Co su a ako funguju ciarove kody - 01.

21.09.2002 19:09

Na pociatku bola nutnost zabezpecit automaticke nacitanie radu cisel alebo pismen s vysokou presnostou a rychlostou. Naviac musel byt system dostatocne jednoduchy, aby ho bolo mozne pouzit na beznych obaloch vyrobkov. Vsetko okolo ciarovych kodov zacalo uz v roku 1949, ked bol podany prvy patent na technologiu ciarovych kodov pre zrychlenie a zpresnenie prace pokladnikov vo velkych obchodnych domoch. Kodovanie informacii pomocou radu ciar je od tej doby stale rozvijane, zdokonalovane a v sucasnosti existuje niekolko sto roznych typov ciarovych kodov.

Snad najbeznejsie pouzitie ciarovych kodov (dalej len CK) je na oznacovanie vyrobkov. V kazdom vacsou obchode sa vyuziva prave taketo oznacovanie tovaru. Nie je to vsak jedine miesto, kde sa CK pouzivaju. Jednym z dalsich odvetvi su napriklad prepravne sluzby, zdravotnictvo a farmacia (oznacovanie liekov), laboratoria a pod. Na prvy pohlad sa mozno zda, ze kazdy CK sa druhemu velmi podoba. Existuje vsak niekolko kategorii CK, ale jedno maju predsa len spolocne: su tvorene ciarami a medzerami.

V nasledujucich castiach tohoto miniserialu sa oboznamite so:

- strucnym popisom niektorych pouzivanych kodov,
- kodovanim znakov do CK a
- citanim CK.

V pripade vasho zaujmu (a touto cestou vas vyzyvam ku komentarom k tomuto serialu) mozem prispiet aj castou o tlaci CK. (Potencialnych zaujemcov zatial odkazujem na septembrove cislo PC REVUE 2002, str. 106 ;-)). Zaverecnu cast tohoto serialu by som venoval akemusi vykladovemu slovniku z oblasti CK.

Dalsie zdroje informacii:
www.barcode.co.uk
www.identcode.czddaemon