Preco je gentoo najrychlejsie?

Sekcia: Ostatné 25.02.2009 | 14:02
Avatar jerod Debian  Používateľ
Tato otazka ma velmi zaujima. Nechcem vyvolavat ziaden flame. Je gentoo take rychle preto lebo sa baliky kompiluju, alebo je to kvoli USE flagom alebo kvoli comu vlastne? Bude ine distro rovnako rychle ak budem vsetky baliky kompilovat? DAKUJEM za odpovede.
    • Re: Preco je gentoo najrychlejsie? 25.02.2009 | 14:05
      Avatar borg Fedora  Administrátor
      hej je to kvoli prekompilovaniu programov presne podla tvojich poziadaviek (podla hw). kompilaciu mozes ovplyvnit, takze sa moze stat, ze gentoo bude pomalsie ako binarne distribucie. co sa tyka rychlosti, tak to je len par percent k dobru.
      • Re: Preco je gentoo najrychlejsie? 25.02.2009 | 16:07
        modry hrib   Návštevník
        a nie je to preto lebo vela distier ma strasnu hromadu zbytocneho sajrajtu? vsetkych demonov a tychto somarov?
        • Re: Preco je gentoo najrychlejsie? 25.02.2009 | 16:36
          Avatar borg Fedora  Administrátor
          tak si ich povypinam, nee?
    • Re: Preco je gentoo najrychlejsie? 25.02.2009 | 16:28
      Grawp   Návštevník
      ano aj ine distro bude rychlejsie ak budes secky baliky kompilovat..... ale u beznych distier sa oplati tak kompilovat jadro, coreutils, binutils, gcc, bash a libc.. predsa len niesu na to customizovane kompilovanie priamo stavane.
      • Re: Preco je gentoo najrychlejsie? 25.02.2009 | 16:39
        WlaSaTy   Návštevník
        Gento je tiez bezne distro a u neho to plati.

        Ale spet k otazke, je to suhra vsetkych moznosti. Ak teda vezmeme do uvahy ze USE flag-y zahrnaju len to, co clovek potrebuje a vylucuju zbytocny balast. Otazkou je kolko bezneho vykonu to poskytne (zopar percent navyse pre CPU, trochu malo pri starte systemu koli I/O operaciam ktore nezahrnaju nacitanie zbytocnych kniznic, nizsie naroky na RAM ktore sa niekolko nasobne zvysia pri update) a ci si to niekto v dnesnej dobe aj vsimnena tych predimenzovanych strojoch.

        PS.: Gentoo ma dva stavy. Vypnute a kompiluje sa update.
        • Re: Preco je gentoo najrychlejsie? 25.02.2009 | 17:22
          Avatar Jaroslav Štulajter Mandriva 2009.1  Používateľ
          :D pekne si to napisal,

          Zober si pripad, ze nemas nainstalovany ziadny prehravac na video (iba teoria )
          a prave sa ti dostal do ruky super film ktory si chces kuknut s tvojou frajerkou ;-)

          v gente to musis stiahnut a skompilovat (ak su to uz robil sam vies kolko casu to ziada)
          v "inom" distre das jeden prikaz pockas kym to stiahne a uz mozes kukat.

          V ktorom smere sa mam pozerat na rychlost distra ?
          • Re: Preco je gentoo najrychlejsie? 25.02.2009 | 17:25
            Avatar igor   Používateľ
            pri gentoo si rychlejsi - rychlejsie skocis na kocku :D (kym sa bude kompilovat)
            • Re: Preco je gentoo najrychlejsie? 02.03.2009 | 07:38
              WlaSaTy   Návštevník
              Ano, aj pri Gentoo je dolezita predohra tak ako v zivote. Takze treba nastudovat USE flagy tak isto ako ci babenka preferuje broskynovy dzus pre chrumkami. Alebo nieco ine.
    • Re: Preco je gentoo najrychlejsie? 25.02.2009 | 17:53
      Avatar Peter Kotrčka Mandriva One 2009.0 KDE4  Používateľ
      netreba zabudat, ze pri gentoo existuju len dva stavy pocitaca:

      1. kompiluje sa

      2. vypnuty
      http://www.mandrivalinux.cz - http://www.mandriva.com
      • Re: Preco je gentoo najrychlejsie? 25.02.2009 | 23:04
        Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
        Z vlastnej skusenosti sa mi to nezda.. Jedine co bola otazka prebdenej noci nad kompilaciou bolo : Xorg, KDE ( vsetky baliky , nie iba zaklad ) , ooffice , firefox - vsetko som to stihol za jednu noc, nastavit, nainstalovat aj driver pre nvidiu a este sa aj pohrat rano s KDE . Bezalo to na 2.7 GHz CPU a 512MB RAM + 509 MB SWAP
        There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
        • Re: Preco je gentoo najrychlejsie? 25.02.2009 | 23:27
          Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
          napodobne, tiez som nezaznamenal rozdiel. Na druhej strane, naucil som sa mnoho a na niektore specificke ucely si neviem predstavit lepsie distro ako Gentoo.
          Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
      • Re: Preco je gentoo najrychlejsie? 04.03.2009 | 10:25
        mayko   Návštevník
        :D
    • Re: Preco je gentoo najrychlejsie? 25.02.2009 | 22:29
      Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
      G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
    • Re: Preco je gentoo najrychlejsie? 26.02.2009 | 14:57
      Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
      Otázka by mohla znieť: je gentoo skutočne také rýchle za aké je považované? Len pre zaujímavosť kompiláciou na mieru sa až na špecifické prípady nezíska veľa (nie dosť na to aby to bežný človek postrehol). Zoberme si ale takú bežnú distribúciu .. tú človek nainštaluje a väčšinou sa nestará o to ako funguje, zatiaľ čo u gentoo človek po inštalácii základného systému nemá takmer nič. Niekedy sa divím, čo dokážu štandardné distribúcie bežne štartovať aj keď to človek práve nepotrebuje a práve v tom je ten veľký rozdiel.
    • Re: Preco je meta-distribúcia najrychlejsia? 02.03.2009 | 20:59
      Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
      Ak sa chceš naozaj dozvedieť niečo hlbšie o základných črtách mnohorakého OS Linux, doporučujem Ti napríklad začať týmto a vo voľnom čase sa k tomu stále vracať:

      Linux From Scratch
      Veľa štastia/Enjoy
      G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
      • Re: Preco je meta-distribúcia najrychlejsia? 02.03.2009 | 21:08
        Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
        A zabudol som ti niečo dať na vyskúšanie ..... http://www.linuxfromscratch.org/livecd/
        G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
    • Re: Preco je gentoo najrychlejsie? 13.03.2009 | 16:58
      nazor   Návštevník
      moj nazor je ze: gentoo je rychle len vtedy ak vies ako co kompilovat. teda musis vediet aky mas stroj a ake optimalizacie su pren najlepsie, tiez som to skusal ale nepoznam ake vseliake triky je potrebne pouzit na kompilovanie gentoo a dokonca som to zopar krat aj posr... takze gentoo potom bolo pomale a stale mi to padalo, a najhorsie na celej veci je ze ta komplacia trva neskutone dlho takze skusanie roznych moznostii je casovo narocne, logickym krokom sa pre mna stal arch, je rychly nema ziadne zbytocnosti v zakladnej instalacii a da sa uravit .....,

      nehovorim ze gentoo je zle ale naozaj to vyzaduje urcite znalosti pokial s tym clovek nechce zabit vela casu
      • Re: Preco je gentoo najrychlejsie? 13.03.2009 | 17:42
        Avatar Tommy Angelo   Používateľ
        stotoznujem sa s tymto @#nazorom, ktory odzniel trosku vyssie :D