Dell Optiplex 960 - distro

Sekcia: Ostatné 07.04.2021 | 13:36
Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

Ahojte, dnes som nafasoval v robote starší Dell Optiplex 960. Ešte som ho nemal zapnutý a chýba ramka takže netuším aké parametre má, čo so pozeral má 160 GB disk ktorý tam zatiaľ nechám a osadím 3 GB DDR2ku z druhého kompu a bude tam nejaká základná grafika. Do tohoto kompu zatiaľ nechcem investovať (mám už nákupný zoznam na upgrade druhého Dellu) a preto otázka znie, aký Linux by mohol ísť svižne na 3 GB RAM a klasickom rotačnom disku? Bude to komp využívaný možno jeden víkend v mesiaci, preto nechcem do neho vrážať a primárne bude využívaný na web a pozeranie filmov. Zatiaľ mám favorita MX Linux, ale nebránim sa nápadom. Desktop by som volil Xfce, distro mi je viac-menej jedno aké by tam šlo, raz to prispôsobím a už sa v tom nebudem hrabať, bude to taký víkendový komp u rodičov. Vďaka za tipy,,,

    • RE: Dell Optiplex 960 - distro 07.04.2021 | 13:43
      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

      Ešte doplním že nevylučujem že v budúcnosti dokúpim minimálne ssdčko, sú už za facku,,,

    • RE: Dell Optiplex 960 - distro 07.04.2021 | 14:35
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      Niečo také sme mali v bývalej robote. Win sa na tom zobúdzal tak desať, pätnásť minút. Vedľa som mal Acer Aspire One s jedným gigabajtom pamäte a otázka na teba Pali je: Že aké by si tipol, že tam bežalo distro.

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: Dell Optiplex 960 - distro 07.04.2021 | 14:50
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

        Ja by som tipol AntiX, a vidíš Mário že vieš byť aj milý a neškatuľkovať hneď druhých a ja potom nerýpem :-) Ale vážne, má to nálepku a licenciu na Vistu tak dáky ten rok má za sebou. Nemám problém tam nahodiť aj AntiX, ale to by som musel poskladať programový výber od podlahy, a na to nebudem mať asi toľko času lebo starý komp s ramkami nemám u seba. Ešte zvažujem aj BunsenLabs, nech je to niečo na Debiane a niečo nenáročné. Prípadne si pripravím programový výber na druhom kompe, má AntiX aj variantu kde sa nahodí len desktop bez programov? Kto robil programový výber pre bol fakt "génius", o menu ani nehovorím,,,

        • RE: Dell Optiplex 960 - distro 07.04.2021 | 15:59
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

          Na výber z nejakých možností je. Pre teba by bolo zaujímavé antiX Base. Base ma necelých 700MB, takže budeš mať čo čistiť, teda spraviť si na to skript.

          Do menu moc nechodím, ale kvôli tomu aké je prívetivé :), aj na to mám vlastné riešenie. antiX je také zoskupenie grafických šialenstiev :) Kedysi som vydal, ešte na starom antiX fóre môj spin a dosť mi to lajkovali. Inak fakt sa na pokračovanie chystám, ale hrám sa stále s AI a to mi žere čas.

          Inak ak sa na to dáš a spravíš potom nejaký cheatshit, môžeme to nejak uplácať spolu. Aj Red už má nejaké pokusy za sebou, možno by to mohol byť zaujímavý projekt. Richard pokiaľ si dobre pamätám ide tiež antiX.

          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: Dell Optiplex 960 - distro 07.04.2021 | 16:55
      Avatar samalama   Návštevník

      nechapem, co tu furt riesite za picoviny s tymi distrami. ved je to uplne jedno, co sa tam nainstaluje, dolezite je, co tam bude bezat (WM/DE). ale v konecnom dosledku je to aj tak jedno, pretoze sa tam nakoniec aj tak spusti nejaky browser, ktory ten komp s 3gb ram aj tak totalne zabije...

      btw kupit ssd nie je problem, ale dokupit ram za par eur uz problem je...

      • RE: Dell Optiplex 960 - distro 07.04.2021 | 17:24
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

        Noo to s tou ramkou mi je jasné od začiatku, že bude limitovať hlavne počet tabov v prehliadači. Ale ide mi o celkovú odozvu systému na staršom stroji, preto riešim pičoviny ty génius,,,

        • RE: Dell Optiplex 960 - distro 07.04.2021 | 18:39
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

          Firefox na antiXe s 1GB RAM čo som tu už spomínal, dával v poho 4taby, asi by dal aj viac, ale neriskoval som spustenie OOM killeru. Takže žiť sa s tým dá. Ako víkendový komp by mi to stačilo.

          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • RE: Dell Optiplex 960 - distro 07.04.2021 | 20:01
          Avatar samalama   Návštevník

          kristapana ved ten rozdiel nebude ziadny - ked tam das kde, tak to bude pomale v akejkolvek distribucii, ktoru tam nainstalujes. ked tam das blackbox, tak to bude rychle v akejkolvek distribucii, ktoru tam nainstalujes...

          • RE: Dell Optiplex 960 - distro 07.04.2021 | 20:33
            Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

            Nesúhlasím že daný desktop sa správa rovnako v rôznych distrách, je to citeľné najmä na starších strojoch, na nových nie. Ale chápem čo s tým chceš povedať, ver alebo nie ale skúšal som rôzne distrá napr. s KDE vždy na rovnakom kompe a čistej inštalácii a dovolím si tvrdiť, že rýchlosť nebola rovnaká,,,

          • RE: Dell Optiplex 960 - distro 07.04.2021 | 20:40
            Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

            A nie som teoretik, vždy píšem iba o tom, čo mám odskúšané,,,

          • RE: Dell Optiplex 960 - distro 07.04.2021 | 21:23
            Avatar redhawk75   Používateľ

            ked tam das kde, tak to bude pomale v akejkolvek distribucii, ktoru tam nainstalujes. 

            nie je pravda.

            Septor je na KDE a je aj z USB extremne lahky a rychly (testovane na atom + 1GB ram a Celeron s 2GB ram) 
             

            • RE: Dell Optiplex 960 - distro 07.04.2021 | 21:51
              Avatar samalama   Návštevník

              a je plnohodnotne kde (a system celkovo) so vsetkym, take iste ako standardna instalacia v "klasickej" distribucii...?

              • RE: Dell Optiplex 960 - distro 08.04.2021 | 09:50
                Avatar redhawk75   Používateľ

                vyskusaj

          • RE: Dell Optiplex 960 - distro 07.04.2021 | 21:38
            Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

            Čo ty o tom vieš, úplne kulové. Vieme že sa vyznáš do sietí. Ja osobne sieťarov mám rád a vážim si ich, myslím tých vývojárov, tí sú myslením úplne inde ako väčšina populácie, mám tú česť, že jedného podľa mňa svetového poznám a mali sme o tom dlhé debaty.

            Desktop hlavne dnes lowendový, je závislý od veľa faktorov, ako je IO a tam mainstrem tento problém nijak nevyriešili podnes.

            Ja denno, denne riešim napríklad tisíce malých súborov a tento problém nie je vyriešený podnes. Už keď som s Linuxom začínal, ale mainstream ho dáva bokom a tvrdí že "ext" vyhovuje každému. Mne nevyhovoval nikdy, dnes ho proste viac tolerujem.

            A keď nedvihneš dekel, tak pod ním je niekde viac humusu a niekde menej. Na užívateľskej časti je to značne citeľné.

            Čo chceš viac vedieť.

            Nebuď kokot a smrť BSD a ich užívateľom. To je moje posolstvo.

            Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: Dell Optiplex 960 - distro 07.04.2021 | 21:20
      Avatar redhawk75   Používateľ

      je tam asi C2D a Intel GMA 4500. ak tam budu 3GB ram tak kludne Debian / devuan / xubuntu / Septor

      Osobne po poslednych zazitkoch s LM a MX by som siel do debian 10 + DE ake chces. ja by som sa vyhol cinnamon  a gnome ale inak by na tom malo ist skoro vsetko (netusim RHEL, Fedora, openSUSE a ich odnoze)

       konkretne:
      Manjaro
      Mageia
      Bunsenlabs lithium (debian + openbox)
      Obarun
      Absolute Linux 
       

      • RE: Dell Optiplex 960 - distro 07.04.2021 | 21:29
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

        BunsenLabs som spomínal vyššie, tiež je jeden z kandidátov. GNOME nemám rád, to tam určite nepôjde, buď Xfce alebo spomínaný Openbox. Prípadne by som mohol vyskúšať aj Q4OS ale nie s Plasmou ale s Trinity,,,

        • RE: Dell Optiplex 960 - distro 07.04.2021 | 21:52
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

          Ja to vidím na online pokec Bedňa, Pali, Red a Richard. Samozrejme myslím Richarda ako RMS :)

          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
          • RE: Dell Optiplex 960 - distro 07.04.2021 | 21:58
            Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

            Ešte nemám kúpenú webku a mikrofón som požičal kamošovi. Už mám toľko vecí v záložkách Alzy, že neviem či mu budú stačiť dva litre, tak tam prihodím aj webku :-) S online hovormi inak samozrejme súhlasím, radšej si vypiiip veci osobne ako sa doťahovať cez fórum.

            • RE: Dell Optiplex 960 - distro 08.04.2021 | 22:16
              Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

              Mne by stačilo aj Mumble, už vás po pohľade trochu poznám.

              Len som si kúpil slúchadlá s mikrofónom a zistil som, že tam mám fail, majú dva jacky a na notebooku jeden jack (mikrofón + slúchadlá v jednom). To som si nevšimol teraz keď som ich kupoval popri nákupe v Tescu :) Neviem či by som v Budapešti dal výmenu, to môže byť problém a nerád ľudí nasieram :)

              Na pôvodných mi skapal jack. Skúsim cez víkend zohnať redukciu.

              Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
              • RE: Dell Optiplex 960 - distro 09.04.2021 | 03:31
                Avatar redhawk75   Používateľ

                Neviem či by som v Budapešti dal výmenu, to môže byť problém a nerád ľudí nasieram :)

                no pekne... inak skor ti vymenia ako v SR

                • RE: Dell Optiplex 960 - distro 09.04.2021 | 09:10
                  Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                  Pozerám že existuje verzia ICQ New a je dostupná aj pre Linux, ale už to nie je stará klasika ale moderný kecálek.

                  • RE: Dell Optiplex 960 - distro 09.04.2021 | 10:03
                    Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                    ICQ mi nespomínaj. Pred moc rokmi ma vykopli za neoficiálneho klienta. Proste uzavretá šmejďárna.

                    Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                    • RE: Dell Optiplex 960 - distro 09.04.2021 | 10:17
                      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                      Ja som sa pripájal v Linuxe na ICQčko cez Psi, ale nikto ma kvôli tomu nezrušil.

                      • RE: Dell Optiplex 960 - distro 09.04.2021 | 20:53
                        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                        Je taká paleta rokov, že už si to presne ani nepamätám. Bol to tuším Jabbim, alebo ešte predchodca Gajim, fakt neviem (a samozrejme LICQ). Potom mi to tuším zas obnovili, ale dávam ruky radšej preč ak to ide, od uzatvorených šmejďáren. Potom to aj tak obsadili Rusy so spamom, rovnako ako Jabber. Vtedy sa moc neriešila bezpečnosť a aj roky potom ľudia používali prepálené heslá.

                        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                    • RE: Dell Optiplex 960 - distro 09.04.2021 | 10:20
                      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                      Alebo som mal Psi na Jabber a pripájal sa cez Licq, už si to nepamätám, bolo to dávno,,,

                  • RE: Dell Optiplex 960 - distro 09.04.2021 | 11:24
                    Avatar redhawk75   Používateľ

                    jj ICQ patri mail.ru ako aj v kontakte (vkcom).

                    ako som opustil FB tak som uz len vk a twitter, ktory asi tiez necham tak.

                • RE: Dell Optiplex 960 - distro 09.04.2021 | 10:01
                  Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                  No možné to je.

                  Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
              • RE: Dell Optiplex 960 - distro 09.04.2021 | 08:02
                Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                Kde sú tie časy keď sme komunikovali len cez ICQ, doteraz si pamätám číslo. A hrali sme hry ako Rock Paper Scissors :-)

                • RE: Dell Optiplex 960 - distro 09.04.2021 | 13:20
                  Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                  ja icq cislo pouzivam ako heslo na nepodstatne stranky lebo si ho proste pamätám

                  Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
              • RE: Dell Optiplex 960 - distro 14.04.2021 | 23:06
                Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                Mumble nepoznám, ale prečo nie :-)

      • RE: Dell Optiplex 960 - distro 07.04.2021 | 21:53
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

        Štandardne by som si nenechal kecať do distra a mám asi na 4 distrá komplet programový výber v texťákoch včetne repo, ale tentokrát budem robiť komp na mieste. Preto si musím pripraviť veci dopredu lebo potom už nebudem mať toľko času, potrebujem na kľúči distro a texťák s programovým výberom, nič iné.Takže zatiaľ sa rozhodujem medzi MX Linux, Q4OS Trinity a BunsenLabs, každé distro zámerne s iným desktopom. Všetky tri postavené na Debiane,,,

      • RE: Dell Optiplex 960 - distro 07.04.2021 | 22:25
        Avatar mirko70 U_Mate 16:04  Používateľ

        Ahojte. Ak by sa chcel dakto detailnejšie vrtať v tom PC tak tu je link na dokumentáciu k Optilexu 960

    • RE: Dell Optiplex 960 - distro 07.04.2021 | 22:54
      Avatar gejza   Návštevník

      ...online pokec o starom šrote...maksimalne online vyplnit formular na šrotovisko,kedy zanesiete,aby nebola pokuta...

      • RE: Dell Optiplex 960 - distro 07.04.2021 | 23:03
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

        A kto hovorí že to má byť pokec o kompe? Nuž daktorí majú úctu aj k starším kúskom, ty "maksimalne" doštudovať gramatiku a nestarať sa do dospelých,,,

        • RE: Dell Optiplex 960 - distro 08.04.2021 | 09:55
          Avatar redhawk75   Používateľ

          jj mi zberatelia "srotu" mame radi srot a na nom casto bezi moderny OS rovnako plynulo ako na novom zeleze.

          • RE: Dell Optiplex 960 - distro 14.04.2021 | 23:31
            Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

            Teraz som si uvedomil že ono to ani nie je o peniazoch, dnes sa dá kúpiť v poho nový komp za 5-6 kíl, samozrejme nemyslím teraz nejaký herný. Ale je to skôr záľuba a určitá filozofia vŕtať sa v starších strojoch a dávať im nový život a aj tam sú nejaké tie investície ako napr. rozšírenie ramky lebo je väčšinou do 4 GB prípadne žiadna, ssdčko miesto starého pomalého disku, silnejšia grafika lebo v kancelárskych kompoch býva slabý základ.

            Už asi štvrť roka plánujem upgrade môjho primárneho Dellu 780ky, zatiaľ som do neho dokupoval 256ku SSD + 1 TB HDD (oba WD), základnú grafiku AMD Radeon HD 6450 a rozšíril pamäte DDR3ky na 8 GB. Najbližší upgrade rýchlejšie ssdčko Apacer, silnejšia grafika GeForce 1030 aby som konečne rozhehal cez Steam nejaké tie menej náročné hry, webka na pokec s rodičmi, repro Creative s diaľkovým ovládačom lebo využívam komp v spálni aj ako telku. A komponenty čo zostanú zase použijem niekde inde. A táto sranda ma výjde do 4 kíl tak nech si niekto nemyslí že starý "šrot" majú len socky :-)

            • RE: Dell Optiplex 960 - distro 15.04.2021 | 00:34
              Avatar samalama   Návštevník

              ... upgrade môjho primárneho Dellu 780ky... Najbližší upgrade rýchlejšie ssdčko Apacer... táto sranda ma výjde do 4 kíl...

              ty vole, tomu sa hovori vyhodene peniaze do luftu... ak zoberiem, ze zrecyklujem skrinku a zdroj, tak za necelych 200e mam novu dosku, cpu, ram a ssd (ktoreho rychlost vyuzijem naplno, kdezto ten stary srot ma len sata2) a mam "vykonny" stroj (v porovnani s tym srotom). ak by som chcel mat istotu, ta za dalsich 50e kupim kvalitny zdroj. takze mi este ostane vo vrecku 150e na 1-2roky na elektrinu...

              • RE: Dell Optiplex 960 - distro 15.04.2021 | 00:44
                Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                Cca 15-20 rokov dozadu som skladal len nové kompy s vybratých komponentov z katalógu a sám som si ich kuchtil, ale to bolo o niečom inom, to si ešte jedol piškóty s mliekom a všetci sme používali Widnows a drvili hry. Teraz už obnovujem staré "šroty"ako ty hovoríš. No naschál ty génius rozpíš komponenty, ktoré by si použil, rád sa priučím,,,

                • RE: Dell Optiplex 960 - distro 15.04.2021 | 09:42
                  Avatar samalama   Návštevník

                  tie najlacnejsie dostupne na trhu...

            • RE: Dell Optiplex 960 - distro 15.04.2021 | 08:27
              Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

              kedže je to starý komp predpokladám že to SSDčko pripájaš cez SATA, nemyslím že by upgrade na rýchlejšie mal akýkoľvek význam

              rovnako ku grafike by som zvažoval či to má zmysel, bez dostatočne rýchleho CPU tam môžeš dať aj RTX 3090 a náročnejšie hry nespustíš (respektíve nepôjdu rýchlejšie ako doteraz) keďže grafiku bude "brzdiť" nestíhajúci procesor

              Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
              • RE: Dell Optiplex 960 - distro 15.04.2021 | 10:10
                Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                Pozeral som testy a prešiel pár fór, práve GeForce 1030 je taký strop ohľadne odberu a spolupracuje s Dellmi, disk kupujem aj preto, že chcem ten čo je v kompe použiť v inom. Tá AMD je slabučká, rozdiel vo výkone bude určite a chcem to najmä kvôli stredným detailom WoT a nejakým tým nenáročným hrám pod Steamom. Keď budem chceť herný komp kúpim nový, toto nie je o tom,,,

      • RE: Dell Optiplex 960 - distro 08.04.2021 | 09:54
        Avatar redhawk75   Používateľ

        stary "srot" este kvalitny.

        mimochodom okrem vga si cpu moc za poslednych 10 rokov s vykonom nepolepsily (presnejsie vykon na jadro) 

        okrem toho ze sa zdvihla spotreba cca o 60% u zostav tak sa da plnohodnotne pracovat na 12-15 rocnom pc / ntb.

        nebavim sa o hrach ale o praci

    • RE: Dell Optiplex 960 - distro 14.04.2021 | 22:57
      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

      Ok tak predbežne som vybral pre Dell SparkyLinux. Je postavený na Debiane, desktop Xfce a má celkom dobrý programový výber už v základe a je rýchly. Takže podľa mňa optimál na víkendový komp v ktorom sa nebudem vŕtať. Zatiaľ som ho skúšal len z kľúča ale zajtra pôjde na disk,,,

    • RE: Dell Optiplex 960 - distro 15.04.2021 | 19:41
      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

      Tak predbežné info, licencovaná 10na šla z Dellu von a nahodil som Sparkyho. Celkom svižné info, čo ma hnevá je neskutočný brum pri zapínaní distra a pípnutie pri vypínaní. Zatiaľ nemám po ruke externú wifinu tak uvidím či to bude robiť aj po upgrade, ale to až zajtra na meste činu.

      • RE: Dell Optiplex 960 - distro 16.04.2021 | 09:28
        Avatar redhawk75   Používateľ

        brum? ako zvukovka alebo ten ich start?

        mne GX620 v skrinke hucala az do nabehnutia OS a potom stichla. teraz z neznameho dovodu nabehne na plne otacky a hned pri pipnuti BIOS OK stichne. aj celkovo ako je mimo case nie je hlucnejsi ako 56db, predtym hravo daval 75db 

        • RE: Dell Optiplex 960 - distro 16.04.2021 | 12:22
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

          myslím že brumom myslí zvuk z reprákov (do ktorých "preteká" prúd - na slabších zostavách sa to dá simulovať nastavením hlasitosti na MAX)

          môj názor je že distro pri štarte "vyhúli" zvuk na maximum a až po nabehnutí desktopu ho zmení na pôvodnú normálnu hodnotu

          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
          • RE: Dell Optiplex 960 - distro 16.04.2021 | 13:49
            Avatar redhawk75   Používateľ

            hm to robilo na Linux mint na Audigy + Cambridgr SoundWorks DTT2200. 

            doteraz netusim preco.

            Najprv v tom prasklo a potom brum

          • RE: Dell Optiplex 960 - distro 16.04.2021 | 14:12
            Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

            Niečo podobné, ale fakt netuším že čím to je. A keď potvrdím vypnutie počítača pre zmenu pípnutie čo zobudí aj mŕtveho. Ale nakoniec som aj tak nahodil jednu z posledných ideí Q4OS ale pre zmenu s ľahším Trinity desktopom a nie Plasmou a celkom sa mi páči, miesto Dolphinu používa na prehliadanie súborov ako kedysi Konqueror a je pekne rýchly. Na druhú stranu má kus menej prehľadné nastavenie systému ako Plasma ale dá sa to prežiť. Porgramový výber pripravený v texťáku, už len komp kopnúť k rodičom, pripojiť wifinu a uvidím, ako sa bude tváriť po upgrade a doinštalovaní programov.

            • RE: Dell Optiplex 960 - distro 16.04.2021 | 16:49
              Avatar mirko70 U_Mate 16:04  Používateľ

              Dobrý výber. Q4OS dávam aj ja na staré noťásky. 32bitovka tam ide jako raketa. Stačí základný výber programov. Akurát pri spúšťaní browsera ponúka doinštalovať Chromium. Jediný zádrhel som postrehol pri odpojení káblu a pokiaľ nebol zaškrtnutý pri wifi uložiť a pripojiť tak sa pri spustení stále muselo zadávať ručne. Potom to prestalo.

              • RE: Dell Optiplex 960 - distro 16.04.2021 | 19:59
                Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                Na svojom hlavnom kompe som používal tiež Q4OS ale s Plasmou a dovolím si tvrdiť že jedno z naj distier s KDE desktopom. Web browsery vždy kombinujem v distrách dva, Firefox a Chromium, jedného času som používal aj Vivaldiho a celkom sa mi páčil,,,

                • RE: Dell Optiplex 960 - distro 16.04.2021 | 22:50
                  Avatar redhawk75   Používateľ

                  ja mam tiez vzdy 2 browsery - chrome, cromium, slimjet a brave, vivaldi, opera.

                  na testovacej stene mam teraz septor, je to anonymity distro s kde. a za svet si na to kde neviem zvyknut

                  • RE: Dell Optiplex 960 - distro 16.04.2021 | 23:20
                    Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                    Podľa mňa je to len o zvyku, ale ak máš ku KDE odpor ako ja ku GNOME tak chápem,,,

                    • RE: Dell Optiplex 960 - distro 17.04.2021 | 02:29
                      Avatar redhawk75   Používateľ

                      dlhe roky som KDE pouzival. zmenilo sa to s KDE 4. to bola myslim prva plasma

                      gnome 3 na ten som rovnako neprisposobivy. 

                      cinnamon sa dost zlepsil, hlavne posledny rok (stabilita nie vizualne) tak tam mi ten gnome3 prijde normalny.

                      • RE: Dell Optiplex 960 - distro 17.04.2021 | 10:26
                        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                        Zase čo sa GNOME vetvy týka mne celkom vyhovuje aj Mate desktop, Cinnamon mi príde menej stabilný a v Manjaro som ho zhodil jedným doništalovaným apletom,,,

                      • RE: Dell Optiplex 960 - distro 17.04.2021 | 16:42
                        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                        Ešte si za istotu vezmem na kľúč Emmabuntüs, ak by sa mi náhodou niečo pototo na Trinity a nebude sa mi chcieť šuškať s programovým výberom na inom distre.

                    • RE: Dell Optiplex 960 - distro 17.04.2021 | 02:30
                      Avatar redhawk75   Používateľ

                      ale na septor (live) mi ta plasma (kde 5) pride pekna a odladena. len to nesmies nainstalovat :D

                      • RE: Dell Optiplex 960 - distro 17.04.2021 | 11:17
                        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                        Ono DE narozdiel od WM chcú riešiť veci lepšie (inak) ako ty chceš.

                        Takže si poskladáš napríklad KDE apps z tých čo ty máš rád a desktop sa bude správať tak ako to máš rád.

                        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                        • RE: Dell Optiplex 960 - distro 17.04.2021 | 17:26
                          Avatar redhawk75   Používateľ

                          preto mam xfce. kde sa mi nikdy poriadne nepodarilo odladit.

                        • RE: Dell Optiplex 960 - distro 17.04.2021 | 20:49
                          Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                          Po tej poslednej niekoľko mesačnej diktro turistike som sa rozhodol, že budem používať všade už len KDE. Práve som vyhodil z hlavného kompu LM a nahodil naspäť KDE neon a v druhom kompe zostane Q4OS s Trinity. Nevylučujem že nepôjde aj na hlavný komp ale musel som nahodiť KDE neon lebo pozná wifinu čo mám po ruke, v Q4OS sa neviem pripojiť,,,

                          • RE: Dell Optiplex 960 - distro 17.04.2021 | 21:09
                            Avatar mirko70 U_Mate 16:04  Používateľ

                            ano,to je presne to čo som spomínal pri svojej predošlej odpovedi. Musel som použiť klasický kábel a potom pri nahadzovaní wifi spojenia odškrtnúť uložiť a pripojiť. Lebo ak som dal iba uložiť tak mi to nikdy samé nezaplo. Všimol som si túto anomáliu aj pri iných starších noťasoch,že malo problém pri wifine. Niektoré som doriešil USB wifi. Stoja cca 4-5€ ale potom sa pripojili všetky.

                            • RE: Dell Optiplex 960 - distro 17.04.2021 | 21:20
                              Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                              Ja mám dve externé wifiny, jednu u rodičov ktorá ide na každom Linux distre (tuším nejaká Tenda) a druhú TP-Link WN822N. Tá je kus náladová, v Ubuntu distrách sa väčšinou chytí a potom ju viem nahodiť cez git ale v Debian distrách mám s ňou problém. Preto som nahodil KDE neon, keď pôjdem najbližšie k rodičom mrknem aká to je wifina a objednám ju, aby som mal pokoj a pôjde Q4OS aj na hlavný komp. Keby som nebýval v podnájme už dávno by boli prevŕtané steny :-)

                              • RE: Dell Optiplex 960 - distro 17.04.2021 | 22:28
                                Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                                Qt/KDE aplikácie sa mi páčia, rovnako ako knižnice, hoci sa medzi programátormi občasne hejtujú. Samotnä Plasma mi príde nenažrané DE, rovnako ako Gnome so spústou chýb. Mno a príde mi to, že to nikdy ani dobre fungovať nebude, pretože dnes nie je v móde opravovať, ale furt ísť kupredu za neexistujúcimi požiadavkami užívateľov. Preto nech sa rozhodujem pre hocijaké aplikácie, vždy WM bude pre mňa IceWM. Sám nechápem ako rýchle rastie a tiež mám trochu strach, že zahodili ideály "rob veci jednoducho" zahodiť, dúfam, že nie. Mno každý deň mám plný GitHub vecí čo vylepšili, úplne najviac zo všetkých projektov čo sledujem a je ich celkom dosť. Popritom zahodili dostávať za svoju prácu prachy od GNU a stále to robia ako side poject, preto ich mám rád :)

                                Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                                • RE: Dell Optiplex 960 - distro 17.04.2021 | 22:38
                                  Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                                  Ja som to tu už raz rozoberal na fóre KDE v KDE neon mi príde dosť nestabilné a naopak v Q4OS je stabilita vynikajúca, ale zvolil som ho dočasne kvôli wifine. Mne nejako v poslednej dobe prestali všetky tie GTK a GNOME aplikácie šmakovať, mám ich síce pár aj v KDE nahodené ale tvária sa krajšie. Takže za mňa rovnako QT a KDE apps :-) Ešte uvidím na druhom kompe ako sa bude tváriť Trinity, malo by byť menej náročné ako Plasma,,,

    • RE: Dell Optiplex 960 - distro 19.04.2021 | 21:28
      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

      Oki takže do Dellu som zohnal 4 GB ram, nahodený Q4OS s Trinity desktopom včetne môjho programového výberu a zatiaľ spokojnosť. Kus som si ho prispôsobil a keď porovnám celkovú ergonómiu desktopu je na tom Plasma určite lepšie najmä čo do nastavení. Čo sa týka rýchlosti KDE neon na mojom primárnom Dell 780 s 8 GB ram a ssdčkom behá o poznanie rýchlejšie, ale na víkendový komp je to v norme,,,