UNIX

Sekcia: Komunita 15.09.2007 | 22:39
Avatar Jaroslav Bernát BackTrack 3  Používateľ
caute ..rozhodol som sa vyskúšať este nieco s UNIX-like systémov ..( tu je pekná mapa :) ) rozmýšlam nad Mac OS X, Solaris-om alebo nieco s BSD napr. FreeBSD ...mate snimy nejaké skúsenosti ? ...prípadne ktorý by ste odporučili ?
ked nevieš, tak nefušuj
    • Re: UNIX 15.09.2007 | 22:42
      Avatar uid0 Debian  Používateľ
      z vymenovanych je unix-like len freebsd, solaris a tusim aj macko maju zaplatenu certifikaciu
      Debian. apt-get into it…
      • Re: UNIX 15.09.2007 | 22:48
        WlaSaTy   Návštevník
        :certifikaciu
        boduješ, ten výraz je vcelku trefný v tomto licenčnom ponímaní.

      • Re: UNIX 15.09.2007 | 22:51
        Avatar Jaroslav Bernát BackTrack 3  Používateľ
        Solaris napr vyvíja Sun Microsystems a je open source ....(A práve som zistil že už višiel ako new version v 10 8/07
        pardon za výraz :D ....su to UNIX-y ? sú, tak ?
        ked nevieš, tak nefušuj
        • Re: UNIX 16.09.2007 | 00:06
          Avatar nardew debian  Používateľ
          nie su to UNIXi.. UNIX je znacka ktoru produkt cez rozne testy moze ziskat
      • Re: UNIX 15.09.2007 | 23:31
        Avatar borg Fedora  Administrátor
        freebsd zaplatili, aby mohol pouzivat ochrannu znamku unix? ked hej, hod link z info. inak si sa asi zle trafil
        • Re: UNIX 15.09.2007 | 23:34
          Avatar uid0 Debian  Používateľ
          v klude to predychaj a skus to znova (a tentokrat nezabudni precitat ciarku a vyhladat si vyznam niektorych "terminov")
          Debian. apt-get into it…
          • Re: UNIX 15.09.2007 | 23:37
            Avatar borg Fedora  Administrátor
            viem na co reagujem ;) este raz si precitaj co si pisal
            • Re: UNIX 15.09.2007 | 23:38
              Avatar uid0 Debian  Používateľ
              ano, tak tebe pomoze uz len http://unix.org
              Debian. apt-get into it…
              • Re: UNIX 15.09.2007 | 23:42
                Avatar borg Fedora  Administrátor
                chces tym povedat, ze fbsd moze pouzivat ochrannu znamku unix? ci len ze splna urcite standardy? alebo sa hras len so slovickami...
                • Re: UNIX 15.09.2007 | 23:45
                  Avatar uid0 Debian  Používateľ
                  aha, tak to som ta naposledy nepochopil, odkazujem ta znovu na prvy prispevok.

                  inymy slovami -- odpoved na tvoju otazku je nie
                  Debian. apt-get into it…
        • Re: UNIX 15.09.2007 | 23:46
          Avatar Jaroslav Bernát BackTrack 3  Používateľ
          :D clovek nachvílku odíde a vy ho tu zatial z****te :..pretože sa nemóže braniť kedže tu neni :D...ale k teme ..
          Priznám sa že neviem naspamäť ako to maju tieto OS vyriešené stou známkou (UNIX)..takže nwm ,,,ale vy uplne odbočujete od temy ...moje otázky zneli uplne ináč a nie že čo patrý do UNIXu a čo nie ...tak pls odpovedajte na tie otazky ;)
          ked nevieš, tak nefušuj
          • Re: UNIX 16.09.2007 | 00:08
            Avatar nardew debian  Používateľ
            patrí
            unix-like su vsetky, takze neni co riesit, skus ktory chces
    • Re: UNIX 15.09.2007 | 23:54
      Avatar Jaroslav Bernát BackTrack 3  Používateľ
      Citujem wiki :::::::

      "Solaris je unixový operačný systém vyvíjaný spoločnosťou Sun Microsystems."

      "Berkeley Software Distribution je označenie rodiny operačných systémov vychádzajúcich z modifikácií systému Unix na univerzite v Berkeley."

      "FreeBSD je open source operačný systém vychádzajúci zo systému BSD, verzie Unixu"
      ked nevieš, tak nefušuj
    • Re: UNIX 16.09.2007 | 00:02
      Avatar Jaroslav Bernát BackTrack 3  Používateľ
      Systémy plne kompatibilné a certifikované podľa Single UNIX Specification (en) môžu používať značku UNIX, kým ostatné sa označujú, ako UNIX-like (Unixoidné) systémy.
      ked nevieš, tak nefušuj
      • Re: UNIX 16.09.2007 | 00:05
        Avatar uid0 Debian  Používateľ
        som rad, ze si sa pustil do patrania vyznamu istych "terminov", ale nam to hovorit nemusis.

        a mohol si si vybrat spolahlivejsi zdroj nez slovensku wiki, kde ani nepoznaju vyznam istych emotikonov...
        Debian. apt-get into it…
        • Re: UNIX 16.09.2007 | 00:20
          Avatar Jaroslav Bernát BackTrack 3  Používateľ
          takže došiel som kutomu že FreeBSD patrý do UNIX-like systemov a Solaris a Mac OS partia do UNIXO-v kedže majú certifikaciu :) správne ?
          takže ktorý by si odporučil vyskúšať?
          ked nevieš, tak nefušuj
          • Re: UNIX 22.09.2007 | 01:18
            --   Návštevník
            ak nemas kupeny mac os tak ti z tychto dvoch moznosti ktore tu spominas logicky zostava uz len solaris ktory je free
            • Re: UNIX 22.09.2007 | 16:16
              WlaSaTy   Návštevník
              No, MAC OS sa dá nadobudnúť aj zdarma, verzia 7.5.5 je voľne k stiahnutiu ale netuším či nepotrebuje aj ROMku z legálne nadobudnutého MACa. Ja sa už roky chystám na reinštaláciu mojej performy s mk68 ale stroskotávam na dostupnosti funkčnej disketovej mechaniky (médiá by som aj našiel).

              Ale Ty si asi myslel MAC OS X a ten je licenčne viazaný na (kompatibilný) hardware od APPLE inc. OpenDarwin neobsahoval to čačané grafické rozhranie ktoré ako druhé alebo tretie na svete poskytovalo 3d desktop, MS Hlísta bola posledná.
    • Re: UNIX 16.09.2007 | 00:15
      l_barbarossa   Návštevník
      moje skusenosti s nimi su velmi skromne,
      ale i tak zanechali vo mne dojem, ze:

      Solaris 10 11/06 je na x86_64 oproti FreeBSD akysi lenivy. (oba boli v podstate defaultne instalacie +X)
      K Solarisu je hodne dokumentacie v anglictine.
      Osobne, ak by som chcel robit karieru v IT cez
      spravu unixov, urcite by som sa venoval Solarisu (mozno ma zblbol ten ich marketing).
      Ak mi ide o vyladeny desktop, kde mozem nativne spustat adobacke programy, tak je to jasne.
      FreeBSD mi prisiel ako zaciatocnikovi najprehladnejsi.
      • Re: UNIX 16.09.2007 | 00:46
        skywaker   Návštevník
        odporucam OpenBSD
        * rychle
        * jednoduche
        * pouziva porty ako freebsd...

        alebo DragonflyBSD
        * pouziva pkgsrc s netbsd
        * hybrid kernel
        -- nevyhoda oproti openbsd je ze neexistuju rozumne repozitare balickov

        FreeBSD je vyvojovo skor na tom dobre ale par veci sa mi nanom nepacia.
        • Re: UNIX 21.09.2007 | 18:44
          Avatar Tommy Angelo   Používateľ
          ak mas trosku casu, mozes povedat co sa ti nepaci na freebsd? Mne sa na freebsd nepaci to, ze som tam ani za svet nemohol plnohodnotne rozbehat grafiku ati radeon 9000...s X-kami ! A tym padom asi ani 3D desktop :(
          • Re: UNIX 21.09.2007 | 22:27
            Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
            Na čo je dobrý 3D desktop?
            • Re: UNIX 21.09.2007 | 22:50
              WlaSaTy   Návštevník
              aby ohuroval malé deti ktoré sa budú potom sťažovať že im blbnú filmy a 3d hry na lacných kartách. Teda nie že by to zaručene bezproblémov fungovalo na drahých kartách, ale ľudia čo na ne majú večšinou už dostali aj rozum :-) a prostredie používajú na prácu a hry na hry, nekombinujú to.
    • Re: UNIX 21.09.2007 | 20:54
      PeterK   Návštevník
      Plan9
      • Re: UNIX 21.09.2007 | 21:10
        Avatar uid0 Debian  Používateľ
        myslim, ze si zabludil
        Debian. apt-get into it…
        • Re: UNIX 22.09.2007 | 19:07
          skywaker   Návštevník
          ja som si vsimol ze ked som mal nainstalovany Solaris tak jadro sa volalo genunix
          • Re: UNIX 22.09.2007 | 19:14
            Avatar uid0 Debian  Používateľ
            ano?
            Debian. apt-get into it…
        • Re: UNIX 22.09.2007 | 21:27
          PeterK   Návštevník
          nezabludil.

          Plan9 is NOT Unix. Ale videl som tu tolko nazorov, ze uz len z recesie som dal aj tento.

          1. Nech si pytajuci sa uzrejmi, co vlastne chce. Najlahsi "Unix" pre neho bude asi nejaka distribucia Linuxu z velkej 5 (*buntu, Fedora, Mandriva, Suse, PCLOS)

          2. Popripade Win (95, 98, 2000, ME, XP, V)
          • Re: UNIX 23.09.2007 | 01:23
            Avatar Jaroslav Bernát BackTrack 3  Používateľ
            hovoríš o mne ? ..mno tak ci tak si odveci ;)
            ..
            end
            ked nevieš, tak nefušuj
            • Re: UNIX 23.09.2007 | 02:22
              PeterK   Návštevník
              ano, hovorim o tebe. co presne ti nevyhovuje na linuxe? ze chces prejst na iny "unix"?

              lebo jedine, co tym ziskas je, ze budes mat mensiu podporu HW a tym vacsiu sancu, ze nieco nepojde.

              tym nechcem povedat, ze *BSD je zly system, ale ci je to to prave pre uzivatela, ktory chce "poradit, aky Unix ma skusit".,..

              okrem toho, co je lahsie, ako podelit disk na particie a dat tam Free/Net/OpenBSD, Solaris, HURD, freeVMS, ...
              • Re: UNIX 23.09.2007 | 02:50
                Avatar Jaroslav Bernát BackTrack 3  Používateľ
                po 1. ja som sa nepítal aký unix mam skúsiť ale pítal som sa na názory ;)

                po 2. Linux mi plne vyhovuje len chcem vyskúšať niečo nové :)
                ..
                enD
                ked nevieš, tak nefušuj
                • Re: UNIX 23.09.2007 | 03:55
                  PeterK   Návštevník
                  "caute ..rozhodol som sa vyskúšať este nieco s UNIX-like systémov"

                  takze ty si sa nepYtal, aky mas skusit?

                  a ked mi nieco PLNE vyhovuje, aky vyznam ma skusat nieco "ine" (pisem to v uvodzovkach, pretoze to az take ine nie je - este tak keby si skusal win, tak nic nepoviem). myslis, ze to bude vyhovovat este plnsie?
                  • Re: UNIX 23.09.2007 | 09:45
                    Avatar Jaroslav Bernát BackTrack 3  Používateľ
                    len si dobre prečítaj prvú vetu ;) ...ja som sa pítal že ake majú navštevníci tochto fóra skúsenosti s Mac OS X, Solarisom, *BSD...
                    Ty si nikdi nechel vyskúšať niečo nové ? (nové ako nové ale je to kúsok odlišné od Linuxu)
                    ked nevieš, tak nefušuj
                  • Re: UNIX 23.09.2007 | 13:21
                    Avatar Tommy Angelo   Používateľ
                    pretoze bez skusania novych veci by neexistoval POKROK. Samozrejme mozno sa mu ne/zapaci, a prejde na nieco ine. To je uz kazdeho OSOBNA VEC. Tecka konec..

                    No ak chces vyskusat nieco na *BSD tak skus PC-BSD, ten je troska klikatelnejsi, al. FreeBSD.