Maturujeme a podvadzame na pocitacoch

05.04.2002 19:03

Kedze v najblizsom case ma cakaju prakticke matury, a nejake tie otazky sa vypracovavaju aj na pocitacoch, tak som sa rozhodol, ze napisem nieco o tom, ako su taketo veci zabezpecene. Ako lahko a zaroven tazko mozete na pocitaci zmaturovat.

Skolstvo a nielen to, nie je pripravene na informacny vek. Na vek, ked sa cim dalej tym viac zacina robit na pocitacoch. Okrem tradicnych problemov ako stare zelezo, offline, nelicencovany software, alebo odmietanie vypracovanych uloh na pocitaci, uvediem jeden menej tradicny problemik. A to pisomky, skusky, alebo ine znamkovanie prace na pocitaci. Povacsine kazdy z vas mal nejaky ten rok informatiku a za nejaku tu pracu vas znamkovali. Za par dni robim prakticke matury, a par otazok treba vypracovavat aj na pocitacoch. Problemov s tym spojenych je vsak viac nez dost.

Pri tradicnej pisomke dostanete papier, a za urcity cas nan vypracujete ulohu. Sposob, ktory sa da len tazko nejako oklamat. Ibaze by ste poznali vopred otazky a papiere zamenili. Kedze v pocitaci to funguje znacne inac ako v normalnom zivote, sposobov ako podvadzat je mnoho.

Kopirovanie:
Vo vacsine skol su pocitace zosietovane. Aj clovek s minimalnimi znalostami dokaze poslat resp. prijat od priatela spoluziaka vypracovanu ulohu. Ci uz bez alebo s jeho vedomim. Pripadne donies si vlastnu disketku. Alebo v najlepsom pripade skopirovat rovno hotove zadanie od ucitela (resp. jeho pocitaca). Alebo bonus je, ked zadanie najde na harddisku tyzden pred pisomkou ;)
Tahaky:
Vo filesysteme akehokolvek OS sa najdu vzdy miestecka, kde sa da tahak schovat. A tazko vam zazlievat, ked mate otvorene nejake to okienko naviac, hlavne ked sa da skryt jedinim kliknutim a viete sa pohotovo vyhovorit co to bolo za okno. Ale naco schovavat tahaky ? Mame predsa helpy. Niekedy sice neuzitocne, ale niektore programi su zdokumentovane pekne a da sa vselico vycitat. Taktiez potesi, ked ho na maturach pouzivat mozete. Nieco ako keby na geografii dovolovali pouzivat pri pisomkach atlasy a cestovatelske prirucky.
Odpisovanie:
Taka netechnicka poznamka ;). Tiez je dost tazko, v casto malej ucebni, rozmiestnit pocitace a monitori tak, aby sa navzajom nedalo „lahko“ nakukat.

Aj ked som pri ulohach s pocitacom nemusel nikdy nic odpisovat, velakrat sme si len tak pre srandu skopirovali ucitelove zadanie a mali sme hodinovu ulohu vyriesenu za minutku na jednotku.
Ale co ak sme neni az taky dobrosrdecny a na spoluziaka mame tazke srdce ? Moze sa potom s profesorom hadat, ze on zadanie odovzdal, ze to mal. Alebo priebezne mu to mazat a zatuhovat mu pc. V tomto vidim najzavaznejsi problem. Alebo profak doleti, ze omylom si sformatoval hdd a tak piseme odznova. Kolko krat sa vam to stalo s pisomkou na papieri ? A vdaka super konfiguracii siete a softwaru (pripadne OS) sa taketo veci casto stavaju aj bez cudzieho pricinenia. A kolko krat vam „spadla siet :)“ a pisomka sa nedala uskutocnit. Alebo hardwarovy kluc od draheho kresliaceho softwaru zacal strajkovat a nepomohli ani privolani super skolski admini ?

Viete si predstavit, zeby pri pisomke na papier, ten vas niekde zmyzol ? Ci uz naschval, alebo nie ? Kto vam to kedy uzna ? Pri pocitacoch (teda aspon v skolskom prostredi) su podobne veci velmi caste. Poviete si, ale jedna pisomka hore dolu ;), ale tieto veci nie su vobec poriesene aj v pripade, ze idete pisat maturitne skusky.

osobna skusenost:
U nas v skole vyzera situacia pred maturami asi takto. Workstejsny bezia na wydlach 98, s novel netwarom. Takmer defautlne nainstalovanom a pridanou db vsetkych studentov. Prace sa budu robit na geodetickom software s cudnym nazvom „kokes“ (cz. vyroba myslim). Je to naka sietova verzia, a na jednom pc musi byt v lpt porte prasknuti hardwarovy kluc. Poviete si, vsetko v pohode. Ale, kokeskovi a sietke sa sem tam asi nepaci socialno-ekonomicka situacia a pada si to ako sa mu chce. Mrzne to neocakavane, ale o to krutejsie. Ked sme sa spytali, co ked zastrajkuje na mature, tak odpoved profesorky bola jasna a povzbudzujuca. NESMIE. Mno, dufajme ze ani nebude ;). S novelom je sranda uz vacsia. Login kazdeho ziaka sa sklada z priezviska a prveho pismena v mene. (moj je trubanm). Hesla samozrejme nema nikto a ani si ich nemoze nastavit. Na pocudovanie nie je nastavene ani maximal connection a teda na jeden login sa prihlasia hned vsetci studenti. Kazdy ma teda pristup do kazdeho adresara. Az dnes, ked som poukazal na tuto skutocnost, ked profka tvrdila ze to nie je mozne, sa spolu s adminkou (nemam nic proti zenam za pc. caf zubik ;), prisli na skvely napad, ze pri maturach kazdemu daju heslo. Aby mu tam druhy nemohol nic zmazat. Samotny vystup sa hadze na hdd, 2 diskety a papier. Aby nahodou nedoslo k vyzsie spominanemu pripadu straty dat po ceste. V tomto smere treba pedagogicky zbor pochvalit. Len tazko sa hladaju skulinky. Jedina vec je, ze system je znacne nestabilny. A ked nebude sanca zmaturovat (naka husta tema) tak staci pomazat par suborov, resp. inym sposobom pravidelne po 5 minutach zatuhovat komp. To je vyhovorka, ktoru urcite budu respektovat. Ale uz tazsie sa vyhovara, ze vam nejde pero.

Tymto som chcel poukazat na znacny chaos v (mozno az priekopnickych) prvych maturach. Kde sa da relativne dobre podvadzat a skodit. Kedze za taky kratky cas, aky su pocitace na skolach brane vazne, sa nestihli vypracovat normy a akesi zvyky. Pre profesora, by bolo velmi tazke celit argumentu, ze proste pocitac „totalne“ blbol a nemohli ste pracovat. To je ako keby ste maturovali na stavenisku, kde sa tiez neda normalne pracovat. Problem v tomto je, ze pocitace poskytuje skola. Keby vam skola davala na matury pera, tiez by ste sa mohli vyhovorit, ze nepisalo. Je to zacarovany kruj. A tak ako ako aj v dnesnej „papierovej“ dobe sa najdu sikovni studenti, ktori si poradia vzdy, tak to bude aj na pocitacoch. Ale terajsi stav je az priserne zalostny.mis0 truban