Pridať komentár

Príspevok, na ktorý odpovedáte

RE: Batéria do notebooku 14.07.2019 | 11:27
WlaSaTy   Návštevník

Toto je naozaj veľmi pekná otázka, ale naozaj závisí od výrobcu danej baterky a jeho dobrej vôle.

Tu sa dostávame k faktoru 1: niektorí výrobcovia zdanlivo znižujú reálnu kapacitu baterky aby vydržala viac (hoci neúplných) cyklov, oveľa viac vzhľadom na pretečenú energiu. A potom sú výrobcovi ktorí zahlásia "super mega bomba špica technológia ktorá ti dá 150% bežnej kapacity", ale baterka ti zomrie oveľa skôr. Grafy počtu nabíjaní a nabitej kapacity sa dajú bežne nájsť na internete, budeš sa veľmi diviť.

A potom tu máme faktor 2: V dosť baterkách je naozaj veľmi stupídna elektronika. Nemá to balansovanie nabíjania a ani vybíjania na jednotlivé články, a sprosto to len ráta odhad koľko krát to dosiahne nejakú úroveň nabitia. Takže aj keď niesú elektródy opotrebené, tak to odstaví baterku ako vadnú.

A nakoniec je tu tretí faktor, bonusový: Kedysi sa tradovalo že ak človek používa notebook v civilizácii, tak tú baterku nepotrebuje. A môže ju odložiť do mrazáku aby sa mu nepokazila. Baterka nie je údená makrela, a tak vlhkosť a mráz tú baterku spoľahlivo popravili do pol roka. Túto kravinu propagovalo aj napríklad lživé.sk, a to veľa krát za ich listériu.

PS: Ja to neriešim, baterka je spotrebák. Originálnu baterku v NB som nemenil, a po troch rokoch si stále drží deklarovanú výdrž v hodinách. Predvčerom som to omylom testoval (nechal som vypnutú predlžovačku na nabíjačku). Po troch hodinách pozerania 1280x532 filmov v x264 mi NB zakvákal: chcem papať, už mám len 15% energie. NB deklaroval cca 3,5 až 4 hodiny bežnej práce (práce, nie kukania filmov ktoré žerie viac).

7 * 2 plus tisíc (číslom)

Maximálna veľkosť je: 2,0 MB