Linuxoidný equalizer

Sekcia: Aplikácie & Desktop 11.12.2020 | 21:03
Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

Ahojte, o chvíľu mi zaparkujú do Alzaboxu nové ATHčka a keďže ich poznám a predtým som používal na zosilnenie basov Fiio a nemám ho po ruke, hľadám narýchlo nejakú softvérovú variantu. Nahodil som cez flatpak PulseEffects, až na to že mi pri spustení skoro odpálilo repráky vyzerá celkom použiteľne. Poznáte aj nejaké iné softvérové equalizéry? Ďakujem za tipy,,,

    • RE: Linuxoidný equalizer 11.12.2020 | 21:31
      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

      Zatiaľ zvuk skúšam cez web prebliadač a Spotify konto a cez stiahnuté mp3, zatiaľ to vyzerá dobre. ATHčka sú perfektné za tú cenu len mi chýbajú kus basy a trochu plnší zvuk, asi sú na mňa až príliš presné.

    • RE: Linuxoidný equalizer 11.12.2020 | 21:39
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

      https://github.com/bmc0/dsp

      ja som pouzival toto ale uprednostňujem slúchadlá ktoré nepotrebujú eq

      btw keď vieš že ti zvukovým profilom nesedia (málo basov a privela detailov) prečo si si ich kupoval ?

      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • RE: Linuxoidný equalizer 11.12.2020 | 21:43
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

        Pretože s vyššie spomenutým fiio sú úplne to čo chcem, len ho nemám po ruke tak sa snažím kus improvizovať. Už som skúšal x slúchadiel ale jednoducho mi sadli a presne som čakal túto otázku :-)

        • RE: Linuxoidný equalizer 11.12.2020 | 23:04
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

          ja tiez mam slúchadlá ktore su pouzitelne len s jednym preampom, chapem to

          ale zaujimalo ma to lebo v cene 150e je dost dobry vyber

          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
          • RE: Linuxoidný equalizer 11.12.2020 | 23:31
            Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

            To je ako s reprákmi, skúšal som ich kvantum a stále som sa vrátil k jedným, to isté slúchadlá. Jednoducho mi vyhovuje táto kombinácia, nič viac a nič menej, netreba hľadať všade len otázky. Pýtal som sa na softvérové riešenie, nie na môj výber,,,

    • RE: Linuxoidný equalizer 11.12.2020 | 22:10
      Avatar zeleno MX Linux  Používateľ

      Keď si taký fajšmeker, možno by sa ti zišlo podobné distro obr

      • RE: Linuxoidný equalizer 12.12.2020 | 14:18
        Avatar samalama   Návštevník

        ty vole, toto mam najradsej - linux a na ploche ani jeden linuxovy soft, vsetko najebane z windowsov. predpokladam, ze aj ten solitaire. na jaku mariu je potom ten linux...?!

        • RE: Linuxoidný equalizer 12.12.2020 | 16:40
          Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

          Presne, tiež mi to padlo do oka ale zdržal som sa komentu.

        • RE: Linuxoidný equalizer 12.12.2020 | 18:17
          Avatar zeleno MX Linux  Používateľ

          Áno, aj Solitaire je originál z WinXP a je krajší, ako linuxový, neviem, čo ti na tom vadí.obr

          • RE: Linuxoidný equalizer 12.12.2020 | 18:57
            Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

            Pokiaľ sám nechápeš, aké je to divné (až zvrátené), používať windowsovské programy v linuxe, namiesto natívnych linuxových, tak nemá zmysel Ti to vysvetľovať, aj tak to nepochopíš. Však pokiaľ sa nevieš zaobísť bez programov pre windows, tak ich používaj vo windows. Načo taká čudná kombinácia - Linux OS/program pre iný OS cez wine.

            • RE: Linuxoidný equalizer 12.12.2020 | 19:14
              Avatar zeleno MX Linux  Používateľ

              V príspevku som len poukázal na distro zamerané na prácu so zvukom, za vaše reakcie na moju plochu ozaj nemôžem, je to asi problém jednostranného chápania. Ja proti windows programom nemám nič, no samotný windows veľmi nemusím.

              • RE: Linuxoidný equalizer 12.12.2020 | 19:40
                Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                Však ani ja nemám nič proti windows programom, akurát krútim hlavou nad ich inštaláciou v linuxe, namiesto vo windows, kam patria. To je ako nainštalovať motor z citroenu do škodovky v situácii, keď tam bohvieako nepasuje a treba to zložito prispôsobovať.

                • RE: Linuxoidný equalizer 12.12.2020 | 20:40
                  Avatar zeleno MX Linux  Používateľ

                  Asi si mal dať iné prirovnanie, lebo som bývalý závodník a tam tie výmeny motorov a úpravy boli na dennom poriadku, takže to mám v krvi.

                  • RE: Linuxoidný equalizer 12.12.2020 | 21:03
                    Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                    Aha, to veľa vysvetľuje. Takže v Tvojom prípade sa jedná o profesionálnu úchylku. Načo robiť veci jednoducho, keď to ide zložito.

                    • RE: Linuxoidný equalizer 13.12.2020 | 14:12
                      Avatar zeleno MX Linux  Používateľ

                      Zle to chápeš, ja 10 rokov skúšam programy, či idú cez wine, nie že ich potrebujem a využívam. Niekoľko tých, čo idú uspokojivo je Tu

                      • RE: Linuxoidný equalizer 13.12.2020 | 15:02
                        Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                        O nič neide, len som si Ťa tým predchádzajúcim príspevkom troška doberal.

                  • RE: Linuxoidný equalizer 13.12.2020 | 23:03
                    Avatar samalama   Návštevník

                    kupis si volvo (linux), lebo je bezpecne a potom si dopredu navaris trubky (wine) a priviazes si tam karoseriu z trabanta (win programy). a potom sa cudujes, ze to na chuja jazdi a pri havarke zo smartom ta ten smart zramuje.

                    zda sa ti to absurdne? tak to si pis...

              • RE: Linuxoidný equalizer 12.12.2020 | 19:43
                Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                Ale fakt to máš divné :-) Však ide práve o správu programov cez repozitáre ako aj ich inštaláciu a integráciu do desktopu, to Windows programy nikdy nedokážu. Oki MSO a Adobe beriem, tiež mám MSO a Zoner vo virtuálke kvôli kompatibilite dokumentov ale na čo to ostatné? WinRAR keď má každý desktop svoj archivátor, IrfanView keď existuje X prehliadačov obrázkov, TapinRadio keď ti prehrá skoro každý prehrávač z playlistu streamy? Však tvoja vec, ale je to divné,,,

                • RE: Linuxoidný equalizer 12.12.2020 | 20:17
                  Avatar zeleno MX Linux  Používateľ

                  "Ale fakt to máš divné" - ďakujem za vyjadrenie, no pre mňa to divné nieje. Mám všetky potrebné linuxové programy a tie windowsácke mám navyše. Niekedy je ich použitie pohodlnejšie a prehľadnejšie, nepoužívam ich stále. Inak, keď sem napíše "dedo zahrádkár", tak sa idete pretrhnúť, ako mu poradiť a ste uveličení, ak sa mu dačo podarí. To, že som o polroka starší ako on a viem si so všetkým poradiť, neotravujem tu so svojimi problémami, to by ste mali skôr oceniť, ako len kritizovať moju plochu.

                  • RE: Linuxoidný equalizer 12.12.2020 | 21:35
                    Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                    Ja som bol doteraz v tom že si mladý chalan čo machruje, že vie všetko spustiť pod Wine :-) Tak klobúk dole pane,,,

                    • RE: Linuxoidný equalizer 19.12.2020 | 11:13
                      Avatar zeleno MX Linux  Používateľ

                      No, mladý chalan som bol, ale v roku 1965

                      • RE: Linuxoidný equalizer 19.12.2020 | 13:53
                        Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

                        Parádna motorka na tú dobu

                      • RE: Linuxoidný equalizer 19.12.2020 | 14:02
                        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                        Ja som starému otcovi kradol z garáže ešte ako puberťák 250ku péraka, vytlačil za humná a tam sa vozil s kamarátmi. Potom keď to zistil kúpil mi pionierku, to ž nebolo ono :-)

                      • RE: Linuxoidný equalizer 19.12.2020 | 14:05
                        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                        Ale naučil ma jazdiť na motorke a na traktore hlboko pod hranicou vodičáku, za čo som mu vďačný :-) Zlaté to časy vyrastať na dedine a behať s kamarátmi krízom krážom,,,

                        • RE: Linuxoidný equalizer 19.12.2020 | 15:06
                          Avatar zeleno MX Linux  Používateľ

                          Ten lučenský motokárista napravo sa volal Pavel Šimún.Obr

                          • RE: Linuxoidný equalizer 19.12.2020 | 15:18
                            Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                            :)

                            Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                          • RE: Linuxoidný equalizer 19.12.2020 | 15:19
                            Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                            To si robíš kozy, tiež sa volám Pavel Šimún, ale som Krtíšan.

                            • RE: Linuxoidný equalizer 19.12.2020 | 16:03
                              Avatar zeleno MX Linux  Používateľ

                              Každý ho volal Paľo Šimún, presnejšie je Tu Pochádzal z Madačky, čo je rovnako do Lučenca, ako do Krtíša.

                              • RE: Linuxoidný equalizer 19.12.2020 | 16:14
                                Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                                Noo asi musím preskúmať rodokmeň, starý otec bol z Nedelištia, kúsok od Madačky :-)

                        • RE: Linuxoidný equalizer 19.12.2020 | 18:17
                          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                          Ja sa tiež trochu pridám. Ja som na Pioniery začal, keď mi bolo jedenásť a prvý krát som trochu šoféroval traktor ešte keď mi bolo menej. Njn bola iná doba.

                          Inak kľudne si kecajte, po sviatkoch to tu potom trochu prečistím :-)

                          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                • RE: Linuxoidný equalizer 12.12.2020 | 22:09
                  Avatar zeleno MX Linux  Používateľ

                  Ešte k tomu Irfanu, nepoužívam ho ako bežný prehliadač obrázkov, ale ako jednoduchý, rýchly editor obrázkov, podporujúci veľa pluginov. V XnView napríklad neviem urobiť búrku a hmlu.Obr

            • RE: Linuxoidný equalizer 12.12.2020 | 19:49
              Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

              Poznám Zelena pár rokov a skoro denne písal čo funguje pod Wine. To len na osvtlenie. On používa Linux, len ako medzivrstvu medzi HW -> Linux -> Wine -> WinowsAplikácie :)

              Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: Linuxoidný equalizer 12.12.2020 | 10:08
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      pulseaudio-equalizer

      Inštalácia:

      sudo apt install pulseaudio-equalizer

      Loadnutie modulov:

      pactl load-module module-equalizer-sink
      pactl load-module module-dbus-protocol

      Spustenie:

      qpaeq

      V ovládaní hlasitosti si potom ako výstup pre konkrétnu aplikáciu vyberieš equalizer.

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: Linuxoidný equalizer 12.12.2020 | 11:26
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

        Mário si génius, presne takéto niečo hľadám, ďakujem. Ešte sa s tým musím pozabávať, nejako tam necítim zmeny pri zmenách equalizéru, asi niečo robím zle.

        • RE: Linuxoidný equalizer 12.12.2020 | 13:46
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

          Ako som písal, potom si musíš zvoliť ktorý výstup chceš poslať do equalizéru.

          Ak sa ti to zapáči, tak si ulož nahrávanie modulov do konfiguráku ~/.config/pulse/default.pa

          load-module module-equalizer-sink
          load-module module-dbus-protocol
          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
          • RE: Linuxoidný equalizer 12.12.2020 | 16:41
            Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

            Noo viem čo si písal, len neviem ako zvuk poslať len na equalizér. Mám pocit že v KDE je to kus inak ako screen, čo si posielal,,,

            • RE: Linuxoidný equalizer 12.12.2020 | 18:23
              Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

              ja som sa pulseaudio equalizera zdržal, mne vždy robil artefakty aj ked som posunul niektoru z frekvencii len o 1 či 2 dB (a ich presety s posunmy o 15dB boli úplne nepoužiteľné)

              inak nezabudol si v v GUI pre pulseaudio equalizer ho zapnut (taky velky posuvač v hornej lište

              a jeho aktivovaním by sa ti v zdrojoch zvuku mala objavit nová položka  (nová zvukovka)

              BTW exitujú 2 verzie toho EQ (ak si dobre pamatám), jedna je LADSPA (alebo tak nejak) a druhá "obyčajná" neviem aký tam je rozdiel

              možno tá druhá ti bude fungovať lepšie

              Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
              • RE: Linuxoidný equalizer 12.12.2020 | 18:40
                Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                Nie nie je tam žiadny "zapínač" a sranda, už to funguje. Máš pravdu, slušne skresľulú posuvníky zvuk a treba s tým citlivo, v tomto sa mi zdá PulseEffects viac blbuvzdorný. Takže považujem za vyriešené a ďakujem všetkým za tipy, skúsim vykoumať tieto dva spôsoby a ten lepší nechám na disku. Ešte by sa šikli presety.

    • RE: Linuxoidný equalizer 12.12.2020 | 18:05
      Avatar redhawk75   Používateľ

      ako ti dal bedna

      alebo EQ10Q (potrebujes jack

      • RE: Linuxoidný equalizer 13.12.2020 | 16:48
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

        Ok takže final riešenie, nahodil som KDE neon aby som vyskúšal PPA repozitár s novšou verziou:

        sudo add-apt-repository ppa:mikhailnov/pulseeffects

        PulseEffects už nemení hlasitosť na max ako verzia z flatpak v Q4OS a má aj viac predvolieb.

        • RE: Linuxoidný equalizer 13.12.2020 | 19:58
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

          Ako písal Red, keď by si chcel niečo viac od zvuku na Linuxe, môžeš vyskúšať JACK Audio Connection Kit. Ja som ho kedysi používal a majú to vychytané ako keď sa hráš s Mixákom, Equalizérom a inými zariadeniami. Má to aj klikátka. Používal som to naposledy v spojení s OOSv4, ale to už je vďaka vylepšovateľom Linuxu už skoro mŕtve. Kde sú tie časy keď sa dal aj bootloader z HDD poslať do zvukovky. Určite by sa nejaké moje komentáre našli aj tu a ľudia z toho boli unesení :)

          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
          • RE: Linuxoidný equalizer 13.12.2020 | 20:17
            Avatar Pavel   Návštevník

            Náhodou vďaka tejto téme som prišiel k dvom dôležitým záverom: 1. Zostanem na KDE neon, pretože softy z PPA repozitárov lepšie hrajú ako celok a Ubuntu distrá fungujú tak nejak bez námahy a za 2. Athčka pekne hrajú aj bez equalizéra, aj keď cez spomínaný equalizér im viem dať kus šťavu, hlavne s citom. Najbližšie kupujem FiiO.

    • RE: Linuxoidný equalizer 15.12.2020 | 01:32
      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

      Takže zhrniem nakoniec pár postrehov z používania PulseEffects:

      - Čo sa týka zdroja softvéru PulseEffects zo zdroja Flathub v Q4OS menil nastavenie zvuku na max. a na toto si treba dávať pozor (najmä v noci). Naopak verzia z PPA repozitára v kombinácii s KDE neon funguje bezchybne.

      - V nastaveniach sa mi najviac osvedčila kombinácia Ekvalizér s presetmi, Kryštalizátor, Ozvena a Vylepšovač Hĺbok. Prakticky som len pridal pár dB u basov a ostatné predvoľby nechal v defaulte, preset gstreamer_party.

      - Na čo treba dávať pozor je hlasitosť, ja som volil 66% aby som nešiel cez 0 dB aj to je na hrane, potom už PulseEffects výrazne skresľuje zvuk, takže s citom.

      - Takéto nastavenia vedia pekne oživiť zvuk aj napr. rádia so streamom a robia zvuk plnší a živší, aktuálne som to odskúšal na viacerých zdrojoch a Athčka ukážu dosť presne, kedy je už EQ prepálený.

      Prakticky už PulseEffects spúšťam zakaždým keď počúvam hudbu, síce mi GTK soft až tak nepasuje do Plasmy ale uprednostnil som zvukový výsledok a ten je výborný. PulseEffects vrelo odporúčam,,,

      • RE: Linuxoidný equalizer 15.12.2020 | 09:33
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        neviem ci to pulseefdect podporuje ale ak by si chcel extremnejsie eq bez artefaktov skus pozriet ci ma nieco ako limiter alebo kompressor

        sice tym prides o cast hudby ale pre zabavne pocuvanie to nevadi

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • RE: Linuxoidný equalizer 15.12.2020 | 09:41
          Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

          Áno má, vyskúšam keď budem doma z práce, vďaka za tip.

      • RE: Linuxoidný equalizer 20.12.2020 | 11:37
        Avatar zeleno MX Linux  Používateľ

        Len na spestrenie, cez wine funguje aj tento program na vylepšenie audia obr

        • RE: Linuxoidný equalizer 20.12.2020 | 12:21
          Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

          Ja sa sústreďujem na Linuxové programy a optimálne open source, keď už používal ten Linux. Vo svete Linuxu existuje kvantum programov a veľmi zaujímavých a rád ich skúšam, nemám potrebu sekať Windows soft kam nepatrí. Mám na takéto veci virtuálku s Windowsom, kam som presunul FS Image Viewer, Zoner a MSO kvôli kompatibilite dokumentov,,,

    • RE: Linuxoidný equalizer 15.12.2020 | 14:00
      Avatar zeleno MX Linux  Používateľ

      Trocha nostalgie Obr

      • RE: Linuxoidný equalizer 15.12.2020 | 14:07
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

        Winamp je klasika, nie je o čom :-)

        • RE: Linuxoidný equalizer 15.12.2020 | 16:10
          Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

          Napríklad Audacious s Winamp skinom je celkom fajn, používal som ho v Xfce.

          • RE: Linuxoidný equalizer 16.12.2020 | 09:08
            Avatar Richard Antix  Používateľ

            Hm, stále top je pre mňa tento skin: UNIX Clear,

            ale páčil by sa mi skin v dizajne Turbo Vision

            (pre pamätníkov: obr).

          • RE: Linuxoidný equalizer 16.12.2020 | 09:37
            Avatar redhawk75   Používateľ

            xmms ten od zaciatku vyzera ako winamp

            Teraz pouzivam hlavne Clementine, konecne mal po dlhom case update a funguje v pohode aj s iPodom

             

      • RE: Linuxoidný equalizer 15.12.2020 | 15:30
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        Ja viem že by to úplne rozbilo tvoju bezpečnostnú politiku, ale čo tak použiť program pre Linux, ktorý dokáže použiť témy z Winampu?

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • RE: Linuxoidný equalizer 15.12.2020 | 16:34
          Avatar zeleno MX Linux  Používateľ

          To máš pravdu, ale inštalácia audacious, qmmp ma nenaučí inštalovať win programy cez wine. Nejde o tieto hračky, ale sú aj dôležité programy, ktoré ľudia potrebujú, alebo chcú používať v linuxe napr. Profit, Acrobar Reader, eMclient, Word, Photoshop a pod. Potom sú radi, keď im viem poradiť.

          • RE: Linuxoidný equalizer 15.12.2020 | 16:50
            Avatar redhawk75   Používateľ

            nevidim dovod to robit.

            ak mam ZAKUPENE tie programy mam aj Windows a tym padom dualboot a ked treba niektore z nich tak zmenim boot

            • RE: Linuxoidný equalizer 15.12.2020 | 17:25
              Avatar zeleno MX Linux  Používateľ

              Nikto ti to ani nekáže, no sú aj ľudia, čo to potrebujú. Tento napríklad windows nemá a Profit používa.Obr

        • RE: Linuxoidný equalizer 15.12.2020 | 16:44
          Avatar redhawk75   Používateľ

          Offtopic.

          to mi nerob :D Som sa oprskal kavou.

          zeleno aj na LM cz&sk riesi hlavne win programy na Wine. Ak ho to bavi, aspon skusa funkcnost pre okolie. I ked je casto lepsia a modernejsia nativna vec ale je to jeho. mna to prestalo bavit to riesit a urobil som za LM hrubu ciaru. A hlavne tam je to plne skusacov linuxu tak aspon sa maju cim zabavit.

          Tu to posobi ale trochu divne...

          • RE: Linuxoidný equalizer 16.12.2020 | 09:00
            Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

            Sorry :)

            Hlavne celú počítačovú logiku kazí. Pretože keď chcem Linux, treba používať Linuxové programy a alternatívy existujú.

            Potom je pár vecí čo sú špecializované pre Jabká, tak si kúpim Jabko, alebo si nájdem inú prácu. Svet Windows je len slepá zbytočná ulička.

            Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
            • RE: Linuxoidný equalizer 16.12.2020 | 09:17
              Avatar Richard Antix  Používateľ

              Nielen to, veď predsa používame slobodný OS preto, lebo je slobodný.
              A to, že funguje skvele, je len ďalšou výhodou.

              (Úsmevná príhoda z minulého týždňa: Museli sme rozbehať nejaké priemyselné tlačiarne na obalový materiál, ktoré mali GUI pod Windows. Program po spustení spadol, ale žiadne logy alebo iné info, prečo k tomu došlo. Dosť sme sa s tým babrali, nakoniec sa to spravilo, ale keď som volal (z lenivosti) výrobcovi na hotline, nech nám dá nejaké info či poradí niečo zo skúsenosti, tak som dostal odpoveď, že je mu ľúto, ale on robí síce support, a nemôže za to, že majú softvér len pre hobby operačný systém, myslené Windows :). )

              • RE: Linuxoidný equalizer 16.12.2020 | 09:31
                Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                Samozrejme, aj pre mňa je sloboda veľmi dôležitá.

                Njn hobbysti :-D

                Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                • RE: Linuxoidný equalizer 16.12.2020 | 10:35
                  Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                  Jaaaaj hejteri sa stretli :-D Nebuďte takí úzkoprsí, každý z vás vyrastal na Windowse,,,

                  • RE: Linuxoidný equalizer 16.12.2020 | 10:37
                    Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
                    každý z vás vyrastal na Windowse

                    Preto viem o čom píšem.

                    Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                  • RE: Linuxoidný equalizer 16.12.2020 | 10:41
                    Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ
                    každý z vás vyrastal na Windowse

                    Nuž ja som "vyrastal" na MS-DOS a NetWare. Win 3.1 bola vtedy taká zábavka, pokiaľ to nepadlo. A to zvyčajne netrvalo dlho.

                    • RE: Linuxoidný equalizer 16.12.2020 | 10:55
                      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                      Tiež som začínal s MS-DOS + NC a následne Windows 3.11 pod DOSom.

                    • RE: Linuxoidný equalizer 16.12.2020 | 11:01
                      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                      Jj MS-DOS a ešte predtým 8bity bez OS no dobre bol tam BASIC. PMD 85 riadili všelijaký HW aj na univerzitách atď. A dosť letela PP01.

                      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                    • RE: Linuxoidný equalizer 16.12.2020 | 12:55
                      Avatar redhawk75   Používateľ

                      tak Netware mam este aj s aktivacnymi disketami 

                  • RE: Linuxoidný equalizer 16.12.2020 | 12:34
                    Avatar redhawk75   Používateľ

                    tak omyl pane.

                    Vyrastal som na sinclairi, potom MSDOS, Redhat a az neskoro v 1999 som sa dostal k Windows

                    ale teraz mam povinne v praci W10 takze som musel zacat aj na testovacom PC pouzivat W10.

                     

                    Tu ale nejde o to, tu ide o to, ze zeleno tlaci win programy, a este platene, do linuxu.

                    a to i napriek tomu ze su lepsie moznosti.

                    • RE: Linuxoidný equalizer 16.12.2020 | 13:12
                      Avatar zeleno MX Linux  Používateľ
                      Tu ale nejde o to, tu ide o to, ze zeleno tlaci win programy, a este platene, do linuxu.

                      Som rád, že z dôchodcu a jeho koníčka robíš vývojára, čo pretláča windows programy do linuxu. Fakt zábavné.

                    • RE: Linuxoidný equalizer 16.12.2020 | 14:42
                      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                      Tak pardón pane, mal som nástupcu zo Skalice - Didaktik M, takže Load "" poznám. Sám som prešiel cez DOS a používal som aktívne Windows verzie: 3.11, 95, 98, 98 SE, 2000, ME, XP, Vista, 7, 8.1 a 10 takže si myslím že mám celkom dobre zmáknutú históriu Windowsu z praxe. Napriek tomu používam ako single OS Linux a mal som donedávna dualboot len kvôli WoT a Skylum Luminar. Tým som chcel povedať že sa mi páči Linux a používam ho od cca 2005teho, ale napriek tomu mi je šum a fuk či niekto používa Windows alebo nie, je to každého voľba. A doteraz sa hanbím ako som na začiatku hejtoval "Mrkvosoft" a podobné hlášky, už som z toho vyrástol.

                      • RE: Linuxoidný equalizer 16.12.2020 | 16:50
                        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
                        Tým som chcel povedať že sa mi páči Linux a používam ho od cca 2005teho, ale napriek tomu mi je šum a fuk či niekto používa Windows alebo nie, je to každého voľba

                        ALELUJA

                        toto tu presne hovorím, lebo tvrdiť ako je windows slepá ulička a nepoužiteľný systém keď desktopový linux má 100krát viac chýb a nedokonalostí je pokrytectvo (aká je za tým príčina a koho je to chybou je samostatná debata)

                        ja som tiež dlhoročný zástanca a presadzovateľ linuxu ale pre bežného užívateľa je bohužiaľ stále OS X alebo Windows lepšou alternatívou ako linux a bedňu môže aj roztrhnúť ale je to tak 

                        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                        • RE: Linuxoidný equalizer 16.12.2020 | 18:13
                          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                          Jako môžete hejtovať, ale mňa ťažko naserete, maximálne sami seba :)

                          Užívateľ čo nevie používať Linux, nevie používať ani MS Win. Napríklad povieš mu pošli mi fotku a on otvorí MS Office jebne do Wordu fotku a pošle ti to. Tím ľuďom je jedno aký systém dáš, stále budú v prdeli. Ja som videl človeka, ktorý sa stratil, keď mu aktualizácie MS Win10 posunula ikonu. Nie títo ľudia nevedia ovládať žiadny systém a už vôbec nevedia ohodnotiť čo je lepšie.

                          Ako to tak pozorujem, tak tu chodí dosť počítačovo gramotných ľudí a o týchto trdlách sa hádam nebudeme baviť. Neexistuje systém čo by bol pre tieto trdlá lepší, len im to niekto povedal, alebo si to myslia.

                          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                          • RE: Linuxoidný equalizer 16.12.2020 | 21:21
                            Avatar redhawk75   Používateľ

                            tak pre tych je optimalny Apple.

                            • RE: Linuxoidný equalizer 16.12.2020 | 21:30
                              Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                              Mno zrovna dnes som sedel s Apple userom, že ako hodiť nejaký shortcuts na stránku kde sa hneď po načítaní zmení link. Takže ani záložky to nedávajú. Potom si NTB zobral on a ja som hľadal odpoveď a diktoval som mu čo má spraviť, nedal to a Mac má pár rokov. Asi som si ho mohol vypýtať späť a spraviť to sám, ale prečo by som to robil. Nechceš vedieť nevieš.

                              Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                              • RE: Linuxoidný equalizer 16.12.2020 | 21:49
                                Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                                A máme tu novú anketu.

                                Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                                • RE: Linuxoidný equalizer 16.12.2020 | 22:51
                                  Avatar redhawk75   Používateľ

                                  uz som si zaklikal :D

                                • RE: Linuxoidný equalizer 17.12.2020 | 00:16
                                  Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                                  OK, iná možnosť,,,

                              • RE: Linuxoidný equalizer 16.12.2020 | 22:53
                                Avatar redhawk75   Používateľ

                                no to som nevedel, moj posledny MacOS bol Mountain lion. Aj iphone ma polovicka a ja jedine ipod nano kvoli vydrzi baterie, lebo phillips sice vie flac ale ma vydrz jak moj telefon :D 12 -36 hodin.

            • RE: Linuxoidný equalizer 16.12.2020 | 12:36
              Avatar redhawk75   Používateľ

              :D 

              ved prave. ja sa nebranim Windows, ja sa branim tomu nezmyselnemu tlaceiu a obmedzovaniu. 

              Windows nie je slepa ulicka, tam to posr@li manazeri, rovnako ako v Apple 

              Lenze ked dev a architektov nikto nepocuva.

               

    • RE: Linuxoidný equalizer 16.12.2020 | 23:41
      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

      Tak idem na chvíľu ešte k téme. Moja úchylka v Linuxe je skúšanie nových programov, úprava ich konfigov, prípadne "cibrenie" programového výberu podľa daného distra. Nikdy som nepochopil, na čo je dobrý je soft SMTube keď môžem YouTube spustiť v prehliadači. Ale keďže stále skúšam rôzne zdroje pre PulseEffects a kus musím zahorieť nové athčka, nahodil som ho do KDE neon z PPA repozitárov. Na moje prekvapenie v kombinácii s mpv playerom silno návyková záležitosť, prehliadanie YouTube videa (klipov) pomocou externého prehrávača v kombinácii s PulseEffects má niečo do seba, chválim autorov,,,

    • RE: Linuxoidný equalizer 17.12.2020 | 00:00
      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

      Ešte doplním, že SMTube si ťahá pri prvom spustení doplnok youtube-dl, ktorý je použiteľný pri sťahovaní YouTube videí. Pár rokov dozadu som skúšal staršie verzie a nie vždy fungovali, tento som odskúšal a funguje,,,

      • RE: Linuxoidný equalizer 17.12.2020 | 07:26
        Avatar redhawk75   Používateľ

        youtube a vyvojari youtube-dl sa dohodli, takze maju oficialny pristup na stahovanie.

        a vypiekli aj s dmca (autorske prava)

         

        trochu offtopic. Od novej verzie bude MXlinux ahs (pre novy HW) mat vychodzie DE KDE. 

        Normalna verzia bude stale xfce. 

        • RE: Linuxoidný equalizer 17.12.2020 | 09:22
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

          mne aj bolo divné že to posledne funguje bez problémov (lebo kedysi sa to menilo zo dňa na deň)

          ak existuje naozaj dohoda veľa to vysvetluje

          ja si veľa z YT šťahujem tzv stock zábery a zvukové stopy na doplnenie mojich videí a youtube-dl je môj veľmi dobrý kamarát

          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
          • RE: Linuxoidný equalizer 17.12.2020 | 14:29
            Avatar redhawk75   Používateľ

            Neviem o co tam presne slo ale Alfabet sa ich zastal, pretoze vo vacsine pripadov ide o volne sirene a neplatene videa. jedine co su nejakou vynimkov osetrene, su VEVO videa ale i tie idu stiahnut.

            Riesil to Mitch Stoltz z EFF voci Githubu (Microsoft)

            zachytil som to na twitteri okrajovo.

            • RE: Linuxoidný equalizer 17.12.2020 | 15:22
              Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

              tak vevo ani ine komercne som neskúšal

              mne zväčša ide o niečo typu zvuk brzdenia alebo zvuk fúkajúceho vetra, vtáčiky v prírode a tak

              alebo posledne som si sťahoval dronové video prahy (ako úvod k výletu do prahy)

              tak som rád že sa na to môžem aspoň ako tak spolahnúť

              Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • RE: Linuxoidný equalizer 17.12.2020 | 09:40
          Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

          Ahs nie je len repozitár, vytvoria nové distro?

          • RE: Linuxoidný equalizer 17.12.2020 | 14:21
            Avatar redhawk75   Používateľ

            AHS je verzia s najnovsim LTS jadrom a ovladacmi.

            Uz su opustene ovladace starsie ako 5 rokov

            to je dovod preco na starsich verziach MX je jadro 4.19, ovladace a kopec vynatych veci

            • RE: Linuxoidný equalizer 17.12.2020 | 14:29
              Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

              A nie je potom o to viac roboty s tým, že používateľ musí skúšať dve verzie a zistiť, ktorá mu sadne? Nevyriešil by to len dodatočný repozitár? Teda môj názor,,,

              • RE: Linuxoidný equalizer 17.12.2020 | 14:36
                Avatar redhawk75   Používateľ

                prakticky nie.

                Odporuca sa na pocitac s komponentami vyrobenymi v 2019-2020 pouzit ahs (amd Zen2 a novsie, amd vga / nvidia grafiky 2xxx a 3xxx) wifi rtl 28xx a pod pouzit AHS (Advanced Hardware Support). 

                Ale on je aj samostatny repo.

                #ahs hardware stack repo
                #deb http://mxrepo.com/mx/repo/ buster ahs

                Je to podobne ako spravilo Ubuntu HES (Hardware Enablement Stack)

    • RE: Linuxoidný equalizer 18.12.2020 | 00:00
      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

      Tak ešte jeden najnovší postreh k PulseEffects, jednoznačne odporúčam zapnúť voľbu "Obmedzovač", ja som volil aj Automatické úrovne a Automatické vyhladenie. Predídete tak skreseleniu zvuku (artefaktom). Díky Braňo za tip,,,

      • RE: Linuxoidný equalizer 18.12.2020 | 09:05
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        s radosťou

        pre fajnšmekrov len znovu pripomeniem že obmedzovač/limiter odreže údaje nad určitý rozsah a efekt s podobným výsledkom kompresor funguje zase podobne ako kompresia na mp3

        preto pre počúvanie hires a iných bezstratových formátov to je kontraproduktívne

        ale najdôležitejší je aj tak pôžitok z hudby

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • RE: Linuxoidný equalizer 18.12.2020 | 09:20
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

          možno mierne offtopic ale ešte si dovolím jedno odporúčanie pre android: velmi vydarené aplikácia wavelet

          má presety pre jednotlivé modely slúchadiel

          minimálne môže slúžiť ako inšpirácia pre nastavenie vlastného EQ

          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
          • RE: Linuxoidný equalizer 18.12.2020 | 09:40
            Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

            Noo každý má rád iný zvuk, napríklad predvoľba ozvena nerobí v hudbe takmer žiadny efekt len jej pridá šťavu ale pri hovorenom slove naopak nepoužiteľné a vypnínam. Celkovo mi táto kombinácia predvolieb dáva hudbe z internetu ako zdroju práve to, čo jej chýba, nejakú tú plnosť a živosť. Samozrejme nie je to pre každého, na koncert a vážnu hudbu to nebude. Mám radšej živšiu "kolotočárinu" ako pomalú hudbu, vyrastal som na diskotékach na 90tych tak sa to na mne odzrkadlilo, prípadne nejaký ten rock a na toto to celkom dobre sadne PulseEffects. Až sa čudujem aký to je rozdiel keď vypínam a zapínam jeho použitie s danou aplikáciou.

          • RE: Linuxoidný equalizer 18.12.2020 | 09:50
            Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

            A keď budem veľký kúpim si konečne gramofón, k nemu soundtrack z Pulp Fiction, najelem vychladené víno a užijem si zvuk bez skreslenia :-)

            • RE: Linuxoidný equalizer 18.12.2020 | 10:14
              Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

              ako gramec odporúčam všetkými desiatimi ale nečakaj zase zázrak, je to viac ako zážitku a procese a nejakom exponencionálnom náraste kvality

              a či je analógový zvuk ten bez skreslenia alebo práve ten stým príjemným skreslením je samostatná polemika na dlhé hodiny

              podľa mojej skúsenosti najväčší rozdiel robia:

              1. repro/slúchadlá

              2. zosilovač

              3. zdroj zvuku (PC - DAC, ipod, phono predzosilovať, páskový prehrávač)

              4. médium (platňa, súbor, cd, páska)

              5. káble a podobné zanedbateľné zbytočnosti

              a pozor pri vinyle budeš mať celkom problém s EQ kvôli nadobúdacej cene (kedže fungovať bude jedine samostatný HW EQ ako medzikrok medzi phono stageom a zosíkom - čo predpokladá že nebudeš mať phono vstavané v zosilovači - teda sú to daľšie 2ks nie lacného HW) 

              Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
              • RE: Linuxoidný equalizer 18.12.2020 | 10:15
                Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                 je to viac ako zážitku a procese a nejakom exponencionálnom náraste kvality =  je to viac o zážitku a procese ako o nejakom exponencionálnom náraste kvality

                Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                • RE: Linuxoidný equalizer 18.12.2020 | 10:26
                  Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                  Tak nejako to beriem, že je to skôr o rituále, ale úprimne nemám s tým skúsenosti. Dakedy som mal partiu, s ktorou sme chodili na diskotéky, to som ešte v embase vyrezával plato vo dverách a vzadu za sedačkami, aby som tam rozhodil a namontoval 4 staré Teslácke repráky, ale boli sme radi že nám to hralo a z vyšľahanej kazety hral dookola Kabát. A celkom dobre to hralo na tie pomery za pár drobných. Žiadna predinštalácia len si naťahať káble, poprepájať s čokoládkami, vysekať tapacíru a vybavené. Filmy detto, neskôr z kompu cez káble z TV karty a zvukovky natiahnuť káble k scartu, kvalita biedna ale mali sme najnovšie filmy, kamoš nosil kinovky na ošupľovanom harddisku. Dnes v digitálnej dobe je všetko tak jednoduché :-)

            • RE: Linuxoidný equalizer 18.12.2020 | 10:35
              Avatar redhawk75   Používateľ

              tak a k tomu kvalitne rucne robene repro.

              a hlavne dobry zosik. 

              niet nad Deep purple z lpcka.

              • RE: Linuxoidný equalizer 18.12.2020 | 10:39
                Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

                Smoke on the Water

                • RE: Linuxoidný equalizer 18.12.2020 | 13:28
                  Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                  inak keď ste zabrdli do purplov, poznáte RE-MACHINED

                  síce neznášam coververzia a prerábky ale toto som si kúpil aj na LP, najmä tá verzia Lazy od Bonamasu je neskutočná

                  veľmi silno odporúčam

                  Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                  • RE: Linuxoidný equalizer 18.12.2020 | 15:36
                    Avatar redhawk75   Používateľ

                    vdaka, to nevyzera zle. 

                • RE: Linuxoidný equalizer 18.12.2020 | 15:35
                  Avatar redhawk75   Používateľ

                  Mam rad tuto verziu

                  Tento klip som si stahoval

                  Z originalov Perfect stranger alebo potom Ritchieho projekty, Rainbow a Blackmores Night

                  • RE: Linuxoidný equalizer 18.12.2020 | 16:58
                    Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                    tak pre mna bol blackmore to najlepšie čo Deep Purple dal svetu ;-)

                    temple of the king je jedna z mála rockových skladieb z ktorým mám ešte dnes zimomriavky

                    Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                    • RE: Linuxoidný equalizer 18.12.2020 | 17:21
                      Avatar redhawk75   Používateľ

                      no nazivo boli skveli.

                      • RE: Linuxoidný equalizer 18.12.2020 | 18:51
                        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                        Tak live je ždycky najvác. Po koncertoch som sa nachodil celkom dosť. Kedysi som dosť bastlil, ale že by ma bralo prehrávanie reprodukovanej hudby, tak to moc nie. S kámošmi sme organizovali aj koncert v Trenčianskych Miticiach, tak najznámejšia kapela tam bola Slobodná Európa. Bolo tam dosť kapiel ktoré boli dosť dobré, ale keď som nedávno hľadal na internete, či existujú tak väčšinu zamietol čas. Ale to je taká klasika čo som poznal aj z iných koncertov, že dobrá kapela a skončí. Má to viacero príčin, ale kto sa motal okolo muzikantov od mladosti to určite pozná :)

                        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                        • RE: Linuxoidný equalizer 18.12.2020 | 20:24
                          Avatar redhawk75   Používateľ

                          tak ja som sa, ako byvaly DJ, motal hlavne pri radiu OK (Koliba) a predtym Beta radio.

                          Tam sme koncerty pravidelne vymetali.

                          Mna ukludnuje hudba pri praci. len nemam v poslednom case moc moznosti si uzit hlasny posluch, polovicka tvrdi ze jej to vadi :D

                          Ale ked je v praci tak warfdaly obcas celkom zahraju.

                          • RE: Linuxoidný equalizer 19.12.2020 | 08:05
                            Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
                            polovicka tvrdi ze jej to vadi :D

                            To dobre poznáme :)

                            V bývalej práci som robieval koncerty, tu sa to už nedá. Tak vlastne dá, nejaká kapela u nás minulý rok natáčala klip, ale vonku.

                            Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: Linuxoidný equalizer 20.12.2020 | 13:07
      Avatar gejza   Návštevník
      nejaká kapela

      ...podurovnové vyjadrovanie...šecko má meno a názov...aj kapely...