Obsah diskusie
Diskusia k: Vhodna kniha Linux a Python
Diskusia k: Vhodna kniha Linux a Python
Ako je známe, distribúcia antiX 17 bola postavená ako systemd-free na Debian Stable. Pre priaznivcov Debian Unstable vytvorili vývojári antiXu 32 a 64-bit ISO z repozitárov Debian Sid s Kernel 4.15.14 a systed-free initom. ISO Net vyžaduje káblový Ethernet, kdežto Core by malo fungovať aj na Wifi. Tento nový Debian Sid flavoure je možné stiahnuť TU.
Aj keď príliš často nevidíme informácie o novinkách vývoja distribúcií Lubuntu a Lubuntu Next, vývoj prebieha a vývojár Simon Quigley zverejnil niekoľko noviniek o pripravovaných vydaniach. [...]
Je to veľmi jednoduché. Dozviete sa viac, než by ste čakali. Zistiť to môže veľmi jednoducho každý používateľ. Stačí, keď Facebook pár kliknutiami požiada o zaslanie kompletnej databázy informácií, ktoré o ňom doposiaľ nazbieral. Facebook prežíva jednu z najväčších káuz vo svojej histórii po tom, čo sa citlivé informácie o 30 miliónoch používateľov dostali do nepovolaných rúk. Hashtag #deletefacebook sa stal trendom a návštevníci najväčšej sociálnej siete sa čoraz častejšie pýtajú, čo všetko o nich vlastne vie.
Už o necelý mesiac sa v Bratislave uskutoční konferencia Bratislava OpenCamp 2018. Program už je takmer dokončený, dolaďujú sa už iba niektoré názvy prednášok. Môžete sa tešiť na témy ako cloud, kontajnery, Linux, alebo strojové učenie, Blokchain či WebAssembly.
Kali Linux a Debian sa pripojili ku Ubuntu a open Suse vo Windows Subsystem for Linux (WSL). To znamená, že je možné tieto distribúcie inštalovať v príkazovom riadku vo Windows 10 ako ostatné aplikácie pre Windows.
V súčasnosti už viac vývojárov vyvíja pre linuxové platformy ako pre MS Windows na desktopoch a aj serveroch. Rozsiahleho prieskumu sa zúčastnilo takmer 66 tisíc vývojárov. Priezkum prebiehal na Stack Overflow, fóra pre vývojárov s cieľom vzájomne si pomáhať pri riešení konkrétnych programátorských problémov.
Dnes prebehla migrácia na novšiu verzi Shakal CMS. Dnes môže dôjs ešte k pár menším pársekundovým výpadkom. Za výpadok sa ospravedlňujeme.
Vývojári Linuxovej distribúcie MX oznámili vydanie novej verzie MX-17.1.
Táto verzia obsahuje nedávno vydaný kernel, nový a vylepšený súbor aplikácií "MX apps" a aktualizované aplikácie vrátane Firefox 58 a LibreOffice 6.
Viac informácií TU.
Vyšiel nový program, ktorý umožňuje pomenovať priečinky (alias) a potom do nich prechádzať pomocou príkazu goto <alias>.
Cez tento víkend sa konal InstallFest 2018, videá z prednášok sú už online.
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
Finančne nás môžte podporiť cez PayPal:
začiatočník s Linuxom? Čo presne myslíš pod začiatočník? Niekto sa považuje za experta a nevie nič, iný za začiatočníka a ovláda skutočne pokročilé veci. Si používateľom Linuxu? Akú distribúciu používaš alebo si používal? Čo bežne robíš na PC? Podľa toho sa lepšie vyberie kniha. Prípadne, zaujímaš sa o Linux čisto na desktop? Alebo čisto na server? Alebo obidvoje?
Na desktope mam Ubuntu. Tam nejake zazraky nerobim obcas test nejakej aplikacie. A skusanie prikazov podla tutorialov na YT. Platim si VPS kde je Debian. Tam sa snazim sledovat a zabespecit si system. Rozbehol som si tam web server. Skusam menit prava, pridavat uzivatelov, skupiny. Zakladnu pracu so systemom mam myslim zvladnutu. Zaujimam sa viac o server.
Na linux si stiahni "Linux Dokumentacni projekt".. To si prejdi a ziskas slusne zaklady.
Zvysok je uz len o praxi a skusani atd..Napis si nejake skripty, studuj co Ta napadne a za rok si viac nez schopny linux admin (Ak Ta linux bavi). Ak Ta nebavi tak nebudes dobry ani za 10 rokov.
a povedzte mi kefaline, co vy si predstavujete pod a za rok si viac nez schopny linux admin?
taky ze ked ta zbadaju pracovat z konkurencnej firmy tak mas hned pracovnu ponuku na stole. ;) poradis si s 95 percentami problemov a budes v klidku pretoze vies ze ked sa cokolvek bude diat tak pracu si najdes.
:D :D :D :D :D nemam dalsie otazky.
ps: predpokladam, ze ty uz ovladas 99% problemov...
smiat sa mozes kolko chces co ti mam na to povedat. podstata schopneho admina nie je vediet vsetko, ale v pripade potreby sa vediet ponorit do problemu a vyriesit ho..hlavne ze ho bavi linux, ma slusne zaklady (tie co som pisal o prispevok nizsie) a ma chut ucit sa..nebootujuci server, alebo poriesit nejaku databazu, parsovat logy, vyladit WAF, posudit nejaky sietovy problem, napisat skripty..co ja viem..o tom je v mojom ponimani schopny admin ktory je zamestnatelny.. To ci sa dalej bude specializovat na nejaku rozsiahlejsiu technologiu je vec druha.
Prv než sa Samalama narodil, už učil Chucka Norrisa karate.
ehe a to vsetko za jeden jediny rok. tak urcite...
Kámo neviem prečo podceňuješ ľudí ktorí sa chcú vzdeľávať. Ty ako hacker by si o tom mohol napísať knihu, alebo hodiť sem článok, mno nechceš.
Tak s tým všetkým umri a smej sa z každého kto tu čo napíše, to bude isto lepšie.
Hlavne zaklad nauc sa pouzivat vi, sed, awk, regulerne vyrazy, tcpdump, iptables (nie len filter ale aj mangle a nat), rozbehaj si sluzby (httpd, ftp), trochu sa pohraj s routingom (ip route, ip rule), napis si bash skripty + kombinacia s expectom, zakladnu znalost protokolov (http, pop/imap ), napis si startovacie skripty pre sluzbu (ci uz init.d alebo systemd), telnet pre testovanie dostupnosti portov, pobehaj po filesysteme a skus sa zamysliet nad tym kde su kniznice, kde binarky, ako to asi tak funguje atd. To ako slusny zaklad staci.
Problém je s rýchlim zastarávsním informácií v tlačenej forme. Napr. Debian prešiel s sysVinit na systemd, čo je tak zásadná vec, že každá staršia kniha ti je na nič. Debian mä ovšem všetko zdokumentácií online na webe aj s rozdielmi medzi verziami. Vždy treba čítať najnovšie informăcie. V IT je to proste nutnosť.
Văčšina distier tiež prechádza na default z Pythonu2 na Python3. Tu už by sa dala kúpiť nejaká kniha, mno pozrel by som čo najnovšiu a čo najmenšiu, aby kým ju prečítaš, zas nezastarala ;) Je fajn si s tým zaliesť do postele, ale v reále zas budes musieť hladať informácie na nete. Keď budem pri kompe, tak ti ešte sem hodím zaujímave linky, na mobile sa mi to moc nechce. Prajem ti veľa úspechov a energie do práce.
Ja napisem za seba, ze ucil som sa z tej knihy Linux dokumentacni projekt na systeme , ktory bol sysvinit a nasledne prejst na systemd mi trvalo asi tak pol dna studia navyse. Ziadna drama sa nekona ked vies princip na akom linux funguje.
To ti gratuľujem, mno init je tak peviazaný so systémom, že aj dnes môžeš naraziť na problém a systemd bude tvrdiť, že všetko je OK, len to nebude OK. Na spoznanie initu, určite pol dňa nestačí.
Na takmer akúkoľvek počítačovú knihu hovorím en toľko, že je takmer vždy zastaralá. Čo sa týka príručiek k pythonu, tak existuje zdroj. Pre vyššiu dievčenskú môžem odporučiť napríklad Stack Overlow.
Volne stiahnuteľná kniha o pythone v češtine je aj tu.
A čo tak školenie? Nájdeš si viac kamarátov. K pythonu by som odporúčala http://www.diveintopython3.net/ a náväzne codecademy. No a Linux to je fakt viacej kníh ako píšu vyššie, to v jednej nenájdeš po lopate :(