Otazka na skutocnych debainistov

Sekcia: Ostatné 19.05.2007 | 23:07
evil   Návštevník
chcel by som vedeit od uzivatelov stabilnych vetiev debianu ci stale nechavaju vsetok soft z tejto vetvy a upgraduju len pri prichode novej verzie alebo upgraduju niektory soft aj z testingu pripadne unstable?
    • Re: Otazka na skutocnych debainistov 19.05.2007 | 23:36
      Avatar borg Fedora  Administrátor
      zavisi od situacie, ale na serveroch v pohode staci stable kedze na testing nie su bezpecnostne zaplaty.
      • Re: Otazka na skutocnych debainistov 20.05.2007 | 00:14
        evil   Návštevník
        nno nemyslel som na servery ale na desktop.. ako to riesite vy? pockatena novy stable alebo upgradujete komponenty z testingu?
        • Re: Otazka na skutocnych debainistov 20.05.2007 | 00:26
          Avatar borg Fedora  Administrátor
          ked som ho mal na desktope, tak len testing (pre vacsie vzruso mozno aj unstable). stable po case zastara. teraz pouzivam debian len na servery a na desktope Arch.
    • Re: Otazka na skutocnych debainistov 20.05.2007 | 12:04
      Avatar Michal Sekletár Arch Linux  Používateľ
      no ja mam debian stable a nepouzivam balicky z testing ani unstable. Casom vsak niektore programy zastaraju tak stiahnem zdrojaky skompilujem ==> no problem nemam dovod pouzivat veci z testing alebo unstable
      DON'T FEAR THE PENGUINS Jabber: seki@jabbim.sk
      • Re: Otazka na skutocnych debainistov 20.05.2007 | 12:22
        Avatar uid0 Debian  Používateľ
        a ako casto ten bordel preinstalovavas?
        Debian. apt-get into it…
        • Re: Otazka na skutocnych debainistov 20.05.2007 | 13:30
          Avatar lime Debian 3, Red Hat 6, Fedora Core 3  Používateľ
          Podla pocasia :))
          Prejdite z modrej obrazovky k linuxu :))
        • Re: Otazka na skutocnych debainistov 20.05.2007 | 13:51
          Meno   Návštevník
          tiez mi to pride ako blbost, ked uz si prekompilovava stare balicky tak to uz je rozumnejsie zobrat tie iste v testing a nemyslim ze budu o nieco horsie ako tie skompilovane...
          • Re: Otazka na skutocnych debainistov 20.05.2007 | 15:08
            Avatar Michal Sekletár Arch Linux  Používateľ
            ja nekompilujem stare zdrojaky! ked chcem novu verziu programu staru odstranim stiahnem najnovsiu vo forme zdrojoveho kodu a skompilujem si ju z toho vyplyva ze nemam potrebu pouzivat testing alebo unstable. chapes?
            DON'T FEAR THE PENGUINS Jabber: seki@jabbim.sk
            • Re: Otazka na skutocnych debainistov 20.05.2007 | 15:38
              :-)   Návštevník
              ja to robim tiez tak, v sargi som namiesto openoffice.org 1.1.4 pouzival najnovsi openoffice.org 2.x kvoli podpore odf, najnovsi firefox 2 namiesto firefoxu 1.0 a zopar inych novych verzii programov
            • Re: Otazka na skutocnych debainistov 20.05.2007 | 15:52
              Avatar borg Fedora  Administrátor
              pouzivas aspon checkinstall?
            • Re: Otazka na skutocnych debainistov 20.05.2007 | 16:43
              Meno   Návštevník
              ja chapem... len nevidim jedinu vyhodu aku to ma oproti pouzitiu uz predkompilovaneho balicka pre tvoju distribuciu, vidi sa mi to ako zbytocna praca navyse... hoci su pripady ked ma vyznam si vytvorit balicek vlastny, ale rozhodne si nemyslim ze nahradzat komplet balicky svojimi novsimi verziami je nejak potrebne a vyhodne... ale samozrejme zavisi od pouzitia a rozhodnutia konkretnej osoby, nehovorim ze robis blbost, to musis vediet Ty ake mas pohnutky, ale ked sa ma niekto opyta ci ma pouzivat balicky pre svoju distribuciu alebo snazit sa robit vlastne tak jednoznacne mu odporucim pouzivat balicky pre danu distribuciu... tot moj nazor
              • Re: Otazka na skutocnych debainistov 20.05.2007 | 17:32
                :-)   Návštevník
                predkompilovany novsi balicek zobraty z testingu a nainstalovany do stable moze napr. rozhodit zavislosti a tak sa oplati radsej si ho skompilovat manualne.

                ak mam pomale/ziadne/nespolahlive pripojenie na net tak riesenie debian na 3 DVD + zopar programov manualne skompilovanych v najnovsej verzii kvoli nejakej novej vlasnosti ktora sa v starej verzii nenachadza je podla mna uplne najlepsie riesenie :-) ak si davame pozor a neinstalujeme takymto sposobom vela zbytocnosti, pouzivame checkinstall... tak sa to da dost dobre zvladat :-) ja by som tiez rad mal aj napr. gentoo ale pre mna je to _nedosiahnutelne_ lebo pri mojich podmienkach sa gentoo _nikdy_ neoplati instalovat (na 3 DVD je uz predsa len viac softveru nez na 1 CD).

                ale ak ma niekto kvalitne pripojenie na net tak toto moze len tazko pochopit :-) ale dobre je ze linux je o slobode kde sa kazdy moze rozhodnut co chce pouzivat a co mu najlepsie vyhovuje :-)
                • Re: Otazka na skutocnych debainistov 20.05.2007 | 18:10
                  Seki   Návštevník
                  amen
                • Re: Otazka na skutocnych debainistov 20.05.2007 | 19:37
                  Avatar uid0 Debian  Používateľ
                  > predkompilovany novsi balicek zobraty z testingu a
                  > nainstalovany do stable moze napr. rozhodit zavislosti a
                  > tak sa oplati radsej si ho skompilovat manualne.

                  miesanie vetiev nie je ani podporovane vyvojarmi, preto pouzijes backport alebo si spravis vlastny backport... a pokial to nejde bez vaznejsich zasahov do zavislosti, tak ti ani kompilacia obycajneho tarballu nepomoze.
                  Debian. apt-get into it…
                  • Re: Otazka na skutocnych debainistov 22.05.2007 | 22:41
                    Avatar d0N0 kubuntu  Používateľ
                    Zaujímalo by ma, ako často sa updatujú repozitáre, resp. ako dlho trvá, kým sa dostane do repozitárov v stable vetve nejaká nová verzia programu (napr. vyjde nový Firefox, dostane sa aspoň behom mesiaca či dvoch do repozitárov?).

                    A ešte ak nájdem a nainštalujem nejaký balíček.deb a neviem pre ktorú verziu Debiana je, tak mi to môže nejako poškodiť systém? Veď, napr. aj v *Ubuntu sa dajú inštalovať balíčky .deb (nie z repozitárov) a nemalo by to spôsobiť problém, ak ich občas nainštalujem aj keď nie sú primárne určené pre *Ubuntu, však?

                    Ja uvažujem tiež, že si trocha neskôr vyskúšam Debiana, tak by ma zaujímali také tie bežné veci...

                    btw: ináč sry, že som to dal sem, akoby som sa pýtal iba uid0a :)
                    • Re: Otazka na skutocnych debainistov 22.05.2007 | 22:54
                      Avatar uid0 Debian  Používateľ
                      do stable sa nove programy nepridavaju (ani nove verzie, iba security updates).

                      pre balicek su dolezite spravne zavislosti, na verzii systemu nezalezi (je vlaste dana verziami programov a ich nazvami v repozitari).
                      Debian. apt-get into it…
                      • Re: Otazka na skutocnych debainistov 22.05.2007 | 23:08
                        Avatar d0N0 kubuntu  Používateľ
                        Takže v stable, ak vyjde v roku 2007 ;) , tak tie isté programy (aj ich verzie) tam zostanú dovtedy, kým nebude vydaná nová stable verzia.
                        A teda ak chcem nainštalovať novú verziu určitého programu, tak si musím stiahnuť buď zdrojáky alebo skúsiť dostupný .deb balíček niekde na nete (a risknúť, či to nerozhodí závislosti, t.j. niečo podobné ako pri inštalovaní tohto balíčka v *Ubuntu).

                        Dúfam, že som to pochopil správne...thx
                        • Re: Otazka na skutocnych debainistov 22.05.2007 | 23:20
                          Avatar uid0 Debian  Používateľ
                          zavislosti ti to rozhodit nemoze, len sa odmietne nainstalovat.

                          jediny cisty sposob bude backport (z testingu).
                          Debian. apt-get into it…
                        • Re: Otazka na skutocnych debainistov 22.05.2007 | 23:32
                          :-)   Návštevník
                          ano tak nejako to je
                          to ze je to stable (stabilne vydanie) zamena ze system je odladeny, ale aj to ze verzie programov v nom sa uz nemenia.