Gentoo na Pentium 133 MHz?

Sekcia: Konfigurácia 03.09.2007 | 17:44
Avatar Misko Kripel slackware  Používateľ
Ahoj, chystam sa instalovat Gentoo na tento stroj:

Intel Pentium 133 MHz, 64MB ram (mozem rozsirit po dobu kompilacie na 256 ak treba), 4 GB IDE disk, cd mechanika, S3 Trio 64 V+ PCI, USB klavesnica, PS2 mys, sietovka SMC EtherCard elite 16 ultra ISA.

Chcem tam mat aj X Server, ked boh da aj KDE, Pripojenie na internet to trvale nema, ako da sa (prehodim na noc kabel z mojho stroja) ale nie trvale takze asi instalacia z CD + potom mozno nejaky upgrade.

Uvitam akekolvek pripomienky, navrhy a napady, ktore CD mam stiahnut, aky typ instalacie, co treba nastavit a tak. Idealny stav by bol aby som to zapol a za mesiac mal gentoo, nie ze sa ma pri kazdom balicku bude pytat "ste si isty ze chete instalovat XYZ", pripadne keby sa to dalo pozastavit instalaciu, vypnut komp a pokracovat na druhy den, to by bolo uplne super. Pripadne odhad ako dlho to potrva. Vdaka.
asdf
    • Re: Gentoo na Pentium 133 MHz? 03.09.2007 | 17:48
      Avatar uid0 Debian  Používateľ
      Uvitam akekolvek pripomienky, navrhy a napady

      nerob to :D
      Debian. apt-get into it…
    • Re: Gentoo na Pentium 133 MHz? 03.09.2007 | 17:48
      Avatar samox86 arch, debian  Administrátor
      :D lol zabudniiiiiiiii
      na 133Mhz nevykompilujes nic. Ja som kompiloval gentoo + KDE na p3 (933Mhz) asi 3 dni, takze priblizne 3*933/133 = 21dni (neratam noci, vtedy spim a pc ma rusi ;) )
      lnx.sk - virtualne servery; Lnx@Lnx.sk
      • Re: Gentoo na Pentium 133 MHz? 03.09.2007 | 20:30
        Avatar srigi   Používateľ
        No s distcc, skompiluje aj to KDE, len ci na 64MB RAM pobezi.

        Inak odporucam ine distro, na pent133.
    • Re: Gentoo na Pentium 133 MHz? 03.09.2007 | 17:57
      Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
      Na 2500+ to trvalo zhruba deň aj s KDE, ale pozor, pri KDE som potreboval pri kompilácii 700MB RAM (kdeenablefinal aby to rýchlejšie kompilovalo).
      • Re: Gentoo na Pentium 133 MHz? 03.09.2007 | 20:39
        Avatar uid0 Debian  Používateľ
        RAM, RAM... on skonci uz len na tom, ze ma 4GB disk :D
        Debian. apt-get into it…
    • Re: Gentoo na Pentium 133 MHz? 03.09.2007 | 18:19
      WlaSaTy   Návštevník
      LOL:
      1. P1 s PCI slotom (kvôli USB) - pošli fotku dosky, to si pozrem
      2. 64Mb RAM a KDE - to už radšej XFCE
      3. prehodim na noc kabel z mojho stroja - pozri si príkaz emerge --fetchonly

      no, niečo podobné som kedysi stváral i keď s gnome. Vytrhol som disk a prekompiloval to na výkonnejšom stroji, postup bol - boot z minimalCD, agresívne upraviť USE flag a architektúru a potom som dal prehodiť systém a dokomplikovať aplikácie. To plné 600Mb CD je pre 686 a ty máš 586 takže si môžeš vybrať neoptimálne 386 ... no zábavku máš na dva týždne, držím palce.
      • Re: Gentoo na Pentium 133 MHz? 03.09.2007 | 20:38
        Avatar Frantisek Klabzuba Debian  Používateľ
        fotky (robene webkamerou)
        Ale v supliku mam este lepsi kusok:

        + kopec dalsich haraburd po suplikoch, momentalne ale zhanam SCSI radic takze ak niekto ma (centronix) a je z kosic, sem s nim
        • Re: Gentoo na Pentium 133 MHz? 04.09.2007 | 03:13
          WlaSaTy   Návštevník
          výborne, ja len či to nie je socket7 s podporou napríklad K6-2 do 300 MHz, to by stálo za výmenu cpu.

          PS.: takých by bolo čo zháňajú SCSI radič s Centronix, kamarát niečo hovoril o dostupných scanneroch pričom karty ostali v počítačoch.
      • Re: Gentoo na Pentium 133 MHz? 04.09.2007 | 10:47
        Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
        Hmm, XFCE??? To je pri bežnej práci naročnejšie na pamäť než KDE.

        U mňa zaberá celý systém v RAM 55MB aj s naštartovaným KDE. Nová inštancia konqueroru je približne 3MB. Editor kate si zoberie zhruba 5 MB voľnej RAM. To je na danom stroji ešte celkom použiteľné. QT3 ma bleskovo rýchle renderovanie, takže pomalý CPU by nemal byť až taký problém. Najväčší problém je to skompilovať (asi by bolo najlepšie kompilovať na inom PC).

        Samozrejme čisté naštartované XFCE ma menšie nároky na pamäť, ale keby som skúsil spustiť firefox tak sa asi na 64MB RAM doswapujem k smrti. Spúšťať zase konqueror v XFCE je dosť blbosť, ten si zase natiahne knižnice z KDE a tiež to nie je práve najmenej hlavne keď už je desktop naštartovaný. Preto neodporúčam XFCE a potobné prostredia pre ľudí s malou RAM ak na tom PC chcú aj niečo robiť. Práve v takýchto prípadoch sú na tom omnoho lepšie komplexné integrované prostredia (ako KDE).

        Bežná práca : spustený internetový prehliadač a grafický textový editor
        • Re: Gentoo na Pentium 133 MHz? 04.09.2007 | 11:18
          WlaSaTy   Návštevník
          tento problém s pamäťou nastáva ak človek natiahne do pamäte viac ako jeden grafický toolkit (vyjma xaw), preto nadávali užívatelia KDE na to že neexistuje Kimp ale Gimp a užívatelia XFCE ak sa nakopol napríklad k9copy alebo amaroK alebo K3b alebo gimp :) no a ja preto používam gnome, predsa len firefox a gimp sú gnome aplikácie a mám tým pádom homogénne prostredie, zvyšok som tomu len prispôsobil.

          Predpokladám že zadávateľ si tiež rozmyslí čo tam chce mať a tomu prispôsobí výber aplikačného toolkitu (ostatné asi zakáže) a aj do aplikácií dodá len nevyhnutné množstvo pluginov (asi nebude chcieť basic do bancelárskych balíkov).
    • Re: Gentoo na Pentium 133 MHz? 03.09.2007 | 18:29
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      hodil by som uplne ine distro...

      na distrowatch sa pisalo o niecom co je upravene slackware pre starsie pc. ma to icewm manazer. to by si mohol skusit
      • Re: Gentoo na Pentium 133 MHz? 03.09.2007 | 19:28
        Avatar Frantisek Klabzuba Debian  Používateľ
        nechcem ine distro, chcem porovnat rychlost gentoo a inych distier
        • Re: Gentoo na Pentium 133 MHz? 03.09.2007 | 19:49
          Avatar kernel OpenSUSE, Gentoo  Používateľ
          Tak to porovnaj na niecom co zvladne porovnavanie ;-)))));

          Na P1 nejaky WinCHip CPU ~ 200Mhz (nieco pod 128MB RAM asi 92 ale niesom isty) mam nainstalovane XUbuntu z alternate Install CD, s XFce to beží únosne Web, Hudba, Office.
          There are only 10 types of people in the world: Those who understand binary and those who don´t.
        • Re: Gentoo na Pentium 133 MHz? 03.09.2007 | 20:38
          Avatar srigi   Používateľ
          Mno tak Gentoo boost neocakavaj nijaky. Je to moc stary stroj. Aplikacie, ktore z Genta profituju su napr. Mplayer alebo libpng, a to hlavne tak ze sa im zapne MMX alebo SSE. No kedze tvoj CPU nema ani jedno ani druhe, tak necakaj nejake zrychlenie.

          Alebo si myslis ze kernel/glibc skompilovane ako i586 napr. obsluhuje pamat rychlejsie ako i386? Nemyslim. Ak na tom pobezis XFCE, tak to nebude o moc rychlejsie ako Debian alebo Zenwalk.
          • Re: Gentoo na Pentium 133 MHz? 03.09.2007 | 23:31
            Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
            xubuntu by tam moc neslo... dokonca rozmyslam, ci by nebolo dobre XFCE vymenit za nieco este menej narocne...
            • Re: Gentoo na Pentium 133 MHz? 04.09.2007 | 08:52
              open source   Návštevník
              twm :-)
              • Re: Gentoo na Pentium 133 MHz? 04.09.2007 | 09:08
                open source   Návštevník
                pripadne mozes skusit aptitude install wm2 :-)