Kopete - instant messaging v Linuxe

11.12.2004 10:50 | Recenzie programov | Ondrej Hučko
Určite takmer všetkým vám je známy pojem Instant Messaging (IM). IM sa bežne používa či už v lokálnych podnikových sieťach vo firme (LAN) alebo aj medzi používateľmi vzdialenými tisíce kilometrov...

Instant Messaging spája viacero komunikačných protokolov: pravdepodobne najznámejší a najpoužívanejší ICQ, AIM, Yahoo, Odigo, v poslednom čase masovo sa rozširujúci Jabber či MSN od Microsoftu. Medzi hlavné výhody instant messagingu oproti klasickému e-mailu patrí predovšetkým jeho rýchlosť komunikácie, možnosť vidieť kamaráta, či je pripojený a rozprávať sa s ním v reálnom čase. Pre Windows existuje veľké množstvo klientov pre jednotlivé protokoly a nemyslím si, že by niekto pochyboval o ich existencii aj pod naším obľúbeným operačným systémom Linuxom :) My si teraz predstavíme jeden z najlepších z nich - Kopete.

Kopete je založený na systéme pluginov, podporuje veľké množstvo protokolov: AIM, ICQ, IRC, Jabber, MSN Messanger, Yahoo Messanger a ako bonus aj protokol na posielanie SMS správ :) A ďalšou vynikajúcou vecou, ktorá ho stavia pred ostatných klientov, okrem toho, že podporuje najviac komunikačných protokolov, je možnosť používať ich naraz. Funguje to tak, že ak máme vytvorené viaceré účty v niekoľkých protokoloch, môžeme ich všetky pripojiť naraz, pričom budeme používať jeden zoznam kontaktov. Samozrejme si môžeme nastaviť, ktoré účty sa majú pripájať automaticky pri spustení Kopete. Takisto sa dajú kedykoľvek vypnúť/zapnúť počas behu programu.

Dostávame sa k vlastnosti Kopete, ktorou prevyšuje ostatné klienty a tou sú nastavenia. Kopete má veľké množstvo rôznych nastavení, ktoré sa dajú rôznymi pluginmi ešte rozšíriť. Nastavenia nájdeme v Settings -> Configure Kopete. V sekcii Účty si používateľ spravuje všetky komunikačné účty. Ako som už spomínal, Kopete vie pracovať so všetkými naraz. V sekcii nastavení Vzhľad máme možnosť si vybrať jednu zo sád emotikonov, upraviť štýl správ, nastaviť ich priesvitnosť a nastavenie fontov a farieb. Zaujímavosťou je, že štýl správy si môžete sami upraviť v kóde. V časti Chovanie nájdeme všetky nastavenia týkajúce sa prispôsobenia Kopete na svoj obraz :) Môžeme nastaviť otváranie nových správ do jedného okna do záložiek, nastavenia listu kontaktov, upozornenia pri rôznych udalostiach od zahratia zvuku až po spustenie zvoleného programu. Peknou funkciou, ktorá sa mi hneď veľmi zapáčila, bolo nastavenie si bubliny s časťou prichádzajúcej správy. Ďalšou veľmi praktickou funkcou, ktorú som objavil iba nedávno, je možnosť priradiť jednému priateľovi v našich kontatoch viacero účtov. Je to praktické, pretože ak niekto z našich známych má založený účet v ICQ aj MSN a využíva ich striedavo, my ho uvidíme online, keď bude pripojený na ktorýkoľvek z jeho účtov. Urobíme to tak, že najprv si klasicky pridáme kontakty oboch účtov a potom ikonku symbolizujúcu komunikačný protokol, ktorá je napravo od mena, myšou presunieme na kontakt, s ktorým ho chceme spojiť. Kopete sa nás ešte spýta, či chceme pôvodný kontakt zmazať alebo nie. Ďalšou zaujímavosťou je, že Kopete vám dovoľuje si úplne zmeniť ikony pre jednotlivých priateľov, keď sú online, offline, away alebo ikony skupín kontaktov.

Dostávame sa k nastavovaniu pluginov. Kopete ich má niekoľko veľmi zaujímavých. Plugin Automatické náhrady som si zapol hneď ako prvý. Umožňuje nastaviť skratky pre často používané slová či vety, pridávanie bodky na konci vety a kapitálky na začiatku. Medzi ďalšie patria podrobne nastaviteľná história, poznámky ku kontaktom, preklad správ, šifrovanie, ukazovanie prítomnosti na webe alebo oznamovanie vašim priateľom, akú pieseň práve počúvate. Domovskú stránku Kopete nájdete na http://kopete.sf.net.
  • alternativy kopete 15.12.2004 | 16:52
   Avatar hramat Arch + Openbox  Používateľ
   velmi rad som si precital tuto recenziu lebo v robote pouzivam licq v praci a doma zase Gaim (zahrnuty priamo v instalacii FC2). trosku mi chyba v tomto clanku aspon spomenutie niektorych takychto alternativnych IM. viem ze napr Gaim ma kopec tych nastaveni ako popisujete v clanku. a tiez sa da byt prihlaseny aj pod ICQ, MSN AOL a inymi. Ale diki skusim nainstalovat porovnat a ten schopnejsi ostane. diki mato
   • Re: alternativy kopete 15.12.2004 | 23:41
    Avatar Ondrej Hučko Kubuntu  Používateľ
    Nespominam alternativy, pretoze je to v prvom rade recenzia na Kopete :) Nabuduce mozno napisem o inom IM klientovi - SIM, gaim...
  • Nastavenie 12.01.2005 | 10:45
   PEPE   Návštevník
   Je mozne nastavit kopete tak aby som bol pre jedneho riadne online a pre zvysok invisible ?
   • Re: Nastavenie 15.07.2006 | 10:28
    Avatar ops OpenSuSe 10.1  Používateľ
    to sa dava do fora
  • Kopete 01.08.2005 | 23:44
   ventyl   Návštevník
   hm... aj som si recenziu precital, aj tak ostanem pri licq... nejako som v kopete nenasiel (mozno koli tomu, ze som ho len zbezne prebehol) mozno ukladania historie, taktiez hlavne okno ma Licq kompaktnejsie a v okne konverzacie je menej zbytocnosti. Kto si Licq skompiluje s podporou KDE, dostane aj vyskakovacie notify okienka a zadockovanu ikonu do trayu. Pracuje rychlo a ma privetive ovladanie jednym klikom, takze pri nom ostavam.
  • preklad 03.09.2005 | 17:20
   marek   Návštevník
   A kde by som prosím Vás našiel slovenský alebo český preklad? Ďakujem
   • Re: preklad 15.07.2006 | 10:29
    Avatar ops OpenSuSe 10.1  Používateľ
    to sa dava do fora
  • Waiting for Authorization 16.04.2006 | 12:39
   Lork   Návštevník
   Ahoj mam otazocku, vyskusal som rozne messengery : licq , Gaim , zatial u mna najlepsi Kopete , ale kazdy messenger mi nezobrazuje online ludi bez autorizacie.Vo win. som sa s niecim takymto nestretol v nastaveniach som vsade hladal, ale bez vysledne .. poradite mi prosim niekto? vdaka (vo win pouzivam qip)
   • Re: Waiting for Authorization 15.07.2006 | 10:30
    Avatar ops OpenSuSe 10.1  Používateľ
    to sa dava do fora
  • Preco tak strucne? 08.10.2006 | 16:45
   Aas   Návštevník
   Dobra recenzia je taka, po ktorej si program ani nemusim instalovet, lebo mi ho vycerpavajuco opisali. Toto je len kratky clanok. Nie recenzia. Mozte si zobrat priklad napr z portalu MobilMania kde dokazu rozpravat o tuctovom mobile na 4 stranky. Citatel sem chodi aby sa nieco dozvedel. Cim viac sa dozvie, tym radsej sa sem vrati. Dakujem.
  • Môj top klient 21.10.2007 | 22:17
   Pipo   Návštevník
   vynikajúci program využívam viac kont a všetko funguje bez problémou skvelé