eshop otázka

Sekcia: Ostatné 25.05.2020 | 10:47
Avatar maloy_maci   Návštevník

Zdravím,

chcel by som si založiť e-shop. Avšak rád by som aby to nemalo nič spoločné s Windows, resp. ak, tak aby to bolo čo v najmenšej možnej miere ovplyvnené s Windows.

Vie ma tu niekto nasmerovať kde by som mal hľadať, čo by som mal hľadať? Existujú (aj nejaké) firmy, ktoré sa venujú aj Linux e-shop platformám? Keď hľadám na gugle, tak vyskočia kadejaké webnody, eshop rychlo, biznisweb a podobne. Má niečo podobné aj Linux? Sú firmy, ktoré sa tomuto venujú?

Danke.

    • RE: eshop otázka 25.05.2020 | 10:58
      Avatar samalama   Návštevník

      dalsi ideolog...

    • RE: eshop otázka 25.05.2020 | 11:03
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

      mám za to že viac ako 90% poskytovateľov webhostingu beží na linuxe

      takže je takmer jedno čo si objednáš

      predpokladám že chceš hotové riešenie typu:

      https://www.websupport.sk/vlastna-webstranka

      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: eshop otázka 25.05.2020 | 12:55
      Avatar KE   Návštevník

      Nechceš do toho úvod? Človek ti vysvetlí ako to funguje, čo je možné a čo odporúča, voči tvojej predstave a očakávaniam. Vieš si to vykonzultovať osobne to čo ti je nejasné. Vhodné ak si v tom nikdy nerobil. V budúcnosti vieš mať aj podporu v IT, ak niečo potrebuješ.

      Oslov nejaké firmy. Na východe je napríklad 247.sk (nerobí len IT ale aj účtovníctvo).

      Alebo príď na stretnutia Linuxov a tam nech Ti vysvetlia. Napríklad stretnutia Linux v Trafačke 2020.

    • RE: eshop otázka 25.05.2020 | 14:13
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      Na Linuxe beží web server Apache, NGINX, nad tým, Python, PHP a nad tým tak miliarda eshopov na internete.

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: eshop otázka 25.05.2020 | 18:50
      Avatar easySolution   Návštevník

      Preco je pre teba klucove aby eshop bezal vyhradne na linuxe?

      • RE: eshop otázka 26.05.2020 | 21:48
        Avatar samalama   Návštevník

        lebo kamarat z vedlajsej triedy povedal, ze je to kul a ze to bude epik...

        • RE: eshop otázka 27.05.2020 | 05:19
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          A môže chalan pred maturou, teda pod 18 rokov podnikať, teda byť samostatne zárobkovo činnou osobou?

          Teda tým nemyslím nejakú chmelovú brigádu alebo predávať noviny na rohu, ale mať živnosť na predaj tovaru.

          Teda, teda ...

    • RE: eshop otázka 26.05.2020 | 11:01
      Avatar redhawk75   Používateľ

      hm Active24+websupport (momentalne obaja pod Loopia) maju hosting na linuxoch a aj eshopy su na linuxe

    • RE: eshop otázka 01.06.2020 | 10:53
      Avatar maloy_maci   Návštevník

      zdravím,

      asi som zle definoval o čo mi ide. chcem toto (https://www.webnode.sk/#e-commerce) alebo toto (https://www.webareal.sk/), avšak aby to nemalo nič spoločné s microsoft.

      predstava je takáto; kúpim si pc, naištalujem linux (distrubúciu), založím e-shop a fungujem.

      chcem eshop na prenájom, ale linux. existuje taká firma? existujú také riešenia? čo mám hľadať? kde mám hľadať?

      • RE: eshop otázka 01.06.2020 | 11:18
        Avatar samalama   Návštevník

        https://www.eshop-rychlo.sk - nginx a php - staci...?

        • RE: eshop otázka 01.06.2020 | 11:25
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

          myslím že on by chcel takýto predpripravený eshop prevádzkovať na svojom HW

          nevieme prečo

          asi si myslí že to funguje ako inštalácia nejakého programu - NEXT > NEXT > NEXT a mám eshop na vlastnej doméne

          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • RE: eshop otázka 01.06.2020 | 11:20
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        skusim to vysvetlit, lebo vidím že v tom máš zmätok

        máš 2 možnosti postupu:

        1. spraviť si webserver u seba, teda: - kúpiš si server, nainštaluješ naň linux, apache (alebo iný web server), MySQL (alebo inú databázu) a PHP/pythopn/perl - kúpiš si doménu - zabezpečíš si aby ten server bol na pevnej verejnej IP adrese - nakonfiguruješ doménu aby odkazovala na tú adresu - napíšeš si kód pre ten obchod (teda stránku) alelebo si u niekoho objednáš aby ti to napísal - tu bude správa všetkého v tvojich rukách, zmeny a doplnenia bude riešiť tak ako si to nastaviš/naprogramuješ (alebo niekto iny) - ale rovnako sám si ručís za dostupnosť, obranu proti útokom, zálohy, výpadky prúdu ,... - výhoda je že to máš bez poplatkov (nie zadarmo, platíš za HW, za doménu, za pevnú IP, vysokorýchlostný net,...)

        2. kúpiš si hotové riešenie e-shopu aj s doménou u nejakého poskytovateľa (vrátane priestoru v cloude na uloženie dát tej stránky) - netrápi ťa na čom to beží, ako to je nakonfugurované a ako to funguje ani ako si to nastaviť (dostaneš hotový fungujúci eshop) - budeš mať jednoduchý pristup cez webrozhranie v ktorom si naklikáš ako má tvoj eshop vyzerať a aké produkty na ňom budú - tu nemáš žiadne úvodné náklady platíš iba poplatok za doménu a mesačný poplatok za túto službu - poskytovateľ ti ale ručí (do istej miery) za dostupnosť a funkčnosť

        neviem o tom že by existovala kombinácia, teda že tie niekto ako webnode ci websupport dodá hotové riešenie, ktoré si pustiš na svojom HW, takéto niečo ti bude treba nakonfigurovať na mieru (sú určite ludia ktorý ti to za primeraný poplatok spravia - )

        kedže netušíš ako tieto veci funguju nad prvou alternatívou veľmi neuvažuj (ak chceš eshop ľahko a rýchlo zaplať si za hotovú službnu)

        a keď budeš mať hotový ten eshop, potom si doma skús nahodiť server a spojazdniť jednoduchu statickú stránku (určite nájdeš aj youtube návod) a ak sa ti to podarí môžeš začať riešiť tvorbu po vlastnej osi

        prenájom hotového riešenia môžeš kedykoľvek zrušiť a nahradiť tvojim

        BTW prečo trváš na linuxe, ked sním nemáš asi žiadne skúsenosti ? (riešenie č. 2 bude na 95% bežiace na linuxe, ale o tom nebudeš ani vedieť)

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • RE: eshop otázka 01.06.2020 | 12:52
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        Napr. na GoDaddy si zaregistruješ doménu, potrebuješ mať, ale doma pevnú IP. Potom si tú doménu nasmeruješ domov.

        Doma si v routri presmeruješ port 80 a 443 na svoj počítač.

        Do počítača si nainštaluješ Apache, PHP a MariaDB. Mno a pridáš tam napríklad Wordpress a ideš.

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • RE: eshop otázka 01.06.2020 | 13:30
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

          len tu nastane problém stým "a ideš"

          lebo zadávateľ sám nikam nedôjde, on potrebuje hotové riešenie (teda ja som to tak z jeho vyjadrení pochopil)

          a inštaláciou Apache, MariaDB, PHP a wordpressu dostane len default nevyplnenú šablónu

          on chce stiahnuť z netu balík ktorý rozklikne a bude mať funkčný eshop na svojom PC

          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
          • RE: eshop otázka 01.06.2020 | 13:45
            Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

            Tak nech hľadá, ja nič také nepoznám, čím netvrdím, že to neexistuje.

            Spravidla sa takéto pokusy postavia raz a potom to už nikto neudržuje.

            Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: eshop otázka 01.06.2020 | 10:58
      Avatar ra100   Návštevník

      ked chces prevadzkovat eshop, musis mat domenu u neakeho providera.

      unho si mozes, ako u vacsiny providerov zvolit web pod linuxom, alebo pod niecim inym.

      ak to chces spustat z PC pod linuxom, potrebujes server.

      osobne pouzivam LAMPP.

      a to je vsetko, co potrebujes.