Ktoré distro pre môj PC?

Sekcia: Komunita 14.04.2007 | 00:18
Pelko   Návštevník
Mám slabučký počítač...

AMD duron 850mhz
128 ram
Nvidia geforce

Ktoré distro mi odporúčate? Hlavne aby bolo jednoduché (total začiatočník), aby to fičalo dostatočne :) a aby sa nato dalo pozerat... Debian som skúšal...
    • Re: Ktoré distro pre môj PC? 14.04.2007 | 00:22
      Marek   Návštevník
      Ked si skusal Debian asi zaciatocnik nebudes. Ak sa ti pacil Debian mozes skusit Ubuntu, zatial som nic jednoduchsie nemal. Mas ale malu ramku tak si ho nainstaluj z alternate cd, pretoze live cd ti asi moc nepojde. Alebo skus Xubuntu. Zachvilu vyjde (19.4) Ubuntu Feisty Fawn, tak by som dovtedy pockal.
      • Debian zatial nepatri na AMD 14.04.2007 | 18:18
        peto   Návštevník
        Na AMD patri Suse alebo RHEL5
        http://www.crn.com/hardware/197007770?pgno=3
        http://www.heise.de/english/newsticker/news/72178
        http://www.heise.de/english/newsticker/news/72169

        • Re: Debian zatial nepatri na AMD 29.04.2007 | 00:14
          Avatar uid0 Debian  Používateľ
          ten bol urcite dobry. skoda, ze ho nechapem :(
          Debian. apt-get into it…
    • Re: Ktoré distro pre môj PC? 14.04.2007 | 00:22
      Avatar d0N0 kubuntu  Používateľ
      Možno by mohol byť SAM Linux 2007 pre teba na začiatok celkom vhodný....pozri si o ňom viac.....nájdeš tam screenshoty, ale aj odkazy na recenzie a pod.
      • Re: Ktoré distro pre môj PC? 14.04.2007 | 00:39
        Marek   Návštevník
        Ten Sam linux vyzera celkom dobre, ale musis zobrat do uvahy aj obrovsku podporu od komunity pri Ubuntu. Neviem ako je to u Sam linuxe s kodekmi atd, ale v Ubuntu ti staci nainstalovat Automatix (www.getautomatix.com) a tam si vybrat co si nainstalujes. Automatix ti prida vlastne repozitare, cize sa ti vsetko co cez neho nainstalujes bude aktualizovavat. Ja by som ti ako zaciatocnikovi poradil nejaku zabehanejsiu distribuciu, pretoze ked budes mat problem lahko ho vyriesis. Pozri si stranku www.distrowatch.com ak sa chces o distribuciach dozvediet viac.
        • Re: Ktoré distro pre môj PC? 14.04.2007 | 01:02
          Baronprasil   Návštevník
          Daj si mandrivu. A máš to.
          • Re: Ktoré distro pre môj PC? 14.04.2007 | 11:19
            Avatar Michal Sekletár Arch Linux  Používateľ
            No to urcite, ved Mandriva je pomerne velka distribucia. A rozhodne by som ju nedaval na slabsi PC. Skor Debian, Ubuntu a ked ma veeeela casu a chce dostat zo stroja maximum tak Gentoo :D.
            DON'T FEAR THE PENGUINS Jabber: seki@jabbim.sk
        • Re: Ktoré distro pre môj PC? 14.04.2007 | 01:07
          ---   Návštevník
          SAM linux ma multimedia vyriesene hned po nainstalovani takze odpada stahovanie a nastavovanie ,inac ked nastane problem treba hladat pomoc u PCLinuxOS, z ktoreho SAM vychadza ,resp. ked chybaju nejake baliky tak sa daju pouzit aj z mandrivy.( uplne vzdy to ale nefunguje)

          A tvrdit ze PCLinuxOS je menej zabehany je odvazne ,mozno je len u nas malo rozsireny ale podla distrowatch sa PCLinuxOS vo svete drzi velmi vysoko.
          • Re: Ktoré distro pre môj PC? 14.04.2007 | 09:39
            Elven   Návštevník
            aj mepis je velmi vysoko... ale nedokazem pochopit ze preco
        • Re: Ktoré distro pre môj PC? 14.04.2007 | 09:38
          Elven   Návštevník
          automatix? preboha naco? staci nahodit repozitare (cez kopirovat a vlozit) a nainstalovat vsetky programy co budes kopirovat (zas len kopirovat a vlozit)

          Siahnite po manuale na ubuntu.kayle.sk
          • Re: Ktoré distro pre môj PC? 14.04.2007 | 13:20
            Stankovi Hoferekovi - Elvenkovi   Návštevník
            Stanko, prosim Ta uz prestan s tym tvojim manualom...stoji za staru belu... Uz mi to naozaj ide na nervy. Robis tomu propagaciu jak keby si napisal pismo svate... A co sa tyka automatixu, moj pekny, ja som iny frajer a pouzivam automatix...predstav si to.
      • Re: Ktoré distro pre môj PC? 14.04.2007 | 01:30
        Avatar d0N0 kubuntu  Používateľ
        Ak Ti angličtina nerobí viac-menej väčšie problémy, tak sú fóra PCLinuxOS, ktoré by Ti mali pomôcť. Tiež je aj nejaká dokumentácia pre PCLinuxOS, ktorá je veľmi dobre použiteľná aj pre SAM Linux. A SAM Linux má na vlastnej stránke tiež akési fórum a tam sa tiež môžeš dozvedieť niektoré veci/riešenia niektorých prípadných problémov. Ja si osobne myslím, že na také oťukanie sa, vyskúšanie Linuxu je SAM vcelku fajn a neskôr môžeš skúsiť aj napr. Xubuntu (na začiatku je však podľa mňa "škaredé", takže si ho asi radšej vyskúšaj, keď už budeš čo-to vedieť a budeš vedieť si ho aspoň trocha nakonfigurovať približne "k obrazu tebe priateľnému"), keďže Ubuntu je veľmi obľúbené a dosť priateľské distro. ;)
    • Re: Ktoré distro pre môj PC? 14.04.2007 | 02:33
      --   Návštevník
      zostan pri debiane, neboj sa ho hoci aj 10 x preinstalovat ak to bude treba. casom sa naucis ako ten system funguje - bved nic nemozes vediet od prveho dna. a stale maj poruke pre istotu aj nejake live cd (knoppix, slax alebo livecd ubuntu) pre pripad ze potrebujes nieco zachranit/opravit.
      • Re: Ktoré distro pre môj PC? 14.04.2007 | 02:35
        --   Návštevník
        presnejsie: debian 4.0 etch
        • Re: Ktoré distro pre môj PC? 14.04.2007 | 04:11
          Pelko   Návštevník
          Ja by som aj pri debiane zostal, ale máms ním menšie problémy... :(
          • Re: Ktoré distro pre môj PC? 14.04.2007 | 12:37
            --   Návštevník
            chce to pozitivny pristup :-) nedaj sa nimi odradit. debian je jedno za najlepsich distier. snaz sa tie problemy vyriesit - tak sa dozvies o linuxe viac ako klikanim v mandrive. nikto mudry z neba nespadol - chce to hlavne trpezlivost - skusaj dokial sa nepodari :-)
            ak ti nepomoze nikto na tomto fore tak skus aj ine linuxove fora- napr. http://www.abclinuxu.cz/poradna, http://linux.nfo.sk/...
    • Re: Ktoré distro pre môj PC? 14.04.2007 | 15:34
      WlaSaTy   Návštevník
      Tato zostava nie je slaba i ked sa tak moze javit z pohladu dnesnych PR 3 az 4GHz strojov s dualcore. Jedine co by sa jej dalo vytknut je malo RAM, len 128Mb. Grafika a cpu je na beznu pracu OK a aj na menej narocne hry (take co nepouzivaju vietor v lese alebo vlnenie vodnej hladiny).
      Takze tu mame dva body:
      1. ktora distribucia je vhodna na 128Mb RAM (ak sa nam nechce zainvestovat upgrade RAM), odhadujem ze nieco bez Gnome alebo KDE
      2. ktora distribucia je vhodna pre zaciatocnika

      Odhadom napriklad najnovsi oficialny clen komunity *buntu zvany xbuntu. alebo hocico ine, len si treba koli kopyrajtom nahodit podporu multimedii a v pripade potreby aj binarny ovladac na grafiku.
      • Re: Ktoré distro pre môj PC? 14.04.2007 | 17:07
        PELKO   Návštevník
        Jj, vyskúšame xubuntu... má to dosť velkú podporu, takže ked bude problém, pomoc sa nájde :)
        Mám si stiahnuť 6.06 alebo 6.10?
        Je mi jasné že nie live verziu :D
        • Re: Ktoré distro pre môj PC? 14.04.2007 | 17:18
          Avatar borg Fedora  Administrátor
          za pat dni by mala vyjst verzia 7.04
          • Re: Ktoré distro pre môj PC? 14.04.2007 | 17:31
            Pelko   Návštevník
            No ja niesom z tých, že potrebuje z mašiny vyžmýkať všetko :) alebo aby som mal vše najnovšie...
            Ide mi o to aby to bolo jednoduché, a šetrné k mojej herke :D

            Takže 6.06 abo 6.10?
            • Re: Ktoré distro pre môj PC? 14.04.2007 | 18:26
              --   Návštevník
              6.06 je troska starsia ale odladenejsia verzia a podporu ma 5 rokov. ako alternativu by som na tvojom mieste nezvazoval 6.10 ale 7.04 (feisty fawn), ktora obsahuje absolutne aktualne novinky. 6.10 ani 7.04 nie su dlhodobo podporovane ale iba obycajne vydania
              • Re: Ktoré distro pre môj PC? 14.04.2007 | 18:30
                --   Návštevník
                kedze predpokladam ze uz mas stiahnuty debian tak si pripadne do toho debianu nainstaluj prostredie xfce (aptitude install xfce) - vyjde ta to zhruba narovnako :-)))
              • Re: Ktoré distro pre môj PC? 14.04.2007 | 18:52
                ---   Návštevník
                Ubuntu 6.06 LTS - Desktop Edition-Supported to 2009
                = 3roky ,nie 5.

                Ubuntu 6.06 LTS - Server Edition- Supported to 2011
                • Re: Ktoré distro pre môj PC? 14.04.2007 | 19:15
                  --   Návštevník
                  vdaka za spresnenie. ubuntu nepouzivam takze som si nepamatal presne :-)
                  • Re: Ktoré distro pre môj PC? 14.04.2007 | 19:33
                    skywaker   Návštevník
                    Skus Arch linux. Neobanujes! Je to skvele distro. Su dostupne verzie pre i686 a tiez 64bit. Mozes si vybrat medzi ftp, base a full verziou. A hlavne je to distro ktore bezi aj na starsom stroji. Ja s nim mam trochu mensie skusesonsti ale kamarat na nom bezal niekolko rokov a uplna spokojnost. Odporucam. alebo ak chces tak skus Zenwalk.
                    • Re: Ktoré distro pre môj PC? 14.04.2007 | 19:35
                      Pelko   Návštevník
                      Práve stahujem xubuntu... je k nemu dobrá podpora, takže na začiatok asi fajn :)
                      • Re: Ktoré distro pre môj PC? 14.04.2007 | 21:53
                        Avatar lime Debian 3, Red Hat 6, Fedora Core 3  Používateľ
                        Ak si nevies vybrat tak skus nieco take a potom budes mat bolehlav :))
                        http://www.distromania.com/

                        alebo ked budes mat viac skusenosti tak si urob vlastne distro

                        http://vdl.halicky.sk/

                        To len tak pre zaujimavost, neber ma vazne :))
                        Prejdite z modrej obrazovky k linuxu :))
    • Re: Ktoré distro pre môj PC? 15.04.2007 | 11:30
      voxar   Návštevník
      850 duronik nieje vobec malo.. skus dolozit dajaku pamet, aspon tak do 512 a nestihnes sa divit .. livecd ubuntu 7.04 beta mi na slapala .. len si pockaj na stabilku .. v piatok by si uz mohol downloadovat jak zdzivety linuxak ... :-))) ... alebo potom mandrivu hoc aj s xgl 3-d .. len videokartu minumum 2 mx 400 a podobnu treba mat.. ked nemas len vypnes 3-d efekty a pojdes jak phiiiila ...
      • Re: Ktoré distro pre môj PC? 20.04.2007 | 18:01
        Pelko   Návštevník
        No, zajtra budem mať 512 ramku :D
        • Re: Ktoré distro pre môj PC? 20.04.2007 | 19:39
          karbon   Návštevník
          Ark Linux

          aaahaha UID....
        • Re: Ktoré distro pre môj PC? 21.04.2007 | 00:22
          Avatar karol Mandriva 2008.1  Používateľ
          850 MHz nie je málo. na bežnú prácu to stačí. Tá RAMka 512 je dobrá. Pojde ti aj KDE. Mne behá Mandriva rýchlo ako blesk (1460 MHz, 1,25 GB RAM), nedávaj si SuSe, mne to žralo systémové prostriedky tak, že desktop s iba 320 MB RAM a 266 MHz CPU s XP mi behal 3x tak rýchlo. CPU bol stále plne vyťažený. Baterku to totálne vyčerpávalo.
          "Operátor pozorovania prítomnosti nekomutuje s operátorom reality.Nemôžeme teda popísať realitu okolo nás bez toho aby sme ju ovplyvnili." <br/>
    • Re: Ktoré distro pre môj PC? 22.04.2007 | 14:38
      Avatar marián Fedora,Vector,Slack  Používateľ
      vector linux ??
      mne to frci na 400mhz , 64MB ram
      • Re: Ktoré distro pre môj PC? 28.04.2007 | 23:30
        Avatar samox86 arch, debian  Administrátor
        malo ramky :( ----> xfce :)
        xubuntu
        lnx.sk - virtualne servery; Lnx@Lnx.sk