C alebo C++

Sekcia: Programovanie 04.12.2007 | 19:37
devil   Návštevník
Chcel by som sa naucit programovat. mam ako take zaklady z Pascalu. Rozmyslal som nad C a C++. Cital som o nich. Dozvedel som sa, ze C++ je len rozsirene C o OOP. Preto neviem, ktory jazyk si mam vybrat ako prvy.

Podla niekoho je lepsie C a potom C++ (zaklady).
Ini zase vravia, ze hned C++ (vraj sa tam meni "zmysel")

Preto by som bol rad, keby ste mi poradili...dik
    • Re: C alebo C++ 04.12.2007 | 22:25
      Avatar borg Fedora  Administrátor
      to mas jedno, ale siel by com najprv do C.
    • Re: C alebo C++ 04.12.2007 | 23:18
      Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
      Ja som sa najskor ucil C, ale je to vecou vkusu. Pochybujem, ze C vyuzijes, ale moze to pomoct k pochopeniu ako samotny PC funguje. U C++ sa clovek uz nestretava tak casto so smernikmi na neviem ake ine smerniky, ziadne prehadzovanie vidlami .. na tieto veci tu mame vector, map, list ...
      • Re: C alebo C++ 05.12.2007 | 01:49
        Avatar Tomáš Mihok Ubuntu 8.10  Používateľ
        Samozrejme ak si fanusil linuxu tak by som ti odporucal zamerat sa na C vyuzivajuce sluzby kernelu ... nemusi to byt hned od zaciatku ale urcite si to prejdi, dist ti to pomoze pochopit ako funguje sprava pamäte a procesov pod linuxom.
        Je na to skvela stranka: http://www.cs.cf.ac.uk/Dave/C/ ... tam najdes vsetko o spojeni C a Unixu ;)
        Pičoch jest veľo, len nalivačoch malo!
        • Re: C alebo C++ 05.12.2007 | 16:59
          devil   Návštevník
          Mno mam jednu knizku - Kernighan Brian W Ritchie Denis M - Ucebnice C
          Nahliadol som do nej kusok a zda sa mi to dost zrozumitelne - hlavne ked to je porovnane s pascalom :-)
          dik
          • Re: C alebo C++ 05.12.2007 | 17:49
            Avatar uid0 Debian  Používateľ
            ta kniha je The C Programming Language, nie Ucebnice C

            a zrozumitelnejsie to moze byt tazko (a od coho?), ked predpoklada znalost programovania (najlepsie aj pocitacov)
            Debian. apt-get into it…
            • Re: C alebo C++ 05.12.2007 | 18:43
              devil   Návštevník
              No ja som cital prve 2 kapitoly a zdalo sa mi to dost zrozumitelne :-)
              Ja som inu cesku knihu v elektronickej podobe ohladom C nenasiel...
              Doporucujete mi nieco ine?
              • Re: C alebo C++ 05.12.2007 | 19:20
                skywaker   Návštevník
                odporucam ti zacat s C a tiez naucit sa robyt Makefile..... C je dost podobny pascalu... aspon syntaxom... ta kniha o C od Kerighana a Richieho je dobra.. odporucam.. hlavne spravne pochopit na co sluzia smerniky aby si s tym nemal v buducnosti problemy a v tom je najvecsi rozdiel medzi pascalom a C.. C++ je vhodne len na GUI aplikacie i to len na QT/KDE pretoze GTK+ pouziva klasicke C a nadstavbu C# s nazvom Mono takze nauc sa C a potom skus C#
                • Re: C alebo C++ 05.12.2007 | 19:49
                  Avatar uid0 Debian  Používateľ
                  bla, prosim niekoho aby kazdu zlu informaciu uviedol na spravnu mieru, na mna je toho prilis
                  Debian. apt-get into it…
                • Re: C alebo C++ 05.12.2007 | 21:49
                  Avatar borg Fedora  Administrátor
                  mno, tolko nezmyslov v jednom prispevku.
                  • Re: C alebo C++ 05.12.2007 | 23:03
                    Avatar Peter Rozum Arch Linux  Používateľ
                    borgcube, uid0: chlapi prosim dajte to na spravnu mieru. zaujima ma co sa v sucastnosti pouziva pri vyvoji gui aplikacii. ci C/C++ aka kombinacia s Qt/GTK a podobne. mal som predstavu, ze tieto toolkity su site skor na C. potom by ma zaujimalo ako to je s GTK a tymi +-, mm a podobne. nejake zhrntie na par riadkov z praxe prosim vas.
                    to C# a mono je tusim v linuxe trochu mimo...
                    to, ze C je syntaxov podobne pascalu je dost divne (podla mna maju vsetky jazyky v principe tu istu syntax (vsade su premenne, podmienky, cykly...) aj ked tych podobnych ceckovskej ( { } ) aj zopar poznam).
                    a este by ma zaujimalo, ako vnima linuxova komunita lazarus.
                    Everything is proceeding as I have foreseen.
                    • Re: C alebo C++ 05.12.2007 | 23:48
                      Avatar uid0 Debian  Používateľ
                      takze:
                      * C++ urcite nie je len na GUI aplikacie
                      * C++ urcite nie je len na QT/KDE
                      * Gtk+ pouziva klasicke C a je PLNE objektovy, ma skvele bindingy na rozne jazyky (vratane velmi objektoveho ruby ci pythonu, kazdy vyuzivajici maximum vyhod tychto jazykov -- napr. bloky v ruby)
                      * Gtk+ nema nic spolocne s C#, jedine binding na tento jazyk (a to, ze C# ma s C spolocne pramalo je uplne ina debata)

                      k tvojmu:
                      * gtkmm je Gtk+ binding na C++
                      * vsetky jazyky nemaju ani nahodou (v principe) rovnaku syntax, hlavne nie ak su principialne uplne odlisne (to, ze vo vacsine su premenne, podmienky alebo cykly/rekurzia je nesuvisejuce, rovnako pouzivanie znakov '{}')
                      * netusim ako vnima linuxova komunita lazarus
                      Debian. apt-get into it…
          • Re: C alebo C++ 05.12.2007 | 19:38
            Avatar srigi   Používateľ
            Pozor, ta knizka je referencnou priruckou ku zastarelemu standardu K&R C. Dnes sa treba ucit hlavne ANSI C. Len pre poriadok, aby si sa nenaucil zly standard.

            Skus si zohnat knizku od Herouta, Ucebnice jazyka C, to je dobry zaciatok.
            • Re: C alebo C++ 05.12.2007 | 19:50
              Avatar uid0 Debian  Používateľ
              nie je to standard a nepredstavuje to problem, na com sa asi zaklada ISO C89?
              Debian. apt-get into it…
              • Re: C alebo C++ 05.12.2007 | 20:19
                Avatar srigi   Používateľ
                No iste rozdiely co sa tych knizkach vyucuje su. K&R tusim nepozna zrychlene vyhodnocovanie vyrazov a kod ako tento by v K&R vyhodil chybu delenia nulou (nie som si uplne isty ci nekecam, tak nekamenuj :-) ).
                if (y != 0 && x / y < z) { bla; bla; bla; }
                Pacsal takisto nepodporuje zrychlene vyhodnocovanie vyrazov a teda je tam takato podmienka (po prislusnom prepisani) rovnako nebezpecna.
                • Re: C alebo C++ 05.12.2007 | 20:20
                  Avatar srigi   Používateľ
                  Teda on tu chybu delenia nulou nevyhodi vzdy ale iba ak y = 0; V ANSI C to nie je problem.
                • Re: C alebo C++ 05.12.2007 | 20:24
                  Avatar uid0 Debian  Používateľ
                  to teda netusim, ci nepozna (ja by som odhadoval, ze ano), ale to je taky detail, ze sa v celej knihe urcite nenachadza kod, ktory by mal rozdielne spravanie
                  Debian. apt-get into it…
                  • Re: C alebo C++ 05.12.2007 | 20:40
                    Avatar Michal Sekletár Arch Linux  Používateľ
                    Momentalne sa tiez ucim programovat v C a knihu The C programming language mam na stole, samozrejme jej cesky preklad od Cpress, a je to vlastne preklad druheho aktualizovaneho vydania originalu, ktore bolo koncipovane z ohladom na vtedy pripravovany standard ANSI X3.159-1989. Ale, v prilohe D(str. 279) su opisane hlavne novinky standardu C99.
                    dufam ze som to uviedol na pravu mieru ...
                    DON'T FEAR THE PENGUINS Jabber: seki@jabbim.sk
                    • Re: C alebo C++ 06.12.2007 | 01:01
                      Grawp   Návštevník
                      Aj ja by som chcel zacat s programovanim ale nevem kde. Rozmyslam nad tym C.
                      Inac neni C++ len C doplnene o kniznice? ako to je vlastne?

                      Hovorilo sa tu o knihe The C programming language, rozmyslam zeby som si ju kupil ale bolo tu zopar komentarov o tom co sa v nej predpoklada ze viete a navyse kniha je dost stara a predpokladam ze sa v nej nerozobera ako zacat v sucastnosti pouzivat vedomosti co ste sa z nej naucili.

                      Neexistuje nejaka podobna kniha v ktorej by bolo navyse rozoberane spolu s C aj to jak vyuzit dane vedomosti v */GNU systemoch (make, automake, priklady praktickeho pouzitia), pripadne by rovno preberala aj ako funguje Linux jadro a userland, ako pisat moduly atd....
                      • Re: C alebo C++ 06.12.2007 | 11:11
                        Avatar borg Fedora  Administrátor
                        nie, C++ neni doplnene o kniznice. C++ je iny jazyk ako C. ta kniha neni zastarala, ako som pisal nizsie, ma sekcie pre C99 standard.
            • Re: C alebo C++ 05.12.2007 | 21:50
              Avatar borg Fedora  Administrátor
              revidovane vydanie prebera aj C99. na konci kapitol
    • Re: C alebo C++ 08.12.2007 | 15:23
      devil   Návštevník
      Nakoniec som zacal s tou knizkou...
      Neviete nahodou nejaku stranku, kde by som nasiel nejake priklady na precvicovanie?
      Od nejakych najlachsich prikladov po narocnejsie a so zameranim (napr. cyklus for a i.)? ?
      To je asi v tej knizke dost velka chyba - malo prikladov na precvicenie..
      Dik
      • Re: C alebo C++ 08.12.2007 | 16:10
        Avatar uid0 Debian  Používateľ
        ta kniha neuci programovat, ale jazyk, je pre ludi, ktori vedia co su iteratory, procedury a tak...
        Debian. apt-get into it…
        • Re: C alebo C++ 08.12.2007 | 16:46
          devil   Návštevník
          Ja sa s nou nechcem naucit programovat, ale ucit C. Nieco viem naprogramovat v Pascale, ako som uz spominal hore. Ale nejake ulohy by sa mi zisli, aby som si to precvicil :-)
          • Re: C alebo C++ 08.12.2007 | 16:47
            Avatar uid0 Debian  Používateľ
            vsetci ospevuju nejaku knihu od herouta...
            Debian. apt-get into it…
            • Re: C alebo C++ 08.12.2007 | 17:32
              Avatar Tommy Angelo   Používateľ
              je to velmi dobra kniha pre uplnych debilov. Dobre riesi postup, ked uzivatel nic nevie a dostane ho do pokrocileho stavu programovania ;) mam tu knihu
              • Re: C alebo C++ 08.12.2007 | 18:51
                devil   Návštevník
                Aky je jej cely nazov?
                Je aj v elektronickej podobe po cesky?
                • Re: C alebo C++ 09.12.2007 | 15:11
                  Avatar srigi   Používateľ
                  Jej nazov je... link.

                  Neviem ci niekedy bola zpdfkovana, skus prejst fora na kyberii.
                  • Re: C alebo C++ 12.06.2008 | 20:44
                    marian   Návštevník
                    kde si stiahnem program
                    aby som programoval v jazyku
                    C ?
                    • Re: C alebo C++ 12.06.2008 | 20:49
                      Avatar Fridolín Pokorný Fedora 21  Používateľ
                      Nevyjadril si sa, co chces.
                      Kompilator - gcc
                      Editor - KDevelop, nano, vi ???

                      Precitaj si tento clanok.
    • Re: C alebo C++ 13.06.2008 | 00:15
      Avatar Lapajko Arch Linux  Používateľ
      ja ti odporúčam najprv C.
      Aj keď budeš v budúcnosti robiť C++, C sa ti môže zísť, keďže v C++ môžeš využiť aj C.

      príklad:
      potrebuješ použiť nejakú knižnicu napísanú v C, ktorá nie je dostupná pre C++. Rýchlejšie pochopíš ako to funguje atď
    • python 13.06.2008 | 16:26
      Avatar Matej Krajčovič Ubuntu 8.10  Používateľ
      mozno ma ostatny ukamenuju, ale ja navrhujem python. neni nizky ako c/c++, takze v nom zrejme nenapises modul do kernelu alebo podobne veci, ale ovela lahsie napises desktopove aplikaciu(napr. pidgin). toto je velmi dobra kniha: http://www.root.cz/data/letajici_cirkus.pdf
      You are registered as user #457083 with the Linux Counter.<br/> Given enough eyeballs, all bugs are shallow.<br/>