nejde prikaz alsaconf v ubuntu / kubuntu 7.04

Sekcia: Hardware a Drivery 17.09.2007 | 23:20
RedDeath   Návštevník
ahojte

potreboval by som poradit v ubuntu / kubuntu 7.04 kedze som zaciatocnik v linuxe

po nainstalovani sa mi vyskytol taky mensi problemik, pri zadani prikazu alsaconf,mi vyskoci toto:
reddeath@homeworld:~$ sudo su
root@homeworld:/home/reddeath# alsaconf
bash: alsaconf: príkaz nenájdený
root@homeworld:/home/reddeath#

nerozumiem tomu kedze napr. taky prikaz alsamixer ide

preto sa chcem spytat ci sa to uz niekomu stalo alebo mi viete nejako poradit co stym aby ten prikaz fungoval ako vsade inde napr. Debian, Fedora, Sabayon linux

pre pripad prikladam aj vypis lspci | grep audio ak by to k niecomu bolo treba :-)


root@homeworld:/home/reddeath# lspci | grep audio
00:0a.0 Multimedia audio controller: Cirrus Logic CS 4614/22/24/30 [CrystalClear SoundFusion Audio Accelerator] (rev 01)
00:11.5 Multimedia audio controller: VIA Technologies, Inc. VT8233/A/8235/8237 AC97 Audio Controller (rev 60)
root@homeworld:/home/reddeath#


Dakujem vsetkym za nejake posunutie dopredu :-)
    • Re: nejde prikaz alsaconf v ubuntu / kubuntu 7.04 17.09.2007 | 23:32
      Avatar Jaroslav Bernát BackTrack 3  Používateľ
      skúšal si reinstallnuť alsu ?
      ked nevieš, tak nefušuj
    • Re: nejde prikaz alsaconf v ubuntu / kubuntu 7.04 17.09.2007 | 23:33
      Avatar borg Fedora  Administrátor
      apt-get install alsa-utils
      • Re: nejde prikaz alsaconf v ubuntu / kubuntu 7.04 17.09.2007 | 23:39
        RedDeath   Návštevník
        alsa-utils je nainstalovana
        reddeath@homeworld:~$ sudo su
        root@homeworld:/home/reddeath# apt-get install alsa-utils
        Načítavajú sa zoznamy balíkov... Hotovo
        Vytvára sa strom závislostí
        Reading state information... Hotovo
        alsa-utils je už najnovšej verzie.
        0 aktualizovaných, 0 nových inštalovaných, 0 na odstránenie a 0 neaktualizovaných.
        root@homeworld:/home/reddeath#


        a preinstalovat alsu neviem - zial nemal som dovod ju niekedy zvlast instalovat :-) som lama

        takze ak niekto bude ochotny mi to nejak v prikazoch priblizne popisat budem rad :-)
    • Re: nejde prikaz alsaconf v ubuntu / kubuntu 7.04 17.09.2007 | 23:59
      WlaSaTy   Návštevník
      a máš ISA zvukovku že ju chceš znásilnovať cez alsaconf?

      inak ak funguje alsamixer a robí to čo sa od neho očakáva, tak nemáš prečo banovať za zombie zvaným alsaconf.
    • Re: nejde prikaz alsaconf v ubuntu / kubuntu 7.04 18.09.2007 | 13:10
      dusan   Návštevník
      Odpoveď je dosť jednoduchá

      Nemáš nastavené pre tvojho užívateľa alebo systém PATH

      čiže v tvojom prípade nestačí napísať príkaz alsamixer ale musíš celí príkaz aj z cestou tj. /usr/bin/alsamixer alebo podľa toho kde ti distribúcia nainštalovala /asi do sbin/.

      ps. v poslednom čase som si všimol že fedora aj mandriva má PATH nastavený iba v /bin a /usr/bin a potom nastavajú problémy s programami ktoré sa odkazujú na programy v /sbin alebo v /usr/sbin napríklad i2cdetect kde trebalo ten skript upraviť a dať mu napevno cestu k pomocnému programu.

      ps2. To PATH sa nastavuje v ......./prosím doplnte ma už si nespomínam/ ale ten skript som nepochopil
      • Re: nejde prikaz alsaconf v ubuntu / kubuntu 7.04 18.09.2007 | 13:28
        RedDeath   Návštevník
        Ďakujem vsetkym za odpovede ale asi ste ma niektory nepochopily o co mi ide (uplne hore to je inac napisane)

        Mne sa jedna o to ze mi ani v ubuntu ani v kubuntu po cistej instalacii nefunguje prikaz alsaconf, kedze mam 2 zvukovky, jednu onboard (ktoru mi zial system vzdy nastavy ako primarnu)a druhu v PCI ktoru nastavy ako sekundarnu, preto by som potreboval rozchodit ten prikaz alsaconf lebo pomocou neho si vzdy nastavym tu v PCI slote ako primarnu zvukovu kartu :-) kedze chcem vyuzivat iba tu v PCI. Po pripade kde inde sa da nastavit aj manualne ktoru zvukovku chcem vyuzivat ako predvolenu systemom.


        prikaz alsamixer ide uplne v pohode - bol uvedeny ako priklad kedze mam nainstalovany balik alsa-utils

        Ďakujem
        • Re: nejde prikaz alsaconf v ubuntu / kubuntu 7.04 18.09.2007 | 14:20
          RedDeath   Návštevník
          Tak som to asi nakoniec vyriesil ako si nastavit ktoru zvukovu kartu chcem pouzit ako default, pomocou prikazu asoundconf v konzole alebo klikacou nadstavbou pomocou balicka asoundconf-gtk

          Ale aj tak by ma zaujimalo preco nejde v ubuntu/kubutu ten hlupy prikaz alsaconf? cim to je sposobene a ako to vyriesit?
          • Re: nejde prikaz alsaconf v ubuntu / kubuntu 7.04 18.09.2007 | 14:28
            Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
            v greene bude :)
          • Re: nejde prikaz alsaconf v ubuntu / kubuntu 7.04 18.09.2007 | 14:45
            Avatar georw Ubuntu 12.04  Používateľ
            alsaconf je deprecated a uz sa nepouziva, staci mrknut na Google