Realne vyuzivanie GNU/Linux na desktoch

Sekcia: Ostatné 10.11.2006 | 02:52
Avatar chatpall   Používateľ
Chcem pripravit taky mensi clanocek o relanom vyuzivani Linuxu na osobnych pocitacoch. Jedna sa od bezneho surfovania az po uctovnictvo, vedecke vyuzivanie, vyuzivanie vo vyucbe, v priemysle, v malom podnikani. Vyuzivanie programoveho vybavenia napr. Kino, Qcad, Scribus, Tex, Gimp atd. Vsetky programy ktore sa vam niekedy na nieco zisli aj na profesijnom zaklade. Prosim napiste mi svoje nazory. Ako ste spokojni, aka bola kompatibilita s beznou praxou. Aku distribuciu pouzivate, aky HDW (staci znacku). Ci ste riesili vela technickych problemov kym ste sa k niecomu dopracovali. Aka je efektivita prace s tymto vybavenim. Vsetko co ste zazili v realnych podmienkach.
NERUSTE TENTO UCET!!!
    • Re: Realne vyuzivanie GNU/Linux na desktoch 07.11.2006 | 16:40
      tony   Návštevník
      problem s photoshopom.. gimp sa mu v ziadnom pripade nevyrovna.
      • Re: Re: Realne vyuzivanie GNU/Linux na desktoch 07.11.2006 | 19:59
        meno   Návštevník
        rad si ripnem... co takeho "uzasneho" robis ze ti gimp nestaci :-D ono pocuvam vela ze gimp sa nechyta, ale je mi az trapne za tych ludi to pocuvat, kedze viem ze tak 99% nevyuzije ani len 1/10 z toho co dokaze gimp......
        • Re: Re: Re: Realne vyuzivanie GNU/Linux na desktoc 08.11.2006 | 15:08
          tulenik   Návštevník
          Ono, aj pre webovu grafiku by si potreboval color management, predsa len to sRGB je na nieco dobre. Nevravim uz o tlaci, kde bez tohoto separacie nespravis, ale to som tu uz rozoberal (a tie v GIMPe neurobis vobec nakolko nepodporuje CMYK). Jasne, ze na nejakom low-endovom CRT alebo TFT (ktore navyse pracuje iba s 6bit/channel) ti to moze byt soufl jedno a typicky juzr znacky forbesak (to neviem ako vzniklo, ale su to ti, co maju defaultne prepalene monitory kvoli defaultne temne nastavenej grafike pocitacovych hier) fotiaci trojtisicovym fotoaparatom desive fotky na plnej automatike nevie co je kvalita, ale su na svete ludia (a to mnohi) co ti to otrepu o hlavu. Proste bez CM podklady pre tlac neurobis, a ak to risknes, zaplaces nad vysledkom. Brzdou je aj jeho priserne GUI. Profici su zvyknuti na 2 rozhrania - Photoshop a Corel. Pripadne pri prechode z poloprofi na PaintShop Pro. Nie na 30 independent okeneciek ktore si este kazde otvori zalozku v taskbare. Ide aj o ergonomiu, pretoze aj na nej v produkcnom nasadeni zavisi produktivita! Dalej, cim viac klavesovych skratiek sa bude podobat na photoshop/photopaint/paintshop, tym viac ludi "seamlessly" premigruje. To suvisi s vyssie uvedenym. Dalej chyba 16/32bit editing, pretoze casto sa stava ze 8 bit/channel nestaci (see: CinePaint, inak nasledovnik Gimpu). To sa opat tazko vysvetluje niekomu kto skenuje na trojtisicovom skeneri co ma povedzme 12 bit/kanal a bez upravy bieleho, cierneho bodu a strmosti to proste sejvne ako 8bit/channel (ani ten rozsah nevyuzije cely) a dalej spracuva uz takto degradovany obraz a netusi ze nieco fusuje. Ale kto by sa chcel venovat napr. animaciam ci efektom, ten toto potrebuje, pretoze digitalne kino podporuje o kusok rozsiahlejsi colorspace ako osemtisicove TFTcko. Pritom je to drawback, nakolko napr. A|W Maya na linuchu bezi, len bez vhodneho editora si nemozem robit HDR textury (teda mozem, v CinePainte, ale ten ma v podstate the same ugly GUI ako GIMP). Mozem takto pokracovat hodiny... robim sadzbu, grafiku, dokumentarny film a kedze mam slusny fyzikalny zaklad tak vseobecne sa dost vyznam do veci zahrnutelnych pod "spracovanie signalu", ci je to zvuk, video alebo aj specializovane merania.
          • Re: Re: Re: Re: Realne vyuzivanie GNU/Linux na des 08.11.2006 | 16:36
            Juraj   Návštevník
            Priznam sa, ze do grafiky moc nevidim a na moju pracu mi postacuje Gimp. Obcas sa mi ale stava, ak sejmem kod farby z obrazovky a ulozim obrazok v Gimpe vo formate jpeg prip. png vysledny odtien je o nieco farebne posunuty ako original. Je to Gimpom alebo stratovou kompresiou? Sorry za mozno blbu otazku :D
            • Re: Re: Re: Re: Re: Realne vyuzivanie GNU/Linux na 08.11.2006 | 18:10
              tulenik   Návštevník
              je to "necolormanagementom" asi v prvom rade... o com svedci aj to ze posun mas aj v PNG inak pokial snimas z OpenGL (alebo vo win aj DirectX) okna, tak tam je aj ina gama ako mimo neho, a aj to sa prejavi, takze RGB hodnoty sice sedia, ale opticke hustoty resp. jasy su ine (je to mapovanie farebneho priestoru A na farebny priestor B) - RGB [x,y,z] dava na roznych zariadeniach roznu farbu a ked nemas info o tom ako to previest, tak smola
          • Re: Realne vyuzivanie GNU/Linux na desktoc 23.12.2008 | 09:08
            Avatar georw Ubuntu 12.04  Používateľ
            GUI nie je bug ale feature. V linuxe su virtualne plochy, takze sa predpoklada, ze GIPM bezi na samostatnej ploche. Mne tento pristup uplne vyhovuje. Ostatne veci, co pises 99% ludi nepozna a ani nevyuzije, pracovat s Color Managementom nie je vobec sranda, takze aj ked ho niektore profesionalne programy maju plno ludi s tym nevie pracovat a tie fotky sprzni este viac ako by ich sprznili bez toho. Predpokladam vsak, ze GIMP to raz podporovat bude, len to doteraz nebola priorita.
          • Re: Realne vyuzivanie GNU/Linux na desktoc 23.12.2008 | 23:48
            l_barbarossa   Návštevník
            Len tak zo srandy - kolko tlaciarni a osvitiek na SK pouziva resp. pouziva spravne CM?
            (Pre "istotu" je lepsie nevkladat ziadne profily do suborov posielanych do tlaciarne)
            V sucasnosti su mnohi zakaznici vnimavejsi na cenu vytlacku nez na jeho farebnost ...

            Profici sa zaobidu bez Corel-u. Prevazne corelisti dodavaju nevhodne podklady pre tlac (narozdiel od pouzivatelov inych nemenovanych produktov)
            Photoshop sa na separacie pouziva u "suflikantov", separuje sa vacsinou v specializovanych programoch ... atd...
            Gimp ma nejaky zakladny CM - na webovu grafiku dostacujuci.
            Na SK nie je az tak vela majitelov zobrazovacich jednotiek s viac nez 8 bit pch, a este menej je tych, co to maju spravne nastavene a skalibrovane, a uplne malo je tych, ktori vacsi dynamicky rozsah farieb potrebuju vnimat.

            Ano, na profesionalne pouzitie (nemam take ambicie) by som zatial este nesiel do Cinepaintu, Gimpu, Inkscape, Scribu - pretoze som si u zamestnavatela zvykol na fungujuce workflow postavene na inom SW - ale rychly vyvoj spomenutych OSS aplikacii je dobre brat na zretel.


          • Re: Realne vyuzivanie GNU/Linux na desktoc 24.12.2008 | 18:49
            Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
            Pozor, absencia color managementu je funkcia, nie bug ;) Nechcu predsa aby boli farboslepí užívatelia diskriminovaní :P
        • Re: Realne vyuzivanie GNU/Linux na desktoch 06.01.2009 | 08:45
          Avatar dotmindes   Používateľ
          Mne gimp stačí, photoshop je proste asi najlepší na trhu, ale predsa si porovnajme cenu tejto rovnice 0 < photoshop
          To je možno pre niekoho slabý argument, no iný som nenašiel. Osobne som nemal problém s ničím v gimpe. Grafik však môže mať problém, to je samozrejme...

          Celkovo som si nemyslel, že gimp nieje moc výkonný, ale pozrel som si toto forum a docela fajn.

          http://www.linuxos.sk/forum/15567/index.html

          Skôr negatívny názor mám na linux a hudba. Moc mi nesedí linux na hudbu. Už len potrebou zmeny jadra na rt a iné veci.Toto sa snáď časom nejak vyrieši a možno to chce niečo také ako
          spojenie Ardoura a Rosegarden dokopy, dať tomu "prirodzený" pekný vzhľad a super soft je na svete. Samozrejme to si len tak ľahko predstavujem...No a nakoniec profi soft na tvorbu videa a profi soft na tvorbu webu. Inak si myslím, že linux má to isté využitie ako win, okrem nejakých hw špecialít, ktoré linux nepodporuje.

          To je len môj názor, ani nie kritika, pretože nič nieje dokonalé.
          • Re: Realne vyuzivanie GNU/Linux na desktoch 06.01.2009 | 15:06
            Podpichac   Návštevník
            ale predsa si porovnajme cenu tejto rovnice 0 < photoshop
            Napis prosim ta rovnicu, aby som si to mohol porovnat.
      • Re: Realne vyuzivanie GNU/Linux na desktoch 24.12.2008 | 00:04
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
        photoshop? nie dakujem. radsej si dam gimp - v linuxe aj na windows. som s nim spokojny
    • Re: Realne vyuzivanie GNU/Linux na desktoch 07.11.2006 | 16:58
      Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
      ZDE - Zend Developer Enviroment Hm, ZDE je aj pre windows v podstate je to najlepsie IDE na PHP. Takze rozdiel nie je voci Win. OO.o2 - vsetko OK, rychlost/stabilita/kompatibilita, M$ Office som uz nemal 4-5 rokov, v skole mam tiez OO.o2 a na vymenu dokumentov pouzivame vyhradne ODF (vramci LinuxOS.sk). Beryl - momentalne mi zvysil produktivitu, niektore veci su fakt dobre :) (Expose, konecne som zacal pouzivat virtualne plochy). HW: Nejaka Microstar doska+2GB RAM+SATA disk+AMD64 CPU distro: Gentoo amd64 unstable Technicke problemy neboli ziadne. Efektivita je vyssia ako na windowse. Hlavny rozdiel je v tom, ze windows hodne mrzol, kdezto Lin ide a ide a ide :).
      Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
      • Re: Re: Realne vyuzivanie GNU/Linux na desktoch 08.11.2006 | 15:30
        tulenik   Návštevník
        k OOo: vazna chyba pre nasadenie v CZ/SK podmienkach je nezabudovanie "short words" - teda ze za jedno- a dvojpismenovymi spojkami a predlozkami MUSI byt nedelitelna pruzna medzera (ale po malej diskasn s vyvojarmi OOo to vyzera ze sa to ide doriesit) vymenu dokumentov medzi platformami riesim cez RTF, pokial sa to teda da - vzhladom na masove nasadenie MS Office je pomerne tazke sa dotyku s nim vyhnut in fact, aj webovy editor by po tychto znakoch v slovencine mohol vsuvat   (bolo by fajn mat webovy editor ktory sa snazi do textu webstranky implementovat narodne typograficke standardy tak daleko, ako sa len da...) -> podnet pre vyvojarov napr. Nvu? :) mrznuce okna na hentom HW - to nebude oknami, ale nedoladenymi ovladacmi - u AMD je vaznym zdrojom mrznutia Cool&Quiet ovladac, odporucam neinstalovat, mal som ten problem na asi vsetkych AMD masinach, ale to nie je chyba MalehoMakkeho, ale AMD (ono, na tvrdeni, ze za pady Windows na 90 % mozu zle napisane ovladace, je vela pravdy - a nevsimol som si, ze by Cool&Quiet mali WHQL)
    • Re: Realne vyuzivanie GNU/Linux na desktoch 07.11.2006 | 17:54
      NFT   Návštevník
      Pouzivam profesionalne GIMP, ci uz vo win alebo v linuxe bez problemov (tvorba web grafiky, uprava obrazkov). Na upravy fotiek pouzivam Digikam. HW pouzivam kadejaky a zatial sa mi podarilo rozbehnut vsetko, ale chce to svoj cas. Na filmy pouzivam mplayer, hlavne pre nizke HW naroky a vsemocnost. Jedine co mi chyba je CAD system, Qcad je nepouzitelny na profesionalne kreslenie...
      • Re: Re: Realne vyuzivanie GNU/Linux na desktoch 07.11.2006 | 21:24
        Avatar Frantisek Klabzuba Debian  Používateľ
        Co konretne ti chyba v QCade? Ziadny flame len ja v cadoch robim ciste hobby a rad by som vedel ze co tam chyba co sa pouziva v profi sfere a nieje v qcade.
        • Re: Re: Re: Realne vyuzivanie GNU/Linux na desktoc 09.11.2006 | 14:23
          fathum   Návštevník
          ja rysujem v cadoch, osobne v allplane ....mrkni si co i len screeny a pochopis.... inak allplan je stavbarsky program s podporou 3d, pricom qcad je zamerany skor na strojarinu a tak je to skoro vsade ...absencia stavbarskych cadov .....dalej qcad poskytuje minimum nastaveni, volba a modifikacia jednotlivych funkcii je oproti allplanu veeelmi mala, skoro ziadna (dost chaoticky interface, no je to sila zvyku)...a dolezita je aj ergonomia ovladania a tym aj suvisiaca produktivita prace....kde qcad je na tom dost mizerne ...nazvat qcad profesionalnym cadom, xce mozno viac odvahy ako sa zda ....dalsie cady, ktore stoja za zmienku: autocad, archicad ....a tam je to o tom istom, na ich uroven zatial qcad zdaleka nema
          • Re: Re: Re: Re: Realne vyuzivanie GNU/Linux na des 10.11.2006 | 02:52
            LUcoRP   Návštevník
            jj, ale archicad ma uz port aj pod macintosh, takze dufam ze sa pani kolegovia z graphisoftu zbadaju a uvedomia si coskoro ze existuje aj nejky ten linux.
          • Re: Realne vyuzivanie GNU/Linux na desktoc 23.12.2008 | 09:19
            Avatar igor   Používateľ
            Qcad ma nevyhodu ze nepodporuje vykresy *.dwg iba *.dxf a *.cxf . Inac dobry CAD je VARICAD (komercny), ale tiez je skor strojarsky.
            • Re: Realne vyuzivanie GNU/Linux na desktoc 23.06.2009 | 11:28
              tom   Návštevník
              V souborech *.cxf má QCAD uložené fonty písem.
    • Re: Realne vyuzivanie GNU/Linux na desktoch 07.11.2006 | 22:00
      Juraj   Návštevník
      Platforma: AMD64/512MB RAM NVidia, HP Laserjet 1018, HP Scanjet 3800 Problematicky hardver: skener a webkamera (Sane nepodporuje) Distribucie: Gentoo, Debian, *buntu Preferovany wm: KDE/Gnome 50:50 Tvorba www: Apache, PHP, MySQL - Kate, Quanta Plus Prehliadace: Firefox, Konqueror Multimedia: Amarok, MPlayer, VLC - kvoli kodekom na 64bit platforme, K3b Kancelaria: OOo, KMyMoney, GnuCash, LyX Katalogy/poznamky: Tellico, Kjots, Komment, BasKet Databazy: phpMyAdmin, Knoda, Kexi, Rekall Praca so subormi a adresarmi: Krusader, KRegExpEditor, Krename, KXML Editor Skripty: Kommander Najde sa toho este vela co vyuzijem, ale toto su hlavne programy, ktore vyuzivam na svoju pracu a na styk s uradmi, jednoduche uctovnictvo si vediem v GnuCash a nemal som s tym zatial ziadne problemy. Ostatne financie mam evidovane v KMyMoney. S uradmi komunikujem pomocou KMailu dokumenty posielam vo formate Open Document z OOo. PDF ak to mam mat nejaku fazonu v LyXe...
      • Re: Re: Realne vyuzivanie GNU/Linux na desktoch 08.11.2006 | 15:18
        tulenik   Návštevník
        zial, k tomu TeXu/LyXu: skus si preflightnut vystupne PDFko v Acrobate alebo inom toho schopnom softwari a prides na to, ze to PDF z TeXu, zial, nie je tak celkom PDF ako by malo byt... je to skoda... na vela veci je TeX the best (ale iste nie na vizualny dizajn :( ) navyse mam pocit ze vyvoj TeXu zamrzol, pritom prave regulerny vystup do PDF by bolo treba doriesit - je pravda ze mnohe vydavatelstva vedeckej tlace (Blackwell, resp. IUCr redakcia pre Acta Cryst. a spol.) maju zabehnute PDF workflows na TeXu, ale nie je to celkom ciste a urcite na strane prepressu museli riesit nejeden problem (nemoznost vlozit vlastne neexistujuci font a pod.) - ja by som sa bal take PDF pustit do CTP masiny, lebo ta tlacova platna stoji VELA
        • Re: Realne vyuzivanie GNU/Linux na desktoch 23.12.2008 | 11:27
          Avatar ----   Používateľ
          400 sk je strasne vela?
    • Re: Realne vyuzivanie GNU/Linux na desktoch 07.11.2006 | 22:35
      martin   Návštevník
      Distribucia: Debian 3.1 Sarge - SW: Spravca okien: FVWM Spravca suborov: Midnight Commander, Konqueror (iba ak v adresari chcem vidiet nahlady obrazkov apod.!) Prehliadace: Firefox, ELinks, (+ mam nainstalovane vsetky co su k dispozicii [Internet Explorer nie je samozrejme k dispozicii takze ho ignorujem] - kvoli testovaniu www stranok) Tvorba www (amaterska): Apache, PHP, PostgreSQL, VIM Multimedia: MPlayer, amaroK, totem, XMMS, K3b Kancelaria: OOo (dodatocne nainstalovana verzia 2.0 kvoli podpore ODF) Ine: xterm, screen, LaTeX, The GIMP, prekladatelsky program OmegaT fungujuci v Jave, slovnikovy program StarDict - HW: Platforma: i386/512MB RAM Grafika: ATI Skener: EPSON PERFECTION 2480 PHOTO webkamera: CANYON CN-WCAM23 na kameru aj skener trebalo stanhut ovladace z internetu lebo na CD boli iba ovladace pre win :-( ale rozbehal som to :-) (pre spojazdnenie kamery bolo potrebne kompilovat modul jadra) instaloval som aj binarny ovladac grafickej karty ati
      • Re: Re: Realne vyuzivanie GNU/Linux na desktoch 08.11.2006 | 11:28
        ferjo   Návštevník
        Stroj je stare pentium 350 Mhz,Compaq. Distribucia Kanotix, pouzivam na surfovanie. Obcas pouzijem GIMP a NVU. Napalujem cez K3B-uplne super program,samozrejme som sa s nim musel najskor oboznamit, ale ziadny iny by som uz teraz nechcel. Na texty najcastejsie KWrite- maly rychly, len v nutnom pripade OpenOffice-ten je "tazky" dost pomaly.
        • Re: Re: Re: Realne vyuzivanie GNU/Linux na desktoc 08.11.2006 | 15:48
          tulenik   Návštevník
          ... ale je stale rychlejsi, ako uzivatelov vstup (ten OOo).
      • Re: Re: Realne vyuzivanie GNU/Linux na desktoch 08.11.2006 | 15:37
        tulenik   Návštevník
        ... ako vidim, aj na tvrdeni, ze "BSD je pre ludi, ktori maju radi UNIX, Linux pre ludi, ktori nenavidia Windows" je vela pravdy a tak vznasam otazku, ci je rozumne, ak vyvojar webstranok neladi stranky tak, aby vyzerali unosne aj v majoritnom prehliadaci?
        • Re: Re: Re: Realne vyuzivanie GNU/Linux na desktoc 08.11.2006 | 17:54
          Avatar uid0 Debian  Používateľ
          "BSD je pre ludi, ktori maju radi UNIX, Linux pre ludi, ktori nenavidia Windows" "Linux je pre ludi, ktori maju radi UNIX, BSD pre ludi, ktori nenavidia Windows" a teraz mi povedz, ze tieto dve vety sa vylucuju (lebo z tvojho postoja to vylyva), nech ta mozem vysmiat. aneb BSD ludia miluju windows :)
          Debian. apt-get into it…
          • Re: Re: Re: Re: Realne vyuzivanie GNU/Linux na des 08.11.2006 | 18:13
            tulenik   Návštevník
            ja nie som rasista a volim right tool for the right job, aj co sa OS tyka ale BSDckari malokedy reaguju tak emotivne ako linuxaci... malokedy som videl v ich podani nejake zlcovite vylevy... su niekde inde
            • Re: Re: Re: Re: Re: Realne vyuzivanie GNU/Linux na 08.11.2006 | 18:35
              Avatar uid0 Debian  Používateľ
              ani taky Theo de Raadt vobec nie je emotivny :)
              Debian. apt-get into it…
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Realne vyuzivanie GNU/Linu 08.11.2006 | 18:42
                tulenik   Návštevník
                no, vsak vravi sa, ze vynimka potvrdzuje pravidlo (ale Theo je open, ci net? zda sa mi ze nie free...) :) co je sice blbost, lebo vynimka pravidlo bez milosti rusi :)
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Realne vyuzivanie GNU/ 08.11.2006 | 19:06
                  Avatar uid0 Debian  Používateľ
                  open ano, vynimka tvori precedens :)
                  Debian. apt-get into it…
        • Re: Realne vyuzivanie GNU/Linux na desktoch 23.12.2008 | 09:20
          Avatar georw Ubuntu 12.04  Používateľ
          ja to robim takisto :) Kazda verzia IE je ina a treba to ladit pre kazdu zvlast, takze to mas akoby viacej roznych prehliadacov a nie jeden majoritny. Takze ked sa s tym niekomu nechce babrat tak to vyladi pre IE iba tak, aby tie stranky boli citatelne. Ja IE na compe nemam, na preview pouzivam http://browsershots.org/, co zaberie dost casu kym ti to hodi vysledok, takze to na ladenie moc nie je. Samozrejme, ked niekto robi webstranky profesionalne a maju tie stranky zarabat, tak musi do toho vlozit viac energie.
    • Re: Realne vyuzivanie GNU/Linux na desktoch 08.11.2006 | 11:46
      Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
      Distro: kubuntu edgy (Window manager KDE) Coding: Apache, PHP, SQL, quanta plus, VIM Grafika: Digikam, Gimp Multimedia: Amarok, Kaffeine, VLC, K3B, Ktorrent, Valknut Web: FireFox2, ThunderBird, Konqueror, PSI (jabber klient) Ostatne: Yakuake, Kmobiletools, SuperKaramba, KBFX, Ksmoothdock. Spokojnost najvyssia, vobec sa nestazujem, stabilita bezproblemova, aj ked su sem tam problemy, ale nijak tazke HW: MB Asus LGA socket, 512 RAM, 120 GB Seagate, Intel Celeron D 64bit 2.53 GHz, Scanner epson perfection 660 (boli s nim mensie problemy), tlaciaren epson stylus (bez problemov), 17" CRT AOC
      • Re: Re: Realne vyuzivanie GNU/Linux na desktoch 08.11.2006 | 15:58
        tulenik   Návštevník
        Epsony Perfectiony mam rad, pretoze scanuju slusne (s ohladom na cenu) a data posiela v RAW formate a su kompatibilne s VueScanom Pro. Keby nieco ako VueScan Pro (praca s RAWom, IT-8/ICC kalibracia, etc.) bolo k dispozicii v linuxe, bolo by to velke plus pre produkcne nasadenie v grafike. (Dalsi podnet :).) Len ten AOC monitor ti potom vysledok zmrsi :)). (Som zmlsany obrovskou Iiyamou :)).)
        • Re: Re: Re: Realne vyuzivanie GNU/Linux na desktoc 08.11.2006 | 16:16
          Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
          AOC je celkom do pohodky :) som s nim spokojny :)
          • Re: Re: Re: Re: Realne vyuzivanie GNU/Linux na des 08.11.2006 | 18:27
            tulenik   Návštevník
            si trafil spravny kus :) ale verim, lebo ked som kupoval AD 1997 prve PC, tiez som kupil 15ku AOC a na tu mi kamos od kt. som kupoval (a ktory tych PC zostav videl tisice pod svojimi labami) hovoril ze na taku neznacku je podozrivo dobra, teda TEN KUS inak, niet nad dobre CRT, len je coraz vacsi problem tie dobre (Vision Master Pro, sRGB, atd.) zohnat
    • Re: Realne vyuzivanie GNU/Linux na desktoch 08.11.2006 | 18:05
      tulenik   Návštevník
      linux mam v podstate iba na severi, na workstations mame Windows s NT kernelom (bud este 2000 alebo XP, par 64bit XP), ale vela programov je portovanych aj na NT platformu a viacmenej vacsinu som skusal aj v linuxe web je myslim vyrieseny a pokryty dostatocne, kedze web aj vyvijam, tak skusam na SeaMonkey/Foxe/Opere a musim samozrejme doplnit aj MSIE, pretoze je nezmysel z fanatizmu netestovat a neladit aj pre majoritny prehliadac, navyse ked mame well documented postupy, ako zabezpecit, aby vsetko vyzeralo ako ma! - v linuxe byvaju problemy s fontami tam, kde vyvojar ratal pri dizajnovani s defaultne zabudovanymi vo windows a dany linuxovy system ich nema; pre skuseneho uzivatela nie je problem doinstalovat, pre loosera urcite... s fontami v linuxe vseobecne suvisi problem mizerneho hintingu, ktory je riesitelny, hoci podmienecne... co sa HTML editora tyka, na Dreamweaver, zial, nic hned tak nema na serveri (debian resp. ubuntu, ale aj NT) mam Apache 2, MySQL a PHP 5, co je dokonale cross-platformove; na pracu s grafikou (fotogalerie) mam radsej built-in gd2 kniznicu v PHP ako nejaky ImageMagick, ktory rozbehat v NT je PROBLEM a celkove disponuje dost mizernymi algoritmami (rychlost mala asi prednost, ale the same ugly results mam aj z defaultne instalovanej gd2 na oboch platformach a nemusim minat miestom na IM) Na rozdiel od kolegov by som na MS Office ani nesah s vynimkou ze mi pride .doc, kedze tento prevod sa neda bez vypalneho MalemuMakkemu oprogramovat blbostivzdorne - OOo to spravidla riesi (v pripade anglictiny)... zial, su 2 brzdy: OOo nezvlada CZ/SK typograficke konvencie ako by sa zelalo (kratke spojky/predlozky a aj deleniu slov sa da co-to vytknut) a MathType (editor rovnic, lepsi ako zabudovany v Office or OOo) mi spolupracuje seamlessly s Wordom (vsak je pren pisany), s OOo su, nazvime to diplomaticky, URCITE NEPRIJEMNOSTI. TeX je kanon na vrabce a navyse nasmu edicnemu stredisku je napr. v pripade skript soufl v com to urobite, podstatne je to dodat vytlacene na papieri a tak dokoncene, aby technicka redaktorka nemala dalsie pripomienky (na toto MS Word staci a OOo ma uz spomenutu nedotiahnutost co sa slovenciny tyka). Sadzbu zbornikov a spol. som z dovodu produktivity napokon nikdy nerobil v TeXu, ale v InDesigne, a aj tak je problem dostat bezproblemovo importovatelny text od autorov, o grafike radsej pomlcim uplne. Tu velmi vitam projekt Scribus, ktory ma konecne aj color management, separacie (cim pren hracka typu GIMP prestava byt partnerom, skoda ho nezasobit predseparovanymi CMYKmi z PhotoShopu) ci regulerny PDF vystup (na co sa pdftex doteraz nezmohol - nemam odvahu poslat jeho vysledok do normalnej tlaciarne, tym myslim ofset), dokonca aj short words... aj ked pri prvych pokusoch som nasiel vcelku dost chyb. Mimochodom InD prevzal z TeXu napr. algoritmus riadkoveho zlomu. Komunikacia s redakciami odb. tlace - korektury v Acrobate (plnom!) sa nedaju na baze free sw nicim urobit napriek verejnej specifikacii PDF. Krystalograficky software je vascinou dostupny pre vsetky platformy... SHELX-97, SIR-97, 2000, Platon, software k Cambridge Structrural Database (Mercury), JANA-2000, Ortep - to vsetko su veci dostupne aj pre unixy, aj pre win... trochu BLBY napad je, ked sa portuju aplikacie do win s tym ze "musim donutit tie blbe okna spravat sa ako X Window System" (cygwin :)), miesto preprogramovania tejto casti (core algoritmy su reusable) na mieru OS... okna nie su blbe, su len INE (a ako treba poznat linuch, ked od neho nieco chcem, tak to plati aj o win). Napr. kvoli MOLDENu (nielen) instalovat Xserver do win je blbina, ked cely vstup/vystup (je OpenGL) by sa dal zrejme prepisat celkom lahko a aj s ergonomickejsim GUI ako to ma (athena widgets sa to tusim vola? ako v dobe kamennej...). Idiotske GUI je aj bolestou Platonu. Opat - produktivita a GUI uzko suvisia. "Vdaka" mizernemu sposobu portovania potom taketo porty aj dost padaju. Vinou je samozrejme to, ze typek co to pisal je desiatkami rokov zvyknuty na unixy a tudiz ked to ma vyportovat na win a nenajde skuseneho spolupachatela... tak to skusa ako sa mu da. Crystals z oxfordskej univ. ma aj linuxovsky port, ale na ovladanie je dost natvrdly - jeho NT verzia tvori vyznamnu cast obsluzneho balika k difraktometrom Rigaku (ti tiez tusim dodavaju volitelne aj unixove verzie). K tomu ako nadstavbu pouzivame renderery ako POV-Ray (no problem ani win, ani linux, ani BSD, ani Irix), Raster3D (v linuxe trochu strajkoval), co mi chyba je export povrayovskeho modelu do napr. Maye alebo aspon Blenderu - pouzitelne napr. do videi "ako to kmita v tuhej faze". (O strihu videa by to uz ale bola ina, pre linux nelichotiva story.) Ako velmi dobra a produktivna nadstavba nad celym komplexom krystalografickych programov je WinGX - existuje aj LinGX, ale je v ranom stadiu vyvoja a je zlozitejsie dostat sa k linuxovskym ci BSD binarkam, a so zdrojakmi je to zlozite (George Sheldrick napr. zdrojak SHELXu vypusta v nestravitelnom stave, "the code is sacrosant", co je asi aj tym, ze jeho dielom je zaroven aj komercny SHELXTL na ktorom dnes sedi Bruker). Diamond 3 je win only - smola. Ovladacie programy k pristrojom - napospol od uvedenia Win2k nastal presun k NT platforme, predtym bezne boli napr. riadiace programy difraktometrov v unixoch (Sun, SGI, ale aj BSD a linux), takze k Oxford Gemini je CrysAlis WinNT only (resp. MOZNO je aj verzia pre nejaky unix, ale nie je mi znama). Katastrofou su niektore riadiace programy pre FTIR (Nicolet - program Omnic) a UV-VIS spektraky, ktorych tvorcovia sa zabudli v dobe Win 3.1 a podla toho aj vyzeraju a su "spolahlive" - defaultne instaluju podporu dlhych mien suborov :) a Unicode im nic nevravi :) (pre neznalych, WinNT su interne Unicode snad odjakziva, od win2k urcite). Proti ich schopnosti spracovat namerane JEDNO spektrum nemozno nic namietat, ale nie su schopne splodit publikovatelny obrazok a tak prichadza rad na moju lasku najvacsiu, gnuplot... takisto no problem ani linuch ani windows... len na ten engine by to chcelo asi nejaku GUI nadstavbu (Origin-like) aby s tym robila aj kolegyna Jana :). Gnuplot je co sa tyka kvality vystupu naozaj dobre pouzitelny aj pre produkciu a na rozdiel od kopy inych multiplatformovych portov tu su rozdiely v spravani minimalne. Na praskovy RTG a termicku analyzu mame samorobo riadiaci SW (aj s A/D prevodnikmi) jeden DOS/djgpp, druhy Visual Basic... to je samozrejme "dostatkom" prachov pre akademicku sferu, takze si veci zaistujeme ako vieme. Stoji to ale cas a tym menej je potom casu na vedu ci pedagogiku (naozaj nemame cas tyzden rozchadzat po vsetkych certoch neposlusnu distribuciu na tvrdohlavej masine - v pracovnom nasadeni je dolezite aby to islo pokial mozno HNED). Chemicke kresliace programy ako klasika IsisDraw, novsi ChemSketch alebo hi-end ChemOffice - v *nixoch smola, to, co je free, nema ani tie moznosti ako freewarove verzie vyssie uvedenych. Posta/web: vacsina katedry je nahodena na SeaMonkey, ale ani ten nezabrani (ani TBird) vsetkemu (sekretarka nasa budiz s priemerne 3 letalnymi incidentami rocne varovanim). Vyhoda oproti TBird/FFox je, ze je mensi ako tie 2 dokopy, vsetky produkty Mozilla vyhovuju z mojho hladiska (mam to "tak trochu" na krku) aj tym ze zaloha uzivatelskeho profilu je (vo win) riesena jednoduchou klik-klik utilitkou (MozBackup). Mnam! A navyse instalacia = rozbalenie adresara, odinstalacia sa lisi este zmazanim druheho v userdir. Kompresia/dekompresia 7-zip, file manager TC - 7-z je aj na *nixoch ale co sa file managerov tyka, ja mam napr. Gnome Commander, chyba nejaky co by "tak sadol do ruky" ako TC... nie je podla mna hanba obslahnut namakanu ergonomiu... do toho MalyMakky dost zainvestoval... podobnych programov je sice v linuxe dost, ale problem je si vybrat :] Krusader je super, ale ze je pre KDE mi nevyhovuje. (V azijskych despociach mali filozoficky zdovodnene, ze privelky vyber je zas brzda...;-) ). Vektorovy editor... pre nas je cenovo vyborne prijatelny Corel, ale sam dost pouzivam Inkscape. Zial, jeho moznosti su zatial dost mizerne (napr. editacia na urovni bodu na 0.01 mm by bodla), ale SVG spracovava much more by fair means ako Corel. Pokial dokazu v dohladnej dobe implementovat v rozumnom rozsahu spravne zvolene hi-end a prepress features, je to nadejne. Na AI vsak nema ani Corel... a co sa tyka bitmap, GIMP je neergonomicky a celkove mu chybaju prepress features (CMYK! CMYK! CMYYYYK!!! ICC! IT-8!). Takze nech zije academic licensing... "Problem" s konkurenciou ako je Adobe je ten, ze nimi dodany balik ma proste vsetko co pre spracovanie ci vektorovych alebo bitmapovych vystupov a takisto aj textov potrebujete v perfektne integrovanom baliku, ktory umoznuje zrealizovat cely publikacny workflow az k dveram prepressoveho pracoviska vratane korektur v PDF (TOTO mat v podobe free software, UAU!!! - casto vyuzivane, setri cas, skracuje komunikaciu s redakciou z dni az tyzdnov na hodiny). Cele to ma jednotne (hoci natvrdle) GUI (ale zvyknut si staci raz), domakane algoritmy preverene tazkym produkcnym nasadenim. Proste ci Photoshop, Illustrator, Indesign, uplne vsetko vyzera rovnako, sprava sa rovnako, shortcuty rovnake, ... vsetko pre produktivitu, co je vyhoda tam, kde sa na softwari robi a nie hra. To sa zial asi roztriestenym vyvojom free softwaru dosiahne tazko. Moj prispevok asi nepotesil, kedze "vlastne nebol" o linuxe, ale myslim ze ako ilustracia toho, ze "slo by to, keby..." moze byt uzitocny, minimalne ako namet na rozmyslanie, co s tym. Prax je, zial, taka, ze staci aby ste dostali prvy komplexnejsi formular zbuchany vo Worde a mozete ist s OOo niekam :(. A na tomto tazko nieco zmenime.
      • Re: Re: Realne vyuzivanie GNU/Linux na desktoch 08.11.2006 | 18:24
        tulenik   Návštevník
        AHAAAA :))) este moja dostribucia :)) A teda: ked linux, tak Debian, resp. Ubuntu, ako jeho spolahlivy instalator na vacsine konfiguracii. Ten sa mi paci... zacinal som na predpotopnom RedHate este v r. asi 1997... na Debian sme presli pre lepsiu spravu balickov asi rok na to... az na tu "podporu" SW RAID, AUUUU. Tot moj server, zaroven sluziaci na tu cast prevazne krystalografickeho nasadenia, kde windows porty (pre neschopnost programatorov nepisat pre windows bravcove aplikacie) zlyhavaju. (Okrem toho mam aj jednu BSD masinu a na krku asi 20 NT, teda 2000 alebo XP, pracovnych stanic. K ziadnemu z menovanych OS nemam prehnane emocionalny vztah, proste kazdy ma to, na com mu najlepsie ide, co potrebuje. Na linuxe u nas bezi este jeden kolega krystalograf, ten robi aj vyvoj, ako sa "patri", v predpotopnom Fortrane.)
      • Re: Re: Realne vyuzivanie GNU/Linux na desktoch 08.11.2006 | 19:53
        Juraj   Návštevník
        Uau, precital som to az do konca... 1. Komplexnost, ergonomia, narocnost, profesionalizmus... 2. Jednoduchost, flexibilita, kazda vec robi iba to, co ma, konfigurovatelnost, bezpecnost, upravitelnost. ad 2 to je linux... Ohrieval sa indian z kmena Mbongo pri ohniku a opekal si posledny kusok bizona, ktoremu rozdrvil lebku svojim tomahawkom. A pozeral sa na nedaleku jadrovu elektraren, ktora vyrabala energiu na vyrobu tepla pre pol krajiny. Pozrel sa do ohna a spytal sa sam seba, naco mu je dobry tamten velky dymiaci wigwam? Bude mu teplejsie? Bude viac bizonov? Znechutene si odpil z ohnivej vody, ktoru mu zadarmo prinasali obyvatelia z velkeho dymiaceho wigwamu s prislubom, ze ak navzdy zahasi svoj ohen dostane jej ovela viac. Zatial mimochodom vybijali zostavajuce bizony ako palivo pre svoje pokusy. Zatial co otrundzeny indian podriemkaval, jeho ohnik, ktory mu dodaval teplo, pomaly dohorieval. Az ten ohnik dohori, novy uz zakladat nebude a stane sa obyvatelom velkeho wigwamu. V tedy zomrie posledny indian z kmena Mbongo...
      • Re: Realne vyuzivanie GNU/Linux na desktoch 23.12.2008 | 09:21
        Avatar georw Ubuntu 12.04  Používateľ
        OMG to mam citat? co takto pisat aspon v odstavcoch :O
      • Re: Realne vyuzivanie GNU/Linux na desktoch 24.12.2008 | 20:24
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
        treba zmenit autora prispevku a dat mu zaklady pisania.

        kazdy dlhsi text ma nejake pravidla - nejake tie odstavce, zvyraznenia a taaaak
    • Re: Realne vyuzivanie GNU/Linux na desktoch 09.11.2006 | 03:28
      tulenik   Návštevník
      Jo ale potesim vas, spomenul som si na to ked som isiel cestou z roboty okolo... PRIF UK, 1 alebo 2 pocitacove miestnosti pre studentov, frcia completely na debiane. But web only, da sa povedat. Celkove asi 20-30 PC. To je akoze na zabezpecenie pristupu studentov k databazam (Web of Knowledge, ScienceDirect a pod.), ale furt tam vidim modre wobrazowecky azetu.
      • Re: Re: Realne vyuzivanie GNU/Linux na desktoch 09.11.2006 | 09:07
        chatpall   Návštevník
        no kazdopadne je to vecou admina siete :)
        • Re: Re: Re: Realne vyuzivanie GNU/Linux na desktoc 09.11.2006 | 11:12
          tulenik   Návštevník
          skor vecou vole uzivatelov :))
          • Re: Re: Re: Re: Realne vyuzivanie GNU/Linux na des 09.11.2006 | 13:55
            chatpall   Návštevník
            No da sa na to pozriet aj tak. Vacsina s tych ludi je vsak obycajny bezny uzivatel pocitaca, ktory v pocitaci vidi iba nastroj na komunikaciu a pisanie dokumentov a prezeranie filmov a tak to aj vyuzije. Je mi vsak cudne preco vascina pristupovych miestnosti v skolach nema zakazane urcite stranky, aj ked clovek na nete moze robit co chce, ale Azet odcerpava pocitacovy cas studentom, ktory si naozaj potrebuju kedy tedy nieco najst. Je to podla mna vec vedenia skoly a jeho nahladu na studentov.
            • Re: Re: Re: Re: Re: Realne vyuzivanie GNU/Linux na 09.11.2006 | 13:58
              Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
              blokovat chaty a azet a booom na proxy ...
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Realne vyuzivanie GNU/Linu 09.11.2006 | 20:56
                tulenik   Návštevník
                Pozri ani ja ako VS ucitel by som s tym nesuhlasil uz z principu ze aspon akademicka poda nech ostane slobodna. Len to vypoveda o prioritach. Na druhej strane, po tom co dotycnemu s danymi prioritami oznamim No pasaran!, uz nebude zavadzat v terminalke :). (Odpad na mojom hlavnom predmete presahuje 50 % :)).)
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Realne vyuzivanie GNU/ 09.11.2006 | 22:35
                  chatpall   Návštevník
                  A vsetci tvoji studenti dostanu potom zapocet a skusku?
                  • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Realne vyuzivanie 10.11.2006 | 01:22
                    tulenik   Návštevník
                    Po com? Vravim ti, ze u mna je odpad tesne nad 50 %.
    • Re: Realne vyuzivanie GNU/Linux na desktoch 09.11.2006 | 15:13
      Murdej   Návštevník
      Stroje, distra: Prace: Pentium4 1.7Ghz 768MB RAM : Mandriva 2006 Doma: AMD 1.2GHz 1024MB RAM: Mandiva 2006 Notes: CeleronM 2GHz 512MB RAM: Debian V praci jsem driv delal na WinXP - pomale, chybove, možná i nějaký ten pád. To co mě fakt dožralo a přinutilo používat jen linux bylo že zmizelo přepínáni EN/CZ klávesnice. Přiklad toho co mi dost ulehčilo práci: dostavam data pro zpracování jako několik zagzipovaných souborů každý soubor s hlavičkou. výsledek má být jeden soubor s jednou hlavičkou. Ten se potom zpracovává na serveru. Postup ve win: Total commander uložit z mailu F7 nový adresář zkopírovat rozgzipovat Textový editor copy, paste, delete, copy, paste, delete, copy, paste, delete, copy, paste, delete ..... caa 20 minut linux: uložit z mailu ./prepare_data 2006 10 caa 10 sekund Výhody: - KDE: skvělá možnost přispůsobit si všechno možné vprostředí (třeba taková drobnost levý panel se záložkamy ušetří opravdu dost klikání) - Možnost skriptování v bashi (ušetří mi hodiny otravné práce) - Možnost snadno používat PC odkudkoliv (ssh, vnc). - Nesrovnatelně vyšší stabilita v porovnání s widlama - Konsole bash je skvělá věc :) - Možnost skoro vše nastavit, zjistit udělat z příkazové řádky - Skvělá kalkulačka bc Nevýhody: - ICQ : do ted jsem používal kopete ale občas se ztrácely zprávy a od uřčitého data se ani nepřipojí na server. Teď zkouším Gaim a zatím jsem spokojený. (jo mám i jabber ale kotel lidí se kterými jsem v kontaktu má jen ICQ) - FabForce DBDesiner - verze pro linux je víc zamuchovaná než windozacka (Nebo jsem ty chyb ve win nevsiml). - Chvilku mi trvalo než jsem našel alternativy k win programům. K čemu PC používám: - programování C++, mysql, php, web - zpracování dat - grafika Používané programy: - Konsole :) bash, vim a další konsolové nástroje (awk, grep, ...........). - Kate (textový editor) - Gimp, Inkscape - swiftfox, thunderbird, koffice, OO.o
    • Re: Realne vyuzivanie GNU/Linux na desktoch 23.12.2008 | 15:50
      Avatar Igor Čonka Xubuntu 18.04  Používateľ
      Mam dva PC: Celeron 1,7 GHz, 756 RAM, Geforce 7300, Wifi - Ubuntu 8.10, vyuzivam Ooo (texty, tabulky, prezentacie), Firefox, Pidgin, Skype a Ekiga, GnomeSword, Audacity a VLC.
      Laptop HP 1GHz + 1GB RAM, Ubuntu 8.04 - všetky programy rovnako ako v predchádzajúcom + Evolution (e-maily, kontakty...) + Alexandria library na vedenie knižnice (hoci uvažujem o zmene na Gcstar).
      Tlačiareň HP išla bez problémov, pri tlači z Toshiba e-studio160 ide iba základná tlač (vo winXP má tlačiareň kopec funkcií). Jediný vážny problém je webkamera od T-comu - nefunkčná pod linuxom.
      Keďže nepotrebujem "špeciálne aplikácie" linux mi veľmi vyhovuje - rýchlosť je v pohode, až na Ooo, kde by som privítal zrýchlenie pri načítaní.
      A dead thing can go with the stream, but only a living thing can go against it.
      • Re: Realne vyuzivanie GNU/Linux na desktoch 25.12.2008 | 11:04
        dusan   Návštevník
        ad Webkamera

        Si si istý. viď

        http://www.abclinuxu.cz/hardware/vstupni-zarizeni/digitalni-kamery/kamera-od-slovak-telecomu-dnes-t-com
    • Re: Realne vyuzivanie GNU/Linux na desktoch 24.12.2008 | 00:40
      l_barbarossa   Návštevník
      - jack+ardour+hydrogen+ladspa = takmer kazdodenny chlebicek, v hydrogene si spravim rytmicku linku, vystup nasmerujem do ardouru, do novych stop v ardoure nahravam ostatne gitary, basy nazivo - cize mam to ako taky metronom a nastroj na strukturovany zaznam napadov. Je jasne, ze napad treba zaznamenat rychlo, takze ovladanie je uz pre mna jednoduche, ale dojst do takehoto stavu bez cudzej pomoci chcelo dlhsie usilie.
      Viem si predstavit zdielanie "projektu" medzi clenmi kapely, kde kazdy moze jednoduchym a nedestruktivnym sposobom pridavat napady k zakladu skladby a overit si ich vhodnost aj ked ostatni z kapely nie su fyzicky naporudzi.
      -> k spojazdneniu podobnej konfiguracie je potrebny teoreticky zaklad z pocitacoveho spracovania zvuku, skusenost s inym HDR prospeje, ovladanie anglictiny je vyrazne plus - kvoli jazyku dokumentacie

      - nedavno som objavil vyborny "GNU Solfege" - program na "trenovanie" hudobneho sluchu -> pre ZUS a zacinajucich hudobnikov vyborny = rozsiahly v moznostiach trenovania sluchu, jednoduchy na ovladanie, je potrebne mat, pripojit alebo doinstalovat prehravac midi

      - distribucia MDV 2009, Gnome, 2.6.27-desktop-0.rc8.2mnb