router

Sekcia: Hardware a Drivery 19.10.2012 | 23:11
rishko   Návštevník
caute,

ako sa testuje router ?

r.
    • Re: router 19.10.2012 | 23:36
      Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
      odolnost voci narazu pustenim z vysky dvoch metrov ...
      • Re: router 20.10.2012 | 01:26
        rishko   Návštevník
        diky za vtipnu odpoved a teraz by som poprosil nieco k teme.
        r.
        • Re: router 20.10.2012 | 01:45
          Avatar menom   Používateľ
          To bolo k téme.
          Nečuduj sa, že odpoved je adekvátna otázke.

          Najprv musíš napísať o čo sa ti jedná - čo neide, čo chceš dosiahnuť u toho routra.
          Alebo čo je podstatou tvojej otázky.


          • Re: router 20.10.2012 | 03:31
            Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
            @menom : dakujem za doplnenie, presne pre to som napisal moju odpoved tak, ako som ju napisal. prosim zakladatela temy, aby uviedol o aky router sa jedna a co potrebuje otestovat (driver, rychlost pripojenia, DDNS sluzbu, bezpecnost routra voci hacknutemu 802.11 protokolu a pod.)
            • Re: router 20.10.2012 | 11:32
              WlaSaTy   Návštevník
              To bude tým, že si zakladateľ témy pozrel vágne zadanie na domácu úlohu. Ale, už o učive ku ktorému je viazaná nemá ani páru. Blicovanie má aj druhú stranu mince.
          • Re: router 20.10.2012 | 16:45
            rishko   Návštevník
            nemyslim si, ze druhy prispevok bol k teme, lebo ked napisem testovat zariadenie, urcite tym nemyslim na mechanicku odolnost, zvlast ak sa jedna o sietovy prvok. Po tvojom by test hdd bol pustit ho z 2m vysky a pozerat sa ci vydrzi :)))
            • Re: router 20.10.2012 | 16:50
              rishko   Návštevník
              a ak nie je uplne jasne co chcem testovat, tak vsetko co sa da na routri testovat, ale najviac bezpecnost. Predstavoval som si to podobne ako u testov hdd, nejaky subor testov na dany router. Ale ked existuje nieco univerzalne...
              • Re: router 21.10.2012 | 21:11
                Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
                Neexistuje.
                Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
            • Re: router 20.10.2012 | 16:50
              Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
              ale ty si nieco chcel a nedal si k tomu VOBEC ALE VOBEC nic co sa tyka zakladnych udajov, kedze skoro kazdy router ma iny management interface a moznosti !!!! ty si nieco chcel od nas, nie my od teba, takze prosim ta, nehraj teraz dotknuteho, ze niekto pise od temy, lebo si k nej nenapisal ani ty vela ... takze ... o aky model sa jedna?
              • Re: router 20.10.2012 | 17:00
                rishko   Návštevník
                nehram dotknuteho, len som vysvetlil ako som chapal situaciu, napr. tu bezpecnost si neviem predstavit ako by sa testovala.
                model je vigor 2110g
                • Re: router 20.10.2012 | 18:27
                  WlaSaTy   Návštevník
                  Router, ako produkt poskytujúci pokrytie službami sa testuje tak ako každý iný tovar zabezpečujúci funkcionalitu. V štádiu zvažovania cenovej ponuky si pozrieš čo zvláda, rozmyslíš si čo z toho budeš používať a za akých podmienok, a na to sa zameriaš. Zvyšok nejakým spôsobom zabezpečíš aby sa to zbytočne nepoužívalo.

                  Podobne ako keby si si kupoval topánky na trecking. Pozrieš či majú tvoje číslo, či Ti dizajnom sadnú na nohu (Taliani majú napríklad dlhší palec a kratší malíček ako Slovania, takže by to mohlo tlačiť). Skontroluješ dezén aby mal zodpovedajúce protišmykové vlastnosti v type terénu ktorý preferuješ. A tak isto skontroluješ vodeodolnosť. Popritom si môžeš otestovať aj tepelný prestup. Hoci aj tak, že si vybehneš za dedinu a prejdeš sa po šutroch v potoku.

                  Nakoľko doteraz nepíšeš čo chceš testovať, tak pozdravuj pána učiteľa. Ǔlohu dal dobrú. Je v nej prehľad bežného typu tovaru ktorý používa každý čo má v dnešnej dobe internet pripojený inak ako cez USB EDGE modem.
                  • Re: router 20.10.2012 | 22:00
                    rishko   Návštevník
                    odkaz Winetua Wlasatemu:

                    Uz Indiani vedeli citat, tak by si sa mohol naucit aj Ty a pozdravuj triednu z prvej A. A nebud z toho smutny, ked sa Ti na prvykrat nepodari nieco precitat spravne. Skus zalozit vlakno na korekturu precitaneho textu ulohy :))))))))))))))))))))))))))))
                    • Re: router 21.10.2012 | 03:01
                      WlaSaTy   Návštevník
                      Ďakujem, odkážem. Keď má prevezie prevozník cez rieku STYX.

                      A naučila má čítať. Teba však asi nenaučili povedať čo potrebuješ a ani čo chceš.
                      • Re: router 21.10.2012 | 12:12
                        rishko   Návštevník
                        myslim, ze som to formuloval celkom jasne, len niektori citatelia v mojom texte vidia vela hieroglyfov :)))) Ked si to doteraz nenasiel a nepomohol ani kamoss na telefon, marna bola i pomoc od triednej z 1.A tak skus rozlustit, pre Teba dekodovat, vcerajsi prispevok 14:50. Samozrejme moj :))))))))))))))))
                        Vela stastia.
                        • Re: router 21.10.2012 | 13:26
                          Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
                          skusil by som zvonka

                          nmap -PN tvojaIP

                          potom skus pingovat z vonka, taktiez pokusaj sa o SSH a pod.

                          co sa tyka security, tak niektore mali problemy
                          • Re: router 21.10.2012 | 13:39
                            WlaSaTy   Návštevník
                            Ten problém je len jedna zo zneužiteľných chýb ktoré umožňujú úspešný prienik nielen do vnútornej siete, ale aj k internetovému pripojeniu a správe zariadenia s možnosťou priamej inštalácie klienta botnetu.

                            Inak, nemyslím si, že by ten chalan dokázal pochopiť výstup z NMAPu. Podľa voľby jeho slov sa v problematike vôbec nevyzná. A urobil by lepšie, keby svoju otázku "ako si otestujem router" zamenil za otázku "ako si správne a bezpečne nastavím router" a zadal ju do google. Návodov sú stovky. Ale, to by sa mu muselo samému pre seba chcieť niečo urobiť. Teda, okrem trepania odveci a pchania smajlíkov namiesto interpunkcie.

                            A učiteľky chcú zvýšiť platy. Keď vidím čo im lezie zo škôl, tak vravím NIE!
                          • Re: router 21.10.2012 | 13:40
                            rishko   Návštevník
                            lenze na root.cz som cital, ze nejaka skupina hackerov nasla nejaku slabinu v routri. zda sa mi to prilis jednoduche prist na to pingom, alebo ssh. Som myslel, ze na toto su komplexnejsie testy. Ale vyskusam.
                            Diky.
                            • Re: router 21.10.2012 | 13:46
                              rishko   Návštevník
                              Wlasatemu: To, ze som z routrom este nedosiel do styku, neznamena, ze si ho neviem nastavit. nejake veci o sietiach viem a dostal som sa k spominanemu modelu, ktory bol urceny na likvidaciu - ekologicku. Takze potrebujem vediet, ci je deravy ako emental, nez ho naplno zacnem pouzivat :))))
                              • Re: router 21.10.2012 | 14:14
                                WlaSaTy   Návštevník
                                Ak si ten router vieš nastaviť, tak sa nepotrebuješ pýtať ako si otestuješ či je dobre nastavený.

                                A prečítaj si ten článok na root.cz ešte raz. V tom článku bolo napísané že za akých podmienok sú routre napadnuteľné tou jednou chybou z mnoha.

                                Milan: Presne o tomto som písal. Jemu stačí nástroj čo sa mu po stlačení jediného tlačítka pokúsi nainštalovať všetky možné hacky, cracky, čačky, mačky a klikiháčky a potom mu to ukáže zoznam zelených a červených bodov.

                                Presne na toto existujú bezpečnostné audity. Cena za jeden je ovšem trošku vyššia ako cena za SOHO router.
                                • Re: router 25.10.2012 | 11:52
                                  tomy   Návštevník
                                  Zdravím,

                                  Pridám jednu otázku:

                                  Mám Netgear router a nakoľko mi nevyhovoval WPA kľúč, vytvoril som tabuľku so zariadeniami s MAC.
                                  Bohužiaľ tento spôsob nastavenia mi spôsobil to, že mne z neznámeho dôvodu dochádza po pripojení počítačov prostredníctvom WiFi ku konfliktu IP adries

                                  Rozsah IP som obmedzil na počet zariadení, ktoré sa pripájajú, kde adresa siete je 192.168.1.1 a prvý počítač má x.x.x.2
                                  • Re: router 25.10.2012 | 12:10
                                    Avatar default Debian  Používateľ
                                    ochrana mac adresou? to mozes mat rovno nezabezpecene bez hesla, neni problem odchytit si tvoju mac adresu a zmenit hu na zariadeni a tak sa pripojit
                                    R.K
                                    • Re: router 26.10.2012 | 08:06
                                      tomy   Návštevník
                                      tu mi nejde o odchytenie a prípadné zníženie bezpečnosti, ale o to, prečo sa dostanú do konfliktu IP adresy
                                      • Re: router 26.10.2012 | 12:26
                                        Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
                                        problem s DHCP. niektory z klientov si moze zapamatat svoje posledne nastavenie a snazi si tym padom vziat aj poslednu IP.
                                        • Re: router 26.10.2012 | 14:05
                                          WlaSaTy   Návštevník
                                          Ono, už aj najlacnejšie routre dokážu vypísať vlastnú ARP tabuľku (MAC versus IP z DCP) a nezvyknú pustiť dve IP adresy na rôzne počítače (sieťové karty s rôznymi MAC adresami). Predpokladám, že toto už bolo dávno skontrolované.

                                          Takže toto naozaj vyzerá, ako keby niekto za jazdy zobral niekomu inému MAC adresu a tým pádom nastal konflikt IP adries. Ale, to je otázne, či je to tento prípad keže detailov je pre istou strašne málo. Dokonca tak málo, že z mojej kryštálovej gule vychádza použitá kombinácia WEP+MAC alebo nič+MAC. V oboch prípadoch takéto niečo dokáže nabúrať aj žiačik základnej školy.
                                          • Re: router 30.10.2012 | 07:33
                                            tomy   Návštevník
                                            Vypísať "pripojené zariadenia " nie je problém, horšie je, že tam zostávajú aj tie, ktoré už nejakú dobu neboli zapnuté

                                            Povolil som celý rozsah IP s DHCP so zabezpečením WPA / WPA2 a robí mi to isté, pridelím IP ku konkrétnrmu zariadeniu, tak zase
                                            • Re: router 30.10.2012 | 09:54
                                              Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
                                              skus otocit ten router, alebo ich kickni
                                              • Re: router 30.10.2012 | 17:30
                                                WlaSaTy   Návštevník
                                                Alebo by malo pomôcť znížiť leased time pre IPky, teda dobu pokiaľ platí zápožička IP adresy. Po tej dobe ju DHCP uvoľní a zabudne tie adresy.
                                                • Re: router 31.10.2012 | 08:15
                                                  tomy   Návštevník
                                                  s týmto routrom som skončil, svieti na ňom len kontrolka pripojenia do elektriky a zbytok nič, tuším, že odišiel
                                                  • Re: router 31.10.2012 | 10:15
                                                    WlaSaTy   Návštevník
                                                    Skús reset do továrenských nastavení a prestav ho ešte raz a poriadne.
                                                    • Re: router 31.10.2012 | 15:40
                                                      tomy   Návštevník
                                                      to som skúsil, ale nič. Musím si ísť vybrať niečo do obchodu
                                                      • Re: router 31.10.2012 | 15:44
                                                        WlaSaTy   Návštevník
                                                        Keď sme už pri tom, tak skús test ktorý odporúčal Milan. Ale, odmontuj pred tým anténky a vytiahni napájací kábel aby si nemal nejaké nepresnosti pri meraní. Občas sa nájde nejaký kutil čo zrecykluje napájanie alebo anténku. Hoci aj na tú rušičku používanú ako Baby Monitor.
                                                        • Re: router 31.10.2012 | 20:52
                                                          tomy   Návštevník
                                                          dík za radu, vyskúšam

                                                          zatiaľ som ho nahradil počítačom, ale to je zbytočný žrút elektriky v byte
                                                          • Re: router 12.11.2012 | 11:40
                                                            tomy   Návštevník
                                                            Skončilo to tak, že som si ponechal zdroj a "nasadil" nový router

                                                            ten proste umrel, zmeral som pretekajúci prúd po pripojení a prakticky minimálna spotreba oproti pôvodnému
                                                            • Re: router 12.11.2012 | 11:58
                                                              Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
                                                              Pls. označ teda tému za vyriešenú.
                                                              G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."