Programy na zálohu dát

05.11.2022 | 21:59 | Moje blogy | Pavel

Asi každý z nás sa učí na vlastných chybách (hovorí sa že tí múdrejší na cudzích) a keď používateľ PC omylom alebo zámerne vymaže súbory, ktoré bude neskôr potrebovať, je to celkom nemilé. Samozrejme že sa to stalo už aj mne a aby som sa tomu vyvaroval, používam dva šikovné programy, ktoré mi neraz zachránili újmu na zdraví. Tak len v skratke zhrniem oba, myslím si že minimálne prvý je dosť známy, ktorý používam najmä pri hrátkach s Linuxom. Nemám to odskúšané ale teoreticky by mal vedieť zachrániť aj zlú aktualizáciu systému, po ktorej napríklad nenabehne desktop - pri nabootovaní z iného Linuxu, spustením softu a obnovením už vytvorenej zálohy. Druhý program využívam pri osobných dátach ako takých, zrkadlím vybrané adresáre dátového disku.

Rád sa hrabem v distrách a skúšam rôzne programy a každá novinka má iný programový výber, niekedy repozitáre distier na ktorých je postavená atď. No a pri skúšaní programov a nahadzovaní repozitárov sa mi osvedčil známy program Timeshift, ktorý zálohuje operačný systém ako taký. Je to jednoduchý program, ktorý vytvorí kópiu adresárovej štruktúry a v prípade potreby ju vie používateľ jednoducho obnoviť. V praxi to vyzerá asi tak, že predtým ako sa začnem hrabať v systéme ako takom vytvorím si zálohu, ktorou viem dať neskôr systém do pôvodného stavu. Mažem aj konfigy, ktoré zostali po predošlých programoch v /home, ale to teraz nie je podstatné. Čo sa týka nastavení programu tak sú tam asi tri najdôležitejšie, a to či chce používateľ automatickú zálohu (nepoužívam), na ktorý disk sa má záloha ukladať a čo chce používateľ vylúčiť zo zálohovania. Dosť distribúcií má už Timeshift v základe a všimol som si, že napr. na ntfs disk vás vytvárať zálohy nepustí. Využívam klasický rotačný disk s ntfs súborovým systémom čisto na dáta pre Linux aj Windows, samozrejme napr. s ext4 diskami nie je problém a štandardne si vytvára Timeshift adresár pre zálohy na roote.

01.png

Vrátim sa k dátam používateľa, ktoré sú v digitálnom svete asi to najcennejšie, čo každý z nás vlastní. Nehovorím o filmoch, ktoré sa dajú stiahnuť alebo o hudbe. Ale napríklad o fotkách s rodinou alebo kamarátmi, rôznych programových výberoch, rokmi upravovaných konfigoch alebo kancelárskych dokumentoch, rozpracovaných projektoch. Samozrejme že sa mi stalo, že som v minulosti vymazal fotky z pár akcií a pár iných vecí, ktoré som nemal nikde zazálohované, a to by ste nechceli počuť ten slovník :-) Na to, aby tomu človek predišiel vlastne potrebuje len tri veci, hardvér, softvér a nebyť raz za čas lenivý. Čo sa týka hardvéru aktuálne používam oboxované ssdčko, predtým som mal pár externých 2.5" diskov. Pekných pár rokov dozadu som robil zálohy na DVDčka, bolo to nepraktické a zdĺhavé bez možnosti synchronizácie, ale aj to mi už zachránilo dáta. Ešte doplním, že v dobe rýchleho internetu a cloud úložísk sa dá obísť aj ten hardvér a sám využívam na menšie dáta Dropbox, ale pri zálohe väčších dát a ich prenášaní medzi dvomi počítačmi s rôznym pripojením zostávam verný aj naďalej hardvéru. Prípadne sa na zálohovanie môžu využiť aj NAS úložiská, ale s tým nemám skúsenosti a určite by to nebolo o cene jedného ssdčka, boxu a dvoch zadara programoch.

Čo sa týka softvéru, na internete nájdete rôzne návody, ako napríklad nastaviť rsync s rôznymi parametrami a zabezpečiť tak zadaným príkazom napríklad kopírnutým so všetkými parametrami z texťáku zálohu systému alebo dát. Pre nás lenivejších existujú grafické nadstavby, u ktorých preferujem jednoduchosť. Z takých známejších spomeniem napríklad GUI nadstavbu Grsync alebo luckyBackup, mne sa osvedčil kvôli jednoduchosti program FreeFileSync. V skratke nastavenia, ktoré sú jednoduché: Zdroj a cieľ zálohovania, ktoré adresáre ne-chcete zálohovať, smer zrkadlenia diskov ako aj mazanie súborov. Jednoduché a účelné, takto si navolím disk s dátami, zvolím si disk pripojený cez USB a spustím synchronizáciu, pri ktorej sa prepíšu alebo mažú len zmenené súbory. Program umožňuje ukladať profily zálohovania, ako aj nastaviť RealTimeSync.

02.png

Takže na záver len toľko, môže sa stať že má človek slabú chvíľku a vymaže čo neche, rozbije si systém s programami ktoré skúša, preto odporúčam zautomatizovať si určité návyky a predísť tak zbytočnému stresu. Vždy píšem len o tom čo som zažil a čím som prešiel a asi každý začne zálohovať až vtedy, keď príde o dáta. Ešte pre úplnosť doplním, akú kombináciu programov používam vo Windowse - na zálohu operačného systému ako takého program Macrium Reflect, ktorý vytvára image disku a na zálohu disku s dátami Allway Sync, ale idem ho zameniť za FreeFileSync keďže je multiplatformový. Celkom by ma zaujímalo, aké programy používate vy, rád sa nechám inšpirovať,,,
  • RE: Programy na zálohu dát 06.11.2022 | 07:26
   Avatar Richard Antix  Používateľ

   Ja používam rsync. Možné obavy sa dajú rozptýliť, ak sa pustí s parametrom --dry-run, kde len vypisuje plánované zmeny.


   Taký luckyBackup je tiež super, a keďže je to nadstavba (podobne ako grsync) nad rsync, je možné používať vygenerovanú syntax pre rsync.

    

   Osobne rsync používam často i na kopírovanie väčšieho množstva súborov, pretože zobrazuje progres. V e-shelli mám na to alias: alias rcp rsync -rPuh $*

    

   Mám konto na GitLabe, ale tam mám len pár súkromných repozitárov, nakoľko nepracujem v tíme… a aj preto som predtým (a vlastne stále) používal skript, ktorý zabalil aktuálnu verziu a dal ju na Dropbox.

   Teraz ma napadá, že by som mal oprášiť svoje znalosti ohľadom git-u.

   • RE: Programy na zálohu dát 06.11.2022 | 10:05
    Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

    luckyBackup je napríklad v základe MX Linuxu a Grsync som využíval pri synchronizácii dávnejšie. Vieš hodiť syntax pre rsync akú používaš? Napríklad synchronizácia dvoch adresárov s tým, že prepisuje zmenené, maže neaktuálne súbory a niečo vylúčené zo synchonizácie, vlastne presne tak to používam cez GUI pri diskoch.

    • RE: Programy na zálohu dát 06.11.2022 | 18:13
     Avatar Richard Antix  Používateľ

     Napr. v jednom profile (v skripte si volím, čo sa má zálohovať (napr. len maily, či dokumenty…)) mám:

      

     rsync --progress --stats -hrtgopd --update --delete-after  --delete-excluded --exclude-from=/.zaloha_maily,docs-vylucene_adresare /home/richard /media/seagate/zaloha-maily,docs

      

     kde:

     --progress … to je asi jasné
     --stats … to je asi jasné
     -hrtgopd = h … čitateľná forma výpisu (MB, GB…)
           r … rekurzívne podadresáre
           t … dodrží informáciu o čase súboru
           g … detto pre skupinu
           o … detto pre užívateľa
           p … detto pre atribúty súboru
           d … detto pre adresáre
     --update … preskočí súbory, ktoré existujú v cieli a sú novšie
     --delete-after … súbory v cieli, ktoré už ale nie sú v zdroji zmaže, ale nie okamžite, ale až keď sa skončí celá synchronizácia
     --delete-excluded … vymaže súbory v cieli, ktoré sú definované v "--exclude-from"
     --exclude-from … textový súbor so zoznam adresárov, ktoré sa nesynchronizujú

      

     Asi nič výnimočné, ale funguje to (o.i. v rámci paranoje mám disk, kde sa vždy "len pridáva", kde sa nemažú súbory v cieli, ktoré už nie sú v zdroji ☺)


     Na upload na Dropbox z CLI používam: https://github.com/andreafabrizi/Dropbox-Uploader

     • RE: Programy na zálohu dát 06.11.2022 | 18:23
      Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor

      Jaj takto lokálne. Ja zálohujem na sieťový disk, takže tam ma tunelovanie cez ssh trocha trápi.

   • RE: Programy na zálohu dát 06.11.2022 | 12:46
    Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor

    Rsync cez ssh protokol, alebo vlastný rsync protokol? Keď synchronizujem cez ssh používam túto príšeru: rsync -aEWSlhv --delete-during -e "ssh -T -c aes128-gcm@openssh.com -o Compression=no -x". Napriek tomu je to cez gigabitovú alebo skôr gigait aj niečo nevyužije sieť naplno, lebo šifrovanie je poalé.

    • RE: Programy na zálohu dát 17.11.2022 | 09:48
     Avatar Richard Antix  Používateľ

     Tak ma napadlo, či problém nie je inde a či by nepomohol prepínač -W:

            -W, --whole-file
                   This option disables rsync’s delta-transfer algorithm, which causes all transferred files to be sent whole.  The transfer  may  be
                   faster  if this option is used when the bandwidth between the source and destination machines is higher than the bandwidth to disk
                   (especially when the "disk" is actually a networked filesystem).  This is the default when both the  source  and  destination  are
                   specified as local paths, but only if no batch-writing option is in effect.

      

      

     • RE: Programy na zálohu dát 17.11.2022 | 16:26
      Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor

      To platí len ak je linka rýchlejšia než disk. Ja mám SSD-čka a mám odskúšané, že keď netlačím rsync cez ssh, ale cez rsync:// protokol, tak to ide rýchlo. Pri SSH sa využíva asi polovica rýchlosti linky a CPU je na 100%.

  • RE: Programy na zálohu dát 06.11.2022 | 09:32
   Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

   Troška si ma predbehol. Chystám už nejakú dobu podrobnejší článok o Timeshifte aj s troškou omáčky okolo a viacej obrázkami, len som sa nevedel dokopať to dokončiť. No snáď to nebude divné, keď sa objavia dva články o tom istom programe.

   • RE: Programy na zálohu dát 06.11.2022 | 09:47
    Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

    Vzal som to len stručne, upravujem si programové výbery pre najnovší Q4OS a MX Linux a asi týždeň mám rozsekaný disk, tak som len narýchlo zdieľal info. Ak to bude podrobnejšie tak prečo nie, Timeshift je veľmi dobrý program.

  • RE: Programy na zálohu dát 06.11.2022 | 18:40
   Avatar gejza ubuntu MATE  Používateľ

   ...systemback je vynechané!!!...dodnes sa vyvija...

   • RE: Programy na zálohu dát 06.11.2022 | 21:01
    Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

    Písal so o tom, čo používam a nie zoznam softov. A nekrič (!!!), nie je to slušné.

   • RE: Programy na zálohu dát 07.11.2022 | 09:33
    Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

    Ak ho používaš, tak o ňom niečo napíš. Prispej aj ty troškou do mlyna.

  • RE: Programy na zálohu dát 07.11.2022 | 18:28
   Avatar gejza ubuntu MATE  Používateľ

   ...akože ja???...

   • RE: Programy na zálohu dát 07.11.2022 | 21:55
    Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

    A prečo nie akurát Ty? Ak ten program používaš a myslíš si, že za niečo stojí, podel sa so svojimi skúsenosťami. Však tak by to tu malo fungovať. Každý by mal nielen brať ale aj dávať.

  • RE: Programy na zálohu dát 21.11.2022 | 13:03
   Avatar Richard Antix  Používateľ

   Vyskúšal som Timeshift na jednom laptope a funguje fajn (skúšal som backup a obnovenie z externého disku).

   Navyše sa dá šikovne ovládať z príkazového riadku.

   • RE: Programy na zálohu dát 21.11.2022 | 13:48
    Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

    Dík, že si sa podelil s osobnou skúsenosťou. Ja som zatiaľ obnovu nemal dôvod skúšať, pretože mi všetko funguje. Keďže hovoríš, že si obnovoval z externého disku, znamená to, že si použil zálohu pomocou rsync?

    • RE: Programy na zálohu dát 22.11.2022 | 08:33
     Avatar Richard Antix  Používateľ

     Presne tak, pomocou rsync, ostatne, aj keď je BTRFS s nami hádam aj desať rokov, stále ostávam pri ext(2,3,4). Ani neviem prečo, poznám jeho výhody, ale akosi som vždy pri inštalácii zvolil ext.