Sklamanie slovenských linuxákov⁇ (akt.)

02.07.2021 | 22:49 | Dušan_Kreheľ | Dušan Kreheľ

Čo možno sklamalo slovenských linuxákov…

Sklamanie ľudí je zrejme preto, lebo či už vedome alebo nevedome, došlo ku zmene charakteru LinuxOS.sk.

Totiž, portál som pôvodné ja (možno aj iný) vnímal len ako slovenský linuxový portál, proste ako tržnica, človek prišiel, vykonal, čo potreboval (napísať do fóra, článku, …), a nebolo potrebné nejako extra zvlášť riešiť portál a ani nejakých správcov (ak nebola stránka LinuxOS.sk - Team, tak človek ani nepotreboval vedieť, že sú tu nejaké také funkcie) a všetko som tu na portáli vnimal, že je fajn. Proste fajn slovenský linuxový portál.

Idea jedného muža a čin založiť portál LinuxON.sk (nebol som to ja) nezískalo nejaké veľké nadšenie ostatných vtedajších linuxákov (nik nevnímal mať potrebu ďalšieho portálu, kedže tento bol ok) a ani nepamätám si, že nejak by ovplyvnilo zvyšok vtedajšej slovenskej linuxové stálice sa nejako angažovať na LinuxON.sk portále. Aj keď spätne bol LinuxON.sk prínosom, alebo aspoň obohatením slovenskej linuxovej scéne. No aspoň prvotný odmietavý dojem vychádzal zo vzájomného kontrastu, ako sa obe portály sa viedli: LinuxOS.sk s „niekto – žiadní“ a LinuxON.sk s „smer+zámer+plán“ jedného človeka.

Nepamätám si (zrejme to bolo pred používaním tohto portálu), alebo som nejako registroval, prečo a čo sa malo proti Stanislav Hoferek. Prispieval mnoho, potom nič a potom sa vrátil, aj keď už nie v tom rozsahu.

No, a poslednú, nám ešte nedávnu dobu, sa tu začal prejavovať istý zlý vplyv. Takže miesto odborností, sa tu rozmohla frajerina, chvastanie, naparovanie, a neslušné správanie. Správanie pre druhých dvoch nemenovaných, plus jedného používateľa nie s najvhodnejší nickom, resp. jeho originálne správanie.

Ale výsledkom bude, a to asi najviac sklamalo ľudí, že „portál nás všetkých“ mení na „ja – beďna“ alebo „beďna + partia niekoľkých ľudí“. Či už vedome alebo nevedome, nejak sa k tomu to smeruje. Vnímajúc, že naše „zlaté“ spoločné sa stáva „korisťou“ jedného/jedných. Aj keď oprávnené konajú, lebo môžu, ale ľudia majú city, resp. nejaké očakávania, pripadne mylné predstavy a sklamania, resp. neuvedomovali si dôsledky. O to nepríjemnejšie mne (prípadne nám) je, že nepovedal na rovinu, „štve ma portál, idem (na ňom) robiť toto“ alebo si vytvoriť nejaký nový, keď ma nejakú potrebujú (beďňa) niekde zverejňovať blogy a chcú si byť absolútne pánom.

Ak to porovnáme dnešok voči 10 alebo 20 rokmi pred nami, (ak si dobré pamätám detaily), tak dnes už pre hudobníka, ako to jeden povedal, ak sa chce uživiť hudbou, už nestačí iba vydávať pesničky, ale treba aj robiť koncerty.

Ťažko bude niekto prispievať na portál, ak je tu trend: neprofesionálny prístup, veľké reči a malé skutky, egoizmus, bezohľadnosť, šikana, útoky, vysmievanie a ponižovanie.

P.S.: V psychológie neexistuje iba „normál“ a „psychologický chorý“, ale aj niečo „medzi“ a to „psychologicke poruchy“. Absolútne normálny nie je nik. Kto nič, nič nepokazí. Kto nič nepokazí, tak si, myslí si, že je super. A dupľom, ak je sám. Alebo aj vtedy, ak sa stále pohybuje iba v rovnakom zvyčajnom prostredí a situáciách.

P.P.S.: Kto niečo robí, sa činí, stáva sa sa medzi ostatnými autoritou.

P.P.P.S.: Posledná zmena: 3.7.2021 12:18

  • RE: Sklamanie slovenských linuxákov⁇ 02.07.2021 | 23:07
   Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

   Tak ja mám asi psychologickú poruchu ale nepochopil som, čo si s tým blogom chcel vlastne povedať. Omáčky a nič vecné dokopy, buď viac priamočiary,,,

   • RE: Sklamanie slovenských linuxákov⁇ 02.07.2021 | 23:14
    Avatar Dušan Kreheľ Debian  Používateľ

    Zvýraznené.

    človek z Prešovského kraja
   • RE: Sklamanie slovenských linuxákov⁇ 03.07.2021 | 08:42
    Avatar Dušan Kreheľ Debian  Používateľ

    Do-upravované, po nejakom odstupe. Už by to malo byť ok.

    človek z Prešovského kraja
    • RE: Sklamanie slovenských linuxákov⁇ 03.07.2021 | 11:29
     Avatar Dušan Kreheľ Debian  Používateľ

     Ach jaj, ešte priebežne upravujem po vídení.

     človek z Prešovského kraja
     • RE: Sklamanie slovenských linuxákov⁇ 03.07.2021 | 14:52
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

      nepomohlo, ani tato tvoja veta nedava zmysel

      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • RE: Sklamanie slovenských linuxákov⁇ 03.07.2021 | 15:09
       Avatar Dušan Kreheľ Debian  Používateľ

       Ach jaj, ešte priebežne upravujem po vydaní.

       človek z Prešovského kraja
       • RE: Sklamanie slovenských linuxákov⁇ 03.07.2021 | 17:39
        Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

        Duško, mám návrh. Ako si svojho času ohlásil svoje distro, urob si svoje fórum a svoju stránku. Budeš si tam manažovať veci po svojom a nemusíš strácať čas na takýchto amatérskych stránkach, kde väčšina aj tak nepochopí tvoje myšlienkove pochody a ešte väčšia časť neporozumie tvojmu písanému prejavu.

        • RE: Sklamanie slovenských linuxákov⁇ 03.07.2021 | 20:22
         Avatar Dušan Kreheľ Debian  Používateľ
         Ako si svojho času ohlásil svoje distro, urob si svoje fórum a svoju stránku.

         Myslíš, že na to som nemyslel? Jo, napadlo. Aké je moje rozhodnutie poznáš podľa skutkov v prítomnosti.

         človek z Prešovského kraja
  • RE: Sklamanie slovenských linuxákov⁇ 03.07.2021 | 09:50
   Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

   Citácia "Ťažko bude niekto prispievať na portál, ak je tu trend neprofesionálny prístup, veľké reči a malé skutky, egoizmus, bezohľadnosť, šikana, útoky, vysmievanie a ponižovanie.". Tento portál bol koncipovaný ako dobrovoľnícky a taký aj ostal. Ťažko u dobrovoľníkov vyžadovať, aby sa riadili nejakou osnovou a podobne. Budme radi, že sa vôbec taký niekto nájde. Predtým sa nevyžadovala registrácia, čo postupne viedlo k anarchii, akú si spomínal. Preto sa zaviedla registrácia o ktorej sme hlasovali na online konferencii, kde sa mohol zúčastniť a hlasovať ktokoľvek. Nie je chyba portálu, že sa prispievajúci správali, tak, ako sa správali. Registrácia bola zavedená práve za účelom zlepšenia tohto stavu. Uvidíme, či sa to časom zlepší.

   Mimochodom aj ty si sa zúčastnil konferencie na tajňáša, kde si sa nedal ani vidieť ani počuť, namiesto toho, aby si priniesol svoje názory, námietky či návrhy na zlepšenie k prerokovávanej veci (ten elaborát, čo si tam zavesil sa neráta). Mimochodom nás ostatných to dosť vytočilo. Rozhodne to nie je normálne.

   A tomu tvrdeniu o tom, že sa portál stáva bedňovým a malej skupinky ľudí. Však o to ide. To nie je o tom, že si títo portál uzurpujú ale o tom, že títo jediní sú ochotní niečim prispievať. Nikomu nie je bránené prispievať. Naopak by sme boli veľmi radi, pokiaľ by sa našlo viacej ochotných ľudí. Problém je v tom, že väčšina iba konzumuje obsah a nič komunite nevracia. Samozrejme je tým myslené otvorené, slušné a vecné prispievanie.

   • RE: Sklamanie slovenských linuxákov⁇ 03.07.2021 | 20:17
    Avatar Dušan Kreheľ Debian  Používateľ

    Vopred, čo sa bude diať na „konferencií“ sa verejne nevedelo. Povedal by som, že v polke roku 2020 to bolo potrebne, dnes už veľmi nie. Ale v prítomnosti jednoznačne nie som ani za, ani proti. Zas, teraz by sa mal adminom znížiť výskyt spamerov.

    Váš pohľad. Ja takto tuná to verejne v tomto príspevku nebudem komentovať.

    Je rozdiel byť diktátorom (cele moje) verzus správcom (je to naše). Pripadne na to dávať pozor.

    „… aby sa riadili nejakou osnovou a podobne.“

    Chceš sa plaviť na lodí bez žiadneho smerovaniu? Jasné, ma to určovať smer, nie byť doktrína. Vhodné pre nerozhodných, ľudí čo nevedia čo so sebou, alebo prípade ponúka pre hľadajúcich. Čim oslovíš študentov? Je lepšie mať nejaké smerovanie, ako žiadne. Trebárs také preklady príkazov z angličtiny do slovenčiny na Wikipédie. Alebo iné. Pokojne sa môže na tých cieľoch pomaly, kto ako môže alebo ako chce.

    človek z Prešovského kraja
    • RE: Sklamanie slovenských linuxákov⁇ 03.07.2021 | 20:33
     Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

     ty si stale nepochopil ze "konferencia" bola od pociatku len nezavazne online stretnutie

     to si naozaj taky blby alebo to len tak šantia tie tvoje mentalne poruchy

     musis byt uzasny v spolocnosti (ak vobec do nejakej patris), stavim sa ze z teba maju posmech aj deti zo zakladnej skoly

     Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
     • RE: Sklamanie slovenských linuxákov⁇ 03.07.2021 | 21:21
      Avatar Dušan Kreheľ Debian  Používateľ

      Len taká moja reakcia na to, že význam slova „konferencia“ sa v spisovnej slovenčine nerovná „nezavazne … stretnutie“. Viď konferencia (KSSJ).

      človek z Prešovského kraja
      • RE: Sklamanie slovenských linuxákov⁇ 03.07.2021 | 21:31
       Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

       takze si naozaj blby

       ale pobavilo ma ze niekto kto nedokaze stvorit suvislu vetu a syntax a gramatika mu nic nehovoria sa oháňa KSSJ

       skus si vnom vyhladat slova alo zveličovanie, paródia, slang, vtip, skryty vyznam, kontext, ...

       ale ja viem ze niekto kto zije v pivnici len so svojim pc nechape ako funguju bezne socialne interakcie, kontext vo vyjadrovani a ze slova maju casto iny vyznam ako tem definivany v KSSJ

       Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
       • RE: Sklamanie slovenských linuxákov⁇ 04.07.2021 | 18:26
        Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

        Let it be :)

     • RE: Sklamanie slovenských linuxákov⁇ 03.07.2021 | 21:33
      Avatar Dušan Kreheľ Debian  Používateľ

      ešte:

      ty si stale nepochopil ze "konferencia" bola od pociatku len nezavazne online stretnutie

      Pravdaže som to tak bral ako píšeš, hoc sa to volalo ako sa to volalo, o to som bol prekvapení, že sa také zásadne rozhodlo bez vopred niečoho. No, ok, zas v oznámení sa spomínalo, že sa bude aj „pokecať … o … prípadne LOS“. Takže je trochu minimálne fér, že sa konalo také hlasovanie.

      človek z Prešovského kraja
  • RE: Sklamanie slovenských linuxákov⁇ 03.07.2021 | 10:25
   Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

   pri citani toho textu som si myslel ze som dostal infarkt

   aj google translator vypluva zrozumitelnejsie vety

   ked uz si otvoril tie psycho poruchy, garantujem ti ze by ti moderna medicina zo tri diagnostikovala ;-)

   pozri si ako na teba ludia vsade (nielen tu ale napriklad aj na abc linuxu) reaguju a konecne z toho vyvod zaver a bud si rob svoje projekty doma ale sa vykasli na verejny priestor lebo nemas na to aby si donho prispieval

   Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
  • RE: Sklamanie slovenských linuxákov⁇ 03.07.2021 | 10:26
   Avatar redhawk75   Používateľ

   mas disgrafiu?

   niektore vety mi nedavaju zmysel.

   Takze cast som si domyslel.

   LinuxOn bol tvoj portal? Kto o nom vedel? 

   co sa tyka prispievania je to kazdeho vec, ja obcas nieco do sprav a tweetov. Proste nemam chut nikam prispievat, dovod je osobny a tu aj inde kde som mal cca kazdy 2-3 den clanok.

   Pokial sa mne alebo komukolvek nepaci ma vzdy slobodnu volbu odist, co mi jedine vadi ze tu nie je moznost zrusit ucet.

   • RE: Sklamanie slovenských linuxákov⁇ 03.07.2021 | 19:24
    Avatar Dušan Kreheľ Debian  Používateľ
    mas disgrafiu?

    Dysgrafiu – nie.

    LinuxOn bol tvoj portal?

    Nie.

    Kto o nom vedel?

    Viď.

    človek z Prešovského kraja
  • RE: Sklamanie slovenských linuxákov⁇ (akt.) 03.07.2021 | 23:20
   Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

   Vieš čo je ale zaujímavé na tebe? Ty máš neskutočnú toleranciu voči tomu, keď ťa niekto pošle do prdeli, to ja by som ho poslal do pííp a snažil sa obhájiť. Až mi je to divné,,,

   • RE: Sklamanie slovenských linuxákov⁇ (akt.) 06.07.2021 | 20:29
    Avatar Dušan Kreheľ Debian  Používateľ

    Prečo tu chodíš? Je to (cieľ/najmä) kvôli Linuxu, alebo si tu hľadáš obdiv, uznanie, pochvalu, hodnotu života, zmysel života, prijatie, priateľov, sebarealizácia?

    Ak píšem blbo, prečo sa mám urážať, čo je zjavné a je aj pravda? ;)

    Ono je v poriadku, že každý ma nebude obľubovať. Obohatiť ma môžu skôr druhí ľudia, ktorý nie sú osobnostne mojimi klonmi.

    Ľahké je odsúdiť niekoho, ak vieš o druhom len isté určité veci a nepoznáš o ňom zvyšok/iné.

    Tým, že sme vo virtuálnom prostredí, tak je následne sa ľahšie nekontrolovať a neprejavovať sa decentné. To tie platí aj, že v tomto virtuálnom prostredí sa ľahšie znáša stres, ako v reáli.

    Neboj som, už som aj zúril.

    človek z Prešovského kraja
    • RE: Sklamanie slovenských linuxákov⁇ (akt.) 06.07.2021 | 23:33
     Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
     Prečo tu chodíš? Je to (cieľ/najmä) kvôli Linuxu, alebo si tu hľadáš obdiv, uznanie, pochvalu, hodnotu života, zmysel života, prijatie, priateľov, sebarealizácia?

     Len a len kvôli tebe, to si nepochopil?

    • RE: Sklamanie slovenských linuxákov⁇ (akt.) 07.07.2021 | 01:26
     Avatar Dušan Kreheľ Debian  Používateľ
     … čo je zjavné a je aj pravda? ;)

     Myslene je to tak, že je zjavné, že blbo píšem, a je aj pravda, že tak blbo píšem.

     človek z Prešovského kraja
  • RE: Sklamanie slovenských linuxákov⁇ (akt.) 06.07.2021 | 21:38
   Avatar mirko70 U_Mate 16:04  Používateľ

   Zdravím...skúsim sa zapojiť.

   Neviem teda či patrím k slovenským linuxákom. Možno by bolo dobré vedieť,kto je linuxák. Ten,kto má nainštalovaný v PC nejaké linuxové distro,alebo ten kto sa venuje unixu alebo open source alebo iba ten kto je zvedavý. Neviem a preto sa necítim ani to ani windowsák.

   Možno toto pisateľ myslel. Lebo aj ked mám nainštalované buntu aj win,necítim sa byť linuxákom,pretože som len užívateľ a používam aj windows.

   Možno myslel aj to,že ak príde nejaký ten zvedavec,niektorí ho tu zotrú ako amatéra. Pri niektorých témach som si to všimol. To je asi tá frajerina,že ja mám linux a ty chudák,čo sa pýtaš ked máš tam widle. Toto sa nepáči všeobecne všade ani mne,že sa nájdu takí neprofesionálni machri,ktorí delia na dve kategórie.Potom je jasné,že sa aj záujemcovia vyplašia a nie,že odídu ale narobia takú reklamu,že až. To má ten negatívny účinok.

   Mne osobne nevadí ak by mi na fóre radil aj sám človek,pokiaľ sa rozumie veci a neosočuje. Myslím,že to by mal byť význam fór,lebo poznám aj také,kde si kladie otázky aj sám admin :)