Error 15

Sekcia: Hardware a Drivery 13.09.2007 | 12:31
pilgrim   Návštevník
prosim o pomoc.
zacinam pouzivat linux a vcera vecer som nainstaloval Mandrivu z Live CD.
na pocitaci mam aj XP proff a po tejto instalacii vobec nanbehne.

Ked spustim bootovanie z HDD, tak napise toto:

booting from local disk..
GRUB loading stage 1.5
GRUB loading, please wait...
Error 15

nie som zatazeny na win, ze by soj ho tam za kazdu cenu musel mat, ale v linuxe nie som tak zbehly aby som siel lem ma linuxe :-(
a okrem toho mam vo win asi 50GB dat :-(((

prosim o pomoc...dik
    • Re: Error 15 13.09.2007 | 15:00
      Matkoo   Návštevník
      Hmm, takze ked pustis pocitac, tak sa ti nezobrazi menu pre vyber OS? Pokial si s tym nic nerobil, neexperimentoval s grubom a podobne, tak sa pravdepodovne grub zle nainstaloval (so zlou konfiguraciou)
      Skus nainstalovat este raz - takuto odpoved ti davam, pretoze predpokladam, ze toto je tvoj prvy kontakt s grubom :)
    • Re: Error 15 17.09.2007 | 22:52
      Avatar Jaroslav Bernát BackTrack 3  Používateľ
      namoutuj disk skopíruj data a zmaž windows :D
      ked nevieš, tak nefušuj
    • Re: Error 15 17.09.2007 | 23:54
      WlaSaTy   Návštevník
      poprehadzovane partície alebo zmazaný adresár /boot/grub ?

      nabootuj live a preinštaluj grub.
      • Re: Error 15 18.09.2007 | 00:08
        Avatar Jaroslav Bernát BackTrack 3  Používateľ
        grub jednoznačne nieje zmazaný kedže ide menu a začne aj bootovať..
        ked nevieš, tak nefušuj
        • Re: Error 15 18.09.2007 | 00:26
          WlaSaTy   Návštevník
          a cez ktoré stages to prejde? píšeš že sa to zasekne hneď po stage jeden a pol, tak neviem čo tým myslíš a či sa len nehráš.
    • Re: Error 15 18.09.2007 | 00:09
      Avatar Jaroslav Bernát BackTrack 3  Používateľ
      mohol by si sem hodiť /boot/grub/menu.lst a rozdelenie tvojho HDD ;)
      ked nevieš, tak nefušuj
    • Re: Error 15 18.09.2007 | 12:52
      Avatar d0N0 kubuntu  Používateľ
      Najprv nabootuj z liveCD. Potom si pomocou ALT+F2 a následným príkazom kdesu kcontrol spustíš ovládacie centrum KDE s právami roota (po zadaní daného príkazu od teba bude vyžadovať heslo...).
      Tam si na ľavej strane nájdi Správa systému > Disk a súborové systémy. Potom sa pozri, ktorá partícia, ktorého HDD, je tá linuxová (spoznáš ju podľa súborového systému, napr. ext3; na nej má Grub uložené svoje súbory). Tú partíciu potom pomocou tlačidla Nový (intuitívne tam nastavíš parametre, musíš mať ešte predtým vytvorený pripájací bod - ten vytvoríš príkazom s právami roota v konzole: mkdir /mnt/hdxx, kde namiesto xx môžeš doplniť označenie disku a partície, ktorý tam chceš namountovať).
      Grub je nainštalovaný v adresári /boot/grub/, tam je súbor menu.lst, ten otvor a skopíruj sem jeho obsah...