XFCE - Tučniakova myš (4)

11.12.2004 12:28 | Články | Marián Ščerbák
Dnes si predstavíme niektoré možnosti, ktoré prináša XFCE4. Ako sami uvidíte, dokážu spríjemniť prácu na počítači. Upozorníme aj na niektoré rozdiely pri nastavovaní medzi staršou a touto, 4.x verziou.

Ak sme pri inštalácii (binárnych súborov) nič nemenili, celé XFCE4 by malo byť nainštalované v adresári /usr/local/. Všeobecné nastavenia sú väčšinou uložené v podadresári /usr/local/etc/xfce4, a užívateľské, samozrejme, v našom domovskom adresári ~/.xfce4/. Pri používaní verzie XFCE4.x, ktorá nemá grafický editor menu (na rozdiel od 3.x), môžeme do tohto adresára skopírovať súbory xinitrc a menu.xml, aby sme si ich mohli upraviť (ak chceme). Ukážeme si príklad.

Úprava menu

V Gedite (alebo inom editore) si otvoríme súbor .xfce4/menu.xml. Z konzoly napr.

gedit .xfce4/menu.xml

Pre nás dôležité riadky, (okrem vysvetľujúcich poznámok) v ňom vyzerajú takto:

<app name="Run Program..." cmd="xfrun4"/>
<separator/>

Pridáme si vlastné menu a aplikácie:

<menu name="Moje menu" visible="yes">
<app name="Xkobo" cmd="xkobo -doublesize"/>
<app name="OpenOffice writer" cmd="oowriter"/>
</menu>
<separator/>

Name je meno programu resp. menu a cmd je príkaz na jeho spustenie, visible určuje viditeľnosť položky. Zmeny nezabudnime uložiť. Ak sa nám niečo nepodarí a nevieme to vrátiť späť, jednoducho zmažeme súbor ~/.xfce/menu.xml a skúsime to znova. Výhodou menu je podpora kódovania utf-8, takže slovenské znaky nie sú problémom. Ak vám však veľmi chýba grafická aplikácia na túto činnosť, podľa autorov existuje program menumaker, ktorý dokáže vytvoriť menu a podporuje už aj XFCE4.

Panel

Možnosť pridania aplikácií do panela ostala takmer bezo zmeny (Add launcher). Iba ak chceme v okne vybrať iné ako prednastavené ikony, musíme vybrať položku Other icon

Add launcher

Jednotlivé spúšťače (alebo programy) môžeme pridávať, alebo uberať po kliknutí pravým tlačidlom myši na panel. Nenastavujeme ich centrálne ako v starej verzii.

Remove odstráni aplikáciu z panela, Properties zobrazí jeho vlastnosti a Add new item pridá požadované tlačidlo (aplikáciu). Prvky, ktoré máme na výber sú:

 • Launcher: spúšťanie aplikácií
 • XFCE clock: hodiny
 • Mail check: pošta
 • Graphical pager: aplikácia na prepínanie plôch
 • Separator: oddeľovač položiek
 • Desktop switcher: tlačidlové prepínanie plochy
 • System buttons: vypínanie prostredia, zamykanie plochy
 • Volume control: kontrola zvuku, hlasitosť môžeme ovládať klikaním alebo kolieskom myši
 • Eyes:applet, oči sledujú pohyb myši
 • Two-state Launcher: Spúšťač aplikácií s dvojitým stavom (zapnuté, vypnuté apod.)
Ostatné nastavenia XFCE4

Nastavenie prostredia, Settings ..., spustíme buď z panela alebo z menu. Sú tu všetky nastavenia.

XFCE Settings manager

Príjemnou novinkou v nastaveniach pozadia (Desktop:backdrop) je možnosť pravidelnej zmeny pozadia plochy (po každom prihlásení). Ak to chceme využiť, klikneme na New list, kde tlačidlom +, pridáme všetky obrázky, ktoré použijeme a všetko to uložíme do súboru (napr. pozadie.list).

Backdrop list

Taskbar slúži na ukladanie aplikácií (defaultne je hore), v nastaveniach si môžeme pridať prepínač plôch, nastaviť veľkosť, umožniť zobrazenie všetkých bežiacich programov (nie len z jednej plochy), tiež zapnúť skrývanie (Autohide). Ak sme si naň nezvykli, vypnúť ho môžeme tak, že v súbore ~/.xfce/xinitrc nájdeme príkaz xftaskbar4& (je samostatne v riadku) a zakomentujeme ho ( vložíme pred neho znak #). Pri ďalšom štarte XFCE4 tam už nebude.

Taskbar nastavenie

Nastavenia panela je najlepšie vyskúšať. Hneď uvidíme, čo nám bude vyhovovať. Priamo tu si môžeme zmeniť tému ikoniek na paneli. Je ich teraz 9 druhov, od moderných priesvitných (Crystal) po klasické (XFCE), je z čoho vyberať...

Nastavenia panel

Workspaces settings: tu si nastavíme počet plôch (max.36 !) a ich názvy. Na to môžeme rýchlejšie využiť aj kliknutie prostredným tlačidlom myši na plochu, kde sa nám ukážu aj všetky spustené aplikácie. Prepínanie plôch kolieskom myši je podľa mňa výborná funkcia. Funguje to aj pri skrytom paneli, myš však musí byť nad plochou.

V nastaveniach myši a klávesnice nepribudlo nič podstatné. Novinky sú však v User interface , kde je na výber veľa pekných tém, nastavenie fontu, ako aj Toolbare (ikony, text atď.). Na vzhľad nadväzuje aj nastavovanie Window Managera, kde takisto máme na výber veľa štýlov (záložka Decoration style), font titulku okna a Button Layout. Toto nastavenie umožňuje umiestniť jednotlivé prvky na hornej lište okna. Sú to menu okna, stick (pripne okno na všetky plochy), shade (schová okno do hornej lišty), minimalizácia (hide), titulok, maximalizácia (kliknutie ľavým tlačidlom myši zväčší okno na celú plochu, pravým ho zväčší len vodorovne, stredným na výšku plochy) a ukončenie (close) okna.

Window Manager Preferences

Ak niektoré tlačidlá nepotrebujeme, zapneme v tom riadku voľbu Hidden. Všetko podľa vlastného uváženia. Na ďalšej záložke (keyboard and focus) si ešte môžeme nastaviť, ako oknu nastaviť focus (aktiváciu), či po kliknutí, alebo po prejdení myšou nad ním (focus follow mouse), prípadne aj ostatné vlastnosti (umiestňovanie okien na ploche, ich vzdialenosti atď.).

Autori prostredia skutočne poctivo prepracovali grafický vzhľad, rýchlosť, ale aj jednoduchosť používania a nastavovania (aj gr. editor menu bude, ak už medzičasom nie je) tohoto Window managera. XFCE4 má podľa mňa reálnu šancu stať sa jedným z najpoužívanejších grafických prostredí na Linuxových (resp. Un*xových) systémoch.

Seriál:
  • zmena pozadi 29.08.2005 | 18:32
   aaa   Návštevník
   len taka hracicka: 1.) v "Settings Manager" -> "Desktop" spravit zoznam pozadi (New list...) 2.) spustit v terminali toto: while [ 0 -lt 1 ]; do sleep 300; xfdesktop -reload; done & pozadie sa bude menit kazdych 5 minut (300 sekund). takisto mozno dat do skriptu a spustat pri starte xcfe4 (link na skript treba dat do ~/Desktop/Autostart/ ), pripadne menit rucne (prikazom xfdesktop -reload)