Tipy na zaujímavé distribúcie

Sekcia: Ostatné 10.11 | 16:45
Avatar Pavel KDE neon, Q4OS  Administrátor

Možno trochu off topic, ale mohli by ste sa podeliť o zaujímavé distribúcie na ktoré ste narazili, prípadne nejaké linky a pokec. Nemyslím teraz prvú 10ku v DistroWatch, ale menej známe. Dlhé večery, usbčko a Etcher to istia. Za mňa spomeniem dve od seba odlišné distrá: Emmabuntüs (DistroWatch), na ktorý som písal aj blog. Debian základ, all-in-one distribúcia s bohatým programovým výberom, určite stojí za vyskúšanie. Ako mínus považujem horšiu lokalizáciu desktopu. A druhá distribúcia taktež postavená na Debiane ale vsadila práve na jednoduchosť a rýchlosť: BunsenLabs Linux (DistroWatch), desktop Openbox, skúšal som ju síce len krátko ale určite stojí tiež za vyskúšanie.

• RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 10.11 | 17:15
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

tento článok som nedávno čítal, je tam všeličo zaujímavé

https://www.tecmint.com/new-linux-distributions-to-look-forward/

ja osobne plánujem skúsiť open suse tumbleweed, len som lenivý

Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 10.11 | 18:27

Narazil som na zaujímavú stránku, hodí sa pri výbere programov do Linuxu. Po novom preferujem KDE a QT kvôli "neonovi", ale slušné zhrnutie najmä GTK programov,,,

• RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 11.11 | 14:38
        Avatar Richard Antix  Používateľ
        Narazil som na zaujímavú stránku, hodí sa...

Hm, kedže je to akože pre Ubuntu, tak neprekvapí, koľko je tam neslobodného softvéru. Ech.

• RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 11.11 | 17:25

Ak bude soft plniť účel, bude začiatočníkovi u prdeli, či je free alebo open source. Ja to tiež nehrotím.

• RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 10.11 | 20:15
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

Jako nenapíšem nič prekvapivé, pre mňa sú zaujímavé distribúcie čo nezabíjajú Linux enviroment. Možnosť voľby použiť hocijaký nástroj, je veľmi dôležitá ako si nezabiť "práve tú možnosť" voľby. Našťastie distribúcií s možnosťou voľby pribúda, dokonca aj v mobilnej sfére čo som sa dozvedel práve cez víkend na OpenAlt. Občas niečo testnem, ale vždy na HW v extra particií, nezatracujem virtualizáciu, ale pokľadám ju len za nástroj, čo pomôže mno nenahradí skutočný beh Linuxu na železe.

Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 10.11 | 20:46
      Avatar redhawk75 mx19, galliumos, antiX, Devuan,  Používateľ

netrunner (debian s KDE)

robolinux s mate a compiz, fluxuan, void linux

a tak. 

Bunsenlabs helium som pouzival skoro rok s xfce

• RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 10.11 | 20:49

Inak mladeznici ak to nepoznate.

Odporucam na testovanie distier online DistroTest

je tam 315 kuskov a v tom 1349 ich verzií.

su tam uz aj neexistujuce distra ako Antergos.

• RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 10.11 | 21:21

Antergos bolo naozaj vydarené distro, škoda, česť jeho pamiatke. Dnes ho nahradil Artix, zas distro s ľudskou dušou.

Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 11.11 | 00:56

tak ja distrotest odporucam vetkym co hladaju distribuciu alebo si chcu vyskusat linux len tak

aj tu som to uz par krat odporucal, je to asi najdostupnejsi sposob rychleho nahladu na rozne DE a WM

• RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 11.11 | 18:40

Ten Netrunner nevyzerá zle, vyskúšam ho. A DistroTest poznám, celkom fajn vec keď som v práci. Doma väčšinou inštalujem distrá na oddelenú partíciu, ak ma zaujmú. Aby som odskúšal najmä programový výber a stabilitu, s usbčka len zbežne predtým omrknem desktop.

• RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 11.11 | 19:02

Jednu vec ale naozaj nepochopím, pozerám screeny Netrunneru a narazil som na toto x-krát a ide ma poraziť pri rôznych distribúciách. Prečo v tomto prípade do KDE/Plasma desktopu serú GTK aplikácie ako napr. Audacious? Teda ak je v základnej inštalácii podľa screenu plochy. Teraz nehovorím o tom že ich cez "purge" neviem odinštalovať. Však existuje Juk, Elisa, Amarok, QT Clementine, Kaffeine. Pochopím že sú softy ako napr. Mozilla, Chromium, Darktable, VLC alebo napr. Timeshift, LibreOffice, kde nevie človek nájsť echt Qt/KDE soft a tam to neriešim lebo preferujem funkčnosť v tomto prípade, ale na všetko ostatné sú rôzne alternatívy podľa desktopov. Alebo GParted keď má alternatívu partitonmanager pre KDE, Synaptic keď existuje Muon a podobne. Mám programový výber podľa desktopu, odlisný pre Xfce a pre KDE a za tie roky som skúšal x programov, samozrejme sú softy ktoré sú totožné ale vždy sa snažím aby to hralo ako celok. Alebo napr. do Xfce/Gnome desktopu pridajú do základnej inštalácie KMPlayer keď by bolo vhodnejšie VLC alebo napr. MPV, ale to je len môj názor. A pre toto preferujem KDE neon, je úplne čistý v základnej inštalácii,,,

• RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 12.11 | 11:11

nuz to robi vela distribucii.

ja napriklad KDE neznasam.

• RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 12.11 | 11:45

Ja som s KDE začínal, najdlhšie som využíval Xfce desktop a znovu som sa vrátil k začiatkom. Zatiaľ max. spokojnosť a momentálne mám na disku KDE neon a Q4OS, ešte sa rozhodujem ktorý z nich nechám primárne na kompe a ktorý na druhej partícii pre zábavky a testovanie programov. Dáko mi začínajú prekážať veľké okná s GTK softom.

• RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 12.11 | 11:53

ja som tiez v rh 5.2 mal kde neskor knoppix s kde. uz par rokov fluxbox alebo xfce.

99% pouzivanych programov mam gtk, a aj corel aftershot mi na kde padal pri pouzivani openCL (kubuntu, opensuse, lm kde)

• RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 12.11 | 12:02

Ten Corel AfterShot nie je len v starej verzii? Tuším som ho raz skúšal na rawká z Nikonu D5600 a neotvorilo ich.

• RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 12.11 | 17:03

Corel AfterShot je pravidelne aktualizovany, posledna velka verzia je z 2019 ale aktualizacie boli v oktobri

stoji 89€ v akcii sa da aj za 39€

• RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 13.11 | 07:28

Aj ho využívaš aktívne? Ako sa s ním pracuje? Stále bojujem s rawkami pod Linuxom lebo som zvyknutý na Lightroom.

• RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 13.11 | 10:12

ano, pouzivam to denne. oproti darktble ma lepsi vystup.

a  okrem lightroomu je akceptovany aj mojim externym "zamestnavatelom"

udajne raw z dt bol nestandardny pre print

• RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 13.11 | 10:19

Pod akým distrom to máš nahodené? Maš aj nejaké fotky z výstupu? Díkes za info.

• RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 13.11 | 22:29

Trial verzia má starú databázu a neotvára novšie rawká, práve som to odskúšal.

• RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 13.11 | 06:37
              ja napriklad KDE neznasam.

Toto chápem ja som sám nahejtoval KDE celkom dosť.

Ale KDE3 "Trinity Desktop Environment" je obľubené podnes. Viac menej sme ho hejtovali v dobe KDE4. KDE je ale stále slobodné bez nejakej firmy ako RedHat v pozadí. KDE ako celok pre mňa nie je, ale samotné aplikácie bežiace pod IceWM mi prídu OK.

Gnome má bohužiaľ podnes nasiera aj keď odišiel zakladataľ Miguel de Icaza k Microsoftu a používa Mac.

• RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 13.11 | 07:27

Čo sa týka GNOME tak po stránke použiteľnosti bol ten, kto vymyslel rozloženie panelov génius, naposledy v GNOME 2. Ono to na prvý pohľad vyzeralo možno kus chaoticky ale tie panely boli veľmi praktické, vrchný s aplikáciami, miestami a systray a spodný s otvorenými oknami a prepínaním plôch. Samozrejme že sa dajú tak panely rozhodiť aj dnes, prípadne ho kopíruje napr. Mate a Xfce v niektorých distrách. Ale už nové verzie GNOME sú otras (teda pre mňa), a ten výber aplikácií cez celú plochu s konskými ikonami. A čo s tým chcel básnik povedať? Že čo jednému vyhovuje nemusí sadnúť druhému. Ešte že si môžeme vybrať a prispôsobiť desktopy podľa svojej chuti.

• RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 13.11 | 12:34

Gnome chce zjednotiť desktopové aj mobilné aplikácie, tak asi preto tie konské ikony :)

• RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 13.11 | 14:57
                  Avatar benson Fedora  Používateľ

Uplne az genius by som nepovedal, lebo 2 panely zaberaju 2x viac miesta a aj schovavanie hore-dole casom omrzi, ale mas pravdu, to boli stare dobre casy (s Ubuntu) a po kratkom navyknuti sa pracovalo s tym vyborne... Toto rozlozenie panelov bolo v tej dobe podla mna vhodnejsie pre starsie rozmery monitorov s pomerom stran 4:3...ked prisli 16:9 viac do mody tusim som presedlal na bocny panel...potom zas Ubuntu preslo na Unity, kde bol defaultne. Pri dnesnych standardnych rozliseniach od FullHD a vyssie je to asi opat jedno.

• RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 13.11 | 15:19

Vidíš toto ma nikdy nenapadlo s tým pomerom strán, niečo na tom asi bude. Inak možno je to aj kus psychologický efekt keď je Štart ponuka vľavo hore, sme zvyknutí z tej strany čítať a takiež tak registujeme podvedome fotografie (niekde som to čítal).

• RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 13.11 | 18:13

tak ja prve co som v gnome 2 robil bolo ze som zrusil horny panel a narval vsetko do dolneho a nastavil aby ho okna mohli prekryvat (to iste s xfce)

potom ma gnome 3 donutilo zvyknut si na horny panel (na ntb to bolo celkom fajn lebo som mal panel viac na ociach)

a posledy rok pouzivam KDE a zistil som ze som uz davno nam mal prejst

• RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 13.11 | 18:46
                        Avatar vxmery Mint 19.3 Cinnamon  Administrátor
                        potom ma gnome 3 donutilo zvyknut si na horny panel

Mňa M$ donútil zvyknúť si na ribbon a odvtedy si u mňa doma neškrkne. A v aj v Linuxe mám menu pekne vľavo dolu, tak ako som zvyknutý.

• RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 13.11 | 19:54
                        potom ma gnome 3 donutilo zvyknut si na horny panel (na ntb to bolo celkom fajn lebo som mal panel viac na ociach)

Panel dole je zlý nápad, preto aj orámovanie okien s názvom okna je hore. Je to pre človeka prirodzené. Sám si skús ako zbytočne namáhavé je čeknúť si veci dole na monitore a hore. Nie náhodou aj Win ponúka túto možnosť. Hoci defaultne to robí zle. Zvyk, je železná košela a ťažko sa mení. Ja som aj na Win mal lištu hore. To že je oproti IceWM úbohá a nevidím tam čo chcem, to nateraz zabudneme.

• RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 13.11 | 20:32

Noo mne aktuálny desktop vyzerá takto, nasekal som do panelu odkazy, zmenil predvolené menu na vyskakovacie, správcu úloh za "iba s ikonami", zmenil sadu ikon za Papirus, ktorá je momentálne najkomplexnejšia zo všetkých čo som skúšal, programový výber sústredil najmä na KDE/Qt aplikácie. Aj keď niektoré ako napr. Firefox, Chrome, Timeshift, VLC, Darktable a pod. používam v každom desktope, takto mi KDE vyhovuje na max. Ešte sa kus zabávam s desktopom a programovým výberom, už len riešim či primárny OS bude KDE neon alebo Q4OS a je vystaráno, dualboot som zrušil.

• RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 13.11 | 21:20

Čo dodať, máš to pekné.

• RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 13.11 | 21:59

Ďakujem, ešte sa zabávam s konfigom Conky a pomaly to finalizujem,,,

• RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 14.11 | 00:46

Ešte sa zahrávam s myšlienkou panelu na ľavej strane, celkom sa mi to pozdáva,,,

• RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 14.11 | 13:13

no ja mam monitory vysoko a teda pohlad dole je mi prorodzenejsi

na ntb uprednostnujem panel hore, ale ntb pouzivam bez monitorov velmi malo a vtedy aj tak mam panel nastaveny na skryvanie (aby som mal vacsiu plochu kedze mam 13" ntb

panel hore mi vadi aj preto ze sa potom kombinuje s ovladacimi prvkami okien ktore su nizsie a zle sa na ne triafa

najmä ak sa panel skryva a namiesto zatvorenia kliknem do panelu lebo som mysou vybehol vysoko

ale vdaka bohu si to kazdy moze prisposobit, ja som zastancom minimalizmu (ziadne conky a spol)

• RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 14.11 | 15:57

Umiestni si monitor správne a bude ti lišta hore vyhovovať všade ;-)

Conky a podobné blbosti nepoužívam ani ja. Mno IceWM vie zobrazovať v lište CPU, RAM, sieť, čas ... Zíde sa to hlavne, keď niečo drhne, stačí pohľad na lištu a vidím, kde to viazne.

• RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 14.11 | 21:39

no ja ho mam este správnejsie - asi o 5-10 cm vyššie ako odporucane (nuti ma to vystierat sa ;-) a pokila viem vyššie až tak nevadí (škodí a vadí iba ak je monitor nízko - čo neznášam)

ale reálne ho mám tak hore lebo je na stene aby som stôl mohol pouzivat aj na ine veci a nic mi nezavadzalo (a nemusel som presuvat monitor atd.)

ja som si aj teplotove senzory na listu dal len pre pokusy s renderovaním v blenderovi a davincim, inak mam na liste 3 ikonky (chrome, prehliadac suborov a menu) hodiny a čo najmenší systray a samozrejme otvorené aplikácie

tento "vzhľad" používam všade aj na windowsoch a na zvysok veci pouzivam bud klavesovu skratku alebo stlačím win/super kláves a začnem písať čo chcem a len potvrdím enterom (čo tiež funguje univerzálne v gnome, KDE aj na winoch)

ako chápem ze niekto sa rád pozerá na štatistiky, a kadejake widgety počasia a podobne a chápem to, len mna to ruší lebo ked hodim pohlad doprava dole chcem videt cas a dátum a či som pripojený k sieti, na viac veci si otvorim htop alebo ksysguard ci sensors alebo to čo ma zaujíma

• RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 14.11 | 22:36

Ja si radšej do panelu nasekám odkazy na programy, ktoré používam najčastejšie ako aj jednoduchý monitor procáku, pamäte a siete a ušetrím si zbytočné kroky s menu alebo spúšťaním ďalších programov. Ale každý podľa chuti, tam kde vidí jeden nevýhody vidí iný výhody a opačne :-)

• RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 14.11 | 22:45

Skôr nemám rád zbytočné veci na ploche okrem Conky, to je len fičúrka a keď sa nudím, zabávam sa s konfigurákmi a prispôsobujem si témy. U mňa je priorita použiteľnosť distra, aby som mal všetko prispôsobené a hneď po ruke ale zároveň, aby desktop vyzeral príjemne a ergonomicky. A snažím sa aby sa to nevylučovalo,,,

• RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 13.11 | 10:14

no ja xfce pokial je tazke tak fluxbox alebo icewm

• RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 10.11 | 21:09
      Avatar benson Fedora  Používateľ

Plany na skusanie niektorych distier mam, ale cas si malokedy najdem. Naposledy som kratko skusal - Alpine - kvoli malemu docker base image, aj vo VM, ale skusal som aj install napriamo - este sa k nemu chcem vratit.

Tiez - openSuse - Leap ako moznu alternativu namiesto Fedory.

Z Debian-based som zaciatkom roka na starom NB skusil - AntiX - mal som dobry dojem z neho, ale nez som ten NB daroval, som tam nahodil Mint, a po tej skusenosti isiel Mint aj na dalsi stary NB, co zostal doma pre deti.

Chcel by som este skusit niektore Libre distra, zo zvedavosti, ci by som si vedel za urcitych podmienok vystacit len so slobodnym SW, napr. Guix, Parabolu alebo PureOS.

• RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 10.11 | 22:00
      Avatar distefano LinuxMint s XFCE  Používateľ

A presne na toto ma cas nas kamarat Milan z Trafacky. Na svojich 50-ich usb klucoch ma 100 distribucii od rumunskych po brazilskych. Tie, podla neho, najzaujimavejsie aj predvedie s komentarom, ze preco sa mu pacia a co zvlastne ci hodnotne tam najdeme. Do linuxosu ani inde nechce prispievat, vystaci si s Radioamaterom, ale nazivo, oplati sa to zazit v Trafacke. Dufam, že coskoro.

• RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 11.11 | 14:29
      Avatar Richard Antix  Používateľ

Celkom zaujímavo vyzerá aj Star linux.
      https://sourceforge.net/projects/linnix/
      Je to ľahké, udržiavané, založené na Devuane. Ak by nebol Antix, je toto nádejný kandidát.

• RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 11.11 | 17:41

Pozeral som si ho na DistroWatch a má tam veľmi dobré hodnotenie, určite odskúšam, dík.

• RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 11.11 | 18:54

testoval som ho. 

mam presne rovnaky nazor, ale antix + mx  mi vyhovuju

• RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 12.11 | 12:16
      Avatar mirko70 U_Mate.16.04  Používateľ

Ahojte, mám rád menšie distribúcie čo sa vmestia aj na CD. Preto pridám zmienku o Sparky Linux,Puppy Linux či Slacko.

• RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 12.11 | 12:22

one and only fedora

• RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 12.11 | 13:55
      Avatar janek-m Debian 10 KDE, KDE Neon 5.20  Používateľ

Ja som nedávno testoval Garuda Linux Garuda Linux, postavený na Archu. Je to naozaj pekne omaľované distro s rôznymi desktopovými prostrediami. Všetko je pekne zladené, ALE nič pre slabé alebo slabšie PC. Len Live Systém s Gnome potrebuje na plynulý beh aspoň 3 GB Ram a to je len tak-tak a s KDE ešte viac, čo ma teda prekvapuje, lebo KDE je v súčasnosti ľahšie ako GNOME. Ostatné dostupné prostredia (LxQt, Xfce, UKUI, Wayfire, Deepin, Cinnamon, i3) som neskúšal.

Ďalej to bol Lite Linux. Pekne upravené Xfce prostredie. Systém beží pekne a stabilne. Tento OS som mal aj pokusne nainštalovaný na testovacom PC.

Dobre beží aj premaľované Ubuntu Voyager s množstvom nainštalovaných doplnkov.

A ešte by som spomenul Feren OS – je to tiež zaujímavé distro, ktoré stavia na Ubuntu a Linux Mint. Je určené pre užívateľov, ktorým v LM chýba KDE prostredie. Zaujímavosťou je, že toto distro používa síce KDE ale správca súborov je Nemo. Ide o zaujímavý experiment a treba podotknúť, že sa celkom vydaril. Čo mne osobne ale prekážalo, je množstvo použitých PPA. Oproti predošlým verziám ich ale trochu zredukovali.

• RE: Tipy na zaujímavé distribúcie Dnes | 07:23
        Avatar Livan Manjaro, Arch, všetko s XFCE  Používateľ

Ja som ten Garuda Linux skúšal vo verzii s LXQT dúfajúc, že vďaka tomu, že je založené na Arch Linuxe, a pri zvolení ľahkého DE sa mi ho podarí nainštalovať na ntb s 2GB RAM. Omyl. Livko ešte ako tak išlo ale pri pokuse ho nainštalovať, krachlo na nedostatok RAM. Čo ma štve, pretože vyzerá pekne. Bohužiaľ môj ntb Asus X200MA neumožňuje rozšíriť RAM, pretože má RAM priletované a nemá rozširujúci slot.

• RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 12.11 | 14:37

Aj PCLinuxOS bol jedného času na dosť popredných miestach u používateľov, také spojenie rpm balíkov a Aptu s KDE desktopom,,,

• RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 12.11 | 15:47
        Avatar distefano LinuxMint s XFCE  Používateľ

a forum pclinuxos.cz bol v rokoch 2007-8 moj oblubeny.

• RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 16.11 | 20:33
      Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ

Lunar Linux, Exherbo, *BSD (viem, viem, nie je Linux), distrá bez systemd na porovnanie initov.

• RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 16.11 | 23:18

Kde si bol, pred mnohými rokmi si bol kráľ dikusií ........

• RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 17.11 | 00:16

Nebol, len som bol mladší a myslel som si že k všetkému sa je treba vyjadriť. Teraz veľa práce, iné koníčky a tak - ale niekto s problémom z tohto fóra postol aj na abclinuxu tak som pozrel že to tu ešte stále funguje, dokonca ma prihlásilo, tak som odpovedal na pár vecí :-)

• RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 17.11 | 17:11

Crux, Obarun.

• RE: Tipy na zaujímavé distribúcie 17.11 | 19:11

Crux je fajn, jednoduché distro.

• RE: Tipy na zaujímavé distribúcie Včera | 12:38

10 Most Promising New Linux Distributions to Look Forward in 2020

Určite vyskúšam aj vyššie spomenutý SparkyLinux kvôli rýchlosti systému, celkom ma zaujalo z vizuálneho hľadiska a čo do komplexnosti distro Modicia OS.

• RE: Tipy na zaujímavé distribúcie Včera | 14:58

vsetko zname a v podstate bezne distribucie okrem Nutyxu. 

Sparky bol zaujimavy v 2017 teraz je to skor ine Ubuntu.... (na debiane)

ak chces rychlost pouzi SliTaz alebo Kolibri OS 

• RE: Tipy na zaujímavé distribúcie Včera | 15:38
          Avatar vxmery Mint 19.3 Cinnamon  Administrátor

Zaujímavé, že obe distrá sú independent.

• RE: Tipy na zaujímavé distribúcie Včera | 22:00

:-) a funguju. Kolibry je pisany v Assembleri cize je to sice monolit ale uplne mimo GNU/Linux ale na GPL 2

Ale i tak ostanem na MX ako hlavnom ale Kolibri bezi na celerone M a v podstate az na prehliadac sa pekne da pouzivat.

Uz som prisiel aj na to ako tam hodit Qbasic a funguje na hranie sa namiesto arduina / rpi. a ako retro konzola namiesto retropi predsa len ten Celeron + 512MB ram ma asi 3-4 nasobny vykon nez rasperry

• RE: Tipy na zaujímavé distribúcie Včera | 20:46

Za posledné dni som si celkom dobre vyladil Q4OS a mám ho na disku ako single OS. Ak prekonám víkendovú lenivosť možno napíšem blog. Rád skúšal nové distrá, momentálne len z kľúča kým nekúpim do kompu ďalšie ssdčko na testovanie.

• RE: Tipy na zaujímavé distribúcie Včera | 22:02

predpokladam KDE.

a je spokojnost? ci?

Ja ked som ho skusal mi tam to KDE vadilo a na trinity neviem.... Trinity mi skor sadlo na Exe linuxe

• RE: Tipy na zaujímavé distribúcie Včera | 22:37

Áno KDE/Plasma, poviem ti úplná spokojnosť. Základom distra je Debian a stabilita vynikajúca, predtým som mal nahodený KDE neon kvôli PPA repozitárom a novšiemu desktopu ale tam som kus postrádal takú stabilitu. Urobil som si programový výber zameraný na KDE/Qt softy, samozrejme niektorým Gtk som sa nevyhol (napr. Mintstick, Timeshift, Conky Manager, Mozilla), ale celkom to hrá ako celok. A to som posledných pár rokov využíval len Xfce, prípadne MATE desktop a naopak Gtk aplikácie. S KDE som začínal cca 15 rokov dozadu na Mandrake a Suse, potom som prešiel cez Gnome na Xfce,,,

• RE: Tipy na zaujímavé distribúcie Dnes | 07:21

ja som naposledy mal KDE na Kubuntu  (v podstate testujem vzdy novu LTS)  ale neviem tomu prist na chut.

naposledy som dlhsie mal Knoppix 5.1 s KDE 3 ale  uz tam som utekal.

mozno skusim do MX kde a uvidim.

• RE: Tipy na zaujímavé distribúcie Dnes | 07:26
                  Avatar Livan Manjaro, Arch, všetko s XFCE  Používateľ

KDE neviem prísť na chuť ani ja. Niečo mi na ňom vadí, aj keď neviem presne povedať čo.

• RE: Tipy na zaujímavé distribúcie Dnes | 07:38

ved to.

a to som na Redhate, FedoraCore 2 a Mandraku KDE pouzival.

isty cas som myslel ze kvoli QT ale skor asi nieco v UI

• RE: Tipy na zaujímavé distribúcie Dnes | 09:17

Ani mňa KDE nejako neoslovilo posledné roky, ale ako sa s tým zabávam posledné týždne kus som zmenil názor. Desktop som si prispôsobil podľa seba, aby som mal všetko po ruke a dobre sa mi pracovalo. Po rokoch si človek uvedomí, že si radšej urobí programový výber sám (na tom si dávam záležať) a preto uprednostňujem viac distrá, ktoré ponúkajú čo najmenej programov v základe a v tomto je práve Q4OS super. Skúšal som možno 5-6 distier s KDE lebo som rušil dual boot a hľadal niečo stabilné. Samozrejme že som sa musel zabávať s repozitármi lebo v tomto má *ubuntu a PPA kus navrch, ale uprednostnil som Debian ako základ a stabilitu. Ale každý podľa chuti, aj tak považujem stále najmä Xfce za skvelý desktop.

• RE: Tipy na zaujímavé distribúcie Dnes | 10:31

stým repozitárom a programovým výberom to ako som zistil býva ťažké

je teraz na mojom starom NTB mám nahodené SUSE Thumbleweed (ak bude čas možno napíšem blog) ale som zúfalý z repozitárov, kedže som zvyknutý na manjaro a AUR, kde je takmer všetko

a mať na každý program vlastný repo mi príde strašné najmä z dlhodobého hľadiska do budúcnosti - ako  úržba, živnostnosť, aktuálnosť a vzájomný súlad takýchto repo a stým spojené problémy pri aktualizácii a duplicite balíkov v roznych repo atď, najmä pri rolling ditre ako je thumbleweed

ako dávam suse ešte stále šancu ale zatiaľ veľa výhod oproti manjaru nevidím

• RE: Tipy na zaujímavé distribúcie Dnes | 11:33

Minule som nahadzoval openSUSE keď som skúšal aj iné distrá s KDE a vôbec nevyzerá zle. S tými repozitármi máš pravdu, ja v tomto uprednostňujem zase Debian. Postupnosť repozitár > balík cez gdebi > snap. Inak openSUSE inštalátor má asi ten najmenej prehľadný nástroj na rozdelenie diskov aký som videl.

• RE: Tipy na zaujímavé distribúcie Dnes | 09:20

A jeden z naj dôvodov je to, že niektoré Gtk aplikácie s "konskými" oknami mi začali prekážať. A nikdy nepochopím ani veľkosť ikon napr. v Gnome menu,,,

• RE: Tipy na zaujímavé distribúcie Včera | 22:51

Inak pozerám tvoju stránku a pekne to máš vymakané :-) Trochu odbočím od témy, nemáš skúsenosti s emulátorom na playko? Niekedy dávnejšie som tak hrával Crasha, len si už nepamätám skadiaľ som stiahol iso a ani aký bios a emulátor som používal, hlava deravá. Lebo pozerám, že máš prehľad čo sa týka hier.

• RE: Tipy na zaujímavé distribúcie Dnes | 07:36

no kym som mal hry na PS tak som pouzival obcas na Debiane pcsx ale s externym diskom to ide aj na retropie.

problem obcas bol s rom pre ps.

a co sledujem tak skor odporucaju recalbox a  tem staci rpi 2 a novsi pre PS 1 a 2.

• RE: Tipy na zaujímavé distribúcie Dnes | 08:15

ja som mal recalbox na rpi2 nejakú chvilu, fungovalo to celkom OK ale nakoniec som so starými hrami presedlal na androidácku apku HAPPY CHICK

je to síce čínska neergonomicka chujovina ale stačí kliknúť na hru a ono ju stiahne, nainštaluje a hneď sa dá hrať a funguje mi to priamo v telke (teda bez káblov k rpi, bez nutnosti používať BT dongle pre ovládač,...)

a určite to funguje plynulejsie ako retropie aj recalbox na rpi2 (teda aspoň mne), s pi4 to je už vyrovnanejší boj