Dualboot a Windows10 problém

Sekcia: Konfigurácia 26.12.2020 | 19:27
Avatar Šimon Hart Linux Mint  Používateľ

Zdravím, pořídil jsem si repasovaný comp:

https://support.hp.com/ph-en/document/c03808397#AbT9

vylepšený:

  • CPU = QuadCore Intel Core i5-4590, 3700 MHz
  • Grafický karta = GeForce GTX 1650(4 GB)
  • HDD = 1 TB SSD
  • RAM = 32 GB
  • windows 10

Problém je pro mne ten windows 10. Prošel jsem rúzné návody s nastavením UEFI. Když jsem to tak nastavil, tak jsem si znepřístupníl windows. Tak jsem to vrátil zpět. Navíc obstrukce s nastavením a vyladěním windows 10 pro mne neskutečný opruz. Navíc problém s kompabilitou některých her. Některé problémy neřešitelné. Rád bych dualboot s MX Linuxem. Nerad pracuji ve windows. Rád bych zase windows na hry a linux na práci a internet.

Prosím o radu jak nastavit BIOS/UEFI tak abych tam mohl nainstalovat windows 7 a MX Linux. Nejsem tak technický zdatný a navíc nevládnu angličtinou. Našel jsem sice návod, ale nevyznám se v tom:

https://support.hp.com/vn-en/document/c04272112

Děkuji předem za jakoukoliv radu

HP EliteDesk 800 G1, 32 GB, 1TB, nVIDIA GeForce GTX 1650
    • RE: Dualboot a Windows10 problém 26.12.2020 | 19:54
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      Tu máš osvetlenú celú problematiku.

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: Dualboot a Windows10 problém 26.12.2020 | 21:44
        Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

        Win7 je treba inštalovať s nastavením UEFI na Legacy (BIOS) a SCM musí byť povolené, pokiaľ sa tam taká možnosť nachádza. Disk musí mať tabuľku oddielov mbr (msdos). Až po nainštalovaní Win7 inštalovať linux.

        • RE: Dualboot a Windows10 problém 27.12.2020 | 09:45
          Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

          Pardon správne má byť povolené CSM a nie SCM.

    • RE: Dualboot a Windows10 problém 26.12.2020 | 20:53
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

      pozeral si ci sa tie hry nedaju spustit cez wine

      idealne ak ich mas na steame, proton funguje fantasticky ak nie sam od seba (po povoleni steam play) tak na protondb je takmer vzdy navod ako hru rozbehat

      ak mas GOG hry tak Lutris ich ma predkonfigurovane instalacne skripty

      BTW ked zmenis mod biosu na legacy a vypnes secureboot a podobne srandy zvacsa musis oreinstalovat aj ten windows

      teda nastav si v biose co potrebujes, nainstaluj win apotom MX a mal by si byt OK

      alebo musis nastavit secureboot a spol pre MX (podla nejakeho navodu, ak nevies anglicky hladal by som na youtube, video môže byt ľahšie pochopiteľne)

      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: Dualboot a Windows10 problém 26.12.2020 | 21:29
      Avatar Šimon Hart Linux Mint  Používateľ

      Ty hry mám na DVD (originál krabicovky). Vím, že instalovat nejprve windows a pak linux. U starších compů, notebooků (BIOS) jsem s tím neměl problém.

      HP EliteDesk 800 G1, 32 GB, 1TB, nVIDIA GeForce GTX 1650
      • RE: Dualboot a Windows10 problém 26.12.2020 | 21:48
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        Hlavne musíš pre Win aj Lin dodržať rovnaký postup. Takže keď Win nainštaluješ pod UEFI, rovnako musíš nainštalovať Lin. Mno a keď budeš inštalovať Win pod legacy BIOS, rovnako zas Lin. To je vlastne popísaná aj v článku čo som odkazoval vyššie.

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: Dualboot a Windows10 problém 27.12.2020 | 09:32
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        tie hry by som urcize skusil rozhcodit, budes mat dvojnasobne hrania,najpr pri rozchodeni hry a potom pri jej hrani

        a k veci:

        u starsich pc fungoval jeden bios bez kadejakcyh securebootov a klucov na spustanie

        tak ako som už písal a potom aj bedna a Livan, pre oba OS musíš mať rovnaké nastavenia (uefi/legacy, secureboot, tabulku oddielov, ...) teda ak Linux nevies nainstalovat pod aktualnym nastavenim v biose/uefi tak si to nastavenie zmen ale potom musis urobit aj novu instalaciu windowsu

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: Dualboot a Windows10 problém 27.12.2020 | 10:54
      Avatar gejza   Návštevník

      ...nainstalovat win,a upgrade bios...skusil si???...

    • RE: Dualboot a Windows10 problém 27.12.2020 | 10:56
      Avatar gejza   Návštevník

      ...a tu sedmicku neinstaluj...instaluj desiatku...

      • RE: Dualboot a Windows10 problém 27.12.2020 | 11:03
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        to je asi nejaka nova moda pouzivat roky nepodporovaný OS a potom sa čudovať prečo mi nejde to alebo toto (nedávno tu niekto riešil problém so spotify na ubuntu z roku 2014)

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • RE: Dualboot a Windows10 problém 27.12.2020 | 11:06
          Avatar redhawk75   Používateľ

          Win 7 je stale podporovany do 2023, len treba mat bud enterprise verziu alebo Pro.

          Kvoli firmam sa stale musia aktualizacie vydavat (ista nemenovana banka este stale funguje na Serveroch 2003 a desktopy na Win XP tam su do 2021 updaty na embedded a asi budu predlzovane)

          • RE: Dualboot a Windows10 problém 27.12.2020 | 11:18
            Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

            enterprise segmet možno podporu dostane, ja som skôr myslel na podporu aplikácií, lebo pokiaľ viem aj prehliadače (chrome určite) nebudú dostávať aktualizácie na win7 (nechce sa mi hladať odkedy presne, asi už od 2021) a to je len krok od toho aby sa vnich prestali zobrazovať 1/2 stránok korektne (lebo nebudú spĺňť nejaký standard) o bezpečnotnej hrozbe ani nehovorím

            a nemyslím si, že keď si kupoval repasovaný komp si bude platiť predĺženú podporu

            Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
            • RE: Dualboot a Windows10 problém 27.12.2020 | 11:47
              Avatar redhawk75   Používateľ

              chrome do 2022, https://www.zdnet.com/article/using-chrome-on-windows-7-google-just-gave-you-another-six-months-of-support/ 

              jasne, preto som dal postup na win 10 

      • RE: Dualboot a Windows10 problém 27.12.2020 | 11:07
        Avatar redhawk75   Používateľ

        niektore hry na Win 10 nejdu aj ked su z GoG takze ak to ma len na hry, nechal by som to na jeho posudeni.

        • RE: Dualboot a Windows10 problém 27.12.2020 | 11:22
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

          tak to som netušil, to sú nejaké dosové hry asi ? alebo niečo extra staré

          lebo že by mi niečo z GOG nefungovalo sa teda nepamatam (nehovoriac že väčšinu, ak nie všetky, z mojich GOG hier som rozchodil aj cez lutris v linuxe)

          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
          • RE: Dualboot a Windows10 problém 27.12.2020 | 18:14
            Avatar redhawk75   Používateľ

            Ako pise Bioshock Infinite, Taktiez mi blbne (pada) DeusEx IW a System Shock (pod Win10)

    • RE: Dualboot a Windows10 problém 27.12.2020 | 11:04
      Avatar redhawk75   Používateľ

      Je nutne si spravit instalacku Win10 (mam Pro verziu upgrade z Win7 (a ano berie stale instalator a aktivator seriove cisla z W7), spravit zalohu ovladacov pre to HP na win 10 (usb flaska)

      Ako to mam ja:

      1. live MX gparted odstranit vsetky particie na HDD 

      2. nastavit v BIOSe na legacy 

      3. spustit s USB/dvd instalaciu W10 po instalacii nie je problem s Gparted zmenit particie

      4. previest instalaciu MX

      nemam s tym jediny problem 

      • RE: Dualboot a Windows10 problém 27.12.2020 | 11:29
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        ešte si zabudol na zmenu tabuľky z GPT na MBR

        ALE ja by som legacy nenastavoval ak to nie je nevyhnutne

        keď už pre nič iné tak pre limitáciu na 4 primárne partície pod MBR (+ obmedzenie velkosti tej partície na 2TB) a asi kopu iných obmedzení o ktorých ani neviem

        ani vypnutie secureboot nie je vždy nevyhnutné, ale zväčša postačujúce pre jednoduchšiu inštaláciu linuxov

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: Dualboot a Windows10 problém 27.12.2020 | 15:37
      Avatar Šimon Hart Linux Mint  Používateľ

      Zdravím,

      1. windows10 je instalovaný v prodejně. Počítač mám cca týden. Můj problém je samotný windows10.

      • windows snadnější nastavení a ovládání.
      • windows10 je toho opak a mnoho balastu a šmírovacích doplňků atd.

      2. například nejde spustit hra BioShock Infinite od GOGu. Nejde jen o můj vlastní poznatek. Sice někomu jde, ale mnoha lidem nejde. Viz fórum na GOGu.

      3. ano chci windows jen na hry

      4. to je pravda, že mohu pak po instalaci linuxu vyzkoušet přes wine/lutris hry, které nejdou spustit pod w10

      5. moje trpělivost vypršela při pokusu spustit z USB live "MX-19.3_x64" (zkontrolované sha256). Ještě vyzkouším "MX-19.2_64", nebo jiná distra.

      Ale děkuji za rady. Přimělo mě to znova se nad tím zamyslet.

      HP EliteDesk 800 G1, 32 GB, 1TB, nVIDIA GeForce GTX 1650
      • RE: Dualboot a Windows10 problém 27.12.2020 | 16:25
        Avatar redhawk75   Používateľ

        bude za chvilu blog na utility ako odlahcit a odsmirovat W10 :-) akurat dokoncujem

        ale napr built by bel:

        Bloatbox - odstranenie W10 natlacenych veci (opatrne s tym)

        Privatzilla - sukromie a nastavenia W10

        Clean manager + - cistenie Win10

        SharpApp - bezplatný a prenosný nástroj založený na stroji PowerShell a súboroch skriptov poháňaných komunitou na deaktiváciu telemetrických funkcií v systéme Windows 10, odinštalovanie predinštalovaných aplikácií, inštaláciu softvérových balíkov a automatizáciu úloh systému Windows pomocou integrovaného skriptovania v prostredí PowerShell.

        Debotnet - taka rozsirenejsia a univerzalnejsia Privatzilla

        Osobne odporucam minimalne Debotnet

        • RE: Dualboot a Windows10 problém 27.12.2020 | 17:49
          Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

          Ešte si mrkni O&O ShutUp

      • RE: Dualboot a Windows10 problém 27.12.2020 | 18:02
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        Ako si MX Linux na USBéčko dával? A čo ti pri spustení vypíše?

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: Dualboot a Windows10 problém 27.12.2020 | 18:07
      Avatar gejza   Návštevník

      .vyskusal si šecky USB vstupy???

    • RE: Dualboot a Windows10 problém 27.12.2020 | 18:34
      Avatar Šimon Hart Linux Mint  Používateľ

      "MX-19.3_x64" jsem dával pomocí prvně Etcherem a podruhé Rufusem. A při spouštění v obou případech naběhl "spouštěcí text" - Spuštění live v grafice,Spuštění live v textově, Instalace a další volby (tak nějak). Jenže spouštění live v grafice bylo zašedlé a nešlo odkliknou. A v textovém módu jsem zkusil, ale to množství voleb bylo pro mne jedna velká neznámá.

      HP EliteDesk 800 G1, 32 GB, 1TB, nVIDIA GeForce GTX 1650
      • RE: Dualboot a Windows10 problém 27.12.2020 | 18:39
        Avatar redhawk75   Používateľ

        skusil by som AHS verziu.

        V poslednom case mam problem s rufusom vytvorenymi usb. Skusil by som Etchcer alebo sardu

        • RE: Dualboot a Windows10 problém 27.12.2020 | 19:07
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

          Súhlas, zrejme tam má nejaký novší HW.

          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: Dualboot a Windows10 problém 27.12.2020 | 19:06
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        Ja to robím klasicky, najprv si pozriem kde je USB:

        lsblk
        NAME   MAJ:MIN RM   SIZE RO TYPE MOUNTPOINT
        sda      8:0    0 465.8G  0 disk 
        ├─sda1   8:1    0   500M  0 part 
        ├─sda3   8:3    0  43.3G  0 part /
        └─sda4   8:4    0 365.2G  0 part /home
        sdb      8:16   1   7.4G  0 disk 
        ├─sdb1   8:17   1   678M  0 part 
        └─sdb2   8:18   1   3.1M  0 part 

        Vidím že tam mám USB ako zariadenie sdb.

        Teraz si spustím kopírovanie na USB:

        sudo dd if=antix.iso of=/dev/sdb bs=1024k status=progress
        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: Dualboot a Windows10 problém 27.12.2020 | 19:26
        Avatar mxl   Návštevník

        Secure boot vypnúť, neni pre mx podporovaný.

        Píše sa o tom

        napríklad aj v odkaze na ich fóre.

    • RE: Dualboot a Windows10 problém 27.12.2020 | 20:12
      Avatar gejza   Návštevník

      .alebo VENTOY......

      • RE: Dualboot a Windows10 problém 27.12.2020 | 20:35
        Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

        VENTOY neodporúčam, je nespoľahlivý. Polovica mnou testovaných distier nebootovala.

    • RE: Dualboot a Windows10 problém 27.12.2020 | 21:01
      Avatar gejza   Návštevník

      ...585 distier butne...emiks linux je medzi...

    • RE: Dualboot a Windows10 problém 06.01.2021 | 22:41
      Avatar sebo Arcolinux+Suse15.3 -Win10  Používateľ

      Skus si to nainštalovať bez toho "bezpečného" ufi .Mne to ide do kedy pôjde budem to mat .Mam 2x Linux + win10 a bez ufi na novej B550 aorus pro AC A más pravdu rozchodiť win10 je strašne dačo . Škoda ze ovládače Na B550 aorus pro AC sú len na 10 nie na win7