Mozilla Firefox - internetový prehliadač budúcnosti

11.12.2004 01:18 | Recenzie programov | Ondrej Hučko
Myslíte si, že existuje prehliadač, ktorý by spájal všetky najlepšie vlastnosti Mozilly a Opery? Že nie? Tak ja si myslím, že som takýto browser našiel - volá sa Mozilla Firefox.

Na poli internetových prehliadačov ešte stále prebieha súboj - hlavne medzi Internet Explorerom od Microsoftu, Mozillou a Operou. Tí počítačovo inteligentnejší o Internet Exploreri vedia svoje a keďže my, Linuxáci, IE ani nespustíme (no, dalo by sa, ale kto z nás by to chcel? ;), musíme súboj zúžiť na dva prehliadače - Mozilu a Operu. Medzi najlepšie a najvýznamnejšie vlastnosti Mozilly patrí bezchybné zobrazovanie stránok, ale na druhej strane mnohým používateľom vadí jej hardvérová náročnosť. Opera pôsobí o poznanie svižnejšie, veľmi zriedka môže mať problém so zobrazovaním stránok, ale má reklamný banner zobrazujúci sa v hornej časti okna, čo jej priraďuje status sharewaru. Pri vymenovávaní výhod týchto dvoch prehliadačov som nespomenul úplne samozrejmé vlastnosti - prezeranie v záložkách (tabbed browsing) a blokovanie nepríjemných pop-up okien, o ktorých môže Internet Explorer iba snívať ;).

Myslíte si, že existuje prehliadač, ktorý by spájal všetky najlepšie vlastnosti Mozilly a Opery? Že nie? Tak ja si myslím, že som takýto browser našiel - volá sa Mozilla Firefox. Možno ste už o tomto projekte počuli, ale presnejšie si nič o ňom nepamätáte. Je to spôsobené možno aj tým, že Firefox už vystriedal tri rôzne názvy. Najprv sa volal Phoenix, potom zmenil názov na Firebird. A keďže meno Firebird už mal istý databázový projekt, vývojári ho museli do tretice zmeniť na Firefox. Deviateho februára bola uvoľnená verzia 0.8. Vyvíja sa pre tri operačné systémy - Linux, Mac OS X a Windows. Verziu pre Linux si môžete stiahnuť z ftp.mozilla.org.

Mozilla Firefox je postavený na Mozille, ako už napovedá názov :) Používa tie isté spôsoby zobrazovania stránok, takže som s tým nemal žiadne problémy. A čo je veľmi dôležité, Firefox mi naštartuje takmer ihneď na rozdiel od Mozilly, čo je spôsobené značnou optimalizáciou zdrojového kódu.

V nastaveniach Firefoxu (Tools -> Options) sú niektoré zaujímavé funkcie. V časti Advanced nájdeme možnosť otvárať linky na pozadí, čo je pre mňa nenahraditeľná funkcia. Funguje to napríklad tak, že ak máme v prehliadači loadnutý google.com s hľadaným výrazom, stredným tlačidlom myši (kolieskom) otvárame vyhľadané linky v nových záložkách tak, že nám neprekryjú pôvodnú stránku google.com. Alebo takisto na tomto mieste môžeme zaškrtnúť možnosť, aby sa veľké obrázky zmenšovali do okna, ale aj možnosti ohľadom bezpečnosti či certifikátov.

Základné funkcie po nainštalovaní Firefoxu sú rozšíriteľné pomocou tzv. "extensions", čiže malých programov alebo pluginov. Tieto nadstavbové pluginy majú za úlohu ponúknuť používateľom väčšie možnosti funkcií, ktoré základný Firefox neobsahuje. Je to veľmi praktické, pretože používateľ si nainštaluje len to, čo potrebuje a program sa zbytočne nenabaľuje funkciami, ktoré sa nepoužívajú a ostáva stále rýchly. Tieto pluginy si môžete stiahnuť z adresy http://extensionroom.mozdev.org/list.php/Firefox/all. Vyhľadáme si podľa popisu pluginu tie, ktoré sa nám najviac hodia a klikneme na Install, ktorý odkazuje na xpi súbor. Automaticky sa nám otvorí download manažér, plugin sa stiahne a nainštaluje. Môžeme si zvoliť či sa má nainštalovať iba do nášho profilu alebo do všetkých (pozor však na túto možnosť, lebo tu budeme potrebovať práva roota na zapisovanie do systémových adresárov). Nainštalované pluginy sa spravujú v nastaveniach Firefoxu (Tools -> Options -> Extensions). Tu si ich môžeme nakonfigurovať podľa vlastných predstáv, ale aj vypnúť či odinštalovať. Poďme sa pozrieť na tie najzaujímavejšie a nastavme si Firefox na náš obraz:

SessionSaver - vynikajúci plugin, ktorý mi dlho chýbal. V Opere je táto funkcia štandardne aplikovaná. Tento plugin spôsobí, že Firefox si zapamätá naposledy otvorené záložky, stránky v nich a dokonca aj ich históriu, čiže môžete aj browsovať dopredu, dozadu, akoby ste prehliadač vôbec neboli ukončili. Toto sedenie môže byť kedykoľvek manuálne obnovené alebo updatované. Tieto možnosti sú dostupné z menu Tools -> SessionSaver.

Googlebar - tento plugin je dostupný aj pre Mozillu aj pre Firefox. Je vynikajúco prepracovaný, využíva prakticky všetky funkcie vyhľadávača Google. Časť z nich ilustruje screenshot. Určite pre mnohých z vás sa stane nenahraditeľným pomocníkom pri blúdení v mori informácií internetu.
Googlebar


Mozilla Amazon Browser (MAB) - umožňuje vyhľadávanie v najväčších internetových obchodných domoch Amazon.com, Amazon.co.uk, Amazon.de a Amazon.jp. Z internetu sa sťahuje iba minimum dát, takže vyhľadávanie je veľmi rýchle a praktické hlavne pre používateľov s pomalším pripojením na internet. MAB umožňuje vyhľadávanie produktov podľa kľúčového slova, ASIN/ISBN, UPC kódu, autora, herca či režiséra. Vyhľadaný zoznam je možné zoradiť podľa abecedy, ceny, ratingu... Vpravo sú dve záložky s podrobnými informáciami o vyhľadanom produkte a s hodnoteniami zákazníkov. Hneď pri popise sa nachádza obrázok, ktorý je možné zväčšiť dvojklikom myši. Ak si výrobok chcete objednať, stlačte tlačidlo Go Amazon a v okne Firefoxu sa načíta stránka produktu, ktorý ste si vybrali. Po nainštalovaní sa MAB spúšťa z menu Options -> MAB.
Mozilla Amazon Browser


Už na spomínanej stránke http://extensionroom.mozdev.org/list.php/Firefox/all nájdete množstvo iných pluginov, ktorými si môžete podstatne rozšíriť možnosti Firefoxu - od WYSIWYG editora cez kalendár až po rôzne vylepšenia downloadov či obľúbených položiek.

Firefox je, samozrejme, skinovateľný. Na http://texturizer.net/firefox/themes/ nájdete mnoho pekných tém, s ktorými si môžete Firefox prispôsobiť aj tak, aby vám pasoval ku grafickému prostrediu - Plastik, Krystal, Noia pre KDE či Nautical pre Gnome.

A na záver môžem len konštatovať, že vo Firefoxe som našiel "ten svoj" prehliadač, ktorý som dlho hľadal. Je rýchly, bezchybne zobrazuje stránky, má mnoho voliteľných funkcií... Z jeho používania mám pocit, akoby Firefox spájal najlepšie vlastnosti Mozilly a Opery, čo je pre tento browser veľkou pochvalou. Vrelo ho odporúčam každému z vás.
  • No neviem... 26.03.2005 | 23:15
   tomcop   Návštevník
   No neviem, nejako ste ten Firefox prechvalili. 1. Co sa tyka rychlosti, je podla mna Opera jednoznacne rychlejsia. Staci si len vyskusat ist pri surfovani SPAT a rozdiel je vidno. To nema ziadny iny browser - IE,Firefox,Mozilla. 2. Firefox som aj ja nadsene pouzival par mesiacov aj v Linuxe aj vo WINXP a po case som prisiel na dost malych chybiciek, ktore ma prinutili ho nepouzivat - nova verzia mi vzdy nieco rozhodila, napr.Extensions, Bookmarky a pod. 3. Ale ked vezmeme do uvahy, ze je zadarmo, je to celkom dobry browser. To je ale ciste moj nazor. Ja som 100% spokojny s Operou.
   • Opera 26.10.2005 | 08:17
    Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
    Opera uz v zakladnom baliku obsahuje mnozstvo super funkcii, ktore vo Firefoxe nei su. Navyse teraz je Opera tiez free a ja, ako jemne pokrocili uzivatel, si bez nej neviem zariadit zivot... ak by nieco o Opere chcel tak nech sa spyta... Firefox je prehliadac primarne urceny pre uzivatelov IE - a tak nemoze mat uplne ine ovladanie a funkcie... a ked je to najflexibilnejsi prehliadac tak je mi divne, ze uz len kvoli trapnej zmene skinu musim restartovat cely firefox :D