Vyber distra

Sekcia: Aplikácie & Desktop 06.08.2007 | 19:35
Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
Dobry den. Odkedy som prvy krat spustil linux som vyskusal vela distribucii ako je Mandriva, OpenSuSe 10.1 ak sa nemylim a Ubuntu Edgy. Chcel by som si zaobstarat po kupe noveho pocitaca linux, ktory by bol stabilny, pracoval by so zdrojmi ulozenymi na internete ( ako maju debian based distra apt-get.. ) a hlavne aby bol konfigurovatelny a dobre pouzitelny, rychly,proste chapete, idealny OS :). Teraz tu je ta horsia cast - ktore distro? Debian by som mozno aj chcel, pretoze uz ako tak s nim pracovat viem po skusenostami s ubuntu, no aj Arch ma laka :). Viete mi povedat aky je zasadny rozdiel medzi Arch linuxom a Debianom? Vsetky klady a zapory. Pocul som ze obidve distribucie maju tazku instalaciu ( teda tazku pre mna, pre 15 rocne dieta ). A taktiez som pocul ze debian je zastarany, neviem preco. Mozete mi to vsetko vysvetlit? Ja sam patram po googli a hladam svk/cz stranky ohladom archu ale aj ohladom debianu takze budem sa snazit odpovedat na vsetky reakcie. Aha aby som nezabudol, zevraj je to s archom tak ze co si nenakonfigurujes, to ti nepojde. co je na tom pravdy? Viem ze arch je extremne modifikovatelny, teda mozem si ho prisosobit ako chcem, nebude to v mojom pripade az priliz velky problem?
Dakujem
There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
    • Re: Vyber distra 06.08.2007 | 19:40
      etch   Návštevník
      ja mam 14r a ficim na debiane , problem? debian nieje vobec zastarany instalacia je jednoducha...arch je nieco kde vsetko kompilujes ako na gentoo takze by som si rozmyslel do coho sa pustit ale urcite by bolo lepsie zacat na debiane.skusenejsi opravte ma ...
      • Re: Vyber distra 06.08.2007 | 19:54
        Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
        a ako je to s rychlostou?
        There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
        • Re: Vyber distra 06.08.2007 | 20:02
          etch   Návštevník
          nezamrza to :-D videl si pomaly linux?
          • Re: Vyber distra 06.08.2007 | 20:06
            Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
            Vies co aj napriek swapu mi slo ubuntu pod 1.7GHz CPU a 256MB RAM dost pomaly, dost dlho sa cakalo na odozvu, ale to zalezi asi len na hardware, aj ked je gentoo a arch zevraj rychlejsie ako ktorekolvek ine distribucie
            There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
            • Re: Vyber distra 06.08.2007 | 20:22
              etch   Návštevník
              ano je lebo tam si to kompilujes ale aj pri debiane ak si das textovu instalaciu mozes kompilovat.
            • Re: Vyber distra 06.08.2007 | 21:24
              Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
              ak tu 256 ramku rozsiris, pojde Ti kazda distribucia a celkovo kazdy OS vyrazne lepsie...
              • Re: Vyber distra 07.08.2007 | 01:53
                Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
                Súhlas, 512ka robí oproti 256ke zázraky.
      • Re: Vyber distra 07.08.2007 | 00:08
        ka1n   Návštevník
        to je co za chujovinu ze vsetko kompilujes? ak sa nemylim tak archlinux je distribucia binarna a gentoo je distribucia source based.
        clovek co toto napisal nevidel archlinux ani z rychlika.
        • Re: Vyber distra 07.08.2007 | 00:22
          Avatar srigi   Používateľ
          +1.
      • Re: Vyber distra 07.08.2007 | 17:59
        Avatar Peter Drábik Manjaro  Používateľ
        ja mam 16 a mam arch, problem? :) vo archu toho kompilujes asi tolko, ako vo windowse :P

        >ja mam 14r a ficim na debiane , problem? debian nieje vobec zastarany instalacia je jednoducha...arch je
        >nieco kde vsetko kompilujes ako na gentoo takze by som si rozmyslel do coho sa pustit ale urcite by bolo
        >lepsie zacat na debiane.skusenejsi opravte ma ...
    • Re: Vyber distra 06.08.2007 | 22:04
      still   Návštevník
      Archlinux je jedno z najrychlejsich linuxovych distier - rozumej Gentoo a Archlinux :-) v niektorych testoch dokonca rychlejsie ako Gentoo.
      Oproti Gentoo ma vsak obrovsku vyhodu v tom, ze absolutne nic nemusis kompilovat, pretoze vsetko v nom je kopliovane pre i686 alebo x86_64, tym padom pre novsiu generaciu procesorov - u teba nebude problem

      Ine distribucie su kompilovane pre i386 co je len pre spatnu kompatibilitu so starymi typmi procesorov ako 486 a 386. A kedze nepouzivaju nove sady instrukcii, nerozumeli by programom co od nich vlastne chcu. Ak ich nepouzivas, niet sa coho bat ;-)

      Ma obrovske repozitare programov, ako stable, unstable, testing, community a aur... o tomto vsetko si vsak radsej precitaj napr. na www.archlinux.cz
      A vobec nie je pravda, ze co si nenakonfigurujes, to nepojde.. ja som takmer nic nekonfiguroval a system bezi uplne krasne, ale co je hlavne aj svizne :-)

      Ma velmi prehladne a dobre napisane wiki stranky, takze ak by aj bol problem, lahko ho vyriesis.

      Prajem vela zdaru :-)

      PS:Debian a Arch su moje dve oblubene distribucie :-)
      • Re: Vyber distra 07.08.2007 | 00:29
        qwertz   Návštevník
        a pokud jsi nekdy videl konfiguraky (pro me hodne prehledne oproti <no flame>debianu, nebo gentoo ) podobajice se spise tem ze slackware jiste Ti ucaruje
        balickovaci system je opravdu v pohode, v podstate bys mel jakykoli balicek najit , popr. udelat

        ..a jetse pridam http://forum.archlinux.cz/index.php spoustu informaci a rad
        • Re: Vyber distra 07.08.2007 | 00:39
          etch   Návštevník
          Archlinux

          Archlinux je rýchla a jednoduchá distribúcia vychádzajúca z CRUXu optimalizovaná pre i686 architektúru. Bol navrhnutý pre pokročilých užívateľov a dôležitým cieľom je rozšírenie vedomostí užívateľa. Preto nevyužíva žiadne grafické nástroje a inštalácia aj konfigurácia prebiehajú v textovom režime. Archlinux stojí na slobodnej voľbe, jednoduchosti, vzdelávaniu a úplnej kontrole užívateľa.

          ka1n:ja som napisal "skusenejsi opravte ma ..." , takze sa daj psychicky do poriadku a potom sem pridi ked sa ukludnis
          • Re: Vyber distra 07.08.2007 | 01:28
            ka1n   Návštevník
            ja som psychicky uplne v poriadku. ibaze to co si napisal je uplny fud a navyse kazdy si dokaze precitat jednu z prvych viet na archlinux webe ze je binarna.
            to co ma trochu postvalo nebolo ani to ze toto nevies. nie kazdy musi poznat kazdu distribuciu.
            Ale zistit si tak markantny rozdiel medzi distribuciami (binarna vs. source) je otazka troch kliknuti. a na zavadzanie som dost precitliveli. bez ohladu na vedome ci nevedome.
    • Re: Vyber distra 07.08.2007 | 02:41
      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
      Nájsť stabilné distro je dosť ťažké, z vlastnej skúsenosti viem, že záleží najmä na železe, aj keď mám HP book s Intel komponentami. Dlhšiu dobu som používal Ubuntu, ale kvôli nestabilite som ho opustil. Debian mám odskúšaný vo verziách Sarge, Etch aj Lenny, KDE, GNOME aj XFCE desktop. Paradoxne mi stále niečo padalo, od správcu súborov po aplikácie obsiahnuté v inštalačke.

      Teraz používam openSUSE, namiesto ťažkopádneho YASTu som nahodil Apt a nemám žiadny problém s balíkmi z netu, stabilita naozaj vynikajúca. Ale čo sa týka rýchlosti, SUSE je moloch. Aj keď na 512ke ramke nejakú extrémnu pomalosť nepociťujem. A ešte niečo, Debian nie je ťažký, je to síce niečo iné ako "uvarený" desktop v Ubuntu. Arch nepoznám, využívam "väčšie" distrá obsahujúce viac balíkov na inštalačkách, lebo mám pomalý net.
      • Re: Vyber distra 07.08.2007 | 03:14
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
        Tým nechcem povedať, že je Debian alebo iné distro zlé, záleží jednoducho aj na železe. A samozrejme na používateľovi.
    • Re: Vyber distra 07.08.2007 | 12:08
      Avatar Michal Sekletár Arch Linux  Používateľ
      Takze pripojim sa do debaty...

      Pouzival som Arch a aj Debian, momentalne som na debiane. Arch linux je podla mna super distribucia, ako uz bolo povedane konfiguraky su naozaj velmi prehladne nieje sa kde stratit. Co sa tyka rychlosti je na mojom stroji a trosku rychlejsi ako debian. Takze v buducnosti uz o inych distrach velmi uvazovat nebudem, jedine Arch alebo Debian. Vyber je tazky, pre menej skuseneho usera by som odporucal debian pretoze sa da vela veci naklikat, v Archovi treba vsetko nastavit upravou danych konig. suborov.
      DON'T FEAR THE PENGUINS Jabber: seki@jabbim.sk
      • Re: Vyber distra 07.08.2007 | 14:28
        Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
        Po precitani vsetkych vasich nazorov som dospel k zaveru ze vyskusam debian. Zelezo bude nove, 1GB RAM, 256MB graficka, 2.8GHz CPU.... tazke so zelezom problem nebude. Tak ja idem hladat nejake debianske zakladne informacie a podobne. Este som sa chcel spytat, keby som chcel mat instalaciu graficku, ako sa to robi? Diky vsetkym za ucast
        There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people