ako mount-ovat sietovy disk

Sekcia: Konfigurácia 31.01.2011 | 20:15
Avatar Robo Ubuntu 14.04 64bit  Používateľ
ludia ... zatial ste vzdy dobre poradili.

potrebujem namountovat ku satelitu (debian ???) sietovy disk (ubuntu server).
obe zariadenie su zapojene do siete cez rooter (DHCP server)
nejaky debilovzdorny navod poprosim

vopred dakujem za rady.
    • Re: ako mount-ovat sietovy disk 31.01.2011 | 20:55
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
      NAVOD
      alebo GOOGLE
      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • Re: ako mount-ovat sietovy disk 31.01.2011 | 21:07
        WlaSaTy   Návštevník
        By ma zaujímalo ako spustiť tie príkazy na tom satelite o ktorom autor otázky zľahka predpokladá že na ňom beží asi debian.

        No, keby aspoň povedal že čo je to za box a či naň nedajbože niekto dával alternatívny firmware aj s vzdialeným prístupom.
        • Re: ako mount-ovat sietovy disk 31.01.2011 | 21:42
          Avatar Robo Ubuntu 14.04 64bit  Používateľ
          spustam to cez telnet
          ale mam aj pristup k shellu cez ssh....
        • Re: ako mount-ovat sietovy disk 31.01.2011 | 21:43
          Avatar Robo Ubuntu 14.04 64bit  Používateľ
          je to azbox
          • Re: ako mount-ovat sietovy disk 31.01.2011 | 21:55
            WlaSaTy   Návštevník
            telnet, ssh. Tak to by išlo. I keď bude asi jednoduchšie nastaviť zdielanie na tvojom ubuntu (samba/cifs alebo nfs) a na tom blackboxe si naťukať pripojenie disku cez diaľkové.

            PS..: alebo ešte môžeš použiť sshfs, ten nepotrebuje nastavovanie.
            • Re: ako mount-ovat sietovy disk 31.01.2011 | 22:06
              Avatar Robo Ubuntu 14.04 64bit  Používateľ
              trochu konkretnejsie ... sshfs....???
              • Re: ako mount-ovat sietovy disk 31.01.2011 | 22:46
                WlaSaTy   Návštevník
                Čo pre Teba znamená trochu podrobnejšie?

                Chceš sa zahrať na hackera ktorý nepotrebuje čítať návody, alebo to chceš zmáknuť na niekoľko klikov?
                • Re: ako mount-ovat sietovy disk 31.01.2011 | 23:06
                  Avatar Robo Ubuntu 14.04 64bit  Používateľ
                  su to pre mna vsetko nove veci, linux pouzivam cca pol roka
                  • Re: ako mount-ovat sietovy disk 31.01.2011 | 23:32
                    WlaSaTy   Návštevník
                    Tak si to zhrnieme:

                    Používaš Ubuntu na stroji ktorý chceš využiť na zdielanie diskového priestoru? Ak áno, tak aký veľký problém je kliknúť pravým myšítkom na priečinok a vybrať zdielanie? V tom nie je rozdiel oproti iným operačným systémom.

                    Máš k tomu boxu návod? Ak áno, tak si nájdi v manuáli ako sa pripája disk z počítača po sieti a zadaj tam potrebné údaje. V tomto nevidím rozdiel napríklad od nastavenia chladničky.

                    Takže, suma sumárum. Pre laika tam je jedno veľké nič čo by robilo: bububu, ja som Linux a treba sa ma báť. Tsačí vyskúšať.
                    • Re: ako mount-ovat sietovy disk 01.02.2011 | 00:02
                      Avatar Robo Ubuntu 14.04 64bit  Používateľ
                      prave klikatko pise ze :'net usershare' vrátil chybu 255: net usershare add: share name robo is already a valid system user name
                      • Re: ako mount-ovat sietovy disk 01.02.2011 | 00:05
                        WlaSaTy   Návštevník
                        Robertko,
                        buď premenuješ seba, alebo ten priečinok.
                      • Re: ako mount-ovat sietovy disk 01.02.2011 | 00:18
                        WlaSaTy   Návštevník
                        Srandu si robím. Tvoj domovský priečinok je už dávno nazdielaný,ale pod tvojím menom a heslom (aj s doménou). Ty si môžeš v ňom vytvoriť ďalší, dať mu právo zápisu pre všetkých a ten nazdielať. Aspoň sa dozvieš aké nové trójske kone pribúdajú u Teba na sieťi kde ich roznášajú Windowsy medzi sebou.

                        V tomto sa to líši od iných OS len v tom, že Linux nepozná OEM Home verziu s vyhádzanou bezpečnosťou a okresanou funkcionalitou. Teda, rovno má implmentované prvky z enterprise sféry.
        • Re: ako mount-ovat sietovy disk 31.01.2011 | 22:55
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
          som si vobec nevsimol ze je to satelit, precital som to ako server :-DD
          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • Re: ako mount-ovat sietovy disk 31.01.2011 | 21:44
        Avatar Robo Ubuntu 14.04 64bit  Používateľ
        asi som ozaj magor alebo nemam nieco spravne nastavene

        stale to neslape...
        • Re: ako mount-ovat sietovy disk 31.01.2011 | 22:00
          Avatar Robo Ubuntu 14.04 64bit  Používateľ
          pekne po poriadku....

          co vsetko musi bezat na servery ?
          a co na clientovy ?
          • Re: ako mount-ovat sietovy disk 01.02.2011 | 13:47
            Avatar Robo Ubuntu 14.04 64bit  Používateľ
            :-(
            • Re: ako mount-ovat sietovy disk 01.02.2011 | 20:57
              WlaSaTy   Návštevník
              No. Nakoľko nepíšeš čo všetko zvláda ten tvoj stolný prehrávač, tak sa dá odpovedať len povrchne. Bez detailov. Teda tak, ako Ty nechceš.

              Teda, na diskovom servri musí bežať a byť nakonfigurovaná služba umožnujúca zdielanie diskového priestoru (NFS/iSCSI/Samba/CIFS/SSH/...) a stroj ktorý chce využívať daný diskový priestor musí mať nainštalovaného zodpovedajúceho klienta.

              Ale, nakoľko ten box zvláda množstvo modulov, tak na ňom skús zadať príkazy:
              mkdir filmy;
              sshfs ubuntu://home/robo filmy;
              teda ak si to ubuntu nazval ubuntu a nie inak. Cez SSH to bude pomalé, ale pri ňom máš záruku že to pôjde keďže ssh server sa inštaluje aj sám od seba v blbUbuntu...

              Pre SAMBA/CIFS (NetBIOS) som písal vyššie, i keď neviem či ten protokol zvláda tvoj stolný prehrávač. A tak isto neviem či si si doň nahodil aj modul pre pripájanie diskov cez SSH. Ja tvoj návod na použitie tvojho boxu nemám, ten máš ty. Tak sa doň skús aj pozrieť.
              • Re: ako mount-ovat sietovy disk 02.02.2011 | 19:09
                Avatar Robo Ubuntu 14.04 64bit  Používateľ
                AZbox HD Elite zvlada SSHD, FTPserver, suborovy server, dynamic DNS a telnet server... ale je tam hrozne maly HDD typu DOM (256mb). inak FirmWare co je tam je hrozny ... je to v podstate jedna velka "Beta verzia" je to Portugalsky vyrobok - SK ani CZ navod na pouzitie v podstste neexistuje a ani diva svina nevie co a jako.... ani na materskom fore mi nikto nevie poradit a ja nie som dostatocne zdatny Linux user.

                v podstate potrebuje namapovat 2 adresare s boxu /DATA/music a /DATA/movie na domaci ubuntu-server (24/7) tam zatial bezi SSH, NSF, FTPserver, SAMBA ...snazim sa to spravovat pomocou Webmin.

                chapem ze neexistuje univerzalny navod, ak ma spravne nasmerujes problematiku si rad nastudujem

                vdaka
                • Re: ako mount-ovat sietovy disk 02.02.2011 | 19:12
                  Avatar Robo Ubuntu 14.04 64bit  Používateľ
                  ozaj...!!! a co firewall ?
                  • Re: ako mount-ovat sietovy disk 02.02.2011 | 20:11
                    WlaSaTy   Návštevník
                    Ahoj,
                    S tým firewallom by si mal vedieť ty, ja neviem ako agresívne si ho nastavoval.

                    Ale, ten box by som si nedovolil nazývať nedorobkom. Ten stroj je jednoducho zložitejší ako skartovačka a tak je žiadúce si aspoň prebehnúť návod na použitie. Ak si ten stroj kupoval na Slovensku, tak podľa zákona by si ho mal dostať v Slovenčine. Samotný FW už lokalizovaný nemusí byť, a ani doplnkové moduly ktoré vydala komunita v jej voľnom čase. A vieš prečo by si si ho mal pozrieť? Pretože ten box vie pripájať disky bez problémov. Či už cez USB, alebo cez LAN.

                    Mimochodom, ten 1/4G SSD je pamäť na užívateľom inštalované aplikáce ktoré sa nezmestia do tej malej FLASH pamäti.

                    PS.: Keď som zadal do google zopár slov, tak mi to okamžite vyplulo ako to urobiť. A nebol to jediný návod. V škole už zrušili predmet vyučovanie google?
                    • Re: ako mount-ovat sietovy disk 03.02.2011 | 20:25
                      Avatar Robo Ubuntu 14.04 64bit  Používateľ
                      v case ked som ja chodil do skoly, pocitace este mali elektronky....
                      inak na tom fore som parkrat bol ale hento som nenasiel , dakujem...
                      na margo toho slovenskeho navodu na pouzitie - je to jedna A4-ka ....68x oxeroxovana ,su tam zakladne funkcie on/off atd a na konci webova adresa na neaktualne
                      stranky samozrejme v Angline a Portugal... dovi - dopo
                      samozrejme ked som zavolal predajcovy ze porusuje zakon na ochranu spotrebitela tak mi s usmevom odvetil..."ved ked ste ten box kupovali (v e-shope) tak ste suhlasili s nasimi obchodnymi podmienkami a tam na strane 28 - 31 sa pise ze bla bla bla ...."

                      vdaka za pomoc , teraz sa uz stoho hadam vysomarim

                      :-)
                      • Re: ako mount-ovat sietovy disk 03.02.2011 | 21:02
                        WlaSaTy   Návštevník
                        Ahoj,
                        skús sa ich opýtať či tú ich istotu teda môže posúdiť Sovenská Obchodná Inšpekcia, alebo či si zoženú aktuálnu príručku ktorú preženú google translátorom a upravia ten strojový preklad do zrozumiteľnej formy. SOI sa veľmi rada zaoberá takýmito podnetmi, na ich základe totižto inkasuje dosť mastné pokuty. Kontakt majú na stránke.

                        PS.: Jedná sa o obchodný zákonník, nie zákon.
                        • Re: ako mount-ovat sietovy disk 03.02.2011 | 21:07
                          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
                          prave som isiel napisat ze krasny podnet na obchodnu inspekciu :-DD

                          aky obchodný zákonník ?? v tom take nic nieje, pokial viem
                          tieto povinnosti budu v zákone o ochrane spotrebitela, pripadne v zákone o elektronickom obchode
                          alebo v dakej vyhlaske ci nariadeni
                          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                          • Re: ako mount-ovat sietovy disk 03.02.2011 | 21:10
                            Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
                            zabudol som na zákon o štátnom jazyku - tam je odkazovacia norma na osobitne predpisy ak sa nemylim
                            Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                            • Re: ako mount-ovat sietovy disk 03.02.2011 | 21:53
                              WlaSaTy   Návštevník
                              Jáj, sorry. Obchodný zákonník je o inom. Zas som mal plnú hlavu niečoho iného. Ale, zajtra to bude mať aspoň dôvod.

                              Inak, dúfam že sa to nebude brať za reklamu. IMHO jedná sa o súlad viacerých zákonov (minimálne troch) čo je na Slovensku dosť nezvyk. Tu si napríklad aj zákonník práce odporuje oblist.
                              • Re: ako mount-ovat sietovy disk 04.02.2011 | 10:09
                                Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
                                dobry clanok, dobre vysvetlenie
                                aj ked on nemal ziadny navod, je otazne ako by sa bral ciastocny návod ktory zakladetel topicu obdrzal

                                ale pokutu od inspekcie by dostal urcite (obchdona inspekcia a inspektoraty prace nevedia nic ine)
                                Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                                • Re: ako mount-ovat sietovy disk 04.02.2011 | 13:39
                                  WlaSaTy   Návštevník
                                  Zjavne bol nedostatočne oboznámený s tovarom, produktom alebo službou. Preto som písal to, o tom google translátore. Ajtak to v dnešnej dobe riešia malopredajcovia týmto spôsobom.Teda, ak to neberú od lokálnych veľkododávatelov ktorí sa o preklad už pochopiteľne postarajú kôli svojmu dobrému menu.
                                  • Re: ako mount-ovat sietovy disk 04.02.2011 | 20:28
                                    Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
                                    bohuzial vela ludi este nezistilo ze odbornici na urcite oblasti tu nie su zo srandy
                                    malo ludi poziada pri kupe auta/domu/bytu o radu pravnika, co sposobi → spory o vsetky mozne aj nemozne veci
                                    rovnako malokto poziada financeho poradcu aby sa mu postaral o financie

                                    a asi skoro nikto necita TOS, obchodne podmienky, ... az kym nenastane problem

                                    a mnoho interentovych obchdoov ma podmienky stanovene tak ze prusuju kogentne ustanovenia pravnych predpisov, casto male zahranicne (CZ) obchody predavajuce na slovensko
                                    Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                                    • Re: ako mount-ovat sietovy disk 05.02.2011 | 14:35
                                      WlaSaTy   Návštevník
                                      Málokto si uedomuje že žiadna dohoda nemôže byť nad zákonom.

                                      Ale, v tomto prílade je lepšie riešenie použiť dohovor. Ak by ten malododávateľ špecializovanej techniky vyfasoval pokutu, tak s tým sekne. A s veľkou oravdepodobnosťou sa taký tovar na Slovensko už nedostane. Stále je veľa veľkododávateľov ktorí na SK nedodávajú. Lepšie bude ak si uvedomí čo je jeho povinnosťou a o ju splní.

                                      Alebo ho nodeajb chceš týmto spôsoom nahradiť na trhu?