Pridať komentár

Príspevok, na ktorý odpovedáte

RE: Greenie Linux 18.04 11.04.2018 | 00:45
Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

s mnohými bodmi súhlasím, ale nie so všetkými. Preklady sú napríklad fajn, ale nevenujem sa momentálne aktívne prekladaniu. Venoval som sa. Prekladať príbeh a prekladať odborné texty je veľký rozdiel a prenechám to ľuďom, čo majú na toto trpezlivosť.

Greenie nie je metabalík (i keď samozrejme si môže metabalík doinštalovať kto chce), ale hlavne dobré CD na rôzne použitia. a myslím, že mať komplet nastavený systém za niekoľko minút je veľmi fajn. Schválne k bodom:

  1. One man show nechcem a nikdy som nechcel. Hľadám spolupracovníkov a v minulosti boli napríklad šikovné skripty, ktoré napísali ľudia, čo sa do programovania rozumejú 100x viac ako ja.
  2. Preklady sem tam robím. Skôr však pre beletriu ako pre odborné texty.
  3. Tieto skripty tu boli. A mali zmysel hlavne vtedy, keď nebola tak rozšírená synchonizácia. Práve na LinuxOS si to odnieslo obrovské množstvo kritiky od ľudí, čo zaslepene bojovali proti niečomu, čo nechceli vidieť v praxi.
  4. Odstraňovanie dát nemá tak veľký zmysel ako kedysi, keď sa dokázalo veľa SW natlačiť na single CD. Každopádne ušetriť stovky megabajtov je fajn pre ľudí s pomalým alebo obmedzeným internetom.
  5. Aliasy by som nebral ako niečo nevhodné. Sú to skratky pre základné veci, pričom to je všetko pekne zdokumentované. Drvivá väčšina bude používať na inštaláciu apt-get. Ak to chce niekto inak... je to jeho vec a môže si to nastaviť v akomkoľvek systéme podľa seba. Pre mňa je napríklad potrebné urobiť to tak, aby to nikomu neublížilo a ten, čo sa do toho nevyzná a nechce nič čítať, to používať nebude. Na druhej strane, ak môžem niekomu urýchliť prácu s bežnými vecami, tak prečo nie?
  6. Spešl LiveCD... takých je milión. Len na testovanie rôznych bezpečnostných hrozieb je systémov naozaj veľmi veľa. A kto si chce urobiť vlastné, môže si urobiť. Greenie potrebuje dobré LiveCD - na prezentáciu Linuxu, záchranu dát, rozdeľovanie disku a čokoľvek ďalšie. Niečo, čo po zasunutí do DVD mechaniky alebo USB portu urobí rýchlo a dobre to, čo sa vyžaduje. Alebo navrhuješ, aby si začiatočník vždy robil niečo na mieru, keď tomu nerozumie?
  7. Menší obraz znamená rovnaké množstvo použití, keď sa to použije správne. Pre mňa je dôležité, aby to spĺňalo to, čo považujem za dôležité. Ak tam nechám napríklad ázijské písma, nebude to mať pre používateľa tohto systému žiadny význam. Ak tam ale pridám napríklad MC, ktorý sa hodí napríklad keď nefunguje dobre grafika, tak sa to hodí. Tak ako sa hodí napríklad FTP klient na zálohu dát na internet či Synaptic na rýchle doinštalovanie nástrojov. Len som začal a už sú to napríklad všetko veci, ktoré v originálnom Buntu chýbajú.
11 - 9 plus tisíc (číslom)

Maximálna veľkosť je: 2,0 MB