Záloha dát pomocou príkazového riadku (1)

07.06.2007 16:00 | Články | Tomáš Hanzel
K tomu, aby ste mohli urobiť zálohu dát na CD alebo DVD médium, nie je potrebné mať extra nástroje, či už GUI ako k3b, GnomeBaker alebo iný. Všetko čo potrebujete je čisté médium, trocha pozornosti a terminál. Dnes sa spolu pozrieme, ako na to.

Autor príspevku sa inšpiroval ohlasmi používateľov Linuxu, čitateľmi na fórach. Tento článok má za úlohu vysvetliť možnosť vytvorenia ISO súboru, jeho pripojenie v podobe image-drive, následné vypálenie na čistý disk. Autor si kladie za prioritu bezpečnú prácu so systémom, pre mierne pokročilých.

Vopred si pripravíme:

Ako vytvoriť ISO súbor, ako ho zálohovať na CD, to je náš prvoradý cieľ. Následne tento súbor "upečieme" na médium. Na toto všetko nám pomôžu nástroje mkisofs a cdrecord.

Bez varechy to nejde....

Najskôr budeme potrebovať nástroj, ktorý dokáže pracovať s ISO súbormi, ktorý sa nazýva mkisofs. Ani sa nebudem zaoberať, kde ho zohnať, pretože dnešná linuxová distribúcia pravdepodobne bez týchto utilít ani neexistuje. Takže sa stačí pozrieť na CD, či repozitáre. Pre niektorých spomeniem čisté médium, stačí aj to za 6,-Sk, poprípade CD-RW. Spustite si konzolu, či terminál, alebo zhodťe X-ká, máte viac možností. Prihláste sa ako root.

Následne pokračujeme krokmi:

 • Vytvoríme si prázdny priečinok, do ktorého si vložíme dáta ktoré chceme zálohovať. To vykonáme pomocou práv root-a, príkazom mkdir.
 • Do tohto priečinku si teraz vložte dáta, či už príkazom na kopírovanie, presunutie, alebo použijete môj obľúbený mc.
 • V priečinku, kde sa nachádzajú dáta na zálohu, spustite nasledujúci príkaz:
  mkisofs -f -R -r -l -J -Vvolid -Aapid -Ppubid -odest.iso subory

kde:

 • volid znamená menovku disku
 • appid popisuje obsah disku
 • pubid označuje informácie o autorovi
 • odest.iso pomenúva výsledný názov ISO súboru.
 • subory predstavuje priečinok, ktorý obsahuje súbory na zálohu. Ak mám vytvorenú zložku iso v domovskom priečinku, ktorá obsahuje súbory, ktoré chcem zálohovať, za odest.iso bude nasledovať /home/pouzivatel/subory.

Do novovytvoreného priečinka kopírujem súbory pomocou utility mc


Následne používam príkaz mkisofs, ktorý mi do zložky, z ktorej som príkaz spustil, uloží iso súbor s názvom disk4.iso - viď môj príkaz: mkisofs -s -R -r -l -J -Vzaloha -Amp3 -Ppubid -odisk4.iso subory. Tento príkaz hľadá súbory v zložke subory, menovka disku bude zaloha, typ mp3 a výsledné iso sa bude volať disk4.iso.

Na vymastený plech...

K tomu, aby sme sa presvečili, či ISO obraz obsahuje naozaj dáta, ktoré chceme zálohovať, je potrebné prejsť niekoľkými krokmi. Pripojenie ISO súboru do priečinka vykonáme:

 1. vytvoríme si nový priečinok v zložke /mnt pomenovaný ako iso
  mkdir /mnt/iso
 2. prepneme sa do zložky, ktorá obsahuje ISO súbor, a použijeme príkaz:
  mount -t iso9660 -o loop image.iso /mnt/iso

Teraz sa môžete presvedčiť, či sa v zložke /mnt/iso naozaj nachádza to, čo chceme zálohovať.

V podstate to je všetko, čo treba k zálohe dát, ISO súboru na médium. Pomocou nasledujúceho kroku je možné ISO súbor vypáliť:

cdrecord -v -pad speed=4 dev=/dev/hdc disk4.iso

Na to, aby ste zistili, aké označenie má váš CD/DVD rekordér, použite príkaz wodim –devices. V mojom prípade dev=/dev/hdc.

Cdrecord používa v Debiane "nadstavbu" wodim, ktorá opticky zálohuje dáta na médium pomocou CD/DVD rekordéra. Nastavenia tejto utility a použitých vlastností ako rýchlosť, či zariadenie, je možné zmeniť v konfiguračnom súbore /etc/wodim.conf. Argument -v značí zobrazovanie diania na ploche, speed=4 je mnou zadaná rýchlosť, ktorú si samozrejme môžete zmeniť a "disk4.iso" označuje cestu a názov obrazu, ktorý chceme vypáliť.

Aby to malo štavu...

Vytvaráme Audio CD pomocou cdrecord

Predpokladám, že vaše audio nahrávky sú vo formáte *.mp3, a máte ich samozrejme uložené v nejakom priečinku. "Vycestujte" pomocou príkazu cd do zložky, kde máte tieto audio súbory uložené a napíšte tento príkaz:

cdrecord -v -pad speed=4 dev=/dev/hdc -dao -audio -swab *.mp3

Po tomto príkaze program skontroluje, či sú v priečinku dáta *.wav (mp3), či iný deklarovaný typ audio súborov a začne sa príprava zápisu, ktorú môžete prerušiť stlačením akéhokoľvek klávesu za určitý čas pred zápisom.

Tu len poznamenám argument -audio - značí prehrávateľné CD v CD/DVD prehrávačoch, *.mp3 je argument pre cdrecord, ktorý pomenúva typ audio súborov, ktoré má čítať a napáliť. Tento argument si môžete zmeniť na príslušný typ audio súboru.

Necháme vychladnúť, nakoniec posypeme centropen-fixou. Podávame open-source...

V tejto časti o zálohe dát a tvorbe Audio CD som bral ohľad len na najviac používané a prakticky štandardné príkazy, ktoré vám nemôžu nefungovať, pokiaľ máte utility cdrecord a mkisofs. Pre viac informácií o nastaveniach, použiteľnosti argumentov, odporúčam prečítať si man cdrecord a man mkisofs. V ďalšej časti sa budem venovať zálohe dát a audio súborov na DVD a zálohe dvd-vob súborov na dvd ako DVD-FILM samozrejme v príkazovom riadku a naučíme sa, ako vytvoriť image, teda ISO priamo z CD.

Ako autor príspevku nezaručujem "nezničenie" vášho nekvalitného média, či už pri nesprávnej manipulácií s centro-pen, hádzaním si CD na pláži ako frisbee, prípadne inou situáciou. Samozrejme, naša doba je pokročilá a možno sa budete pýtať, na čo je dobré vracať sa ku konzole. No, aby sme neostali blbí, aby sme vedeli zamachrovať nie len berylom či compizom, ale aj zručnosťou programátora a hlavne aby sme aj tým X-ovým ukázali možnosť, že cez konzolu je to niekedy ľahšie a rýchlejšie. Ale hlavne, nech je kaša!

Tomáš Hanzel - Close The Windows, Open The Source

  • omg 07.06.2007 | 16:05
   Avatar uid0 Debian  Používateľ
   ja mam len ostru kritiku:

   ked uz si ty stazujes zivot "priehladnym" terminalom, nemusis to ukazovat ostatnym (a este lepsie by to bolo ako cut & paste)
   Debian. apt-get into it…
   • Re: omg 07.06.2007 | 16:11
    ddd   Návštevník
    suhlasim, je to necitatelne, aspon ked uz cb xterm s terminus fontom ale nie toto pre boha
    • Re: omg 08.06.2007 | 15:06
     Martin   Návštevník
     Dakujem, aj ked je pravda ze ta priehladnost je trochu nevhodna, osobne sa mi clanok paci, uz som ho aj vyskusal. Mne sa paci, aspom sa viac spriatelim s terminalom.
   • omg? 08.06.2007 | 18:51
    Tomáš Hanzel   Návštevník
    Primárne príkazy, ktoré su použíteľné, hlavne, sú riadne čitateľné, riadne rozpísané a vysvetlené.

    To že sú obrázky z terminálu, či samotný terminál priehladny, je už moje vec a používateľovy vôbec nesťažujú prácu s príkazmi.

    Možno som nemusel tú prehliadnosť použiť, no tá tu vôbec nehrá svoju rolu, ked ako vravím príkazy ktoré majú byť použité, sú riadne vypísané a čitateľné. Obrázky môžu slúžiť ako doprovod výsledku, ale nemusia.

    To je všetko čo k tomu môžem povedať. V inom prípade by som kritiku prijal, teraz je mi "jednym uchom >>>"
    • Re: omg? 08.06.2007 | 19:58
     Avatar uid0 Debian  Používateľ
     ano, ked si chudak BFU chce porovnat vystup s ukazkovym, urcite mu to padne vhod (hlavne ked nastane nejaky problem)
     Debian. apt-get into it…
     • Re: omg? 11.06.2007 | 13:05
      Avatar Tomáš Hanzel Slackware  Používateľ
      neurážaj, :-D ak máš problém kúp si okuliare, ak máš chuť na urážky, kontakt si nájdeš.
      Close the Windows Open The Source
      • Re: omg? 11.06.2007 | 13:23
       Avatar Tomáš Hanzel Slackware  Používateľ
       sorry, je ráno...okuliare som si kúpil už :-D oops
       špatne som si to vysvetlil...
       Close the Windows Open The Source
  • nice 15.06.2007 | 15:04
   Avatar Ľuboš Čelko debian  Používateľ
   Pekný a hlavne užitočný článok. Pozadie terminálu na screenshotoch síce nieje vhodne zvolené, ale nevidím v tom veľký problém. Teším sa na pokračovanie.
  • Informace 17.06.2007 | 11:29
   Hary   Návštevník
   Hezký článek, nicméně takových naleznete na Internetu hafo, třeba tyto 2 z českých luhů a hájů :-)
   Odkazy:
   http://www.root.cz/clanky/smazime-v-linuxu-2/

   http://www.root.cz/clanky/vypalovani-v-linuxu/

   Otázka je, zda má pak smysl psát takové články, když už o tom před Vámi někdo napsal. Stačí si jen zagooglit.
  • Informace podruhé 17.06.2007 | 11:39
   Hary   Návštevník
   Vhodné je vytvořit si nějaký skriptík, který celý proces automatizuje. Jeden například najdete zde:
   http://puk.penguin.cz/sbanka/clanek.php3?id=47

   Zajímavější by byla problematika několika session, připalování dat, kombinace audia a dat, dokonalé kopírování CD/DVD apod.
   • Re: Informace podruhé 18.06.2007 | 12:53
    Avatar Tomáš Hanzel Slackware  Používateľ
    Skvelý nápad, tá posledná veta, s tými "sešnami" sa okrajovo zaoberám aj v novej časti o kopírovaní DVD filmov pomocou dvdbackup a ku kombinácií audio a dát, Teda prehrávateľné CD v audio CD prehrávačoch s dátami sa povenujem tiež v 3 časti :-D

    A že pôvodne 2 :-D....ked je nápad je aj práca...a hlavne ide o to...čo chcete..


    Ďakujem za poznámku..

    Close the Windows Open The Source
  • clanok 17.06.2007 | 21:23
   Avatar t0mas Archlinux a ubuntu 9.10  Používateľ
   dobry slanok uz sa tesim na pokracovanie
   Linux4ever frasier@jabbim.sk
   • Re: clanok 18.06.2007 | 12:45
    Avatar Tomáš Hanzel Slackware  Používateľ
    To či to má zmysel alebo nie, niekedy mi tá čeština robí zaujímavé problémy...

    Som slovák, nie nacionalista :-D, takže radšej pokiaľ sa dá sa orientujem slovenčinou. A toto nie sú také "vždy rovnaké" články, ale článok s jasnou úlohou. Jednoduchou, s výsledkom naučiť pochopiť, aký subprogram používa napríklad k3b. A o tieto práve ide. Tentokrát ak sa uverejní môj článok akejsi druhej časti, som odbočil od tém ktoré som navrhol a pustil som sa do témy, ktorú si odomna vyžadovali ludia cez ICQ a ja som sa rozhodol napísať článok o kopírovaní DVD filmov pomocou dvdbackup. Áno sú grafické nadstavby cez ktoré je to možno jednoduchšie - čo ja popieram, ale ako potom vedieť čo a ako funguje....

    A prepáč "čecháčik"
    /neviem ťa zaradiť do slovenčiny, mám z vás problém/
    za moju osobnú drzosť....hádam chceme niečo aj slovensky, no nie?

    Ale inak ďakujem za kritiku i chválu.
    Close the Windows Open The Source
  • Pekny clanok 20.06.2007 | 15:41
   Avatar miso Gentoo   Používateľ
   Je to luper ze sa chce niekomu pisat aj taketo clanky pre lamy :-) ako ja aspon sa nieco nove naucim.
   Ten prikazovy je super vec a taketo clanky ma o tom uistuju