tak nie si hacker

20.10.2001 21:30 | blackhole

Dnes ti dám malý kvíz. Uvidíš či sa zhoduješ s týmto popisom. Zriadil si si Internet pred niekoľkými mesiacmi. Surfoval si na Internete a smial si sa z reportážii o informačnej super-diaľnici. Máš red box, takže nemusíš platiť za telefón. Máš crackera Jacka a musíš ho púštaš na passwd fajl, ktorý máš na svojom unixe, na ktorom máš samozrejme účet. Všetci na tvojej škole sú unesený tvojou znalosťou počítačov. Si jedným z učiteľových pomocníkov. Podobá sa tento popis na teba? Tak niesi hacker.

Tam vonku sú vás tisíce. Kupuješ si 2600 a dávaš otázky. Čítaš phrack a dávaš otázky. Chodíš na #hack a dávaš otázky. Pýtaš sa všetky možné otázky a hovoríš si "Ved, čo je na tom zlé?". Predovšetkým, byť hackerom neznamená dávať otázky, ale odpovedať na ne. Ale ty sa nechceš učiť. Chceš sa pýtať. Nechceš sa učiť ako veci pracujú. Chceš sa pýtať. Nechceš hľadať. Všetko čo chceš sú odpovede na tvoje hlúpe otázky. Ty niesi hacker.

Hacking nieje o dávaní otázok. Hacking je cesta hľadať na ne odpovede. Ak potrebuješ pomoc, nepýtaj sa otázky, ale spýtaj sa kde "približne" by si našiel cestu na odpovede. Pretože nie sú to ľudia s otázkami, ktorí sú hackeri, sú to ľudia, ktorí "cestujú po ceste".

preložené

Odkazy
http://tuxedo.org/~esr/faqs/smart-questions.html
http://und erground.cz/75A3