Linux v Trafačke 2020

Sekcia: Komunita 09.01 | 11:49
Avatar Livan Manjaro, Arch, všetko s XFCE  Používateľ

Ako riešenie obrovského počtu príspevkov v téme Linux v Trafačke som vytvoril novú iba pre rok 2020, čím sa zníži počet príspevkov v jednej téme, pretože po starom to bolo neúnosné.

Včera 8. 1. 2020 sme sa zišli piati. Ako prvé sme sa pokúsili na distefanov ntb (Thinkpad carbon X1) nainštalovať LM 19.3 xfce do dualbootu spolu s win10. Keďže inštalačka z nejakého záhadného dôvodu nerozpoznala nainštalovaný windows a hrozilo, že po inštalácii nebude windows možné spustiť, rozhodol sa distefano, zatiaľ túto inštaláciu odložiť. Ako druhé sme riešili, ako na USB so Slaxom doinštalovať ďalšie programy. Kupodivu stačilo zadať "apt install nazov_programu" a program sa nainštaloval. Milanovi sme tým urobili obrovskú radosť, pretože mu tam chýbali niektoré programy, kvôli ktorým chcel Slax zavrhnúť, ako nepoužiteľný. Teraz už má dušička pokoj. Taktiež sme riešili problém s tým, že téma Linux v Trafačke je strašne dlhá a skrolovanie v nej je hlavne pre neprihlásených veľmi nepraktické a zdĺhavé.

• RE: Linux v Trafačke 2020 09.01 | 11:52

@distefano. Keď som sa hlbšie zamyslel nad tým Tvojím Thinkpadom s 120 GB SSD, tak vzhľadom na fakt, že windows sa po niekoľkých updatoch zvykne zväčšiť až na minimálne 50 GB a SSD pre dobrú funkčnosť potrebuje mať minimálne 20-30% voľného miesta. Pre inštaláciu LM do dualbootu by si potreboval preň vyhradiť minimálne 40-45 GB miesta, čo by spôsobilo zníženie veľkosti pre windows na cca 70 GB, čo by časom robilo šarapatu. Preto nemá zmysel na tejto mašine uvažovať dualboot. Je na Tebe, či sa rozhodneš si tam nechať Win10 alebo preinštaluješ na LM.

Ešte k tomu Milanovmu Slaxu. Zarazilo ma, že užívateľ je prihlásený ako root, preto nebolo pri inštalácii zadávať sudo. Troška bezpečnostný fail nie?

• RE: Linux v Trafačke 2020 09.01 | 13:50
        Avatar distefano LinuxMint s XFCE  Používateľ

Len W10 by som nerad, je to momentalne moja najlepsia masina a na tej by sa patrilo mat aj najoblubenejsi LM. A sprava sa takto aj ta kvazi nemenna, neaktualizovana W10? Ci by to bola dalsia komplikacia? Inak do UEFI sa dostaneme cez F1, tam som nasiel viacero veci OFF, tak mozno preto sa Linuxu nedarilo. Nevadi, o mesiac mozeme pokracovat.

• RE: Linux v Trafačke 2020 09.01 | 14:02

Myslíš LTSC verziu win10? No môžeme to na budúci mesiac skúsiť. Za skúšku nič nedáme.

• RE: Linux v Trafačke 2020 09.01 | 14:10
        SSD pre dobrú funkčnosť potrebuje mať minimálne 20-30% voľného miesta

Myslíš 20% až 30% nealokovaného miesta pre prípad že by si niekto vo Windows XP nedoinštaloval program čo mu prebehne NTFS a vyvolá TRIM na mieste ktoré nemá zaplnené?

V Linuxe je TRIM implementovaný už dávno, a už ho nie je ani treba zadávať do FSTAB. Obvykle je načasovaný cez CRON.

• RE: Linux v Trafačke 2020 09.01 | 14:28

Nie myslím wear levelling.

• RE: Linux v Trafačke 2020 09.01 | 15:42

Ten ale závisí nie od voľného miesta, ale od rýchlosti internej logiky. Posledne ma takto prekvapilo spomalenie pri pripísaní cca 30G dát na SSD ktorý už mal pred ým zapísaných 10G dát (a zvyšok bol pochopiteľne uvoľnený cez TRIM). Pri 20G klesla rýchlosť na desatinu, a disková cache v tom prsty nemala.

• RE: Linux v Trafačke 2020 09.01 | 18:09

Nechcem Ti brať ilúzie, avšak mám i praktické skúsenosti s tým, čo sa stane, keď SSD zaplníš skoro na 100%. Začne sa správať podobne, ako keď dôjde RAM a máš pomalý HDD. Zrazu všetko, čo vyžaduje presuny dát úplne spomalí chod ntb. A samotný windows tiež vyžaduje mať určitý voľný priestor na disku na sťahovanie a priebeh aktualizácií. Keď sa to stalo na jednom našom ntb, ntb vôbec nereagoval, spamätal sa až po dlhých minutách. Toto správanie je popísané vo viacerých diskuzných príspevkoch, ktoré sa zaoberali dochádzajúcim miestom na SSD.

• RE: Linux v Trafačke 2020 09.01 | 19:03

Nechcem ti brať ilúzie, ale každý FS z každého OS potrebuje pár percent voľného priestoru. Ak ich nemá, tak systém nebude mať kontinuálne miesto na zápis bloku dát, a začne sa prejavovať fragmentácia ktorá značne spomalí zápis. To nemá nič spoločné s konkrétnym OS.

Podobná situácia ovšem môže nastať aj priamo na HW úrovni. Stačí ak flash nemá aktuálne dostatok voľných sektorov aby vykryl prepis alebo zápis nových dát a musí si spustiť upratanie. To upratanie tak isto spomalí zápis. Takto mi napríklad klesol zápis náhodných čísel z 200MB/s (1600Mb/s) na 80MB/s (640Mb/s) pri disku ktorý mal teoreticky zvládať zápis 500MB/s (4000Mb/s). CPU mi na jedno jadro generovalo údaje rýchlosťou len 250MB/s (2000Mb/s), a zápis bol len v jednom streame. Zaplnením disku to pochopiteľne nebolo, ku koncu zápisu som mal zaplnených len cca 30G z 1/4T a zvyšok bol dávno pred tým vynulovaný cez TRIM, takže v reále bolo voľného skoro 90% disku.

Je pravda, že zápis núl bol rýchlejší. Ale ten na SSD nemá význam ani ako test rýchlosti zápisu.

• RE: Linux v Trafačke 2020 09.01 | 17:51
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

dat win 10 menej ako 80GB je koledovanie si o problem v dlhodobom hladisku

stacia 2 ci 3 aktualizacie bez premazania tých pôvodných a nemusí nabootovat lebo disk bude plný

ano ak sa o ten win budeš starať ako o tamagoci tak ho udrzis aj na 50GB patricii ale ja chcem pc/tablet pouzuvat nie sa on starat

ja mam 2in1 s w10 a 128GB ssd a dualboot som vzdal po 3 pokusoch

bud neprebehla aktualizácia winu alebo nenabootoval a to som pridelil Linux len 20 alebo 30 GB (co linuxu bohaté stačilo, manjaro s gnome a programmi co pouzivam zaberalo okolo 12GB)

teraz mal win 72 GB a po premazani zloh z aktualizacii integrovanym cisticom disku ma 45GB (to je vratanie hier a mojich dat), co je tipujem tak pol roka od posledného mazania sa nabalil o viac ako 20GB

Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: Linux v Trafačke 2020 09.01 | 12:25

@Milan: Tabulkový procesor pre Slax je napr. gnumeric. Rozsahom je zhruba na úrovni textového procesoru Abiwordu.

• RE: Linux v Trafačke 2020 09.01 | 19:18
      Keďže inštalačka z nejakého záhadného dôvodu nerozpoznala nainštalovaný windows

Možno to bude znieť divno, ale odporučil by som skontrolovať či bola tá inštalačka 64Bit, a či bola naštartovaná v UEFI móde aby sa prepla do práce s GPT. Pozná sa to jednoducho, pri štarte chýba MEMTEST ktorý je v reále len 16bit a v UEFI je tým pádom nespustiteľný. Ak v minte ovšem nechali logiku z Ubuntu/Debian.

• RE: Linux v Trafačke 2020 09.01 | 19:29

Tak toto bolo OK, pretože disk bol s mbr tabuľkou rozdelenia a win10 bol nainštalovaný v legacy móde. Preto i LM štartoval v legacy. A inštalačka LM bola 64 bitová. 32 bitová sa tuším už ani nedá z hlavnej stránky LM stiahnuť.

• RE: Linux v Trafačke 2020 09.01 | 19:49

Nie som odborník na Windows. Ale zatiaľ som bol v tom, že Win10 sa dá inštalovať len v UEFI móde s GPT. Že sa dá potom prepnúť do Legacy módu mu ovšem nezmení rozdelenie dátovej časti disku na MBR. No, a taká vec (Legacy BOOT a disk s viditeľnou akurát tak bootovaciou partíciou) dokáže rozhodiť hocičo.

• RE: Linux v Trafačke 2020 09.01 | 20:01

Windows bol inštalovaný formou updatu z win7 so zachovaním dát. Na disku ostala tab. rozdelenia msdos (pozorované v gparted) a mal 3 primárne partície.

• RE: Linux v Trafačke 2020 09.01 | 19:51
          Avatar vxmery Mint 19.3 Cinnamon  Administrátor
          32 bitová sa tuším už ani nedá z hlavnej stránky LM stiahnuť

Zatiaľ sa dá, ešte 32-bit podporujú