Pridať komentár

Príspevok, na ktorý odpovedáte

meranie 31.05.2009 | 02:29
ultramage   Návštevník

Hm? Pokles o 7°C pri _nečinnosti_ len výmenou filesystému? By definition pri 'nečinnosti' by disk nemal vôbec pracovať, a teda obsah disku by nemal mať na teplotu žiaden dopad. Dosiahnuteľné napr. v BIOS menu (ale zas tam ti ide procesor na 100%). Ak myslíš beh systému bez užívateľskej aktivity, tam treba zaručiť konzistentné merania (napr. Windows po pár minútach 'nečinnosti' spúšťa defragmentáciu :).

Navyše máš rôzne vedľajšie faktory ako zavretá|otvorená bedňa, prúdenie vzduchu, počasie / izbová teplota, atď. Pri zavretej bedni bez úber vetrania vzniká jav kde s dlhodobejšou záťažou na CPU+grafiku (hranie) postupne stúpa teplota vzduchu v bedni, až kym nedosiahne rovnovážny stav - a zároveň ohrieva všetky súčiastky naokolo.

Takže konštatovanie - nezdá sa mi že by typ filesystemu mohol nejak ovplyvniť teplotu disku v pokoji. Pri záťaži to už dava zmysel, ale iba pri vhodne zvolených a hlavne konzistentných testoch, keďže disk na rozdiel od CPU nemá 12mm chladič s celomedeným heatsinkom s MX2 pastou, a teda zahriať/vychladnúť mu nejaký čas trvá.

PS: ten obrázok grafu nejde zväčšiť, asi má zlý link.
PS2: smartmontools mi tvrdí že moj Samsung má momentálne 33°C (Vista NTFS, 2 hodiny 'idle').

8 * 1 plus tisíc (číslom)

Maximálna veľkosť je: 2,0 MB