Správy

Portál LinuxOS.sk prináša rôzne správy so sveta open source. Na tejto stránke nájdete zoznam správ zo všetkých kategórií.

Malé deti majú zábavu s “Terminálovým vláčikom” v Ubuntu Linuxe

05.12.2016 | 09:40 | bedňa

Linux je často stereotypný pre zdatných užívateľov, no existujú aj v terminály niektoré zábavné veci, ktoré sú tam implementované...

OpenOffice prekročil 200 miliónov stiahnutí

30.11.2016 | 11:36 | janek-m

Aj napriek dohadom o ukončení projektu sa OpenOffice stále teší aktívnemu záujmu užívateľov. Ako uviedli zodpovední projektu na svojom blogu, bol OpenOffice od júna 2012 stiahnutý viac ako 200 miliónov krát. I keď záujem o OO v poslednej dobe trochu poľavil, čo dokazuje aj priložený graf, o nejakom výraznom poklese záujmu stále nemôže byť reč.

Sailfish OS získal ruský vládny certifikát ako prvá ‘Android alternatíva’

30.11.2016 | 10:13 | bedňa

V posledných rokoch sa ruská vláda snaží podporovať alternatívy k dominantnému americkému softvéru.

Teraz prešiel certifikáciou Sailfish OS ako vhodný pre Ruskú vládu a korporácie.

KDE vyzýva k príspevkom

29.11.2016 | 15:17 | janek-m

Pod mottom »Make the World a Better Place« odštartoval projekt KDE novú kampaň k darcovstvu. Táto pobeží do konca tohto roka, do 31.12. a podľa informácií projektu má byť výťažok použitý na finančnú podporu vývojárov a infraštruktúry projektu. Darcovia, ktorých príspevok bude vyšší ako 30 €, dostanú KDE-pohľadnicu a najväčší mecenáši projektu obdržia navyše plagát podpísaný 46 vývojármi projektu.

Nové MacBook-y Pro trápia grafické anomálie

29.11.2016 | 12:03 | janek-m

Krátko po zahájení predaja sa začali užívatelia sťažovať na grafické anomálie, ktoré nové zariadenia vykazuje. Ide o preblikávanie obrazoviek, mrznutie s rozpadnutým obrazom. Keďže tieto hlásenia sa týkali hlavne konfigurácie za 4099 dolárov, začali mnohí ako zdroj problémov označovať Radeon Pro 460, ktorý je v najdrahšom modeli integrovaný. Podľa ankety, ktorú zostavila redakcia webu 9TO5Mac sa však ukázalo, že problémy sa neobjavujú iba pri modeloch s GK Radeon ale aj s GK Intel a tak vznikla nová úvaha, že by mohlo ísť o studené spoje, ktoré sa po zahrianí rozpoja alebo problémy s ovládačmi. Zatiaľ však nie je oficiálne nič potvrdené a väčšine užívateľom pomohla reklamácia. Viac na diit.cz

Skype pre Linux podporuje posielanie SMS

29.11.2016 | 11:59 | janek-m

Microsoft vydal novú alfa verziu Skype pre Linux, ktorá po prvýkrát podporuje posielanie SMS. Skype pre Linux dlhý čas neprekročil verziu 4.3, kým v iných OS bol pravidelne aktualizovaný. Začiatkom leta tohto roka bola ohlásená aktualizácia Skype aj pre Linux a odvtedy v pravidelných intervaloch vychádzajú nové alfa verzie, ktoré nezahŕňajú iba opravy chýb ale pridávajú aj nové funkcie. Novú verziu Skype je už možné stiahnuť vo formátoch DEB a RPM, treba však mať na pamäti, že ide stále o alfa verziu a tak sa môžu objavovať nejaké chyby.

ARM-SoC Notebooky s Linuxom

28.11.2016 | 10:26 | janek-m

Iniciátori vývoja dosky plošných spojov »Pine64« predstavili nový projekt – Pinebook postavený na precesore Quad-Core ARM Cortex A53 taktovaný na 1,2 GHz a 2 GB RAM za necelých 100 dolárov. Notebook bude vybavený 16 GB Flash a slotom na Micro-SD kartu na rozšírenie úložného priestoru, dvomi portami USB2, Mini-HDMI, vstavaným mikrofónom a kamerou, WIFI 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.0. V ponuke budú dva IPS dipleje s veľkosťou 11,6" a 14" s rozlíšením 1280x720. Ako OS sa budú používať rôzne linuxové distribúcie a Android. Uvedený notebook je možné si predobjednať na stránkach výrobcu, termíny dodania však stále nie sú známe.

Ekosystém iOS je menej stabilný ako Android

25.11.2016 | 12:38 | janek-m

Dlhodobá štúdia spoločnosti Blancco Technology Group (BTG) sleduje stabilitu najobľúbenejších operačných systémov, resp. na nich postavených ekosystémov a došla k prekvapujúcim výsledkom. Hlavnou motiváciou BTG na zverejnenie výsledkov bol rastúci počet problémov s tabletmi a smartphónmi od Apple, ktorý sa v treťom kvartále vlaňajšieho roku dostal na nezvyčajne vysokú úroveň. Zatiaľ čo v sledovanom období sa objavilo nejaké zlyhanie pri 47 % zariadeniach s OS Android, pri iOS to bolo až pri 62 %. Pod zlyhaním sú myslené všetky problémy hardvéru alebo softvéru, ako napr. prehrievanie prístroja, chyby aplikácií ako aj OS, chyby pripojení k serveru a pod.. Viac na diit.cz.

V Debiane a v Ubuntu budú vypnuté repozitáre so signatúrou SHA-1

25.11.2016 | 11:35 | janek-m

Od 1.januára 2017 bude požívanie »Secure Hash Algorithm 1« (SHA-1) minulosťou. SHA označuje skupinu štandardizovaných kryptologických Hash-funkcií, ktorých zraniteľnosť je známa už od roku 2005. Odvtedy neubehol ani jediný rok, kedy sa neobjavil aspoň jeden úspešný útok na SHA-1. Vývojár Debianu a Ubuntu Core Julian Klode oznámil, že od 1.1.2017 bude SHA-1 blokovaný aj v APT-e (Advanced Package Tool), čo znamená, že takto podpísané GPG sigantúry budú v systéme rozpoznané ako neplatné a ich použitie skončí chybovým hlásením.

Unix Humble Book Bundle: O‘Reilly e-knihy za výhodné ceny

25.11.2016 | 10:41 | janek-m

Po veľkom úspechu prvého softvérového balíka za veľmi výhodné ceny sa Humble tím rozhodol pridať ďalšie balíky. Momentálne je v ponuke knižný balíček s knihami o Unixe a Linuxe nakladateľstva »O'Reilly«. E-knihy sú vo formátoch PDF, Mobi prípadne EPUB bez zabezpečenia DRM, čím je ich možné čítať bez obmedzení na e-čítačkách, tabletoch, smartphónoch, PC či notebookoch. Všetky knihy sú však ponúkané iba v anglickej mutácii.

Vydaný Zorin OS 12

19.11.2016 | 14:01 | janek-m

Vyšla nová verzia linuxovej distribúcie Zorin OS, ktorá je založená na Ubuntu 16.04 LTS s vlastným desktopovým prostredím Zorin-desktop. V novej verzii vývojári opäť „prekopali“ celý vzhľad a tentokrát stavili na Gnome Shell s mnohými vylepšeniami a množstvom možností nastavenia pracovnej plochy. Prehľad noviniek ako aj aktuálny vzhľad si môžete prezrieť TU.

Debian by chcel lepšie spoznať svoju komunitu

18.11.2016 | 20:55 | janek-m

Debian by sa chcel viac dozvedieť o svojej komunite a preto na tento účel navrhli traja návrhári Mathieu Oneil, Molly de Blanc a bývalý vedúci projektu Stefano Zacchiroli prieskum, ktorý by pomohol lepšie porozumieť, kto všetko a akým dielom na Debian prispieva. Uvedený prieskum sa neorientuje iba oficiálnych vývojárov a správcov balíkov Debianu, ale aj na všetkých prispievajúcich, ktorí napr. hlásia chyby, zhotovujú preklady, prispievajú vo fórach alebo nejak inak prispievajú na Debian. Dotazník je možné vyplniť do 4.decembra.

Microsoft platinovým členom Linux Foundation

18.11.2016 | 13:54 | Miroslav Bendík

Spoločnosť Microsoft oznámila na konferencii Connect(); // 2016, že sa stáva platinovým členom Linux Foundation.

Ubuntu plánuje nasadenie Unity 8 a Snap-u v roku 2018

17.11.2016 | 19:37 | janek-m

Desktopové prostredie Ubuntu Unity 8, by sa malo podľa plánov dostať k užívateľom začiatkom roka 2018. Do tej doby plánuje tím vývojárov zmeniť DEB-balíky na Snap. Ubuntu 16.10, ktoré vyšlo v polovici októbra, po prvý krát oficiálne ponúka testovaciu verziu Unity 8, ktoré sa používa aj na Smartphónoch s Ubuntu. Od prvého oznámenia Unity 8 ubehli už viac ako tri roky a pracovná plocha stále nefunguje správne a objavujú sa rôzne chyby. Napriek všetkým problémom by chcel zodpovedný tím vývojárov prechod na nové Unity 8 stihnúť do apríla 2018 a približne v tomto čase by sa mali objaviť experimentálne obrazy Ubuntu 17.04 (Zesty Zapus) s Unity 8 a balíčkovacím formátom Snap.

Aktualizácia komponentov desktopu s Xfce

11.11.2016 | 13:25 | janek-m

Vývojári desktopového prostredia Xfce prepísali niektoré komponenty na GTK +3 a čiastočne im pridelili aj nové funkcie. Patria sem Systémové nastavenia a Správca oznamov. Xfce4-setting 4.13 bol úplne portovaný na GTK +3 a zaktualizovali sa aj k nemu prislúchajúce preklady. Správca oznamov xfce4-notifyd 0.3.4 ponúka po novom nastavenie „Do not distrub“ (Nerušiť, prosím). Ku kompletnému prestaveniu Xfce na GTK+3 má dôsť až s verziou 4.14

Vydanie distribúcie Porteus 3.2

10.11.2016 | 20:03 | lukves

Vydanie Porteusu 3.2 sa blíži, sú dostupné už živé (tzv. live) obrazy. Porteus je distribúcia vychadzajúca z populárneho Slaxu. Výhodou tejto distribúcie je možnosť uložiť zmeny do POSIX kontainera - súboru ak nie je dostupný vhodný POSIX filesystém, napr ak je spustený z USB kľúča. Tentokrát vychádza z Slackware 14.2, dostupné sú obrazy s Cinnamon, KDE5, MATE a XFCE prostrediami, tak ako v 32 tak aj v 64 bit verziach. Viac na: fóre distribúcie

Mozilla chystá velké věci. Ze současného Firefoxu zůstane jen název

09.11.2016 | 14:24 | Slavomír

Před nějakou dobou jsme informovali o chystaném jádru Servo, které Mozilla peče spolu se Samsungem. Takovýchto experimentů "na ostří nože" je však více a výsledky by se měly brzy zhmotnit v podobě "nového" Firefoxu. Viac tu http://magazin.stahuj.centrum.cz/mozilla-chysta-velke-veci-ze-soucasneho-firefoxu-zustane-jen-nazev/

Canonical vydal Ubuntu Core 16

04.11.2016 | 12:56 | janek-m

Ubuntu Core je známe pod názvom Snappy a v podstate sa jedná o odľahčenú verziu Ubuntu pre tzv. internet vecí (IoT). Vydaná verzia je založená na Ubuntu 16.10 a pozostáva kompletne na balíčkovacom formáte Snap, čo sú digitálne podpísané balíčky, ktoré majú svojimi vlastnosťami zvýšiť bezpečnosť a stabilitu systému. Tieto bežia izolovane v Sandboxoch, sú neustále aktualizované a v prípade problematickej aktualizácie sa dokážu vrátiť späť na pôvodnú verziu. Snappy Core je určené pre IoT a Cloud. V súčasnosti beží na zariadeniach ako Raspberry Pi 2 a 3, Dell Edge Gateways, Nextcloud Box a iných. K stiahnutiu je na stránkach Canonicalu.

Vydanie Fedory 25 je naplánované na 15. novembra

03.11.2016 | 11:48 | janek-m

Alfa – verzia Fedory 25 sa objavila v auguste 2016 a od 1. novembra je naplánované finálne dolaďovanie, aby sa odstránili problémy s niektorými balíkmi, ktoré by mohli vydanie Fedory oddialiť.

Už niekoľko verzií sa Fedora pokúša etablovať Wayland, vo Fedore 25 však už bude východzím grafickým prostredím. Verzia Gnome 3.22 v novej Fedore má ponúknuť aj lepšiu podporu pre notebooky s dvoma grafickými kartami.

Aktualizácia od Lenova umožňuje inštaláciu Linuxu na notebooky Yoga

01.11.2016 | 15:45 | janek-m

Vďaka aktualizácii firmvéru pre aktuálne notebooky Yoga od Lenova, môžu na ne užívatelia nainštalovať aj Linux....