Tipy na zaujímavé programy

Sekcia: Aplikácie & Desktop 20.12.2020 | 18:25
Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

Keďže sa Tipy na zaujímavé distribúcie celkom chytili, čo tak sa podeliť aj o Tipy na zaujímavé programy? Prípadne nejaké tie odkazy a screeny programov?

Za mňa pridávam určite posledne diskutovaný equalizér PulseEffects. Optimálna je inštalácia z PPA repozitára v Ubuntoidnom distre, verzia z Flathub repozitára mení po spustení hlasitosť na max a nie je v pomere k hlasitosti, možno chýba nejaký balík. Screen v kominácii s prehrávačom Audacious v prílohe. Ešte doplním že PulseEffects dáva aj okresanej hudbe z internetu celkom šťavu, cítiť to najmä pri slúchadlách.

    • RE: Tipy na zaujímavé programy 20.12.2020 | 18:29
      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

      Ešte doplním, ak sa chce niekto zabávať s presetmi equalizéru v Audacious - LINK

    • RE: Tipy na zaujímavé programy 20.12.2020 | 18:45
      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

      V správach som narazil na Pytesseract, jedná sa o OCR nástroj ktorý slúži na prevod textu z obrázku príp. pdf súboru. Ako GUI rozhranie existuje jednoduchý GTK program gImageReader a ako poznamenal Mário, je potrebné nainštalovať aj SK slovník tesseract-ocr-slk. Niekedy sa môže hodiť takýto program, preto pridávam do tipov,,,

      • RE: Tipy na zaujímavé programy 20.12.2020 | 20:39
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        Okrem toho, že ho používam v práci (pytesseract/tesseract) je to jeden z najlepších OCR tak na všetko. Potom sú nejaké špecializované, ale to nejak bežný človek nevyužije.

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • RE: Tipy na zaujímavé programy 21.12.2020 | 08:47
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

          viete to porovnať s niečím komerčným ako ABBYY Fine reader (používame v práci) ??

          lebo dobre funkčný OCR schopný vypluť aspoň čiastočne naformátovaný text do editovateľného súboru (.doc alebo .odt) by sa mi občas doma zišiel (aby som nemusel štartovať virtuaálku alebo pc s win a ABBYY

          musím to vyskúsať a pohrať sa stým doma, cez sviatky bude čas tak možno napíšem blog

          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
          • RE: Tipy na zaujímavé programy 21.12.2020 | 09:35
            Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

            Treba si ho vyskúšať, potom daj vedieť. Nad Tesseractom je zopár klikátok, ako Pali spomínal napríklad gImageReader. Niektoré klikátka vedia aj preprocessing a postprocessing.

            Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
            • RE: Tipy na zaujímavé programy 21.12.2020 | 10:16
              Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

              pozriem určite

              lebo platené riešenie používame často a s pomerne veľkou úspešnosťou

              dokonca aj pomerne komplikované zmluvy (čo sa formátovania týka) dokáže "prečítať" tak že za 10-15m ich upravím do formy nerozoztnateľnej od originálu a dobre upraviteľnej (fungujúce číslovania, odrázky, zlomy strán, nadpisy, atď.)

              ak by sa toto opensource aspoň priblížilo tak by som bol na domáce použitie vybavený

              Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
              • RE: Tipy na zaujímavé programy 21.12.2020 | 10:45
                Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                Tak vnútri toho nástroja je viacero nástrojov. Okrem čítania textu, je tam aj nástroj na hľadanie pozície textu. Potom aj nejaké nástroje na vylepšenie fotky/skenu. Zvonku to moc viditeľné nie je. Sú prepínače, že sa napríklad k tým pozíciam textu dostaneš, tie klikátka to vedia. Niektoré aj pootočenie skenu a tak. Treba vyskúšať.

                Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
              • RE: Tipy na zaujímavé programy 21.12.2020 | 11:19
                Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                Síce to nie je soft, ale narýchlo mi poslúžil naposledy aj Online OCR.

                • RE: Tipy na zaujímavé programy 21.12.2020 | 12:08
                  Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                  tento konkretne asi nie ale raz dávno sme skúšali rôzne free služby aj sw a k výsledku od ABBYY sa ani nepriblížili

                  Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                  • RE: Tipy na zaujímavé programy 21.12.2020 | 12:28
                    Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                    Ani sa nečudujem, predsa len ABBY je dlhé roky vyvíjaný a platený soft.

          • RE: Tipy na zaujímavé programy 21.12.2020 | 11:19
            Avatar redhawk75   Používateľ

            tesseract ma lepsie rozlisovanie pisma (pouzivam spanielcinu, eng, sk a francuzstinu)

            dost mi s tesseractom pomohla Illinoiska kniznica a ich tutorialy

            obcas v sk tiez pouzivam scan 2 pdf a nasledne editacia cez libreoffice draw

          • RE: Tipy na zaujímavé programy 21.12.2020 | 17:56
            Avatar zeleno MX Linux  Používateľ

            Na domáce použitie sa dá použiť aj Abbyy Fine Reader cez wine. Skúška v Playonlinuxe. obr1 obr2 obr3

            • RE: Tipy na zaujímavé programy 21.12.2020 | 22:15
              Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

              licenciu si urcite kupovat nebudem,5€ to zrovna nie je

              warez a spol. odmietam z principu, ak je sw dobry a vyuzijem ho tak si ho kupim

              open source by bol ideálny, vsak ved vyskúšam

              Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
              • RE: Tipy na zaujímavé programy 22.12.2020 | 09:47
                Avatar zeleno MX Linux  Používateľ

                Z tohoto

                lebo dobre funkčný OCR schopný vypluť aspoň čiastočne naformátovaný text do editovateľného súboru (.doc alebo .odt) by sa mi občas doma zišiel (aby som nemusel štartovať virtuaálku alebo pc s win a ABBYY

                som usudzoval, že ho máš vo virtuálke, alebo v PC s win, teda kúpený. Ja som len vyskúšal, či sa to dá spustiť vo wine.

                • RE: Tipy na zaujímavé programy 22.12.2020 | 10:20
                  Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                  v praci mame licenciu, vo virtualke som mal trial ked som to raz potreboval

                  osobne wine nemam velmi rad, pride mi to strasny bordel (najme pri odstranovani/odinstalovavani)

                  aj ked ho pravidelne používam vo forme protonu v steame (tam ten bordel nevidim)

                  Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                  • RE: Tipy na zaujímavé programy 22.12.2020 | 11:06
                    Avatar redhawk75   Používateľ

                    Proton aj Lutris to maju, na rozdiel od WINE celkom dobre osetrene.

                    Ked som spustil Wine vo firejail (sandbox) tak vacsina "funkcnych win programov mala problem.

                    Je to paradox ked "forky" su lepsie ako master

                • RE: Tipy na zaujímavé programy 01.02.2021 | 10:30
                  Avatar zeleno MX Linux  Používateľ

                  Len tak pre zaujímavosť, ak by niekto nutne potreboval prístup z windows na linux disky, tak už na to je softvér

                  • RE: Tipy na zaujímavé programy 01.02.2021 | 11:16
                    Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                    Ja používam tento soft.

                    • RE: Tipy na zaujímavé programy 01.02.2021 | 13:25
                      Avatar redhawk75   Používateľ

                      paragon je obcas blby, hlavne pri debian 10 a ubu 20.x

                      tiez som pouzival isty cas diskinternals ako dal Pavel.

                       v praci pouzivam  ext3fsd je to driver do windows 2K/2003/XP/7/8/10

                  • RE: Tipy na zaujímavé programy 01.02.2021 | 11:19
                    Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                    Vyzerá to byť zaujímavá vecička pre tých, čo používajú dualboot. Nevyžaduje to heslo pri prístupe k údajom? Respektíve vie to pracovať aj so zaheslovanými diskami? Ja to nemám ako vyskúšať.

            • RE: Tipy na zaujímavé programy 21.12.2020 | 23:59
              Avatar samalama   Návštevník

              pocuj, preco si rovno tie windowsi nevirtualizujes? alebo este lespie, nainstaluj si normalne windowsi a pouzivaj v nich wsl. vsetko ti bude bezat nativne a budes aj mat ten pocit, ze "pouzivas" linux. a hlavne nebudes ludom vymyvat mozgy tym keketnym napadom, pustat v linuxe vsetko vo wine...

              • RE: Tipy na zaujímavé programy 22.12.2020 | 09:51
                Avatar zeleno MX Linux  Používateľ

                že ti chýba wlasatý, nemáš do koho zapárať

        • RE: Tipy na zaujímavé programy 28.01.2021 | 21:15
          Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

          Mário ešte raz vďaka za tip, potreboval som pred chvíľou narýchlo vytiahnuť text z jpgčka a bol som milo prekvapený, minimum chýb cez tesseract,,,

          • RE: Tipy na zaujímavé programy 28.01.2021 | 21:20
            Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

            Nie je zač. Momentálne ho používam aj na komerčné účely, niekedy sa treba s tým pohrať, ale potom z neho lezú výborné výsledky.

            Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: Tipy na zaujímavé programy 21.12.2020 | 08:44
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

      jeden z mojich najoblubenesich terminalovych programov je TLDR - Too long, didn't read, ktorý robí to čo naznačuje výcuc z man pre jednotlivé terminálové programy

      čo mne najviac vyhovuje je že sa zameriava na príklady, teda ak nejaký príkaz používam raz za rok a nepamatám si ako fungujú jednotlivé parametre je to obrovská pomôcka

      napríklad ja mám vždy problém s rozbalovaním tar.gz a spol na serveri  v terminále (lebo na desktope to vždy robím cez klikátko), ak si však zadám namiesto man tar a čítania niekoľko strán textu len "tldr tar" dostanem krásny rozpis príkladov:

      tldr tar

       - Create an archive from files:
         tar cf {{target.tar}} {{file1}} {{file2}} {{file3}}

       - Create a gzipped archive:
         tar czf {{target.tar.gz}} {{file1}} {{file2}} {{file3}}

       - Create a gzipped archive from a directory using relative paths:
         tar czf {{target.tar.gz}} -C {{path/to/directory}} .

       - Extract a (compressed) archive into the current directory:
         tar xf {{source.tar[.gz|.bz2|.xz]}}

       - Extract a (compressed) archive into the target directory:
         tar xf {{source.tar[.gz|.bz2|.xz]}} -C {{directory}}

       - Create a compressed archive, using archive suffix to determine the compression program:
         tar caf {{target.tar.xz}} {{file1}} {{file2}} {{file3}}

       - List the contents of a tar file:
         tar tvf {{source.tar}}

       - Extract files matching a pattern:
         tar xf {{source.tar}} --wildcards "{{*.html}}"

       - Extract a specific file without preserving the folder structure:
         tar xf {{source.tar}} {{source.tar/path/to/extract}} --strip-components={{depth_to_strip}}

      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • RE: Tipy na zaujímavé programy 21.12.2020 | 10:58
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        Tldr som raz spomenul medzi "manual ultras" a skopali ma podzem :-) Aj podľa mňa je to výborná nápoveda.

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: Tipy na zaujímavé programy 21.12.2020 | 11:14
        Avatar ja   Návštevník

        parametre:

        • file
        • extract
        • view
        • zip
        • J - xz

        tar -cf ../all_htmls.tar `find -name "*.html"`

        • RE: Tipy na zaujímavé programy 21.12.2020 | 12:16
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

          prečo pre extract nie je parameter e, keď všetky ostatné majú prvé písmeno ? podľa čoho si mám pamätať že trovna extract je druhé písmeno ?

          sú parametre ktoré sa ľahko pamatajú (ako napríklad pre apt) lebo sú to celé slová s významom ale niektoré programy majú proste tie parametre nastavené neprívetivo (áno viem že to má často svoj dôvod a viem že sa dajú spraviť aliasy)

          už som to tu raz písal v inej téme: na kerú onú by som si toto mal pamätať ? myslím že som to písal v súvislosti s parametrami pre pacman

          samozrejme ak to používam denne tak si to zapamatám, nie je to nič extra ťažké ale načo ?

          bežný užívateľ ako ja drvivú väčšinu nakliká (alebo jednorazovo nastaví a zabudne na to) a potom keď raz za uhorský rok potrebujem nadiaľku niečo rozbaliť na serveri cez ssh, tak mám TLDR (a google) a v najhoršom prípade si prečítam aj ten man

          ale nie je v mojich silách si to zapamätať, keby že som linuxový admin alebo by práca s terminálovým sw bola náplň mojej práca, možno, ale pre bežného užívateľa je TLDR neoceniteľná pomôcka (pre mňa určite)

          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: Tipy na zaujímavé programy 21.12.2020 | 09:09
      Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ

      https://github.com/muesli/duf

      https://github.com/solderpunk/VF-1

      https://github.com/paaguti/mg3a

      https://edbrowse.org/

    • RE: Tipy na zaujímavé programy 21.12.2020 | 11:48
      Avatar redhawk75   Používateľ

      PDF Arranger - uprava pdf 

      Ex Falso - editor tagov v skladbach + dotahanie z cddb popiskov a obalov

      Quod Libet - audio prehravac, spolupracuje s Ex Falso a taktiez vie spracovavat a poloatomatizovat pracu so zbierkou. Mnozstvo pluginov.

      gkrellm system monitor

      NUTTY - network utility 

      LightZone - foto editor (ak nemam Corel (mam iba 2 licencie), davam prednost pred DT alebo Rawtherapee)

      Audio kravinky: LMMS, Frinika, Mixxx.

      LazPaint - graf. editor na bitmapy aj vektory

      Kicad

      QdirStat

      • RE: Tipy na zaujímavé programy 28.12.2020 | 21:53
        Avatar zeleno MX Linux  Používateľ

        Mixxx mi nevie prehrávať náhľad videa a audio z video súborov. VirtualDJ áno

        • RE: Tipy na zaujímavé programy 28.12.2020 | 22:33
          Avatar redhawk75   Používateľ

          mixxx nesluzi na prehravanie videa

          virtualDJ  nepodporuje numark mixxtrack pro 2

          ak by som chcel mat virtualdj stal by ma to 299€ alebo 19€ mesacne....

          i tak by som nevidel zmysel mixovat video s audio nahravkou. na tvorbu aj tak vacsinou pouzivam ardour alebo lmms, mixxx skor na tvorenie tracku na cd alebo na vyrobu samplov a scratchov.

        • RE: Tipy na zaujímavé programy 28.12.2020 | 22:41
          Avatar redhawk75   Používateľ

          video vie mixovat dex 

          https://www.pcdj.com/dj-software/dex-3/

          taktiez FreeJ https://www.dyne.org/software/freej/ aj pre linux

          • RE: Tipy na zaujímavé programy 29.12.2020 | 16:58
            Avatar zeleno MX Linux  Používateľ

            Tento skin by sa ti mohol páčiť.

            • RE: Tipy na zaujímavé programy 29.12.2020 | 20:10
              Avatar redhawk75   Používateľ

              jj dobry ked sa robi live mixing.

              pouzivam teraz mixxx 2.3.0 beta4 a VirtualDJ 2020 b6240 (pro) a som prekvapeny ako vdj stagnuje a ma problem s niektorymi ext. kartami ako napr. audio vystupom na Behringer U-Phoria UMC202HD alebo mojou m audio 192 kartou (novsia delta)

            • RE: Tipy na zaujímavé programy 29.12.2020 | 20:22
              Avatar redhawk75   Používateľ

              pokial ma clovek kupenu a regnutu verziu, automaticky vdj uklada mix a vie to nasledne obnovit

    • RE: Tipy na zaujímavé programy 21.12.2020 | 12:21
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

      ešte ma napadol hudobný prehrávač STRAWBERRY

      je to odnož clementine, ktorý je známejší

      výhodou pre mňa je že out of box a na pár kliknutí dokáže obsluhovať externé DACy a to tak že im postúpi komplet údaje bez konverzie - teda ak mám hires flac v 24bit96 tak externý dac ho v takejto forme dostane (väčšina iných prehrávačov proste natvrdo posiela 16bit44 bez ohľadu na zdroj - teda dochádza zbytočne ku jednej konverzii)

      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • RE: Tipy na zaujímavé programy 16.01.2021 | 20:59
        Avatar redhawk75   Používateľ

        ja pouzivam clementine na desktope kvoli moznosti ovladania z mobilu.

        cez  clementine remote. a ten na strawberry nefunguje

        • RE: Tipy na zaujímavé programy 17.01.2021 | 09:04
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

          mmm to som ani netusil ze existuje remote

          ja pouzivam android apku bubbleupnp na ovladanie digitalnej hudby doma, zdroj beriem bud zo servera alebo z google.music a pustam ju na volumepio napojene na moj zosik

          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
          • RE: Tipy na zaujímavé programy 17.01.2021 | 10:44
            Avatar redhawk75   Používateľ

            no ja mam technics s phillipsackym gramo na velke repro ale to teraz mam zakazane pouzivat :D

            na pc mam 5.1  CambridgeSound takze tam hudbu, vacsinou flac / ogg / mp3, prehravam priamo z nasu alebo z obcas yt. a tam mi clementine vyhovuje. najma ked lezim na gauci v pracovni, tak som lenivy vstavat preto clementine + remote. 

            povodne som pouzival, xmms alebo deadbeef len tam som mal dwservice alebo google remote. 

            • RE: Tipy na zaujímavé programy 17.01.2021 | 15:15
              Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
              ked lezim na gauci v pracovni

              Hneď po tom ako si manželke povedal že nemáš čas, lebo musíš pracovať :-D

              Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
              • RE: Tipy na zaujímavé programy 17.01.2021 | 16:28
                Avatar redhawk75   Používateľ

                :D no mame obaja home office. len ona je vo svojej a ja vo svojej pracovni. len vraj jej to tam duni

                 

                • RE: Tipy na zaujímavé programy 17.01.2021 | 17:46
                  Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                  Takže manželke tvoja práca duní, aby sa v tých ženských čert vyznal :-D

                  Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                  • RE: Tipy na zaujímavé programy 17.01.2021 | 21:21
                    Avatar redhawk75   Používateľ

                    :D

    • RE: Tipy na zaujímavé programy 21.12.2020 | 12:34
      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

      Na prehrávanie streamov, konkrétne rádií sa mi okrem VLC a mpv prehrávača osvedčili najmä Radio Tray a Goodvibes.

      • RE: Tipy na zaujímavé programy 22.12.2020 | 11:08
        Avatar redhawk75   Používateľ

        kedysi som radio tray tiez pouzival (vratane zoznamu sk radii) 

        Minuly rok som zistil ze zbytocne to prasi v systeme a na radio pouzivam VLC alebo Clementine

    • RE: Tipy na zaujímavé programy 22.12.2020 | 14:33
      Avatar radoKE   Používateľ

      Poradi niekto kde zohnat starsi balik spotify ktory by bezal pod ubuntu 14.04 lts ?

      • RE: Tipy na zaujímavé programy 22.12.2020 | 16:00
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        1. stary balik mozno najdes, aj sa nainstaluje aj spusti ale nemusi fungovat lebo spotify server ho moze odmietnut (kedze je starý)

        2. preco pouzivat distro ktoré 2 roky nie je podorovane (nie ze by to bolo dolezite, ale zaujima ma to)

        3. preco nepouzit spotify cez prehliadac ?

        skusil by som hladat navod ako spravit downgrade pre spotify

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • RE: Tipy na zaujímavé programy 30.12.2020 | 23:06
          Avatar radoKE   Používateľ

          1. pravda, nasiel som nefunguje 2. lebo mam stary ale ze fakt stary pocitac. 3. skusal som spotify addon pre firefox ale nefunguje. Ak je este ina moznost budem vdacny ak ma navedies.

          • RE: Tipy na zaujímavé programy 31.12.2020 | 02:00
            Avatar starman   Návštevník

            Na ten stary ale ze fakt stary pocitac dat asi Antix linux v primeranej verzii. Osobne ho nepouzivam lebo dost musis sam doladit, ale podpora a funkcnost pre stare stroje odskusana, zarucena !

            Urcite lepsie ako nepodporovany deravy system.

            • RE: Tipy na zaujímavé programy 31.12.2020 | 05:36
              Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

              Musím súhlasiť. Pred pár rokmi som kúpil notebook za 25€ a poteraz ho poháňa antiX. Mám ho pri posteli na pozeranie videí. Procesor má taky výkon, že odpočítavanie sekúnd za koľko skončí reklama nikdy nestihne, zobrazí až to tlačítko preskočiť reklamu :) Neviem si tam predstaviť nič lepšie. Je výhoda, že mám stále najnovší softvér bez námahy.

              Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
            • RE: Tipy na zaujímavé programy 31.12.2020 | 10:38
              Avatar radoKE   Používateľ

              Uz som to tu riesil, najprv https://linuxos.sk/forum/24589/ potom https://linuxos.sk/forum/24598/ bohuzial nemam schopnosti zakazat update jadra ako mi bolo poradene, holt BFU.

          • RE: Tipy na zaujímavé programy 31.12.2020 | 08:07
            Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

            Web Player pre Spotify by ti mal fungovať bez akýchkoľvek rozšírení prehliadača. Inak celkovo soft Spotify žiadna sláva, v KDE neon a v Q4OS sa spúšťa až na x-tý krát a vývojári často menia autorizačné kľúče, vyhodil som ho.

            • RE: Tipy na zaujímavé programy 31.12.2020 | 10:28
              Avatar radoKE   Používateľ

              ee, ten webplayer mi nejde, cierne okno. so softom spotify som bol spokojny, bezal dlhodobo aj pod ubuntu 14.04 aj 16.04 az do samododrbania systemu ked moja grafika prisla novym jadrom o podporu.

              • RE: Tipy na zaujímavé programy 31.12.2020 | 10:44
                Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                Zaujímavé, mne funguje bez problémov, skúšal si to otvoriť aj v inom prehliadači?

              • RE: Tipy na zaujímavé programy 31.12.2020 | 10:45
                Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                Alebo znovunačítať stránku,,,

                • RE: Tipy na zaujímavé programy 31.12.2020 | 11:12
                  Avatar radoKE   Používateľ

                  Znovunacitanie nic, iny prehliadac koli spotify instalovat a zvykat si nebudem.

                  • RE: Tipy na zaujímavé programy 31.12.2020 | 15:40
                    Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                    takze samostatna apka ti nevadi ale mat samostatny prehliadac na spotify uz hej ?

                    to mas potom tazke

                    jedine skusit nejaku podporovanu distribuciu, ale to sa uz preberalo

                    Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                    • RE: Tipy na zaujímavé programy 31.12.2020 | 18:10
                      Avatar radoKE   Používateľ

                      ano, lebo samotny prehliadac si obcas vezme dost viac vykonu procaku ako apka a ak popri tom spustim dalsi prehliadac a pojdem aj na web tak schnutie chleba bude rychlejsie jak prekreslovanie na monitore.

                      • RE: Tipy na zaujímavé programy 31.12.2020 | 18:14
                        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                        A okrem dávno nepodporovanej distribúcie, ťa nič iné nenapadlo? Tak sú sviatky a nudíš sa, že?.

                        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                      • RE: Tipy na zaujímavé programy 01.01.2021 | 00:24
                        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                        tak potom odporucam investovat 100€ a kupit si nejaky novsi repasovany stroj na ktorom sa da spustit moderne distro

                        mozem ti v kancli zistit ci nemame nejake starsie NTB na vyradenie ak chces

                        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                        • RE: Tipy na zaujímavé programy 01.01.2021 | 16:58
                          Avatar radoKE   Používateľ

                          dakujem za ponuku, ntb nie je moj salok kavy, najskor kupim nieco desktop z mini / mikro velkosti od HP... ale keby ze nahodou ma silne osvieti dovod preco ntb ano tak ta s dovolenim budem kontaktovat.

                          • RE: Tipy na zaujímavé programy 01.01.2021 | 20:38
                            Avatar redhawk75   Používateľ

                            jedna vec parametre toho laptopu?

                            CPU / Ram staci. kedze tam ide ubu 14.04 mal by na tom ist MX linux alebo minimalne antix a tam spotify je v mxinstalleri ako vybrany program a funguje mi na Celeron 900MHz + 1GB ram + USB zvukovka axago

                            • RE: Tipy na zaujímavé programy 01.01.2021 | 22:52
                              Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                              Kámo on tu chce len troliť. Ďalej sa zdržím a nebudem vulgárny.

                              Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                            • RE: Tipy na zaujímavé programy 01.01.2021 | 23:27
                              Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ

                              Tiež sa mi to nezdá. Aj keby to bolo niečo na 32b CPU, tak minimálne na 18.04 to musí bežať. Giga RAM tam bude, inak by nenainštaloval ani to staré ubuntu a hlavne nespustil v podstate webový prehliadač.

                              • RE: Tipy na zaujímavé programy 02.01.2021 | 04:40
                                Avatar radoKE   Používateľ

                                Skusim este raz vysvetlit problem bo ocividne dochadza k nepochopeniu. Nemam problem nainstalovat aj 18.04 ci mx19.2 Procak je 32bit, ram 4g, grafika na dobu vzniku silna ale od jadra 4.19.9 NE.POD.PO.RO.VA.NA. Po ktoromkolvek update alebo pokuse instalovat spotifi dojde k update jadra a som v prdeli, nenabehne grafika. A zamknut update jadra je nad moje sily kedze skuseni uzivatelia na tomto fore nie su natolko privetivi (obvinenia z trolovania, ponuky na analny sex od samalamy atd.) aby som sa pokusil otravovat so screenshotmi zo synapticu.

                                • RE: Tipy na zaujímavé programy 02.01.2021 | 10:01
                                  Avatar redhawk75   Používateľ

                                  mx linux pouziva LTS jadro 4.19, antix lts jadro 4.9 taktiez je priamo v mx installer mozne nainstalovat akykolvek iny kernel zakliknutim okienka obe distribucie mam na starych PC (633MHz Celeron s SDR a Celeron M 900MHz) 

                                  stale su podporovane: 4.4. do 2/2022, 4.9 1/2023, 4.14 do 1/2024, 4.19 do 12/2023 a z nich sa nevyhadzuje nic prave z dovodu spatnej kompatibility. Problem je vacsinou pri aplikacii kernelu distribuciou (preto odradzam ludi od Ubuntu a jeho forkov)

                                  Aka je to VGA?

                                  bezne pouzivam v strojoch (moje doma):

                                  Ati Radeon 7000 64MB DDR vivo - AGP
                                  ATi Radeon X300 128MB (ASUS) - PCIe 8
                                  ATi Radeon 1300 Pro 128MB (ASUS) - PCIe 8
                                  ATi Radeon HD3650 512MB – (ASUS EAH3650 SILENT MAGIC/HTDP/512M) - PCIe 16
                                  AMD RS780L [Radeon 3000] na doske
                                  Intel Mobile GM965/GL960  na doske
                                  Intel GMA 500 (i915) na doske
                                  NeoMagic MagicGraph256AV 64MB na doske
                                  Nvidia GT-210 - PCIe 16
                                  Nvidia GT-710 - PCIe 16

                                  idu do jadra 5.4.0-3-amd64 x86_64 okrem NeoMagic Magicu ale to je 233MHz P2 Antix 17.4 a 19.3, MX 18.3, 19.2 a 19.3, Devuan 2 aj 3, Debian 9 a 10 a bunsenlabs Helium (lithium som nemal cas otestovat)

                                  • RE: Tipy na zaujímavé programy 02.01.2021 | 10:34
                                    Avatar radoKE   Používateľ
                                    System:    Host: kumbal Kernel: 4.19.0-9-686-pae i686 bits: 32 Desktop: Xfce 4.14.2 
                                               Distro: MX-19.2_386 patito feo May 31  2020 
                                    Machine:   Type: Desktop Mobo: Abit model: IS7/IS7-G/IS7-E (Intel i865-ICH5) v: 1.0 
                                               serial: <filter> BIOS: Phoenix v: 6.00 PG date: 03/30/2005 
                                    CPU:       Topology: Single Core model: Intel Pentium 4 bits: 32 type: MT L2 cache: 1024 KiB 
                                               Speed: 3007 MHz min/max: N/A Core speeds (MHz): 1: 3007 2: 3007 
                                    Graphics:  Device-1: AMD RV570 [Radeon X1950 PRO] driver: radeon v: kernel 
                                               Display: x11 server: X.Org 1.20.4 driver: ati,radeon unloaded: fbdev,modesetting,vesa 
                                               resolution: 1920x1080~60Hz 
                                               OpenGL: renderer: ATI RV570 v: 2.1 Mesa 18.3.6 
                                    Audio:     Device-1: Intel 82801EB/ER AC97 Audio driver: snd_intel8x0 
                                               Sound Server: ALSA v: k4.19.0-9-686-pae 
                                    Network:   Device-1: Realtek RTL-8100/8101L/8139 PCI Fast Ethernet Adapter driver: 8139too 
                                               IF: eth0 state: unknown speed: 100 Mbps duplex: full mac: <filter> 
                                    Drives:    Local Storage: total: 111.79 GiB used: 6.59 GiB (5.9%) 
                                               ID-1: /dev/sda vendor: Intel model: SSDSC2BW120H6 size: 111.79 GiB 
                                    RAID:      Hardware-1: VIA VT6421 IDE/SATA Controller driver: sata_via 
                                    Partition: ID-1: / size: 109.53 GiB used: 6.59 GiB (6.0%) fs: ext4 dev: /dev/sda1 
                                    Sensors:   Message: No sensors data was found. Is sensors configured? 
                                    Info:      Processes: 187 Uptime: 1h 40m Memory: 3.39 GiB used: 763.4 MiB (22.0%) Shell: bash 
                                               inxi: 3.0.36 
                                    
                                    CPU op-mode(s):      32-bit
                                    
                                    

                                    toto bolo pred tym nez som sa vratil k ubuntu 14.04, ak sa ti chce citat cela kamasutra tu: https://linuxos.sk/forum/24598/

                                    • RE: Tipy na zaujímavé programy 02.01.2021 | 13:12
                                      Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ

                                      Nechce sa mi hľadať či je naozaj grafika NE.POD.PO.RO.VA.NA (nemyslím, ale OK), každopádne je niekoľko riešení:

                                      1. distro kde je jadro také aby grafiku ešte POD.PO.RO.VA.LO (Debian 10, CentOS 7) - všetko to bude lepšie než nepodporované ubuntu - ale opakujem, nemyslím že je to problém jadra - viď https://wiki.unvanquished.net/wiki/GPU_compatibility_matrix - kde je síce popisovaná ako pomalá pre nejakú hru (prekvapenie, však?), ale fungujúca aj s Ubuntu 20.04 - logicky, u teba to nepôjde, keďže CPU je 32b

                                      2. inú grafiku, grafiky z pred roka 2010 sa musia váľať na ulici alebo ich niekto podaruje za odvoz / čokoládu / pivo - v každom prípade vec ktorá sa dala vyriešiť rýchlejšie a lacnejšie než fňukaním na fóre

                                      3. iný OS - ale myslím že ďalej ako k bodu 1 sa ani nedostaneš.

                                      • RE: Tipy na zaujímavé programy 02.01.2021 | 13:49
                                        Avatar redhawk75   Používateľ

                                        1. to som pisal, mne ide Ati 7000, x300. dokonca ide aj prastary neo magic na kernel 4.9

                                        2. kde? chcem furik. hlavne stacili by 2ks rovnake (x300 alebo x1300 alebo hd3450 LP 1ks)

                                        3. pisal som mu Antix, MX, Devuan, Debian, bunsenlabs idu drivery na starsie VGA

                    • RE: Tipy na zaujímavé programy 31.12.2020 | 19:57
                      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                      Skúšal niekto z vás Mopidy ako alternatívu? Asi to idem nahodiť z repozitárov a vyskúšať,,,

                    • RE: Tipy na zaujímavé programy 31.12.2020 | 20:13
                      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                      Ups moja chyba, je to hudobný server a nie prehrávač,,,

      • RE: Tipy na zaujímavé programy 22.12.2020 | 17:34
        Avatar redhawk75   Používateľ

        tak balik nie je problem, ale odmietne ho server sptify (nedavno riesene na  lm17.3 a ten je na ubu 14.04)

        riesenie je web

    • RE: Tipy na zaujímavé programy 22.12.2020 | 16:11
      Avatar jarek163   Návštevník

      curseradio

    • RE: Tipy na zaujímavé programy 22.12.2020 | 18:36
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      Screenshoter maim

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: Tipy na zaujímavé programy 28.12.2020 | 09:15
        Avatar martin-zeleny Linux Mint Mate  Používateľ

        ako Screenshoter rad pouzivam shutter

    • RE: Tipy na zaujímavé programy 31.12.2020 | 21:39
      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

      Keď sa tu už preberalo Spotify, akurát skúšam jeho alternatívu Deezer. Cez snap sa dá nainštalovať Deezer Player Unofficial (príloha), narozdiel od Spotify sa spúšťa v KDE neon na poprvé a vie dokovať v systémovej lište.

      • RE: Tipy na zaujímavé programy 01.01.2021 | 00:22
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        nemyslim ze na tom asi prehistorickom pc spusti distro s KDE

        osobne pouzivam google music (teraz uz youtube music) a nikdy som ziadnu aplikaciu nad ramec web prehliadaca nepotreboval

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • RE: Tipy na zaujímavé programy 01.01.2021 | 01:32
          Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

          Písal som to tom že mne padá Spotify pri spustení, nie že tam má dať distro s KDE.

          • RE: Tipy na zaujímavé programy 02.01.2021 | 04:13
            Avatar ghoost   Návštevník

            Ano KDE pada občas to nie je nič nové.

            Budeš musieť sa naučiť s tým žiť.

            Or so.

    • RE: Tipy na zaujímavé programy 01.01.2021 | 23:59
      Avatar redhawk75   Používateľ

      k zaujimavym programom by som zaradil Iridium browser

      je multiplatformny, je mozne si preliezt zdrojaky, 

      • RE: Tipy na zaujímavé programy 02.01.2021 | 00:02
        Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ

        Áno, používam občas - trochu zamrzí že buildy pre .deb distribúcie sú staré, celkovo updaty občasné.

    • RE: Tipy na zaujímavé programy 02.01.2021 | 05:11
      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

      Robím si programový výber pre MX Linux a hľadal som nejaký prehrávač pre Deezer mimo snapu, ktorý mi blbne. Našiel som zaujímavú alternatívu, prehrávač ktorý podporuje viacero služieb (napr. Spotify, Youtube), multiplatformový soft MellowPlayer. Nahodiť sa dá cez Flathub, podporuje aj dokovanie v systray. Screen som hodil do prílohy.

      • RE: Tipy na zaujímavé programy 08.01.2021 | 11:48
        Avatar redhawk75   Používateľ

        namiesto flat  radsej pouzivam appimage.

        • RE: Tipy na zaujímavé programy 08.01.2021 | 13:03
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

          +1

          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • RE: Tipy na zaujímavé programy 08.01.2021 | 16:06
          Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

          Všimol som si že ak sú rovnaké softy vo Flatpak a AppImage, tak väščinou AppImage sú staršie verzie. Ja mám najradšej repozitáre, ale niekedy sa stane že aj v nich sú staršie verzie, prípadne bez lokalizácie. Snažím sa to mať čisté do max miery a nezasviniť si systém a v tomto má AppImage samozrejme na vrch, takže súhlas,,,

          • RE: Tipy na zaujímavé programy 09.01.2021 | 00:15
            Avatar redhawk75   Používateľ

            prave preto ze appimage nesaha do systemu, funguje ako vo windows portable, radsej starsiu verziu.

            inak mx ma v vybere (MXPI) Calibre v starsej verzi ako prioritu a aj najnovsiu pod tym, rovnako masterPDF maju verzie 4.3.89 ( free verzia) aj 5 vo free verzii ale ta uz ma okliestene funkcie

    • RE: Tipy na zaujímavé programy 08.01.2021 | 01:27
      Avatar ra100   Návštevník

      zaujal ma Delta Chat » graficky,ako Telegram, no chat cez email.

      skvele.

    • RE: Tipy na zaujímavé programy 08.01.2021 | 21:13
      Avatar dadoprom Kubuntu 22.04 s XFCE na Thinkpad X250  Používateľ

      - odporucam animacnu apku Enve 2D (je to nieco ako Moho) https://github.com/MaurycyLiebner/enve

      - youtube-dl na stahovanie videi z youtube a inych sluzieb

      - ffmpeg - FFmpeg je zbierka knižníc a nástrojov na spracovanie multimediálneho obsahu, ako je zvuk, video, titulky a súvisiace metadáta. Ak nepouzivate, tak pouzivajte :)

      - solvespace je bombovy cad program https://github.com/solvespace/solvespace

      - google translate rozhranie, perfisny translator, pouzivam dennne https://github.com/crow-translate/crow-translate

      - sk1 - vectorovy editor, dost dobry https://github.com/sk1project/sk1-wx

      - Krita je profesionálny kresliaci program ZDARMA a open source. www.krita.org

      - cava - Konzolový zvukový vizualizér pre ALSA, taka mila sranda to je https://github.com/karlstav/cava

      • RE: Tipy na zaujímavé programy 09.01.2021 | 01:21
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
        • SolveSpace vidím tu, alebo hocikde inde zmieniť prvý krát. Je fakt super, hoci som naňho nesiahol pár rokov. Opustil som CNC sféru.
        • sk1 detto. Používal som ho pred rokmi, pár krát umrel, potom zas ožil. tuším sa predtým volal inak.
        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: Tipy na zaujímavé programy 09.01.2021 | 09:33
      Avatar Richard Antix  Používateľ

      Skript tmpmail, ktorý umožňuje vytvoriť dočasnú e-mailovú adresu a prijímať e-maily na dočasnú e-mailovú adresu.
      Na príjem e-mailov používa API 1secmail.

    • RE: Tipy na zaujímavé programy 09.01.2021 | 21:49
      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

      Pridával som dnes správu o novej verzii LM a dočítal som sa, že do neho pridali soft Hypnotix, vyzerá to zajímavo, asi ho vyskúšam. Niečo o ňom sa dá dočítať aj na Its FOSS.

      • RE: Tipy na zaujímavé programy 10.01.2021 | 03:17
        Avatar redhawk75   Používateľ

        ma hypnotix nieco lepsie alebo specialne oproti FreeTUX TV? 

        pretoze ten zoznam je pekne importovatelny do vlc, ale pouzivam freetux kvoli podpore importu len mnou vybranych stanic pre vlc by som to musel upravovat

        freetux ma podporu cca 2000 sranic a z toho je pozeratelnych tak 200 (cz/sk, de, eng, ru)

        • RE: Tipy na zaujímavé programy 10.01.2021 | 03:27
          Avatar redhawk75   Používateľ

          vlc ide plynulejsie aj titulky idu zapnut vo freetuxtv nejdu

           

        • RE: Tipy na zaujímavé programy 10.01.2021 | 03:33
          Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

          Tiež som to skúšal prehrať cez VLC a upravoval playlisty, ako som písal nižšie ten Hypnotix je len taký základ,,,

          • RE: Tipy na zaujímavé programy 10.01.2021 | 12:52
            Avatar redhawk75   Používateľ

            uz som to otestoval cez PPA na galiumOS.

            tak bola skora hodina nezaregistroval som ze aj ine si skusal

            • RE: Tipy na zaujímavé programy 13.01.2021 | 13:48
              Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

              Díky redhawk za tip na FreetuxTV, nahodil som do Q4OS a som spokojný. Slovenské TV šli z databázy ale všetky české (napr. Prima Cool) nie tak som vložil iný playlist a funguje to.

              • RE: Tipy na zaujímavé programy 13.01.2021 | 14:27
                Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                Je to celkom sranda, to PPA funguje aj v antiXe, dík chalani paráda.

                Pali a Kulíka si pridal odkiaľ?

                Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                • RE: Tipy na zaujímavé programy 13.01.2021 | 14:34
                  Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                  Stačí pridať playlist s českými TV:

                  https://iptv-org.github.io/iptv/languages/ces.m3u

                  • RE: Tipy na zaujímavé programy 13.01.2021 | 15:44
                    Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                    Dík Pali.

                    Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                • RE: Tipy na zaujímavé programy 13.01.2021 | 14:45
                  Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                  A má aj "small mode", super pri čítaní webu :-)

              • RE: Tipy na zaujímavé programy 13.01.2021 | 19:04
                Avatar redhawk75   Používateľ

                nz :-)

                pouzivam v zahranici na ntb)

                • RE: Tipy na zaujímavé programy 13.01.2021 | 19:40
                  Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                  Toto som fakt nepoznal a vyzerá to dobre. Dík Red.

                  Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                  • RE: Tipy na zaujímavé programy 14.01.2021 | 00:49
                    Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                    Tak som sa pohral s VLC a vytiahol SK+CZ streamy najväčších staníc z IPTV playlistov:

                    JOJ
                    
                    https://nn.geo.joj.sk/hls/joj-540.m3u8
                    
                    JOJ Family
                    
                    https://nn.geo.joj.sk/hls/family-360.m3u8
                    
                    Plus
                    
                    https://nn.geo.joj.sk/live/hls/jojplus-540.m3u8
                    
                    Wau TV
                    
                    https://nn.geo.joj.sk/hls/wau-540.m3u8
                    
                    Nova Action
                    http://92.62.234.223/102/mystream.m3u8
                    
                    Prima Cool
                    
                    http://92.62.234.223/104/mystream.m3u8
                    
                    Óčko
                    
                    https://ocko-live.ssl.cdn.cra.cz/channels/ocko/playlist.m3u8
                    
                    Óčko Expres
                    
                    https://ocko-live.ssl.cdn.cra.cz/channels/ocko_expres/playlist/cze/live_hq.m3u8
                    
                    Óčko Gold
                    
                    https://ocko-live-dash.ssl.cdn.cra.cz/cra_live2/ocko_gold.stream.1.smil/playlist.m3u8

                    Playlisty prehrateľné napr. s VLC alebo MPV som hodil do prílohy,,,

                    • RE: Tipy na zaujímavé programy 14.01.2021 | 09:26
                      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                      Fajn, dík.

                      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                    • RE: Tipy na zaujímavé programy 14.01.2021 | 17:28
                      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                      Práve začala Futurama :)

                      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                      • RE: Tipy na zaujímavé programy 14.01.2021 | 21:51
                        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                        Futuramu môžem :-)

                        • RE: Tipy na zaujímavé programy 14.01.2021 | 22:03
                          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                          No a dnes bol zrovna najepickejší diel o konci sveta, čo som použil aj v blogu o umelej inteligencií. Zajtra si to mám chuť pozrieť zas. Som rád že tak trochu odstrihnutý od domova, si tu môžem zas vychutnávať Kulíka :)

                          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                          • RE: Tipy na zaujímavé programy 14.01.2021 | 22:56
                            Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                            Ja mám svoj polnočný rituál klasiku M*A*S*H 4077, dve časti Pierceových hlášok a hneď ma láme :-)

                            • RE: Tipy na zaujímavé programy 15.01.2021 | 09:15
                              Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                              M*A*S*H 4077 som odpozeral cez prvý lockdown, teda mňa bavia tie série kým tam je "Trapper" John McIntyre. "Neříkají ti král bordelu jen tak" :-)

                              Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                          • RE: Tipy na zaujímavé programy 15.01.2021 | 09:26
                            Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                            som si pozrel 5 minut dabingu futuramy, strasne nieco, uplna katastrofa

                            futurama je jeden z mojich oblubenych, mam komplet DVD (ripnute na server) ale povodna verzia je 200krat lepsia

                            Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                            • RE: Tipy na zaujímavé programy 15.01.2021 | 10:07
                              Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                              Tak keď si si zvykol na Futuramu v EN, je to dosť prirodzené.

                              Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                              • RE: Tipy na zaujímavé programy 15.01.2021 | 13:18
                                Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                                A sú blbci na jazyky ako ja odkázaní na dabing :-) Osobne vo filmoch a v seriáloch preferujem češtinu, sú ale výnimky ako napr. Alf, tam to bez Dančiaka jednoducho nejde.

                                • RE: Tipy na zaujímavé programy 15.01.2021 | 14:28
                                  Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                                  ja dabing ako taký neodsudzujem ani neodmietam, len vidím veľký rozdiel medzi dobrým dabingom a katastrofálnym

                                  aj keď vždy by som uprednostnil originál a titulky pred dabingom

                                  napríklad taký south park mal fantastický dabing (v rámci možností)

                                  ešte ma napadajú aj priatelia a simpsonovci, ktorý majú dabing na úrovni originálu (vrátane zachytenia väčšiny vtipov a slovných hier)

                                  ale keď si predstavím taký český dabing harryho pottera, tak sa mi otvára nožík vo vrecku

                                  ono sa to dosť menilo podľa toho čo som vnímal, kedysi dávno boli slovenské dabingy fantastické (v časoch votrelca, predátora, terminátora) potom kvalita upadla ale riadne sa zlepšili češi a teraz mám pocit že aj české aj slovenské sú dosť suché a oničom (normálne počuť ako to tých hercov nebaví) nehovoriac že česká cesta prekladania všetkého (vrátane mien) je mi odporná

                                  Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                                  • RE: Tipy na zaujímavé programy 15.01.2021 | 14:50
                                    Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                                    Tak originál je originál, tam by ho nemal žiadny dabing prechcať, často pozerám filmové novinky s titulkami. A keď si mám vybrať dabing tak určite čeština, tie slovenské dabingy mi strašne režú uši. Keď vezmem do úvahy seriály tak Priatelia určite v SK, Frasier tiež, ale už Tie roky sedemdesiate mám radšej v češtine, Dva a pol chlapa CZ. Noo každý podľa chuti,,,

    • RE: Tipy na zaujímavé programy 09.01.2021 | 22:18
      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

      Oki takže soft funguje, odskúšané na Prima Cool :-) Len bol kus problém so spustením programu, musel som upraviť jeden konfig v /usr/share...

    • RE: Tipy na zaujímavé programy 10.01.2021 | 03:01
      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

      Keďže sa rád hrabem v programoch a nejako mi ten Hypnotix nesadol, našiel som zaujímavejšie riešenie na sledovanie free IPTV kanálov: Program IPTVnator, ktorý môžete stiahnuť a vyskúšať aj bez inštalácie ako AppImage. Podporuje aj kvázi obraz v obraze, takže používateľ môže sledovať telku aj napr. popri čítaní webu. Playlisty s free telkami ktoré berie som našiel na GitHube.

    • RE: Tipy na zaujímavé programy 10.01.2021 | 14:23
      Avatar Richard Antix  Používateľ

      Niekomu sa môže hodiť šikovný program na vyhľadávanie unicode znakov:
      ucdmap

    • RE: Tipy na zaujímavé programy 13.01.2021 | 19:16
      Avatar redhawk75   Používateľ

      v poslednych tyzdnoch som zacal vsade pouzivat sunflower FM (file manager)

      lahsi este ako mc a ma dark temu. 

      • RE: Tipy na zaujímavé programy 13.01.2021 | 19:39
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

        Ja používam v KDE klasiku Krusader a v Xfce Double Commander, ale ani ten Sunflower nevyzerá zle a ak je naozaj nenáročný prečo nie.

        • RE: Tipy na zaujímavé programy 14.01.2021 | 11:45
          Avatar redhawk75   Používateľ

          dlho som pouzival doublecmd. len uz je dost nenazraty

          krusader som instaloval ked mal dcmd problemy. len to zasralo cely system (mata / xfce)

          • RE: Tipy na zaujímavé programy 14.01.2021 | 12:48
            Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

            Neťahá si Krusander nejaké knižnice z KDE?

            • RE: Tipy na zaujímavé programy 14.01.2021 | 13:30
              Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

              ano cele libqt5 pokial viem, aj red to myslim tak myslel, ze mu to do xfce natahalo kopu zavislosti z QT

              Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
              • RE: Tipy na zaujímavé programy 14.01.2021 | 13:41
                Avatar redhawk75   Používateľ

                presne tak.

                do xfce aj do mate Krusader tahal cca 200MB kniznic

                • RE: Tipy na zaujímavé programy 14.01.2021 | 13:59
                  Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                  To je logické, pretože Krusader je postavený na QT a Mate aj XFCE zasa na GTK, takže si musel doinštalovať chýbajúce veci od QT. Preto je lepšie v XFCE a MATE použiť doublecmd-gtkm ktorý neťahá veci od QT.

                  • RE: Tipy na zaujímavé programy 14.01.2021 | 14:00
                    Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                    oprava - doublecmd-gtk založený na GTK2.

                    • RE: Tipy na zaujímavé programy 14.01.2021 | 14:16
                      Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

                      Taký bfu, čo netuší o GTK vs QT si teda môže nechtiac v systéme urobiť riadny guláš

                  • RE: Tipy na zaujímavé programy 14.01.2021 | 14:17
                    Avatar redhawk75   Používateľ

                    ja viem, len doublecmd uz strasne bobtna a okrem par veci fm nepouzivam.

                    Sunflower ma zaujal prave terminalom, lahkostou a mam vsade dark temy. 

                    • RE: Tipy na zaujímavé programy 14.01.2021 | 14:46
                      Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                      A v čom presne pociťuješ tu ľahkosť toho sunfloweru? Ja s doublecmd nemám pocit, že by to bolo nejak náročné. Na slabej mašine (Celeron N2815 a 2GB RAM) mi to beží celkom svižne. Možno máš v XFCE alebo MATE nainštalovanú QT verziu doublecmd, tá je potom trošku náročnejšia. Navyše mám pocit, že je tam tak isto možnosť spustiť terminál ak sa nemýlim. U Sunfloweru sa mi nepáči, že nie je v repozitároch a treba ho zostavovať (kompilovať) teda minimálne v Manjare.

                      • RE: Tipy na zaujímavé programy 14.01.2021 | 16:08
                        Avatar redhawk75   Používateľ

                        na mx je doublecmd v gtk,obcas na 4jadrovom/4vlaknovom pri kopirovani z ssd na hdd vytazi cpu na 100% a bezne pri tom dava 1,5-2GB z 8GB ram (cize vylucena ina cinnost)

                        v MX je priamo sunflower v mxpi (vo file manager - spravcovia suborov) kdezto doublecmd uz vyhodili ale je stale v test repo / debian repo

                        • RE: Tipy na zaujímavé programy 14.01.2021 | 17:13
                          Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                          Tak som si predsalen nainštaloval ten sunflower, keď si ho tak chválil. Už je mi jasné, prečo si napísal, že je ľahší. Chýba mu tam spústa funkčnosti ktorú má doublecmd. Pri testovaní až na jednoduché rozhranie som si nevšimol, že by bol nejako rýchlejší pri nábehu alebo vykonávaní akcií oproti doublecmd, avšak čo ma na ňom rozčulovalo, bolo pri vstupe do adresára vidieť také preblikávanie. Ako keby sa ten adresár otváral na dvakrát. Robí to aj tebe? Inými slovami, ten sunflower ma nepresvedčil.

                          • RE: Tipy na zaujímavé programy 14.01.2021 | 17:35
                            Avatar redhawk75   Používateľ

                            mne to nerobi. 

                            hm no ja z fm pouzivam hlavne transfer, dropbox, megasync a ssd na hdd.

                             FTP mam filezillu.

      • RE: Tipy na zaujímavé programy 13.01.2021 | 19:42
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

        Aj keď väčšinou ich používam pri hľadaní súborov, úpravách a prípadne mazaní konfigov,,,

      • RE: Tipy na zaujímavé programy 14.01.2021 | 08:35
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        vyzerá zaujímavo, priamo sa dá vňom otvoriť terminál čo sa mi páči, ako grafická náhrada MC vyzerá super

        škoda že ešte nemá možnosť sa pripájať k sambe a sftp (aspoň na prvý pohľad som to nenašiel), to by som ho tiež začal používať ako primárneho správcu súborov (zatiaľ zostávam pri doplhine)

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • RE: Tipy na zaujímavé programy 14.01.2021 | 11:54
          Avatar redhawk75   Používateľ

          mc uz je len gui "dosove" :-)

          samba ide (smb://server/share/file) predtym ale musi byt prihlaseny uzivatel napr. cez thunar

          sftp som neskusal, na to pouzivam filezillu

          • RE: Tipy na zaujímavé programy 14.01.2021 | 12:16
            Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

            ved to, ze to nejde par klikmi (ako napriklad v dolphine) a ak mam vypisovat cele cesty tak to mozem spravit rovno cez terminal ale dik sa inspiracii

            filezilla je super ale na moje ucely zbytocne komplikovana a hlavne je to dalsia aplikacia (teda dalsie okno a ja som minimalista v tomto smere)

            preto sa mi páči že sunflower vie v tabe otvrdiť terminál (teda ho nemusim mať v samostatnom okne)

            Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: Tipy na zaujímavé programy 14.01.2021 | 18:40
      Avatar redhawk75   Používateľ

      LazPaint som tu uz spominal. povodne som to zacal pouzivat na Windows XP (retropc) 

      Kombinuje vektorovy (Inkscape/Corel Paint) a bitmapovy (Photoshop/GIMP) editor.

      Dnes som objavil ze mi otvori na editaciu RAF (Fuji raw) z mojho bezrkadla ktore som velmi nepouzival kvoli nemoznosti editovat raf  (problem s nim ma aj Corel ASP) a tiez pracuje s DNG, CR2 a NEF.

      Momentalne je pre Win, linux aj MacOS (vratane portable verzii)

    • RE: Tipy na zaujímavé programy 16.01.2021 | 13:04
      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

      Pridám ešte pár tipov na porgramy, ktoré mám na disku v AppImage formáte, takže ich môžem spúšťať v hociktorom distre nezávisle od desktopu a bez inštalácie:

      1. ONLYOFFICE, len taký doplnok k LibreOffice, AppImage

      2. Photoflare, jednoduchý foto editor, AppImage je staršia verzia 1.5.9

      3. Stacer, jednoduchá systémová utilita, AppImage

      4. Stellarium aneb hviezdna obloha v počítači, AppImage

      5. MS Teams for Linux, kecálek pre zamestnancov na HO, AppImage

      6. XnView MP, multiplatformový prefliadač obrázkov, AppImage

      A ešte pridám dve hry, ktoré mám taktiež na disku rozbalené z archívov - OpenArena a Xonotic

      • RE: Tipy na zaujímavé programy 16.01.2021 | 19:00
        Avatar redhawk75   Používateľ

        jj stellarium je fajn, hlavne po dohrati katalogov na satelity a meteory.

        k hram 

        appimage openra

        • RE: Tipy na zaujímavé programy 16.01.2021 | 22:17
          Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

          Inak porovnával som rýchlosť hry Xonotic z AppImage a rozbaľovačky z domovskej stránky a z rozbaleného archívu načíta hru rýchlejšie. Sellarium registrujú aj astrológovia, známi cestujú po svete keď je napr. zatmenie slnka a raz sme kecali pri pive tak chválili Stellarium.

          • RE: Tipy na zaujímavé programy 16.01.2021 | 23:04
            Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

            ,,,ups astronómovia,,,

    • RE: Tipy na zaujímavé programy 16.01.2021 | 14:43
      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

      Zabudol som ešte na jeden soft do kolekcie, ktorý nemusím predstavovať - blenaEtcher,,,

      • RE: Tipy na zaujímavé programy 17.01.2021 | 10:56
        Avatar redhawk75   Používateľ

        no v poslednom case jedine etcher funguje normalne. yumi mi dost casto spravil zle medium.

        zaujimavejsi je Ventoy, dokaze spravit boot medium aj z VHD (virtual hard drive) a funguje v podstate ako hypervisor (s podporou ISO / WIM / IMG / VHD(x) / vdisk / EFI / MBR / GPT).

        samozrejmostou je perzistencia, taktiez je mozne urobit priamo disk (napr  windows + linux + macosx na jednom hdd) taky 120GB ssd v externom supliku :D

        zoznam otestovanych os

    • RE: Tipy na zaujímavé programy 30.01.2021 | 02:34
      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

      Na roote som objavil celkom zaujímavý program Deskreen, umožňuje cez rovnakú wifi sieť urobiť z hocijakého zariadenia s webovým prehliadačom sekundárny monitor. Dá sa zobraziť celá plocha alebo vybraná spustená aplikácia. Akurát skúšam kombináciu komp a tablet, pre rýchlejšie zadanie adresy do prehliadača (v tablete) odporúčam nainštalovať čítačku QR kódov.

      • RE: Tipy na zaujímavé programy 30.01.2021 | 09:23
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        dakujem za tip vyskusam

        ale moja skusenost s podobnymi aplikaciami (bezdrotova obrazovka) boli dost zle, oneskorenie, kompresia, mrznutie obrazu, odpájanie sa (napriek pripojeniu cez lan) najmä pri dlhšom používaní

        mojim riešením je hdmi capture usbcko, pripojim donho hdmi z pc a v tablete otvorím vlc a vybavené

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • RE: Tipy na zaujímavé programy 30.01.2021 | 09:45
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        Zrovna včera som mrkol po mesiaci na Roota a skúšal to. Občas sa to môže hodiť.

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: Tipy na zaujímavé programy 02.03.2021 | 12:01
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

      dnes som čistou náhodou objavil program ASTROFOX, ktorý robí grafické vizualizácie z hudobných súborov

      vyzerá to veľmi šikovne a ovládateľné to je na pár klikov, myslím že to bude zaujímavé pre všetkých čo trochu pracujú s videom a audiom

      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: Tipy na zaujímavé programy 15.03.2021 | 02:23
      Avatar Raamil   Návštevník

      Je tu kopec skúsených. Takže web stránka s údajmi východu/západu Slnka a Mesiaca pre danú lokalitu?

      • RE: Tipy na zaujímavé programy 15.03.2021 | 08:54
        Avatar radoKE   Používateľ

        stellarium, kliknes na slnko a vyhodi ti data, rovnako mesiac.

      • RE: Tipy na zaujímavé programy 15.03.2021 | 09:17
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        https://www.timeanddate.com/astronomy/

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • RE: Tipy na zaujímavé programy 16.03.2021 | 10:35
        Avatar +debian+   Návštevník

        U mna napr.: wetteronline.de pre Prešov.

        Majú aj apku pre Android.

        • RE: Tipy na zaujímavé programy 30.03.2021 | 06:55
          Avatar Richard Antix  Používateľ

          čo ide rýchlo aj pomocou:

          w3m -O US-ASCII http://wttr.in/Presov | head -n 7

           

    • RE: Tipy na zaujímavé programy 29.03.2021 | 22:10
      Avatar redhawk75   Používateľ

      momentalne otestovana plna funkcnost Cakewalk (audio sw) pod devuan a wine.

      je to cez bandlab zdarma ( nutna registracia na funkcny mail + priestor na upload samplov / skladieb)

    • RE: Tipy na zaujímavé programy 29.03.2021 | 22:24
      Avatar redhawk75   Používateľ

      DirSync Pro ak nevyhovuje rsyn a pod.

      distribuovane pod GPL v2

    • RE: Tipy na zaujímavé programy 06.04.2021 | 15:36
      Avatar zeleno MX Linux  Používateľ

      Dobrý program na úpravu foto

      • RE: Tipy na zaujímavé programy 06.04.2021 | 17:30
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

        Obdoba je Luminance HDR. Ale je to skôr o rozšírení dynamického rozsahu u fotiek a ich spájanie s rôznou expozíciou, ako editor,,,

        • RE: Tipy na zaujímavé programy 08.04.2021 | 16:41
          Avatar zeleno MX Linux  Používateľ

          Aha, takže radšej tento ?

          • RE: Tipy na zaujímavé programy 08.04.2021 | 16:45
            Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

            Netuším čo je v tom rarku a ani nejdem riskovať zavírenie služobného počítaču :-)

          • RE: Tipy na zaujímavé programy 08.04.2021 | 16:48
            Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

            To radšej Photopea, veľmi slušná náhrada za Photoshop,,,

    • RE: Tipy na zaujímavé programy 06.04.2021 | 19:09
      Avatar mirko70 U_Mate 16:04  Používateľ

      Prikladám zaujímavý programček na prezeranie YT minitube Pre Linux je free,inak Trial...treba vždy sťahovať priamo zo stránky,z repozitárov nebýva aktualizovaný.

    • RE: Tipy na zaujímavé programy 10.04.2021 | 21:30
      Avatar okl   Návštevník

      https://obsproject.com/

      Free and open source software for video recording and live streaming.

      • RE: Tipy na zaujímavé programy 16.04.2021 | 22:14
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        +1

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: Tipy na zaujímavé programy 16.04.2021 | 09:33
      Avatar redhawk75   Používateľ

      Quite RSS pre rss a atom. Multiplatformny 

      • RE: Tipy na zaujímavé programy 16.04.2021 | 14:14
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

        Áno poznám, celkom fajn čítačka,,,

    • RE: Tipy na zaujímavé programy 26.04.2021 | 12:57
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

      keď sa už spomínajú programy... hráva tu niekto aj hry, čo idú pod linuxom či pod každým os? je tu ešte niekto, kto rád hráva napríklad klasický Battle for Wesnoth?

      • RE: Tipy na zaujímavé programy 26.04.2021 | 13:39
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

        Ja hrávam Xonotic, klasiku OpenArena raz za čas MegagGlest. Snažím sa rozbehať GeForce Now ale dáko sa mi nedarí, vždy zostanem visieť na prihlásení.

        • RE: Tipy na zaujímavé programy 26.04.2021 | 15:43
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

          a dá sa ti prihlásiť na mobile/tablete ? respektíve na windows aplikácii pre GFN ?

          lebo predsa len podpora linuxu cez chrome je len v beta

          lebo ja keď som aktívne používal GFN (mal som founders účet) som nikdy nemal problém, s free účtom viem že sú v určitých dobách problémy (dlho sa čaká na voľnú kapacitu) ale ešte som nezachytil problém s loginom

          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
          • RE: Tipy na zaujímavé programy 26.04.2021 | 18:19
            Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

            Budem mať chvíľu čas tak sa na to pozriem a dám info, vďaka.

          • RE: Tipy na zaujímavé programy 27.04.2021 | 14:46
            Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

            Noo cez mobil s Androidom (Xiaomi 4X) sa viem prihlásiť, nájsť tanky a aj mi ich spustí, toto chcem dosiahnuť aj v Linuxe a dáko sa mi nedarí.

          • RE: Tipy na zaujímavé programy 27.04.2021 | 17:11
            Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

            Ok nahodil som GeForce Now do KDE neon, podarilo sa mi prihlásiť, spustiť WoT ale je to nehrateľné, seká to, dlhé odozvy. Môže to robiť wifina, grafika, Linux, netuším,,,

            • RE: Tipy na zaujímavé programy 27.04.2021 | 18:14
              Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

              ja som hraval na windows tablete s pasivne chladenym m3 procesorom (ale meter od routra na 5GHz wifi a mam opticky internet)

              rovnako bezproblemov mi to slo na notebookovom i5 (gen. 2) bez grafiky, tam som bol pripojeny kablom

              takze pochybujem ze by to bolo HW

              oneskorenie tam samozrejme je, FPS by som nehral ale hry ako Witcher 3 alebo XCOM (ked este bola na GFN) isli hrat krasne, rovnako som si zahral dirt rally (tam to oneskorenie v tazkych usekoch bolo horsie ale pre rekreacneho hraca hratelne)

              tipol by som ze to bude pomalou wifi a pomalym internetom

              Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
              • RE: Tipy na zaujímavé programy 27.04.2021 | 19:44
                Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                S wifi nemám problém keď hrám pod Windowsom tanky, neviem dať screen mám momentálne len Linux. Ping okolo 50 ms priemerne a hranie úplne v pohode, net je 50 Mbit ak sa nemýlim od UPC.

              • RE: Tipy na zaujímavé programy 27.04.2021 | 19:45
                Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                Mám po ruke aj inú externú wifinu, tak zo srandy vyskúšam a dám info,,,

                • RE: Tipy na zaujímavé programy 27.04.2021 | 20:30
                  Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                  skusil by som napisat na podporu pre GFN, mozno budu vediet čo urobiť

                  Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                  • RE: Tipy na zaujímavé programy 28.04.2021 | 07:47
                    Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                    Nahodil som v noci na disk Windows lebo mi to nedalo tak po robote uvidím, ako sa správa GFN vo Windowse. Niečo mi hovorí že to môže byť aj driverom wifiny pod Linuxom, ale možno sa mýlim, uvidím,,,

      • RE: Tipy na zaujímavé programy 26.04.2021 | 15:39
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        ja hravam hry zásadne na linuxe, musí ísť o výnimočnú hru ktorú veľmi chcem skúsiť aby som bootol windows (keď ju neviem spustiť pod linuxom) posledne MAFIA REMASTERED

        mám vyše 250 hier na steame (viac ako polka ide pod linuxom natívne alebo fantasticky cez proton), aj keď polka sú free hry v z rôznych akcií alebo balíkov (napr. humble bundle), ktoré som nikdy nehral alebo som si ich kúpil z nostalgie (napr. FALLOUT 1 a 2)

        medzi moje najobľúbenejšie patrí XCOM séria, Witcher séria, Civilizacia 6, point and click adventúry (posledne DEPONIA) a nedávno ma zaujal LoopHero

        na odreagovanie hrávam DOOM alebo VR hry ako beatsabre

        ale ak myslíš opensource hry, tak tých som našiel veľmi málo takých čo by ma udržali dlhšie ako pol hodinu

        medzi tie výnimočné patrí asi len spomenutý wesnoth (kde som prešiel asi všetky oficialne kampane) keďže zapadá pod moju obľúbenú kategóriu ťahoviek a možno tuxracer

        nedávno som objavil že aj hry na epic game store sa dajú celkom úspešne hrať na linuxe prostredníctvom linuxovej HEROIC aplikácie (posledne som prešiel CORRUPTION 2029) a kedže každý týždeň dávajú nejakú free hru mám ich tam tiež už celkom zásobu

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • RE: Tipy na zaujímavé programy 26.04.2021 | 18:55
        Avatar mirko70 U_Mate 16:04  Používateľ
      • RE: Tipy na zaujímavé programy 26.04.2021 | 21:50
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

        vidím, že sa tu Wesnoth spomenul len u mňa. každopádne urobil som hneď niekoľko kampaní, tak ak by ste chceli vyskúšať niečo slovenské, kedykoľvek môžete :)

      • RE: Tipy na zaujímavé programy 27.04.2021 | 11:24
        Avatar redhawk75   Používateľ

        wesnoth ma nebavil.

        kupene mam torchlight, legends of grimrock, , neverwinters nights, baldurs gate 1a2, icewind dale 1,2, planescape torment, tides of numenera, pillars of eternity, wastedland 2, shadowrun (vsetky 3), cnc net tam hravam tiberian sun + firestorm, vaporum niektore su na gog aj pre linux.

        z free openra (hravam len ra a dune)

        ale obvykle ked hram tak hlavne windows (mass effect 1-3, Disshonored 1, Deus Ex (aj wine), kotor

        ako som opustil ubu a mx tak bez problemu ide vacsina na wine (netusim preco ale nebehali na mx niektore ako napr cnc net a blbli s dx10 hry)

        teraz som skusal nvidiu games now pod devuanom ale kedze mam len free tak po hodine ma vyhodi (pouzivam prepojenie na steam a epic games)

    • RE: Tipy na zaujímavé programy 26.04.2021 | 13:46
      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

      Minule som narazil na email klienta BlueMail, možno sa niekomu hodí,,,

      • RE: Tipy na zaujímavé programy 27.04.2021 | 11:33
        Avatar redhawk75   Používateľ

        ten som prestal pouzivat, presiel som na androide na fairmail ale ten je len pre  android, alebo cez emulaciu na mac a windows.

        bluemail mal problem s lineageos 18 (android 11) na xiaomi 4x 

    • RE: Tipy na zaujímavé programy 26.04.2021 | 16:52
      Avatar Richard Antix  Používateľ

      Vcelku šikovný hromadný premenovávač Inviska (to je ale názov, no...), ak niekto nepoužíva Double commander či niečo podobné, už integrované.

      https://www.linux-apps.com/p/1503259/

      • RE: Tipy na zaujímavé programy 26.04.2021 | 18:18
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

        Poznám ešte dva do série, KRename a PyRenamer

    • RE: Tipy na zaujímavé programy 04.11.2021 | 00:52
      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

      Pridávam ďalší zaujímavý program, vyhodil som v mobile WhatsApp a nahradil ho apkou Signal a chcel som aj samostatný IM program do Linuxu.

      Program po prvotnom spárovaní s mobilnou apkou funguje nezávisle od apky, do Q4OS (Debian) som ho nahodil príkazmi:

      echo "deb [arch=amd64] https://updates.signal.org/desktop/apt xenial main" | sudo tee -a /etc/apt/sources.list.d/signal-xenial.list
      
      wget -O- https://updates.signal.org/desktop/apt/keys.asc | sudo apt-key add -
      
      sudo apt update && sudo apt install signal-desktop
      • RE: Tipy na zaujímavé programy 04.11.2021 | 13:35
        Avatar Richard Antix  Používateľ

        Vyhodenie WhatsApp je dobrý krok, o tom niet pochybností. Ja ale preferujem Wire (https://wire.com/en/), pretože nevyžaduje telefónne číslo. A samozrejme, má klienta pre Win, Lin, Droid i iOS.

    • RE: Tipy na zaujímavé programy 15.11.2021 | 23:28
      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

      Len tak narýchlo skúšam PhotoGIMP, je to rozšírenie pre GIMP na štýl Photoshopu.

      • RE: Tipy na zaujímavé programy 16.11.2021 | 09:14
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        čo na to vravíš ?

        ja keď som to pre dlhším časom skúšal tak som to zrušil, lebo na photoshop sa to podobalo len čiastočne a hlavne to vôbec nezmenilo správanie sa (klávesové skratky, rightclick menu, ...)

        proste čakal som od toho viac ako tému, zlepšili sa odvtedy ??

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • RE: Tipy na zaujímavé programy 16.11.2021 | 10:06
          Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

          Všetky fotky mám v druhom kompe ktorý nemám po ruke, tak som ho zatiaľ len nahodil. Ale určite vyskúšam a dám vedieť.

          • RE: Tipy na zaujímavé programy 16.11.2021 | 10:50
            Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

            a robíš bežne vo photoshope ?

            lebo ja keď som to riešil som bol celkom zvyknutý na vtedajší photoshop a gimp ma tak dosť iritoval

            dnes to mám presne naopak, za tie roky som tak naučený na gimp, že keď som vo photoshope potreboval spraviť niečo, musel som si nájsť na youtube návod ako na to ;-) (pritom to bolo niečo pomerne jednoduché)

            Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
            • RE: Tipy na zaujímavé programy 16.11.2021 | 11:16
              Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

              Áno, nejaké tie zaužívané postupy mám v Photoshope. Ale neretušujem a len základné tonálne úpravy, viac som sa vedel vyblázniť v Lightroome pri krajinkách z rawka,,,

            • RE: Tipy na zaujímavé programy 16.11.2021 | 21:04
              Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

              Tak narýchlo, ten GIMP (PhotoGIMP) je celkom použiteľný čo skúšam. Našiel som nejaké fotky tak sa zabávam,,,

    • RE: Tipy na zaujímavé programy 18.11.2021 | 13:12
      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

      Pridávam do zbierky ďalší zaujímavý program, tentokrát z oblasti videa. VidCutter dokáže jednoduchý strih videa a jednotlivé kapitoly potom spojiť do jedného videa.