Tipy na zaujímavé distribúcie

Sekcia: Ostatné 10.11.2020 | 16:45
Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

Možno trochu off topic, ale mohli by ste sa podeliť o zaujímavé distribúcie na ktoré ste narazili, prípadne nejaké linky a pokec. Nemyslím teraz prvú 10ku v DistroWatch, ale menej známe. Dlhé večery, usbčko a Etcher to istia. Za mňa spomeniem dve od seba odlišné distrá: Emmabuntüs (DistroWatch), na ktorý som písal aj blog. Debian základ, all-in-one distribúcia s bohatým programovým výberom, určite stojí za vyskúšanie. Ako mínus považujem horšiu lokalizáciu desktopu. A druhá distribúcia taktež postavená na Debiane ale vsadila práve na jednoduchosť a rýchlosť: BunsenLabs Linux (DistroWatch), desktop Openbox, skúšal som ju síce len krátko ale určite stojí tiež za vyskúšanie.

    • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 10.11.2020 | 17:15
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

      tento článok som nedávno čítal, je tam všeličo zaujímavé

      https://www.tecmint.com/new-linux-distributions-to-look-forward/

      ja osobne plánujem skúsiť open suse tumbleweed, len som lenivý

      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 06.01.2021 | 12:31
        Avatar Grex0   Návštevník

        Ja som jeden cas pouzival open suse tumbleweed a velmi sa mi pacil dokonca skludnim svedomim mozme povedat ze je toto distro je lepsie ako ubuntu.

        • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 06.01.2021 | 12:33
          Avatar redhawk75   Používateľ

          99% distier je lepsich ako ubuntu, len Ubu je user friendly

          • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 06.01.2021 | 20:46
            Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

            Náhodou KDE neon je celkom fajn a tiež je postavený na Ubuntu. Aj keď momentálne sa zabávam s MX Linux a asi zostane na disku ako primárny OS,,,

            • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 06.01.2021 | 20:54
              Avatar redhawk75   Používateľ

              nuz mx je navykovy,

              a stale je mozne pouzivat mx 16-19 (debian 8 - 10)

              • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 06.01.2021 | 21:16
                Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                Práveže mi vôbec nevyhovovalo rozhodenie panela v defaulte a dosť programov som aj vyhadzoval, ale na druhej strane je fajn že majú vlastné nástroje,,,

              • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 06.01.2021 | 21:22
                Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                A ten MX Snapshot je geniálny, hneď som si vytvoril iso s programovým výberom.

        • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 06.01.2021 | 13:19
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

          tak tumbleweed je super,sam som ho nejaky cas pouzival ake stale je to rolling a kedykolvek (aktualizaciou) sa moze nieco pokazit alebo znefunkcnit cely system

          zvacsa sa to da opravit 2 prikazmi po 15m googlovania ale pre mnohych zaciaticnikov to je prilis narocne az nemozne (kedze casto ani nevedia diagnostikovat co sa pokazilo)

          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 10.11.2020 | 18:27
      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

      Narazil som na zaujímavú stránku, hodí sa pri výbere programov do Linuxu. Po novom preferujem KDE a QT kvôli "neonovi", ale slušné zhrnutie najmä GTK programov,,,

      • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 11.11.2020 | 14:38
        Avatar Richard Antix  Používateľ
        Narazil som na zaujímavú stránku, hodí sa...

        Hm, kedže je to akože pre Ubuntu, tak neprekvapí, koľko je tam neslobodného softvéru. Ech.

        • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 11.11.2020 | 17:25
          Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

          Ak bude soft plniť účel, bude začiatočníkovi u prdeli, či je free alebo open source. Ja to tiež nehrotím.

    • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 10.11.2020 | 20:15
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      Jako nenapíšem nič prekvapivé, pre mňa sú zaujímavé distribúcie čo nezabíjajú Linux enviroment. Možnosť voľby použiť hocijaký nástroj, je veľmi dôležitá ako si nezabiť "práve tú možnosť" voľby. Našťastie distribúcií s možnosťou voľby pribúda, dokonca aj v mobilnej sfére čo som sa dozvedel práve cez víkend na OpenAlt. Občas niečo testnem, ale vždy na HW v extra particií, nezatracujem virtualizáciu, ale pokľadám ju len za nástroj, čo pomôže mno nenahradí skutočný beh Linuxu na železe.

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 06.01.2021 | 12:34
        Avatar Grex0   Návštevník

        Tiez mam rovnaky problem s virtualizacou, stale mam takeho chrobaka v hlave ze tomu nieco chyba.

    • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 10.11.2020 | 20:46
      Avatar redhawk75   Používateľ

      netrunner (debian s KDE)

       robolinux s mate a compiz, fluxuan, void linux

      a tak. 

      Bunsenlabs helium som pouzival skoro rok s xfce

    • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 10.11.2020 | 20:49
      Avatar redhawk75   Používateľ

      Inak mladeznici ak to nepoznate.

      Odporucam na testovanie distier online DistroTest

      je tam 315 kuskov a v tom 1349 ich verzií.

      su tam uz aj neexistujuce distra ako Antergos.

      • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 10.11.2020 | 21:21
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        Antergos bolo naozaj vydarené distro, škoda, česť jeho pamiatke. Dnes ho nahradil Artix, zas distro s ľudskou dušou.

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 11.11.2020 | 00:56
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        tak ja distrotest odporucam vetkym co hladaju distribuciu alebo si chcu vyskusat linux len tak

        aj tu som to uz par krat odporucal, je to asi najdostupnejsi sposob rychleho nahladu na rozne DE a WM

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 11.11.2020 | 18:40
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

        Ten Netrunner nevyzerá zle, vyskúšam ho. A DistroTest poznám, celkom fajn vec keď som v práci. Doma väčšinou inštalujem distrá na oddelenú partíciu, ak ma zaujmú. Aby som odskúšal najmä programový výber a stabilitu, s usbčka len zbežne predtým omrknem desktop.

        • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 11.11.2020 | 19:02
          Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

          Jednu vec ale naozaj nepochopím, pozerám screeny Netrunneru a narazil som na toto x-krát a ide ma poraziť pri rôznych distribúciách. Prečo v tomto prípade do KDE/Plasma desktopu serú GTK aplikácie ako napr. Audacious? Teda ak je v základnej inštalácii podľa screenu plochy. Teraz nehovorím o tom že ich cez "purge" neviem odinštalovať. Však existuje Juk, Elisa, Amarok, QT Clementine, Kaffeine. Pochopím že sú softy ako napr. Mozilla, Chromium, Darktable, VLC alebo napr. Timeshift, LibreOffice, kde nevie človek nájsť echt Qt/KDE soft a tam to neriešim lebo preferujem funkčnosť v tomto prípade, ale na všetko ostatné sú rôzne alternatívy podľa desktopov. Alebo GParted keď má alternatívu partitonmanager pre KDE, Synaptic keď existuje Muon a podobne. Mám programový výber podľa desktopu, odlisný pre Xfce a pre KDE a za tie roky som skúšal x programov, samozrejme sú softy ktoré sú totožné ale vždy sa snažím aby to hralo ako celok. Alebo napr. do Xfce/Gnome desktopu pridajú do základnej inštalácie KMPlayer keď by bolo vhodnejšie VLC alebo napr. MPV, ale to je len môj názor. A pre toto preferujem KDE neon, je úplne čistý v základnej inštalácii,,,

          • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 12.11.2020 | 11:11
            Avatar redhawk75   Používateľ

            nuz to robi vela distribucii.

            ja napriklad KDE neznasam.

             

            • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 12.11.2020 | 11:45
              Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

              Ja som s KDE začínal, najdlhšie som využíval Xfce desktop a znovu som sa vrátil k začiatkom. Zatiaľ max. spokojnosť a momentálne mám na disku KDE neon a Q4OS, ešte sa rozhodujem ktorý z nich nechám primárne na kompe a ktorý na druhej partícii pre zábavky a testovanie programov. Dáko mi začínajú prekážať veľké okná s GTK softom.

              • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 12.11.2020 | 11:53
                Avatar redhawk75   Používateľ

                ja som tiez v rh 5.2 mal kde neskor knoppix s kde. uz par rokov fluxbox alebo xfce.

                99% pouzivanych programov mam gtk, a aj corel aftershot mi na kde padal pri pouzivani openCL (kubuntu, opensuse, lm kde)

                • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 12.11.2020 | 12:02
                  Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                  Ten Corel AfterShot nie je len v starej verzii? Tuším som ho raz skúšal na rawká z Nikonu D5600 a neotvorilo ich.

                  • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 12.11.2020 | 17:03
                    Avatar redhawk75   Používateľ

                    Corel AfterShot je pravidelne aktualizovany, posledna velka verzia je z 2019 ale aktualizacie boli v oktobri

                    stoji 89€ v akcii sa da aj za 39€

                    • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 13.11.2020 | 07:28
                      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                      Aj ho využívaš aktívne? Ako sa s ním pracuje? Stále bojujem s rawkami pod Linuxom lebo som zvyknutý na Lightroom.

                      • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 13.11.2020 | 10:12
                        Avatar redhawk75   Používateľ

                        ano, pouzivam to denne. oproti darktble ma lepsi vystup.

                        a  okrem lightroomu je akceptovany aj mojim externym "zamestnavatelom"

                        udajne raw z dt bol nestandardny pre print

                        • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 13.11.2020 | 10:19
                          Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                          Pod akým distrom to máš nahodené? Maš aj nejaké fotky z výstupu? Díkes za info.

                          • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 08.03.2021 | 18:42
                            Avatar redhawk75   Používateľ

                            teda sice po 4 mesiacoch ale som to prehliadol.

                            distro devuan / mx 19, fotka

                            Camera : Nikon D700
                            Lens: Nikon AF Nikkor 70-300mm f/4-5.6D ED
                            ISO: 400
                            Shutter speed: 1/800s
                            Aperture: f/14
                            Focal length: 300mm

                            • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 08.03.2021 | 20:19
                              Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                              Mňa vždy bavilo fotiť autá, tu je jedna staršia odfotená ešte so Sony A200,,,

                              • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 08.03.2021 | 23:45
                                Avatar redhawk75   Používateľ

                                pekne. 

                                Ja mam vsetko Nikony (D80, D5100, D700, D850) 

                                ja ked auta skor stacionarne

                                a sport :D takto 

                                • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 09.03.2021 | 07:49
                                  Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                                  Ja sem-tam fotím súkromné firemné akcie keď tam nejde fotograf ale len na firemnom Nikone D5600 s Tamronom 17-50kou. Niekedy je to boj so zaostrovaním, keď tak fotíš v cigarovom salóniku pri troche svetla a režú ťa oči od dymu,,,

                                  • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 09.03.2021 | 10:03
                                    Avatar redhawk75   Používateľ

                                    jaaj no to poznam, ja som minuly spln fotil oblohu 

                                    v BA je to zabijak, v podstate normalne nenafotis skoro nic.

                        • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 13.11.2020 | 22:29
                          Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                          Trial verzia má starú databázu a neotvára novšie rawká, práve som to odskúšal.

            • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 13.11.2020 | 06:37
              Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
              ja napriklad KDE neznasam.

              Toto chápem ja som sám nahejtoval KDE celkom dosť.

              Ale KDE3 "Trinity Desktop Environment" je obľubené podnes. Viac menej sme ho hejtovali v dobe KDE4. KDE je ale stále slobodné bez nejakej firmy ako RedHat v pozadí. KDE ako celok pre mňa nie je, ale samotné aplikácie bežiace pod IceWM mi prídu OK.

              Gnome má bohužiaľ podnes nasiera aj keď odišiel zakladataľ Miguel de Icaza k Microsoftu a používa Mac.

              Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
              • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 13.11.2020 | 07:27
                Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                Čo sa týka GNOME tak po stránke použiteľnosti bol ten, kto vymyslel rozloženie panelov génius, naposledy v GNOME 2. Ono to na prvý pohľad vyzeralo možno kus chaoticky ale tie panely boli veľmi praktické, vrchný s aplikáciami, miestami a systray a spodný s otvorenými oknami a prepínaním plôch. Samozrejme že sa dajú tak panely rozhodiť aj dnes, prípadne ho kopíruje napr. Mate a Xfce v niektorých distrách. Ale už nové verzie GNOME sú otras (teda pre mňa), a ten výber aplikácií cez celú plochu s konskými ikonami. A čo s tým chcel básnik povedať? Že čo jednému vyhovuje nemusí sadnúť druhému. Ešte že si môžeme vybrať a prispôsobiť desktopy podľa svojej chuti.

                • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 13.11.2020 | 12:34
                  Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                  Gnome chce zjednotiť desktopové aj mobilné aplikácie, tak asi preto tie konské ikony :)

                  Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 13.11.2020 | 14:57
                  Avatar benson Fedora  Používateľ

                  Uplne az genius by som nepovedal, lebo 2 panely zaberaju 2x viac miesta a aj schovavanie hore-dole casom omrzi, ale mas pravdu, to boli stare dobre casy (s Ubuntu) a po kratkom navyknuti sa pracovalo s tym vyborne... Toto rozlozenie panelov bolo v tej dobe podla mna vhodnejsie pre starsie rozmery monitorov s pomerom stran 4:3...ked prisli 16:9 viac do mody tusim som presedlal na bocny panel...potom zas Ubuntu preslo na Unity, kde bol defaultne. Pri dnesnych standardnych rozliseniach od FullHD a vyssie je to asi opat jedno.

                  • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 13.11.2020 | 15:19
                    Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                    Vidíš toto ma nikdy nenapadlo s tým pomerom strán, niečo na tom asi bude. Inak možno je to aj kus psychologický efekt keď je Štart ponuka vľavo hore, sme zvyknutí z tej strany čítať a takiež tak registujeme podvedome fotografie (niekde som to čítal).

                    • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 13.11.2020 | 18:13
                      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                      tak ja prve co som v gnome 2 robil bolo ze som zrusil horny panel a narval vsetko do dolneho a nastavil aby ho okna mohli prekryvat (to iste s xfce)

                      potom ma gnome 3 donutilo zvyknut si na horny panel (na ntb to bolo celkom fajn lebo som mal panel viac na ociach)

                      a posledy rok pouzivam KDE a zistil som ze som uz davno nam mal prejst

                      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                      • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 13.11.2020 | 18:46
                        Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ
                        potom ma gnome 3 donutilo zvyknut si na horny panel

                        Mňa M$ donútil zvyknúť si na ribbon a odvtedy si u mňa doma neškrkne. A v aj v Linuxe mám menu pekne vľavo dolu, tak ako som zvyknutý.

                      • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 13.11.2020 | 19:54
                        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
                        potom ma gnome 3 donutilo zvyknut si na horny panel (na ntb to bolo celkom fajn lebo som mal panel viac na ociach)

                        Panel dole je zlý nápad, preto aj orámovanie okien s názvom okna je hore. Je to pre človeka prirodzené. Sám si skús ako zbytočne namáhavé je čeknúť si veci dole na monitore a hore. Nie náhodou aj Win ponúka túto možnosť. Hoci defaultne to robí zle. Zvyk, je železná košela a ťažko sa mení. Ja som aj na Win mal lištu hore. To že je oproti IceWM úbohá a nevidím tam čo chcem, to nateraz zabudneme.

                        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                        • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 13.11.2020 | 20:32
                          Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                          Noo mne aktuálny desktop vyzerá takto, nasekal som do panelu odkazy, zmenil predvolené menu na vyskakovacie, správcu úloh za "iba s ikonami", zmenil sadu ikon za Papirus, ktorá je momentálne najkomplexnejšia zo všetkých čo som skúšal, programový výber sústredil najmä na KDE/Qt aplikácie. Aj keď niektoré ako napr. Firefox, Chrome, Timeshift, VLC, Darktable a pod. používam v každom desktope, takto mi KDE vyhovuje na max. Ešte sa kus zabávam s desktopom a programovým výberom, už len riešim či primárny OS bude KDE neon alebo Q4OS a je vystaráno, dualboot som zrušil.

                          • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 13.11.2020 | 21:20
                            Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                            Čo dodať, máš to pekné.

                            Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                            • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 13.11.2020 | 21:59
                              Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                              Ďakujem, ešte sa zabávam s konfigom Conky a pomaly to finalizujem,,,

                            • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 14.11.2020 | 00:46
                              Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                              Ešte sa zahrávam s myšlienkou panelu na ľavej strane, celkom sa mi to pozdáva,,,

                        • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 14.11.2020 | 13:13
                          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                          no ja mam monitory vysoko a teda pohlad dole je mi prorodzenejsi

                          na ntb uprednostnujem panel hore, ale ntb pouzivam bez monitorov velmi malo a vtedy aj tak mam panel nastaveny na skryvanie (aby som mal vacsiu plochu kedze mam 13" ntb

                          panel hore mi vadi aj preto ze sa potom kombinuje s ovladacimi prvkami okien ktore su nizsie a zle sa na ne triafa

                          najmä ak sa panel skryva a namiesto zatvorenia kliknem do panelu lebo som mysou vybehol vysoko

                          ale vdaka bohu si to kazdy moze prisposobit, ja som zastancom minimalizmu (ziadne conky a spol)

                          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                          • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 14.11.2020 | 15:57
                            Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                            Umiestni si monitor správne a bude ti lišta hore vyhovovať všade ;-)

                            Conky a podobné blbosti nepoužívam ani ja. Mno IceWM vie zobrazovať v lište CPU, RAM, sieť, čas ... Zíde sa to hlavne, keď niečo drhne, stačí pohľad na lištu a vidím, kde to viazne.

                            Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                            • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 14.11.2020 | 21:39
                              Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                              no ja ho mam este správnejsie - asi o 5-10 cm vyššie ako odporucane (nuti ma to vystierat sa ;-) a pokila viem vyššie až tak nevadí (škodí a vadí iba ak je monitor nízko - čo neznášam)

                              ale reálne ho mám tak hore lebo je na stene aby som stôl mohol pouzivat aj na ine veci a nic mi nezavadzalo (a nemusel som presuvat monitor atd.)

                              ja som si aj teplotove senzory na listu dal len pre pokusy s renderovaním v blenderovi a davincim, inak mam na liste 3 ikonky (chrome, prehliadac suborov a menu) hodiny a čo najmenší systray a samozrejme otvorené aplikácie

                              tento "vzhľad" používam všade aj na windowsoch a na zvysok veci pouzivam bud klavesovu skratku alebo stlačím win/super kláves a začnem písať čo chcem a len potvrdím enterom (čo tiež funguje univerzálne v gnome, KDE aj na winoch)

                              ako chápem ze niekto sa rád pozerá na štatistiky, a kadejake widgety počasia a podobne a chápem to, len mna to ruší lebo ked hodim pohlad doprava dole chcem videt cas a dátum a či som pripojený k sieti, na viac veci si otvorim htop alebo ksysguard ci sensors alebo to čo ma zaujíma

                              Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                              • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 14.11.2020 | 22:36
                                Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                                Ja si radšej do panelu nasekám odkazy na programy, ktoré používam najčastejšie ako aj jednoduchý monitor procáku, pamäte a siete a ušetrím si zbytočné kroky s menu alebo spúšťaním ďalších programov. Ale každý podľa chuti, tam kde vidí jeden nevýhody vidí iný výhody a opačne :-)

                              • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 14.11.2020 | 22:45
                                Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                                Skôr nemám rád zbytočné veci na ploche okrem Conky, to je len fičúrka a keď sa nudím, zabávam sa s konfigurákmi a prispôsobujem si témy. U mňa je priorita použiteľnosť distra, aby som mal všetko prispôsobené a hneď po ruke ale zároveň, aby desktop vyzeral príjemne a ergonomicky. A snažím sa aby sa to nevylučovalo,,,

              • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 13.11.2020 | 10:14
                Avatar redhawk75   Používateľ

                no ja xfce pokial je tazke tak fluxbox alebo icewm

                 

    • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 10.11.2020 | 21:09
      Avatar benson Fedora  Používateľ

      Plany na skusanie niektorych distier mam, ale cas si malokedy najdem. Naposledy som kratko skusal - Alpine - kvoli malemu docker base image, aj vo VM, ale skusal som aj install napriamo - este sa k nemu chcem vratit.

      Tiez - openSuse - Leap ako moznu alternativu namiesto Fedory.

      Z Debian-based som zaciatkom roka na starom NB skusil - AntiX - mal som dobry dojem z neho, ale nez som ten NB daroval, som tam nahodil Mint, a po tej skusenosti isiel Mint aj na dalsi stary NB, co zostal doma pre deti.

      Chcel by som este skusit niektore Libre distra, zo zvedavosti, ci by som si vedel za urcitych podmienok vystacit len so slobodnym SW, napr. Guix, Parabolu alebo PureOS.

    • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 10.11.2020 | 22:00
      Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

      A presne na toto ma cas nas kamarat Milan z Trafacky. Na svojich 50-ich usb klucoch ma 100 distribucii od rumunskych po brazilskych. Tie, podla neho, najzaujimavejsie aj predvedie s komentarom, ze preco sa mu pacia a co zvlastne ci hodnotne tam najdeme. Do linuxosu ani inde nechce prispievat, vystaci si s Radioamaterom, ale nazivo, oplati sa to zazit v Trafacke. Dufam, že coskoro.

    • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 11.11.2020 | 14:29
      Avatar Richard Antix  Používateľ

      Celkom zaujímavo vyzerá aj Star linux.
      https://sourceforge.net/projects/linnix/
      Je to ľahké, udržiavané, založené na Devuane. Ak by nebol Antix, je toto nádejný kandidát.

      • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 11.11.2020 | 17:41
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        Pozeral som si ho na DistroWatch a má tam veľmi dobré hodnotenie, určite odskúšam, dík.

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 11.11.2020 | 18:54
        Avatar redhawk75   Používateľ

        testoval som ho. 

        mam presne rovnaky nazor, ale antix + mx  mi vyhovuju

    • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 12.11.2020 | 12:16
      Avatar mirko70 U_Mate 16:04  Používateľ

      Ahojte, mám rád menšie distribúcie čo sa vmestia aj na CD. Preto pridám zmienku o Sparky Linux,Puppy Linux či Slacko.

    • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 12.11.2020 | 12:22
      Avatar okl   Návštevník

      one and only fedora

    • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 12.11.2020 | 13:55
      Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ

      Ja som nedávno testoval Garuda Linux Garuda Linux, postavený na Archu. Je to naozaj pekne omaľované distro s rôznymi desktopovými prostrediami. Všetko je pekne zladené, ALE nič pre slabé alebo slabšie PC. Len Live Systém s Gnome potrebuje na plynulý beh aspoň 3 GB Ram a to je len tak-tak a s KDE ešte viac, čo ma teda prekvapuje, lebo KDE je v súčasnosti ľahšie ako GNOME. Ostatné dostupné prostredia (LxQt, Xfce, UKUI, Wayfire, Deepin, Cinnamon, i3) som neskúšal.

      Ďalej to bol Lite Linux. Pekne upravené Xfce prostredie. Systém beží pekne a stabilne. Tento OS som mal aj pokusne nainštalovaný na testovacom PC.

      Dobre beží aj premaľované Ubuntu Voyager s množstvom nainštalovaných doplnkov.

      A ešte by som spomenul Feren OS – je to tiež zaujímavé distro, ktoré stavia na Ubuntu a Linux Mint. Je určené pre užívateľov, ktorým v LM chýba KDE prostredie. Zaujímavosťou je, že toto distro používa síce KDE ale správca súborov je Nemo. Ide o zaujímavý experiment a treba podotknúť, že sa celkom vydaril. Čo mne osobne ale prekážalo, je množstvo použitých PPA. Oproti predošlým verziám ich ale trochu zredukovali.

      • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 26.11.2020 | 07:23
        Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

        Ja som ten Garuda Linux skúšal vo verzii s LXQT dúfajúc, že vďaka tomu, že je založené na Arch Linuxe, a pri zvolení ľahkého DE sa mi ho podarí nainštalovať na ntb s 2GB RAM. Omyl. Livko ešte ako tak išlo ale pri pokuse ho nainštalovať, krachlo na nedostatok RAM. Čo ma štve, pretože vyzerá pekne. Bohužiaľ môj ntb Asus X200MA neumožňuje rozšíriť RAM, pretože má RAM priletované a nemá rozširujúci slot.

        • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 26.11.2020 | 18:41
          Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ

          Zvláštne, na notebook s 2 GB RAM som bol schopný nainštalovať aj GNOME verziu openSUSE alebo KDE verziu Fedory .

          Ak je to fakt pamäťou, skúsil by som vytvoriť a pripojiť swap ešte pred inštaláciou.

          • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 26.11.2020 | 19:00
            Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

            Ten Garuda Linux ma zvysene pamatove naroky. Na ten ntb s 2 GB RAM som Manjaro s KDE nainstaloval bez problemov, GARUDA vsak v livku neustale hlasilo dochadzajucu RAM instalacia sa ani nedokazala vdaka tomu spustit.

            • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 26.11.2020 | 19:45
              Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ

              Je to tak, ako píšeš. Garuda má naozaj dosť vysoké nároky na RAM. Aj na ich stránkach je uvedené, že minimálne 4 GB, optimálne 8 a viac GB. Osobne si myslím, že tie nároky na pamäť zvyšujú všetky tie skrášľovacie doplnky, ktoré bežia po spustení systému na pozadí.

              Jedno sa ale musí uznať, je to opticky veľmi pekne urobená distribúcia s viacerými Garuda-aplikáciami a to pri každom z ponúkaných desktopových prostredí, ktoré Garuda ponúka.

              • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 26.11.2020 | 20:35
                Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                To tak osvetľuje ten fakt, prečo je toľko distibúcií keď by stačila jedna.

                Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 12.11.2020 | 14:37
      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

      Aj PCLinuxOS bol jedného času na dosť popredných miestach u používateľov, také spojenie rpm balíkov a Aptu s KDE desktopom,,,

      • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 12.11.2020 | 15:47
        Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

        a forum pclinuxos.cz bol v rokoch 2007-8 moj oblubeny.

    • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 16.11.2020 | 20:33
      Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ

      Lunar Linux, Exherbo, *BSD (viem, viem, nie je Linux), distrá bez systemd na porovnanie initov.

      • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 16.11.2020 | 23:18
        Avatar jupi   Návštevník

        Kde si bol, pred mnohými rokmi si bol kráľ dikusií ........

        • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 17.11.2020 | 00:16
          Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ

          Nebol, len som bol mladší a myslel som si že k všetkému sa je treba vyjadriť. Teraz veľa práce, iné koníčky a tak - ale niekto s problémom z tohto fóra postol aj na abclinuxu tak som pozrel že to tu ešte stále funguje, dokonca ma prihlásilo, tak som odpovedal na pár vecí :-)

    • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 17.11.2020 | 17:11
      Avatar guest   Návštevník

      Crux, Obarun.

      • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 17.11.2020 | 19:11
        Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ

        Crux je fajn, jednoduché distro.

    • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 25.11.2020 | 12:38
      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

      10 Most Promising New Linux Distributions to Look Forward in 2020

      Určite vyskúšam aj vyššie spomenutý SparkyLinux kvôli rýchlosti systému, celkom ma zaujalo z vizuálneho hľadiska a čo do komplexnosti distro Modicia OS.

      • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 25.11.2020 | 14:58
        Avatar redhawk75   Používateľ

        vsetko zname a v podstate bezne distribucie okrem Nutyxu. 

        Sparky bol zaujimavy v 2017 teraz je to skor ine Ubuntu.... (na debiane)

        ak chces rychlost pouzi SliTaz alebo Kolibri OS 

        • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 25.11.2020 | 15:38
          Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

          Zaujímavé, že obe distrá sú independent.

          • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 25.11.2020 | 22:00
            Avatar redhawk75   Používateľ

            :-) a funguju. Kolibry je pisany v Assembleri cize je to sice monolit ale uplne mimo GNU/Linux ale na GPL 2

            Ale i tak ostanem na MX ako hlavnom ale Kolibri bezi na celerone M a v podstate az na prehliadac sa pekne da pouzivat.

            Uz som prisiel aj na to ako tam hodit Qbasic a funguje na hranie sa namiesto arduina / rpi. a ako retro konzola namiesto retropi predsa len ten Celeron + 512MB ram ma asi 3-4 nasobny vykon nez rasperry

        • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 25.11.2020 | 20:46
          Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

          Za posledné dni som si celkom dobre vyladil Q4OS a mám ho na disku ako single OS. Ak prekonám víkendovú lenivosť možno napíšem blog. Rád skúšal nové distrá, momentálne len z kľúča kým nekúpim do kompu ďalšie ssdčko na testovanie.

          • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 25.11.2020 | 22:02
            Avatar redhawk75   Používateľ

            predpokladam KDE.

            a je spokojnost? ci?

            Ja ked som ho skusal mi tam to KDE vadilo a na trinity neviem.... Trinity mi skor sadlo na Exe linuxe

            • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 25.11.2020 | 22:37
              Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

              Áno KDE/Plasma, poviem ti úplná spokojnosť. Základom distra je Debian a stabilita vynikajúca, predtým som mal nahodený KDE neon kvôli PPA repozitárom a novšiemu desktopu ale tam som kus postrádal takú stabilitu. Urobil som si programový výber zameraný na KDE/Qt softy, samozrejme niektorým Gtk som sa nevyhol (napr. Mintstick, Timeshift, Conky Manager, Mozilla), ale celkom to hrá ako celok. A to som posledných pár rokov využíval len Xfce, prípadne MATE desktop a naopak Gtk aplikácie. S KDE som začínal cca 15 rokov dozadu na Mandrake a Suse, potom som prešiel cez Gnome na Xfce,,,

              • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 26.11.2020 | 07:21
                Avatar redhawk75   Používateľ

                ja som naposledy mal KDE na Kubuntu  (v podstate testujem vzdy novu LTS)  ale neviem tomu prist na chut.

                naposledy som dlhsie mal Knoppix 5.1 s KDE 3 ale  uz tam som utekal.

                mozno skusim do MX kde a uvidim.

                • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 26.11.2020 | 07:26
                  Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                  KDE neviem prísť na chuť ani ja. Niečo mi na ňom vadí, aj keď neviem presne povedať čo.

                  • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 26.11.2020 | 07:38
                    Avatar redhawk75   Používateľ

                    ved to.

                    a to som na Redhate, FedoraCore 2 a Mandraku KDE pouzival.

                    isty cas som myslel ze kvoli QT ale skor asi nieco v UI

                    • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 26.11.2020 | 09:17
                      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                      Ani mňa KDE nejako neoslovilo posledné roky, ale ako sa s tým zabávam posledné týždne kus som zmenil názor. Desktop som si prispôsobil podľa seba, aby som mal všetko po ruke a dobre sa mi pracovalo. Po rokoch si človek uvedomí, že si radšej urobí programový výber sám (na tom si dávam záležať) a preto uprednostňujem viac distrá, ktoré ponúkajú čo najmenej programov v základe a v tomto je práve Q4OS super. Skúšal som možno 5-6 distier s KDE lebo som rušil dual boot a hľadal niečo stabilné. Samozrejme že som sa musel zabávať s repozitármi lebo v tomto má *ubuntu a PPA kus navrch, ale uprednostnil som Debian ako základ a stabilitu. Ale každý podľa chuti, aj tak považujem stále najmä Xfce za skvelý desktop.

                      • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 26.11.2020 | 10:31
                        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                        stým repozitárom a programovým výberom to ako som zistil býva ťažké

                        je teraz na mojom starom NTB mám nahodené SUSE Thumbleweed (ak bude čas možno napíšem blog) ale som zúfalý z repozitárov, kedže som zvyknutý na manjaro a AUR, kde je takmer všetko

                        a mať na každý program vlastný repo mi príde strašné najmä z dlhodobého hľadiska do budúcnosti - ako  úržba, živnostnosť, aktuálnosť a vzájomný súlad takýchto repo a stým spojené problémy pri aktualizácii a duplicite balíkov v roznych repo atď, najmä pri rolling ditre ako je thumbleweed

                        ako dávam suse ešte stále šancu ale zatiaľ veľa výhod oproti manjaru nevidím

                        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                        • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 26.11.2020 | 11:33
                          Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                          Minule som nahadzoval openSUSE keď som skúšal aj iné distrá s KDE a vôbec nevyzerá zle. S tými repozitármi máš pravdu, ja v tomto uprednostňujem zase Debian. Postupnosť repozitár > balík cez gdebi > snap. Inak openSUSE inštalátor má asi ten najmenej prehľadný nástroj na rozdelenie diskov aký som videl.

                    • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 26.11.2020 | 09:20
                      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                      A jeden z naj dôvodov je to, že niektoré Gtk aplikácie s "konskými" oknami mi začali prekážať. A nikdy nepochopím ani veľkosť ikon napr. v Gnome menu,,,

            • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 25.11.2020 | 22:51
              Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

              Inak pozerám tvoju stránku a pekne to máš vymakané :-) Trochu odbočím od témy, nemáš skúsenosti s emulátorom na playko? Niekedy dávnejšie som tak hrával Crasha, len si už nepamätám skadiaľ som stiahol iso a ani aký bios a emulátor som používal, hlava deravá. Lebo pozerám, že máš prehľad čo sa týka hier.

              • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 26.11.2020 | 07:36
                Avatar redhawk75   Používateľ

                no kym som mal hry na PS tak som pouzival obcas na Debiane pcsx ale s externym diskom to ide aj na retropie.

                problem obcas bol s rom pre ps.

                a co sledujem tak skor odporucaju recalbox a  tem staci rpi 2 a novsi pre PS 1 a 2.

                • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 26.11.2020 | 08:15
                  Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                  ja som mal recalbox na rpi2 nejakú chvilu, fungovalo to celkom OK ale nakoniec som so starými hrami presedlal na androidácku apku HAPPY CHICK

                  je to síce čínska neergonomicka chujovina ale stačí kliknúť na hru a ono ju stiahne, nainštaluje a hneď sa dá hrať a funguje mi to priamo v telke (teda bez káblov k rpi, bez nutnosti používať BT dongle pre ovládač,...)

                  a určite to funguje plynulejsie ako retropie aj recalbox na rpi2 (teda aspoň mne), s pi4 to je už vyrovnanejší boj

                  Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                  • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 26.11.2020 | 19:55
                    Avatar redhawk75   Používateľ

                    ten happy chick je fajn, uz to mam v tel. 

                     

    • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 26.11.2020 | 21:27
      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

      Pisem bez diakritiky narychlo z Modicia OS s EN klavesnicou, a jednym slovom hroza. Typicky pokus o vycackane distro so zlym programovym vyberom, jednoducho chaos. Ako sa toto moze niekomu pacit, pride mi to podobne distro ako Emmabuntus, ale ten ma az na zbytocne hry a education dobry a pouzitelny vyber. Ani nemam chut toto distro skusat dalej, mozem si ho odskrtnut zo zoznamu. Niekedy je menej viac,,,

      • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 26.11.2020 | 23:20
        Avatar redhawk75   Používateľ

        vyzual podobny ako deepin, akurat ten je aspon pouzitelny

        • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 26.11.2020 | 23:44
          Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

          Deepin je oproti tomu chaosu luxus. Ani neviem, či ma vôbec nejaké distro tak znechutilo hneď na začiatku ako Modicia. Hlavne že ho "vytvára" rovnomenná spoločnosť a ponúkla školám a univerzitám, neskutočne pozliepané distro.

      • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 27.11.2020 | 07:34
        Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

        Čo mne na tomto distre vadilo, bolo to, že neskutočne dlho nabieha do livka. Hádam aj vyše 5 minút. Po nabehnutí to zasa až taká hrôza nebola. Ten zlý programový výber sa predsa dá napraviť podľa konkrétnych preferencií užívateľa. Aj tak neexistuje distro, kde by som bol s predinštalovaným výberom programov úplne spokojený. Vždy to upravujem. Niečo doinštalujem, iné zasa odinštalujem. Preto poslednou dobou obľubujem minimalistické distrá, kde si môžem všetko postaviť od píky.

        • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 27.11.2020 | 08:18
          Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

          Úplný súhlas, toto som si tiež všimol že distro štartovalo z kľúča naozaj dlho. A taktiež uprednostňujem distrá, kde si môžem už od základu nahodiť všetko sám podľa seba. Ono je rozdiel keď odstrániš 5 programov ktoré nepoužívaš alebo ich jednoducho necháš nahodené a keď máš už od základov mix všetkého možného, a to som v tomto distre postrehol už od začiatku. KDE s Gtk a GNOME softami, do toho veci ktoré nemajú repozitáre a podobne a to tam ešte nie je kopec vecí, ktoré by som tam nahadzoval ja. Hovorím každému podľa chuti ale za mňa určite nie. Skúšal som kvantum distribúcií, ale po novom sa sústreďujem už len na distrá založené na Debiane s čo najmenším programovým výberom.

          • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 27.11.2020 | 08:29
            Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
            ale po novom sa sústreďujem už len na distrá založené na Debiane

            nie je potom ideálne použiť priamo čistý debian (netinstall alebo dokonca minimal), netinstall má po inštalácii takmer nulový programový výber (asi okrem prehliadača, správcu súborov už len emulátor terminálu)

            lebo čo väčšinu distribúcií odlišuje je len téma a programový výber či extra repo (viem že toho je viac ale často to je zanedbateľné)

            to neber ako rýpanie, ja sa naozaj pýtam že čo potom vlastne hľadáš v distribúcii ??

            lebo ja keď skúšam niečo nové tak sa snažím ísť mimo stromu debianu a archu (tieto celkom poznám) teraz dávam šancu suse thumbleweed a cez sviatky ho asi vymením za solus, tiež na skúšku

            Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
            • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 27.11.2020 | 09:03
              Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

              Noo presne k takému záveru som prišiel po rokoch, že už idem cestou "čistého" Debianu. A sú to presne moje slová, každé distro je zmes základných balíkov, balíčkovacieho systému, desktopu a programového výberu, nič viac a nič menej. Pridaná hodnota je práve to, ako je ten celok "uvarený", prípadne či poskytuje aj nejaké vlastné nástroje. Nehľadám distribúciu pre mňa, len skúšam rád nové distribúcie a nechávam sa inšpirovať.

            • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 27.11.2020 | 09:08
              Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

              A inštalácii typu "netinstall" sa vyhýbam, zvyčajne sú ochudobnené o balíky, ktoré používateľ neskôr potrebuje a dá zabrať, kým zistí že ktoré. Preto radšej holý bosý desktop s pár programami, prípadne distro s dobrým programovým výberom.

            • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 27.11.2020 | 10:44
              Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

              A v pohode že sa pýtaš, len rozlišujem distro ktoré budem používať ja, tam po rokoch používania preferujem stabilný základ a sám si ho prispôsobujem. A distro pre "verejnosť" prípadne pre začiatočníkov na ktoré píšem blogy alebo recenzie. Práve tam sa sústreďujem na celok a veľakrát ma inšpiruje napríklad zaujímavými programami v základe, prípadne vizuálom.

        • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 27.11.2020 | 12:29
          Avatar redhawk75   Používateľ

          tak ste ma namlsali

          toto je asi 4-5 distro ktore ma nezaujalo. mam dojem ze ta odladenost je strasne zla.

          spustenych x procesov, ktore su zbytocne. 

          suhlasim, asi nepouzitelne ani ako live

          • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 27.11.2020 | 14:29
            Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

            No veď práve, toto nepochopím:

            65+ photographers use it every day in their professional studios. We are a team of 10 independent developers who have decided to offer their free commitment to freely make available this magnificent distribution that has no equal in the Linux world. Currently MODICIA O.S. it is installed in over 12 schools and universities, 1,700+ students use it every day.
            • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 27.11.2020 | 20:48
              Avatar redhawk75   Používateľ

              mna zarazil real time kernel, potom ze odporucaju 4GB a viac ram.

              Pritom to je Debian + Ubuntu s Xfce a cosi take mi bezi na 1GB ram plynule.....

               

              • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 27.11.2020 | 20:54
                Avatar redhawk75   Používateľ

                oh my ....

                 MODICIA O.S. is a real operating system for working and producing.

      • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 27.11.2020 | 15:22
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        Podľa screenshotu to vyzerá na nejakého člena Bronies.

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 27.11.2020 | 20:49
          Avatar redhawk75   Používateľ

          to nepoznam ale vcelku to vystihuje tu taliansku distribuciu :D

          • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 27.11.2020 | 22:44
            Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

            Ale poznáš členov Ponies čo je vlasne to isté.

            Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 27.11.2020 | 08:39
      Avatar lime Debian 3, Red Hat 6, Fedora Core 3  Používateľ

      Aspon precitat a naucit sa nieco ;) http://vdl.halicky.sk/

      Prejdite z modrej obrazovky k linuxu :))
    • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 27.11.2020 | 21:16
      Avatar redhawk75   Používateľ

      este ma napadol Endeavour OS postaveny na Arch + xfce.

      Chvilu som uvazoval nad nim uvazoval na dual boot s MX.

      • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 28.11.2020 | 11:12
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

        Tuším že som ho skúšal dávnejšie ale už si nepamätám výsledok, možno ho tiež hodím na kľúč.

      • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 28.11.2020 | 11:42
        Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

        Endeavour je fajn, je to taký nástupca Antergosu, ktorý už skončil. Avšak potom sa pýtam, že prečo rovno nepoužiť Manjaro, ktoré má podľa mňa veľkú budúcnosť a popularitu? Sledujem ho (Manjaro) už cca 5 rokov a neustále sa zlepšuje a napreduje.

        • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 28.11.2020 | 14:24
          Avatar redhawk75   Používateľ

          no antergos som isty cas pouzival.

          ale BTW i hate arch :D

    • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 27.11.2020 | 21:27
      Avatar redhawk75   Používateľ

      popripade Exe linux co je vlastne Devuan 3 (beowulf) s Trinity R14 de

       

    • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 10.12.2020 | 22:12
      Avatar ra100   Návštevník

      svojho casu ma dostalo uplne LMDE.

      dalsie zaujimave distro, co som skusal je qubes

      • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 10.12.2020 | 22:18
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

        Ten Linux Mint Debian Edition registrujem ale neskúšal som ho. V čom je odlišný od klasického LM? V tomto prípade by som asi skôr uprednostnil klasický LM kvôli možnosti pridávať PPA repozitáre, predpokladám že to bude Debian s programovým výberom LM.

        • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 10.12.2020 | 22:25
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

          ja som pouzival LMDE este ked bol rolling (myslim ze v2) a v podstate sa od mintu takmer nelisil, len to bol viac debian ako ubuntu, a nie vetky nástroje (mintacke) fungovali ako mali

          ale to snad uz vychytali

          stratou statusu rolling ale pre mna nie je zaujimavy (radsej pouzijem priamo debian) tak neviem ako je na tom aktualne

          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 10.12.2020 | 22:31
          Avatar ra100   Návštevník

          ano.

          je to postaveny mint na debiane, preto ma zaujal.

          ako zaciatocnik som zacinal s buntu derivatmy, no na mojom vtedajsom pc sa buntu chovalo blbo a na zaciatocnika to bolo dost peklo riesit divne hlasky, podivne trhanie grafiky a tak.

          mint sa choval tiez blbo, no pacil sa mi.

          potom som narazil na LMDE a vsetko islo odrazu krasne a hladko.

          no a potom som uz preliezol na cisty debian.

          • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 10.12.2020 | 22:43
            Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

            Tiež fungujem na distre postavenom na Debiane, ale je pravda že Ubuntu distribúcie sú "pohodlnejšie" najmä čo sa týka riešenia problémov a pridávaní repozitárov. Ako som spomínal vyššie je pohodlnejšie pridať PPA repozitár do distra ako repozitár do Debianu (repozitár+kľúč) alebo ak neexistuje nájsť balík, ktorému sadnú závislosti. Pridávam do distra 5 stiahnutých balíkov, na 4 z nich existujú PPA repozitáre do Ubuntu distier, čo je výhoda pri aktualizáciách a riešení závislostí. Ale keďže preferujem stabilitu, mne v Q4OS ako základ Debian vyhovuje, takže súhlasím,,,

            • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 10.12.2020 | 23:04
              Avatar ra100   Návštevník

              jedine, co ma na debiane rozhadzalo, bolo to, ze rok, rok a pol pred pred koncom oficialnej podpory byvaleho deb8 jessie, zacali chybat repozitare, zmyzli baliky, alebo boli presunute atd.

              OS, co mal byt este podporovany, zacal hadzat v apt tupe hlasky a zacalo sa peklo so zavyslostami, lebo este nedavno existujuce repo uz neexistovali.

              pekelne ma to dozralo.

              neviem, ci taketo blbosti sa deju aj v inych distrach, no sucastny deb 9 je tusim podporovany do 2022 a ak sa vyskytnu znova tieto problemy, idem prec z debianu.

              bud antix, ten ma fascinuje, alebo devuan.

              • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 10.12.2020 | 23:14
                Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                Za mňa antiX nie, programový výber katastrofa :-) Naopak Devuan nevyzerá zle.

                • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 10.12.2020 | 23:41
                  Avatar ra100   Návštevník

                  antix ma fasinuje vyzieranim RAM.

                  az 250mb~ po starte :D

                  je na debiane, tak dufam, ze doinstalovat neake *.deb balicky by nemali byt problem.

                  vela toho nepotrebujem.

                  par editorov, lampp a neake prehliadace.

                  devuan je ale tiez velmi zaujimavy a tak teraz neviem, ci nezkapem od hladu, ako somar medzi dvomi kopami sena, pokial sa rozhodnem.

                  • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 11.12.2020 | 00:50
                    Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                    To už je na tebe. Aký desktop preferuješ, aký programový výber, na čom má byť distro založené a to je vlastne všetko. Ja keď som sa rozhodoval medzi distrami zobral som ich niekoľko s rovnakým desktopom, na každé som použil rovnaký programový výber z texťáku a potom som porovnával stabilitu a rýchlosť, prípadne taký ten nemerateľný vnútorný pocit.

                  • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 11.12.2020 | 09:51
                    Avatar redhawk75   Používateľ

                    250MB antix? to mi žerie antix s xfce4 210-259 (so slimjetom do 400)

                    devuan zaujímavý je aj plne použitelný namiesto debianu

                    btw MX linux je čosi medzi

    • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 15.12.2020 | 13:44
      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

      Narazil som na ďalšiu zaujímavú distribúciu so zameraním na KDE desktop: KaOS, link na DistroTest

      • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 15.12.2020 | 16:54
        Avatar redhawk75   Používateľ

        hm ten som chvilu testoval v 2019.

        Vadili mi 3 veci:

        1. problem s powermanagementom (prehrieval sa notebook)

        2. problemy s repozitarom ked bol casto nedostupny

        3. KDE  

        Inak distro bolo dost zaujimave a aj svizne (8GB ram 4jadrove CPU, SSD)

    • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 18.12.2020 | 19:16
      Avatar redhawk75   Používateľ

      robil som poriadok v starom obale.

      A otestoval na pc cd s BeleniXom (opensolaris) z 2005 mam verziu s KDE aj XFCE. (snimka je z xfce)

      je velka skoda ze opensolaris / belenix aj ked je OpenIndiana Hipster 2020.10 uz to nie je ono.

      Taktiez som nasiel CD ABC linux, Knoppix, Danix, DSL, Slax, Mandriva 2010 a par dalsich.

      Uvazujem spravit iso a niekde to pastnut

      • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 19.12.2020 | 00:02
        Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ

        V čom presne to nie je ono?

        • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 19.12.2020 | 15:58
          Avatar redhawk75   Používateľ

          hm neviem, proste uz mi openindiana nesedi

    • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 22.12.2020 | 01:14
      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

      Hľadal som distro, ktoré by som používal len z kľúča u rodičov (asi kľakol radič na starom kompe a odpaľuje inštalácie) a nahodil som Lubuntu. V rýchlosti ho teraz skúšam, je to taká zmes Qt a KDE programov, ale na moje počudovanie ide to celkom svižne aj z kľúča. Chcel som jednoduché distro, ktoré by malo v základe najmä programy ako Firefox, LibreOffice a VLC, toto spĺňa a zatiaľ to vyzerá dobre. Ešte musím zistiť, ako vytvoriť live flašku s možnosťou zápisu nejakých tých nastavení (perzistencia). Tuším to vedel MultibootUSB s niektorými distrami ak si spomínam, ale podľa všetkého už nie je vyvíjaný. Nemáte tip?

      • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 22.12.2020 | 08:12
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
        Chcel som jednoduché distro, ktoré by malo v základe najmä programy ako Firefox, LibreOffice a VLC

        Už prosím ťa pochop, že toto je úplne nepodstatný detail podľa čoho si vyberať distribúciu.

        Jedným príkazom odinštalujem 100 programov a nainštalujem 150 iných.

        Nájdi si distro čo má myšlienku a nie či má by default nainštalované VLC.

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 22.12.2020 | 09:36
          Avatar redhawk75   Používateľ

          kazde distro ma myslienku, niektore na tvoje data (*buntu) niektore na tvoje peniaze (RedHat) a niektore na volnost (Devuan, antix, Bunsenlabs etc.)

        • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 22.12.2020 | 11:45
          Avatar Pavel   Návštevník

          Ešte mi napíš čo neviem, neviem inštalovať programy, nemám na to skript, nechcem mať v základe niečo čo využijem na live flaške. Hovoríš to nepravému, beriem distro ako celok a sám si vytváram programové výbery. Trochu postrádaš to, prečo som to chcel mať v základe tak hneď neštartuj,,,

          • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 22.12.2020 | 12:40
            Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

            Spravíš si upravenú verziu a potom použiješ iso-snapshot, antiX aj MXlinux majú na to svoj upravený nástroj. Poďalšie by default požívajú persistenciu. Ďalšie plus, je že obe distrá ponúkaju aj základnú úplne orezanú verziu, do tej si potom narveš čo chceš.

            Toto sú veci čo dávajú zmysel. Podobných distier na nete nájdeš dosť.

            Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
            • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 22.12.2020 | 22:51
              Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

              MX Linux nevylučujem a veru som aj mal cez snapshot vytvorené takto iso, skúšam kvantum vecí tak si hneď na všetko nespomeniem. Predtým som si vytvoril cez Pinguy Builder vlastné live z Xubuntu, sekol som vlastný programový výber a hodil na flešku na kľúčenku, to bolo celkom fajn. A díky za tip, beriem z tohoto polomŕtveho kompu ssdčko a môžem sa zabávať v druhom kompe s vytvorením live podľa potrieb. Inak píšem už z toho kompu, Lubuntu nenabootovalo, našťastie som si dal za istotu na ďalší kľúč aj all-in-one Emmabuntus. Takže pôjdem do distra na Debiane a vidím to práve na MX Linux a použitie Snapshotu,,,

              • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 22.12.2020 | 23:02
                Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                Pali ja netvrdím že to musí byť MX Linux (antiX), ale proste viem zo skúsenosti, že keď má niečo nejakú ideu, tak to aj funguje. MX je pre KDE len v AHS, ale možno sa oplatí pozrieť na fórum či tam niekto nemá vlastný KDE klasický spin, počítam že tam bude, alebo si sprav svoj :)

                Inak ako som spomínal MX Linux ma trochu poupravený iso-snapshot aby vyhovoval MXku.

                Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 22.12.2020 | 23:41
                  Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                  Však ja súhlasím, prispôsobujem si veci sebe, len som potreboval narýchlo hocijaké rýchle distro s pár programami. Ale ako vidím vrátim sa z dovolenky, seknem do kompu druhé ssdčko kam hodím druhé distro (ešte zvážim aké) a niečo si pripravím na kľúč, vždy je základ nájsť vhodné distro ako základ, programy už nahádžem, to nie je problém. Teoreticky by som mohol ešte vyskúšať Q4OS s Trinity, alebo pôjdem do spomínaného MX Linux s Xfce klasikou, používal som ho pred časom. Jednoducho si chem prispôsobiť Linux na kľúč, jaaaj veď ja som o tom písal aj blog, som aj zabudol.

                • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 23.12.2020 | 00:56
                  Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                  Mário dotaz, akým príkazom viem prebehnúť ssdčko aby som zistil, či na ňom nezanechal pokazený radič nejaké škody? Koncom týždňa padám naspäť do BA lebo medzi sviatkami robím tak ho chcem zapojiť do druhého kompu ako som písal a rozbehať na Linux zábavky.

                  • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 23.12.2020 | 01:31
                    Avatar redhawk75   Používateľ
                    sudo smartctl -t long -a /dev/sdX

                    x= a b

                    alebo graficky  gsmartcontrol ci gnome disk

                     

    • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 22.12.2020 | 01:20
      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

      Niečo som našiel, ale už to nestihnem odskúšať lebo zajtra padám dovolenkovať. Tak beriem len flašku s Lubuntu vytvorenú Etcherom, zápis by sa hodil na nejaké tie nastavovačky desktopu, programov aj na web záložky, aj keď ich mám uložené na Dropboxe.

      • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 22.12.2020 | 09:35
        Avatar redhawk75   Používateľ

        mx linux / antix maju priamo persistenciu a priamo ju mozes upravovat priamo v live cez MX RemasterCC a updatovat aj kernel cez Live-USB kernel upgrade

        Instalacia SW je to najmenej a by default maju skoro vsetky distra FF + LO + gimp + nejaky notepad a prehliadac obr

        • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 22.12.2020 | 11:53
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

          MX má aj nástroj na tvorbu LIVE ktorý ho predpripraví na perzistenciu - výsledok tohto procesu dodnes používam ako záchranné liveUSB

          čo sa live medii týka MX je asi najdaľej z najznámejších distribúcii

          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
          • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 23.12.2020 | 01:38
            Avatar redhawk75   Používateľ

            mx ma dobry respin na zachranu MX workbench, nie je oficialnou verziou ako MX kde ale je od vyvojara co momentalne robi MX base

            nieco podobne ako kedysi bol Trinity Rescue Kit

      • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 22.12.2020 | 10:20
        Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ

        LIVE-USB vytvorené pomocou Rufus-u ponúka možnosť nastavenia perzistencie.

    • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 03.01.2021 | 00:35
      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

      Po dvoch rokoch skúšam MX Linux a musím povedať, že som milo prekvapený rýchlosťou v porovnaní s KDE neon. A to som ho nahodil skúšobne na partíciu HDD a nie na SDD kde mám KDE neon. Vytvoril som si programový výber pre zmenu zameraný na GTK, niektoré softy purgeol a rozhodil desktop skoro autenticky ako ho používam v KDE s rovnakou sadou Papirus ikon. Zatiaľ som zaznamenal len dva zádrhely, vykresľovanie fontov vo Wine čo ma až tak netrápi lebo prakticky všetky programy mám Linuxoidné a nepodarilo sa mi rozbehať snap démona. Čo som zase obišiel cez Flathub, cez ktorý som inštaloval novo objavený MellowPlayer a Shotcut (z repo nebral slovenčinu). Inak vytváram si snapshot iso s pridanými programami, ktoré pôjde na kľúč. Screen môjho primárneho OS KDE neon a v prílohe MX Linux (Xfce) ktorý aktuálne skúšam, kus podobnosť.

      • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 03.01.2021 | 14:36
        Avatar zeleno MX Linux  Používateľ

        MX Linux je dobré distro, mám ho od verzie 17, panel však používam dole obr s fontami vo wine nie sú problémy, asi nemáš niečo doinštalované.

      • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 05.01.2021 | 20:11
        Avatar redhawk75   Používateľ

        ja momentalne fungujem na FreeDOS + QBasic + Dillo + par hier

         :D

        https://postimg.cc/gallery/9r4VThb

        • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 05.01.2021 | 23:05
          Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

          No hezkyyy :-)

          • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 05.01.2021 | 23:49
            Avatar redhawk75   Používateľ

            a ta rychlost :D

            je to na optimalne na retro pc ako napriklad Radiant POS system 

            ale asi by nesiel dotyk. 

          • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 05.01.2021 | 23:51
            Avatar redhawk75   Používateľ

            https://postimg.cc/gallery/D3RFxgx

            • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 06.01.2021 | 10:29
              Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

              Paráda :)

              Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 12.02.2021 | 17:12
      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

      Neviem či to tu už bolo spomenuté ale narazil som na distribúciu Garuda Linux, je postavená na Archu a ponúka celkom slušné množstvo inštalačiek podľa desktopu. Určite aspoň narýchlo vyskúšam Garuda LXQT a z nostalgie k GNOME 2 aj Garuda Mate.

    • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 12.02.2021 | 17:14
      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

      Aaa teraz som si všimol krajinu pôvodu, že India :-)

    • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 12.02.2021 | 18:13
      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

      Garuda MATE v default téme v prílohe,,,

    • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 14.02.2021 | 22:55
      Avatar redhawk75   Používateľ

      piCorePlayer

      je to dost specificke distro ale postavil som si na tom domaci stream.

      ide v podstate o squeeze lite na core raspbianu (150mb a staci 2GB sd karta) k tomu bohate staci rpi 1 B+ ci rpi zero.

      nemam audio hat tak vystup je z analogu (kombinovany 3,5mm jack na video/audio vystup) s audiohat by sa dal pouzit aj iny kernel.

      ku podivu to ma celkom prijemny vytup, lepsi ako usb karta Axagon.

      bez problemu ide do zosinovaca alebo len s drevennymi bednickami Genius HF SP-160 (RMS vykon zostavy 4W (2W na kanal))

      plne kompatibilny z LMS (Logitech media server) 

      • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 15.02.2021 | 13:21
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        piCorePlayer je super, ja som ho tiež chvíľu mal ale bol sním nejaký problém (blbol=mrzol a sekal, myslím že pri učitých hi-res súboroch, alebo také dačo nepamätám sa presne) tak som ho vymenil za volumio

        keby niekoho zaujímalo ešte je pár alternatív, ako napr. moodeaudio (trošku zložitejší na nastavenie ale aktívnejšie vyvíjaný) alebo runeaudio (veľmi podobny volumiu)

        moje rpi2 má cez audio jack katastrofálny zvuk (cvrliká, šumí a šuští) takže to používam s Hi-res USB dacom (sabaj Da3) a mne znie lepšie ako Bluesound Node (ktorý som mal požičaný a testoval som ich vedľa seba)

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 15.02.2021 | 15:00
          Avatar redhawk75   Používateľ

          volumio mi blblo s rpi B+. ide mi to zatial OK (aj FLAC, mp3, Opus a ogg) runausio skusim moodeaudio poznam, nezvladala mi to RPI1.

          RPI 2 a novsi maju inu zvukovku (zvukovy kodek)

          Uz z externou USB C-mediou to ma lepsi zvuk, ale na tie repro Genius co mam je to zbytocne.

          na riadne audio to chce minimalne Pimoroni pHAT Raspberry Pi DAC + zero a zosik, dal by sa nasledne osadit do stareho radia.

          takto je to ale lepsie ako obycajne radio (Phillips) a hlavne si to mozem manazovat z pc / mobilu

        • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 17.02.2021 | 16:31
          Avatar redhawk75   Používateľ

          tak som to poriesil.

          Zapojene do Onkya zvuk podstatne lepsi len zase som prisiel o externy prehravac podcastov.

          ale aspon v obyvacke konecne funguje komplet zariadenie (CD+iPOD nano (vadna bateria) + picore player cez hdmi)

    • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 18.02.2021 | 20:50
      Avatar sebo Arcolinux+Suse15.3 -Win10  Používateľ

      Na zvuk z PC treba hi res karta alebo chorbak aspon ALC1220 a ozaj to hra !!!! Zaujimava distribucia je skokan  roka "vlastne mrtvy chrobak" EndeavourOS .Chodi a je "lahky"  XFCE4

      • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 18.02.2021 | 21:45
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        pozor toto je len moj nazor

        hires audio je obycajny marketingovy hype na tahanie penazi z ludi, to ze zvukovka dokaze vyprodukovat 40.000 Hz znamena hovno

        rozdiel medzi dobrou a zlou zvukovkou je implementacia napajania, samotneho dacu a eliminacia rusenia a skreslenia, preto externe dacy zneju ovela lepsie ako tie zabudovane v ntb,pc,mobile

        nevravim ze hires nema zmysel, tie najvyssie frekvencie urcite pri sireni vzduchom ovplyvnuju tie nizsie ale je to tak minimalny rozdiel ze by som to bral ako posledny parameter na ktory sa pozriem pri vybere komponentov

        a to mam hires zvukovku aj sluchatka (ale nekupoval som ich preto ze su hires)

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 19.02.2021 | 15:55
          Avatar sebo Arcolinux+Suse15.3 -Win10  Používateľ

          Realtec ALC1220 je aj na zakladnej doske Aorus pro AC aj na samostanej zvukovke BlasterX AE-5 .  Aj integrovany ALC 1220 hra jednoznacne lepsie .Jasne ze signalove cesty aj pouzite suciastky hraju rolu ale ten chrobak nieje lacny takze drahsie dosky odladia aj zvukovo .A spomenul si 40 khz myslim ze je to pre Hi-Res najmenej prinosny udaj . Myslim ze oddelenie kanalov dynamicky rozsach skreslenie a odstup od sumu robi to ze HiRes hral lepsie . Ja osobne nad 19khz nic nepocujem . Tento chip je 1 co znesiem mat prepojeny na zosilovac

          • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 19.02.2021 | 20:44
            Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

            veď presne to že 40khz je úplna zbytočnosť, ale pre tú žltú nálepku (Hi-Res AUDIO) stačí ak zariadenia (zvukovka, zosík, sluchátka) majú rozsah aspoň do 40khz

            preto označenia HiRes nemá pre mňa žiadny vplyv pri výbere zariadení

            a nepočuť na 19khz, to máš super uši alebo o dosť rokov menej ako ja (ja už počujem tesne pod 17 khz)

            už som to tu viac krát písal, opakovane som skúšal  nájsť rozdiel medzi flacom vyrobeným z CD a hires súborom, bez ohľadu na použitú techniku som nikdy žiadny rozdiel nepočul

            Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
            • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 20.02.2021 | 11:14
              Avatar sebo Arcolinux+Suse15.3 -Win10  Používateľ

              Moznos sa na Aorus B550 pro AC trosku vyhrali lebo to ozaj hra na urovnik velmi kvalitnej HIFI a v tom jedinom sa vsetci zhodnu aj v testoch na strankach aj majitelov . Ked som cital recenzie na B550 pro AC zvuk tam spomenuty nebol . Ja teraz mam 1 zakladnu dosku ktora ozaj hra

            • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 20.02.2021 | 16:47
              Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

              Analógový zvuk má aj pri 17kHz pekne tvarované amplitúdy a digitálny pri 20kHz jeden tik na celú amplitúdu. Pozitívny prínos viac tikov na amplitúdu má určite bližšie k prirodzenému zvuku. Vo výsledku je vždy na konci analógovej časti aj tak filter do 20kHz aby sa do zvuku nedostávali nižšie harmonické z tých vyšších frekvencií.

              Dúfam, že som to zrozumiteľne vysvetlil.

              Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
              • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 20.02.2021 | 20:58
                Avatar sebo Arcolinux+Suse15.3 -Win10  Používateľ

                Tie vystupne filtre su tam kvoli celemu pasmu nielen kvoli vyskam aj ked uznavam ze tam to najviac pocut ked su nekvalitne filtre . JA proti hires nemam nic . Dokoca sa ma paci aj 32b od MS ale ten kodek nebude urcite zadarmo. Myslim ze tu mame vsetci poriadny internet skuste si naist Hi res radio jasne ze nemyslim nejaky 320k tok .Najviac som nasiel 1,6M a Flac codec  hra to ozaj krasne

      • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 18.02.2021 | 23:24
        Avatar redhawk75   Používateľ

        tak ako zvuk da aj to bmc na rpi. na hry staci akakolvek "zvukovka" ci kodek na MB.

        na hifi audio ale treba ako pise Brano, odsumenie, napajanie, eliminacia rusenia a skreslenia. 

        ked mam ako vstup audio cd do zosilovaca a tu istu skladbu v mp3 na 320kb malo by to mat vyrovnany zvuk.

         lenze moje 3 zvukovky (Mediaforte, audigy a m-audio audiophile hraju do senhaisserov super, do cambridge sound a zosiku tiez, ale ked to hodim na genius repro, znie to horsie ako stary kazetak od JVC.

        Endeavour je predsa oziveny Antergos

        • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 19.02.2021 | 16:05
          Avatar sebo Arcolinux+Suse15.3 -Win10  Používateľ

          Preto som napisal "mrtvy" Ano je to nasledovnik Antergos ten som pouzival tiez .Potom Arcolinux bol vyborny len zacali robit hadam 15 iso . A je v nom uz moc chyb . Endeavour  je male ISO a navolis si co potrebujes a hlavne nabehne po instalacii na rozdiel Arcolinux ktory klesa prave preto .Zvuk je zlozita vec Mne LG V30 mobil vybudi AKG 701 skoro na urovni sluchatkoveho zosilovaca  ale pribalene sluchatka k nemu hraju lepsie a  hlasnejsie Na Fiio X1 . Ale Ak dam na Fiio AKG 701 nestiha hra to na 50%

    • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 18.02.2021 | 21:07
      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

      Na Distrowatch som narazil na novú distribúciu postavenú na Manjaro a Openboxe - Mabox Linux

      • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 18.02.2021 | 21:40
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        nechce sa mi to hľadať, aký tam je rozdiel od bežného manjara do ktorého sa nahodi openbox ?

        lebo box prostredia ma od posledneho testu mx s fluxboxom celkom zaujali

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 18.02.2021 | 22:14
          Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

          Netuším aký je tam rozdiel.

        • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 18.02.2021 | 23:30
          Avatar redhawk75   Používateľ

          perfektnu implementaciu openbox ma bunsenlabs lithium.

           

          • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 19.02.2021 | 01:06
            Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

            Presne na BunsenLabs som si hneď spomenul, chvíľu som ho skúšal a kľudne by som si ho vedel predstaviť aj ako primárny OS,,,

      • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 18.02.2021 | 23:29
        Avatar redhawk75   Používateľ

        manjaro s openbox?

        inak pozeram ze to ma okrem DE vsetko rovnake

    • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 03.04.2021 | 22:55
      Avatar redhawk75   Používateľ

      Porteus - rolling slackware na 500MB disku.

      zaujimave distro u mna momentalne s xfce

    • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 05.04.2021 | 20:36
      Avatar redhawk75   Používateľ

      Septor - anonymny OS na debiane zo Srbska na KDE

      FydeOS - chromeOS na steroidoch (ARM / AMD64)

      JingOS - tabletovy OS na GNU/Linux (Debian s KDE)

    • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 16.04.2021 | 09:32
      Avatar redhawk75   Používateľ

      EasyOS

      derivat Quirky Linux (nejaky klon Puppy linux) s OpenEmbedded. Je postaveny na Debian 10 bohuzial iba 64bit a Raspberry Pi 4. 

       

    • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 20.04.2021 | 08:58
      Avatar redhawk75   Používateľ

      pureos - free certifikovana distribucia na debiane (ide o ciste free / libre os)

      inak zaujimave je aj vyjadrenie k inym znamym os

      • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 20.04.2021 | 09:47
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        Každý má hranice, čo je ochotný tolerovať, FSF to vidí až moc extrémne:

        Debian's wiki also includes pages about installing nonfree firmware.

        OK a aká náhrada existuje? Sám som rád, že AMD v tomto smere nejaké pokroky spravila, ale nikto iný sa k nej ani nepriblížil, teda ešte tu máme RISC-V.

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 20.04.2021 | 10:09
          Avatar redhawk75   Používateľ

          jasne, dal som to kvoli tomu, ze pureos je celkom v pohode a setrny k hw.

          Ja znesiem aj systemd , ale pre zaujimavost je dobre si pozriet aj hardcore free distribuciu

      • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 28.04.2021 | 21:38
        Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ

        Skúsil som Pure i Trisquel a za mňa rozhodne Trisquel - dokonca som ho na tom PC nechal na druhom, mechanickom HDD a používa sa príjemne.

        • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 29.04.2021 | 10:06
          Avatar redhawk75   Používateľ

          mna pri Triaquel linux zaraza akceptacia systemd od FSF.

          idu buzerovat kvoli ovladacom a akceptuju humus.

          inak ano trisquel s lxde a xfce sa velmi dobre pouziva, len treba doinstalovat jazyk.

          • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 29.04.2021 | 23:47
            Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ

            Ja mám verziu s KDE.. mal som teda asi napísať Triskel :-)

    • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 21.04.2021 | 23:41
      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

      Naposledy som riešil, aké distro hodiť na starší Dell a zvolil som Q4OS ale pre zmenu s menej náročným Trinity desktopom. Ide celkom svižne aj z klasického disku na staršom kompe, ale asi mi to nedá a pôjde aj sem ssdčko. Keď zhrniem rozdiely Trinity a Plasma, z Plasmy cítiť že je modernejší desktop s viac nastaveniami, naopak Trinity je kus návrat k starším verziám KDE (nostalgia) a po troche snahy silno použiteľný desktop.

      • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 22.04.2021 | 11:04
        Avatar redhawk75   Používateľ

        skus budgie

        • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 22.04.2021 | 11:48
          Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

          Budgie som skúšal pred časom v Manjare, tiež zaujímavý desktop,,,

    • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 22.04.2021 | 11:32
      Avatar redhawk75   Používateľ

      freeDOS + seal podla mna uplne optimalne na stary komp (momentalne na IBM thinkpad 390E (PII, 128MB ram 4,2GB HDD)

      a dost sa zlepsila aj podpora gcc a basicu

      yt kanal

    • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 28.04.2021 | 20:27
      Avatar redhawk75   Používateľ

      tak som teraz skusal ZorinOS 16 core beta.

      horsi fork ubuntu som asi dlho nevidel.

      Zorin education je ale asi optimalna nahrada zza edubuntu

    • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 12.05.2021 | 02:40
      Avatar redhawk75   Používateľ

      serenityOS.

      dodrziava Unix standardy, je pod BSD licenciou a je dostatocne skaredy a rychly

       

    • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 01.06.2021 | 08:48
      Avatar redhawk75   Používateľ

      Adelie Linux (Adelie pinguin je Tucniak okaty) zaujimave distro v 3 DE - KDE, LXQT a Mate a na snad vsetky mozne architektury (Arm/arm64, PPC/PPC64, x86/x86_64)

      Je iso pre coud, desktop, server.

      • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 01.06.2021 | 09:42
        Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

        Všimol si si, že tam je v názve dlhé "é", čiže "adélie"? Evokuje to vo mne domnienku, že je to distro vytvorené ľuďmi, ktorí používajú v písomnom prejave dĺžne.

        • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 01.06.2021 | 10:20
          Avatar redhawk75   Používateľ

          to je mozne, my co sme zvyknuti a nemame sk klavesnicu dlzne nepouzivame, je to prezitok s doby pred pocitacmi.

          rovnako ako bodky a ciarky. Tie uz ani neviem kam patria

          • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 07.06.2021 | 16:42
            Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ

            Presne tak..

            "Jedzte deti" alebo "jedzte, deti", všetko jedno.

      • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 02.06.2021 | 07:30
        Avatar Richard Antix  Používateľ

        Vcelku som sa pobavil na screenshotoch.

        Ten prvý - "Virtualize Windows 10 Productivity" - to mi hneď napadol titul starej hry "Beavis and Butt-Head in Virtual Stupidity".

         

        • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 02.06.2021 | 10:54
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

          tak tá hra vo mne vyvolala nostalgiu, to bola jedna z prvých adventúr čo som hrával (ak nie prvá point and click adventúra čo som hral, myslím že spolu s mutation of johny burger)

          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
          • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 02.06.2021 | 18:04
            Avatar Richard Antix  Používateľ

            Ja si poradie už nepamätám, ale hrával som skvosty ako Secret of Monkey Island (hodnotné i ako soundtrack do auta), Indy 4, Ringworld či séria Leisure Suit Larry.

            Dnes na to používam Scumvm.

            • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 02.06.2021 | 18:52
              Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

              anooooo, monkey island (cela seria, 3 alebo 4 hry to boli myslim) to boli casy ked pribeh bol nadradeny grafike

              tie zvysne hry nepoznam ale uz dlhsie mam kupeny remaster broken swordu, asi si ho idem nainstalovat

              Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
              • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 02.06.2021 | 19:06
                Avatar redhawk75   Používateľ

                Secret of Monkey IslandIndy 4Ringworld,Leisure Suit Larry.

                Indy 4 bol atlantis?

                Co mna bavilo bol Ve stinu havrana a Polda 1. Hlavne kvoli vtipnym hlaskam.

                Inak dosbox a abandonware to istia. (www.abandonwaredos.com, www.dosgamers.com/dos/dos-games, dosgamesarchive.com, www.freegameempire.com, www.oldgames.sk)

                I ked ja som na POS terminal dal FreeDOS a tam ficim s takymi to vecami, Monitor 15" HP 1530 s reproduktormi a pohoda.

                • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 05.06.2021 | 21:39
                  Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                  Jasne Polda, tuším ho nahovoril Luděk Sobota ak si dobre pamätám, boli tam celkom dobré hlášky :-)

                  • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 05.06.2021 | 23:12
                    Avatar redhawk75   Používateľ

                    hmm moj oblubeny bol zverimex :-)

                    To máme zase prvního?

              • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 03.06.2021 | 07:55
                Avatar Richard Antix  Používateľ

                Indy 4 = Atlantis.

                Ringworld vychádza z kníh Larryho Nivena (wiki), a je to kúsok, ktorý zrejme žiadny, čo i len okrajový,  fanúšik sci-fi neprehliadne.

                Leisure Suit Larry je excelentný kúsok, very very soft eroticky ladený, s fantasickou grafikou.

                Ostatne, tá ručne kreslená grafika vo všetkých starých adventúrach, bola pre mňa veľkým motivátorom.

                • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 03.06.2021 | 08:56
                  Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                  keď sa spomenie atlantis mňa vždy napadne táto hra ATLATIS na tú dobu to bola neskutočná hra s obrovským svetom

                  a Ringworld poznám knihy, ale o hre som ani netušil

                  a tá grafika z hier ako Polda, Horký léto, Broken Sword, Day of the tentacle, Monkey Island, ... mi príde často zaujímavejšia ako dnešná fotorealistická

                  posledne som dohral sériu DEPONIA, tiež veľmi pekne nakreslená adventúra (aktuálne séria prvých 3 hier vo výpredaji na steame za 3€ - https://store.steampowered.com/app/292910/Deponia_The_Complete_Journey/) silno odporúčam

                  Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 03.06.2021 | 13:03
                  Avatar redhawk75   Používateľ

                  ano vsetky poznam, rovnako ako Wheels of Time.

                  skor hravam rpg / dungeony ako adventury ale v podstate som skoro vsetkymi presiel aj Tajemstvi Osliho ostrova :D

            • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 02.06.2021 | 19:22
              Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

              Secret of Monkey Island to bolo zábavy a kámoš ma po rokoch stretol spýtal, ako sa má Larry :) Kultovice a nedávno tu tuším Pali vytiahol Dizzyho, to si už horšie pamätám, ale viem že som sa s ním zabavil dlho.

              Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
              • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 04.06.2021 | 18:13
                Avatar Richard Antix  Používateľ

                Hm, oznámil som manželke, že sa dlhšie neuvidíme - nainštaloval som si do Scummvm Monkey 2 i s českým dabingom... :)

                • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 04.06.2021 | 19:33
                  Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                  Tak minimálne víkend. daj vedieť, či sa Češtinou dá prejsť celá hra.

                  Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                  • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 05.06.2021 | 12:29
                    Avatar Richard Antix  Používateľ

                    No, včera som tomu venoval tri hodiny, ale veľmi som nepokročil, dokonca som sa musel raz kuknúť do návodu, pretože ma nenapadlo, že je niekde ešte jedna miestnosť, keďže som asi presne kurzorom ani raz netrafil na trigger.

                    Ale každopádne ten dabing je vtipný a (zatiaľ) je robený väčším počtom hercov (v porovnaní s MI1).

                     

                    • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 05.06.2021 | 14:45
                      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                      MI je past vedle pasti pičo.

                      Mohol by si mi do majla hodiť link?

                      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                      • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 07.06.2021 | 23:01
                        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                        Dík kámo.

                        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                        • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 08.06.2021 | 18:36
                          Avatar Richard Antix  Používateľ

                          K službám vašim a vašej rodiny (bolo v nejakej knihe (LOTR?) )...

                          • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 08.06.2021 | 19:20
                            Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                            To znie skôr ako z KMOTRa :)

                            Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
              • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 05.06.2021 | 21:43
                Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                Áno, vajíčko Dizzy je stará klasika, som hrával na Didaktiku M. Load "", kazeťák a stres, v akom stave je páska :-)

    • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 05.06.2021 | 16:23
      Avatar gejza   Návštevník

      ...ved tie hry su pre deti...maks.do šestnast rokov...ale nie sme šeci rovnaky...

      • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 05.06.2021 | 18:24
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        Veru tak, niektorí sme sa naučili aj písať.

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 05.06.2021 | 21:21
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

        Ako sa hovorí - kdo si hraje, nezlobí. A pri tvojich komentároch sa Štúr otáča v hrobe ako na centrifúge,,,