Problém po pripojení na WIFI

Sekcia: Aplikácie & Desktop 26.09.2010 | 12:58
Avatar Michal Malík Archlinux | Debian  Používateľ
Zdravím Vás,

Naskytol sa mi taký problém v Linux Mint Debian Edition, aby som to popísal, popíšem to v bodoch.

1.) Nainštaloval som Linux Mint Debian Edition,pripojil som sa na moju WIFI, odpingoval som moju IP na netboobku z Desktop PC, všetko pod 2ms

2.) Vypýtalo updaty, po mojich skúsenostiach s updatami (tento problém sa mi naskytol viackrát) som mal chuť sa na to vykašlať .., ale nevykašlal a tak som stiahol a nainštaloval tú haldu updatov.

3.) Nedalo mi odpingovať Netbook z Destkop PC (Na desktope je Debian Lenny 5.0.6) a zrazu ping ~600 a viac. A ďalší element tohto nechutného bugu, resolving host trval tak 30s na každom webe, skype neodosielal správy, ani neprímal.

4.) Nedalo mi odpojiť sa z WIFI a napojiť sieťový kábel z routru do Netbooku .. wouala ! Všetky stránky šli ako predtým, presne podľa môjho gusta, to jest - rýchlo. Pingoval som pod 0.5 z Desktopu (Viem, som predsa napojený cez sieťový kábel ..)

Netbook: ASUS EEE 1005PE, sieťová karta Atheros, driver ath9k. Linux Mint Debian Edition.
Desktop: Debian Lenny 5.0.6 (Tu problém určite nie je, skúšal som pingovať môj netbook (jeho IP .. ) z otcovho notebooku .., to isté ako z Desktopu.

Čo som skúšal ?
- vypnúť ipv6
- rmmod ath9k , modprobe ath9k
- reštart routru
- nastavenie statickej IP
- reštart netbooku, desktopu
- reinstall systém (cca 9x)

Chcem podotknúť, že toto mi robí po updatoch aj Ubuntu 10.04 aj Debian Squeeze (6.0).
Chcem ešte podotknúť, že po čerstvo nainštalovanom Ubuntu 10.04 mi vypýtalo asi cca. 60 ZAKLADNYCH updatov, proste, také updaty, ktoré si Ubuntu vypýtalo samo a nemusel som ísť do "Software Sources" a tam zaškrkať Proposed Updates(Backports) a ja neviem čo ešte .. Mám podozrenie, že dakde je bug pri ovládačoch na Wifi alebo niečo podobné.

Týmto Vás prosím o prípadnú pomoc, radu, návrh, riešenie ako opraviť tento môj "bug", dosť mi to znechucuje prácu .. (Kódovanie), teda, to s tým nič nemá .., ale irituje ma to, keď viem, že keď niekam pôjdem tak budem 30s načítavať stránku. nepôjde mi skype, poprípade ssh.

Želám pekný deň :o)
Everything you can imagine is real.
    • Re: Problém po pripojení na WIFI 26.09.2010 | 14:49
      WlaSaTy   Návštevník
      Vzhladom na to, ze ta karta je dost frekventovana, tak Skus ci sa to neopravi niekedy cez tyzden pomocou updatov. Zatial asi vydrzis aj na kabli.
      • Re: Problém po pripojení na WIFI 26.09.2010 | 15:03
        Avatar Michal Malík Archlinux | Debian  Používateľ
        No, ale myslíš, že to je naozaj updatami ? Mňa nič okrem toho nenapadá .., je to divný problém.
        Everything you can imagine is real.
        • Re: Problém po pripojení na WIFI 26.09.2010 | 15:34
          WlaSaTy   Návštevník
          Nie, nemyslim. Este to moze byt elektrickym smogom alebo zblbnutym routerom.
          • Re: Problém po pripojení na WIFI 26.09.2010 | 15:39
            Avatar Michal Malík Archlinux | Debian  Používateľ
            Zaujímavé je to, že, keď nainštalujem updaty tie úplne základné (= bez Backports atp.), proste len main, security atp. Tak to nehodí ten bug, akonáhle zaškrtnem Backports a ostatné a dám: "sudo apt-get update" tak mi vyhodí updaty, potom "sudo apt-get upgrade", restart PC a wouala ! Bug.
            Everything you can imagine is real.
            • Re: Problém po pripojení na WIFI 26.09.2010 | 16:25
              WlaSaTy   Návštevník
              Ano, to je vseobecne znama vec, ze potreba backportov je bug.
              • Re: Problém po pripojení na WIFI 28.09.2010 | 19:12
                Avatar Michal Malík Archlinux | Debian  Používateľ
                Mňa by zaujímalo či niekto ten bug zaregistroval, okrem mňa, samozrejme. Hľadám, ako hľadám, ale nikde to nie je ;) Nič podobné, čo sa deje u mňa. (Hľadal som aj na LinuxMint fóre)
                Everything you can imagine is real.
                • Re: Problém po pripojení na WIFI 28.09.2010 | 20:50
                  WlaSaTy   Návštevník
                  Potreba backportov, teda umelého udržiavania starej verzie programového vybavenia pomozou vykuchaných záplat z aktuálnej verzie je logický bug. A navyše neefektívny keďže neúmerne zvyšuje nároky na údržbu. To ja osobne považujem za BUG.

                  Tvoj pohľad zahŕňa otázku ktorý balík Ti odpálil prácu s WiFi. Ak ho chceš zodpovedať, tak si odzálohuj systém, povoľ backporty, cez terminál zapni update (resp. v tomto prípade downgrade), a pozri do logu že čo to mohlo zlokvidovať. Odhadujem že to bolo downgrade ovládača nainú rodinu alebo zlý inštalačný sktipt ktorý neurobil downgrade konfiguráku aplikácie ovládajúcej WiFi. A potom so môžeš obnoviť zo zálohy.

                  No, stoja Ti tie Backporty za to? Mne nie. Ja ichzo zásady odmietam.
                  • Re: Problém po pripojení na WIFI 28.09.2010 | 22:44
                    Avatar Michal Malík Archlinux | Debian  Používateľ
                    No, problém je v tom, že ja Backporty nemám povolené ;)
                    Everything you can imagine is real.
                    • Re: Problém po pripojení na WIFI 28.09.2010 | 22:49
                      WlaSaTy   Návštevník
                      Áno, to viem. Vychádzal som z upresnenia v ktorom si tvrdil, že to prestane fungovať ak zapneš tie Backporty. Takže ak Ťa zaujíma ten BUG, taksi ich povoľ a odsleduj.

                      Alebo sa na ne vykašli a užívaj si jeseň.
                      • Re: Problém po pripojení na WIFI 28.09.2010 | 22:56
                        Avatar Michal Malík Archlinux | Debian  Používateľ
                        Pekné, ale stále sa motáme okolo toho istého. Na Linux Mint Debian Edition je povolené len toto:

                        - Main Packages(main)
                        - Upstream Packages(upstream)
                        - Improted Packages(import)

                        A povolené nie je toto:

                        - Backported Packages(backport)
                        - Unstable packages(romeo)
                        - Source code

                        Po nainštalovaní Linux Mint Debian Edition som v podstate nič nerobil, jedine sa logol do systému, pripojil do siete a stiahol cez 300 updatov. Ako vravím, neboli povolené backporty, takže je možnosť, že je to v oficiálnom balíku alebo to robí len mne z mne neznámeho dôvodu.

                        Každopádne ti ďakujem za tvoj čas ;)
                        Everything you can imagine is real.
                        • Re: Problém po pripojení na WIFI 28.09.2010 | 23:40
                          WlaSaTy   Návštevník
                          No, ale tým neguješ to, čo si už hovoril.
                          • Re: Problém po pripojení na WIFI 28.09.2010 | 23:43
                            Avatar Michal Malík Archlinux | Debian  Používateľ
                            Máš pravdu, poplietol som to. V Linux Mint Debian Edition som nemal zaškrtnuté Backports ani nič podobné, stiahlo mi okolo 300 updatov a mal som ten bug.

                            V Ubuntu 10.04 som nemal zaškrtnuté Backports, stiahlo updaty a nič.
                            Pre zaujímavosť som zaškrkol Backports, sudo apt-get update,upgrade, wouala, bug.

                            Tak aby v tom bolo jasno.
                            Everything you can imagine is real.
                            • Re: Problém po pripojení na WIFI 30.09.2010 | 13:42
                              Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
                              Môžeš sem hodiť čo vypíše uname -a
                              ?
                              Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                              • Re: Problém po pripojení na WIFI 30.09.2010 | 17:03
                                Avatar Michal Malík Archlinux | Debian  Používateľ
                                Oh, prepáč, ale nevšimol som si, že si napísal.Tú aférku s Wifi som už uzavrel, zistil som to, že to robí jeden z tých 6 balíkov, možno 2. (Stačí sa pozrieť nižšie, na koniec tejto diskusie) Tým pádom je to pre mňa uzavreté, ukončené, ale stále nevyriešené. Nevyriešené je na tom to, že neviem či mám očakávať update týchto balíčkov, resp. update bugu, ktorý toto spôsobil alebo to je len môj problém a nikto iný v tom problém nemá, naozaj neviem.

                                Každopádne, ďakujem Wlasatému a aj tebe, už len za ochotu prispeť do tejto témy. :)

                                P.S: určite ešte nedám pokoj =D

                                Regards.
                                Everything you can imagine is real.
                                • Re: Problém po pripojení na WIFI 30.09.2010 | 18:04
                                  Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
                                  Všimol som si, ale až po tom čo som to odoslal :)
                                  Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • Re: Problém po pripojení na WIFI 29.09.2010 | 21:30
      Avatar Michal Malík Archlinux | Debian  Používateľ
      Zdravím, mám 2 správy ohľadom môjho topicu. Dobrú a zlú.

      Tá dobrá znie takto:

      Nainštaloval som znova Linux Mint Debian Edition, akonáhle sa doinštaloval, restart, následné spustenie systému, odpojenie sieťového káblu, pripojenie na wifi.

      Vypýtalo updaty, pečlivo som si každý update prešiel. Vyškrtol som tie, ktoré sa mi zdali podozrivé / mali niečo dočinenia s dhcp, dáky network manager atp. Je ich dokopy 6. A sú to tieto:

      - mobile-broadband-provider-info [ver. 20100910-1]
      - network-manager [ver. 0.8.1-2+b1]
      - avahi-daemon [ver. 0.6.27-2]
      - libavahi-common-data [ver. 0.6.27-2]
      - network-manager-gnome [ver. 0.8.1-1]
      - modemmanager [ver. 0.4+git.20100624t180933.6e79d15-1+b1]
      (Samozrejme, nenainštaloval som ich, keby to náhodou nebolo niekomu jasné.)

      Samozrejme, odpingoval, všetko pod 2ms :)

      Tá zlá znie takto:

      Neviem či to robia všetky alebo len jeden, poprípade 2(3,4,5..).


      P.S: Chcel by som poprosiť aj o názor iných uživateľov. :)
      Everything you can imagine is real.
      • Re: Problém po pripojení na WIFI 30.09.2010 | 00:22
        WlaSaTy   Návštevník
        No, tak avahi sa stara o autokonfiguraciu, mobile managery sa staraju o modem v mobiloch. Takze to bude asi network manager. Mozne zrovna tvojej sietovke aktivuje nejaku neziaducu vlasnost alebo nieco ine neaktivuje.

        Takze aspon vieme ze ovladaca aj po upgrade funguje v pohode. Si sikulka.