 | 13:00
            Avatar redhawk1975 Windows 11 nonsystemd edition  Používateľ

            Moj Synology DS214 ma 512MB ram natvrdo na mobo.

            Vobec s tym nie je problem, vratane sucasneho stahovania torrent (1gbps linka napriamo na router) pozerania 1080p videa na tv a k tomu upload cez FTP.

            OS DS7 je odladeny momentalne tam mam DSM 7.1.1

            moje OMV ma 2GB ram 4x 1TB hdd a pokial spustim rovnake sluzby (video 1080p, torrent a upload) tak tam tie 2GB zaplni a uprednostni video pred downloadom.

            LAN mam 1gbps a internet tiez gigabit

            To 1GB ram by nemalo byt hrdlo, skor ak vezme zly disk mu sposobi problem. 

            Do or do not. There is to no try.​
            • RE: Domáce NAS úložisko 06.03 | 14:42
              Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

              Pôjde tam WD Red Plus, čo som spomínal vyššie, kapacitu si ešte premyslím. Oki takže teoreticky by som to mal vybraté, mám sa niečoho pri nastavovaní NAS vyvarovať? Ako som spomínal chcem aby som naň synchronizoval dáta z kompov a mal k nim prístup nezávisle na počítači (prístup len pre mňa) plus tam nahádzal nejaké videá s fotkami na prehliadanie pre rodinu (PC, tablet).

              • RE: Domáce NAS úložisko 06.03 | 17:39
                Avatar redhawk1975 Windows 11 nonsystemd edition  Používateľ

                alza ma celkom dobry navod do zaciatku https://www.youtube.com/watch?v=tcdllfOvAzE

                Do or do not. There is to no try.​
              • RE: Domáce NAS úložisko 06.03 | 17:52
                Avatar redhawk1975 Windows 11 nonsystemd edition  Používateľ

                1. cim budes synchronizovat?

                2. budes mat pre kazdy PC samostatny priecinok ci vsetko spolu?

                3. budes pouzivat online konto od synology na pristup z vonku ?

                Ja to mam tak, mam pouzite defaultne priecinky fotky, video, music (zdielane na Synology) a cez rsync sa mi synchronizuju len konkretne priecinky, na OpenMediaVault - OMV a tam mam aj "osobny" priecinok a polovicka tiez.

                K tomu mam zdielane dokumenty, a na dlinku mam pracovne veci ale ten je dostupny.

                 

                Do or do not. There is to no try.​
                • RE: Domáce NAS úložisko 06.03 | 19:45
                  Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                  Chcem v prvom rade synchronizovať dáta z daily kompu, kde mám Windows 10 (vybrané priečinky pod jeden napríklad s názvom kompu), to bude najviac dát a také centrálne dáta v zmysle data disku. Pri synchronizácii na externý disk sa mi najlepšie osvedčil Allway Sync tak optimálne s ním, prípadne by som použil multiplatformový FreeFileSync. Potom pre ďalší komp s Linuxom a notebook s Windowsom prideliť samostatný priečinok, to budú len také "pracovné" dáta. Takže základ je mať synchornizované základné dáta a mať ku ním prístup plus mať pre každý komp nejaký pracovný priečinok a vidieť ich medzi sebou. Aspoň taká je moja predstava a či Synology konto netuším, nemám to ešte naštudované.

                  • RE: Domáce NAS úložisko 07.03 | 10:01
                    Avatar paldopice   Používateľ

                    Nechcem ti brat iluzie, ale cokolvek, co ma v nazve sync, nie je zalohovanie. A nech sa to tvari akokolvek, tak to proste zalohovanie nie je. Preco? Pretoze ked zmazes subor u seba, tak... aha hups on sa zmazal aj na tom druhom ulozisku. A uz subor nemas...

                    Skutocne zalohovanie funguje vzdy na principe full zalohy a inkrementalnych zaloh s urcitou casovou retenciou. A vytvorene zalohy sa uz nemenia. Takze k suborom sa vies vratit aj v case (verzovanie).

                    To, co vymyslas ty, nie je ani NAS (teraz to myslim v zmysle ako sietove ulozisto dat), ani zaloha ani nic. To je taky mackokohut, co ma z oboch stran chvost.

                    V tvojom pripade by som to skombinoval - pouzil by som ho ako sietove ulozisko dat, a zaroven aj ako ulozisko na zalohy (samozrejme samostatny share). A k tomu nejake skutocny zalohovaci soft.

                    • RE: Domáce NAS úložisko 07.03 | 15:46
                      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
                      To, co vymyslas ty, nie je ani NAS (teraz to myslim v zmysle ako sietove ulozisto dat), ani zaloha ani nic. To je taky mackokohut, co ma z oboch stran chvost.

                      Paldop*ce možno to myslíš dobre, ale musíš pochopiť že každý má inú predstavu ako využívať techniku, ja mám rád jednoduché riešenia. A presne ako píšeš, priorita je u mňa sieťové úložisko dát. Synchronizáciu rozumej - zapíš na NAS len zmeny na zdrojovom disku a nie automaticky, ale až keď spustím soft sám. Jednoduchšie to už neviem napísať.

                      • RE: Domáce NAS úložisko 07.03 | 22:41
                        Avatar bluesundown   Používateľ

                        ja len z vlastnej skusenosti... robit archivaciu/zalohovanie manualne tj. ked spustim soft, a 3 krat kliknem je cesta nikam. Do mesiaca ta to nebude bavit.

                    • RE: Domáce NAS úložisko 08.03 | 00:07
                      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
                      V tvojom pripade by som to skombinoval - pouzil by som ho ako sietove ulozisko dat, a zaroven aj ako ulozisko na zalohy (samozrejme samostatny share). A k tomu nejake skutocny zalohovaci soft.

                      Som si to kus nechal uležať ako by som to chcel a ty máš vlastne pravdu, aký soft by si mi odporučil? Ťažko sa mi píše o niečom, čomu figu rozumiem. Ale aj teraz by sa mi toto riešenie hodilo, mať prístup k svojim dátam keď som mimo daily kompu a netrepať zakaždým externý disk. Je problém takéto niečo zrealizovať? Niečo na štýl vlastného cloudu by bol asi najschodnejší opis mojej predstavy.

                      • RE: Domáce NAS úložisko 08.03 | 06:32
                        Avatar redhawk1975 Windows 11 nonsystemd edition  Používateľ

                        na synology pouzivam synology drive.

                        ma server, na nas, app pre mobil a pre desktop ma klienta.

                        nastavis co chces, akym sposobom chces robit zalohu (plnu, ciastkovu, rozdielovu). 

                        ak si to chces manazovat uplne, pouzi rsync alebo FreeFileSync

                        Do or do not. There is to no try.​
                        • RE: Domáce NAS úložisko 08.03 | 08:55
                          Avatar Ján Šuvada Linux MINT 20 MATE, EdUbuntu 23.10, Windows 11  Používateľ

                          Neľakaj sa toho, keď to ešte nepoznáš. Ako píše redhawk na zálohovanie je nas ako stvorený. Tiež veľmi dobre zvláda podporu multimédií. Teda streamovanie hudby, videí a pod. Ja som sa tiež veľmi bál, keď som išiel kupovať svoje prvé nas a dnes neľutujem. Jasné že existuje riešenie cez raspbery a pripojený disk, ale nas je jednoducho nas. Nas komunikuje s windows, linux, macos, chromeos, android, ... Popozeraj videá, ktoré Ti postol redhawk, prípadne popozeraj ďalšie a skutočne sa neľakaj. Veľa zdaru do každodennej práce Ti želám.

                          "Keď ľudožrút používa vidličku a nôž, znamená to pokrok?"
                          • RE: Domáce NAS úložisko 08.03 | 11:58
                            Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ
                            Ako píše redhawk na zálohovanie je nas ako stvorený.

                            Teda nechcem sa nikoho dotknúť, avšak ako už mnohí iní napísali, NAS je primárne určené ako Sieťovo dostupné úložisko. Na zálohy nie je určené a de fakto je aj z pohľadu zálohovania nebezpečné práve pre neustále prepojenie s ostatnými počítačmi. Ak sa na jednom z nich spustí Ransomware, tak zašifruje dáta aj na NAS a je po zálohe. Záloha sa má robiť na disku, ktorý sa pripojí iba pri zálohovaní, potom sa odpojí a disk sa umiestni inde.

                            • RE: Domáce NAS úložisko 08.03 | 14:17
                              Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                              V pohode, beriem názory iných keď sú konštruktívne a toto je rozumne a zrozumiteľne napísané.

                            • RE: Domáce NAS úložisko 08.03 | 15:19
                              Avatar Ján Šuvada Linux MINT 20 MATE, EdUbuntu 23.10, Windows 11  Používateľ

                              Kamarát mal zálohu na externom disku maxtor o veľkosti 4TB. Všetko dôležité mal zálohované na tomto disku. Pripájal ho len keď chcel naň niečo uložiť. Jedného krásneho dňa ho ako obyčajne pripojil a dal kopírovať súbory. Popritom odbehol do obchodu a po návrate zistil, že záloha je fuč. Všetko bolo zakódované ransomwerom. Poslal som ho do predajne s počítačovou technikou, či nevedia pomôcť a nevedeli. Takže máš pravdu iba z časti. Tiež musím napísať, že dnes aj naska majú ochranu proti ransomweru ukladaním snapshotov, ku ktorým sa pri potrebe vieš vrátiť. Viď. napr. https://www.qnap.com/cs-cz/software/snapshots Takže ideál je pamätať na zadné vrátka.

                              "Keď ľudožrút používa vidličku a nôž, znamená to pokrok?"
                              • RE: Domáce NAS úložisko 09.03 | 11:28
                                Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ
                                Kamarát mal zálohu na externom disku maxtor o veľkosti 4TB. Všetko dôležité mal zálohované na tomto disku. Pripájal ho len keď chcel naň niečo uložiť. Jedného krásneho dňa ho ako obyčajne pripojil a dal kopírovať súbory. Popritom odbehol do obchodu a po návrate zistil, že záloha je fuč.

                                Tak pokiaľ pripojil disk v dobe, kedy už mal aktívny ransomware, tak je logické, že o tie zálohy prišiel. Navyše aj záložný disk sa môže pokaziť. Preto je dobré mať tých záloh viacej. NAS by mu v tomto nijako nepomohol, pretože ransomware.

                                • RE: Domáce NAS úložisko 09.03 | 13:05
                                  Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                                  Pekných pár rokov dozadu som robil z notebooku zálohy na DVDčka a raz za čas som pálil aj 10 diskov za sebou nižšou rýchlosťou. Úmorné, zdĺhavé a raz mi odišiel disk, síce som nemal spálené najnovšie dáta ale bol som rád za každú zálohu. Takže súhlas treba zálohovať veci a zálohuje asi len ten, čo už o dáta prišiel :-) Momentálne mám dáta plus mínus rovnaké na dvoch kompoch a na externom disku kdyby něco a menšie pracovné súbory na cloude.

                                • RE: Domáce NAS úložisko 11.03 | 19:41
                                  Avatar redhawk1975 Windows 11 nonsystemd edition  Používateľ

                                  NAS, teda vsetky co poznam, Synology, Zyxel, Qnap, Dlink, Asus, Seagate ci Lacie pouzivaju ext4, btrfs a "linuxovy OS" 

                                  takze ransomware je vacsinou nefunkcny. exisuju 2-3 druhy co vedia pracovat s filesystemom na linuxe. 

                                  Do or do not. There is to no try.​
                                  • RE: Domáce NAS úložisko 12.03 | 22:29
                                    Avatar bluesundown   Používateľ

                                    no.. pokial ti to nenacita win masinka cez sambu a nezasifruje. Ale priznavam ze o tom hovno viem.

                                    • RE: Domáce NAS úložisko 13.03 | 08:40
                                      Avatar redhawk1975 Windows 11 nonsystemd edition  Používateľ

                                      vie to urobit Monti ransomware (Ransom.Linux.MONTI.THGOCBC) ale musel by sa spustit priamo na nas 

                                      Do or do not. There is to no try.​
                            • RE: Domáce NAS úložisko 08.03 | 16:16
                              Avatar redhawk1975 Windows 11 nonsystemd edition  Používateľ

                              na zalohy v pohode.

                              Na archivaciu nie.

                              Pavel to chce kvoli dostupnosti pre vsetky PC a "zalohovanie" v zmysle chcem to mat niekde ulozene.

                              Do or do not. There is to no try.​
                          • RE: Domáce NAS úložisko 08.03 | 14:14
                            Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                            Na tomto fóre sa vždy nájdu experti, ktorí ťa prevedčia o tom, že čo chceš vlastne nechceš :-) Ale v tomto vlákne si myslím že mi každá odpoveď niečo dala a ďakujem určite za info, lebo sa do vecí okolo sietí nerozumiem. A čo si budeme klamať, keď mám nejakú predstavu a niekto mi to potvrdí, určite do toho skôr či neskôr pôjdem a NASko bude, potom dám info z pohľadu BFU. Mám rád jednoduché riešenia a aj sa snažím jednoduchým spôsobom posúvať info ďalej, keď sa niečo nové dozviem.

                        • RE: Domáce NAS úložisko 08.03 | 13:50
                          Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                          FreeFileSync poznám a aj som ho spomenul vyššie, jednoduchý a šikovný soft. Asi si ma utvrdil vo výbere a nebudem špekulovať a pôjdem do Synology. Ďakujem za tipy a info :-)

                          • RE: Domáce NAS úložisko 08.03 | 16:14
                            Avatar redhawk1975 Windows 11 nonsystemd edition  Používateľ

                            Synology + freefile sync je easy way. lahko sa nastavy, nie je problem s androidom, Apple, Windows Linux.

                            Do or do not. There is to no try.​
    • RE: Domáce NAS úložisko 08.03 | 20:24
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

      ja by som ešte k tým diskom, určite by som sa vyhol základným HDD určeným pre desktopy fungovať budú ale v momente ako budú 2 a viac tak sa vzájomne budú tak otriasať že si znížia prudko životnosť

      disky optimalizované pre NASy stoja pár % viac a určite ich odporúčam

      osobne mám ironwolf a bežia už pekných pár rokov, WD green mi v serveri zomrel jeden po 2.5 roku (ale to tiež mohla byť len náhoda)

      WD RED PRO nepoznám, pozri recenzie

      K RAIDU: síce je možné NASy rozbehať aj s jedným diskom a doplniť neskôr ale veľmi silno odporúčam savyhnúť tomuto postupu

      dopĺňanie diskov počas používania nie je idálne, tie ktoré tam boli rok dva, už sú predsa len trochu opotrebované a nebudú rovnako rýchle ako nové a tak sa budú navzájom brzdiť a predbiehať a o to viac opotrebovávať, radšej kúp rovno 2 alebo 3 disky teraz a budeš mať dlhodobo pokoj

      osobne by som odporučil NAS s 4 slotmi a rovno kúpiť 3 alebo 4 disky a šupnúť ich do raid 5 čo je ideálny pomer výkon/bezpečnosť/cena (alebo 6 ak sú tvoje dáta vzácne)

      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • RE: Domáce NAS úložisko 08.03 | 21:33
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

        Prešiel som si pár videí a nakoniec pôjdem do dvoch diskov od začiatku (Seagate IronWolf alebo WD Red Plus), ešte pozriem nejaké recenzie a objednám to naraz takže súhlas.

        • RE: Domáce NAS úložisko 08.03 | 22:59
          Avatar redhawk1975 Windows 11 nonsystemd edition  Používateľ

          dobru skusenost mam s Seagate exos

          Do or do not. There is to no try.​
          • RE: Domáce NAS úložisko 11.03 | 10:52
            Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

            tie sa často dajú nájsť aj v zľave

            rodičom som ich minulý rok objednával do serveru a boli v cene spotrebiteľského disku

            Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment