Na stránke online distribútora elektronických kópií hier GOG.com sa začala zimná akcia, v ktorej sa nachádza vo výpredaji vyše 2500 titulov.
Navyše, distribútor ponúka v obmedzenom čase, titul Wasteland 2 zdarma. Pôvodný Wasteland z 90.tych rokov slúžil ako inšpirácia aj pre legendárny Fallout. Hra v ponuke je jej pokračovanie z roku 2014.
Bola vydaná nová verzia programovacieho jazyka PHP 7.4, zoznam zmien nájdete v changelogu. Vydaním novej verzie sa tiež dočkala konca životnosti stále populárna verzia 7.1. Odporúča sa prejsť na novšiu verziu jazyka.
Zaujímavý článok, ktorý pojednáva, koľko % z GNU/Linuxovej distribúcie (zisťované na Ubuntu) tvoria programy z dieľne GNU.
Bola vydaná nová verzia distribúcie PCLinuxOS, konkrétne s označením 2019.11. K stiahnutiu sú verzie s KDE, MATE a Xfce desktopom. Bližšie informácie nájdete na domovskej stránke a na stránkach DistroWatch.com.
„Kozmická loď na vlastnej koži. NASA prináša bezplatný letový simulátor“ (informuje zive.aktuality.sk)
Na stránkach spolku OpenAlt vyšiel Rozhovor s Jaroslavem Tulachem o GraalVM – o kompilátoru umožňujúcim v jednom programe kombinovať rôzne jazyky (Java, JavaScript, Ruby, R, C, C ++, Fortran, Rust ai.), prekladať do natívnych binárek alebo si ľahko vytvoriť vlastný jazyk a použiť pri tom existujúce ekosystém (debugger, profiler, IDE atď.).
Pozor na nezvyčajný ZIP súbor. Útočníci sa ním snažia obísť skenery e-mailových brán (zive.aktuality.sk)
Prehliadač od Mozilly debutoval 9. novembra 2004, a stal sa fenoménom, než stratil prvenstvo kvôli Chrome.
Novembrový pražský zraz spolku OpenAlt sa koná vo štvrtok - 14. 11. 2019 od 18:00 v Radegastovně Perón ( Stroupežnického 20, Praha 5 ). Témou bude vyhodnotenie konferencie a plány na ďalší rok.
Prvý Linuxový OS Azure Sphere od Microsoftu je tu. Informuje o tom lupa.cz.
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
Finančne nás môžte podporiť cez PayPal:
Vyborne! Davno som nevidel clanok co by to pekne zhrnul. 5/5
Par detailov:
- uviedol by som tam priklad pouzitia "errno". To je myslim dost zaklad, aj ked uznavam ze casto nie potrebny.
- velky odkaz na glibc manual na zaciatku alebo na konci, nielen v texte
Este mozno niekomu nemusi byt z textu jasne na co su dve sady funkcii na pristup k suborom, cez systemove handle, a cez streamy. Spomina sa len ze streamy su buffrovane, ale myslim ze nebude odveci trochu viac to rozviest. Tie streamy maju zmysel hlavne pri spracovani textu, tj. textove streamy. Pri binarnych streamoch je asi naozaj jedinym rozdielom len to buffrovanie. Pri texte vsak toho treba robit viac.
http://www.gnu.org/software/libc/manual/html_node/Binary-Streams.html
http://www.gnu.org/software/libc/manual/html_node/Opening-Streams.html
Na niektorych non-POSIX systemoch sa napriklad pri citani musia 2-bytove konce riadkov CRLF prelozit na LF (v Ccku '\n'), a pri zapise naopak. Preto na non-POSIX systemoch sa ani neda spolahlivo vyuzivat fseek() so SEEK_REL. Na POSIX systemoch to neplati, ale je to jeden z dovodov preco su veci riesene tak ako su, a je to dolezite vediet pri portabilnom kode.
Dalsia vec je, ze pri citani je buffrovanie aspon jedneho znaku nevyhnutne pre funkcie typu scanf(). Napriklad ked nacitavame cislo, musime spracuvat znaky az kym neprijde nejaky znak ktory nieje cislica. Tento znak je teda uz z handle precitany, ale scanf() ktory cita cislo ho nesmie spracovat. Tento znak sa teda musi niekam ulozit, a pouzit pri nasledujucom citani. Preto nieje mozne urobit funkciu typu scanf() bez pouzitia buffra, a preto neexistuje varianta tejto funkcie priamo pre systemove handle.
http://www.gnu.org/software/libc/manual/html_node/Unreading.html
Plus mala poznamka pre kolegov detailistov: glibc implementacia nacitania cisla z textu pomocou scanf() sa neda pouzit pokial chceme poriadnu kontrolu vstupu. Je tam totizto spravena taka dost somarina, ze ak je cislo na vstupe vecsie ako velkost premennej do ktorej ho zapisujeme, tak si veselo pretecie. Napriklad ked do 32bit premennej skusite pomocou scanf nacitat 4294967297, tak v tej premennej budete mat 1. Standard jasne nedefinuje co urobit v tomto pripade, takze logicke by bolo vratit ERANGE, lenze vela ludi so mnou ocividne nesuhlasi. Preto ten scanf() treba brat trosku s rezervou.