Prečo nemôže byť Free sofvér závislý od Mono alebo C#
Prečo nemôže byť Free sofvér závislý od Mono alebo C# ? Na túto otázku zodpovedá v zdroji správy sám najpovolanejší - pán Richard M. Stallman. O fenoméne Mono, vyvolávajúcom otázniky v komunitách FOSS a Open-Source, sme písali aj na linuxos.sk.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Jediny problem v mone, su casti kompatibilne s .Net-om, ktore aplikacie ako f-spot, tomboy, gnome-do nepouzivaju, takze by nemali byt patentovo napadnutelne... A co sa tyka casti s .Net, tak to mi pride rovnake ako s wine. Alebo sa mylim?
- chapem, ze cast vyvojarov/kritikov by radi Gnome posunuli "niekam dalej" a moznoze mono sa im javi ako vhodny framework.
- zatial pre mono nevznikla ziadna aplikacia - alebo ja o nej neviem (vysoko pravdepodobne), ktora by mala navrch pred inymi. Je uz python odsudeny na odstrel?
f-spot vs gthumb (balic mona asi nevie, ze gthumb tiez vie pracovat s katalogmi, vyzivat exif info, pouzivat vyhladavanie a triedenie podla klucovych slov)
banshee vs exaile (v. 2.xx)
beagle vs tracker
tomboy vs gnote
hugin
Ale aby bolo jasné HUGIN nieje mono aplikácia.
Co sa tyka gthumb vs f-spot, skusil som oboje, f-spot mi vyhovoval viac. Co sa tyka toho, ze henta aplikacia vs. druha. Tam by nemalo zalezat na tom, ci je to v mone, alebo nie, ale v prvom rade, ktora je pouzitelnejsia a prehladnejsia a tam to uz zalezi tiez na subjektovnom nazore vyvojarov. Zatracovat aplikacie len preto, ze su v C# je blbost...
Sa mi pacil jeden prispevok vo flame proti monu: Zakazdym, ked si nainstalujem Ubuntu, musim si este doinstalovat par aplikacii, aby splnalo moje potreby. A vzdy je tam este jedna vec, ktoru treba odinstalovat ...mono. Ano, viem ze si o tomto nehovoril. Hovoril si o patentovej napadnutelnosti. Ide o to, ze cast komunity, ktora ma dost rokov aby si pamatala vselico od Microsoftu, sa akejkolvek spojitosti s M$ bude vyhybat ako cert krizu. Najma ak je licencia na nejaku ich technologiu taka vagna, ako v pripade C#. Nedavna kauza s Tom-Tom ich len v tom utvrdzuje. Stallman urcite nie je magor, a to co povedal, nech znie akokolvek neprijemne, ma dobre rozmyslene a nie sam, ale s tymom ludi. GPL tiez nevymyslel preto, aby vyvojarom komplikoval zivot, ale aby na ich dielach kde-kto neparazitoval.
Neviem, aky problem mas s wine.
Projekt wine sa nesnazi o plnu integraciu do systemu.
.NET, DirectX a pod. si do wine predsa instaluju samotni uzivatelia na vlastnu zodpovednost, nie?
A ako som uz pisal, wine by bolo pre prestupujucich windowsakov daleko uzitocnejsie nez mono, pretoze ti umoznuje spristupnit aplikacie, ktore na lin nemaju obdobu. Pre mono taka aplikacia nie je.
Napriek tymto vyhodam by som wine nerad videl v default instalacii prostredia.
Gnome by sa malo radsej forknut, lebo mnohym to sucasne vyhovuje a to nove vyvolava znepokojenie.
Aby bolo jasne, boj proti mono je v podstate aj bojom proti "poludstovaniu" linuxoveho desktopu. V podstate podobny odpor bol voci hal, udev, devicekit - technologie, ktore maju ulahcovat zivot klikacom - ktorych uzitocnost spociva najma v tom, ze vylepsuju statistiky poctu pouzivatelov linuxu.
Pravda je taka, ze pokial niektora z nich zlyha, co sa bezne stava, lama to nerozchodi a tradicny linuxak ma par dni pocuchane nervy, lebo zrazu zistuje, ze cistota systemu (konfiguracie) je v haji a trapny vstup do presne urceneho konfiguraku - ako za starych dobrych casov - zrazu nefunguje - lebo kdesi na pozadi ciha demon odplaty, ktory si hudie stale to svoje. Zostava na vyber - demona zabit alebo skrotit. No uc sa, badaj na stare kolena, ako sa krotia novi demoni. Cize je tu zaroven aj obava z narastajuceho chaosu.
Argument, ze rychlost pisania aplikacii a udrzovanie kodu je v mono jednoduchsi, je pre starych koderov odchovanych na inych mravoch na zasmiatie. Staci si pozriet par diskusii na root-e.
(aby bolo jasne, som tiez klikacia lama a pisem len o svojich dojmoch)
No starký, konečne si vo forme !
Želám príjemný večer.
:-)
Mono mozes rozdelit na tri casti, pricom dve z nich nie su imho napadnutelne (c# a kniznice podla specifikacie EMCA + gtk a ine kniznice) a tretia su veci kompatibilne s .netom, pricom aplikacie ako f-spot, gnome-do, ..., tuto cast nepouzivaju.
Wine -- wine sa tiez snazi implementovat niektore casti windowsoveho api, nemoze tiez porusovat nejake patenty? (toto som myslel, odpoved neviem, neskumal som zatial, nechcel som narazat na jeho velkost/uzitocnost/pouzitelnost).
Poludstovanie desktopu je dobra vec. Neviem co ti vadi na tom, ked system funguje jednoducho a nemusis sa starat o kopu veci. Co sa tyka noveho gnomu, sa mi velmi paci, vyzera to dost dobre (co sa tyka pouzitelnosti). A ostatne veci ako udev, hal, ... su podla mna fajn. Ale toto je vec osobneho nazoru, niekto si chce asi mountovat kazdy usb disk ktory pripoji k pocitacu a nastavovat/tunit si system do noci (aby bolo jasne, kedysi som to tak robil, kym ma to neprestalo bavit, teraz radsej klikam kym sa da a robim radsej rozumnejsie veci :-) Ja osobne chcem, aby pocitac za mna robil co najviac veci a aby som sa ja venoval iba tomu, co chcem:-)
Co sa tyka toho, ked udev/hal zlyha a lama to nerozbeha. Keby neboli, tak lama nerozbeha nic. A co sa tyka skusenych uzivatelov, ty si to rozbehaju a casom sa v tom aj budu vyznat. Netreba sa bat novych veci a pristupov, treba ich skusat pouzivat, aby si zistil, co je dobre a co nie. Aj mne sa kopa veci nezdala, az kym som ich nevyskusal (a niektore sa mi nezdali ani potom).
☑ Embrace
☑ Extend
☐ Extinguish
Predsa pre wine sa na linuxe nepisu zakladne uzivatelske aplikacie.
A co sa tyka mona, ako takeho, hovori sa, ze napriek tomu, ze to C#, ktore je standardizovane a ktoremu tak veris, nie je nikde ziadnym zasadnym vyhlasenim Microsoftu uznane ako patentfree na vecne casy, vratane vsetkych moznych postupov a technologii. K patentom k C# -- nikde som nevidel nikoho napisat ktory patent/ co moze porusovat mono. Ano, o to ide, ze zatial nie je znamy nijaky taky patent. Ked si precitas aspon odstavec "Introduction" z tohoto, tak pochopis, kde moze byt hrozba. Ano v podstate je to FUD. Ale je historicky opravneny
- co sa tyka hal (povodne vyvijany pre uplne ine vyuzitie nez desktop) a udev a mountovania diskov, mam pocit, ze ocakavania boli vacsie a implementacia priniesla dost rozpacitych vysledkov. Dokonca mam pocit, ze ich uspech je az taky velky, ze coskoro ich nahradi devicekit.
Nebojim sa novych pristupov, dokonca som si upravoval hal policies specialne pre moje potreby, v konfiguracii udev som sa musel hrabat kvoli debilnemu broadcom-u a pod. prepac, takto straveny cas mi neprisiel nijak uzitocne straveny a jedine, co z toho mam, je to, ze ked ma bude s..t nepredvidave spravanie systemu, aspon priblizne budem vediet, kde hladat vinnika.
btw. ak si pozries historiu tohto fora cca 2 roky dozadu, zistis, ze o hal-e som tu tocil a propagoval ho medzi prvymi - prave v suvisloti s problemami pri mountovani diskov. Poviem ti uprimne, najst fstab, napisat jeden riadok je daleko jednoduchsie nez napisat pravidlo pre hal, resp. odhalit proceduru, ktorou prinutis hal fungovat podla tvojich predstav. (zlata Mandriva, co som ta pri tom napreklinal)
poludstovanie desktopu je dobra vec dovtedy, pokym to nie je na vrub neprehladnosti jeho fungovania. vsak vyhoda linuxu je v tom, ze vies, co tvoj system robi a vies, akym sposobom jeho spravanie upravis. na obskurnosti su tu ine systemy