Linux v Trafačke 2020

Sekcia: Komunita 09.01.2020 | 11:49
Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

Ako riešenie obrovského počtu príspevkov v téme Linux v Trafačke som vytvoril novú iba pre rok 2020, čím sa zníži počet príspevkov v jednej téme, pretože po starom to bolo neúnosné.

Včera 8. 1. 2020 sme sa zišli piati. Ako prvé sme sa pokúsili na distefanov ntb (Thinkpad carbon X1) nainštalovať LM 19.3 xfce do dualbootu spolu s win10. Keďže inštalačka z nejakého záhadného dôvodu nerozpoznala nainštalovaný windows a hrozilo, že po inštalácii nebude windows možné spustiť, rozhodol sa distefano, zatiaľ túto inštaláciu odložiť. Ako druhé sme riešili, ako na USB so Slaxom doinštalovať ďalšie programy. Kupodivu stačilo zadať "apt install nazov_programu" a program sa nainštaloval. Milanovi sme tým urobili obrovskú radosť, pretože mu tam chýbali niektoré programy, kvôli ktorým chcel Slax zavrhnúť, ako nepoužiteľný. Teraz už má dušička pokoj. Taktiež sme riešili problém s tým, že téma Linux v Trafačke je strašne dlhá a skrolovanie v nej je hlavne pre neprihlásených veľmi nepraktické a zdĺhavé.

    • RE: Linux v Trafačke 2020 09.01.2020 | 11:52
      Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

      @distefano. Keď som sa hlbšie zamyslel nad tým Tvojím Thinkpadom s 120 GB SSD, tak vzhľadom na fakt, že windows sa po niekoľkých updatoch zvykne zväčšiť až na minimálne 50 GB a SSD pre dobrú funkčnosť potrebuje mať minimálne 20-30% voľného miesta. Pre inštaláciu LM do dualbootu by si potreboval preň vyhradiť minimálne 40-45 GB miesta, čo by spôsobilo zníženie veľkosti pre windows na cca 70 GB, čo by časom robilo šarapatu. Preto nemá zmysel na tejto mašine uvažovať dualboot. Je na Tebe, či sa rozhodneš si tam nechať Win10 alebo preinštaluješ na LM.

      Ešte k tomu Milanovmu Slaxu. Zarazilo ma, že užívateľ je prihlásený ako root, preto nebolo pri inštalácii zadávať sudo. Troška bezpečnostný fail nie?

      • RE: Linux v Trafačke 2020 09.01.2020 | 13:50
        Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

        Len W10 by som nerad, je to momentalne moja najlepsia masina a na tej by sa patrilo mat aj najoblubenejsi LM. A sprava sa takto aj ta kvazi nemenna, neaktualizovana W10? Ci by to bola dalsia komplikacia? Inak do UEFI sa dostaneme cez F1, tam som nasiel viacero veci OFF, tak mozno preto sa Linuxu nedarilo. Nevadi, o mesiac mozeme pokracovat.

        • RE: Linux v Trafačke 2020 09.01.2020 | 14:02
          Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

          Myslíš LTSC verziu win10? No môžeme to na budúci mesiac skúsiť. Za skúšku nič nedáme.

      • RE: Linux v Trafačke 2020 09.01.2020 | 14:10
        Avatar WlaSaTy   Návštevník
        SSD pre dobrú funkčnosť potrebuje mať minimálne 20-30% voľného miesta

        Myslíš 20% až 30% nealokovaného miesta pre prípad že by si niekto vo Windows XP nedoinštaloval program čo mu prebehne NTFS a vyvolá TRIM na mieste ktoré nemá zaplnené?

        V Linuxe je TRIM implementovaný už dávno, a už ho nie je ani treba zadávať do FSTAB. Obvykle je načasovaný cez CRON.

        • RE: Linux v Trafačke 2020 09.01.2020 | 14:28
          Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

          Nie myslím wear levelling.

          • RE: Linux v Trafačke 2020 09.01.2020 | 15:42
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            Ten ale závisí nie od voľného miesta, ale od rýchlosti internej logiky. Posledne ma takto prekvapilo spomalenie pri pripísaní cca 30G dát na SSD ktorý už mal pred ým zapísaných 10G dát (a zvyšok bol pochopiteľne uvoľnený cez TRIM). Pri 20G klesla rýchlosť na desatinu, a disková cache v tom prsty nemala.

            • RE: Linux v Trafačke 2020 09.01.2020 | 18:09
              Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

              Nechcem Ti brať ilúzie, avšak mám i praktické skúsenosti s tým, čo sa stane, keď SSD zaplníš skoro na 100%. Začne sa správať podobne, ako keď dôjde RAM a máš pomalý HDD. Zrazu všetko, čo vyžaduje presuny dát úplne spomalí chod ntb. A samotný windows tiež vyžaduje mať určitý voľný priestor na disku na sťahovanie a priebeh aktualizácií. Keď sa to stalo na jednom našom ntb, ntb vôbec nereagoval, spamätal sa až po dlhých minutách. Toto správanie je popísané vo viacerých diskuzných príspevkoch, ktoré sa zaoberali dochádzajúcim miestom na SSD.

              • RE: Linux v Trafačke 2020 09.01.2020 | 19:03
                Avatar WlaSaTy   Návštevník

                Nechcem ti brať ilúzie, ale každý FS z každého OS potrebuje pár percent voľného priestoru. Ak ich nemá, tak systém nebude mať kontinuálne miesto na zápis bloku dát, a začne sa prejavovať fragmentácia ktorá značne spomalí zápis. To nemá nič spoločné s konkrétnym OS.

                Podobná situácia ovšem môže nastať aj priamo na HW úrovni. Stačí ak flash nemá aktuálne dostatok voľných sektorov aby vykryl prepis alebo zápis nových dát a musí si spustiť upratanie. To upratanie tak isto spomalí zápis. Takto mi napríklad klesol zápis náhodných čísel z 200MB/s (1600Mb/s) na 80MB/s (640Mb/s) pri disku ktorý mal teoreticky zvládať zápis 500MB/s (4000Mb/s). CPU mi na jedno jadro generovalo údaje rýchlosťou len 250MB/s (2000Mb/s), a zápis bol len v jednom streame. Zaplnením disku to pochopiteľne nebolo, ku koncu zápisu som mal zaplnených len cca 30G z 1/4T a zvyšok bol dávno pred tým vynulovaný cez TRIM, takže v reále bolo voľného skoro 90% disku.

                Je pravda, že zápis núl bol rýchlejší. Ale ten na SSD nemá význam ani ako test rýchlosti zápisu.

      • RE: Linux v Trafačke 2020 09.01.2020 | 17:51
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        dat win 10 menej ako 80GB je koledovanie si o problem v dlhodobom hladisku

        stacia 2 ci 3 aktualizacie bez premazania tých pôvodných a nemusí nabootovat lebo disk bude plný

        ano ak sa o ten win budeš starať ako o tamagoci tak ho udrzis aj na 50GB patricii ale ja chcem pc/tablet pouzuvat nie sa on starat

        ja mam 2in1 s w10 a 128GB ssd a dualboot som vzdal po 3 pokusoch

        bud neprebehla aktualizácia winu alebo nenabootoval a to som pridelil Linux len 20 alebo 30 GB (co linuxu bohaté stačilo, manjaro s gnome a programmi co pouzivam zaberalo okolo 12GB)

        teraz mal win 72 GB a po premazani zloh z aktualizacii integrovanym cisticom disku ma 45GB (to je vratanie hier a mojich dat), co je tipujem tak pol roka od posledného mazania sa nabalil o viac ako 20GB

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • RE: Linux v Trafačke 2020 08.04.2020 | 19:35
        Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

        Keďže sa tu neustále objavujú dotazy na dátumy a čas konania stretávok, dávam tú informáciu sem. Dátumy konaní stretávok v Trafačke Nitra sú v deň, na ktorý pripadá druhá streda v danom mesiaci o 16:00.

      • RE: Linux v Trafačke 2020 08.04.2020 | 19:41
        Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

        Dátumy konaní stretávok sa v predchádzajúcom vlákne viacej krát preberali, uvediem to znova v tomto vlákne. Stretávky sa v Trafačke Nitra konajú o 16:00 v deň, na ktorý pripadá druhá streda v danom mesiaci.

    • RE: Linux v Trafačke 2020 09.01.2020 | 12:25
      Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

      @Milan: Tabulkový procesor pre Slax je napr. gnumeric. Rozsahom je zhruba na úrovni textového procesoru Abiwordu.

    • RE: Linux v Trafačke 2020 09.01.2020 | 19:18
      Avatar WlaSaTy   Návštevník
      Keďže inštalačka z nejakého záhadného dôvodu nerozpoznala nainštalovaný windows

      Možno to bude znieť divno, ale odporučil by som skontrolovať či bola tá inštalačka 64Bit, a či bola naštartovaná v UEFI móde aby sa prepla do práce s GPT. Pozná sa to jednoducho, pri štarte chýba MEMTEST ktorý je v reále len 16bit a v UEFI je tým pádom nespustiteľný. Ak v minte ovšem nechali logiku z Ubuntu/Debian.

      • RE: Linux v Trafačke 2020 09.01.2020 | 19:29
        Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

        Tak toto bolo OK, pretože disk bol s mbr tabuľkou rozdelenia a win10 bol nainštalovaný v legacy móde. Preto i LM štartoval v legacy. A inštalačka LM bola 64 bitová. 32 bitová sa tuším už ani nedá z hlavnej stránky LM stiahnuť.

        • RE: Linux v Trafačke 2020 09.01.2020 | 19:49
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          Nie som odborník na Windows. Ale zatiaľ som bol v tom, že Win10 sa dá inštalovať len v UEFI móde s GPT. Že sa dá potom prepnúť do Legacy módu mu ovšem nezmení rozdelenie dátovej časti disku na MBR. No, a taká vec (Legacy BOOT a disk s viditeľnou akurát tak bootovaciou partíciou) dokáže rozhodiť hocičo.

          • RE: Linux v Trafačke 2020 09.01.2020 | 20:01
            Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

            Windows bol inštalovaný formou updatu z win7 so zachovaním dát. Na disku ostala tab. rozdelenia msdos (pozorované v gparted) a mal 3 primárne partície.

        • RE: Linux v Trafačke 2020 09.01.2020 | 19:51
          Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ
          32 bitová sa tuším už ani nedá z hlavnej stránky LM stiahnuť

          Zatiaľ sa dá, ešte 32-bit podporujú

    • RE: Linux v Trafačke 2020 28.01.2020 | 09:32
      Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

      Okrem horeuvedenych veci so ThinkPadom X1 Carbon, by som mal na najblizsiu Trafacku aj tazke otazky /pre mna/, na nasich hardveristov, huvika a Kamila. Preto ich prosim, ak by im to vydalo, o ucast 12.febr. Uz sme ich davno nevideli.

    • presun 05.02.2020 | 00:42
      Avatar trogar2 android  Používateľ

      Toto je pokračovanie predchádzajúceho topicu.

    • RE: Linux v Trafačke 2020 12.02.2020 | 20:47
      Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

      Tak dnes sme sa zišli piati. Troška ma mrzí, že neprišiel horstfuchs, ktorý na linux-mint-czech.cz sľúbil, že ak bude doma, zastaví sa v Trafačke a prinesie na ukážku aj barebone Asrock Deskmini A300. Jedná sa o veľmi zaujímavý kus hardvéru. Veľmi ma zaujal, pretože sa jedná o krabicu o rozmeroch cca 150x150x80 mm, umožňujúci vložiť AMD procesor Ryzen 5 2400G s TDP 65 W, dva moduly notebookových RAM, dva NVME SSD, dva 2,5" SSD a jeden wifi modul. Výhodou tohto riešenia je fakt, že umožňuje získať plnohodnotné PC pri veľmi kompaktných rozmeroch. Ja som zvažoval použitie procesoru Ryzen 5 2400GE (4 jadrá, 8 vlákien), ktorý má znížené TDP na 35 W pri znížení výkonu iba o cca 10% voči variante s TDP 65W (2400G). Je samozrejme možné použiť i iné procesory s TDP 35 W, napr. Athlon 3000G alebo Athlon 240GE, avšak tie majú iba 2 jadrá a 4 vlákna, teda oveľa nižší výkon. Jediným problémom je, že Ryzen 5 2400GE sa bežne nedá kúpiť, predáva sa iba OEM partnerom. Horstfuchs to vyriešil tak, že kúpil hotový PC s týmto procesorom a použil ho v tom barebone A300. A práve na jeho skúsenosti som bol zvedavý, ako tam beží linux, ako sa hreje a pod. Okrem tohto sme pozerali nové Milanové objavy v distribúciách a trošku sme zabrdli aj do politiky. Zhodli sme sa na tom, že pri tohtoročných volbách bude obrovská fuška vybrať, akú stranu voliť.

      • RE: Linux v Trafačke 2020 12.02.2020 | 23:18
        Avatar redhawk75   Používateľ

        jj A300 je velmi zaujimavy kusok.

        ale lepsia je skrinka Akasa euler mx  je na mini ITX dosky, 2x2,5" disk, s pico PSU (su 2 verzie pre intel a AMD) alebo Zerorpm ht02 (ht01 je moc mala)

        Ryzen 5 2400GE je trosku slabsi ale inak plne porovnatelny s Ryzen 5 2400G. problem je len v tom ze tdp verzie GE je lepsie ale papa to +- rovnako

        nestastnym riesenim v A300 je zhustenie komponentov. je dobre mat pri 2400G (alebo inom 65W cpu) SSD (hdd hreju viac co je citit. a su rovno pod socketom)

        na m2 ssd nie je mozne dat chladic, ten ktory je zo strany cpu ma pod sebou este wifi a ak nahodou je zle osadena antena....

        chladic je hlucny, ticha nahrada je tazko zohnatelna

        atd. najlepsim riesenim cpu v doske je 3400G (4c/8t) pri rovnakom TDP +12-16% na vykone oproti 2400G

        pokial netreba 4 jadro a ide o 24/7 tak  dobra volba je AMD Athlon 3000G (2c/4t 35W TDP) je o 2-3% slabsi ako 2400GE (a skvela cena cca 55€)

        velkym plusom je hw SATA3 raid (0,1, 5, 10) nastavitelny v BIOSe radica (RAID Array config utility) alebo cez efi.

        • RE: Linux v Trafačke 2020 13.02.2020 | 08:05
          Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

          Čo sa týka tej A300, tak tu je podrobná recenzia. Čo sa týka toho Akasa Euler mx, tak je cca 3 krát väčšia, ako A300 (272×205×92 vs. 155×155×80). Athlon 3000G má sice jednojadrový výkon cca rovnaký, avšak celkový výkon Ryzenu 5 2400GE je oveľa vyšší (2 jadrá vs. 4 jadrá).

      • RE: Linux v Trafačke 2020 17.02.2020 | 09:56
        Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

        Osobne mám Asrock A300 s s Athlonom 200GE, myslel som že to bude bezproblémový počítač k telke ale nebolo to tak, dosť som sa zapotil s uspávaním, veľakrát zamrzne a je nutné tvrdé vypnutie. Boot systému je pomalý disk je SSD sata ale aj tak, kým to prebehne cez FW a bios to trvá cca 12-15s potom kernel a KDE5 asi každž 4-5s.

        Grafika je tam Vega3 tak som rátal že inštalácia bude jednoduchšia a obdobná ako pri moje RX580, ale musel som lavírovať s parametrami Grubu aby nabehol obraz. Potom sa občas stane, že po prebudení začne kmitať a skákať obraz a pomôže len niečo pustiť (film) alebo reštart. Celkovo som asi od Opensource ovládačov očakával viac čo sa jednoduchosti týka. Rovnako aj pri mojej RX580. Nebolo to tak že nainštalujem a idem.

        Teraz s novšími jadrami je to lepšie ale nie 100%, momentálne je tam Debian s jadrom 5.4.xxx tak uvidíme ako to bude fungovať.

        Bral som to ako alternatívu k nejakému NUC, keď to funguje je fajn zvláda všetko prehrať a nieje to ARM (krabičky s ARM ma nejako neoslovili)

    • RE: Linux v Trafačke 2020 13.02.2020 | 09:46
      Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

      Livan, ako sofer, pije caj, takze sa nezmienil o jednej zavaznej skutocnosti zo vcerajska. Majitel Trafacky - Fero, stale nema brigadnicky za pultom, preto usilovne zaskakuje. Nasiel niekde v sklade stare flaskove piva tesne pred expiraciou, ktore musi rychlo vypredat. A tak som mal vcera 1 capovanu 11-ku Svijany + 3 akciove flaskove za 50 centov, konkretne svijansku 10, zatecku Baronku 12-ku a tmaveho Samsona. Este stastie, ze mam slabost na ceske piva plzenskeho typu a som v treningu.

    • RE: Linux v Trafačke 2020 17.02.2020 | 16:52
      Avatar adsvooAZ   Návštevník

      Len W10 by som nerad, je to momentalne moja najlepsia masina a na tej by sa patrilo mat aj najoblubenejsi LM. A sprava sa takto aj ta kvazi nemenna, neaktualizovana W10? Ci by to bola komplikacia? Inak do UEFI sa dostaneme cez F1, tam som nasiel viacero veci OFF, tak mozno preto sa Linuxu nedarilo. Nevadi, o mesiac mozeme pokracovat.

      >>> ZMAZANÁ STRÁNKA <<<. Nejaký kvalitnejší AI spambot, snažíl sa chytať kontextu.

      • RE: Linux v Trafačke 2020 17.02.2020 | 18:00
        Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

        Vsak toto som pisal ja 9.januara, az tak ta to chytilo za srdce?

        • RE: Linux v Trafačke 2020 18.02.2020 | 07:47
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

          mne to príde ako spam/reklama na to asdvoo či čo to je

          ani som sa nepokúsil otvoriť tú stránku, pre istotu

          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
          • RE: Linux v Trafačke 2020 18.02.2020 | 07:55
            Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

            Jasne, ani neotvarat blbca.

            • RE: Linux v Trafačke 2020 18.02.2020 | 08:53
              Avatar WlaSaTy   Návštevník

              Ja by som si z dovolením vypichol, že ako fajnovo je tá reklamná doména krásne chránená:

              $ whois adsvoo.com|grep -e 'Registrant Name' -e 'Tech Name'
              Registrant Name: REDACTED FOR PRIVACY
              Tech Name: REDACTED FOR PRIVACY
              

              Vlastník pôsobí tajomne, takmer dobrodružne. Podobne ako Anna_Kurnikovova_Naked.exe

    • RE: Linux v Trafačke 2020 19.02.2020 | 18:45
      Avatar trogar2 android  Používateľ

      Maganelet.hu: keďže web je po maďarsky, zistiť, ktoré služby sú najlepšie môžme zistiť v trafačke.

      • RE: Linux v Trafačke 2020 20.02.2020 | 17:29
        Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

        Martin, pravym gombikom klik, prelozit do slovenciny, je to celkom zrozumitelne. Len je tam tolko ponuk, ze si neviem vybrat a v trafacke som o tom chcel uz s vami aktivne diskutovat. Teda, toto ano a preco atd., atd.

    • RE: Linux v Trafačke 2020 09.03.2020 | 08:38
      Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

      Stredajsiu Trafacku vynechavam, pohyb po meste obmedzujem len na nevyhnutnu navstevu najblizsieho obchodu, uz cca asi tyzden.

      • RE: Linux v Trafačke 2020 11.03.2020 | 12:45
        Avatar kimb Kubuntu  Používateľ

        Caute, toto je moj prvy prispevok :-)
        Takze - Trafacka podla vsetkeho rusi stretnutia, vratane dnesneho linuxoveho. Ale keby sa niekto chcel stretnut trebars v Caffe Platan, tak pridem.(Tento rok som este na stretku nebol, asi mi chyba socializacia)

        • RE: Linux v Trafačke 2020 11.03.2020 | 13:01
          Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

          Stretávka v Trafačke bude, teda minimálne ja tam prídem. Neviem, čo stresujete, momentálne podľa údajov správ zo včera, nie je v Nitre ani jeden potvrdený prípad koronavírusu. To by potom ľudia nesmeli chodiť ani do obchodu. Prídem na pol hodiny, pokiaľ tam nik do 16:30 nepríde, pôjdem domov.

          • RE: Linux v Trafačke 2020 11.03.2020 | 13:09
            Avatar kimb Kubuntu  Používateľ

            Ok, budem tam.

    • RE: Linux v Trafačke 2020 11.03.2020 | 18:41
      Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

      Zišli sme sa piati, aj keď majiteľ Trafačky s nami vypiekol, pretože bola zavretá, bolo tam napísané, že "je tiež iba človek". Stáli sme teda pred Trafačkou a stretnutie sme absolvovali postojačky. Bolo pekné počasie, takže nám to ani tak nevadilo. Cez sťažené podmienky sme debatovali cez hodinu a potom sme sa rozišli. Dúfam, že nabudúce už bude všetko v normále.

      • RE: Linux v Trafačke 2020 11.03.2020 | 19:56
        Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

        Takže hodinová premiéra "Na stojáka" a super účasť, dobrá práca Nitranci

        • RE: Linux v Trafačke 2020 11.03.2020 | 23:56
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

          Keby ma nevystrašili s tým Coronavírusom, tak by som sa dnes ustavil aj ja, zrovna som išiel cez Nitru. Mno pracujem len z domu, ale nie doma :) Proste všade panika a nemal som odvahu povedať šéfovi, že po týždni izolácie sa idem vrhnúť na stretko. Bol som na firemnom aute, takže by som to nezamaskoval.

          Až to prehrmí, tak by sme zas mali niečo spáchať. rád by som bez auta, aby som si chalanmi dal Svijany, ale to sa mi asi ľahko nepodarí. Boli tu už ponuky na odvoz, ale zakaždým z toho zišlo.

          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: Linux v Trafačke 2020 11.03.2020 | 22:41
        Avatar okl   Návštevník

        lahvace z jednoty boli ?

      • RE: Linux v Trafačke 2020 12.03.2020 | 07:46
        Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

        5 ludi je na nas dost, vyborne. A kto je Kimbo, novy clovek ci novy nick?

    • RE: Linux v Trafačke 2020 31.03.2020 | 10:52
      Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

      Dnes som odpovedal Michalovi na nasom vlakne ubuntu.cz, padol navrh na zahajenie stretnuti cez net. Zial, bude to este dlhodobejsia karantena a obmedzenia, tak by som bol rad, keby sme sa na niecom takom dohodli a realizovali stretko pomocou IT.

      • RE: Linux v Trafačke 2020 31.03.2020 | 11:18
        Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

        To je fajn, avšak ako presne si predstavuješ realizáciu takéhoto stretka? S niečim takým nemám absolútne žiadne skúsenosti.

        • RE: Linux v Trafačke 2020 31.03.2020 | 11:32
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

          mi v kancelárii používame jitsi meet

          dá sa to nahodiť na vlastný server (ak by bol niekto ochotný) alebo bežať na ich serveroch

          netrea registráciu ani nič, len sa prihlásť a vedieť meno miestnosti a heslo (to by sa dalo sem na forum napríklad)

          takehoto stretka by som sa rád zúčastnil aj ja ak by to šlo (podľa termínu samozrejme)

          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
          • RE: Linux v Trafačke 2020 31.03.2020 | 12:04
            Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

            No dobre, keďže s niečim takým máš skúsenosť, popíš ale podrobne, ako sa to celé realizuje a ako to funguje, čo treba urobiť pre to, aby sa mohol niekto takéhoto stretka zúčastniť, prípadne pomôž to zrealizovať.

            • RE: Linux v Trafačke 2020 31.03.2020 | 12:24
              Avatar WlaSaTy   Návštevník

              Odhadom niekto svetaznalý vytvorí konferenčnú miestnosť, a pošle link na ňu aj s PINom ostatným zúčastneným. Tí potom kliknú na ten link čo sa otvorí v prehliadači, a zadajú pin (ak je tá konfera chránená). No, a majú klasickú Videokonferenciu bez potreby akejkoľvek inštalácie, keďže prehliadač internetu má už hádam každý.

              Niečo podobného ponúkal počas tohoto koruna výtrusu aj Websupport. Zdarma, lekvárne a pre všetkých.

              Ale uznávam, drobná infografika by pomohla bežnému národu. Aspoň by to oslabilo trh s kadejakými Skajpami, a inými MS tekkno lódžiami.

              • RE: Linux v Trafačke 2020 31.03.2020 | 12:40
                Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

                Ja som za. Je aj na Google Play, od Androidu 5.0 vyssie sa da aj na smartfone, ak by som sa prestahoval na Krahule. Haros, aj ked vies byt max. vytrvaly, vacsinu neprevychovas a napokon, ak chces so svojimi najblizsimi komunikovat, budes nuteny stiahnut aj skajp aj vajber aj vostap ap. Pred rokmi som tu chvalil svajciarsky Wire a podarilo sa mi presvedcit len syna. Ostatnych som novinkou len unavoval. Zial, kazda zmena boli, aj ked zmena je zivot. A kto je autor toho jitsumeetu, nejaky bulharsky ci grecky chalan, ked je to v takych jazykoch?

            • RE: Linux v Trafačke 2020 31.03.2020 | 15:40
              Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

              infografiku robiť nebudem ale wlasatý nebol ďaleko od pravdy

              v kancelárii nám to beží na našom serveri ale verejne dostupné je to takto:

              otovrím si v prehliadači (ideálne chrome):

              https://meet.jit.si/

              len zadám názov miestnosti

              napríklad trafacka-linuxos

              hned ma pripojí ako prvého do skupinového chatu, dole kliknem na znak (i) kde ze priamy odkaz na tuto miestnost:

              https://meet.jit.si/trafacka-linuxos

              tam viem vložiť aj heslo (štandartne je to bez hesla)

              ten primy link stačí dať do prehliadača

              v nastaveniach si nastavím kameru, mikrofon a repro a frčím

              je na to aj mobilná apka na android a ios

              ked sa posledný učastník odhlási miestnosť zanikne

              zvládnu to aj moje kolegyne, takže pre ludí z tohto fóra by to mala byť brnkačka

              Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
              • RE: Linux v Trafačke 2020 31.03.2020 | 15:42
                Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                ešte doplním že v tom okne funguje aj chat a dá sa tam dovolať aj z telefonnych čísiel

                Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                • RE: Linux v Trafačke 2020 03.04.2020 | 10:07
                  Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

                  Som sa tam prihlasil, kvalita obrazu ok, dufajme, ze sa budeme aj pocut. Mam pripraveneho Corgona - 1,5 l, este pukance a 8.aprila od 16.00 mozeme klabosit.

                  • RE: Linux v Trafačke 2020 03.04.2020 | 10:19
                    Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                    ja som to teraz testoval s partiou (tú verejnú verziu) a síce sme boli vždy iba štyria naraz ale za 2h som nepostrehol žiadny problém ani výpadok a kvalita obrazu aj zvuku bola priamo závislá len na interntovom pripojení

                    ak to budem stíhať rád sa pridám

                    Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • RE: Linux v Trafačke 2020 31.03.2020 | 12:48
        Avatar irc   Návštevník

        IT IRC stretnutie na freenode.net #linuxos.sk?

    • RE: Linux v Trafačke 2020 07.04.2020 | 09:08
      Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

      Vcera vecer sme skajpovali so synom a na vlastnej kozi som zazil dokaz, ze MS dava do skajpu pre Linux kurvitka. Slusne vybaveny NB Acer /i5, 4GB RAM/ s LM a videohovor sekany, nekvalitny, nanic. Musel som prejst na ThinkPad s W10, tiez s procesorom i5 a 4GB, s ktorym skajp bol bez problemov. Darmo, co je doma, to sa pocita. Zajtra mozeme podiskutovat o rieseni.

      • RE: Linux v Trafačke 2020 07.04.2020 | 10:21
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Kvôli jednému hovoru si naozaj nemusel zapínať windows. Riešenie máš už dávno, mal si ten pokec zorganizovať ty, nástroj na to je ti známy.

        • RE: Linux v Trafačke 2020 07.04.2020 | 11:28
          Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

          A ty si zas a opat naozaj nemusel mentorovat, skajpujeme raz za tyzden. Skajp pouzivame od r.2004, odkedy je nas syn mimo SR a vtedy najspolahlivejsi aj najkvalitnejsi bol skajp, ktory si oblubila a zvladla na urovni manzelka. Takze preto. Spominal som, ze som skusal zaviest v rodine Wire, so synom sme to parkrat vyskusali, ale nakoniec sa to aj tak nechytilo, pretoze dcera fandi Applu a tam uz davnejsie vyborne funguje Viber. Je to pravda, ze gustu a zvykom nerozkazes. Musela by to byt fakt 100%-na a optimalna aplikacia pre vacsinu, co je nemozne. Napr. preto zivori aj esperanto.

          • RE: Linux v Trafačke 2020 07.04.2020 | 12:47
            Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

            Esperanto živorí preto, pretože nemá čo ponúknuť. Od samého začiatku nemalo šancu. Nik tým jazykom prirodzene nehovorí, každý sa ho musí prácne učiť. To nemá šancu sa udržať a dostať do povedomia más.

            • RE: Linux v Trafačke 2020 07.04.2020 | 12:55
              Avatar WlaSaTy   Návštevník

              To by sa nepoužívala ani Latinčina, napríklad u medikov.

              • RE: Linux v Trafačke 2020 07.04.2020 | 13:03
                Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                Lenže Latinčina je umelo krmená, tým, že ju lekári umelo udržiavajú. Esperanto nič také nemá.

                • RE: Linux v Trafačke 2020 07.04.2020 | 13:18
                  Avatar WlaSaTy   Návštevník

                  Umelo kŕmená je aj Francúzština, jazyk Diplomatique. A Angličtina, jazyk technikov.

                  Esperanto bolo navrhované tak, aby sa ho ktokoľvek mohol ľahko naučiť. Oveľa ľahšie, ako napríklad Fín Maďarčinu. Ale uznávam, že dvadsať rokov dozadu ním oficiálne hovorilo len dva milióny ľudí v stodvadsiatich krajinách. A to je naozaj málo. Je ich menej ako po Slovensky hovoriacich ľudí.

                  • RE: Linux v Trafačke 2020 07.04.2020 | 14:31
                    Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

                    Ja som esperantu fandil, za socika nam na ZDS-ke tvrdili, ze je to najlahsi jazyk na svete. Vtedy nam ucitel hovoril, ze sa dozijeme toho, ze napr. pricestujem na Madagaskar a esperantom sa dohovorim s domacimi, a nebudem musiet ovladat malgassky jazyk. A v inych krajinach detto. U nas je esperanto stale dost popularne, v lete 2016 bol v Nitre dokonca aj svetovy kongres s viac ako 1000 ucastnikmi a asi zo 60 krajin.

        • RE: Linux v Trafačke 2020 07.04.2020 | 12:09
          Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

          Dobre, že to spomínaš, v nedeľu som sa pokúsil pripojiť na tu konferenciu, avšak hlásilo to problém s prístupom k web kamere a mikrofónu. Nevedel so prísť na to, ako to povoliť. Tak som to testol na ntb s win10 a všetko OK. Na začiatku sa objavil dialog s odsúhlasením prístupu k web kamere a mikrofonu, to som odklepol a funguje. Vie niekto, ako to povoliž aj v Linuxe? Tam sa mi to okno s povolením nezobrazuje.

          • RE: Linux v Trafačke 2020 07.04.2020 | 12:53
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            Mňa sa pod Linuxom FF slušne opýtal či môže použiť kameru a mikrofón. Presne tak, ako je to v obrázku.

            PS: Kanál som zavrel, nečakám naň.

            • RE: Linux v Trafačke 2020 07.04.2020 | 13:01
              Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

              No to je to, že u mňa sa toto okno v Manjare z nejakého dôvodu neobjaví. Vo windows sa mi objavilo.

              • RE: Linux v Trafačke 2020 07.04.2020 | 13:09
                Avatar WlaSaTy   Návštevník

                Zlaté Manjaro, ja používam všetkými zatracované Ubuntu. A ľudia sa divia že mi všetko funguje hneď po vybalení z krabice, a občasnom odklepnutí nejakej drobnosti.

                Ak to chceš poriešiť, tak kľudne. Ale v inej otázke.

                • RE: Linux v Trafačke 2020 07.04.2020 | 14:17
                  Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ
                  ja používam všetkými zatracované Ubuntu

                  Ak by bolo všetkými zatracované, tak Mark by sa na to dávno vyprdol.

                  • RE: Linux v Trafačke 2020 07.04.2020 | 16:42
                    Avatar WlaSaTy   Návštevník

                    Ja som si vybral Ubuntu kvôli tomu že jednoducho fungovalo.

                    Ale veľa krát mi ľudia tvrdili že nefunguje, a že ich voľba je lepšia. Najčastejšie som dostáva takéto referencie od užívateľov distribúcií Manjaro, Mint a Antix/MX. Tak si ich takto paušálne doberám.

                    • RE: Linux v Trafačke 2020 07.04.2020 | 20:02
                      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                      Ja by som netvrdil že je Ubuntu zlé, štatisticky som ho používal z distribúcií asi najdlhšie aj s Debianom. Aj keď ešte so starším Gnome desktopom a pekne dvomi panelmi. Ešte že máme Xfce a MATE desktopy, novým verziám Gnome neviem prísť na chuť,,,

                      • RE: Linux v Trafačke 2020 07.04.2020 | 20:53
                        Avatar WlaSaTy   Návštevník

                        S Linuxom už robím cez 20 rokov, a dovolím si tvrdiť že neexistuje najlepšia distribúcia. Existuje len distribúcia ktorá najviac vyhovuje používateľovi. Či už pretože ju má človek najbližší čo poradí hneď ľavou zadnou, alebo má najviac návodov aby som nemusel nikoho prudiť s drobnosťami ktoré neviem z hlavy v aktuálnej päťminútovke vyriešiť.

                        Ubuntu nie je distro ktoré mi zatiaľ vydržalo najdlhšie, tým bolo Gentoo. Ubuntu má pre mňa iný prínos. Funguje, a ja mám čas aj na iné veci ako na pičítač.

                        • RE: Linux v Trafačke 2020 07.04.2020 | 22:09
                          Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                          Tak s týmto musím len súhlasiť, neexistuje najlepšia distribúcia. Ale v tom je to čaro, je x možností na výber a prispôsobiť si desktop sebe. Ja sa zoznamujem s Linuxom niečo cez 15 rokov a prešiel som x distribúcií, paradoxne v kažom nejakom tom období som mal svoju obľúbenú distribúciu. Len tak zo srandy som pridal do prílohy úplne jednoduchý desktop Ubuntu, ktorý som mal nahodený v 2007mom,,,

                          • RE: Linux v Trafačke 2020 08.04.2020 | 08:09
                            Avatar WlaSaTy   Návštevník

                            Hmm, displej s pomerom strán 4:3. To sa už dnes len tak ľahko nevidí. Teraz sú už len čím viac, tým širokouhlejšie uhlopriečky aby pri bársjakej uhlopriečke bolo čo najmenej obrazových bodov. Práve rozmýšľam ako nazvať PR takých moderných výrobcov, ale nenapadá ma slušné slovo.

                            • RE: Linux v Trafačke 2020 08.04.2020 | 13:03
                              Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor

                              No ani nehovor. Ja mám dlhodobo problém zohnať pekný monitor s aspoň 1600px na výšku, ktorý by zvládla moja grafika. Pekne dlho sa snažím kúpiť BOE DV220X2M-NV0, ale nedarí sa mi to :\

                              • RE: Linux v Trafačke 2020 08.04.2020 | 13:41
                                Avatar WlaSaTy   Návštevník

                                Postav si tento na výšku, bude to v pohode lebo je to 24 inch (two feets)!

                                • RE: Linux v Trafačke 2020 08.04.2020 | 14:34
                                  Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor

                                  Meh. Ja mám problém, môj 2560x1440 mi nevyhovuje ani na výšku ani na šírku. Ak ho dám na šírku tak je jednoducho malá výška na rozumné programovanie. Ak ho dám na výšku tak jednoducho 1440 je málo keď mi grafik dodáva dizajn na 1600 + pixely sú otočené. Preto hľadám niečo, čo má okolo 2000 na výšku aj na šírku. 2560 je max. rozlíšenie, ktoré zvládne moja integrovaná grafika v ktoromkoľvek smere, takže používať väčší monitor nepripadá do úvahy.

                  • RE: Linux v Trafačke 2020 07.04.2020 | 19:23
                    Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                    Kámo toto je dosť generalizované tvrdenie, či už "všetkými" a rovnako "Mark by sa na to dávno vyprdol".

                    Keď sa chceš zabaviť a aj trochu zamyslieť ako to celé funguje, tak si pozri Harrisona, je to zabiják a to video som už napostoval za deväť rokov hádam všade :-)

                    Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
              • RE: Linux v Trafačke 2020 07.04.2020 | 13:13
                Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                Pozri do nastavení.

                Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
          • RE: Linux v Trafačke 2020 07.04.2020 | 14:21
            Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

            ja som cez víkend z manjara (gnome + chrome) 2h konferencoval bez problémov

            Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: Linux v Trafačke 2020 07.04.2020 | 17:36
      Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

      Takže okno sa mi v Manjare pri prístupe k https://meet.jit.si/trafacka-linuxos neobjavilo, avšak v nastaveniach chrome sa to dalo nastaviť, takže už to funguje, trošku dlhšie mi trvalo, kým som to našiel. Problém je, že doma nemám podmienky na to, aby som mal zajtra o 16:00 na tú trafačkovú videokonferenciu súkromie. Takže neviem, či a ako sa budem môcť zúčastniť.

      • RE: Linux v Trafačke 2020 08.04.2020 | 07:08
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        hanbis sa za svoju rodinu ? len vtipkujem, uplne tomu rozumiem

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: Linux v Trafačke 2020 08.04.2020 | 18:43
      Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

      Takže Trafačka dnes prebehla formou video konferencie. Zúčastnili sme sa jej iba traja. Okrem distefana a mňa, účasť ktorých sa tak nejako predpokladala, sa zapojil už iba mirec, za čo mu ďakujem. Trošku ma sklamala neprítomnosť Miroslava Poldaufa, ktorý nám konferenciu zriadil a tak nejako som dúfal že sa zapoja minimálne aj vxmery a bedňa. Stretávka trvala vyše hodinu a pol. Témou bolo okrem iného koronavirus, internetové rádio, Arch Linux s IceWM, debata okolo zámeru urobiť článok o UEFI a iné všeobecné témy. Musím povedať, že počas priebehu konferencie dostal môj notebook dobre zabrať (Intel Core i5-2520M). Ku koncu som mal teploty na procesore okolo 85 - 87 C.

      • RE: Linux v Trafačke 2020 08.04.2020 | 18:44
        Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

        Pardon oprava Branislava Poldaufa.

        • RE: Linux v Trafačke 2020 08.04.2020 | 18:49
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

          skoda ze niekto nenapisal ze sa to prave kona alebo ide konat a nazov miestnosti

          vobec som si neuvedomil ze to je dnes

          snad nabuduce, ak to este bude formou videohovoru

          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
          • RE: Linux v Trafačke 2020 08.04.2020 | 19:19
            Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

            Názov miestnosti bol ten, ktorý si sám zriadil, teda https://meet.jit.si/trafacka-linuxos a dátumy konaní sa v tomto vlákne viacej krát preberali, v deň, na ktorý pripadá druhá streda v danom mesiaci, teda 8. 4. 2020. Nabudúce to bude 13. 5. 2020.

            • RE: Linux v Trafačke 2020 08.04.2020 | 19:19
              Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

              A ešte čas 16:00.

    • RE: Linux v Trafačke 2020 10.05.2020 | 19:42
      Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

      Nas domaci starobinec ma od deti nariadene pokracovanie karanteny, este tyzden-dva, takze vynechavam aj majovu trafacku. Dnes som telef.hovoril s majitelom Trafacky, v pondelok sa este upratuje, ale v stredu by sa uz VONKU dalo posediet aj daco konzumovat /tekute/, bacha, aby ste mali plne nabite zeleza. Teda, pracujuci a nerizikovi ucastnici - prajem vam prijemne posedenie a diskurz.

      • RE: Linux v Trafačke 2020 12.05.2020 | 15:30
        Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

        Vzhľadom na to, že sa nedá sedieť vnútri sa ani ja nezúčastním, pretože tam nebude k dispozícii elektrika a ani wifi vonka nemá dobrý signál. Ani telekonferenciaako sa ukázalo minule, nie je veľmi užitočná, pretože okrem tláchania neumožňuje nič riešiť.

        • RE: Linux v Trafačke 2020 13.05.2020 | 10:15
          Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

          Veru tak, + k tomu je dnes zima, takze dlho by ste tam nevydrzali. Planoval som otvorit temu, na ktoru som si spomenul, ked bedna asi pred 2 rokmi slubil, ze da blog o skusenostiach s UbuntuTouch, ale neviem, ci na to nezabudol, alebo som to len ja prehliadol. Spojazdnil som totiz dcerin stary Samsung S 3 mini s nahradnou, starou bateriou, S3 mini je tusim podporovany aj s LineageOS, co je tiez zaujimava tema /konecne by sa mohol preto zucastnit aj huvik, ktory je v tomto z nas v trafacke najdalej/. Detto, budem potrebovat na buduce stretko novu verziu LM 20, dovtedy uz asi budu vychytane muchy. Tesim sa aj na pana Pivka, lebo ho pit 2 mesiace z plechu a este k tomu sam, uz je to nadpriemerne otupujuce. A aby som len furt nieco nepytal, prva runda na stretnuti po korone je na mna.

          • RE: Linux v Trafačke 2020 13.05.2020 | 10:19
            Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

            To je možné, že som sľúbil, ale jeden mobil som rozbil a na druhom prestal fungovať kúsok dotyku, presne na mieste, kde som mal pri upgrade odklepnúť "next". Momentálne žiadny nemám, čo sa môže zas zmeniť.

            Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
          • RE: Linux v Trafačke 2020 13.05.2020 | 11:50
            Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

            Keď už spomínaš rôzne témy, napadlo mi, že na ten Carbon X1 so 120 GB SSD by sa dala urobiť nasledovná vec. Buď zobrať livko s Manjarom, kde sa dá pri spustení nastaviť slovenská klávesnica, takže by si mohol na ňom fungovať bez inštalácie na SSD, stačí iba z USB nabootovať. Alebo rovno zobrať väčší USB (alespoň 32 GB) a tvoj obľúbený Linux tam nainštalovať a potom by si mohol fungovať rovnako, ako to robí Milan. Teda budeš mať možnosť tam aj aktualizovať a inštalovať programy.

            • RE: Linux v Trafačke 2020 13.05.2020 | 12:32
              Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

              to by síce šlo ale skôr by som uvažoval nad externým USB SSD diskom ak sa má jednať o plnohodnotný desktop

              lebo z bežného USBčka to pôjde úboho

              skúšal som to pár krát s USB 3.0 klúčom a vždy som mal pocit že z rotačného HDD to šlo rýchlejšie

              môžno ak by to bolo usb 3.2 a nejaký výkonnejší kľúč tak možno, ale čo som čítal tak chýba hlavne dram cache (alebo niečo stým spojené, nepamatám sa úplne presne)

              BTW je nejaký problém windowsu ukradnúť 20GB z interného SSD ? lebo win by si mal s 100GB vystačiť (ledva ledva) a linuxu 20GB bežne stačí

              Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
              • RE: Linux v Trafačke 2020 13.05.2020 | 12:34
                Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                ešte ma napadlo že 250GB SSD sa dá kúpiť do 50€ (aj M.2 NVMe)

                Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                • RE: Linux v Trafačke 2020 13.05.2020 | 13:20
                  Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                  Tak do 50 € sa dajú kúpiť iba tie bezkešové SSD, ako sú napr. Kingston A400. Problém je v tom, že distefano do tých svojich viacerých ntb nechce investovať. A ten USB je lacný a oveľa prenosnejší a aj skladnejší, ako SSD. Mimochodom pokiaľ sa kúpi rýchlejší USB, tak je vyskúšané, že sa s tým dá celkom dobre robiť, iba troška dlhšie trvá štart ale zasa to nie je žiadna tragédia.

                  A dať na Linux iba 20 GB je málo, pokiaľ s ním chce aj normálne robiť. Nedávno som sa pokúšal inštalovať blender na ntb s "/" oddielom o veľkosti 20 GB a inštalácia zlyhala na málo miesta. Musel som uvoľniť spústu miesta (9 GB), aby sa to vôbec podarilo.

                  • RE: Linux v Trafačke 2020 13.05.2020 | 13:40
                    Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                    no moja inštalácia debianu, ktorú aktuálne testujem ako desktop má 11GB v / a 1GB v /home

                    je to síce iba XFCE ale mám tam kopu zbytočných programov a používam ho denne ako domáci pc na surfovanie, internetbanking, ...

                    s tým blenderom to je zaujímavé, čo si pamatám tak blender mal tak 150MB (ale nikdy som nemal disk vyťažený ma 90%)

                    ja som jedného času skúšal práve inštaláciu manjara s xfce na USB (nikdy to nebolo extra rýchle USB) a vždy som bol veľmi sklamaný, otvorenie čohokoľvek malo 3s odozvu a podobne, za pokus to však vždy stojí

                    Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                    • RE: Linux v Trafačke 2020 13.05.2020 | 14:05
                      Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                      Tak ono s tým blenderom je to tak, že pri inštalácii na Manjare si vypýta veľa miesta, pretože tam rozbaľuje, kompiluje, komprimuje a robí ďalšie veci. Po inštalácii a vymazaní kešky tam zasa ostalo cca 8 GB miesta. Len proste pri inštalácii potrebuje cca 8 GB voľného miesta.

            • RE: Linux v Trafačke 2020 13.05.2020 | 14:04
              Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

              Fajn, vyskusajme, usb32 mam. A stale najviac sa mi pozdava LM, v nom sa uz tak lahko nestratim.

    • iba vonku 13.05.2020 | 17:09
      Avatar trogar2 android  Používateľ

      Dnešná účasť síce nebola rekordná , ale keďže na trafacka.sk sme neboli napísaní vôbec , nebolo to najhoršie.

      • RE: iba vonku 13.05.2020 | 18:52
        Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

        Popíš bližšie, koľkí ste boli, či fungovala wifi, čo ste riešili a o čom ste debatovali.

        • RE: iba vonku 13.05.2020 | 19:12
          Avatar trogar2 android  Používateľ

          Bližšie popíšem osobne ( keď sa dožijem )

      • RE: iba vonku 14.05.2020 | 07:31
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        To vás píšu aj do programu?

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • RE: iba vonku 14.05.2020 | 07:43
          Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

          Pokiaľ nezabudnú, tak nás do programu píšu. Je však pravda, že sa musíme pripomínať lebo na nás často zabudnú.

          • RE: iba vonku 14.05.2020 | 07:45
            Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

            Pozri si program v archíve z 11.3.2020.

          • RE: iba vonku 14.05.2020 | 07:56
            Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

            Tak by som pri najbližšej návšteve odišiel bez zaplatenia, "jéj sorry, zabudol som" :-D

            Našiel som si to

            Linux v Trafačke

            Priaznivci Linuxu Vás pozývajú na debatu o Linuxe a iných otvorených slobodných softvéroch. Linux v Trafacke - vždy v druhú stredu v mesiaci, vždy od 16.00 hod.

            to je super.

            "Pardon" je podporovateľ, to vás otlačia aj tam?

            Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
            • RE: iba vonku 14.05.2020 | 10:12
              Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

              To neviem, aj ked byvam od Trafacky asi len 200m, tak Pardon nam do schranok nehadzu. Pod lampou je najvacsia tma, alebo je malo brigadnikov. Ale, ked prides do trafacky osobne, tak na stolicke ich najdes aj 50 ks. Este jedna interna pikoska, majitel, Fero Kolar pred mesiacom bol na oprave srdca, dostal 3 nasobny bajpas a preto to teraz cele riadi a kontroluje elektronicky a mobilom z domu. Aktivny dochodca na homofise.

              • RE: iba vonku 14.05.2020 | 11:12
                Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                Dík za vyčerpávajúce info :)

                Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
            • RE: iba vonku 14.05.2020 | 13:20
              Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

              Ahoj Bedňa, asi si zle rozumel, myslel som toto a tam kliknúť na tlačidlo "Zobraziť archív".

              • RE: iba vonku 14.05.2020 | 15:29
                Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                Ja som začal hľadať mimo toho, žeby som sa sem pozrel, či si niečo písal a ako obvykle v internetovej pamäti https://archive.org/web/ Ste fakt unikátny a prajem vám aby to vydržalo. Po korone keď to víde, tak by som sa rád niekedy zastavil.

                Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: iba vonku 14.05.2020 | 08:52
        Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

        Martin, to som predpokladal, ze ty urcite prides. Si z nas najmladsi a co do ucasti aj najdisciplinovanejsi. Sice, len do 16.30, ale aj tak sme radi.

        • RE: iba vonku 17.05.2020 | 10:34
          Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

          A budem este radsej, ked mi najblizsie pomozes s instalaciou Androidu na mini NB MSI U135DX so 64bit.procesorom Atom a 2GB RAM, kde momentalne je LM xfce. Chudak, dost sa zadychava a ako citam a vidim na youtube, chvalia prechod na Android alebo ChromeOS, ktorym sa najslabsie miesta netbukov z velkej casti softverovo eliminuju. Videl som videjka takychto instalacii, prosim ta, zvaz, co by bolo podla teba optimalne a dones to na USB kluci. A bol by som rad, keby si aj povedal, ze co robis a preco, skratka taka prezentacia Androidu na slabsich zelezach, ako to pozname od Livana v inych oblastiach. Mohlo by to fungovat aj na tej ikonickej Toshibe AC100-10W s Androidom 2.3? Mal som ju tiez velmi rad, skoda dizajnovo pekneho, ale softovo nedotiahnuteho pokusu Japoncov. PS. Dufam, ze uz najblizsie budeme sediet vnutri, pri nasich stoloch /pivach, cajoch, kavach atd/.

    • RE: Linux v Trafačke 2020 08.06.2020 | 10:03
      Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

      Ano, v stredu budeme sediet vnutri, hovoril som s Ferom, pocitaju s nami. Takze, vela problemov sa nakopilo, aspon u mna, tesime sa aj na novych + staronovych, ktorych sme uz davno nevideli. Martin, prosím ta, nezabudni na ten Android na USB kluci pre netbook, spominany vyssie.

      • RE: Linux v Trafačke 2020 09.06.2020 | 00:57
        Avatar trogar2 android  Používateľ

        Zajtra to asi nestihnem , navyše neviem , ktorá verzia Androidu bude na tom HW použiteľná. Ja som skúšal uhádnuť z android-x86.org , keď máš dosť USB diskov , môžeš postupne sťahovať.

      • RE: Linux v Trafačke 2020 09.06.2020 | 11:26
        Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

        Livan aj Milan pridu tiez, Milan ma pre nas prekvapko vo forme novej 120%-nej distribucie, akademiklinux od Rumunov, ktoru nam predvedie.

    • RE: Linux v Trafačke 2020 10.06.2020 | 20:46
      Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

      Celkom fajn po korone, dnes sme prisli piati a z mojej strany, co sa tyka opravy softu na zelezach /acer a hp/ spokojnost. Nedostavil sa ale Martin, tak netbook MSI nedostal Android. Naviac, novy capak polotmavy Bernard 11 bol perfektny. Avizovane nove distribucie /3/ zrejme priblizi Livan alebo Milan, preto z mojej strany dnes je to all.

    • RE: Linux v Trafačke 2020 10.06.2020 | 20:56
      Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

      Dnes sa v Trafačke dvere nezastavili, zrejme sa po uvolnení situácie nevedia ľudia nasýtiť stretávok. Linuxového stretnutia sme sa zúčastnili síce iba piati, čo však tiež bola nadpriemerná účasť. Milan prezentoval sľubovaný Akademix linux a Makulu linux. Ja som mal na USB upravenú verziu Makulu linuxu so Cinnamonom, ktorá vyzerala ako Win7. Milan nás tiež oboznámil s novým programom na tvorbu multibútovacieho USB. Distefano dovliekol dva ntb, na ktoré sme robili požadované inštalácie. Celkovo bol program bohatý pracovne, ako aj diskuziou. Myslím, že už dlho sme sa tak nezabavili.

      • RE: Linux v Trafačke 2020 10.06.2020 | 21:09
        Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

        AcademiX? To vyzerá na peknú exotiku.

        • RE: Linux v Trafačke 2020 11.06.2020 | 07:37
          Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

          A ta tretia distribucia sa vola Kodachi, nejaky azijsky projekt a program, ktory umozni ulozenie viacero linuxovych distribucii na jedno USB sa vola Ventoy.

    • RE: Linux v Trafačke 2020 10.07.2020 | 08:09
      Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

      V stredu sme boli 5 konstantni, dokonca aj Martin bol dlhsie ako 15-20 minut, lebo na uvod bola debata o jeho preferovanej oblasti, konkretne o bezpecnosti na internete. Zabudol som doma rusko, preto som musel pravidelne konzumovat /pit/, tento krat to bola cap.desina od Bernarda. Milanovi nejak nefungovalo carovanie s USB klucami a softami, potreboval som od neho perzistentnu 19.3 LM, pomaly bol aj trafackovy internet, preto sme to ani nedokoncili. Pred 19.00 som musel vypadnut pre ine povinnosti, takze mozno Livan pripoji este dalsie konkretnosti.

      • RE: Linux v Trafačke 2020 10.07.2020 | 10:05
        Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

        Distefano používal mnou pripravený USB bez perzistencie pomocou Etcheru. Všetko fungovalo, len chýbala mu tam ta perzistencia. Rozhodli sme sa, že Milan, ktorý mal zo sebou ntb s windows, mu ten USB s persistenciou urobí pomocou programu Rufus. No a teraz to začalo. Keďže Milan nemal LM19.3 XFCE stiahnutý v počítači, rozhodol sa, že použije na napálenie súbor, ktorý mal na USB vyrobený ako multiboot pomocou Ventoy. Lenže takto vyrobený USB na distefanovom ntb začal bootovať a v polovine sa zasekol a už nedobehol. Skúšal to niekoľko krát vždy s iso súborom z iného zdroja avšak vždy bez úspechu. Nakoniec sme skúsili ten iso súbor stiahnuť priamo z web stránky, avšak internet tak blbol, že sa to nepodarilo. Nakoniec distefano odišiel bez fungujúceho USB. Dostal za domácu úlohu si ten iso súbor stiahnuť a napáliť sám. Tak som zvedavý, či sa mu to podarilo.

        • RE: Linux v Trafačke 2020 10.07.2020 | 14:15
          Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

          S tym som zatial nic nestihol, vo stvrtok som sa uz presuval na Karahule a kosim a kosim uz 2. den. Uvidime, ale skor nie, ako sa poznam.

          • RE: Linux v Trafačke 2020 10.07.2020 | 14:21
            Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

            By ma zaujímalo, čo všetci máte s tými Krahulami. Aj v našej firme sa furt chodí na Krahule, ako keby na Slovensku neexistovala iná možnosť, kde si postaviť chatu.

            • RE: Linux v Trafačke 2020 10.07.2020 | 14:36
              Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

              ja som si tiež dlho myslel že Krahule pozná len malá skupinka ľudí žijúcich v Kremnici a okolí

              ale posledné roky tam rastú chaty ako huby po daždi a veru autá s lokálnou EČV vidno zriedka

              asi sa ľahko dá získať stavebné povolenie

              Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
            • RE: Linux v Trafačke 2020 10.07.2020 | 16:40
              Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

              Lahke vysvetlenie, Krahule su najblizsie zimne stredisko /kde sa aj zasnezuje/ pre lyziarov z BA, TT, PK, juznych okresov aj z Nitry. Pre Nitrancanov su zname najma pre organizovanie sobotnajsich jednodnovych lyziarskych skol uz min. 40 rokov. Pod vedenim nitrianskej TJ nalozili rodicia 40-50 deti do autobusu a slo sa, ked bol sneh, tak v sobotu co sobotu. A tie decka dnes maju aj okolo 40-50 rokov, mnohi su vysoko solventni a taha ich to do Kremnickych vrchov. Krahule, ked sa osamostatnili od Kremnice zacali ponukat parcely na stavbu rekr.chat, takze dnes je kazde druhe auto, co tu stretnes, z NR.

    • NR - hlavné mesto unixu 10.07.2020 | 14:00
      Avatar trogar2 android  Používateľ

      Keďže obidve Blavácke skupiny ( progressbar , paralelnáPolis ) pozastavili činnosť , v Nitre je jediná skupina s dlhou tradíciou a pravidelnými akciami.

    • RE: Linux v Trafačke 2020 01.08.2020 | 07:26
      Avatar dash Gentoo  Používateľ

      Trencin nic? :-)

      • RE: Linux v Trafačke 2020 01.08.2020 | 08:05
        Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

        dash, vsak navrhni kde a kedy a pozvi TN a okolie aspon tu, cez linuxos.sk. Mozno, ze sa ti to podari rozbehnut ak sa tam najdu este aspon dvaja priaznivci Linuxu. Pokracovanie uz zavisi od vasej sikovnosti v propagovani stretnuti, ja by som zacal na nastenkach univerzity, v mestskom inf.stredisku a na webstranke vybrateho lokalu, kde su vhodne podmienky a chodia tam aj studenti. Ti by sa mohli pridat aj vtedy, ked vas tam budu s NB vidiet a pocuvat mesiac co mesiac. Nech sa dari, TN.

        • RE: Linux v Trafačke 2020 06.08.2020 | 19:43
          Avatar TomasHanzel   Návštevník

          TN > Robo Dubravsky, Ja, isto tam toho bude viac ;)

    • RE: Linux v Trafačke 2020 12.08.2020 | 15:32
      Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

      Robim, co mozem, ale mi to aj tak nevychadza, dnes nepridem. Pre vas v Trafacke posielam, aspon takto, odkaz, ze z Milanovych 4 vytypovanych OS na USB sa mi najviac paci a pozdava EndeavourOS, ktory vychadza z Archu. Skusal som aj minimalisticky Slax, tiez fajn, ale ten si dam na vodotesny USB kluc Corsair 512MB, ktory som dnes objavil v sufliku. Bude dobry v ramci zakladnych prostriedkov na prezitie do evakuacnej tasky. Potom napiste, co a ako tam bolo dnes.

      • RE: Linux v Trafačke 2020 12.08.2020 | 22:18
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        A namiesto mňa príde Lennart, teraz vraj bude mať viac voľna.

        Mno a budete tam už všetci len z mainstreamu :)

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: Linux v Trafačke 2020 15.08.2020 | 15:46
      Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

      V auguste sme sa v Trafačke zišli postupne piati. Milan prezentoval niekoľko svojich objavov medzi distribúciami, Miloš zasa priniesol časopisy o linuxe. Debata bola rôznorodá, okrem iného sme sa venovali aj pripravovanému článku o swape na SSD a programovacím jazykom. Dohodli sme sa, že tentokrát o stretávke napíše Miloš, no keďže nenapísal, podujal som sa na to nakoniec ja. Tentokrát sme sedeli vonka pred Trafačkou, pretože tam bolo oveľa príjemnejšie, než dnu. Vonka vyhrával nejaký divoký muzikant (spieval o bielom odpore alebo tak niečo, presne si nepamätám), ktorý podporoval Kotlebu. Po chvíľke sme ho mali plné zuby. Neskôr tam s ním mali aj rozhovor z nejakého denníku. Dúfam, že aj ostatní sa pripoja a doplnia nejaké fakty.

      • RE: Linux v Trafačke 2020 17.08.2020 | 07:48
        Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

        Livan, okrem vas troch spominanych bol Martin stvrty, ale piaty bol kto? Nebodaj niekto uplne novy? Tomu programu s muzikantom vonku sa aj cudujem, programy Trafacky sa doteraz vzdy vyznacovali odporom k rasizmu ap.

        • RE: Linux v Trafačke 2020 17.08.2020 | 07:54
          Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

          Ten piaty nebol nový, už tam niekoľkokrát bol, len prezývku si neviem vybaviť. Má tak tak cca 25 rokov a v linuxe sa vyzná.

    • RE: Linux v Trafačke 2020 17.08.2020 | 12:09
      Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

      Tak nech sa sam prihlasi, asi Kamil? No, my uz mame narok, ze si nevieme spomenut.

    • RE: Linux v Trafačke 2020 - August 18.08.2020 | 21:36
      Avatar Milos_XUNIL   Používateľ

      Ciao,

      ta hudobna skupina spievala PROTI ---> LSNS, Biely odpor ...

      V prilohe je fotka.

      Veľkosť súboru prekročená, maximálna veľkosť je 701,8 KB.

      Tak asi fotka nebude.

    • RE: Linux v Trafačke 2020 18.08.2020 | 22:02
      Avatar Milos_XUNIL   Používateľ

      Ciao II,

      kto chce mat peknu fotku(1,4M) z toho hlucneho stretnutia, posli e-mail na:

      binaryevolutionkids@gmail.com !!!

    • RE: Linux v Trafačke 2020 18.08.2020 | 22:15
      Avatar Milos_XUNIL   Používateľ

      Fotka 2 pokus.

    • RE: Linux v Trafačke 2020 19.08.2020 | 01:00
      Avatar tvoj   Návštevník

      Možno budeš mať problém, lebo redhawk to tu monitoruje.

      Pravdepodobne sa to "monitorovanie" opláca.

    • RE: Linux v Trafačke 2020 09.09.2020 | 21:01
      Avatar trogar2 android  Používateľ

      Dnes nám chýbal 1 , aby sme boli uznášaniaschopní.

      • RE: Linux v Trafačke 2020 10.09.2020 | 09:33
        Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

        To znamena, ze ste boli dvaja, ty a Milan? Ja som este v pondelok napisal email Milanovi a Livanovi /preco nemame na vsetkych emailove adresy?/, ze zrejme nepridem pre ohnisko Covidu v Nitre a vek najblizsich, ktori spolu byvame. Poprosil som ich na zabezpecenie priameho prenosu, zial, nikto sa na to nepodujal. Nevadi, tak aspon najblizsie. Inak, hram sa live s 2 distrami, EndeavourOS a Linuxfx, ktore sa mi z Milanovych 4 tipov, co sa oplati, najviac pozdavaju. Jediny problem, ze mi opat nefunguje prava strana suchadla na X1 Carbon-e, ale si uz zvykam aj na klasicku mys. Neviem, ci to badate aj vy, ale na linuxos.sk je akosi malo aktivity o linuxe, napriek tomu, ze v tomto obdobi travime urcite viac casu na nete ako predtym. Ano, novinky zo sveta sa sice objavuju, ale k nim uz diskusia viazne. A chybaju mi aj Mirecove dristy ci klabosenie o pive, vine, peceni chleba, turistike, androide, mariasi, jailbreak-och atd. Asi sa furt venujeme nasim polovickam.

        • RE: Linux v Trafačke 2020 10.09.2020 | 09:55
          Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

          Nuž na margo vína - Laco2 sa pochválil, že už má víno stiahnuté. Predpokladám, že ríbezlák :)

          • RE: Linux v Trafačke 2020 10.09.2020 | 15:27
            Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

            Aj ja si myslim, lebo doteraz najsevernejsou vinarskou oblastou boli spominane Topolcianky /VZT/. I ked, tvrdi sa, ze dnes klima v Ziline je taka ako v Nitre pred 30 rokmi. Ale ani turansky ribezlak nemusi byt zly, ked da Laco cislo domu a ulicu, tak sa mozno docka /ne/mileho prekvapenia.

            • RE: Linux v Trafačke 2020 10.09.2020 | 15:40
              Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

              Ja bývam pri Trenčíne a víno sa urodí každý rok, až na pár výnimiek. Cukornatosť určite nie je ako na Maďaroch, ale rastie. Ono aj zem a tvar územia rozhoduje, ale zas taký odborník som není a dobrý ríbezlák nie je zlý ríbezlák :-)

              PS: Keby ste šli za Lacom, nezabudnite na mňa. Z Lacovej záhradky spravíme poutní místo :-D

              Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • stream 10.09.2020 | 11:42
          Avatar trogar2 android  Používateľ
          Poprosil som ich na zabezpecenie priameho prenosu

          žiadosť o stream treba písať SEM ( a včas )

          • RE: stream 10.09.2020 | 15:40
            Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

            Mas pravdu, ale nechcel som tunak ventilovat svoje obavy a ze opat nepridem. Pre istotu, uz teraz prosim zvazit a technicky zabezpecit skupinovy telemost z Trafacky, dna 14. oktobra od 16.00 hod. Dakujem za vsetkych zaujemcov.

            • RE: stream 10.09.2020 | 18:04
              Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

              Neviem, či si zvážil fakt, že Trafačka na nejaké telemosty nie je vybavená. Prenos videa vyžaduje prenos veľkého množstva dát a na ten ich slabý prípojný bod bude pripojených veľa ľudí z Trafačky. Ak sa ešte pripojíme viacerí s prenosom videa, tak ta sieť v Trafačke zákonite ľahne. Však Ty si bol minule u Teba doma pripojený sám a nešlo ti to bohvie ako. Ja som neprišiel, lebo som mal cestovateľskú anamnézu (vrátil som sa nedávno z čiech, kde sa to začalo silno rozmáhať). Príznaky nemám ale istota je istota.

              • RE: stream 26.09.2020 | 11:14
                Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

                Tak aspon piste sem castejsie, ako fungujete a co zaujimave riesite. Napr.ja som slubil riaditelke mojej byv.zakl.skoly jeden plne funkcny starsi NB so 64 bit.procesorom a 2GB RAM, samozrejme s Linux Mintom, vraj sa im to zide pri distancnom vzdelavani. Nech ucitelia maju s cim porovnavat okna, ktore podla mojich informacii na 95 % este vzdy na skolach dominuju, aj ked sa to da lepsie a lacnejsie. A tym, ze som presiel na lejzrovu tlac /len ciernu - Brother/, tak som im uz daroval 2 far.atramentove tlaciarne /3v1/, samozrejme tiez funkcne.

              • RE: stream 26.09.2020 | 19:26
                Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                Stačil by aj hlas - Mumble. Materiály ako obrázky, video a iné sa dajú zdieľať cez chat.

                Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: Linux v Trafačke 2020 13.10.2020 | 10:13
      Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

      Vazeni, minulo sa mi pivo, basa ZB 12, prevencne, denne som si dal jedno /podla manzelky, ako alkoholik, ktory uz nedokaze pauzovat/. Za normalnych okolnosti by bola zajtra v Trafacke vynikajuca prilezitost na rozsirene moznosti, ale takto? Este stastie, ze mame internet, a tak zajtra by sme sa o 16.00 mohli stretnut aspon virtualne z domu. Co vy na to? + cez co?

      • RE: Linux v Trafačke 2020 13.10.2020 | 10:19
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        ak budem mat doma klud tak by som sa aj ja možno pridal

        aká je stretavacia platforma ??

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • RE: Linux v Trafačke 2020 13.10.2020 | 11:38
          Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

          Je možné to skúsiť cez túto adresu. Len treba si to dopredu odskúšať, prípadne doinštalovať potrebné doplnky. Napr. v google chrome to chcelo doinštalovať jitsi doplnok. Sám sa ponúkol na doinštalovanie. Hlavne si skontrolujte, či vám ide aj zvuk, niekedy je nutné ho v nastaveniach browsera povoliť. Ja sa asi nezúčastním alebo iba krátko na začiatku, pretože mám nejaké vybavovačky.

          • RE: Linux v Trafačke 2020 13.10.2020 | 12:01
            Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

            ok, odskusane, prihlasim sa zajtra pred 16.00.

    • RE: Linux v Trafačke 2020 14.10.2020 | 16:14
      Avatar tylnesh   Návštevník

      Lepsia miestnost https://meet.ubcasts.org/UbuntuCZSK

      • RE: Linux v Trafačke 2020 15.10.2020 | 08:30
        Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

        Martin a Milos vcera prisli do Trafacky osobne, ale nemali so sebou ziadne zeleza, takze sa virtualneho stretnutia nezucastnili. O to sme sa pokusali z domu traja, Livan, ja a nas novy znamy tylnesh, chvilu sme sa videli, poculi, potom nastali technicke problemy, tak sme sa dohodli, ze si to v piatok zopakujeme. Mimochodom, tylnesh je mlady doktorand na katedre IT UKF a robi aj admina pre ubuntu.cz, co je chvalyhodne, a myslim si, ze cez neho mozeme mat kontakt na dalsich fandov Linuxu, studentov univerzit v Nitre. V pripade zaujmu, vid miestnost vyssie, hodinu upresnime po dohode tu.

        • RE: Linux v Trafačke 2020 15.10.2020 | 08:49
          Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

          Ako dochodca, viem sa prisposobit, ako prvy navrh davam do placu 18.00, po fajronte, po veceri. Pivo mi Tesco zasielka doda v piatok, ale som uz vcera po veceri nacal aj 7 decku rose, takze budem pripraveny. Odskusajte dovtedy /ak sa da/, ci vam ide kamera a zvuk, vraj to pri distancnom studiu slape dobre, pod prehliadacom Chromium urcite.

      • RE: Linux v Trafačke 2020 15.10.2020 | 09:03
        Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

        Neskôr som sa pokúšal pripojiť cez chromium, ktoré som si doinštaloval na manjare (ntb DELL) ale tam mi zasa nefungoval mikrofon. Tak neviem. Zdá sa, že od toho marca, kedy to fungovalo ako tak, sa situácia oveľa zhoršila až by som povedal k nepoužiteľnosti. Pokúšal sa pripojiť aj bedňa ale tiež mu to nešlo, skonštatoval, že je to na figu a odpojil sa. Vraj ma ani nevidel, komunikovali sme iba cez chat. Proste katastrofa. Neviem či to nesúvisí s Covidom, možno sú preťažené linky.

        • RE: Linux v Trafačke 2020 15.10.2020 | 10:37
          Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

          Tak skusme nejaku seriozu sluzbu, pouzitelnu po registracii a prihlaseni. Mirec, vies nieco takto rychlo z hlavy navrhnut? Resp.LUcoRP ci dalsi. Keby som chcel vytocit bednu tak poviem skype, ale radsej nepoviem.

        • RE: Linux v Trafačke 2020 15.10.2020 | 14:05
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
          Pokúšal sa pripojiť aj bedňa ale tiež mu to nešlo

          To ma niekto zfejkoval. Ako som už spomínal, že je možné použiť na pokec aj Mumble, je to skupinový hlas + chat, roky som to používal a kámošovi stále beží server.

          Niečo na skúšanie. Cez BBB som videl aj nejakú linuxovú konferenciu.

          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
          • RE: Linux v Trafačke 2020 15.10.2020 | 14:55
            Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

            Pokial by sme sa vsetci poznali, tak ok, som tiez za Mumble, ale aspon na zaciatok, by sme mali skusit nieco aj s obrazom, co na to tvoj kamos? Ja mam doma jedno z horsich spojeni, po drote cez Telekom Magio 3 v 1, pricom net ma iba 10/1 Mb/s, teda potrebujem nutne vymakany, optimalizovany a odolny softver.

    • RE: Linux v Trafačke 2020 23.10.2020 | 16:47
      Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

      Dnes som sem pisal o adrese meet.jit.si/tafacka-linuxos a zmizlo to. Preco?

      • RE: Linux v Trafačke 2020 23.10.2020 | 16:55
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        Už som tam.

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: Linux v Trafačke 2020 12.11.2020 | 07:42
      Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

      Včera, prakticky bez povšimnutia prebehol termín, kedy by sa za normálnych okolností konala Trafačka. Samozrejme vďaka situácii okolo Covidu sa stretnutie neuskutočnilo. Nepokúsil sa však niekto stretnúť alespoň virtuálne? Do decembra je ešte ďaleko, preto sa možno situácia ukľudní a nejaké stretko sa v decembri bude môcť konať. Už mi to chýba. Rád by som sa zasa osobne stretol a poklábosil. Čo sa týka mňa, na mojom skúšobnom stroji (Asua X200MA) som si nainštaloval AntiX 19.3 a zhruba 3 týždne na ňom fungujem. Pocity z používania sú také rozpačité. Nezdieľam z toho až také nadšenie, ako bedňa. Dokonca mám skôr negatívne skúsenosti. Nešťastne rozkošatelé menu so spústou zbytočností, problémovo fungujúci prepínač klávesníc na lište a v neposlednom rade sa mi už 3 krát stalo, že pri prezeraní webu mi to zamrzlo a musel som ntb reštartovať, pretože na nič nereagoval. Predtým sa mi to ešte nikdy nestalo. Nemusí to byť vinou priamo AntiXu, možno za to môže tá ESR verzia Firefoxu alebo čo. Na Manjare sa mi však nikdy nestalo, že by mi pri prezeraní webu ntb zatuhol. Tam sa chyby skôr vyskytovali pri aktualizácii.

      • RE: Linux v Trafačke 2020 12.11.2020 | 08:24
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

        Toto sme už tuším aj spomínali, že práve programový výber a viac členité menu je v Antixe dosť o držku. Čo sa týka prehliadačov ja som zase kus "zanevrel" na Vivaldiho a vrátil sa k Firefoxu, v poslednej dobe mi nešli prehrávať plynulo videá čo ma dosť rozčuľovalo. Zvyknem pozerať hlavne dokumenty o druhej svetovej cez YouTube, čo ma vie dobre odpáliť pred spaním,,,

      • RE: Linux v Trafačke 2020 12.11.2020 | 08:26
        Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

        Veru tak, vcera okolo pol piatej som si spomenul, ze za "normalnych okolnosti" by som uz objednaval druhe capovane. Uz sa ani nepamatam, kedy naposledy som mal capaka. A v nedelu sa chystam skontrolovat Krahule, auto soferovat, tiez po dlhsom case. Ale, svetlo na konci tunela este nevidim, mozno, ze tak v aprili-maji dojde s vakcinou rad aj na mna.

      • RE: Linux v Trafačke 2020 12.11.2020 | 10:55
        Avatar trogar2 android  Používateľ
        Rád by som sa zasa osobne stretol a poklábosil

        9. December ( za každého počasia ) by mohlo byť stretnutie . Podľa okolností by sme sa presunuli z pred zatvorenej trafačky niekam.

    • RE: Linux v Trafačke 2020 11.12.2020 | 10:30
      Avatar kimb Kubuntu  Používateľ

      V stredu 9.12 sa stretnutie nakoniec konalo, aj keď účasť bola pochopiteľne striedma. Prišli sme konkretne dvaja, ja a Maťo. (To je teraz taký malý kvíz - skúste hádať, ktorý Maťo)

      Podiskutovali sme o rôznych témach, ale po pravde, v tej kose, ako sme postávali pred zatvorenou Trafačkou, to nebolo veľmi ideálne. Takže sme menili témy podľa toho, komu bola väčšia zima: spomenuli sme ako je to s datacentrami a možnosťou prenajímnia HW, čosi o D.tube platforme, a vášnivo sme analyzovali aj napájanie osvetlenia Trafačky. Ja som tiež nadhodil, že som narazil na informáciu o tom, že UNIX v7 bol portovany (a releasnuty) na x86 platformu (napr.: https://www.osnews.com/story/132644/v7-x86-the-last-true-unix-ported-to-x86/), čo znie celkom zaujimavo. Mám celkom chuť skúsiť rozbehnúť ho aspoň v emulátore, uvidíme, či na to bude čas. Tém bolo viac, ale väčšinu sme prebehli len narýchlo.

      Stretnutie bolo inak fajn, len škoda že nebolo posedenie. Snáď najvyšší konečne prestane šamaniť s Lockdownami a dáme niečo v Januári...

      • RE: Linux v Trafačke 2020 11.12.2020 | 11:57
        Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

        Matov sme mali 2, tak jeden z nich /pardon, chcel som urobit vtip/. Resp. s kimb-om som sa nestretol, lebo ked sa tu prihlasil, uz som vynechaval, takze moze byt, ze on je druhy Mato. Pises o zatvorenej Trafacke, ani cez okienko sa nedalo objednat? Aspon par deci cerveneho vareneho, to by vas zohrialo.

        V januari, bodaj by som sa mylil, to este nevidim ruzovo, ako som pisal vyssie, az po vakcinacii v aprili ci maji. Teraz nas este caka narast novych pozitivnych a mrtvych, aj po Vianociach, lebo kazdy druhy nakupuje ako divy a od 2. januaroveho tyzdna stagnacia po trochu pribrzdenych sviatkoch. Potom sa uvidi, zbytocne je chystat plany a koncepcie, ked v tomto nemame disciplinu azijskych narodov. Aj Cesi trochu odbrzdili a teraz zatvaraju, lebo lekari kricia, ze kolabuje zdrav. system. A prave citam, ze dnes mame v nitr.kraji nyjvyssi pocet novych v republike, az 360, co sa o tyzden prejavi aj nitrianskom spitali. No hnusne perpektivy.

        • RE: Linux v Trafačke 2020 13.12.2020 | 01:37
          Avatar rihan   Návštevník
          lebo lekari kricia, ze kolabuje zdrav. system

          Akože pol roka sa mohli pripravovať pod vedením hlavného odborníka na boj s koronakrízou.

          Za ten čas by v číne postavili najmenej 10 nových nemocníc.

          Mimochodom v číne už žiadna akože epidémia neni.

          Neboj sa prežiješ to ak dbáš o svoje zdravie a nepreťažuješ sa.

          Never všetkým správam z mainstreamu.

          • RE: Linux v Trafačke 2020 13.12.2020 | 09:03
            Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

            Veru, budem radsej verit tebe, mohol by si radit aj Krcmerymu a Krajcimu s takymi jasnymi nazormi.

            Matovic za pol roka uz mohol vymenovat a vyskolit 500 lekarov a urcite mal prinutit aspon 10tis. sestriciek a opatrovateliek, aby sa vratili zo zahranicia do nasich nemocnic, za 600€ mesacne, kto vie, preco to neurobil. Na to, ze sa nemocnice 12 rokov tunelovali cez CTcka aj ine drahe zariadenia sme sa, chvalabohu, uz zabudli, o mnohych veciach sa uz nikdy ani nedozvieme. Polne nemocnice Cesi vybudovali 2, na Strahove a v Brne a u nas jedna je pripravena na Agraci v Nitre + ten vojensky MASH vlak, neviem kde, o mesiac-dva uz ich mozno vyuzijeme. Momentalne najhorsie je s 2200 infikovanymi zdravotnikmi, ktori su v povinnej karantene, preto bacha, ked si privodis napr. otvorenu zlomeninu koncatiny, mohol by si mat problem, v nitrianskom spitali uz velmi pravdepodobne. Samozrejme, ze o svoje zdravie dbam, ked kvoli nicomu inemu, tak kvoli mojej 98 rocnej pani svokre, s ktorou zijeme spolu, teda von len s ruskom a do najblizsieho Lidla, ktory mam nastastie len 150m od baraku, potraviny vo vacsom mam cez Tesco online. Problem je ale v tom, ze min.polovicka mladsich ruska nosi pod nosom, alebo vobec, lebo Cina to hravo zvladla /tam nepanuje europska benevolencia a nedisciplina/, ani my z toho nemusime mat nervicky. A trochu pomozme aj Krajniakovi, nech nemusi zbytocne vyplacat tolko dochodkov starcom, ktorych ani nepozname.

            Never spravam od blbcov.

      • RE: Linux v Trafačke 2020 11.12.2020 | 13:50
        Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

        Popravde sa čudujem, že vôbec niekto prišiel. V januári by som to možno aj riskol, už sa neviem dočkať. Tento mesiac som si bohužiaľ spomenul až vo štvrtok, že sa v stredu mohlo niečo konať. Je pravda, že som bol natešený z predčasného darčeka pod stromček. Kúpil som si box na 3,5" disk a v stredu mi prišiel doň aj 4 TB disk WD40EZRZ (CMR), tak som ho testoval, aby som ho v prípade problémov stihol ešte do vianoc vyreklamovať. Chcem ho využívať na zálohovanie pod win10 aj linuxom, preto som zvolil NTFS. Čo čert nechcel, nastavoval som ho vo windowse, vďaka čomu som ho pod linuxom nevedel prečítať. Asi automaticky nastavil šifrovanie, aj keď som si nebol toho vedomý, že by som takú možnosť zvolil. Asi to má ako default. Keďže som to testol pod linuxom až keď som tam, mal nakopírovaných cca 50 GB, musel som to celé urobiť znova. Tentokrát v linuxe pomocou gparted zrušiť všetky partície, znova vytvoriť partíciu na celý disk a znova naformátovať ako NTFS. Potom to už fachčilo pod obi dvoma OS.

      • RE: Linux v Trafačke 2020 19.12.2020 | 21:23
        Avatar mprasil   Používateľ

        Zachytil som ze byvali stretnutia aj online. Osobne to nedam, (zijem v zahranici) ale hovorim si ze v Januari by som si to konecne mohol poznacit do kalendara a zucastnit sa virtualne ak by taka moznost bola?

        • RE: Linux v Trafačke 2020 20.12.2020 | 09:06
          Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

          Som za, bedna by to mohol aj zorganizovat, lebo po poslednych pokusoch uz ma dobry prehlad aj skusenosti s aplikaciami.

          Mimochodom, pri tejto prilezitosti, mi dovolte zazelat vsetkym slusnym linuxos.sk diskutujucim, adminom aj prispievatelom, prijemne prezitie vianocnych sviatkov a ovela lepsi a bezpecnejsi rok 2021 na vsetkych frontoch zivota.

          • RE: Linux v Trafačke 2020 14.01.2021 | 11:47
            Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

            Vcera bola opat druha streda mesiaca, na moj navrh ani tuk, nikto sa neozval.

            Teraz v Nitre nie je na pokec ziadna nalada, starame sa najviac len o svojich blizkych a ohrozenych, zial, v pondelok zomrel aj moj sused o 2 domy v ulici dalej, 71+, za normalnych okolnosti mohol este pozit aj niekolko rokov, dnes nie. Vyhrava teda len dochodkovy fond, ktory uz nemusi vyplacat mnohym starcom penzie v dalsich mesiacoch. A mladi? Po ulici prakticky nikto nenosi ruska, pokial to nie je moja babka, tak ok, stane sa. Len pre tych najblizsich je to tragedia.

            • RE: Linux v Trafačke 2020 14.01.2021 | 16:49
              Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

              Ja Nitru od uzavretia obchádzam, ako to tam teraz vlastne vyzerá.

              Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
              • RE: Linux v Trafačke 2020 14.01.2021 | 17:36
                Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                Môj názor potvrdený skúsenosťami aj iných ľudí je, že je to tu rovnaké, ako inde. Tým, že do Nitrianskej nemocnice sú zvážaní pacienti na covid z celého kraja vzniká dojem, že je tu strašná kuca-paca. 1. kolo testovania ukázalo 2.1 percenta, čo nie je až také hrozné. Je to cca 1 nakazený na 48 ľudí. V nemocnici bolo 10. januára "až" 16 ľudí na pľúcnej ventilácii z celého kraja. Obrázok si o tom urobte sami. V robote fungujeme úplne normálne samozrejme pri dodržovaní všetkých opatrení. A čo sa týka toho, že vonka mladí ľudia chodia bez rúšok, tak to nepovažujem za problém, pokiaľ sa títo nesrocujú na malej ploche. Tým, že okolo teba niekto takýto prejde na otvorenom priestore, ťa neohrozí. Najme ak tí ohrození budú sedieť doma na prdeli, ako im pravidla prikazujú. Horšie je, ak sa v obchodoch dotýkame tých istých vecí (košíkov atď.), tam je podľa mňa oveľa väčšia šanca sa nakaziť, než okoloidúcim vonka. Ešte na margo účinnosti očkovania na covid. Brat bol v ČR v decembri očkovaný (polocajt) a dnes je celá jeho rodina nakazená, očkovaní rovnako, ako neočkovaní.

                • RE: Linux v Trafačke 2020 14.01.2021 | 17:46
                  Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ
                  dnes je celá jeho rodina nakazená, očkovaní rovnako, ako neočkovaní

                  Stavím sa, že o tom médiá referovať nebudú :(

                  BTW: čo tak založiť nové vlákno Linux v Trafačke 2021? Ten Tvoj nápad z minulého roku sa celkom osvedčil.

                  • RE: Linux v Trafačke 2020 14.01.2021 | 18:11
                    Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                    Však hej, len som čakal na nejakú udalosť v tomto roku (stretávku alebo tak). Tak teda idem to založiť.

                    • RE: Linux v Trafačke 2020 14.01.2021 | 18:35
                      Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

                      Super

                • RE: Linux v Trafačke 2020 14.01.2021 | 18:40
                  Avatar Michal Gregorík Xubuntu 18.04  Používateľ

                  Len na margo nakazenia aj po očkovaní. Človek sa po očkovaní (vakcína od Pfizer) stane imúnnym až po 7 dňoch od aplikovania druhej dávky, a tá sa dáva po 21 dňoch od aplikácie prvej dávky. Takže to nefunguje tak, že dám sa zaočkovať a som za vodou, alebo že by vakcína nefungovala, ale vytvorenie imunity trvá dlhší čas a dovtedy sa človek môže nakaziť. Navyše, aj účinnosť vakcíny nie je 100%, takže môžu nastať ojedinelé prípady, že vakcína nezafunguje (v priemere u 5 ľudí zo 100).

                  ASUS x550vb, Xubuntu 18.04
                  • RE: Linux v Trafačke 2020 14.01.2021 | 19:56
                    Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                    No vidíš a na slovensku sa začalo uvažovať o tom, že budú vyhľadom na malý počet vakcín očkovať iba jednou dávkou, aby sa zaočkovalo dva razy viacej ľudí.

                • RE: Linux v Trafačke 2020 14.01.2021 | 19:12
                  Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                  Zaujímavé, ale keby ma videli policajti s cudzími ŠPZetkami, tak by ma lustrovali? Alebo sa to nejak nerieši?

                  Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                • RE: Linux v Trafačke 2020 14.01.2021 | 20:00
                  Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                  Ja budem sledovať frajerku, robí na letisku tak sa dostane k očkovaniu skôr ako ja bežný civil :-) Inak keď sme pri tom nosení rúšok tak si myslím že v BA sa to berie celkom dôsledne, samozrejme stretnem sem-tam bežca alebo fajčiara bez rúška ale to neriešim. Mňa naopak rozčuľuje keď má niekto rúško pod klofákom alebo keď som bol pred Vianocami v Alze na centrále pre objednané darčrky, o rozostupoch sa nedalo absolútne hovoriť.

                  • RE: Linux v Trafačke 2020 14.01.2021 | 20:50
                    Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

                    Parafrázovať Černých barónov, tak ten obrázok je výstižný ku*va :)

    • RE: Linux v Trafačke 2020 10.02.2021 | 23:36
      Avatar trogar2 android  Používateľ

      prechod na novšie . . .