win a linux

Sekcia: Ostatné 18.09.2012 | 16:06
misho   Návštevník
Caute,

Tak mam problem - nainstaloval som 64bit win a chcel som 64bit ubuntu studio a neobjavil sa po restarte grub, tak ako ked to bolo v pripade win 64bit, kubuntu 12.04 32bit

Viete kde je problem ?
    • Re: win a linux 18.09.2012 | 17:33
      Avatar default Debian  Používateľ
      takze ked spustis pc tak sa ti spusti window?
      R.K
    • Re: win a linux 18.09.2012 | 18:49
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      v akom poradí? aj keď sa dá aj inak, bežný postup je najskôr win, až potom slobodný systém
      • Re: win a linux 18.09.2012 | 20:36
        Grawp   Návštevník
        Jaký zas slobodný, nečítal si GPL?
    • Re: win a linux 19.09.2012 | 01:36
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
      Keď všetko prebehlo, tak ti vypísalo, vysunte mechaniku, ale to nerob, klikni na Enter a tým sa systém reštartuje. CD vyber až po reštarte, je to starý známi bug veľa verzií Ubuntu.
      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • Re: win a linux 19.09.2012 | 20:05
        misho   Návštevník
        A ako mi vysvetlis, ze ked som mal 64bit win a 32bit kubuntu tak som siel podla instrukcii instalatora a normalne nabehol grub a vypisal instalovane systemy. Samozrejme najprv win a potom lin. Otazka je preco mi startuje win, ked som nainstaloval obidva a nedava mi na vyber. A to som skusal cca 3x, formatoval som particiu v puppy linux, to mam odskusane, takze vysiera to tak ze ta 64je zakliata :))
        • Re: win a linux 19.09.2012 | 20:43
          Avatar default Debian  Používateľ
          lebo asi , zeby malo kubuntu iny instalator ako ubuntu studio
          R.K
        • Re: win a linux 20.09.2012 | 11:27
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
          Vyskúšaj to tak spraviť a sám sa presvedčíš. Proste sa Grub korektne zapíše až potom a nemiešaj to s inými distrami ako dôkaz, viď. Radovanov komentár.
          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • Re: win a linux 19.09.2012 | 23:44
      WlaSaTy   Návštevník
      GPT?
      • Re: win a linux 20.09.2012 | 07:12
        martin   Návštevník
        som iba klikač, ale moja čerstvá skúsenosť je takáto. mal som win a mint kde, teraz asi 10 dní späť som dal miesto mintu tiež ubuntustudio 64bit a nemám problém s výberom. všetko funguje ako má.
        • Re: win a linux 20.09.2012 | 13:48
          WlaSaTy   Návštevník
          Ja len, že 64Bit Windows 7 alebo 8 sa štandardne inštaluje na GPT a nie na MBR. Teda používa nový typ tabuľky rozdelenia diskov (GPT) pre disky nad 2T. Linux zvykol mať problém zavesiť si sám pri inštalácii do niečoho takého svoj štart.

          Myslím, že by to malo byť viditeľné vo výstupe dmesg. Ale, dobré by bolo skúsiť či ten bug sa už pomaly neopravuje a použiť barličku čo ju spomenul Bedňa.
          • Re: win a linux 23.09.2012 | 12:44
            misho   Návštevník
            skusil som vytiahnut cd az po reboote, ale nepomohlo. Ja ale nemam hdd vacsi ako 2T, ale uvidime vyskusame. Najvacsia sranda bola, ze ked som dal boot flag na lin spustal sa win :)) / na win som ho zmazal /
            • Re: win a linux 23.09.2012 | 16:10
              WlaSaTy   Návštevník
              Windows 64Bit si vybralo typ rozdelenia disku GPT ako predvolený pri inštalácii. Bez ohľadu na to, či máš alebo nemáš disk nad 2T. V prípade GPT je možné mať na disky aj MBR, ale MBR nie je brané pri štarte do úvahy. Takže si môžeš nastaviť do MBR čo len chceš a do úvahy sa to brať nebude.

              Inak, pri inštalácii si vytvoril takú maličkú časť disku, že bios_grub? Je smutné, že inštalátory Linuxu tak dlho ignorujú technológiou GPT.
              • Re: win a linux 01.10.2012 | 22:30
                misho   Návštevník
                vcera som bol u kamosha a skoro mi padla sanka. Mal nainstalovany win 7 a opensuse 64bit, teda overil som linux ce uname a okrem ineho vypisalo: x86_64.
                win7 64bit samozrejme. Pytal som sa ho na GPT, ale on hovoril, ze pocitac instaloval este ked bolo len MBR, resp. len o tomto vedel. Takze teraz ako dalej ? Zavisi to od distribucie ?
                • Re: win a linux 01.10.2012 | 22:49
                  Avatar menom   Používateľ
                  Keď pustíš LiveCD, či už v dvd mechanike, alebo z usb kľúča, tak stačí otvoriť terminál a pozrieť výstup z

                  sudo fdisk -l

                  prípadne aj

                  sudo parted -l

                  a hneď uvidíš či tam máš GPT alebo msdos partition table.