Linux pre začiatočníkov

Sekcia: Ostatné 28.02.2008 | 17:22
Avatar dusan3838 Slackware  Používateľ
Co je to počitac ? Pred pár rokmi, tj.2, som na otázku asi nepovedal nič. v škole sme mali síce informatiku, ale mne to nič nehovorilo. Prvý raz som dostal pc domov pred skoro 2 rokmi, bol som priam štastní. Na moju smolu, na druhy den som odpalil hardisk. Keď som dostal noví pc a dlšiu dobu som pouzival pc. s operačním systémom Windows XP, vtedy mi zdal byť úžastní, po asi tak roku som prvykrát cital strohu recenziu o Linuxových distribuciach a od vtedy som ho aj chcel mať na pc. Sťiahol som si iso obraz SLAXu, napalil na cd a išlo to .Zdalo sa mi to priam parádne . Ocenim som to neskôr, ked mi nesiel 2 týžde pc. Ale čo to som postúpne zistil o Linuxe nieco, naucil sa to, ale zatial viem o Linuxe menej ako o Windovse . Ale chce by som to zmenit. Nemohli by ste napísať nejaké dobré adresy stranky o Linuxe, nejake dobre distribúcie ci vaše dobre skúsenosti s ním.

Dík za rádu, nielen mne ale aj ostatním začiatocnikom, za radu v ich objavovaní Linuxu .
    • Re: Linux pre začiatočníkov 28.02.2008 | 17:29
      Tomi   Návštevník
      zasadne neodpovedam ludom, ktori neovladaju rodnu gramatiku(predpokladam, ze tvoj materinsky jazyk nieje anglictina), lebo imho nemaju pri pocitaci co robit, ale kedze sa nudim tak som si dal tu namahu ti odpovedat:

      http://www.google.com/search?q=linux+pre+zaciatocnikov
      http://proc.linux.cz/
      http://proc.linux.cz/chci-vyzkouset.html

      taktiez dodam, ze ak nieje v tvojich silach pouzivat google, tak na linux zabudni...
      • Re: Linux pre začiatočníkov 03.03.2008 | 22:15
        dona   Návštevník
        V tvojej odpovedi je tolko arogancie, ze sa az hory zelenaju.
        • Re: Linux pre začiatočníkov 22.04.2011 | 15:04
          Mrqa   Návštevník
          Iste, dalo sa reagovat aj inak, ale to, co predviedol Dusan, je hotova pohroma!!!
        • Re: Linux pre začiatočníkov 22.04.2011 | 16:36
          asfethan   Návštevník
          Arogancie? Ovladat materinsky jazyk je povinnostou nie vysadou!!!
          • Re: Linux pre začiatočníkov 22.04.2011 | 16:41
            Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
            na to mám trochu iný názor... ovládať materinský jazyk zle znamená, že sa dorozumieš s ľuďmi. Ovládať materinský jazyk dobre znamená zase to, že sa dorozumieš s ľuďmi. A navyše nie je taký človek už od prvých písmen považovaný za hlupáka :)
      • Re: Linux pre začiatočníkov 01.06.2011 | 11:44
        Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
        Neviem ako je to v tomto prípade, a je mi to jedno.. Ale napadlo ťa, že jeho materinský jazyk môže byť aj nejaký iný a nie slovenčina? ;-) Trošku tolerancie, aj keď mne to vadí, dá sa to prehliadnuť.
        There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
        • Re: Linux pre začiatočníkov 01.06.2011 | 13:51
          Avatar borg Fedora  Administrátor
          ale za tie 3 roky sa jazyk mohol naucit.
          • Re: Linux pre začiatočníkov 01.06.2011 | 14:10
            Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
            Ahoj.

            Len ako to zistiť, či sa Dusan3838 po 3 rokoch (lebo taká je stará táto diskusia) už naučil a podobne ...

            ;-)
            G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
            • Re: Linux pre začiatočníkov 01.06.2011 | 14:46
              Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
              LOL. Vôbec som si dátum nevšimol :D Kto to pre boha vytiahol? :D
              There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
              • Re: Linux pre začiatočníkov 01.06.2011 | 15:50
                Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
                Tento tu: http://linuxos.sk/forum/12394/index.html#link_178306
                Asi by to trebalo aj zamknúť ako jalovú tému.

                :-)
                G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
    • Re: Linux pre začiatočníkov 28.02.2008 | 18:52
      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
    • Re: Linux pre začiatočníkov 28.02.2008 | 19:13
      Avatar srigi   Používateľ
      Precitaj si Slackbook (vygoogli si uz sam - je aj v cestine), je to dobry zaciatok, dobre linky su aj "prirucka systemoveho administratora" a "vlastna distribucia linuxu" (vsetko slovencina).
    • Re: Linux pre začiatočníkov 28.02.2008 | 20:35
      Laco   Návštevník
      podobne som sa pytal aj ja 2 roky dozadu....je jedno ktoru distribuciu si zvolis, aj tak sa nevyhnes obrovskemu mnozstvu problemov a stravis hodiny hladanim navodov a pokusmi o rozchodenie roznych veci...
      • Re: Linux pre začiatočníkov 28.02.2008 | 20:57
        WlaSaTy   Návštevník
        Dovolim si polemizovat, kedysi neexistovali graficke klikatka na konfiguraciu a tak kazdu zmenu v systeme predchadzalo studovanie tony manualov. Ale na druhu stranu existoval plnohodnotny hardware ktoreho absencia je peklom poslednych rokov ked clovek usetri par korun a potom si to nadrobi pocas brigady ked sa to snazi spojazdnit. Jedno na ktorom systeme, ovsem pokial nie je viazana dodavka os na hardware :)

        ps.: posledne ked som instaloval user friendly linux, tak mi stacilo klikat na next-next-next-ok-reboot-next-casova zona btarislava-next-wecomme. vychytavky typu rozdelenie disku a automaticku instalaciu kodekov vynecham. pri prvom som musel aj pohybat supadlom a pri druhom som musel mat pichnuty sietovy kabel ktory sa neda zasunut mysou.
      • Re: Linux pre začiatočníkov 29.02.2008 | 21:43
        Avatar Rado Ubuntu 7.10  Používateľ
        Presne tak, ja som tiez presiel na linux a doteraz som este z niektorych veci dost mimo (napr. instalacia programov-ale aj tu mi zacina svitat), ale hlavne je ze vzdy najdes niekde v prirucke odpoved, alebo ak to uz fakt nejde tak napises napriklad aj tu na forum a vela ludi je ochotnych ti pomoct a to je tiez velka vyhoda linuxu. Ale myslim si ze po niekolkych mesiacoch, ked linuxu pochopis, tak ho uz nedas z HDD prec, ba co viac,budes sa snazit aby na linux presli aj ostatny okolo (tak ako sa snazim aj ja :-)). Tak ti prajem vela trpezlivosti aby ti to vydrazalo.
        "Naším povstaním dali sme mu, národu tak dlho bezdejinnému dej a to je najväčšie mravné pôsobenie." <br/>Ľudovít Velislav Štúr
    • Re: Linux pre začiatočníkov 28.02.2008 | 23:19
      Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
      Ja by som ti osobne odporučil ubuntu. Ale aj mandriva je pre začiatok veľmi dobrá. Veľa vecí sa dá nastaviť klikaním. A až budeš mať potrebu naučiť sa niečo viac, tak si niečo prečítaš a do systému sa ponoríš hlbšie.
      A ešte jedno odporúčanie. Treba spraviť radikálny krok. Proste prestať používať windows. A pri nejakých problémoch nezutekať ale popasobvať sa s nimi. Ja som tak prešiel na linux. Mal som malé skúsenosti s ním. Ale raz som si povedal, že prejdem na linux. K windowsu som sa nevracal. A tak to aj zostalo.
      Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
    • Re: Linux pre začiatočníkov 29.02.2008 | 22:04
      pbu7   Návštevník
      Skusal som vsetky mozne distribucie ale najviac mi zapasoval PCLinuxOS, je komplet v cestine /da sa doinstalovat aj SK/ je zrozumitelny, na stranke www.pclinuxos.cz je a kopa navodov. Skusal som i UBUNTU, ale nejako sa mi nepasuje. Kazdemu sa paci nieco ine ...
      Stiahni si LIVE CD a vyskusaj :)
    • Re: Linux pre začiatočníkov 22.04.2011 | 16:04
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
      ak uz sa rozhodnes pre ubuntu, tak uprednostni MINT je zalozeny na ubuntu a pre zaciatocnika je mint jednoduchsi a priamo po instalacii ma veci ako kodeyky uz nahodne
      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • Re: Linux pre začiatočníkov 30.04.2011 | 23:09
      Avatar ferry openSUSE Leap  Používateľ
      Pre teba je jednoznačne určená kniha Ubuntu 10.10 CZ Praktická příručka uživatele Linuxu.
      Kniha je od osvedčených českých autorov a má veľký obsah informácií pre nováčikov vo svete linuxu.
      Sú k nej pribalené aj DVD s upraveným ubuntu pre okamžité použitie českými/slovenskými linuxákmi.
    • Re: Linux pre začiatočníkov 04.05.2011 | 15:50
      Avatar mirkokrasko book: Zorin 4 desktop: Arch  Používateľ
      Ked uz ti nebude pasovat ani Ubuntu. Vyzkusaj Zorin. To naozaj iba nainstalujes a ides. Netreba do nicoho vrtat. Ja som presiel cez vela distier ale nakolko teraz absolutne nemam cas (jazdim po Amerike z kamionom) sa zdrzovat z konfuguraciov. Kupil Som ZORIN za tusim 10-15$, a krasne to funguje. Je aj free verzia. Prajem vela uspechov.
    • Re: Linux pre začiatočníkov 01.06.2011 | 11:40
      Avatar plazivec   Používateľ
      Keďže neviem, kam to dať, tak sem.
      Chcem poprosiť, potrebujem kopčiť súbory po sieti - napíšte mi prosím príklad ako to urobiť pomocou toho príkazu cp.
      Jedna mašina je hostname: dreambox, ostatné si už viem zistiť, potrebujem polopatistický príklad, keď pracujem na mojom linuxPC, ako bude vyzerať ten príkaz cp. Chcem skopírovať nejaké súbory z dreambox na to linuxPC. Ide to aj pomocou IP adries namiesto hostname?
      Niežeby som si s tým nedal prácu, včera som dve hodiny googlil a laboroval, neviem, kde robím chybu, ale asi som už blbý.
      Ďakujem.
      • Re: Linux pre začiatočníkov 01.06.2011 | 11:47
        Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
        nie CP ale SCP. pozri v google manpage scp a určite pochopíš ako to funguje ( samozrejme ale, je potrebné mať základy angličtiny )
        There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
        • Re: Linux pre začiatočníkov 01.06.2011 | 12:57
          Avatar plazivec   Používateľ
          No a to je práve ten problém, základy by boli, ale ak je tam nejaká odborná terminológia, tak vtedy končím s pochopom :-(
          • Re: Linux pre začiatočníkov 01.06.2011 | 13:12
            Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
            Ahoj.
            Toto by Ti malo stačiť, je to sk.
            Držím Ti pazúry pri experimentovaní s Linuxom ....


            :-)
            G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
            • Re: Linux pre začiatočníkov 01.06.2011 | 15:05
              WlaSaTy   Návštevník
              Menovite bod 9.1.7, odsek Kopírovanie vzdialeného súboru "/var/spool/mail/login" zo servera "server.example.com" na lokálny počítač do adresára "/tmp". Pravdepodobne si to už upraví aby mu to riešilo kopírovanie priečinkov rekurzívne.

              Niekedy je vhodnejší rsync cez ssl, ale to je už vyššia dievčenská.
            • Re: Linux pre začiatočníkov 01.06.2011 | 16:22
              Avatar plazivec   Používateľ
              Díky moc.
              Inak vieš ako to ide pomaly? Mi to pripomína časy, keď som sa drtil DOS, ale to som bol o 25 rokov mladší a predsalen sme mali NC. Ten shell je neúprosný, pomýliš jedno písmeno, nezbadáš a potom 10 minút špekuluješ, že to nefunguje ako by malo. A navyše tie výrazy z vyššej dievčenskej, viz príspevok od holohlavca :-D A ešte ma podráža aj vlastný mozog, vyhrabe dávno zapadnutý gríf z dosu a tvrdohlavo ma mýli. Šviňa jedna.
              Keď toto poriešim, idem sa pozrieť na tar.gz, lebo neviem čo to je a mnoho vecí je v tejto forme. kdpackage je z toho jeleň, ako ja.
              • Re: Linux pre začiatočníkov 01.06.2011 | 17:11
                WlaSaTy   Návštevník
                Tie príkazy, tak v prípade napríklad tohoto kopírovania môžeš bezx problémov použiť rozšírenie FISH v MC alebo rovno si ten dream box pripojiť cez sshfs.

                Ale, asi bude rýchlejšie nahodiť do dreambox-u NFS alebo Samba/CIFS a pracovať s tým ako zo sieťovým diskom. Poprípade FTP. Predsa len, cca 200Mhz box asi nebude mať vysoký výkon v kryptovaní. I keď PPC malo Altivec a ten to trochu urýchloval.